India vreest 'iet Der [JNOEVE Merendeel van Italiaanse joden overleefde tweede wereldoorlog cola-nisatie COLOMBIA SLACHTOFFER VAN EIGEN SNELSTGROEIENDE INDUSTRIE to ITALIANEN SABOTEERDEN DUITSE ENDLÖSUNG (ÉDERLANDSE DESTEM EXTRA DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 T48 Individualisten pepsi mag zich in india vestigen )ESTEM BUITENU Bedreiging Ontkenning Duur verkocht Noodzaak aper heeft iefde nodig' gallkTgalD MIE1 INBOUWAP] VOOR OP Miele-Keukei Montall B Weinig joden Afgezet BOGOTA - Basuco is een zwaarverslavende harddrug op cocaïnebasis. Binnen korte tijd, al na het spul enkele malen gebruikt te hebben, treedt een fatale afhankelijkheid op en een dwangmatige behoefte aan meer en meer. Half miljoen Rollenspellen 'ciribjscbe'- iarranquilla; Valledupar jartagenai Monteria Petrol*^ /Cucutai VENEZUELA Bucarar to. Carrefio, lanizalesfl, PereirjJïT Villavicencio Buenaventura COLOMBIA •Florencia ECUADOR V" Van onze correspondent Gerard Kessels ROME - De Italianen ken nen de naam niet van de kapper van Roncabello die gemarteld werd door de Duitse bezetter, maar die weigerde te zeggen waar enkele joodse families wa ren ondergedoken. De Ita lianen worden niet graag herinnerd aan de jodenver volgingen in hun land. De holocaust is een vergeten hoofdstuk uit de heden daagse geschiedenis. Merkwaardig, want niet alleen de kapper van Roncabello, maar vele duizenden Italianen hebben er voor gezorgd dat on geveer 85 procent van de Ita liaanse joden de oorlog over leefde. Het is een lugubere optelsom van mensenlevens, maar toch: In Denemarken en Italië had den de joden de meeste kans de barbaarse vervolgingen te overleven. Tot nu toe is nauwe lijks nagegaan hoe dat kwam. Een Amerikaanse geschied kundige van Italiaanse af komst, Susan Zuccotti, heeft daar verandering in gebracht. Haar boek 'De holocaust in Ita lië' heeft een discussie op gang gebracht, die voor velen nog steeds pijnlijk is. Pijnlijk bij voorbeeld voor de Italiaanse intellectuelen en het Vaticaan, die op beslissende momenten zwegen. Zo keek paus Pius de Twaalfde werkeloos toe hoe de Duitsers, onder zijn ramen, het getto van Rome in oktober 1943 ontruimden. Ook daarna kwam er geen woord van protest uit de mond van paus Pacelli. Het verzet kwam niet van de intellectuelen, maar van de ge wone mensen, van de gewone priesters. Veel priesters namen joodse vluchtelingen op. Non nenkloosters lapten alle regels aan hun laars en boden zelfs joodse mannen onderdak. Ste delingen en boeren hielpen vaak zoveel ze konden. Vaak wist een hele dorpsgemeen schap waar joden ondergedo ken zaten, maar niemand tipte de Duitsers. Hoewel er natuur lijk ook in Italië anti-semi- tisme voorkwam, had verre weg het grootste deel van de De moeilijkste periode voor de Italiaanse joden kwam toen de Duitsers najaar 1943 het land bezetten. De woede van de na zi's was groot. Hun bondgenoot Mussolini was afgezet en Italië had de kant gekozen van de geallieerden. De Duitsers be gonnen op grote schaal met de deportaties naar de gaskamers, die voortduurden tot het groot ste deel van het land in de zo mer van 1944 was bevrijd. De bijna 7.000 Italiaanse slachtof fers van de jodenvervolging vielen vrijwel allen in deze pe riode. Ook nu probeerde de Ita liaanse bureaucratie te redden wat er te redden viel. Het hoofd van de vreemdelingendienst van de stad Fiume liet in het geheim alle dossiers en namen lijsten die betrekking hadden op de joden vernietigen. Ver volgens gaf hij de ambtenaren van de burgerlijke stand op dracht geen informatie over jo den te verstrekken zonder hem eerst te waarschuwen. Zo doende kwam hij te weet wan neer er razzia's dreigden en kon hij de joden waarschuwen. De moedige ambtenaar stierf kort voor het einde van de oor log in het concentratie-kamp Dachau. Ook in Rome ver stopte het hoofd van de vreem delingendienst dossiers en ver anderde hij namen. De voor beelden van carabinieri die jo den hielpen zijn legio. De Italiaanse joden overleef den in meerderheid ook, omdat ze net als hun landgenoten grote individualisten waren. Ze waren gewend hun eigen plan te trekken. In tegenstelling tot Nederland lukte het in Italië nooit een Joodse Raad op te richten als doorgeefluik voor de bevelen van de nazi's. Susan Zuccotti kan niet pre cies aangeven waarom in Italië zoveel meer joden overleefden dan in andere landen. Had het te maken met het volkskarak ter? Italianen zijn gewend de staat niet voetstoots te volgen. Regels en wetten worden naar believen „geïnterpreteerd" of regelrecht ontdoken. „Heeft de Nederlandse en Duitse traditie van gehoorzaamheid aan de autoriteiten er toe bijgedragen dat slechts zo'n laag percentage van joden overleefde?" Zo vraagt Zuccotti zich af. De kind-junkies van Bogota India doet straks, of het wil of niet, ook de Pepsi.l proef foto archief de stal Ln onze correspondent «OME - De 74-jarige Ne derlandse miljonair Piet -jerksen ontwikkelt zich tot ge media-goeroe van het Vaticaan. Derksen is de rote man achter de inter nationale organisatie 'Lu- nen 2000' die de paus straks i staat stelt via drie satel lieten tot alle gelovigen ter yereld te spreken. Derksen naakt inmiddels ook deel lit van de Raad van Be- Étuur van het televisie-cen- rum van het Vaticaan. het Italiaanse kerkelijk jiaandblad 'Jesus' is een groot jrtikel verschenen over Lumen dat in Italië veel opzien D11 Door Rajiv Tiwari NEW DELHI (IPS) - Pepsi-cola mag in India investeren. Het bedrijf heeft er drie jaar voor moeten lobbyen en vele concessies moeten doen, voor premier Rhajiv Ghandi eind september eindelijk zijn toestem ming gaf. De Indiase re gering hoopt op een im puls voor de stagnerende economie. Maar tegenstanders van Pepsi vrezen dat Ghandi zijn ziel aan de duivel, in casu Amerikaanse fris drank- en hamburgercon cerns heeft verkocht die de Indiase industrie zullen platwalsen. India wordt het 151e Pepsi- land. Maar het contract tussen de in New York ge vestigde multinational, het Indiase staatsbedrijf Pun jab Agro Industries Corpo ration (PAIC) en het In diase marketingbedrijf Voltas is zwaar bevochten. Pepsi moest meer conces sies doen dan in de Sovjet unie of China, landen die toch ook niet dol zijn op het westerse grootkapitaal. Veel Indiërs zien buiten landse multinationals als profiteurs die hun land leeg zuigen. In een poging om kiezers te paaien zette de Janata-partij in 1977 Pep si's concurrent Coca Cola het land uit. In verkiezings tijd is het onder vuur ne men van multinationals een geheide stemmentrekker. Toen Pepsi Cola in de zo mer van 1985 een eerste voorstel deed, maakten te genstanders hun borst nat. Voorop in het verzet liep het Parle-concern, dat 75 procent van de binnen landse frisdrankmarkt in handen heeft en Pepsi's plannen als een regelrechte bedreiging zag. De tegen standers suggereerden een duivelse Amerikaanse sa menzwering tegen de In diase staat, met als bewijs voor die redenering Pepsi's vermeende aandeel in de coup tegen president Al- lende van Chili in 1973. Maar de Indiase rege ring, die te kampen heeft met grote financiële pro blemen, zwichtte uiteinde lijk voor de voordelen. Het contrtact met Pepsi levert de staatskas harde valuta op. Bovendien voorziet het in de bouw van een fris- drank- en snackfabriek in de noordwestelijke deel staat Punjab en in 50.000 nieuwe banen. Voor Punjab, de graan- en groenteschuur van In dia, komt de overeenkomst met de cola-gigant als ge roepen. Sinds de groene re volutie is uitgewoed en de landbouwopbrengsten stagneren wordt de deel staat geplaagd door werk loosheid sociale onrust. De Pepsi-fabriek zal jaarlijks 100.000 ton groente en fruit afnemen. Daarvan profite ren, zegt een woordvoerder van Punjab Agro, niet al leen de boeren en de land bouw. Het project betekent ook stimulans voor India's de toehoorders hiervan te door dringen werd bij de anti-drug voorlichtingsdagen gebruik ge maakt van kleine psychologi sche rollenspelen en allego rieën. Zo werd een in lompen gekleed slachtoffer, zeulend met een kruis waarop het woord 'drugs' stond, voortge dreven en gegeseld door vier fi guren met zwepen, die voorzien waren van de naambordjes: 'marihuana', 'cocaïne', 'basuco' en'lijm'. Het preventieprogramma legt vooral de nadruk op een verantwoorde vrijetijdsbeste ding van de jeugd. Getracht wordt de kinderen uit de stegen te halen en ze naar de speel plaatsen en parken te krijgen. Tijdens een 'anti-drug dag' in het grote park van Bogota or ganiseerden niet dienstdoende soldaten een vlieger-wedstrijd, waarbij de vliegers ook zelf ge maakt moesten worden. De burgemeester van een klein stadje ten zuiden van Bogota deelde enkele honderden konij nen uit aan de kinderen van zijn gemeente, als onderdeel van een nieuw konijnenfok- plan. Terwijl de strijd tegen de drugsverslaving zich onver minderd voortzet in Bogota, kent de regering van Colombia nog een ander standpunt. Guil- lermo Plazas, de minister van justitie, leek bij een anti-drugs bijeenkomst op het grote plein in Bogota te willen ontkennen dat er een drugsprobleem be staat in Colombia. Hij ver klaarde tegenover het publiek -de opkomst was overigens zeer gering- dat „Colombia niet verantwoordelijk is voor de drugshandel. Colombia is een slachtoffer." Hij vertelde hoe de Colom biaanse indianen, al heel lang vóór de verovering door de Spanjaarden, op cocabladeren kauwden. Om cocaïne te ver krijgen worden de bladeren vermengd met chemische op losmiddelen. „De bladeren werden pas in cocaïne veran derd met de komst van ether, dat we niet maken, en aceton, dat we ook niet maken, en an dere chemicaliën, geprodu ceerd door de moderne indus trielanden die de cocaïne van ons kopen", betoogde de minis ter. TIMOTHY ROSS Copyright The Sunday Times onderontwikkelde voedsel-1 verwerkende industrie. De Indiërs hebben hun huid duur verkocht. Volgens deskundigen heeft het Amerikaanse concern nog nooit zoveel concessies ge daan. Zo heeft Pepsi moe ten beloven gedurende tien jaar in plaats van de ge bruikelijke vijf de helft van de omzet uit te voeren. De multinational zal verder vijfmaal zoveel buiten landse valuta het land moe ten binnenbrengen als het eruit haalt. Ook heeft Pepsi genoe-1 gen genomen met een min derheidsbelang van 40 pro-1 cent in het nieuwe bedrijf dat zich wat betreft de fris-1 dranken zal moeten beper ken tot het fabriceren van I concentraat. Het inblikken, heeft concurrent Parle be-1 dongen, gebeurt door In diase bedrijven. De blikjes I zullen een Indiase opdruk dragen in plaats van het bekende Pepsi-rood en blauw en de frisdrankom- zet mag ten hoogste een I kwart van de totaalomzet bedragen. Parle kan redelijk tevreden zijn. En weinig Indiërs ont kennen de noodzaak van een impuls voor de sikh- boeren van de Punjab. Maar scepsis is er gebleven. Moet uitgerekend een „le vend symbool van het Amerikaanse kapitalisme" de Punjab uit de problemen halen? En, zeggen critici, waarom heeft Ghandi, met zijn blinde voorkeur voor buitenlandse technologie, niét in eigen land gekeken naar mogelijkheden voor innovatie? Ramesh Vangal, een van de directeuren van Pepsi, wijst dergelijke kritiek van de hand met de opmerking dat geen enkele Indiase on derneming aan het bod van Pepsi kan tippen. „Wij heb ben het niet over een lang; zame en onzekere groei. Pepsi wil de tuinbouw snel tot ontwikkeling brengen En alles wat we terugvra gen is een beetje tijd om te bewijzen dat dat lukt." Met name milieudeskun digen willen Pepsi die tijd niet geven. Volgens Bharat Dogra, een gezaghebbend landbouwverslaggever, zullen bij de tuinbouw vol gens de Amerikaanse me thode grote hoeveelheden mest en bestrijdingsmidde len over de akkers vloeien Dat zal ernstige gevolgen hebben voor het ecologisch evenwicht in India's be langrijkste landbouwge bied. Met het Pepsi-project is een totaalbedrag gemoeid van 32 miljoen gulden. Dat is in vergelijking met an dere overeenkomsten met buitenlandse bedrijven niet veel. Maar volgens insiders is de overeenkomst met Pepsi de voorbode van een ware cola-nisatie, het begin van een hele reeks Indo- Amerikaanse projecten- Volgens niet bevestigde ge ruchten heeft Coca Cola al een voorstel gedaan voor een vergelijkbare fabriek in Midden-India. i Smit-Kroes foto de stem/johan van gurp LOME (UPI) - Een 15-jarige [ingen die vorig jaar twee igen voor kerstmis een ;rkeersvliegtuig van de jM kaapte is meer gebaat jn met liefderijke zorg dan [iet straf. De psychiater en de psycho- jg die Adalgiso Scioni onder- chten zeggen dat de jongen teliswaar emotioneel onvol wassen is maar niet patholo- sch gestoord of gevaarlijk, zo lebben rechtbankfunctionaris- ;n bekendgemaakt. Het rap- ort van de twee deskundigen ^an mogelijk tot gevolg hebben )t de jonge kaper volgende laand tijdens een zitting van Ie kinderrechter onvoorwaar- lelijk op vrije voeten wordt ge- eld (ADVERTENTIES) aankoop van 6 flessen wijn van één soort of bij 12 flessen wijn assorti. Zotang <h voorraad sttakt HtoESSEW, WK 40 01058-17290 JJiele afzuigkappen voor inbouw in e bekende merken keukens Breda: Van Coothplein Rotterdam: Goudsesingel bevolking een instinctieve af keer van de maatregelen tegen de joden. In tegenstelling tot bij voor beeld Duitsland, Oostenrijk en Oost-Europa had Italië geen anti-semitische traditie. Dat kwam voor een belangrijk deel door het simpele feit dat er in Italië maar weinig joden wa ren. Toen de Duitsers najaar 1943 het land bezetten, telde Italië slechts 45.200 joden. De Italiaanse joden waren volledig in de samenleving opgenomen. Met uitzondering van enkele grote steden waren er geen joodse wijken en buurten. Maar het geringe aantal joden verklaart niet alles. Italië werd pas in het midden van de vo rige eeuw langzaam een een heid. De Italiaanse eenheid werd uiteindelijk bereikt met de definitieve nederlaag van de reactionaire en anti-semitische krachten. Wie daarom in het moderne Italië anti-semitisch was telde eigenlijk niet mee. Anti-semitisme hoorde bij een tijdperk dat voor altijd voorbij was. Geen wonder dat de Ita liaanse joden het koningshuis Savoie, dat de stoot gaf tot de nationale eenheid, verafgood den. Als geen andere bevol kingsgroep identificeerden zij zich met de staat. Italiaanse jo den waren patriotten. Ook het Italiaanse fascisme was oorspronkelijk niet anti semitisch. Mussolini, die in 1922 aan de macht kwam, had tal van joden in hoge functies in het regeringsapparaat en in het leger. Toen de 'Duce' in 1938 en '39 een aantal rassenwetten af kondigde deed hij dat vooral om Hitier te laten zien hoe se rieus hij het bondgenootschap met Duitsland nam. Dat maakte de wetten er echter niet minder ernstig om. Er werden geen joden meer toegelaten tot openbare scholen, het huwelijk tussen joden en niet-joden werd verboden, joden mochten geen grote fabrieken leiden, geen uitgestrekte terreinen be zitten. De joden, zo toegewijd toch aan de staat, mochten niet meer dienst doen in het leger, ze mochten geen Italiaans huispersoneel hebben, niet meer bij de overheid werken, bij banken, bij verzekerings maatschappijen. Mussolini ging echter niet zover dat hij de nazi's in hun moorddadigheid volgde. „Tot de Duitse bezetting in 1943 droeg de regering van Musso lini niet één jood ter deportatie over aan de nazi's. Het lukte de nazi's zelfs niet de joden terug te krijgen die vanuit Duitsland naar Italië waren gevlucht," schrijft Zuccotti. In de periode dat Duitsers en Italianen als bondgenoten nog schouder aan schouder vochten in Oost-Europa hielden de Ita lianen de joden de hand boven het hoofd. Waar ze konden sa boteerden ze met subtiele me thodes de deportaties. Soms werden Duitse opdrachten ge woon genegeerd. Dat was het geval in Kroatië waar de Ita liaanse bezettingstroepen wei gerden razzia's te houden voor de Duitsers. In februari 1943 deed de Duitse minister van Buiten landse Zaken Von Ribbentrop zijn beklag daarover in Rome. Wat toen gebeurde is typerend. De Italiaanse commandant in Kroatië portesteerde scherp toen Mussolini hem het verzoek van Ribbentrop meedeelde alle joden naar Duitsland te sturen. „Okay, okay," suste Mussolini de verontwaardigde militair, „ik ben gedwongen mijn goed keuring te geven aan de uitwij - zing van de joden, maar jullie kunnen alle uitvluchten aan grijpen die je maar kunt ver zinnen om te verhinderen dat ook maar één jood wordt uitge wezen. Zeg maar dat we niet genoeg boten hebben om ze over zee te vervoeren en dat er geen mogelijkheid is om ze over land te laten reizen." De moeilijkste periode voor de Italiaanse joden kwam toen de Duitsers najaar 1943 het land bezetten. De Duitsers begonnen op grote schaal met de deportaties naar de gaskamers, die voortduurden tot het grootste deel van Italië in de zomer van 1944 was bevrijd. De bijna 7.000 Italiaanse slachtoffers van de jodenvervolging vielen vrijwel allen in deze periode. foto archief de stem Door Timothy Ross Basuco wordt in Bogota gerookt door kinderen. Je ziet ze lopen in het centrum van de stad, pubers, maar ook heel jonge kinderen van acht, negen jaar oud, die bedelen en stelen om nog meer te kunnen kopen. Onlangs organiseerde de bur gemeester van Bogota een nachtelijke fakkeloptocht te gen drugs als onderdeel van een campagne om de straatkin deren van de basuco af te hel pen. Intussen trachtte een drie turven hoge drugsbende, zwaar onder invloed van de dope, de zakken te rollen van de anti drugs betogers. Ze genoten zichtbaar van het spektakel, maar het is duidelijk dat dit soort kinderen al buiten het be reik zijn van de campagnes om hun leven te redden. Drie straatkinderen passeer den de stoet; een zestienjarig meisje met een knap gezichtje, haar twaalfjarige broertje en een nog jonger vriendje. Van tijd tot tijd snoven ze diep de lucht op uit een potje lijm, him enige manier om de ellendige ontwennings verschij nselen van de basuco enigszins te ver zachten. Ze bedelden bij de voorbijgangers om geld. Voor eten, zo beweerden ze. Maar na aandringen gaven ze toe dat het eigenlijk bedoeld was om basuco te kunnen kopen. Het twaalfjarige jongetje klampte de mannelijke voorbijgangers aan; of ze gebruiken wilden maken van de diensten van zijn zusje. Als hoofdstad van Colombia, tegenwoordig een synoniem voor cocaïne, probeert Bogota een manier te vinden om deze kinderbendes te helpen. Dr. German Uribe, de wethouder van welzijn in de stad, schat het aantal mensen die gevaar lopen als gevolg van drugs, al leen al in Bogota, op een half miljoen, van wie zeker zestig duizend in acute problemen verkeren. Veel van hen zijn kinderen. Colombia is het slachtoffer van haar eigen snelstgroeiende industrie: de produktie van co caïne heeft zich zo rap uitge breid dat het nu overal op straat heel goedkoop te ver krijgen is. cocaïneverslaving kan nu niet meer afgedaan worden als het probleem van de rijke consumptielanden; ook in Colombia heeft deze ziekte om zich heen gegrepen. De pro ducenten zijn nu zelf gebrui kers geworden. Terwijl het ge bruik van cocaïne - en zwaar verslavende derivaten, zoals het momenteel populaire 'crack' - zich verspreid over de Verenigde Staten en Europa, kent Colombia nu haar eigen epidemie. In Bogota is er slechts één door de kerk geleld opvangcentrum voor minderjarige criminelen met drugsproblemen. De be staande vrijwilligersinstellin- gen willen zich niet bemoeien met de ernstig verslaafde jonge kinderen, die het meest hulp behoevend zijn. Zoals bij voor beeld Ricardo, die met zijn ne genjaar voldoende geld bij elk aar weet te ritselen en te stelen om dagelijks zes tot tien gram basuco te kunnen roken. Hij slaapt in afbraakpanden, eet uit vuilnisbakken of bedelt wat "De 'Gamines' (straatkinderen) van Bogota. Velen van hen zijn al op heel jonge leeftijd zwaar verslaafd aan drugs. - fotoanp bij de keukens van restaurants, is broodmager en zal waar schijnlijk de twaalf jaar niet halen. Zijn vader, een schroot- handelaar, heeft geprobeerd hem onder te brengen in een of andere instelling, „maar ze willen hem nergens hebben." De burgemeester van Bogo ta, Andres Pastrana, een voor malig nieuwslezer op de televi sie, weet uit de eerste hand hoe ernstig het gesteld is met het drugsprobleem in Bogota. Tij dens zijn verkiezingscampagne maakte de strijd tegen drugs deel uit van zijn partijprogram. Als dank voor zijn inspannin gen werd hij ontvoerd en bijna vermoord door het Medellin- cocaïnekartel. Het resultaat is dat hij het verslavingspro bleem in de hoofdstad zó kri tiek acht dat hij aanzienlijke .bedragen uit de gemeentekas neertelt voor preventie-activi teiten. Zo worden maatschap pelijk werkers opgeleid, die full-time bezig zijn met het houden van anti-drug campag nes op scholen en in de voorste den. De eerste twintig voorlich ters rondden vorige maand hun tweeënhalve maand durende cursus af. De boodschap die door middel van de campagne moet worden overgebracht is dat het rom melen met verdovende midde len nooit zonder gevaar is. Om

de Stem | 1988 | | pagina 4