>ssing ïonstatie Raad van State tegen beperken aftrekposten NTAL DOTTERBEHANDELINGEN IN KLOKKENBURG OMHOOG 'Monique goud, ministers fout' Stelt u ook nog prijs op een eerlijk en vakkundig advies? I )e?eiucl BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Sterke man' uit Rome Ambtenaren- overleg onder zware druk jESTEM BINNENLAND DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 DERS BETER MINDER AFTREK ZAKELIJKE DINERS ZOU FRAUDE UITLOKKEN iEN HAAG - Het aantal dotterbehandelingen |aat omhoog van 4.000 naar 5.500 tot 1990. Het jantal hartoperaties moet op 10.250 gehandhaafd [lijven. Forse bonus bij daling ongelukken in verkeer Plannen voor uitbreiding 'Beek' gaan toch door Gereformeerde synode zwakt aanvaarding van homofilie iets af TELEFOON 076-214666 hoek Ginnekenstraat - v. Coothplein in Breda Stormvloedkering Waterweg komt er Schmelzer naar herdenkinsgdienst Strauss VVD wil onderzoek naar oorlogsmisdadiger Opleiding economie en techniek uitgebreid Medische voorlichting slecht voor patiënt Nieuwe indicatiecommissies voor bejaarden T28 later op decentraal niveau uitgewerkt. heeft dat niet gehad. Er kwa- inkende centrale akkoorden, ■acht van de minima zakfe de koppeling tussen lonen en m niet tot stand, de herverde- tagneerde, de 36-urige werk- gehaald en de werkloosheid :s. IV-bestuur kiest weer voor de spijkers met koppen. Steke- :t kabinet en de werkgevers - vergeefs - een aanbod ge- •en te komen. Eerst bood hij ig tot één procent te beperken raken over herverdeling van m daar het FNV-plan bij om ereen in gelijke mate te laten welvaart. oevriezing van het minimum- Tingen die het kabinet in de t, stelt de FNV een inkomens- reen van anderhalf procent, is dat een hele vooruitgang, •uim 42.000 gulden bruto per maal modaal en tweemaal n. Die krijgen van het kabinet stijging van twee procent en de FNV doen met anderhalf j aburg denkt dat zijn leden be- offer. Als de minima en de enminste ook echt op vooruit s/oor het eerst blijken hoeveel e en betere' alternatief heeft •uciaal belang, juist omdat de volgende week praat over het endejaren, lemonstratie zal de eisen van kracht bijzetten, maar als de t voor reden dan ook laten af- kelenburg in zijn hemd: dan ïld uitgegeven voor niets. De jg wel eens groter blijken dan 3. En die werkte al jaren Ie san de FNV zal het niet liggen mislukt. Ze heeft de NS ge- i treinen in te zetten en heeft ■opvang gezorgd. Alles is dus lagje uit. Het woord is nu aan nnze Haagse redactie Uj HAAG - De Raad van tgte vindt dat het kabinet !r verkeerd aan doet de af- rekposten voor zakelijke iers en lunches, congres- ,n en relatiegeschenken te ■perken. kabinet moet zich met de uugte van die aftrekposten iet bemoeien, omdat de onder- »mers zelf wel moeten uitma- en Welke kosten ze moeten aken voor een goede bedrijfs- ■ring. Bovendien is het be kken van deze aftrekpost jnvoudig te ontduiken. Raad van State uit zijn Bet l De i kritiek in een advies over een deel van de wetsvoorstellen om de belastingen te vereenvoudi gen, zoals voorgesteld door de commissie Oort. Het kabinet wil de aftrekposten drastisch beperken in ruil voor een ver laging van de belastingtarie ven. De gemengde kosten (zoals zakendiners en het bezoek van congressen) vervallen straks voor particulieren. Bedrijven kunnen die kosten nog voor 75 procent aftrekken en niet meer voor 100 procent, zoals nu het geval is. Vanuit verschillende hoeken is er al op gewezen dat deze be perking fraude uitlokt. De ho- reca-organisaties hebben bij voorbeeld gesuggereerd om ho gere dinerbonnen uit te schrij ven, zodat de ondernemers toch bij eenzelfde aftrekbaar be drag uitkomen. De overweging van de een voudige fraude vormt in de kritiek van de Raad van State een belangrijke overweging. Daarnaast merkt de Raad ook op dat de Nederlandse fiscus zich tot nu toe afzijdig houdt van het beoordelen welke kos ten een bedrijf moet maken om de winst te vergroten. Het ka binet zal de kritiek op de plan nen dezer dagen moeten bekij ken. Volgende week zal het wetsvoorstel over de aftrek baarheid van kosten naar de Tweede Kamer gaan. Het kabi net wil vóór 1 januari duide lijkheid hebben over de poli tieke haalbaarheid van de voorstellen, om ze met succes in 1990 te kunnen invoeren. Eerder diende het kabinet een voorstel in om de tarieven te vereenvoudigen en te verla gen. De mensen met een inko men tot 42.000 gulden bruto per jaar betalen in dat nieuwe sys teem 35 procent belasting en premies bij elkaar. Ze krijgen met de belasting daarna niets meer te maken. Daarboven ko men twee tarieven; een van 52 procent en een van 60 procent. Dat is alleen voor de allerhoog ste inkomens (boven een ton). Prof. C. Oort, die voorzitter was van de commissie die deze voorstellen bedacht, liet giste ren doorschemeren te ver wachten dat voor de belasting vereenvoudiging een politieke meerderheid is te vinden. eer geld voor hartpatiënten jan onze Haagse redactie ,j ziekenfondsen en de particuliere verzekeraars heb- ien daar gisteren overeenstemming over bereikt. De neeste dotterbehandelingen mogen straks in het Anto- dus-ziekenhuis in Nieuwegein worden uitgevoerd. i de Bredase kliniek'De Klok- na-ziëkenhuis mag 854 hart operaties doen en 425 dotterbe- kenberg' zal het aantal dotter- ïandelingen naar 532 wor- j gebracht. Het aantal hart- peraties komt uit op 1424. Het .ladboud-ziekenhuis in Nijme- jen mag 431 dotterbehandelin- jen uitvoeren en 619 hartope raties en het Academische Zie- tenhuis Annadal in Maastricht ijgt geld voor 257 dotterbe- ïandelingen en 573 hartopera- Bes. Het Eindhovense Catheri- - FOTO DE STEM/COR DE BOER wat moeilijker in praktijk brengen. De vaderlandse vis sersvloot is namelijk veel te omvangrijk en zou met een kwart moeten worden inge krompen. En hoewel Braks vissers die hun schip van de hand willen doen een finan ciële compensatie in het voor uitzicht heeft gesteld, lukt het met de inkrimping van de vis sersvloot van geen kanten. En zolang daarin geen verande ring komt, zal het Openbaar Ministerie een vaste klant blijven van de Nederlandse visafslagen. maar voor geheel Neder land. Is het dan niet diep treurig dat men hier niet bfl stilgestaan heeft en op deze manier een taboe-sfeer heeft opgewekt bij even tuele relaties die economi sche plannen hadden in onze richting? De economi sche belangen blijken dns niet altijd even belangrijk te zijn, wel als het ih iemands straatje te PaS komt. Er loopt een duide lijke parallel bij deze twee zaken, een grote groep men sen die diep gekwetst word' en een prachtige stad die met al zijn mogelijkheden veel schade zal ondervinden van deze lichtzinnige uit spraak van een minister' Waar blijft de wijsheid? Breda H. de Wit DEN HAAG (ANP) - Circa 250 gemeenten waarin het aantal ver keersslachtoffers vorig jaar daalde met min stens vijf procent, krij gen binnenkort een bo nus van in totaal 14 miljoen gulden. Dit heeft het ministerie van verkeer en water staat donderdag be vestigd. Het geld is beschikbaar gesteld voor de resultaten van de 'Actie -25%', een plan voor vermindering van het aantal slachtof- fers in het verkeer tot 1990 met 25 procent. De gemeenten krijgen voor elk bespaard ver keersslachtoffer een bo nus van 5000 gulden. Zo ontvangt Amsterdam 1.160.000 gulden. Daar verminderde het aantal verkeersslachtoffers met 232 (6,3 procent). Brum- men (Gld) ontvangt 135.000 gulden omdat daar in 1987 27 slachtof fers minder vielen, een daling van 40 procent. handelingen. De dotterbehandeling is be doeld om een hartoperatie te voorkomen. Eventuele bloed- propjes en- stolsels kunnen via een ballonnetje in de aderen worden vernietigd. Voorkomen kan zodoende worden dat een infarct kan optreden. De tech niek is een stuk goedkoper en veiliger dan de traditionele hartoperatie. De verzekeraars betalen per dotterbehandeling 6.000 gulden. Een hartoperatie kost het drie tot viervoudige hiervan. Zie kenfondsen en particuliere verzekeraars willen de dotter behandeling nu de voorrang geven en tegelijk zorgen voor een betere spreiding over het land. Die behandeling werd tot nu toe lang niet overal gegeven. Ziekenfondsen en particu liere maatschappijen proberen met de extra vergoeding ook te voorkomen dat ziekenhuizen patiënten geld gaan vragen voor de dotterbehandeling. On der meer het Eindhovense Ca- therinaziekenhuis speelde ver leden jaar met het idee patiën ten een deel van de kosten in rekening te brengen. MAASTRICHT (ANP) - On danks het Belgisch standpunt en negatief advies van de Raad van State over uitbreiding van vliegveld Beek is de Neder landse regering toch van plan februari volgend jaar een zoge noemd aanwijzingsbesluit in zake de omstreden oost-west- baan te nemen. Dit zei minister Nijpels van VROM woensdagavond na af loop van een werkbezoek aan Limburg. Tijdens de feestelijke inkomst van Monique Knol, die gisteren met goud uit Seoul in haar woonplaats Soest terugkeerde, protesteerde de gemeentepolitie tegen de nieuwe inconveniëntenregeling en de voorgenomen inkrimping.m zie ook sport i zie ook sport - FOTO ANP )E AANSTELLNG van aartsbisschop Audrys Backis tot nuntius in tederland is niet zomaar een benoeming. Het is zeer ongebrui- dat een paus bij het wegzenden van een nuntius hem de opdracht meegeeft om voor 'eenheid onder de bisschoppen' te ®rgen. De nuntii krijgen meestentijds boodschappen van alge- mener aard mee. Dat deze oproep in het openbaar is geschied - tijdens een 'Parte dienst waar de nieuwe nuntius de enige wijdeling was - is de kerkhistorie een uniek feit. De diplomatieke opdracht van nieuw benoemde nuntius wordt door Rome niet aan de grote «gehangen. De handelwijze van Paus Johannes Paulus II berust niet op J®val. De onenigheid onder de Nederlandse bisschoppen is hem Hang een doorn in het oog. Omdat eerdere reprimandes weinig ®ben uitgehaald, heeft de paus nu naar een steviger middel wpen: de benoeming van zijn vertrouweling Backis. Dit het gegeven dat hij de specifieke opdracht aan Backis over noofden van de bisschoppen bekend heeft gemaakt mag wor- f' afgeleid dat hij de nieuwe aartsbisschop met bijzondere vol machten naar Nederland laat afreizen. Hij is dus niet langer-zo- s zijn voorgangers dat waren - de man aan de zijlijn, die vol- 'aatmet het doorgeven van opdrachten die uit Rome komen. Hij ™zich naar alle waarschijnlijkheid wezenlijk gaan bemoeien met beleid van de bisschoppen. Met andere woorden: de Neder- "rase bisschoppen zullen naar 's nuntius pijpen moeten dansen, uat betekent een verharding van het beleid van Rome ten op- ^ntevan de Nederlandse kerkprovincie. Nog geen jaar geleden fwcle paus op de meer zalvende toer te gaan. Kardinaal Simo- ,ihreeg toen te horen dat de katholieke kerk in Nederland op de We weg was. Het is zonneklaar dat hiermee de door Rome uit stippelde weg werd bedoeld. Aan de door Simonis gesigna- ™ce verdeeldheid onder de Nederlandse bisschoppen werd "'Puiten toe nauwelijks aandacht besteed. "e zogenaamde meegaandheid is echter van korte duur geble- De neuzen van alle Nederlandse bisschoppen moeten bin- Balniet al te lan9e tijd richting Rome wijzen. Aan 'waakhond' nk's de taak om dit waar te maken. Set behoeft geen twijfel dat deze ontwikkelingen voor nog onrust onder een niet onbelangrijk deel van het Neder- niem kerkvolk zullen zorgen. Zij zullen uit deze gang van zaken ton»? door Paus Johannes Paulus gewenste kracht voor de toe- "st weten te putten. Om met zijn woorden te spreken: de tijd [.smartelijke spanningen binnen de Rooms-Katholieke Kerk in erland is nog lang voorbij. Door Jan Bouwmans LUNTEREN - De generale synode van de Gerefor meerde Kerken Nederland (GKN) heeft de afgelopen twee dagen in Lunteren vuur en gal gespuwd op de ongeveer 30 gereformeerde zusterkerken in de wereld, met wie ze verbonden zijn in de internationale Gere formeerde Oecumenische Synode (GOS). Oorzaak van de regelrechte woede was de eis van de GOS, afgelo pen zomer op de zitting in Harare (Zimbabwe) op ulti matieve toon herhaald, dat de gereformeerden hun pastorale advies inzake ho- mosexualiteit van 1979 her roepen. Dat de gereformeerden in Ha rare om hun opvattingen over homosexualiteit toch weer niet uit de GOS werden gegooid, was voor de Christelijk Gere formeerde Kerken uit Neder land reden om zelf dan maar op te stappen. Het pastorale ad vies van 1979 hield in dat de ge reformeerden de homofiele ge loofsgenoten zouden aanvaar den en toelaten tot het predi kantsambt en het avondmaal. Dit ferme besluit bezorgde de synode destijds bloemen van het COC die er een fundamen tele doorbraak-in zag. De aanvankelijke stemming op de synode eergisteravond om de GOS met onmiddelijke ingang de rug toe te keren sloeg gisteren echter om onder in vloed van hartstochtelijke plei dooien van de Harare-delegatie om niet te breken. De synode besloot de eis van de GOS vol strekt naast zich neer te leggen en geen woord van het pasto rale advies terug te nemen. De discussie in de synode heeft echter wel de vraag ach tergelaten of het besluit van 1979 de afgelopen jaren toch niet aan slijtage onderhevig is geweest. Zeger Woudenberg van de landelijke werkgroep Geloof en Levensbeschouwing van het COC, die de synodever gadering volgde, trok uit het debat en de genomen besluiten de slotsom dat de synode bezig is het standpunt van 1979 terug te draaien. Kernpunt van de discussie was de vraag of de gerefor meerde synode in 1979 met zijn pastorale advies om homose- xuele mensen te aanvaarden ook niet tegelijk een ethisch oordeel over homosexualiteit op zichzelf had uitgesproken. Natuurlijk is dat het geval, werd op de synode van alle kanten betoogd. (ADVERTENTIE! Natuurlijk, durven wij met 'n gerust hart te zeggen. Juist door het enorme aanbod is het belangrijk dat u juist zeer vakkundig en betrouwbaar wordt geadviseerd, belangrijk in kwaliteit, maar vooral in prijs! Brengt u eens vrijblijvend een bezoek aan Daniels Perzen en u zult niet alleen versteld staan van de enorme collectie Oosterse tapijten uit alle landen, maar ook nog voor een aangename prijs! Daniëls perzen DEN HAAG (ANP) - De kans dat minister Van Dijk (ambtenaren) en de bonden van overheidspersoneel het eens worden over de ar beidsvoorwaarden van ambtenaren voor 1989 lijkt vrijwel afwezig. De bonden vinden het verschil tussen vraag en aanbod veel te groot om op basis van gelijk waardigheid te kunnen onder handelen. Bovendien heeft de minister al aangegeven dat hij zijn bod niet kan verhogen, waardoor van 'onderhandelen' geen sprake kan zijn, zo lieten de vier centrales van overheids personeel woensdag na afloop van het ambtenarenoverleg weten. Daarmee staat het nieuwe, gelijkwaardige overlegstelsel al bij de eerste ronde onder zware druk. Kern van het overlegprotocol is dat verande ringen in de arbeidsvoorwaar den pas kunnen worden door gevoerd als drie van de vier centrales met de voorstellen van de minister instemmen. De minister ziet vooralsnog geen kans meer geld op tafel te leggen dan de 270 miljoen die hij de bonden nu biedt. Die eisen hun beurt 660 miljoen gulden, om in de pas te kunnen lopen met de voorspelde ont wikkelingen in de bedrijven. „Dat verschil is veel te groot om op basis van gelijkwaardig heid te praten", zei secretaris Van Dalen van de middelbare en hogere ambtenaren (CMHA) na afloop van het overleg. Hij vroeg zich zelfs af of het nog wel zin heeft aan het overleg te beginnen nu blijkt dat de werkgever (Van Dijk) niet wil. De enige weg die de minister aangaf om de ruimte te vergro ten is het opofferen van be staande regelingen. „Daar moet je bij een vakbond na tuurlijk niet mee aankomen", aldus voorzitter De Jong van de CNV-ambtenaren. Hij toonde zich zeer verbolgen over het geringe resultaat van het voorjaarsoverleg, waarin de bonden hun wensen op tafel konden leggen. „In het regeer akkoord lag al 250 miljoen gul den voor dit jaar besloten. Het pakket waar Van Dijk nu mee komt ligt daar een paar tien tallen miljoenen boven". ei is Ons pluimvee deed het vroeger goed over de greriien. In Ar gentinië bijvoorbeeld waren ze dol op onze Kipp. Zo dol dat ze niet keken of die Kipp wel aan de minimale kwaliteitseisen voldeed. Hij kan bij wijze van spreken vol clenbutorol zitten, dan nog kwam hij Argentinië binnen. Korthals Altes zal in het geval van die Nederlandse oorlogs misdadiger waarschijnlijk niets liever uitroepen dan 'Kipp ik heb je'. Maar dat kan hij voorlopig wel vergeten. Die man zit Kipp-lekker in Buenos Aires. Argentinië is een land dat nooit te beroerd is geweest om van het verleden te leren. Zo werd van al die spoorloos uit Europa naar Argentinië verdwenen figuren geleerd hoe je andere men sen spoorloos kon laten verdwijnen. En als er wel eens geruchten waren, dan werden die met een Videla-zeem weggepoetst. Sinds een tijdje is Argentinië een democratie. De nieuwe machthebbers maakten aan alle beschuldigingen omtrent ver dwijningen een eind door een algehele amnestie, 't Is dat de meeste slachtoffers al in nimmer opgespoorde massagraven la gen, anders had de regering gezegd: zand erover. Wat zou zo'n regering zich dus druk maken over een spoort- loos uit Nederland verdwenen oorlogsmisdadiger. De WD wil nu dat er alsnog pogingen worden ondernomen om Kipp uitgeleverd te krijgen. In dat soort principiële zaken kan de WD heel vasthoudend zijn. Let maar eens op de libe ralen als er straks iemand naar een omstreden staatsbegrafe nis in Japan moet. MERIJN NIEUWSOVERZICHT DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer gaat akkoord met de aanleg van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Dat bleek woensdag tijdens een mondeling overleg tussen minister Smit-Kroes (verkeer) en leden van de commissie voor Verkeer en Waterstaat uit de Tweede Kamer. Zowel door de regerings fracties (CDA en WD) als ook namens de fracties uit de oppo sitie (FVdA, D66 en PPR) werd de bouw van de stormvloedke ring positief benaderd. De stormvloedkering wordt gezien als een betere oplossing dan het voortzetten van het dijkverster kingsprogramma in de Rotterdamse regio. Met minister Smit- Kroes was de commissie unaniem van oordeel dat de storm vloedkering in velerlei opzicht de voorkeur verdient boven het dij kversterkingsprogramma. DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse regering zal vrijdag bij de herdenkingsdienst voor de overleden Beierse minister-pre sident Franz Joseph Strauss in München worden vertegen woordigd door een missie onder leiding van oud-minister van buitenlandse zaken drs. W.KN. (Norbert) Schmelzer. Het mi nisterie van buitenlandse zaken heeft dat woensdag meege deeld. De missie zal verder bestaan uit de Nederlandse ambas sadeur in Bonn, mr J.G. van der Tas en de consul-generaal in München, drs. Ch.M. J. Kroner. DEN HAAG (ANP) - Het WD-kamerlid Wiebenga wil dat mi nister Korthals Altes (justitie) alles in het werk stelt om te be kijken of uitlevering van de sinds 1949 in Argentinië wonende Nederlandse oorlogsmisdadiger Abraham Kipp (71) toch moge lijk is. In schriftelijke vragen verwijst de liberaal naar het feit dat Kipp de Argentijnse nationaliteit mogelijk onder valse voorwendsels heeft verkregen, zodat deze naar Argentijns recht ongedaan zou zijn te maken. Daarmee is de belemmering voor uitlevering aan Nederland weggenomen, oppert Wieben ga. Hij wil verder weten of het waar is dat er in Argentinië be halve Kipp nog twee Nederlandse oorlogsmisdadigers zitten, te weten S. Olie en A. Riphagen. Korthals Altes dient volgens hem de opsporing van tientallen naar het buitenland uitgewe ken Nederlandse oorlogsmisdadigers te intensiveren, daar het „uit oogpunt van gerechtigheid alsmede tegenover de talloze oorlogsslachtoffers" onaanvaardbaar is dat zij ongestraft rondlopen. DEN HAAG - Minister Deetman (Onderwijs) wil het aantal opleidingen voor leraar techniek en economie I en II fors uit breiden. Dat staat in een brief die Deetman naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. De minister voorziet met ingang van 1 augustus 1989 zes nieuwe lerarenopleidingen technische vak ken (tweede graads-deeltijd) aan onder meer de Katholieke Leergangen in Sittard. Het aantal lerarenopleidingen econo mie wordt met acht uitgebreid. De Hogeschool Interstudie in Arnhem krijgt een tweedegraads-vol tijd- en een eerstegraads- deeltijd-opleiding, de Katholieke Leergangen in Tilburg een eerstegraads-deeltijd-opleiding en Sittard een tweedegraads- voltijd- en deeltijd-opleiding. VENLO - De meeste voorlichting over medische zaken op tv en in de krant is niet alleen zinloos maar zelfs schadelijk. Zij schiet haar doel voorbij en maakt mensen nodeloos ongerust. Dat zei directeur H. van der Wilk van het Landelijk Patiënten Platform in Venlo. Hij sprak in De Maaspoort tijdens een sym posium over de gevolgen van medische voorlichting. Van der Wilk vindt de Postbus 51-spotjes, waarin de overheid waar schuwt tegen bijvoorbeeld aids, drankgebruik of roken, volko men zinloos. Omdat die slechts voor een beperkte groep men sen zijn bedoeld, vindt hij tv het verkeerde medium. Dat richt zich op een heel breed publiek. Het patiëntenplatform (250 or ganisaties met samen bijna een miljoen leden) pleit voor voor lichting die zich meer toespitst op de bewuste doelgroep. Dus bijvoorbeeld aids-informatie aan jongeren en homo's en drankinformatie in cafés. Ook zou in de artsen-opleiding meer aandacht moeten komen voor voorlichting. Dan kunnen artsen zelf meer en betere informatie geven aan hun patiënt. RIJSWIJK (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft besloten tot de oprichting - met ingang van 1 januari 1989 - van geza menlijke indicatiecommissies voor bejaardenoorden en ver pleeghuizen. Deze commissies gaan vaststellen of een oudere in een bejaardenoord of in een verpleeghuis verzorgd moet wor den of wellicht in aanmerking komt voor dagbehandeling in een verpleeghuis. Ouderen moesten tot nu toe zelf bij de ver schillende instanties aankloppen. De minister wil met de com missies de zorg beter afstemmen op de situatie van de ouderen. De commissies gaan regionaal werken. De Raad van State is het eens met minister Brinkman zoals blijkt uit een door haar uitgebracht advies.

de Stem | 1988 | | pagina 3