SPORT Arts: 'Tyson moet snel de ring in' Zoekt u h tapijt voor blote voeten? Arnold Vanderlijde moet op zoek naar nieuwe club "'"URGERS VOOR HET EERST RONDE VERDER IN EUROPA CUP atema i/liele pelen: SPORTPRIJSVRAGEN Matthieu Hermans wint GP van Lugo Noorse amateur Pedersen naar PDM Claudio Corti wint Coppa Sabattini Biljartbond wordt lid van UMB Judoka Brown voorlopig geschorst Badmintonteam verliest interland Weer remise Timman in Reykjavik Ruim drie miljoen kijkers in Seoul Monique Knol uitbundig binnengehaald SPEL 77 WESTDUITSE LOTTO Zesdaagse Antwerpen gaat door Canadese regering start onderzoek in zaak-Johnson hp STEM SPORT 2 DONDERDAG 6 OKTOBER 1988 laat lagering "ifuge- tot zelfs 'eau van het het UIMARAES - Als een geroutineerde cupfighter eeft Roda JC woensdag de vervelende ploeg van itoria Guimaraes uit het Europa Cup-toernooi oor bekerwinnaars gestoten. uiste keuze Vervelend Initiatief U kunt in de Hatéma-winkel een zacht, dik tapijt kopen, dat speciaal is ontwor pen voor blote voeten. Het heet Sandman. In 5 zachte slaapkamertinten. De Hatéma Direkt Prijs is 125,-. De introduktieprijs is nu 109,-, in- klusief leggen. Dus waarom stapt u voor alle zekerheid niet 'ns op uw blote voeten een Hatéma-winkel binnen? NIEUWSOVERZICHT LUGO (ANP) - Matthieu Hermans heeft woensdag zijn 25ste overwinning van het wielerseizoen behaald. De Brabander ze gevierde in de 145 kilometer lange Grote Prijs van Lugo. In de sprint van een kopgroep van zestien renners versloeg Hermans de Spanjaarden Moreda en Blanco-Villar. De oogappel van Albert Stofberg is zondag één van de kans hebbers in de najaarsklassieker Parijs-Tours. DEN HAAG (ANP) - De Noorse wielrenner Atle Pedersen komt dit naseizoen als prof uit in de formatie van PDM. De 24- jarige Pedersen rijdt zowel Parijs-Tours als de Ronde van Lombardije. De neo-prof is een jongere broer van Dag-Erik, die al van de Nederlandse wielerstal deel uitmaakt. Als amateur won Pedersen dertig wedstrijden. Twee keer ver overde hij de nationale titel. Tijdens de Olympische wegwed strijd in Seoul maakte hij deel uit van de kopgroep; hij ein digde als dertiende. PECCIOLI (RTR) - Claudio Corti heeft woensdag de Coppa Sa battini, een semi-klassieke wegwedstrijd in Italië, gewonnen. De ex-kampioen van Italië won de sprint van een kopgroep van vijf. Uitslag: 1. Corti (Ita) 228 km. in 5.40.00,2. Bazault (Fra), 3. Votolo (Ita), 4. Tebaldi (Ita), 5. Vannucci (Ita) allen dezelfde tijd als Corti, 6. Gioia (Ita) op 0.28, 7. Zen (Ita), 8. Delion (Zwi), 9. Baronchelli (Ita) allen de zelfde tijd als Gioia, 10. Gianetti (Ita) op 0.40. AMERSFOORT (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Biljart Bond heeft besloten zich aan te sluiten bij de UMB, de wereld- biljartfederatie. Tijdens een congres, vorige maand in Ecuador, heeft de UMB bepaald dat het lidmaatschap van een bond voorwaarde is om spelers naar WK-toernooien te kunnen af vaardigen. Door de gedwongen aanmelding kunnen Europees kampioen Jean Bessems en Jan Brunnikreef in december deelnemen aan het toernooi om het wereldkampioenschap kunststoten, dat in Stockerau (Oos) wordt gehouden. Voor aanvang van het congres was het voor de afzonderlijke landen niet mogelijk lid te worden van de UMB. Via de Euro pese federatie (CEB) was Nederland in de UMB vertegenwoor digd. Het is nog onbekend hoeveel het lidmaatschap van de UMB de KNBB gaat kosten. LONDEN (AFP) - De Britse judofederatie heeft Kerrith Brown voorlopig verboden aan toernooien deel te nemen. Brown werd in Seoul op doping betrapt en moest zijn bronzen medaille in het lichtgewicht inleveren. De Britse federatie wacht de resultaten van het onderzoek af, dat het Brits Olympisch Comité naar de zaak heeft ingesteld. De Internationale Judo Federatie heeft de 26-jarige Brown voor twee jaar geschorst. „Wij willen alle feiten boven water halen. Doping in onze sport is mogelijk meer een kwestie van onwetendheid dan van op zet", meende een woordvoerder van de Britse judofederatie. Bij Brown werden sporen van een afslanker gevonden; hij had moeite het vereiste gewicht van 71 kilogram te halen. CULEMBORG (ANP) - Nederland heeft de badminton-inter- land tegen Engeland verloren. In Culemborg werd de eind stand 3-2 in het voordeel van de Britten. De gedetailleerde uitslag: herenenkel: Pelupessy - Butler 6-15 10-15; damesenkel: Coene - Troke 7-11 U-O 9-11; gemengddubfoel: Van Dij ck/Meijer - Clark/ Johnson 15-10 1-15 15-10; herendubbel: Meijer/ Pelupessy - Salvidge/Johson 18-15 9-15 15-11; damesdubbel: Coene/ Van Dijek - Clarl/Sankey 11-1515-88-15. REYKJAVIK (ANP) - Jan Timman heeft ook in zijn tweede partij bij het derde wereldbeker-schaaktoernooi, in de IJs landse hoofdstad Reykjavik, het punt gedeeld. Na in de eerste ronde remise overeengekomen te zijn met de Fransman Spass- ky, hield de Amsterdammer ook de Sovjet Aleksander Bel- j avski in bedwang. Uitslagen tweede ronde: Petursson (Ijs) - Portisch (Hon) 1-0, Hjar- tarsson (IJs) - Ribli (Hon) "A-H, Sokoiov (Sov) - Speelman (GBr) <4-14, Kasparov (Sov) - Andersson (IJs) 1-0, Tal (Sov) - Joesoepov (Sov) 14- 14, Kortsjnoi (Zwi) - Nikolic (Joe) 0-1, Nunn (GBr) - Helvest (Sov) 14- 14, Spassky (Fra) - Fax (Hon) 14-14, Beljavski (Sov) - Timman (Ned) Stand: 1. Beljavski, Kasparov en Nikolic 114, 4. Hjartarsson, Ribll, Spassky, Fax, Nunn, Helvest, Timman, Joesoepov, Speelman, Tal, Pe tursson en Andersson 1,16. Portisch, Kortsjnoi en Sokolov 14 SEOUL (DPA) - De Olympische Spelen van Seoul hebben meer dan drie miljoen kijkers opgeleverd. Volgens het Koreaanse organisatie-comité werden de 37 stadions en hallen bezocht door 3,2 miljoen toeschouwers. Dat betekent volgens de SLOOC dat er een bezettingsgraad is geweest van 85 procent. De meeste toeschouwers hadden belangstelling voor het atle tiek, voetbal en boksen. Trekking A: 4-9-11-13-37-38; toe gevoegd: 21. Trekking B: 5-7-11-24-27-47; toe gevoegd: 31. 0-0-5-8-5-9-7. Een juist ingevulde kolom ziet er als volgt uit: 2-1-1-3-1-1-1 - 1 - 1 - 1 - 1 - 2. DEN HAAG (ANP) - Het zit Arnold Vanderlijde even niet mee. De Limburgse zwaargewicht, bronzen me daille-winnaar bij de Olympische Spelen in Seoul, moet in West-Duitsland op zoek naar een nieuwe boksvereni ging. Tenminste, als de zwaarge wicht dit seizoen nog in compe titie-verband wil uitkomen. Vanderlijde's vereniging Leon- berg heeft zich namelijk woensdag totaal onverwacht teruggetrokken uit de competi tie, die op 19 november van start gaat. De financiële risi co's, per seizoen zo'n 110.000 gulden, zijn voor het bestuur te groot geworden. Leonberg was sinds 1979 in de Bundesliga actief. Het was met gemiddeld 1200 toeschou wers één van de beter bezochte boksverenigingen. Maar de in komsten wogen niet op tegen de vele uitgaven. Slechts een grote sponsor had de club, derde in het afgelopen seizoen, kunnen redden. Maar in de om geving van Stuttgart was geen bedrijf te vinden, dat een deel van het reclame-geld in Leon berg durfde te stoppen. Het bestuur wil zich nu gaan toeleggen op het opleiden van talenten. Speciaal daarvoor moet ook een trainingshal wor den gebouwd. Als oefenmeester denkt Leonberg aan Vanderlij de, de enige bokser die bij de vereniging onder contract staat. Het bestuur wil al deze week de onderhandelingen met de Limburger openen. Van onze sportredactie ANTWERPEN - De Zes daagse van Antwerpen zal ook volgend winter seizoen doorgaan. De directie van het Sportpaleis in Antwer pen besloot dat na sa menspraak met de spon sors. Wel zal getracht worden een andere plaats op de kalender te krijgen. De voorkeur gaat uit naar de data van Rotterdam. Zoals bekend bestaat de kans dat de Rotterdamse zesdaagse, die staat ge pland van 20 tot en met 25 januari volgend jaar, verdwijnt, omdat de or ganisatie vreest met dat evenement in sportpa leis Ahoy' een verliesge vende zaak binnen de poorten te hebben. OTTAWA (RTR) - De Canadese regering heeft woensdag verklaard een juridisch on derzoek te starten naar de dopingzaak als gevolg waarvan Ben Johnson zijn gouden medaille bij de Olympische Spelen in Seoul moest teruggeven. Het onderzoek zal niet alleen de zaak-Johnson omvatten. Dat heeft de Canadese minister van sport, Jean Charest, gezegd. Charest liet weten dat de onderzoekscommis sie een breed mandaat heeft gekregen. Het ge bruik van stimulerende middelen door Canadese atleten zal worden onderzocht, inclusief het ge bruik tijdens de Olympische Spelen. De aankon diging van Charest kwam een dag na de pers conferentie van Johnson, waarin hij herhaalde onschuldig te zijn. De regeringscommissie staat onder voorzitter schap van Charles Dubin, officier van justiie in Ontario. Hij zal heel Canada doorreizen om sporters onder ede te verhoren. Van de commis sie wordt verwacht dat zij aanbevelingen doet aan de federale regering. Een datum waarop de uitkomsten bekend moeten zijn, is niet bepaald. Dubin ging niet in op de recente verklaringen van Johnson in de persconferentie en verschil lende bladen. Hij verwachtte dat de sprinter, zijn lijfarts Astaphan en coach Francis zullen wor den ondervraagd. De vier Canadese gewichthef - fers, die geen gelegenheid hadden iets te winnen omdat ze al voor het begin van de Spelen positief naar huis werden gezonden, zullen ook aan de tand worden gevoeld. YORK (AFP) - Mike is niet manisch-de- •sief. De indicatie van ^psychiater dat de oor- tak van de woede-aanval- L van de drievoudige we- Wdkampioen boksen in het aargewicht daarin gele- L zou zijn, is tegengespro- y door Abraham Halpern. bt hoofd van de afdeling psy- Ljj-ie van het ziekenhuis in M Chester verklaarde na de fckser uitgebreid te hebben iderzocht, dat Tyson geen en- I tj^en vertoont van abnor- maal gedrag. De arts had ech ter ook nog slecht nieuws, al thans voor de rest van de boks- wereld. „Mike heeft teveel energie, die hij nu zo afrea geert. Het wordt tijd dat hij weer in de ring gaat staan." Het eerste psychiatrische on derzoek onderging Tyson begin september. Dat gebeurde op verzoek van de bokser, zijn vrouw en schoonmoeder, nadat Tyson bij een eenzijdig auto ongeluk betrokken was ge weest. Het idee bestond dat de zwaargewicht had geprobeerd zich van het leven te beroven. Het onderzoek werd verricht door psychiater McCurtis. Hij verklaarde dat de oorzaak van de woede-aanvallen, Tyson was kort daarvoor ook betrok ken geweest bij ordinaire vechtpartijen, gezocht moest worden in diens manisch-de- pressiviteit. McCurtis bleef bij zijn me ning, ook nadat Tysons mana ger Cayton had laten weten een tweede opinie te willen hebben. McCurtis leek gelijk te krijgen, toen Tyson, op het moment dat Cayton zijn aankondiging deed, thuis weer een aanval van woede kreeg. In zijn razernij smeet hij verschillende stoelen en andere voorwerpen door de ramen naar buiten. Zijn vrouw, de actrice Robin Givens, en schoonmoeder vluchtten uit angst de straat op. Volgens Halpern, na eerst overleg met McCurtis te heb ben gehad, had zijn collega be doeld dat Tyson problemen had met zijn humeur. Halpern vond dat de bokser zich meestal nor maal gedroeg. „Maar soms kan hij niet meer overweg met de druk die er op hem rust. Die is ook erg groot, veel groter dan voor de meeste mensen. Het beste voor hem zou zijn als hij zo snel mogelijk weer de ring inging om zijn agressie kwijt te raken." De ondankbare taak van bliksemafleider is weggelegd voor de Brit Frank Bruno. Hij is de officiële uitdager van Ty son voor de wereldtitel. Het ge vecht zou al hebben plaats ge vonden als Tyson bij één van zijn gevechten op straat geen botscheurtje in zijn rechter hand had opgelopen. De her kansing staat nu op het pro gramma voor december in Londen. jrenboda weerstaat provocaties n onze speciale verslaggever uimaraes, dat dacht Roda JC te kunnen uitschakelen iet grove overtredingen en tal van provocaties, bleek i pover gezelschap van tweederangs Brazilianen, Por- igezen en Afrikanen. Dat samenraapsel kwam niet ver- er dan 1-0. Roda JC had vier weken geleden in Kerk- ide met 2-0 gewonnen. Limburgse club haalde voor eerste keer in zijn geschie- aiis de tweede ronde van een uropees toernooi. Na missers m voorganger Rapid in 1956 gen Roda Ster Belgrado en jda JC in 1976 tegen Ander- dit, lukte de stap in de eeede ronde nu wel. Wat trai- [T Jan Reker deed opmerken; fe hebben ons ideaal bereikt, ewonnen van een ploeg van Dger kaliber en met een betere ichniek." Roda JC speelde, in tegen- raak met zijn verleden, alsof t al dozijnen Europese wed- rijden op zak heeft. Niet cjpt rake was van goed voetbal, tegendeel. Vooral de eerste iltt verdiende van beide kan- a een dikke voetbaltechni- le onvoldoende. Maar de erkradenaren groeiden in het iel, waar de Portugezen eeds slapper acteerden. inzetten van Ernie andts, die zijn 43ste Europese edstrijd afwerkte, bleek een iiste keuze van Jan Reker. In lucht en als rustpunt bewees 32-jarige zijn waarde. Daar- j verdedigenden doelman Ne- :rburgh, Trost, Hanssen en aser geconcentreerd, hoewel e laatste bijna inging op de ortugese provocaties. Aan- rerder Suvrijn viel tegen, laar Blattler en Boerebach irgden op het middenveld ir voldoende compensatie, [oorin hielden Van de Luer, Loen en Nöllgen de bal ral na rust knap vast. Vitoria Guimaraes is een to club, met ambities die het voorlopig niet kan waarmaken. De ploeg is overspannen. Geen resultaten in Portugal staat voor paniek. Voorzitter Ma- chado had in het voor de wed strijd uitgegeven clubblad met de arrogantie van een ver wende playboy verkondigd, dat Vitoria de vierde club van het land is na Benfica, Sporting en Porto. Na de povere resultaten in de competitie vond hij het tijd voor prestaties. Roda zou het slachtoffer worden van de dadendrang. Voor de rest van de competitie is reeds gezorgd. Deze week tastte de goudhan delaar andermaal in zijn over volle beurs. Hij trok opnieuw Brazilianen aan, wat het totaal uit dat land in de selectie op vijftien brengt. Machado beseft nog niet dat succes niet altijd te koop is. Tegen Roda bleek de over spannenheid al voor de aftrap. Enkele ballenjongens hadden de Kerkrader dug-out onge veer bij de hoekvlag gezet om de coaching zo goed als onmo gelijk te maken. Reker en zijn assistenten zetten de bank rus tig terug. Dat vervelende sfeertje zette zich binnen de lijnen voort. De onervaren scheidsrechter Holz- mann uit Oostenrijk floot al leen al in de eerste helft ruim dertig maal voor een overtre ding. Bij de eerste de beste Guimaraes-hoekschop werd John van Loen geveld. Tien minuten later kreeg de spits, de enige voor wie de Portugezen bang waren, een slag in zijn ge zicht van schaduw Germano. Roda-spelers Ernie Brandts (links) en John van Loen vieren feest, nadat de Limburgse club de tweede ronde van het Europa Cup 2-toernooi heeft bereikt. - fotoanp De langste speler van Guima raes had in de eerste helft, als dat zou kunnen, zeker twee keer rood moeten zien. Holz- mann, die verder uitstekend leidde, durfde het niet als mid delpunt van 20.000 schreeu wende fans. Als voetbalwedstrijd was vooral de eerste helft een aan fluiting. Slechte combinaties, weinig kansen, veel onderbre kingen. Chiquinho kreeg na ze ventien minuten de eerste kans. Uit een moeilijke hoek stuitte hij op Nederburgh. Drie minuten later verlengde Hans sen een hoekschop tegen de eigen paal. De lichamelijk ijzersterke Blattler had op een kwart van het duel de score kunnen openen. De 22-jarige middenvelder omzeilde de bui- tenspelval, maar mede omdat hij werd vastgehouden door weer Germano kon hij niet meer doelgericht zijn. Het enige doelpunt van de wedstrijd had eigenlijk niet mogen vallen. Roldao schoot na 27 minuten van dertig meter een vrije trap in één keer ach ter Nederburgh. De doelman reageerde te laat, mede omdat de verdediging een gezien de afstand overbodig muurtje op stelde. Jan Reker zou zich na afloop verbazen over het vervolg van het duel: „Vreemd genoeg ver dween alle agressie uit hun spel", vond de trainer. Roda stortte niet in, maar nam het initiatief over. Vlak voor rust had Nöllgen al gelijk moeten maken. Van dichtbij raakte hij de bal half. Na de pauze hield Roda veel gemakkelijker stand dan ver wacht. De bal werd soms knap in de ploeg gehouden en de beste kansen waren voor de Limburgers. Van de Luer schoot naast na een listige steekbal van Blattler, scheids rechter Holzmann gaf geen voordeel, toen Van Loen vrij kwam na een overtreding op de sterke Nöllgen. Blattler raakte in een te moeilijke hoek na een combinatie met Brandts en de voor Van de Luer ingevallen Sanchez Torres leverde een dwarrelend schot af, dat op de vuisten van Neno uiteen spatte. Guimaraes had een pover ver weer. Alleen vlak voor tijd ont liep Roda een verlenging, toen Bene een hoekschop van Rol dao tegen de paal kopte. Gui maraes was zo radeloos, dat Bene vlak voor tijd een wild duel met Nederburgh aanging. Bene brak zijn arm en de laat ste hoop van Vitoria Guima raes. VITORIA GUIMARAES - RODA JC 1-0 (1-0) - 27. Roldao 1-0. Scheidsrechter: Holzmann (Oos). Toeschouwers: 20.000. Gele kaar ten: Germano en Nene (beiden Guimaraes), Nöllgen (Roda JC). VITORIA GUIMARAES: Neno; Nando, Nene (73. Bene), Germano en Basilio; N'Dinga (70. Ebongue), Rene en Carvalho; Decio Antonio, Chiquinho en Roldao. RODA JC: Nederburgh; Hanssen, Brandts, Fraser en Trost; Suvrijn, Boerebach en Blattler; Van de Luer (87. Sanchez Torres), Van Loen en Nöllgen. WINKELS Van Coothplein 130/Markendaalseweg, Breda. A vanaf 10.30 uur. Zaterdag vanaf 9.30 uur. Koopavond. Maandag gesloten. (ADVERTENTIE) SOEST - De bevolking uit Soest heeft gisteren 'gouden' wielrenster Monique Knol, teruggekeerd uit Seoul, uit bundig binnengehaald. Van burgemeester Scholten kreeg ze eenfiets. fotoanp I I T

de Stem | 1988 | | pagina 11