'Mijn zaak is voor de Hoge Raad' Twintig jaar oorlog tussen protestant en katholiek Noord-Ierland Jubileum Hoge Raad gaat aan meeste Nederlanders voorbij SPAANSE Ol 'Marktecono redding vooi DE STEM BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 5 OKTOBER 1988 Onbepaalde tijd Verplicht nummer Flinke dreun Doorgaan pE STEMBUITENLAN ANTIAGO - Bij aankon ^an Santiago werd Adoli oremier van Spanje, onmi< oor jeugdige aanhangers v Uitspraak Declaratie KINNOCK ROEPT OP TOT T48 De Hoge Raad der Nederlanden, onze hoogste nationale rechter, bestaat dezer dagen 150 jaar. Een gedenkwaardig feit, waar dan ook heel wat plechtigheden en wetenschappelijke conferenties aan worden gewijd. De Hoge Raad (HR) is vaak in het nieuws de laatste tijd, en niet vanwege zijn jubileum. Moei lijke maatschappelijke proble men waarvoor duidelijke en ac tuele wetten de oplossing zouden moeten aanreiken, worden door geschoven naar onze rechterlijke macht, en uiteindelijk dus naar de HR. Maar het leeuwedeel van zijn activiteiten heeft betrekking op minder spectaculaire zaken. De HR behandelt geschillen tussen burgers onderling, tussen bur gers en overheid en kijkt of de strafwet juist is toegepast. Veel mensen denken dat de HR gewoon een rechtbank is waar bij je nog een keertje in beroep kunt gaan na een ongunstige uitspraak van rechtbank of ge rechtshof. Zo simpel is het niet. Want de HR houdt zich alleen met de uitleg van recht en wet bezig, niet meer met de feitelijke toedracht. Een arrest of uitspraak van de HR bevestigt de uitspraak van een lagere rechter of casseert (vernietigt) die. Bij zo'n cassatie (vernietiging) geeft de HR de zaak meestal aan een andere rechtbank of een ander Hof en dan wordt de hele zaak opnieuw bekeken. Onderzoeken tonen aan dat bur gers wier zaak voor de HR is ge komen nauwelijks meer weten van hoe, wat en wanneer. Als een zaak het tot de HR heeft ge bracht, zijn er al zoveel jaren verstreken en de rekeningen van gerecht en juridische bijstand zo torenhoog opgelopen dat de be trokkenen er vaak al doodziek van zijn geworden. Soms ook ho ren de 'partijen' er nooit meer iets van, wanneer bijvoorbeeld de verzekering de zaak heeft overgenomen. Cees Manders lichtte zomaar een geval uit de annalen van de HR, een geschil tussen twee gewone burgers, en praatte met hen over hun grote gevecht tot aan de HR, de hoogste rechtbank van het koninkrijk. Over hoeveel tijd het kostte en geld, en over de teleur stelling van de verliezer en de gematigde vreugde van de win naar. Worden alleen de advoca ten er maar beter van, van al dat geprocedeer tot aan de Hoge Raad Het lijkt er wel op. Door Cees Manders JAN VAN Hensbergen en Karei Albers kenden elkaar al jaren. Van het motorcros sen. Van Hensbergen (42) had in Tiel een motoren zaak, Polysets ("voor al uw motoraccessoires"), en deze liet hij Karei wel eens spon soren. Albers was per slot van rekening ook tien jaar jonger en had niet altijd geld genoeg om die vrij dure sport intensief te kunnen beoefenen. Van Hensbergen wilde Albers best op weg helpen. „In de zo mer van 1980 hadden we het druk in de zaak en toen vroeg ik hem of hij bij mij wilde ko men werken. Albers zat zonder werk, dus dat wilde hij wel. Hij begon voor mij op 21 juli. We hadden niets op papier, dat hoefde niet. We kenden elkaar toch Zoals dat gaat in die 'han del': de ene week kom je han den tekort, en de week daarna zie je soms geen klant. Eind augustus was zo'n slappe tijd. „Albers voelde al aan welke kant het uit zou gaan en vroeg me een arbeidscontract, met het oog op de Sociale Dienst. Dat vond ik best. Maar van die dingen wist ik niks. Dus stuurde ik hem naar mijn boekhouder." De boekhouder maakte een ar beidscontract voor onbepaalde tijd. En één van de bepalingen daarin luidde: 'Er is een proef tijd overeengekomen van 3 maanden'. Van Hensbergen: „Ontzettend stom van die man. God, wat heeft hij me daarmee een ellende bezorgd. Dat zou al gauw duidelijk worden. Maar toen wist ik van niets. Albers trouwens ook niet." Ieder wordt geacht de wet te kennen, en in die wet staat dat een langere proef termijn dan die van twee maanden niet kan. Van Hensbergen: „een deskundige als een boekhouder had dat moeten weten. Daar betaalde ik hem voor." Begin september 1980 gaat het echt slecht met Polysets. „Albers vond het vervelend om niets om handen te hebben. Toen zei ik tegen hem: 'Karei, we stoppen er mee. Ik moet je ontslaan. Ik heb niks meer voor je te doen en het ziet er niet naar uit dat het binnenkort be ter wordt.' Hij kon zich dat wel indenken. Hij wilde zelf eigen lijk ook wel weg. We gingen in elk geval als vrienden uit elk aar, die 5de september 1980." In een proeftijd mag de werkgever een werknemer zo maar ontslaan. Dat dacht Al bers ook en hij verzette zich dus niet. Albers: „Maar toen ik even later bij de Detam, de Be drijfsvereniging, aanklopte voor een uitkering zeiden ze me: je krijgt niks, want je bent nog in dienst bij Polysets. Ga maar terug naar Van Hensber gen. Je hebt recht op loon." De Detam was goed op de hoogte van de rechtspraak van de Hoge Raad (HR). Want deze laatste en hoogste rechtbank zou Albers zeven jaar en vijf processen later gelijk geven en het ontslag ongeldig verklaren. De redenering van de HR lijkt ingewikkeld, maar is in feite heel eenvoudig en logisch. Van Hensbergen had gemeend Al bers zomaar te kunnen ont slaan, omdat dit nog binnen de overeengekomen proef termijn plaats vond. Maar die proeftijd van drie maanden was één maand langer dan de wet toe staat en dus ongeldig. En een ongeldige proeftijd is gelijk aan géén proeftijd en dus had Van Hensbergen voor het ont slag van Albers naar het Ar beidsbureau (GAB) gemoeten, zoals altijd wanneer geen en kele proef termijn is overeenge komen. Omdat de HR hiermee nog eens duidelijk zegt wat kan en niet kan met die proeftermijnen, zou dit conflict tussen de Groesbeker en de Tielenaar voor rechtenstudenten wel eens een verplicht nummer kunnen worden. Enkele maanden gele den stond de zaak in de weke lijks verschijnende bundel van HR-uitspraken, de 'Neder landse Jurisprudentie', onder nummer 232. Van Hensbergen: „Nee, ik wist niet dat mijn zaak gepubliceerd was, in - hoe noemde u dat nou - de Neder landse...?" Maar laten we eens kijken hoe de twee kemphanen uitein delijk in Den Haag belanden. Althans op papier want geen van beiden heeft het gebouw van de HR ooit gezien. De Detam weigert de ontsla gen Albers een uitkering, de Sociale Dienst ook. Albers dus terug naar Van Hensbergen: 'De Sociale Dienst zegt dat ik nog steeds bij je in dienst ben. Je zult me dan ook moeten doorbetalen.' 'Onzin', zei Van Hensbergen, verbaasd. 'Je krijgt van mij geen cent'. Maar hij voelde nat tigheid en ging naar zijn boek houder. En deze gaf nu eens een goed advies: 'Neem Albers weer in dienst en vraag tegelij k voor hem bij het GAB een ont slagvergunning aan. Want stel je voor dat Albers gelijk heeft, dan zul je hem steeds moeten doorbetalen.' Daarom nam Polysets Al bers terug. Dat was op 8 de cember 1980 en op dezelfde dag vroeg van Hensbergen voor Al bers bij het GAB een ontslag vergunning aan, 'wegens ge brek aan werk'. En die kreeg hij een paar dagen later. „Albers vertrok bij mij op 19 december 1980. En sindsdien heb ik hem nooit meer terugge zien, met al die processen die we tegen elkaar gevoerd heb ben. Dat vind ik nou zo verve lend, want ik neem hem niets kwalijk, ook nu niet, nu hij dus definitief gewonnen heeft. Ach hij is ook maar door al die ad vocaten en zo tegen me opgezet. Die moeten er ook aan verdie nen natuurlijk. Als het alleen aan hemzelf gelegen had, was er geen rechter aan te pas ge komen." Rechters komen er van dat ogenblik af genoeg aan te pas. Albers stapt naar de kanton rechter en eist salaris van 5 september tot 8 december 1980, met boete ruim 12.000 gulden (bruto). Van Hensbergen vindt het zo onterecht wat er gebeurt, dat hij zich niet eens verdedigt. De kantonrechter veroordeelt hem 'bij verstek'. Wanneer de deurwaarder Het oude gebouw van de Hoge Raad. het vonnis bij Polysets aan reikt, wordt van Hensbergen wakker. Hij tekent 'verzet' aan. Dit wil zeggen dat hij de kan tonrechter vraagt hem alsnog de kans te geven zijn argumen ten naar voren te brengen. Van Hensbergen gaat intussen failliet en daarom behandelt de kantonrechter de zaak pas drie jaar later, in april 1984. Zijn oordeel verrast de rechtswe reld, want hij vindt dat Van Hensbergen zijn ex-monteur best had mogen ontslaan en hem dus niets schuldig is. Al bers krijgt een flinke dreun. Hij had ook al een beroepspro cedure tegen de Sociale Dienst verloren. Van Hensbergen blij. „Daar kwam ik dus mooi vanaf. En terecht, want ik had gelijk." Albers daarentegen zit in zak en as. „Ik dacht te zullen win nen en eindelijk dat geld te zul len krijgen. Maar in plaats daarvan moest ik nu een hoop kosten betalen. Ik naar mijn advocaat en die adviseerde me in hoger beroep te gaan bij de rechtbank. En dat deed ik dus. Tja, als zij dat zegt.." Van Hensbergen: „Ik dacht al lang niet meer aan die kwes tie, toen ik weer van die papie ren thuis kreeg. Albers bleek in beroep te zijn gegaan. Ik dacht, wat is die jongen toch aan het doen De kantonrechter had toch een uitspraak gedaan. Waarom legt hij zich er niet bij neer De rechtbank van Arnhem behandelt de zaak Albers/van Hensbergen in september 1985 en dan krijgt Albers gelijk: er was geen geldige proeftijd, dus had Albers niet zomaar ontsla gen mogen worden. Mr K. Leenhouts, de Tielse advocaat van Van Hensbergen. „Dat de Rechtbank de Kantonrechter zo op de vingers tikte, ver baasde me zeker niet. Want die Kantonrechter was regelrecht tegen alle bestaande opvattin gen in gegaan." Was het voor juristen alle maal glashelder, de leek Van Hensbergen begreep er niets meer van. „Hoe kan het dat de ene rechter zegt dat het zo is en de volgende dan tot een geheel andere conclusie komt Als dat recht is, is het het meest waar deloze wat er bestaat." De rechtbank doet uitspraak op 12 september 1985. Van Hensbergen, de verliezer, hoort er pas van op 25 oktober, wan neer Leenhouts terugkomt van vakantie. De raadsman schrijft: „Als u zich met het vonnis niet kunt verenigen, kunt u gebruik maken van het rechtsmiddel van cassatie. Dit dient te geschieden binnen drie maanden na 12 september jl„" Maar Leenhouts gelooft niet in die cassatie, het laatste 'ho ger beroep', voor de HR. Dat schrijft hij Van Hensbergen en wijst hem op het „aanzienlijke kostenrisico" van zo'n HR-pro- cedure. Maar hij laat de beslis sing aan Van Hensbergen: „Als ik van u binnen 2 weken na he den geen andersluidend tegen bericht heb ontvangen, ga ik ervan uit dat ik Uw dossier kan afsluiten. Ik heb u in dat geval met genoegen bijgestaan. Mijn honorarium zal van rijkswege worden voldaan." Van Hensbergen weet van geen ophouden. „Als je vindt dat je gelijk hebt, moet je toch door gaan tot de hoogste rechter?". HILVERSUM (ANP) - Het jubileum van de ander halve eeuw oude Hoge Raad lijkt, ondanks alle po- gingen van het hoogste rechtscollege meer aan de weg te timmeren, toch aan de meeste Nederlanders voorbij te gaan. Slechts 6 procent van de bevolking weet ervan en in dat percentage zijn de mannen aanzienlijk beter vertegenwoordigd dan de vrouwen (10 tegen 3 procent). Deze cijfers komen uit een enquête die het bureau Into- mart Quantron in opdracht van de NOS verrichtte. Ze worden donderdagavond op de televisie gepresenteerd in het discussieprogramma 'De macht van de derde macht', Centraal thema hierin is de relatie tussen rechter en wet gever. Intromart peilde de gevoelens over de ontwikkeling dat de rechter steeds meer beslissingen neemt op het gebied van de politiek, zoals over euthanasie, stakingen etc. Vijf. tig procent vindt dat een gewenste ontwikkeling, ruim een derde (37 procent) niet. Naarmate de leeftijd toeneemt wordt daar overigens steeds kritischer tegen aangekeken. Verder blijkt dat 63 procent van de ondervraagden meer vertrouwen in de rechter dan in de Tweede Kamer heeft. Hoe ouder men is, hoe meer dat vertrouwen slinkt. Een ruime meerderheid (61 procent) vindt dat de Tweede Ka mer de overheid beter controleert dan de rechter, 22 pro cent gelooft in dat opzicht meer in de rechter. Een grote groep (69 procent) vindt tenslotte dat een rechter zijn eigen opvattingen over politiek en maatschappij laat meespelen in zijn uitspraak. 'arACAS (IPS) - De laat je jaren zijn in veel La- ünsamerikaanse landen tal ,an maatschappelijke orga nisaties uit de grond ge-, choten. De komst van deze lasisorganisaties is een dui- [elijke versterking voor de jnge democratieën op het ontinent, zo stellen des kundigen vast op een con ges over democratie en jervorming in de Venezo- aanse hoofdstad Caracas. )e groei van deze basisorgani- is een stimulans voor democratische hervor- aties neer mi af 'H aa w< va co m to< „C zij SC toi loop daarvan heb ik Albers de stukken gestuurd." Albers: „Ik hoorde dat mijn zaak voor de HR was, maar hoe dat nou in zijn werk ging, heb ik niet geweten. Ik kreeg alle stukken wel, geloof ik, en wat ik ontving, heb ik ook bekeken. Maar wat er in stond, drong niet tot me door. Van de HR be grijp ik nog niks, ook al ben ik er zelf bij geweest. Daar zijn advocaten voor. Op het tv- journaal praatten ze wel eens over de HR. En dan dacht ik bij mezelf: hee, mijn zaak zit daar ook.." In januari 1986 bericht Leen houts Van Hensbergen dat de HR een datum voor het pleidooi in de zaak heeft vastgesteld: 20 februari 1987. „Het jaartal be rust niet op een vergissing. De uitzonderlijk lange termijn houdt verband met overbelas ting van de Hoge Raad." Mr. Bemelmans schrijft iets derge lijks naar Albers. Van Hensbergen denkt niet meer aan de HR. „Als je de hele dag met je werk bezig bent, dan kun je zo'n juridisch proces toch niet volgen En wie kan na vijf, zes jaar nog steeds we ten waar het over gaat. Ik heb ook nooit de gedachte gehad om er bij te zijn daar in Den Haag. Van mijn advocaat heb ik heel wat stukken gehad, fotocopiëen enzo. Maar die dingen kon ik niet lezen, daar begrijpt een ge woon mens niks van." Een van de stukken is de 'conclusie' van de Advocaat-Generaal bij de HR. Daarin staat de kijk van het Openbaar Ministerie op de zaak. De rechters van de HR volgen die meestal. Van Hens bergen legt de 'conclusie' („niet geschreven in normale taal") maar op de stapel. een zaak betrokken zijn, de uitslag door. Dat was hi niet het geval." Albers is blij met de ovi winning daar in Den HaiLmjcci„ „We wisten wel dat wina p]n missie, niet hetzelfde is als geld bei ren, maar we waren toch dat we nu in elk geval j kosten hoefden te betalen." De HR heeft het laats 3oor Eric Vrij sen )e Chileense minister van Bui Jarcia, had hem al bij voorbc menging in de binnenlandse oont Suarez een groot vertrou' woord gesproken en Van Het ium vandaag in Chili. bergen moet nu dokken: achterstallige salaris van A bers, dat van ƒ12.000 is pen tot ƒ23.000, plus de proces kosten (ƒ4000). Albers' advocaat regeling getroffen Tot de zestig man sterke de- egatie behoren politici, diplo maten en ambtenaren uit 24 anden, behorend tot alle poli- ieke stromingen. Zij verrich- heeft ei en hun taak in opdracht van met let in Washington gevestigde Hensbergen, van een betalii Nationale Democratische Insti- van ƒ100 per maand, geduren drie jaar. Daarna zal word bekeken of de rest moet w« den kwijtgescholden. Ata ementariërs. „Het is maar een heel kit beetje, maar toch mooi meegi jreigd in Chili, nu de politieke spanning daar tot grote hoogte s opgelopen? „Ik heb wel eens :waardere beledigingen onder nomen, beter dan niks. Albers noch Van Hensberg zou er aan gedacht hebben m het geschil door te gaan tot aa >aan dan vanmorgen op het de HR, als ze zelf meer hadde vliegveld. De jongelui die mij moeten betalen dan die eigen bijdrage en ƒ100 va griffierechten en uittreksels. Albers: „Eerlijk gezegd M jen beslist geen voeling met de ik er nooit bij stil gestaan hoefoverheersende publieke me- ling in dit land", zegt Adolfo suarez ontspannen. Maar hij kan toch niet het dee hebben dat hij van harte welkom is bij de Chileense autoriteiten? „Ik ben het niet eens met de minister van Bui- lenlandse Zaken. Wij interna tionale waarnemers mengen Leenhouts: „Ik heb hem gezegd dat het hem niets zou opleve ren. Maar die man was zo emo tioneel bij die zaak betrokken. Hij wilde niet stoppen." Leenhouts kan zelf niet pro cederen voor de HR. Daar zijn speciale Haagse cassatie-advo caten voor. Die kijken eerst of een procedure kans van slagen heeft. Van Hensbergens cassa tie-advocaat ziet wel iets in de zaak. De laatste uitspraak van de HR over deze kwestie van de proeftermijnen dateert van 57 jaar terug. Daar zou de HR best eens op terug kunnen komen. Of, zoals juristen zeggen: de HR zou best eens 'om' kunnen gaan. De zaak Van Hensberge- rYAlbers wordt dus op de 'rol' (agenda) van de HR geplaatst. Mevrouw Bemelmans (Nij megen), de advocaat van Al bers, hoefde na de uitspraak van de rechtbank niets meer te doen. „Albers had gewonnen en dan houdt het voor ons op. Het initiatief voor een procedure voor de HR lag bij de tegenpar tij. Ik hoefde alleen maar een cassatieadvocaat in Den Haag te zoeken om onze zaak voor de HR te verdedigen. Van het ver- Albers geloofde het ook wel. „Het liep allemaal via de advo caat. Het ging zijn gangetje. Stel je voor dat ik zelf aanwe zig had moeten zijn bij al die rechtszittingen, nee, ik denk niet dat ik het dan zover zou hebben laten komen. Ik heb er ook nooit wakker van gelegen. Ja, af en toe dacht je wel eens: stel dat ik win en al dat geld beur, wat voor leuke dingen zou ik daar niet al mee kunnen doen." 8 juli 1987 wijst de HR 'ar rest', doet dus uitspraak: Van Hensbergen verliest en Albers wint, simpel gezegd. Leenhouts schrijft dat aan Van Hensber gen drie weken later. „Na ze ven jaar krijg je dan een briefje van je advocaat. Die zegt dat je verloren hebt voor de Hoge Raad en dat hij de zaak als afgedaan beschouwt. Wat verloren wat afgedaan denk je dan. O ja, dat proces. Liep dat nog steeds Ook Albers moet over de af loop in Den Haag in een briefje van zijn advocaat lezen. Mr.Be- melmans: „Hier op kantoor doen we alles schriftelijk. Ja soms als de mensen enorm bij veel al die processen Maar voor mij hoefden ze nis naar de HR. Ik heb er niet oi gevraagd." Van Hensbergei „Ik besef wel degelijk dat 4 hele zaak de gemeenschap zettend veel geld heeft gel Maar ik heb Albers niet vraagd die processen te begin nen. We hadden het toch vee beter onder elkaar kunnen of- lossen En nou krijgt hij no- niks, ondanks zijn mooie ove winning voor de HR. Nee, het mij vraagt zijn al die pre cessen niets anders dan ee grote vetmesterij van den waarders en advocaten." Wegens hun financiële situali hoefden beide heren hun advo caten (in Tiel, Nijmegen en De Haag) niet te betalen. Die mof ten samen ongeveer ƒ10.000b: de staat hebben gedeclareeri Dit valt nog mee, omdat zaak juridisch betrekke! eenvoudig was. Een deel van die tien mill: verhaalt de overheid weer de verliezer, voorzover dat» gelijk is. Maar verliezer V® Hensbergen heeft een ra!' muminkomen, waar niet vanaf kan. En als vermoge heeft hij - naar hij zegt - niet eens een eenvoudig video apparaatje „Het enige wat op mijn na staat is een oude fiets. Nou, mogen ze hebben. Laat zemaï komen die deurwaarders. werk nu nog in het bedrijf1 mijn zoon. Maar straks krijg van hem ontslag (de brief v»1 het GAB is al klaar), omdat'' geen werk meer voor me i1 Kan Lubbers me gaan houden. Hebben ze dat nou wild met dat proces voor Door Roger Simons TWINTIG jaar geleden, op 5 oktober 1968, werd in het Noord-Ierse Londonderry een roomskatholieke mars voor gelijke burgerrechten door de overwegend protes tantse politie in elkaar ge timmerd met gummistok ken en waterkanonnen. Van toen af was het uit met de isolatie waarin Noord-Ierland zich bijna een halve eeuw had bevonden. De mars in London derry ontketende een oorlog die officieel nog steeds niet is ver klaard maar al 20 jaar duurt. De zes Ierse graafschappen die samen het juridische begrip Ulster vormen (dat geografisch niet helemaal klopt) worden door Londen beschouwd als een praktisch onvervreemdbaar onderdeel van het Britse rijk. Op de protestanten van Noord- Ierland na denken de meeste Ieren daar anders over. Zij wensen de hereniging van hun land, een doel dat ze veel liever zouden bereiken zonder bloed vergieten dan met oorlogvoe ring. Want de historische strijd voor Ierse hereniging die door geen enkele andere Europese staat politiek wordt gesteund omdat men zich niet wil men gen in de 'interne' aangelegen heden van de Britten, hebben Ierland al veel bloed en tranen gekost. In de 'oorlog' van de laatste 20 jaar was echter hoofdzakelijk het Verenigd Koninkrijk het kind van de re kening. Noord-Ierland trekt momen teel een jaarlijkse regerings subsidie van 1,5 miljard pond ter ondersteuning van zijn eco nomie. Hoewel een dergelijke bijstand waarschijnlijk hoe dan ook door Londen zou wor den betaald, is het duidelijk dat de aanslepende troebelen de zes Ierse graafschappen des te meer hebben verpauperd. Ook de economie van de Ierse republiek heeft zwaar ge leden onder de oorlogssituatie van de laatste 20 jaar in het noorden. De regering van Du blin berekent dat van 1969 tot 1983 een verlies van minstens anderhalf miljard Ierse pond werd geleden in de toeristische sector. Tienduizenden buiten landers bleven weg uit angst voor bomaanslagen en schiet partijen. In diezelfde periode gaf Dublin een extra 724 mil joen Ierse pond uit aan nieuwe veiligheidsmaatregelen. De rekening voor de Britse belastingbetalers van Groot- Brittanniës uitgebreide mili taire aanwezigheid in Noord- Ierland bedraagt een half mil joen pond per dag. Maar de kosten van de Royal Ulster Constabulary, het koninklijke politiekorps van Noord-Ier land, komen dagelijks op iets meer dan 1 miljoen pond. De Noord-Ierse politie heeft sinds 1979 alsmaar meer geld nodig omdat zij sedert die tijd doorlo pend ingezet wordt om de be drijvigheid van republikeinse en protestantse (Britsgezinde) activisten te onderdrukken. De schade die in de voorbije 20 jaar werd aangericht door dergelijke 'terroristen' heeft Londen al 650 miljoen pond ge kost. In de jaren zeventig was zij aanzienlijk hoger - en dus een stuk duurder - dan in de jaren tachtig omdat de zogehe ten 'Voorlopige' Ira in laatstge noemde periode praktisch geen bomaanslagen meer pleegde op Noord-Ierse winkels, waren huizen en andere handelsza ken. De jaarlijkse gemiddelde vergoeding die door Londen wordt uitbetaald voor mate riële schade bedraagt momen teel zo'n 28 miljoen pond. Maar de gruwelijkste cijfers als gevolg van de twintigjarige Noord-Ierse 'oorlog' zijn deze van het aantal doden dat mo menteel al meer dan 2.700 be draagt. De meeste overleden slachtoffers van de Anglo-Ierse strijd zijn burgers. 1972, het jaar van 'Bloedige Zondag' in Londonderry (dat tegenwoor dig eigenlijk opnieuw bij zijn oorspronkelijke naam Derry dient te worden genoemd) en 'Bloedige Vrijdag' in Belfast, was het ergste van allemaal. Dat jaar stierven 103 solda ten en 321 burgers, hoofdzake lijk onschuldige voorbijgan gers maar ongetwijfeld ook en kele republikeinse activisten. In 1975 en 1976 eisten de vijan delijkheden eveneens veel slachtoffers. Sedertdien hebben het Britse leger en de RUC het gemiddelde aantal doden te ruggeschroefd tot ongeveer 85 per jaar. In 1988 werden door de Ira al 21 Britse militairen vermoord. Drie van deze mannen sneuvel den in Nederland en één in Bel gië; de overigen verloren het leven in aanslagen op Noora- Iers grondgebied waar men dit jaar ook een tiental nieuwe burgerlijke doden betreurt. De Britse autoriteiten be weerden de afgelopen 20 jaar met regelmatige tussenpozen dat zij de Ira kompleet hadden verslagen. Steeds opnieuw kwam evenwel aan het licht dat dit maar een wensdroom was. Londen en Dublin probe ren momenteel de Ierse kwestie vreedzaam en erg voorzichtig op te lossen in de geest van het Anglo-Ierse verdrag dat in no vember 1985 door hen werd on dertekend. Maar zowel de Ira als de unionisten (die in Noord- Ierland de protestantse meer derheid vertegenwoordigen) zijn - overigens om sterk uit eenlopende redenen - afkerirl van dit akkoord. Londen en Dublin hebW trouwens samen nog niet bereikt. De 'oorlog' in Nerf Ierland duurt voort en de hoofdsteden liggen ger opnieuw met elkaar in rrf ten gevolge van tactloze 1 verklaringen of maatregel® die getuigen van weinig 1 voor het Ierse standpunt en®) minder diplomatieke 'feeling Het nieuwste knelpunt is J uitslag van het gerechteV onderzoek op Gibraltar aanleiding van de schietprf' afgelopen maart, waarin d®° SAS-soldaten drie Ira-acti«s ten (onder wie een j<® vrouw) 'onschadelijk' werf gemaakt. Dublin dat de sc politiek van de SAS even baars vindt als om het ev® welke Ira-aanslag, is van rf ning dat op Gibraltar geen jectief oordeel werd geveld. Dem De voormalige Spaanse rege ringsleider staat aan het hoofd yan een gezaghebbende delega te die wil toezien op het eer- ij ke verloop van het referen- tuut voor Internationale Za- :en. Daarnaast is er een groep van ruim 170 buitenlandse par- Voelt Suarez zich niet be- telaagden, behoorden tot een ;eradicaliseerde sector van de Ihileense bevolking. Zij heb- on te] Ct ov m all rei scl he la ui ge h£ m sc st zi; bi le be fe Si ui re de va te di er m vc Si sc le de BLACKPOOL (RTR) - De Labourparty moet de markteconomie aanvaarden als realiteit wil zij volgende verkiezingen winnen. Dit zei Neil Kinnock dinsdag in zijn eerste toespraak als voorzitter van de Labour- Party tijdens het congres dat Britse socialisten deze week in Blackpool houden. Labour zal nooit haar politieke doel van sociale gerechtigheid bereiken, volgens Kinnock, als zij er niet in slaagt de Conser- v n ti g< v h Si w v a k s: Wie slim is koopt meteen een lot. Wa zo n 2 miljoen loten. Verdeeld over 3 trt het half miljoen. Eerste trek- S volge,nde week woensdag. 1*^

de Stem | 1988 | | pagina 4