Protest tegen woonwagens Clinge ISSAIM krant seen ksvogel ogelwerkgroep wil iachtverbod >p elf vogelsoorten IEKAST .AND De Vaan vreest goddeloze toekomst voor De Lindenhof PSTEM Scherpe kritiek op de provinciale VVV PLAATSELIJK NIEUWS W&A SUNNY \LUEBIRD PRAIRIE "bNGST VOOR VERDWIJNEN VAN BUURTHUIS VOORBARIG LAUREL SILVIA 300 ZX PATROL 7NO CAB 'ERRANO WANETTE URVAN CABSTAR tolitie geeft voorlichting Record- pompoenen Hulst zwemt voor Unicef ff STEM VAN ZEELAND 2 DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 WOORDEN WETHOUDER STELLEN INWONERS NIET GERUST srteren Jt een reputatie, tnemer.99 AXEL - „De Boemerang kan blijven staan", zegt de Axelse wethoudèr H. de Mul als reactie op de vrees van de gelijknamige buurtvereniging dat het buurthuis plaats moet maken voor huizen. JP EILAND THOLEN Rino Jonkheym wint tijdrit OPVANGCENTRUM SAS MAAKT ALTERNATIEF ZUIDDORPENAAR OVERBODIG I ^'e-exploitatle Zuiddorpe Vogelwaarde Hengstdijk Hulst Éxhibitionist actief langs de grensstreek Politie legt uienbedrijf stil HOW T22 GE - De dorpsraad I Clinge gaat bij de ge ënte schriftelijk protest mtekenen tegen een mo- .lijke keuze van de Kerst- jat als locatie voor een loonwagencentrum. Op mdringen van de aanwe- -I-C-C-A-|\| - leen werd dat gisteren be- I I J J lll~- Kten tijdens een vergade- ,g van de dorpsraad in jt gemeenschapscentrum 'alpertuus. Dj bijeenkomst was belegd Lar aanleiding van de in het Lp ontstane ongerustheid tver geruchten als zou de kerkstraat als locatie in aan merking komen. Ondanks de geruststellende woorden van wethouder G. van de Voorde in De Stem dat er 'niets aan de hand' is, bleken de aanwezigen er gisteravond niet erg gerust op. Toch zeker niet toen bekend werd gemaakt dat het 'gerucht' was vernomen uit de mond van een Hulster gemeenteraadslid. Dorpsraadvoorzitter P. de Schepper, die eveneens contact met de wethouder had, meende dat deze toch op zijn woord ge loofd mag worden. Ook is, al dus De Schepper, toegezegd dat als Clinge in aanmerking voor woonwagenstandplaatsen de dorpsraad vroegtijdig geïnfor meerd wordt. De aanwezigen vonden het echter beter om de gebeurte nissen niet af te wachten en nu alvast een luid protest te laten klinken. Dit in een poging om de Kerkstraat al bij voorbaat af te voeren van het lijstje met mogelijke locaties waaruit de gemeenteraad straks moet kie zen. Het belangrijkste argu ment is volgens de inwoners dat een woonwagencentrum in het geheel niet past bij de ove rige bebouwing. Bovendien heeft het gerucht aanleiding gegeven tot grote ongerustheid onder de bevolking en dat is, zo meende men, een verkeerde handelwijze van de gemeentè. Aangevoerd werd ook dat de straat dan onevenredig zwaar wordt belast, omdat er ook al socio-woningen staan van De Sterre. De dorpsraad wil best met de gemeente overleggen over mo gelijke locaties in het dorp. „Maar als men ons een plaats wil opdringen moeten we in derdaad protesteren", stelde voorzitter De Schepper. Hij had overigens weinig goede woor den over voor de wijze waarop dergelijke voorzieningen door gaans tot stand komen. „De ge meente zou woonwagenplaat sen moeten intekenen in: nieuwe uitbreidingsplannen en dan daar de bouwgrond gaan verkopen. Dat is fair. Dan we ten de bewoners van te voren waar ze aan toe zijn. Maar een bestemmingsplan wijzigen, waar bewoners met bepaalde verwachtingen al grond heb ben gekocht is onsportief. Dan moeten we zeker reageren. Maar", benadrukte De Schep per, „eigenlijk is daarvan nu nog geen sprake. Het blijven alleen maar geruchten". De Boemerang kan blijven' BLIJFT ERIN RIJDEN. gen: De Slem, 076-236971 iet uw reklameboodschap gezinnen op schoot! x J5L - Wachtmeester foek van de rijkspolitie in jjel geeft woensdag 12 ok- |ober een lezing over in braakpreventie voor de Ka tholieke Bond van Platte- fcndsvrouwen in Axel. De ng begint om 19.30 uur in eHalle. Jlinsdag 25 oktober gaan de rouwen op reis naar Antwer- |en. Ze vertrekken om 13.00 1 van het Szydlowskiplein, oeken het diamantcentrum, ban winkelen en koffiedrin- len. De excursie besluit met jen diner in Be veren. [Tijdens de vergadering van J2 oktober is er een tussentijdse fcstuursverkeizing in verband let het aftreden van mevrouw lervaet-De Schepper. De pro- Binciale zangmiddag, waar de Vstliederen worden ingestu- eerd, is dinsdag 11 oktober in e Prins van Oranje in Goes, ie aanvang is 13.15 uur. Maan- lagavond 10 oktober is er een liema-avond van de Vrouwen- pad met als onderwerp 'Vrou- bemoeien zich met bou- Deze bijeenkomst begint Iveneens om 19.30 in De Halle. Van onze verslaggever De gemeente Axel wil het gebied omsloten door de Chop- instraat, Beethovenstraat, Mozartstraat en Generaal Maczekstraat een woonbestemming geven. De buurtvereniging heeft in middels schriftelijk bezwaar aangetekend tegen het stede bouwkundig schetsontwerp. Binnen het genoemde gebied ligt de voormalige kleuter school aan de Mozartstraat dat nu als buurthuis voor De Boe merang dienst doet. Het ge bouw van De Zevensprong zou eveneens moeten verdwijnen en een nabijgelegen vijver wil de gemeente dempen. De kin derspeelplaats aan de Beetho venstraat blij ft. Axel denkt in de toekomst twintig tot vijfentwintig wo ningen op de plaats te kunnen bouwen. Afhankelijk van de vraag naar ongesubsidieerde vrije sector woningen, ver meldt het ontwerp vrijstaande woningen, bungalows en twee- onder-een-kap woningen. De Mul denkt dat het buurt huis van De Boemerang de eer ste vijf tot tien jaar kan blijven staan. Een eventuele handha ving van het buurthuis tussen de nieuwbouw sluit hij niet uit. Inlichtingen: Dagblad De Stem [/au onze verslaggever HOLEN - De vogel werkgroep van de Natuurvereniging Men heeft de gemeente Tholen gevraagd de jacht op elf [/ogelsoorten op het voormalig eiland te verbieden. De werkgroep heeft de Jagers- ten Steenwij k en Apeldoorn peniging Tholen en Sint Phi- hebben inmiddels een verbod ingesteld om op dergelijke vo gels te jagen. De vogelwerk- groep hoopt dat dit voorbeeld in Tholen navolging vindt. Volgens J. Helleman-Toren- vlied, consulente van de Tho- lense vogelwerkgroep, is het aantal vogels van de elf ge noemde soorten al aanzienlijk afgenomen. „Speciaal de pa trijs is schaars geworden. Die is geliefd bij jagers". Mevrouw Helleman vindt dat er soms onterecht met een beschuldigende vinger naar het buitenland wordt gewezen. „Er wordt bijvoorbeeld schande ge sproken op de lij sterj acht in Frankrijk. Maar hier wordt ge schoten op de goudplevier en die is nog veel mooier". ibiedingen in de en deel mee en e gaten wat eranciers ddelen per 'ertentie wordt af en aangeprezen. verzocht deze vogels tie geen schade aan land- of inbouw veroorzaken' bij de lacht ongemoeid te laten. I Met deze verzoeken sluit de ferkgroep aan op de landelijke /he van de Nederlandse Ver liging tot Bescherming van reek. Deze actie is ondermeer Licht op bescherming van trekvogels die op Tholen langs Pjken en schorren en in de flikken voorkomen. Het gaat de watersnip, houtsnip, joudplevier, krakeend, pijl- taart, wintertaling, slobeend, wifend, toppereend, tafeleend "Patrijs. [Volgens de Vogelbescher- ®g is er steeds meer weer- [nd tegen de jacht op derge- trekvogels, terwijl de *P mensen die er al kijkend t geniet toeneemt. Daarom pit de organisatie dat de ge- snten bij jachtverpachtin- 1 deze vogels, die geen 0de of overlast bezorgen, [keten uitsluiten. De gemeen- „Maar er kan in principe nog van alles. Er komt ook nog een hoorzitting over de zaak". Het college van B en W heeft het gebied als mogelijke locatie voor nieuwbouw uitgekozen naar aanleiding van de door de Provinciale Planologische Dienst (PPD) geschatte wo ningbehoefte van Axel over de periode 1988-1993. De PPD noemt een aantal van 242, waarvan er 180 stuks in de kern Axel kunnen worden gebouwd. Voor tachtig huizen kan de ge meente volgens de berekenin gen subsidie krijgen, zodat Axel voor honderd huizen (of zestien per jaar) een plaats in de vrije sector moet vinden. Een deel an dat aantal kan Axel in het gebied Noordpolder plannen, maar het is nodig dat er alternatieve plaatsen bijko men. De bekendmaking van het plannen was voor de buurtver eniging een domper op de feestvreugde rond het vijfjarig bestaan. De Boemerang huurt het gebouw van de gemeente. Voorzitter F. Verlinden is van mening dat de buurtvereniging niet meer weg te denken is. „Ik hoop dat de gemeente rekening met ons houdt", zei hij eerder deze week. „We hebben hier het een en ander tot stand ge bracht. Zo is de kleine crimina liteit sinds ons bestaan aan zienlijk gedaald. Er is veel meer sociale controle. Voor die tijd kende men elkaar nauwe lijks". De vereniging telt mo menteel 420 leden. „Als het ge bouw moet verdwijnen, zullen we ergens anders onderdak moeten vinden. En dat is erg moeilijk, we zien zelf niet zo snel een alternatief. En ze kun nen ons moeilijk naar Noord polder sturen". Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Rino Jonkheym heeft de tijdrit gewonnen die werd gehou den door de toerclub Kloos- terzande. Jonkheym legde het 34 kilome ter lange parkoers, dat liep via Kloosterzande, Prosperpolder en Walsoorden, af in een ge middelde van 36 kilometer per uur. De rest van het klassement zag er als volgt uit: 2. Etien Weemaes, 3. Rinus Vermue. Charles Reijns met zijn laatste twee pompoenen. Van onze verslaggever HULST - De grond in het volkstuintje van Hulste naar Charles Reijns is wel erg vruchtbaar. Dat blijkt uit de rijke pompoenen- oogst die de bodem dezer dagen heeft opgeleverd. Zes enorme pompoenen met een gewicht dat schommelt rond een ge- middelde van veertig kilo. Van de uit de kluiten gewas sen exemplaren zijn er echter nog maar twee over. Vier an dere pompoenen bleken een onweerstaanbare aantrek kingskracht uit te oefen op - FOTO WIM KOOYMAN baldadige schooljeugd. Die had weinig respect voor de vruchten en smeet ze tot moes op het nabij de tuin ge legen fietspad. Charles Reijns evacueerde in aller ijl de nog twee resterende pom poenen om ze voor het nage slacht te kunnen laten vast leggen. Ze hebben een om trek van zowat anderhalve meter en wegen respectieve lijk 42 en 39 kilo. VOOR ZUIDWEST NEOERLAMD .Moren I .«neuzen, Hulst en Goes. 0sen en telefoon- pnmersop pagina 2. iNngstilden: l'w-l 2.30/13.30-17.00 uur. 'e krant. In?euzen; Rein van der Iv^Nitie-ehef), Romain iCnn me, Frank Deii. Tv?n Gremberghe, Cor de Ton Koomen "i). iHulM.' r8n JanSen' liJ'Tngène Verstraeten, I ^Trommelen. r M6C,eur Zeeland: |S5^nu'Privé tei. 01150- ■"•io Van onze verslaggever AXEL/ ZUIDDORPE - Zuiddorpe- naar J. de Vaan van de Werk- en Gebedsgroep Jonatan is bang voor 'goddeloze praktijken' als de vorige week aangekondigde plannen met het leegkomende bejaardenoord De Lindenhof doorgaan. Een alternatief plan van zijn hand voor een opvangcentrum voor mensen in nood zou zijn genegeerd. Volgens de Axelse wethouder J. van Schaik wist de gemeente wel degelijk van de plannen, maar is ze er verder niet op ingegaan. Het opvangcentrum zou vanwege de gisteren bekend geworden plannen van de Vereniging Kinderzorg in Sas van Gent toch niet levensvatbaar zijn. Kinderzorg, dat overigens niet alleen voor kinderen werkt, wil immers in Sas van Gent een crisisopvangcentrum voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen beginnen. Een andere reden voor het niet in zee gaan met De Vaan is dat hij met 150.000 gulden veel lager bood dan Immobel, dat een kwart miljoen op tafel legde. In een brief aan het college van B en W en de gemeenteraadsleden, waarvan ook een kopie richting rk Stichting Be jaardenzorg Zuiddorpe en omstreken en de bisschop van Breda is gegaan, spreekt De Vaan zijn zorg uit over de plannen van beleggingsmaatschappij Immobel met De Lindenhof. In de brief spreekt hij ook zijn zorg uit over het feit dat de stichting zijn voorstel heeft gene geerd en zonder meer is gaan onder handelen met Immobel. De Vaan heeft grote bezwaren tegen het plan voor een conferentie-oord, ap partementen en een medisch centrum in De Lindenhof. „Ik geloof niet dat wij in ons kleine geliefde dorp deze gevaar lijke internationale invloeden moeten hebben", schrijft hij in zijn brief. In de plannen die Immobel met het leegko mende bejaardenoord heeft ziet hij al lerlei gevaarlijke dreigingen. Boven- diem heeft hij er bezwaar tegen dat een Belg nu in Zuiddorpe met een groot project begint. En zeker als Dow Che mical als mogelijk klant van het confe rentie-oord wordt genoemd, is hij bang voor een grote niet-christelijke invloed. Hij vreest dat het aangekondigde me disch centrum weieens een centrum voor "de onchristelijke alternatieve ge neeswijzen' kan worden. Het conferen tie-oord kan in zijn visie weieens een thuishaven worden van de Transcen dente Meditatie en de Creatieve Intelli gentie bewegingen. Zij hanteren tech nieken die grote bedrijven steeds meer op hun personeel toepassen en zodoende 'het pure Hindoeïsme infiltreren in onze gemeenschap'. Zijn brief besluit hij met de woorden 'dat Axel gespaard mag blijven van goddeloze praktijken zoals magnetiseren, sexshops, drankmis bruik, zondagsrustverstoring en allerlei gevaarlijke internationale invloeden'. Hij snapt wel dat de aangeschreve nen geneigd zijn te zeggen dat zijn plan een zaak is tussen de stichting en hem zelf, maar hij denkt daar anders over. Zijn voorstel had tijdens de onderhan delingen over de verkoop bij de ge meente bekend moeten zijn. De Vaan betreurt het dat rk Stichting Bejaar denzorg Zuiddorpe bij monde van voor zitter R. Janssens heeft laten weten op het plan te zullen terugkomen, maar vervolgens nooit meer iets van zich heeft laten horen. De stichting is zijn belofte niet nagekomen, stelt hij. De Vaan's plan is geïnspireerd door een bezoek van hem in juni aan de ge meenschap 'Marcus-Hoeve' in Venlo. Twee gezinnen en een alleenstaande hebben daar een boerderij gekocht, en WELFARE - Het Welfare- werk houdt 15 en 16 oktober een tentoonstelling in bejaar denoord De Lindenhof. De expositie is telkens van 14.00 tot 17.00 te zien. KAARTINGEN - De voetbal vereniging Vogelwaarde houdt vrijdag 7 oktober de eerste kaartng uit een serie van zes. De beste vijf resulta ten tellen mee voor het klas sement. De kaartingen begin nen steeds om 19.30 uur in de kantine van de voetbalclub en zijn toegankelijk voor leden en ouders van jeugdleden. In schrijven kan vanaf 19.00 uur. OUD PAPIER - De Polder jongens halen zaterdag weer oud papier op in Hengstdijk, Terhole, Kuitaart, Lams- waarde en Ossenisse. De op- haalploeg vertrekt om 10.00 uur. ALLEENSTAANDEN - De soos voor alleenstaanden van Hulst en omstreken houdt za terdag 8 oktober een dans avond in Den Dullaert. Aan vang 20.00 uur. De muziek wordt verzorgd door het or kest The Williams. Ook is er een bingo en een loterij. AFASIE - De Afasie-vereni- ging Zeeuwsch-Vlaanderen houdt dinsdag 11 oktober een, soosmiddag in verpleeghuis de Blaauwe Hoeve in Hulst. Op het programma staan ge zelschapsspelen. De middag begint om 13.30 uur. Voor meer informatie kan men te recht bij logopediste A. Elder- Van onze correspondent t TERNEUZEN - Forse kritiek heeft het algemeen bestuur van de Stichting Streek VW Zeeuwsch-Vlaanderen op de provinciale VW en met name op het marketing- en pro motieplan van de provinciale VVV. De Streek-VW heeft een brief met een verzoek dit plan te ondersteunen niet ge tekend, zo bleek gisteren tijdens de vergadering van het al gemeen bestuur. ze ontvangen op de hoeve mensen die om wat voor reden dan ook een tijdelijk toevluchtstoord zoeken. „Reeds jaren zoek ik naar de mogelijkheid in de toe komst om op een dergelijke wijze nuttig te zijn voor mijn medemens", schrijft De Vaan in zijn uit juni daterende brief aan de rk Stichting Bejaardenzorg Zuiddorpe en omstreken. Hij denkt dat de Zuiddorpese gemeenschap zo'n be stemming zou toejuichen. In juni dacht hij nog dat zijn plan sloop van De Lin denhof kon voorkomen. „Het zal wel licht lukken met de hulp van Gods ge nade enkele gezinnen en alleenstaanden te vinden, die bereid zijn aan een derge lijk project mee te werken", schreef hij. Hij dacht aan 150.000 gulden genoeg te hebben om De Lindenhof te kunnen ko pen. Een concreet plan is echter nooit in gediend. Van Schaik: „Het is een heel humaan idee van de heer De Vaan. Maar in Sas van Gent komt nu eenmaal een opvangcentrum voor heel Zeeuwsch-Vlaanderen, volgens de gel dende voorschriften en subsidieregels van de overheid. Onze Sociale Dienst en maatschappelijk werk kunnen daar ook gebruik van maken". "ït „De provinciale VW met Bon tebal voorop, gaat met dit plan volledig voorbij aan het rap port Vermeulen. Het ene gat wordt met het andere gat ge vuld, het ontbreekt aan een duidelijke beleidsvorming. De gelden van het provinciale VW worden niet goed besteed. Men moet maar eens goed voe len dat Zeeuwsch-Vlaanderen niet met zijn voeten laat spelen. Voor het marketing- en pro motieplan komt men weer met drie financieringslij nen en dus drie denkrichtingen, hetgeen Van onze verslaggever HULST - In het overdekt zwembad De Driehoek in Hulst begint maandag 17 oktober de jaarlijkse zwem- vierdaagse. De opening wordt verricht door wet houder van sportzaken W. Kayser. De kinderen en volwassenen die meedoen aan het sportieve evenement kunnen via een sponsorkaart bij familie en kennissen sponsors zoeken, die een bepaald bedraag geven voor hun zwemprestatie. De opbrengst hiervan is bestemd voor Unicef, de kinderorgani satie van de Verenigde Naties. Alle deelnemers die de vier daagse uitzwemmen krijgen een herinneringsmedaille. Wie daarbij ook nog een kaart met sponsors in levert krijgt boven dien een frisbee. Van onze verslaggever HULST DE KLINGE - In de Oost-Zeeuws-Vlaamse grensstreek is de laatste weken een exhibitionist ac tief. Tot nu toe zijn vooral vrouwen aan de Belgische zijde van de grens lastig gevallen door een man die te pas en te onpas zijn gelachtsdelen toonde. De feiten deden zich voorna melijk voor in het bosrijke ge bied in de omgeving van Clinge en De Klinge. De Belgische po litie heeft de Nederlandse col lega's op de hoogte gebracht en in de bossen zijn nu aan beide zijden van de grens de surveil lances verscherpt. Bij de Hul ster politie is overigens nog maar één melding binnengeko men. In het dorp Paal werd een vrouw geconfronteerd met een exhibitionist. Het is niet be kend of het bij alle gevallen om dezelfde persoon gaat. (ADVERTENTIE) Restaurant yf tVOSKE "AV Hulst E~pa Bierkaaistraat 8 t r Tel. 01140-13444 vis- en vlees- SPECIALITEITEN volledige menu's v.a35." Keuken open van 12-21 uur Dinsdags gesloten Reserveren prettig voor u en voor ons bijvoorbaat niet goed kan gaan", aldus J. Verharren. 3 November gaat de Streek-VW om de tafel zitten met Bontebal en consorten. Van Riel: „men moet goed begrijpen dat we niet dwars willen liggen omdat het bij ons zo goed gaat, maar dat we wel een beleidsopzet eisen van het provinciale VW. Tenslotte dragen we genoeg bij". De samenwerking tussen de Stichting Streek-VW Zeeuwsch-Vlaanderen en de Stichting Promotie Zeeuwsch- Vlaanderen verloopt naar wens. Voorzitter J. van Riel verwacht dan ook in 1990 dat beide stichtingen geruisloos in elkaar zullen gevloeid. Ook het aantrekken van een fultime kracht door het Streek-VW lijkt slechts een formaliteit. Tijdens de vergadering kon J. van Rooijen namens de wet houders toerisme van de acht Zeeuws-Vlaamse gemeenten reeds mededelen, dat iedereen akkoord is gegaan met de ver deelsleutel. De verdeelsleutel stoelt op het principe dat men bijdraagt naar mate men meer belang heeft bij de promotie van Zeeuwsch-Vlaanderen. Gekeken is daarbij naar het al gemeen belang, het koop- en verblijftoerisme. De verdeelsleutel heeft tot gevolg dat de bijdrage overwe gend gelijk zullen zijn aan vo rig jaar, maar dat met name Oostburg volgend jaar meer zou moeten bijdragen. Ook bij de provincie heeft de Streek- VW een warm onthaal gekre gen, aldus Van Riel. „Deze week hopen we definitief be richt te ontvangen over een bij drage van ongeveer 30.000 voor het professionaliseren van het Streek-VW". Met name J. van Rooijen was bang dat in deze opstelling de nieuwe kracht voor het werk van het Streek-VW wel eens onttrokken kon worden door andere VW's. Van Riel: „Zeeuwsch-Vlaanderen ver vult hierin een voortrekkersrol, zodat hier de eerste twee jaar niet voor gevreesd moet wor den". De Streek-VW was uiter mate te spreken over de hui dige samenwerking met de Stichting Promotie. Voorzitter Van Riel: Was er voorheen sprake van dat de Streek-VW meereed op de rug van de Stichting Promotie, nu zij de overlappingen geregeld in een fijn samenspel waarbij de geldstromen tot 1991 gewaar borgd zijn. Zo is er een geza menlijk beleids- en promotie plan, bezoeken we onder een noemer beurzen en geven we een wervende folder uit. De ba sis. is gevonden, de foto moet al leen nog scherp gesteld wor den". WOENSDRECHT - De poli tie van Woensdrecht heeft dinsdagavond het uienbe drijf Snebo aan het Marktje laten stilleggen. Dit na klachten van omwonenden over geluidsoverlast. Al lang zijn er klachten over overlast door het bedrijf. Er is daarom een hinderwetproce- dure in gang gezet. Vooruitlo pend op het eventueel van kracht worden van een hinder wetvergunning zijn volgens een politiewoordvoerder mon deling afspraken gemaakt over de bedrijfsvoering tussen de gemeente en Snebo. V

de Stem | 1988 | | pagina 17