FNV gaat argumenten kracht bij zetten met cfemonstatif aantal d Vleei Inkrimpen vissersvloot is de enige oplossing even..L UITBLAZEN de Stem coi Regen aan de Regen 'Sterke man' d; DE STEM ACHTERGROND DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 -DESTEM- VAKCENTRALE ZATERDAG MASSAAL DE STRAAT OP MET 'HET KAN ANDERS BETER DEN HAAG - Het aan ^aat omhoog van 4.000 lantal hartoperaties moe ilijven. [jp STEM BINNENL Forse bonus bij daling ongelukken in verkeer Olympisch vissen Triomfantelijk SSggssp PAPIER VOOR UW PEN Hirohito en Breda l RUK is het nog niet fin het Beierse Woud. Na er een week te hebben rondgezworven durf ik vol te houden dat het landschappelijk nogal op het Zwarte Woud lijkt en dat is geen wonder, met al die sparren en dennen. Toeristisch is het Beierse Woud beduidend minder ontwikkeld. Daardoor is het horeca-prijs- peil er lager en dat is misschien de reden waarom de weinige buitenlanders die we er tegen komen voornamelijk Nederlan ders zijn. Hier geen Titisee of Gar- misch-Partenkrichen, uitpui lend van souvenirs met prijs kaartjes eraan van vier en vijf cijfers voor de komma. Het aardige stadje Regen is amper aangeraakt. De onlangs nog opgeschilderde H. Johannes van Praag, het stenen lijf in een pijnlijke kramp gekromd, ge tuigt er van zijn martelaarschap terwijl hij onafgebroken de brug over de donker schui mende Regen bewaakt en, in één moeite door, het daarachter gelegen centrum met zijn ver gulde Madonna-op-zuil. Het regent zachtjes in Regen aan de Regen. Is het een wonder? Bodenmais speelt hier een beetje de rol van Titisee: een bescheiden 'Valkenburg' van glasblazers, kristalslijpers en Herrgottschnitters die, op een enkele uitzondering na, nog het roomse fatsoen hebben hun ne ring op de dag des Heren te sta ken. Dé Herrgottschnitter von Bodenmais moet zich een he dendaagse Riemenschneider wanen, zó opzichtig zijn de borden langs de weg waarop hij passanten in vergulde, gotische letters van zijn aanwezigheid kond doet. Het mist en regent ook een beetje in het in de mis troostig makende zondagsrust gedompelde Bodenmais, maar we eten er het lekkerste stuk rundvlees van de hele vakantie en - laten we sportief blijven - dat zegt wel iets in dit land van vleeskeurders bij uitstek. Mijn late inhaaloefeningen in Duitsland zijn vooral gericht geweest op historische steden, groot en klein. Trier, Heidel- berg, Freiburg, Würzburg, Ro- thenburg ob der Tauber, Nörd- lingen, Regensburg, Bamberg, Passau, Straubing, Landshut, Dinkelsbühl, Schwabisch Hall, Eichstatt. Basel en Innsbruck mogen er ook wel bij. Daar wordt ook Duits gesproken. Zelfs de kenner zal beamen dat dit een mooie oogst is. Hij zal hoogstens de wenkbrauwen op trekken wanneer hij verneemt dat het de oogst is van in totaal 36 reisdagen waarop ook nog wouden werden doorkruist, al penketens omtrokken en eer werd bewezen aan de diverse Oberammergaus van het toeris tenwezen. Of ik die steden soms op z'n Japans heb gedaan, zullen ze vragen. Ja en nee. Ik heb er veel gefotogra feerd. Vooraf en erna in gidsen gelezen wat ik er zou kunnen zien of had kunnen zien, maar eenmaal ter plekke zeer weinig bezienswaardigheden bezich tigd. Ik heb geleerd dat wat er geschreven staat over een be zienswaardigheid dikwijls veel WIM KOCK interessanter is dan de beziens waardigheid op zichzelf. De bouwgeschiedenis van een ka thedraal. De reden waarom van 'de twee mooiste straten van Duitsland' (beide in Landshut, eikaars paralellen) de ene een loflied is op de gotiek en de an dere op de barok. De al eeuwen durende speurtocht naar de maker van het adembenemen de, uit hout gesneden altaar in de kerk van Breisach. Op komst, verval en vergetelheid van steden die juist aan hun vroege verval hun latere be houd te danken hebben. Het le vensverhaal van Rothenburgs burgemeester Heinrich Top- pler, een 15e-eeuwse macher, in wiens huis je bijna vijfhonderd jaar na zijn dood, voor enkele tientallen marken comfortabel slaapt en lekker eet. Ik hoef er alleen maar te zijn in die steden, door hun straten en steegjes te dwalen, me even te verbergen in de middeleeuwse schemer van hun kerken. Je zou het gewoon 'sfeer proeven' kunnen noemen. Of geschiedenis voelen. Ik heb er genoeg aan. Er hangt, vind ik aanvanke lijk, in Passau een enigszins ge wijde sfeer. Zelfs in de Ludwig- strasse, de voornaamste winkel straat. Misschien komt dat om dat de zich hoog boven het voetgangersdomein verheffende St. Paul, ondanks zijn roze pleisterwerk, er wat streng op neemet. Plotseling galmen de schelle stemmen van oude vrouwen door de straat. Wij hebben dorst en we hebben niks te drinken. Uit een warenhuis komen twee bejaarden gespron gen. Met een balonnetje in iedere hand imiteren ze de hup pelpasjes van hun kleinkinde ren, dansend en gekke bekken trekkend. Ze horen bij het koortje dat samenklontert op en rond een paar rustbanken in het midden van de straat en dat nu -op slag het gezang staakt om vervolgens uit te barsten in een luid en langdurig lachen, gieren, brullen. Wat een leut hebben die mensen, zoals ge woonlijk in deze leeftijdscate gorie, voornamelijk vrouwen en slechts een paar mannen. Veel Passauers blijven staan kijken naar de vrouwen, die bijna let terlijk over de stoep rollen van plezier. Mijn vrouw en ik spoe den ons verder, onder de Pau- lusbogen door, vanwaar je de Donau kunt zien, in de richting van de Domplatz, waar koning Maximiliaan I pootje staat te baden in een zee van blik. Als we, net niet door de knieën hoevend, de Paulusbogen inlo pen zijn ze achter ons uitgela chen en wordt het zingen her vat. Janus, Janus, pak me nog 'ne keer. Arme Janus. (Slot volgt). Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltf. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Door Thom Meens VOOR HET eerst sinds 1983 gaat de grootste vakcentrale van het land, de FNV, weer de straat op. Komende zater dag, drie dagen voor de Algemene Be schouwingen in de Tweede Kamer, moet het Amsterdamse Museumplein geheel in het teken staan van de FNV en het verzet tegen het kabinet. Onder het motto 'het kan anders beter' wil de FNV het kabinet, de partijen in de Kamer en de werkgevers laten zien dat het haar ernst is met de roep om een ander beleid. De bijeenkomst bestaat uit twee delen: een demonstratieve tocht van de Dam naar het Museumplein en een manifestatie - met mu ziek en toespraken - op dat plein. Daar zullen vertegenwoordigers van studenten, jongeren en etnische minderheden het woord voeren. Uiteraard komen de 17 aangesloten bonden en de vakcentrale zelf ook aan het woord. Voor zitter Stekelenburg mag dan voor de zoveelste keer het FNV-alternatief toelichten. In heel grote lijnen kiest dat alternatief voor een eerlijker verdeling van werk en in komen en voor extra investeringen in milieu en infrastructuur. De vakcentrale wil tevens aandacht voor scholing en herverdeling van werk. Dat eisenpakket is afgelopen zomer al bij het kabinet op het bord gelegd, maar dat heeft er weinig of niets mee gedaan. De vakcentrale probeert het nu bij de Tweede Kamer. Die kan volgende week laten weten of ze bereid is te luisteren. Als ook de Kamer niet wil horen, zijn de werkgevers aan de beurt. Lukt het ook daar niet om te komen tot afspraken over werk en scholing, dan zal de vakcentrale in de ko mende CAO-onderhandelingen proberen als nog haar zin te krijgen. Vangt de FNV daar weer bot, dan komen er voor het eerst in jaren weer looneisen op tafel. De afgelopen jaren zijn dergelijke looneisen steevast achterwege gebleven. Werknemers zagen af van de vraag om extra loon, om zo geld vrij te maken voor scholing van werklo zen en voor herverdeling van werk: voor in voering van arbeidstijdverkorting en VUT. Nu al die opofferingen niet of nauwelijks hebben geleid tot een daling van de werkloos heid, gaan er steeds meer stemmen op dat in- FNV-voorzitter Johan Stekelenburg. - FOTO ANP leveren van loon op deze manier geen zin heeft. Kabinet en werkgevers bestrijden overigens dat loonmatiging geen zin had. De afgelopen jaren zijn er ruim 300.000 banen bijgekomen in ons land. Dat was alleen mogelijk omdat de bonden hun eisen niet te hoog stelden, heet het daar. Alleen met voortgezette matiging kan de werkloosheid met succes worden bestreden, voegt men eraan toe. Voor de Industriebond en bouwbond hoeft dat allemaal niet meer. Zij hebben vorige week als eersten aan de bel getrokken. De werkgevers moeten bereid zijn om nu daad werkelijk afspraken te maken over scholing en herverdeling, anders gaan ze een lange, he te, winter én zomer tegemoet. De woorden looneisen en acties zijn inmiddels al gevallen. Met CAO-onderhandelingen in bouw, klein- metaal, chemie, hoogovens en havens voor de boeg, is dat geen loos dreigement. De bijeenkomst van zaterdag is voor de vakcentrale FNV een mooie graadmeter voor de actiebereidheid onder de leden. Juist omdat er vijf jaar lang niet door de FNV is opgeroe pen tot massale acties zijn de verwachtingen zoals dat zo mooi heet 'hoog gespannen'. De FNV heeft kosten noch moeite gespaard. Er is een grote advertentiecampagne gevoerd en de bondsbladen reppen al weken over niets an ders. Hoeveel mensen er precies komen, weet nie mand. In theorie kunnen er dat één miljoen zijn, want alle FNV-leden hebben een gratis treinkaartje in de bus gekregen. Meer realisti scher schattingen gaan uit van 50.000 tot 100.000 mensen. Ook dat is natte-vinger-werk. Als het za terdagsochtend pijpestelen regent, zullen veel mensen op het laatste moment alsnog beslui ten thuis te blijven: schijnt daarentegen de zon, dan kan dat net de laatste duw zijn die mensen nodig hebben om naar de hoofdstad af te reizen. Toch zegt het weer ook niet alles. Op de laatste grote FNV-bijeenkomst in juni 1983 kwamen 'slechts' 60.000 mensen af. En die dag scheen de zon uitbundig. De bijeenkomst van juni '83 was ook al ge richt tegen het kabinetsbeleid. Het was de laatste grote actie die nog onder leiding stond van oud-voorzitter Wim Kok. De actiedag had niet het beoogde resultaat, het kabinet ging door met zijn bezuinigingsbeleid. Later in het najaar kwam het vervolgens tot de grote amb- tenarenstakingen. Ineens was het hele land 'boos op Koos' (Koos Rietkerk, de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken). De ploeg van Lubbers hield ook toen zijn poot stijf en de rechter speelde vervolgens voor stakingbre ker. De vakbeweging bleef met lege handen en een fikse kater achter. Kok verruilde inmiddels de FNV voor de Tweede Kamerfractie van de PvdA. Zijn op volger Hans Pont hield niet van massale ac ties. Hij was geen begenadigd spreker. Harde woorden voor volle zalen lagen hem niet. Pont koos voor de directe weg. Voor onderhandelin gen met kabinet en werkgevers op centraal ni veau. In de korte tijd dat Pont de FNV mocht leiden hij is sinds mei in dienst van het mi nisterie van Binnenlandse Zakenwerden alle kaarten gezet op centraal overleg, op Haagse akkoorden die later op decentraal niveai moesten worden uitgewerkt. Veel resultaat heeft dat niet gehad. Er men wel mooi klinkende centrale akkoorden maar de koopkracht van de minima zakte steeds verder in, de koppeling tussen lonen ei uitkeringen kwam niet tot stand, de herverde ling van arbeid stagneerde, de 36-urige wet), week werd niet gehaald en de werkloosheij daalde nauwelijks. Het nieuwe FNV-bestuur kiest weer voor 4 harde lijn. Voor spijkers met koppen. Stek lenburg heeft het kabinet en de werkgever tot tweemaal toe - vergeefs - een aanbod daan om tot zaken te komen. Eerst bood hi aan de loonstijging tot één procent te beperke in ruil voor afspraken over herverdeling va werk, later kwam daar het FNV-plan bij oit volgend jaar iedereen in gelijke mate te lat« profiteren van de welvaart. Tegenover de bevriezing van het minim®, loon en de uitkeringen die het kabinet in 4 aanbieding heeft, stelt de FNV een inkomens, groei voor iedereen van anderhalf procen; Voor de minima is dat een hele vooruitgang maar modaal (ruim 42.000 gulden bruto pe jaar), anderhalf maal modaal en tweern/, modaal leveren in. Die krijgen van het kabine een koopkrachtstijging van twee procent moeten het. bij de FNV doen met anderhal! procent. Stekelenburg denkt dat zijn leden be reid zijn tot dat offer. Als de minima en ambtenaren er tenminste ook echt op vooniii gaan. fan onze Haagse redactie Zaterdag zal voor het eerst blijken hoeves steun dit 'andere en betere' alternatief De dag is van cruciaal belang, juist omdat 4 Tweede Kamer volgende week praat over hs; beleid in de komende jaren. Een massale demonstratie zal de eisen va de vakbeweging kracht bijzetten, maar leden het om wat voor reden dan ook laten al weten, staat Stekelenburg in zijn hemd: heeft hij veel geld uitgegeven voor niets. kater kan dan nog wel eens groter blijken da de kater van 1983. En die werkte al jaren lan na. Hoe dan ook, aan de FNV zal het niet ligga als het zaterdag mislukt. Ze heeft de NS ge vraagd om extra treinen in te zetten en zelf voor kinderopvang gezorgd. Alles is du klaar voor een dagje uit. Het woord is nu de leden. Door Ad Burger IN de lente van 1987 hing de politieke toekomst van minister Gerrit Braks (Landbouw en Visserij) aan een zijden draadje. Een onderzoekscommissie uit de Tweede Kamer had gecon stateerd dat de minister oog luikend had toegestaan dat Nederlandse vissers op grote schaal de EG-vangstregels ontdoken. Op papier hield de vader landse vissersvloot zich keu rig aan de regels zoals die binnen de EG waren gemaakt, maar in de praktijk bleek dat ze de afspraken met voeten traden. Ze hielden er een dub bele boekhouding op na, regi streerden maar een deel van de vangst en schiepen zo een omvangrijk 'grijs' viscircuit. De minister van Landbouw en Visserij werd in de Kamer het vuur na aan de schenen gelegd. Hij mocht uiteindelijk blijven zitten, deels om poli tieke overwegingen (Lubbers hechtte aan Braks en bij de WD was nog geen sprake van een nieuwe politieke cul tuur) en deels omdat de mi nister deemoedig schuld er kende en met de hand op het hart beterschap beloofde. Hij, Gerrit Braks, zou er voortaan op toezien dat er niet langer gesjoemeld werd met vangst- cijfers. Zo'n anderhalf jaar later komt het nieuws dat het Openbaar Ministerie, in nauwe samenwerking met de Algemene Inspectie Dienst van het ministerie van Land bouw en Visserij, de boekhou ding van vier visafslagen in beslag heeft genomen. De AID en het Openbaar Ministerie hebben het sterke vermoeden dat de vissers die in Breskens, Harlingen, Scheveningen en CDA-Kamerlid Huib Eversdijk. - FOTODESTEM/JOHANVANGURP Urk hun vis aan de wal bren gen, meer vis vangen dan in de boeken van de afslagen staat geregistreerd. Dat vermoeden wordt voor- namelijk gevoed door het feit dat de meeste schepen net zo vaak uitvaren als in vorige jaren, maar wel minder vis aan wal brengen. De advo caat-generaal van het OM in Arnhem, belast met het on derzoek, schat dat de vissers tien tot twintig procent meer hebben gevangen dan ze offi cieel hebben opgegeven. Die bevindingen zouden kunnen worden opgevat als het failliet van het strenge be leid van minister Braks. Ka merleden noch de minister zelf willen dat echter zo uit leggen. Integendeel, het feit dat Justitie nu een onderzoek is begonnen en de administra tie van vier afslagen in beslag heeft genomen, bewijst dat het de overheid ernst is met het tegengaan van gesjoemel met vangstcijfers. „Met een streng opsporingsbeleid ge beuren dit soort dingen nu Visschepen in de haven van Breskens. eenmaal", aldus CDA-Ka merlid Huib Eversdijk, des tijds voorzitter van de parle mentaire commissie die de visfraude onderzocht. Of, zoals een woordvoerder van de minister het gisteren uitdrukte: „Hoe streng je je toezicht ook maakt, er zijn al tijd lieden die zullen proberen er onderuit te komen. Braks kan gesjoemel met vangstcij fers alleen voorgoed uit de wereld kan helpen, als hij op ieder schip permanent een op sporingsambtenaar van de AID wegzet". Het WD-Kamerlid Jan te Veldhuis vindt zelfs dat het voorbarig is om te veronder stellen dat vissers inderdaad de hand lichten met de regels. Het feit dat de vissers net zo vaak uitvaren als vorig jaar en toch minder vis aanlanden, zou immers ook kunnen bete kenen dat ze zich allemaal netjes aan de hen opgelegde vangstbeperking houden. Al het strengere toezicht ten spijt - minister Braks ging hiervoor zelfs in zee met een particulier beveiligingsbe drijf - blijven enkele Neder landse vissers wegen zoeken en vinden om de regels te ont duiken. Eversdijk (CDA) is van mening dat Justitie over treders strenger zou moeten straffen. „Een visser die bij voorbeeld op tong vist zonder dat hij daarvoor een quotum heeft toegewezen gekregen, moet hard worden aangepakt. Niks geen boetes - daar komt zo'n visser meestal wel over heen - maar het schip gewoon aan de ketting leggen". De échte oplossing voor het probleem laat zich echter heel - FOTODESTEM/CORDEB» wat moeilijker in praktijk brengen. De vaderlandse vis-i sersvloot is namelijk veelt omvangrijk en zou met efl kwart moeten worden inge krompen. En hoewel Brato vissers die hun schip van 4 hand willen doen een finan ciële compensatie in het voor uitzicht heeft gesteld, luktM met de inkrimping van de vis sersvloot van geen kanten. 0 zolang daarin geen verande- ring komt, zal het Openbas: Ministerie een vaste klant blijven van de Nederland visafslagen. yan onze Haagse redactie 3EN HAAG - De Raad van "tate vindt dat het kabinet ,r verkeerd aan doet de af- rekposten voor zakelijke ^ers en lunches, congres sen en relatiegeschenken te seperken. ,et kabinet moet zich met de ïoogte van die aftrekposten liet bemoeien, omdat de onder- lemers zelf wel moeten uitma- cen welke kosten ze moeten naken voor een goede bedrijfs- /oering. Bovendien is het he arken van deze aftrekpost >envoudig te ontduiken. pe Raad van State rut zijn De ziekenfondsen en de par ien daar gisteren overeeo. neeste dotterbehandelingen nius-ziekenhuis in Nieuwege In de Bredase kliniek 'De Klok- ;enberg' zal het aantal dotter- lehandelingen naar 532 wor- len gebracht. Het aantal hart operaties komt uit op 1424. Het ladboud-ziekenhuis in Nij me ien mag 431 dotterbehandelin- ;en uitvoeren en 619 hartope- 'aties en het Academische Zie- :enhuis Annadal in Maastricht □rijgt geld voor 257 dotterbe- tandelingen en 573 hartopera- ies. Het Eindhovense Catheri- DEN HAAG (ANP) - Circa 250 gemeenten waarin het aantal ver keersslachtoffers vorig jaar daalde met min stens vijf procent, krij gen binnenkort een bo nus van in totaal 14 miljoen gulden. Dit heeft het ministerie van verkeer en water staat donderdag be vestigd. Het geld is beschikbaar gesteld voor de resultaten van de 'Actie -25%', een plan voor vermindering van het aantal slachtof fers in het verkeer tot 1990 met 25 procent. De gemeenten krijgen voor elk bespaard ver keersslachtoffer een bo nus van 5000 gulden. Zo ontvangt Amsterdam 1.160.000 gulden. Daar verminderde het aantal verkeersslachtoffers met 232 (6,3 procent). Bram men (Gld) ontvangt 135.000 gulden omdat daar in 1987 27 slachtof fers minder vielen, een daling van 40 procent. DAT Rien van Nunen in De Stem van zaterdag 24 sep tember in zijn hengelru- briek een pleidooi houdt over vissen op de Olympics is zijn goed recht. Er zijn in derdaad vele miljoenen sportvissers die hun sport of hobby in wedstrijdverband uitoefenen. Als echter voor deze tak van sport vlak over de grens in België een echt wereldkampioenschap wordt gehouden, is het voor mij en voor vele anderen met mij nog steeds een raadsel waarom deze 'sport visjournalist' daar geen ru briekje over schrijft. Zevenbergen J. van Leest HET kabinet meldt in de Miljoenennota triomfante lijk zijn resultaten: de win sten stijgen verder ten na dele van de looninkomens. Als ondernemerskabinet blijkt de coalitie van CDA en WD uiterst geslaagd te opereren. Precies daar ligt ook de grens. Wie voor dat ondernemersbelang niet meetelt, die kan barsten. Met een onbeschofte lucht hartigheid gaat het kabinet eraan voorbij dat de werk loosheid op een hoog niveau blijft steken. De problemen waar honderdduizenden bijstandsgerechtigden en ouderen door inkomensver laging in terecht zijn geko men, worden als niet ter zake doende van de hand gewezen. De ernstige pro blemen en stagnatie bij voorzieningen als gezins zorg en ouderenhulp, in het onderwijs en delen van de gezondheidszorg worden zelfs niet onderkend. De enig juiste conclusie is dat de bakens moeten worden verzet. Nu de begroting ruimte genoeg heeft, is her stel van de schade die is toe gebracht aan de inkomens en voorzieningen het eerst voor de hand liggende. Nu 0 YfeSSS* de winsten sterk groeien en de kapitaalexport ongekend hoog blijft, is het aanwen den van die middelen voor het creëren van werkgele genheid een logische stap. Maar het kabinet heeft daar geen boodschap aan. Dat koestert alleen maar een heilig geloof in de kapitalis tische markt, die echter niet in staat is mensen werk en inkomen te garanderen of voor problemen van verkeer en milieu een bevredigende oplossing te vinden. De op positie zal dan ook datgene wat het kabinet achterwege laat ter hand moeten nemen zowel in politieke stelling- name als in maatschappe lijke actie. De vakbondsde monstratie op 8 oktober is de eerste gelegenheid om dat massaal tot uitdrukking te brengen. Breda André Vermeulen ALS straks onze minister van Buitenlandse Zaken of iemand anders toch onze re gering vertegenwoordigt bij de uitvaart van de, in onze ogen oorlogsmisdadiger, keizer van Japan, geldt na tuurlijk de motivatie: uit economisch belang. Dat de minister met dit economisch belang honderdduizenden mensen diep kwetst, is dan niet doorslaggevend. Dat deze mensen drieëneenhalf jaar lang op keizerlijk bevel dwangarbeid moesten ver richten, gemarteld, gesla gen, vernederd en gedood werden is niet belangrijk genoeg. En dat deze mensen iedere avond moesten bui gen in de richting van Ja pan om de keizer te danken dat zij nog leefden en voor hem mochten werken, moe ten zij maar eens een keer vergeten. Maar geestelijke pijn, nachtmerries en an dere trauma's zorgen er wel voor dat men dit nooit meer kan vergeten. Wat heeft dat nu te maken met de econo mie van Breda? Welnu, heeft onze minister van jus titie Korthals Altes ook aan de economie van Breda ge dacht, toen hij voor een mil joenenpubliek vertelde hoe crimineel Breda wel is, bo venaan in de top-tien van Nederland? Volgens onze eigen burgemeester drs. F. Feij waren het de verkeerde bronnen waaruit deze mi nister de gegevens had ge put en dat had de minister behoren te weten. De zeer gunstige Benelux-ligging van onze stad biedt de grootste mogelijkheden op economisch gebied, niet al leen voor de stad Breda, maar voor geheel Neder land. Is het dan niet diep treurig dat men hier niet bi stilgestaan heeft en op de# manier een taboe-sfeer heeft opgewekt bij even tuele relaties die economi sche plannen hadden 4 onze richting? De economi sche belangen blijken dj® niet altijd even belangd- te zijn, wel als het iemands straatje te komt. Er loopt een duide lijke parallel bij deze twee zaken, een grote groep men sen die diep gekwetst wow' en een prachtige stad met al zijn mogelijkhed® veel schade zal ondervind® van deze lichtzinnige ®l' spraak van een minister Waar blijft de wijsheid? Breda H. de Wit 3E AANSTELLNG van aartsbisscl vederland is niet zomaar een be ralijk dat een paus bij het wegzr opdracht meegeeft om voor 'eer zorgen. De nuntii krijgen meeste niener aard mee. Dat deze oproep in het openl iparte dienst waar de nieuwe nur o de kerkhistorie een uniek feit. -en nieuw benoemde nuntius wo Klok gehangen. De handelwijze van Paus Joh oeval. De onenigheid onder de N h ing een doorn in het oog. Om Rebben uitgehaald, heeft de paL segrepen: de benoeming van zijn rioh het gegeven dat hij de spec oe hoofden van de bisschoppen I oen afgeleid dat hij de nieuwe aa jachten naar Nederland laat afre sta !ljn voorgangers dat waren - raat met het doorgeven van opdr hot KCh naar a"e waarschijnlijkhe lanrt d van de bisschoppen, k pdse bisschoppen zullen naar 's detekent een verharding v; van de Nederlandse kerkpi nie u paus OP de meer zalvend nrw[ee3toen te horen dat de kat weg was. Het is zonneklaa L''PPelde weg werd bedoeld, taa L verdeeldheid onder de 1 °r buiten toe nauwelijks aandac kon r?°9enaamde meegaandheic "L Dg nPl l7on \/an allo MoHarla De neuzen van alle Nederla gar.,niet al te lange tijd richting okis de taak om dit waar te mak moo beboeft geen twijfel dat lanril °,nrust onder een niet ont niet H6 erl<volk zullen zorgen. Zi komaf door Paus Johannes Paulv van c Weten te putten. Om met Npo?rT)artelijke spanningen binne erland is nog lang voorbij.

de Stem | 1988 | | pagina 2