ge Raad ste voorbij SPAANSE OUD-PREMIER SUAREZ AAN VOORAVOND REFERENDUM Strauss zaterdag begraven BUITENLAND Lsamérikaanseïandentaï meuwe democratieën schieten wortel 'Alsof de wereld verging' 'Markteconomie enige redding voor Labour' Amnesty is niet pessimistisch ondanks 'afschuwelijk beeld' STEM BUITENLAND WOENSDAG 5 OKTOBER 1988 declaratie Santiago - Bij aankomst op de luchthaven ban Santiago werd Adolfo Suarez, voormalig bremier van Spanje, onmiddellijk uitgescholden Poor jeugdige aanhangers van generaal Pinochet. MÉÉR KANS IN DE STAATSLOTERIJ NIEUWSOVERZICHT Ontwerper van Mini overleden Zware explosie goederentrein Sovjetunie Frankrijk: miljarden voor armste groepen Tass-directeur Losev overleden Suriname negeert verzoeken van Amnesty Pravda haalt realisme van Strauss aan Ontvoerders Libanon later Indiër vrij Grapo vermoordt Madrileense politieman Onderzoek fraude Belgische ambtenaren T21 bileum van de ander- ijkt, ondanks alle po- scollege meer aan de I meeste Nederlanders jent van de bevolking pge zijn de mannen rdigd dan de vrouwen Ite die het bureau Into- de NOS verrichtte. 2e llevisie gepresenteerd in nt van de derde macht', i tussen rechter en wet- ver de ontwikkeling dat len neemt op het gebied fasie, stakingen etc. Vijf je ontwikkeling, ruim een Jte de leeftijd toeneemt cher tegen aangekeken. i de ondervraagden meer de Tweede Kamer heeft. vertrouwen slinkt. Een rindt dat de Tweede Ka- t dan de rechter, 22 pro- |in de rechter. Een grote pat een rechter zijn eigen schappij laat meespelen inlopende redenen - afkering in dit akkoord. Londen en Dublin hebben I ouwens samen nog niet vee' ireikt. De 'oorlog' in Noord' rland duurt voort en de twee Dofdsteden liggen geregeld mieuw met elkaar in ruzie n gevolge van tactloze Britse jrklaringen of maatregeien ie getuigen van weinig begnP oor het Ierse standpunt en noê linder diplomatieke 'feeling'- Het nieuwste knelpunt is d® itslag van het gerechtelijke nderzoek op Gibraltar naa anleiding van de schietpartij fgelopen maart, waarin do® AS-soldaten drie ira-activiS' pn (onder wie een jong® rouw) 'onschadelijk' werden emaakt. Dublin dat de schiet* olitiek van de SAS even bar* aars vindt als om het even i/elke Ira-aanslag, is van me* ling dat op Gibraltar geen ob' ectief oordeel werd geveld. ^RACAS (IPS) - De laat- "|\T« 1 1 - 1 ian maatschappelijke orga nisaties uit de grond ge-, Choten. De komst van deze basisorganisaties is een dui delijke versterking voor de Lge democratieën op het Ltinent, zo stellen des kundigen vast op een con- Les over democratie en Hervorming in de Venezo laanse hoofdstad Caracas. L groei van deze basisorgani- Lties is een stimulans voor Leer democratische hervor mingen, menen verschillende afgevaardigden. Het congres 'Hervormingen: Een uitdaging aan de democratie' wordt deze week in Caracas gehouden. Tal van organisaties uit het hele continent nemen eraan deel. De Peruaan Anibal Quijano maakt decentralisatie tot een toetssteen voor democratie: „Onder de sociale bewegingen zijn vooral stedelijke gemeen schappen belangrijk, die zich toeleggen op zelfbestuur en die antwoorden op overlevingspro- blemen zoeken". Hij haalde het voorbeeld aan van Villa El Salvador, de krot tenwijk aan de rand van de hoofdstad Lima, die vanaf 1973 steeds zelfstandiger is gewor den. Het wijkbestuur van Villa El Salvador tracht de levens standaard van zijn 250.000 in woners te verbeteren met ini tiatieven op het gebied van on derwijs en volksgezondheid. De Braziliaan Helio Jaguari- be, hoofd van het Braziliaans instituut voor politieke studiën, wijst erop dat de staat bijna overal in een crisis verkeerde, omdat de kloof tussen wat hij belooft te doen voor het welzijn van zijn onderdanen en de praktijk steeds groter wordt. „De superbureaucratieën kun nen niet meer voor de burgers zorgen. Dat moeten burgers zelf doen. Steeds meer mensen raken hiervan overtuigd". Volgens Jaguaribe komt er ook steeds meer verzet tegen het 'superpresidentialisme', dat in Latijns-Amerika na de dic taturen in zwang kwam. Hij voorspelt dat als gevolg van het steeds beter aanslaan van de mocratische ideeën, het parle mentarisme steeds meer na druk krijgt. „Het is veel beter dat een onderdaan een plaatse lijke afgevaardigde heeft in het politieke centrum van het land", aldus Jaguaribe. Als gevolg van de economi sche crisis die het continent teistert, dient er een beweging op gang te komen die de be trekkingen tussen de staat en het bedrijfsleven verbetert. Vertegenwoordigers van het VN-ontwikkelingsprogram (UNDP) en de Economische VN-Commissie voor Latijns- Amerika (ECLA) signaleren een „realiseerbaar Utopia" om dat steeds meer mensen ervan overtuigd raken dat er een „nieuw contract tussen staat en burgermaatschappij" gesloten moet worden omdat de laatsten steeds machtiger worden en de staat hieraan niet voorbij kan gaan. Democratie Chili haalbaar' zaak betrokken zijn, bel ik] [uitslag door. Dat was t het geval." ■lbers is blij met de over-l ring daar in Den Haaf wisten wel dat winnen] hetzelfde is als geld beu-| maar we waren toch we nu in elk geval g en hoefden te betalen." De HR heeft het prd gesproken en Van Hens-I gen moet nu dokken: het tterstallige salaris van Al ls, dat van ƒ12.000 is opgelo- tot ƒ23.000, plus de proces- |ten (ƒ4000). lbers' advocaat heeft eenl |eling getroffen met Van sbergen, van een betaling] l ƒ100 per maand, gedurende jaar. Daarna zal worden ^eken of de rest moet wor- kwijtgescholden. Albers: ët is maar een heel klein ^tje, maar toch mooi meege-| nen, beter dan niks.' lbers noch Van Hensbergenl i er aan gedacht hebben met| t geschil door te gaan tot 'jHR, als ze zelf meer hadden I eten betalen dan die ƒ50 len bijdrage en ƒ100 voor| [ffierechten en uittreksels, -lbers: „Eerlijk gezegd hebl er nooit bij stil gestaan hoe- bl al die processen kostten, lar voor mij hoefden ze niet gr de HR. Ik heb er niet om raagd." Van Hensbergen: besef wel degelijk dat die ]le zaak de gemeenschap ont- end veel geld heeft gekost bar ik heb Albers niet ge ragd die processen te begin- ii. We hadden het toch veel er onder elkaar kunnen op- |sen En nou krijgt hij nog s, ondanks zijn mooie over- Jng voor de HR. Nee, als je mij vraagt zijn al die pro- sen niets anders dan een ïote vetmesterij van deur- parders en advocaten." Jegens hun financiële situatie "den beide heren hun advo- |ten (in Tiel, Nijmegen en Den ag) niet te betalen. Die moe samen ongeveer ƒ10.000 bij staat hebben gedeclareerd t valt nog mee, omdat de |ak juridisch betrekkelijk voudig was. Een deel van die tien mille Irhaalt de overheid weer bij verliezer, voorzover dat mo- lijk is. Maar verliezer Van ensbergen heeft een mini- uminkomen, waar niet veel inaf kan. En als vermogen :eft hij - naar hij zegt - nog et eens een eenvoudig video- iparaatje let enige wat op mijn naam aat is een oude fiets. Nou, die ogen ze hebben. Laat ze maar )men die deurwaarders, ik erk nu nog in het bedrijf van ijn zoon. Maar straks krijg 'k in hem ontslag (de brief voor it GAB is al klaar), omdat er en werk meer voor me is an Lubbers me gaan onder- iuden. Hebben ze dat nou ge ld met dat proces voor de HR jorEricVrijsen Pe Chileense minister van Buitenlandse Zaken, Ricardo Garcia, had hem al bij voorbaat beschuldigd van „in- fnenging in de binnenlandse aangelegenheden". Toch ont Suarez een groot vertrouwen in het welslagen van fijn missie. voormalige Spaanse rege- ngsleider staat aan het hoofd tan een gezaghebbende delega te die wil toezien op het eer lijke verloop van het referen dum vandaag in Chili. Tot de zestig man sterke de- egatie behoren politici, diplo- naten en ambtenaren uit 24 iden, behorend tot alle poli tieke stromingen. Zij verrich- en hun taak in opdracht van het in Washington gevestigde nationale Democratische Insti- jut voor Internationale Za ken. Daarnaast is er een groep jian ruim 170 buitenlandse par ementariërs. Voelt Suarez zich niet be- eigd in Chili, nu de politieke ïg daar tot grote hoogte i opgelopen? „Ik heb wel eens vaardere beledigingen onder- baan dan vanmorgen op het jiliegveld. De jongelui die mij elaagden, behoorden tot een geradicaliseerde sector van de Meense bevolking. Zij heb- en beslist geen voeling met de Overheersende publieke me ng in dit land", zegt Adolfo Suarez ontspannen. Maar hij kan toch niet het [idee hebben dat hij van harte velkom is bij de Chileense autoriteiten? „Ik ben het niet ens met de minister van Bui- enlandse Zaken. Wij interna tionale waarnemers mengen ons in het geheel niet in de in terne aangelegenheden van Chili. Wij laten ons niet uit over de keuze die de Chilenen maken. Wij bekommeren ons alleen om het verloop van het referendum. In alle democrati sche landen van de wereld is het een gewoonte dat buiten landse deskundigen worden uitgenodigd om de verkiezin gen gade te slaan. Overigens hebben wij reeds gesproken met politieke leiders van ver schillende richtingen". „We hebben geen officiële status. Onze rol zal dus beperkt zijn. Wij zullen aanwezig zijn bij de stemmingen in elf Chi leense steden. We zullen onze bevindingen een dag na het re ferendum bekend maken", zegt Suarez. Gelooft hij dat Pinochet de uitslag van het referendum zal respecteren? „Ja, ik denk dat de president de uitslag zal aan vaarden. Hij zal dat wel moe ten doen, want als het referen dum correct verloopt, ontstaat er een getrouw beeld van de mening van het Chileense volk". Suarez: „De sociaal-economi sche situatie is sterk verschil lend. Maar ook in Chili is de democratie haalbaar en wense lijk. Het dodental als gevolg van de over stroming in het centrum van de Zuid franse stad Nimes is gisteren gestegen tot elf. De politie schat dat 45.000 inwo ners van Nimes, een kwart van de to tale bevolking door de ramp zijn ge troffen en in meer of mindere mate schade hebben geleden. Honderden auto's werden vernield. De totale schade wordt voorlopig geschat op 130 miljoen gulden. Meer dan 500 brand weerlieden, dokters, gendarmes en mi litairen zijn gemobiliseerd. Dertig pro cent van de huizen zat gisteravond nog zonder electriciteit en telefoon. „Het ging allemaal zo snel. Ik dat dat het einde van de wereld gekomen was", al dus een winkeliersvrouw. - FOTOAP KINNOCK ROEPT OP TOT REALISME IBLACKPOOL (RTR) - De lLabourparty moet de I markteconomie aanvaarden I als realiteit wil zij volgende I verkiezingen winnen. Dit «zei Neil Kinnock dinsdag in Izijn eerste toespraak als «voorzitter van de Labour- Iparty tijdens het congres Idat Britse socialisten deze week in Blackpool houden. Labour zal nooit haar politieke doel van sociale gerechtigheid «bereiken, volgens Kinnock, als N er niet in slaagt de Conser vatieven van premier Marga ret Thatcher te verslaan. Overigens zijn de Conserva tieven in het Britse parlement goed voor 375 zetels tegen 229 voor de socialisten. Negen jaar Thatcherisme heeft geleid tot een negatieve samenleving die gekenmerkt wordt door gebrek aan medele ven en gemeenschappelijk ver antwoordelijkheidsgevoel. „Je kunt geen land besturen op ba sis van mij en nu", aldus Kin nock. Zijn tegenstanders in de lin kervleugel van de partij hield Neil Kinnock FOTOAP hij voor dat zij de realiteit niet onder ogen willen zien. „Als wij in de regering komen hebben we met een markteconomie te maken en we moeten ons erop richten die te verbeteren", zo zei hij. (ADVERTENTIE) <S ZOLANG DE VOORRAAD O a dim is koopt meteen een lot. Want ook deze maand zijn er meer dan 1 miljoen prijzen te winnen tegenover 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trekkingen. Alles bij elkaar ruim 33 miljoen gulden aan prijzen. Van een tientje DEN HAAG (ANP) - On danks het nog altijd 'af schuwelijke beeld' van wat regeringen overal ter we reld hun burgers aandoen, ziet de mensenrechtenorga nisatie Amnesty Internatio nal daarin geen aanleiding voor pessimisme. Er bestaat volgens haar tegenwoordig een mondiale mensenrech tenbeweging die inbreuken op de mensenrechten in de felle schijnwerpers van de internationale publiciteit zet. Dit staat in het Jaar boek 1988 van de organisa tie, dat vandaag uitkomt. Het Jaarboek bestrijkt het jaar 1987 en vat de inspanningen van Amnesty samen tegen de gevangenneming van mensen op grond van ideeën of af komst, tegen oneerlijke poli tieke processen en tegen mis handeling, marteling en de doodstraf. Het bevat uitgebreide infor matie over 135 landen, het grootste aantal dat Amnesty ooit in één jaarverslag de revue liet passeren. In al deze landen worden rechten die zijn opge nomen in de Universele Ver klaring van de Rechten van de Mens als subversief be schouwd, terwijl deze landen als lidstaat van de Verenigde Naties die Verklaring in 1948 wel formeel hebben onderte kend, aldus de organisatie. Volgens Amnesty zijn in 1987 in minstens de helft van alle 135 landen mensen opgesloten voor het uiten van hun mening, „vaak na niet meer dan een schijnproces". Verder zouden in ruim eenderde van deze na ties mannen, vrouwen en zelfs kinderen zijn gemarteld door regeringsfunctionarissen en zouden regeringen van een groot aantal staten hebben ge tracht hun doel te bereiken door mensen te ontvoeren en te vermoorden. Duizenden mensen werden slachtoffer van schendingen 10 van de mensenrechten door clandestiene groeperingen die contacten onderhielden met re geringstroepen, aldus het jaar verslag. Met name in Zuid- Amerika waren deze 'doodses kaders' verantwoordelijk voor moorden, 'verdwijningen' en martelingen, terwijl daar bo vendien regeringstroepen op grote schaal buitengerechte lijke executies zouden hebben uitgevoerd. Het Jaarboek meldt voorts dat in meer dan 120 landen de doodstraf in de wetgeving is opgenomen. Gedurende 1987 is die in 39 landen in bij elkaar meer dan 750 gevallen uitge voerd en kwamen uit 62 landen berichten binnen over bijna 1.200 ter dood veroordelingen. Volgens Amnesty zijn dit ech ter lage cijfers en liggen de werkelijke aantallen veel ho ger. Zo zouden alleen al in Chi na, Zuidafrika en Iran respec tievelijk ten minste 132, 164 en 158 mensen ter dood zijn ge bracht. Verder werden ook in de Verenigde Staten 25 execu ties voltrokken, terwijl in dat land aan het einde van het jaar bovendien nog 2.000 gevange nen in afwachting daarvan waren. Amnesty zegt met het vast leggen en publiceren van haar verslag over de schendingen van de mensenrechten geen andere bedoeling te hebben dan nog meer mensen ervan te overtuigen dat er iets moet worden gedaan om aan deze praktijken een einde te maken. Maar zij benadrukt tevens neutraal te zijn en geen partij te kiezen tegen bepaalde rege ringen of politieke of sociale systemen. „Amnesty International ver oordeelt te allen tijde het mar telen en doden van gevange nen, ook als dat door verzets groeperingen gebeurt", aldus het Jaarboek. „Maar welke de omstandigheden ook zijn, het optreden tegen geweldsmis drijven is altijd een zaak van regeringen, en zij dienen daar bij de fundamentele mensen rechten van hun burgers in acht te nemen". De organisatie wijst ondanks de door haar waargenomen misstanden echter wel elk cy nisme over de Fundamentele Verklaring af. Zij ziet een dui delijke vooruitgang in de inter nationale wetgeving ten aan zien van de rechten van de mens sinds de aanvaarding van de Verklaring in 1948. Als voor beeld hiervoor staat in het Jaarboek onder meer dat in 1987 opnieuw vier landen - de DDR, Haïti, de Filipijnen en Liechtenstein - de doodstraf formeel hebben afgeschaft. Volgens haar zijn er nu bo vendien in de gehele wereld al meer dan 1.000 organisaties die de schendingen door regerin gen aan de kaak stellen en heeft zij inmiddels in meer dan 150 landen ruim 700.000 leden en abonnees. Dezen brengen al len de misstanden voor het voetlicht en publiciteit is het „machtigste wapen dat we heb ben", aldus de organisatie. MÜNCHEN (DPA) - Franz Jozef Strauss zal zaterdag in het familiegraf in Rott am Inn worden bijgezet. De plechtigheid zal in familie kring plaatsvinden. Vandaag komt het kabinet in München bijeen voor een rouwdienst. Aansluitend wordt een rouwoptocht gehouden van leden van de regering in Bonn. Op vrijdag wordt er voor de overleden politicus een re quiem opgedragen in aanwe zigheid van onder meer presi dent Richard von Weizacker, bondskanselier Helmut Kohl, bondsraadvoorzitter Bernhard Vogel en de plaatsvervangend premier van Beieren, Max Streibel. BIRMINGHAM (RTR) - Afgelopen zondag is Sir Alec Issigonis, (foto) de ontwerper van de Austin Mini, op 83-jarige leeftijd in zijn woonplaats Birmingham overleden. De Mini rolde voor het eerst van de band in 1959. De auto is nog steeds in produktie en er zijn er meer dan vijf miljoen van verkocht. In 1964, 1965 en 1967 haalde een opge voerde versie van de auto, de Mini Cooper, triomfen in de rally van Monte Carlo. Issigonis was ook de ontwerper van de Morris Minor. Issigonis kwam in 1936 bij de toenmalige Morris Motors in dienst. In 1969 werd hij geridderd. MOSKOU (RTR/ AFP) - In de Sovjetunie zijn dinsdag vier do den en 280 gewonden gevallen toen een goederentrein met ex plosieven in botsing kwam met een andere trein. Na de botsing deed zich een explosie voor die een krater met een doorsnee van 60 m in de bodem sloeg. Honderden mensen raakten dak loos. Een dikke rookwalm verspreidde zich over Sverlovsk. „De mensen vluchtten hun huis uit", schreef de Izvestija „en zij herkenden de straten niet meer. Bomen waren ontworteld, elektriciteitsmasten waren afgebroken en hopen stenen ver sperden de weg". PARIJS (RTR) - De socialistische minderheidsregering van Frankrijk heeft dinsdag bij de opening van de najaarszitting van de Nationale Vergadering een plan gepresenteerd om mil jarden uit te trekken voor verbetering van de positie van de armste bevolkingsgroepen. De financiering moet grotendeels komen van een weeldebelasting voor de 120.000 rijkste belas tingplichtigen, Van het plan zullen naar schatting 500.000 lang durig werklozen en andere behoeftigen profiteren. Minister Claude Evin van volksgezondheid en sociale zekerheid ver klaarde dinsdag dat de regering deze mensen weer een plaats in de maatschappij wil bieden door ze het recht te geven op een mimimuminkomen. Alleenstaanden krijgen 2.000 frank (662 gulden) per maand en echtparen 3.000 frank (993 gulden) plus 600 frank (198 gulden) voor elk kind. De regering raamt de to tale kosten op zes a acht miljard frank (twee a 2,65 miljard gul den). MOSKOU (RTR) - Op 61-jarige leeftijd is maandag Sergej Lo- sév, sinds 1979 algemeen directeur van het officiële Sovjetpers bureau Tass, overleden. Naar een Tass-woordvoerder dinsdag zei, werd een hartaanval hem fataal. Losev heeft zijn gehele carrière doorgemaakt bij Tass, waarbij hij in dienst trad toen hij van de universiteit kwam. Hij werkte als correspondent in Israël en aansluitend de Ver enigde Staten. Onlangs verscheen een boek van zijn hand over de Watergate-affaire die de toenmalige president Richard Ni xon dwong tot aftreden. In 1973 werd Losev eerste plaatsver vangend directeur van het persbureau om zes jaar later de functie van algemeen directeur te krijgen. DEN HAAG (ANP) - De regering van Suriname heeft geen antwoord gegeven op verzoeken van de internationale organi satie voor de mensenrechten Amnesty International om ophel dering over vermeende schendingen van mensenrechten. Dat heeft een woordvoerster van Amnesty desgevraagd verklaard. Volgens de zegsvrouw is momenteel geen sprake van enig offi cieel contact tussen de organisatie en de burgerautoriteiten in Paramaribo. In haar vandaag verschenen jaarrapport besteedt de organisa tie een tiental alinea's aan de situatie van de mensenrechten in Suriname in 1987, de periode waarin het land werd bestuurd door een militair bewind onder leiding van Desi Bouterse. Na de verkiezingen in november 1987 is in januari van dit jaar een burgerregering aan de macht gekomen. MOSKOU/BONN (DPA) - De Pravda, het partijorgaan in de Sovjetunie, staat in haar editie van dinsdag stil bij het overlij den van premier Strauss van de Westduitse deelstaat Beieren. De krant schrijft: 'Strauss was één van de schilderachtigste personen in de Westduitse binnenlandse politiek en in de ge schiedenis van de Bondsrepubliek. Steeds gold hij als een dy namisch politicus van het rechtse kamp en als vertegenwoordi ger van conservatieve krachten. Maar tegelijk was hij in staat realiteiten waar te nemen en - zie zijn reis naar Moskou eind vorig jaar - ook realistische posities in te nemen'. DAMASCUS (RTR) - De maandag door zijn Libanese ontvoer ders vrijgelaten Indiër Mithileshwar Singh is naar zijn zeggen tijdens zijn bijna twee jaar durende gevangenschap goed be handeld. „Ik werd beter behandeld dan ik had verwacht, maar er is geen vervanging voor vrijheid", zei Singh op een perscon ferentie in het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken. Singh zei dat hij samen met zijn drie Amerikaanse collega's is vastgehouden, zonder dat zij met iemand anders in contact zijn gebracht. Die drie collega's zijn de Amerikanen Alann Steen, Jesse Turner en Robert Polhill. Zij doceerden aan de Ameri kaanse universiteit van Bay rut. In het belang van zijn nog steeds gevangen collega's wilde Singh niet meer details kwijt over zijn ontvoering en waar die drie mannen gevangen wor den gehouden. MADRID (RTR/AFP) - In het centrum van Madrid is een poli tieman vermoord met zijn eigen pistool. De agent deed dienst bij een kantoor waar iden titietsbewij zen uitgegeven worden. De drie daders zijn ontkomen, met medeneming van een aantal blanco identiteitsbewijzen. Volgens de politie moeten de daders in Grapo-kringen worden gezocht. Zij meende twee van de drie daders te hebben herkend als leden van deze linkse organisatie die in 1975 werd opgericht. De 'anti-fascistische revolutionaire groep van de eerste okto ber' had al jaren niets meer van zich laten horen en de politie had al enkele malen verklaard dat de groep niet meer bestond. BRUSSEL (ANP) - De Belgische minister van Economische Zaken, Willy Claes, laat het hoogste administratief onder zoeksorgaan in zijn land, het Hoog Comité van Toezicht, een onderzoek instellen naar eventuele knoeierijen van ambténa ren van zijn departement. Claes vermoedt dat er gefraudeerd is' met vergunningen voor de im- en export van steenkool die afkomstig was uit Zuidafrika. De minister is op dat vermoeden gekomen nadat zich in 1986 een plotselinge grote stijging van de export van in België inge voerde kolen naar Frankrijk voordeed. In 1985 ging het bij die uitvoer om slechts 81.000 ton. Een jaar later was die hoeveel heid plotseling gestegen tot 337.000 ton en vorig jaar beliep de uitvoer najar Frankrijk al 540.000 ton. Het merkwaardige is dat het, volgens de papieren, bij die ex port naar Frankrijk steeds ging om uit Australië geïmpor teerde kolen. De minister vermoedt nu dat de uit Zuidafrika ingevoerde steenkool, via geknoei met im- en exportvergun ningen als uit Australië afkomstige steenkool naar Frankrijk werd gebracht.

de Stem | 1988 | | pagina 5