ant uit eslag ïuramp Vaak conflict tussen arts en patiënt 'LANBUREAU OVER VERBAND BELONING WERKGELEGENDEID Politie blokkeert nieuwe weg 'Armoede in Nederland gemene streek' I )e^e|Hd Het plan Dekker BINNENLAND PESTEM BINNENLAND WOENSDAG 5 OKTOBER 1988 PROEFSCHRIFT: SPREEKUUR NIET ZELDEN 'ZWUGUUR' iEN HAAG - Een stijging van de hoogte van de men in bedrijven heeft direct gevolgen voor de erkgelegenheid. Zo kost een loonstijging die één irocent hoger uitvalt dan de gemiddelde loonstij- ng, enkele procenten werkgelegenheid. Dekker-plan kan nog teruggedraaid DE STEM COMMENTA AR Burgemeester na vechten op matje Drinkwaterbronnen onvoldoende beschermd 5 Staatssecretaris: spijbelen is dom SECRETARIS-GENERAAL ROOMSKATHOLIEKE KERKPROVINCIE: NIEUWSOVERZICHT Ahold wordt grootste slijter van Nederland .„;lj 'Blindenbibliotheken niet de dupe' Sovjet-ambassadeur Blatov overleden Boete geëist tegen 'dreigende politieman' Nederland in januari uit Golf T$ 'kt me onvoorstelbaar de zaak niet zouden n. Ik heb met een hoog- gesproken, het doet er t toe wie dat is, maar 'Als de rechtbank dit urt, wat zijn dan in 's naam de gevolgen voor oze verenigingen in Ne- d. Dan kan ieder be de boel manipuleren en geld verduisteren r dat dat bestraft wordt ondenkbaar'. ik toch verlies, ga ik Dan zoek ik de beno- 300 oud-leden op, ik heb i 150, en ga naar de On- >mingskamer. Daar krijg er gelijk, want daar ligt "svoering heel anders, .chtbank zegt tegen mij: 's me maar dat er iets 's gegaan in 1978. De On- mingskamer gaat daar- en zelf op onderzoek uit. -n ontdekken ze wat ik kt heb". t Heijnen vandaag, dan zaak evenmin afgelopea eeAegon gaat zeker in beroep en als dat dan aal weer afgewerkt is, er van alles gebeurea 350.000 oud-leden van moeten opgezocht wor- f eventueel de erfgena- Het geld moet verdeeld en en er moet geeontro- worden dat Aegon het proken bedrag inder- uitkeert. Daar wil ik zelf ntrole over hebben. Ik eker nog vijf jaar werk". lacht: „Maar win ik, zal dat wel een spektakel n, zeg. Niet alleen bij n, maar ook over het feit et allemaal heeft kunnen uren. Piet Bukman zat e aandeelhouders en een an de Raad van State. Die ~n volgens mij gewoon n slapen. Een andere ver- ng kan ik er niet voor ge- T28 van de natie worden ge kt, echter zonder de logge eaucratieën van vroeger, rgelijke ondernemingen veel te belangrijk," aldus d, „om overgelaten te den aan de genade van deelhouders die enkel t beogen". "nwerkersbaas Arthur rgill was deze week dan de enige vakbondsleider eiste dat onder Labour Britse banken, verzeke- maatschappijen en fi- ciële ondernemingen ge- 'onaliseerd zouden wor- Maar Tom Sawyer, ad- -leider van de ambte- e bond NUPE, liet duide- merken dat de andere erenigingen popelen van eduld om Labour weer het bewind te brengen, wyer erkende, dat om dit 1 te kunnen bereiken be- grijke nieuwigheden geac teerd moeten worden. „Al- wanneer wij bereid zijn te doen, zullen wij van op- itieleider Neil Kinnock dg komstige nieuwe Labour- mier maken," zei deze bondsbaas. De meeste gresgangers applaudis- rden enthousiast. ibourleider Kinnock mlachte voldaan. NUPE en aktisch alle andere bonden bben het voor hem mogelijk maakt om zijn vage econo- sche en sociale plannen te- n het partijcongres van 1989 nnemelijk voor te stellen, in hoop dat ze dan vrijwel aniem geaccepteerd zullen >rden. or die uitputting van ener- bronnen nemen politieke nningen en militaire con- hten toe. Die zijn weer een >n van vervuiling wanneer :mische of nucleaire wa ns worden gebruikt. VIONDIAAL: De klimaats- randering gaat de komende uw drie keer zo snel als deze uw. De temperatuur stijgt gen graden en de zeepspie- een halve meter. AJs het van Antarctica smelt ver- rijnen laaggelegen landen aronder Nederland, in de De ozonlaag brokkelt •eds sneller af. Boven Ne- rland is dat nu twee tot drie ocent, boven Antarctica ocent. Gevolg: steeds meer •vallen van huidkanker, indheid, aantasting van ons •weersysteem, een groot deel in de wereldbevolking zal ek worden of sterven door schadelijke zonnestraling' nu al ernstig aangetaste •osystemen in Nederland illen de klimaatsvernade- ng en de aantasting van de onlaag niet overleven. ifljMEGEN (ANP) - De ommunicatie tussen huis den en patiënten is lang jet best. Zo'n 30 procent an de gesprekken loopt uit p een conflict. [joral als het gaat om manne ke artsen en vrouwelijke pa- jënten is er sprake van langs lkaar heen praten. Slechts in vijfde van de gevallen ver- jopt een gesprek goed. Arts en patiënt zijn daarin gelijkwaardige gesprekspart ners. Tot deze conclusies komt de Nijmeegse psycholoog drs. L. Meeuwesen in haar proef schrift 'Spreekuur of zwijguur' waarop ze morgen aan de Ka tholieke Universiteit Nijmegen promoveert. Meeuwesen analyseerde 85 gesprekken tussen huisarts en patiënt, opgenomen tijdens het spreekuur van zes mannelijke en vier vrouwelijke huisartsen. De psycholoog ontdekte duide lijke verschillen in de benade ringswijzen tussen mannelijke en vrouwelijke artsen. Vrouwelijke artsen leven meer mee met de patiënt, geven duidelijker aan wat er gaat ge beuren en geven meer infor matie. Zij stellen zich meer ge lijkwaardig ten opzichte van hun patiënt op en hebben meer oog voor belevingsaspecten van de klacht. Hun mannelijke col lega's zijn sturender en geven sneller adviezen, aanwijzingen of interpretaties. Over het al gemeen luisteren vrouwelijke artsen beter naar het verhaal van de patiënt. Ruim de helft van de ge sprekken verloopt op traditio nele wijze: de arts is de domi nante gesprekspartner terwijl de patiënt hem daarin uitslui tend volgt. In een derde van de gesprekken doet de patiënt moeite om zijn verhaal kwijt te kunnen maar luistert de arts daar niet goed naar. loonstijging kost werk Mensen fan onze Haagse redactie n loonkostenmatiging van één procent levert daaren tegen een groei op van de werkgelegenheid met twee tot f procent. dan gemiddeld vijftien procent goedkoper: de minimumloner zelf merkt er niets van omdat zijn netto-loon gelijk blijft. Het kabinet heeft tot nu toe altijd gekozen voor een andere weg. Dat wil het gehele mini mumloon met gemiddeld vijf tien procent verlagen. De reke ning daarvan komt terecht bij de werknemer. De studie van het planbu reau (een onafhankelijk insti tuut van het ministerie van Economische Zaken) laat in het midden welke van beide ma nieren de beste weg is. Wel concludeert het planbureau „dat matiging van de loonkos ten wel degelijk effect sorteert ter verlichting van de werk- loosheidsproblematiek van laaggeschoolden." Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Als de invoe ring van een basisverzeke ring tegen ziektekosten eind volgend jaar moeilijker blijkt te zijn dan nu is voor zien, dan kan het hele plan- Dekker worden terugge draaid. Op dat moment kan opnieuw worden bezien hoe de gezond heidszorg moet worden aange- «oor lat concludeert het Centraal lanbureau naar aanleiding een onderzoek naar het and tussen beloning en lerkgelegenheid in ons land in lejaren tussen 1980 en 1985. In die jaren verdrievoudigde werkloosheid in ons land. die desondanks nog ipten op een positieverbete- bleken toen bereid tot inmatiging. Er werden min- periodieken en promoties irealiseerd dan normaal, •roepen werknemers die wei- hoop hadden op een beter taalde toekomst, waren in ie jaren minder bereid om de inen te matigen: zij volgden CAO-loonstij gingen. Het planbureau heeft nu be- ;eken wat de gevolgen waren de werkgelegenheid voor ide groepen mensen. Daaruit gebleken dat de werkgele- inheidsontwikkeling het gun- igst was bij de mensen die be id waren geweest tot matt ing. Zij waren immers goed- ;oper geworden voor de werk levers. Dat brengt het planbureau de voorzichtige conclusie it loonmatiging zeker kan lijdragen aan vermindering i de werkloosheid van men- met een lage opleiding, om it lagere lonen kunnen leiden it een groei van het aantal ba len. De studie van het Centraal 'lanbureau komt aan de voor wond van de Algemene Poli- Beschouwingen in de 'eede Kamer. Daarin zal de loogte van het minimumloon in grote rol spelen. Zoals be- :end wil het kabinet het mini- lumloon het liefst verlagen, fet heeft daarvoor al driemaal m voorstel ingediend, maar lat is evenzoveel keren door de eede Kamer verworpen. Kamer ziet meer in een van de loonkosten op lumniveau. Dat zou kun- door de werkgevers vrij te illen van het betalen van iremies over de laagste lonen, 'oor de werkgever wordt imand met het minimumloon Del [verlaging De Tweede Kamer heeft gis termiddag unaniem deze extra rem op het Dekker-plan gezet. Een voorstel daartoe van de kant van de WD kon rekenen op kamerbrede steun. De PvdA viel als enige partij overigens wel uit de boot toen het ging om het Dekker-plan te omarmen. PvdA-woordvoerder Van Otterloo maakte duidelijk dat zijn partij volgende week tijdens de stemming over het wetsvoorstel van het kabinet tegen zal stemmen. ■IET VOORZICHTIGE taalgebruik dat minister-president Lubbers Meerde toen hij sprak over de mini-crisis die was ontstaan na eerste debatten over de invoering van het plan Dekker, was «betekenend. De premier wist dat in de boezem van de WD Ml werd gewerkt aan een compromis en hij wilde de vertroe- «de verhoudingen niet nog verder verstoren met opmerkingen "aaraan de coalitiegenoot zich zou kunnen storen. Maandagavond al werd duidelijk dat de prudente houding van le Lubbers geen toeval was. Tijdens een spreekbeurt in Etten- ■eur 'iet WD-fractievoorzitter Voorhoeve weten dat de WD met «aatssecretaris Dick Dees van Volksgezondheid tot een vergelijk «s gekomen. LJet met spanning tegemoet geziene finaledebat over het plan Jekker was door deze gang van zaken tot een formaliteit gede gradeerd. De WD was gezwicht voor de dreigementen van de ■'9en staatssecretaris Dees. Joris Voorhoeve had er duidelijk zin in om opnieuw het machtswoord uit te lokken om vervol- »ens weer publiekelijk te moeten buigen, voorhoeve besefte maar al te goed dat het CDA vanaf de aan- «9 van de debatten over het plan Dekker in een riante positie r^t verkeerd. Lubbers was er namelijk vrij snel in geslaagd om f"O-bewindslieden in zijn kabinet achter de CDA-visie op het Dekker te krijgen. In de ogen van WD-fractieleider Voor- e hadden zij zich door Lubbers in een veel te vroeg stadium a'en inpakken. tan die bere'dwillige houding van de eigen ministers was bin- Ipkk vee' onvrecle ontstaan. Het uiteindelijke doel van narw een bas'sverzekering - druist immers in tegen het vrije ian w Principe van de WD. Vandaar het waarschuwingssignaal Voorhoeve in de richting van het kabinet tijdens het debat )arm e'open week- Toen echter ook staatssecretaris Dees zich lr"JJanti9 achter het door premier Lubbers al veel eerder geuite eigement - 'de kwestie van de volksgezondheid is mij een kabi- S*** waard' - schaarde, was het rap gebeurd met de re laas (ouclln9 van be VVD. Het verzoek om de beslissing enkele nnufi1 mo9en uitstellen, was niet meer dan een vorm van ca- Dc iverzet van de VVD was gebroken, deliikif T con"icten van de laatste tijd in Den Haag is de inhou- Js Ar, van bePaalde kabinetsplannen vaak onvoldoende op )v 00r9r°nd getreden. Het is echter een feit dat het besluit om (enti ®aan 'nvoer'n9 van een basisverzekering verstrek en d 9ev,°'9en heeft voor het toekomstige beleid op het gebied taak d ks9ezondheid. Om diverse redenen is het een goede n dipt eindvo|gend jaar de stand van zaken wordt opgemaakt. Kachtn 9blik kan dan meteen worden gekeken naar de koop- 'at uit V°'9en voor de mensen met een kleine beurs. Want over iep ate belangrijke aspect bestaat nog teveel onduidelijk- Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat praat met omstanders op de zojuist door haar geopende N-50 bij Kampen. Het gezelschap van de minister, negen bussen, vond op de nieuwe weg een politieblokkade, opgebouwd uit autowrakken. De politie protesteert tegen het rege ringsbeleid. - FOTO ANP LEEUWARDEN (ANP) - Burgemeester Smallen- broek van de Friese ge meente Smallingerland is dinsdag door de commissa ris van de koningin in Friesland, Wiegel, ontboden op het provinciehuis in Leeuwarden. Hij moest daar verschijnen omdat hij vorige week dinsdag bij een vechtpartij zou zijn be trokken. De vechtpartij deed zich voor in Zwolle, waar de burgemeester met drie jonge ren op de vuist ging. Minister Van Dijk van Bin nenlandse Zaken kan al naar gelang de aard en de ernst van het voorval de Kroon het ad vies geven Smallenbroek te schorsen. UTRECHT (ANP) - In negen van de twaalf Nederlandse provincies zijn de plannen voor de bescherming van het grondwater niet toereikend om te voorkomen dat de kwaliteit van dat grondwater - als toekom stig drinkwater - nog verder verslechtert. Dit heeft de Stichting Natuur en Milieu (SNM) dinsdag gezegd na bestudering van de plannen. De voornemens van Friesland, Flevoland en Limburg waren bij SNM nog niet bekend. Volgens Natuur en Milieu moeten alle provin cies uiterlijk 1 januari 1989 met het oog op de waterwinning een plan en een verordening heb ben vastgesteld voor de bescherming van het grondwater. De provinciale maatregelen hebben volgens SNM alleen betrekking op grondwaterwinnin gen door waterleidingbedrijven. De industriële en particuliere winningen vallen er niet onder. Ook vindt de stichting de beschermingszones rond de winplaatsen in het algemeen te klein. Alleen Zeeland vormt hierop een positieve uit zondering. De voorgestelde beperkingen aan overbemes ting rond de winplaatsen zijn te gering om een toeneming van concentraties aan nitraat, fos faat, kalium en sulfaat in het grondwater te voorkomen, aldus SNM. ZOETERMËER (ANP) - Staatssecretaris Ginjaar- Maas van onderwijs vindt spijbelen dom. Een keertje spijbelen is niet zo erg, maar als het vaker ge beurt en leerlingen hun opleiding niet afmaken, zijn zij bijna zonder kan sen in de maatschappij. Deze waarschuwende woor den sprak de staatssecretaris dinsdag op een bijeenkomst op het ministerie van onder wijs ter afsluiting van de 'aktie smoes', een landelijke wedstrijd voor middelbare scholieren. De leerlingen moesten daarbij een videofilm maken over wat zij een geslaagde spijbelsmoes vonden. Win naar werd het Don Bosco College in Volendam. De staatssecretaris vond de wedstrijd een nuttig ini tiatief. „Leerlingen stimule ren hun kansen op te pakken, in dat kader zie ik de aktie", aldus Ginjaar-Maas. De wedstrijd was uitge schreven door de landelijke contactgroep schoolverzuim als aanloop tot de week van het schoolverzuim, die van 10 tot 15 oktober wordt gehou den. De aktieweek is georgani seerd door de vier landelijke ouderorganisaties. Zij willen met hun campagne een aan zet geven om het spijbelen op school te bespreken. Hiertoe worden volgende week op verschillende scholen ouder avonden gehouden. Van onze verslaggever AMSTERDAM - Elders in de wereld mag armoede een noodlot zijn, in Nederland is het dat absoluut niet. Bij ons is het een gemene streek die sommige mensen andere mensen aandoen. Deze harde taal sprak dr. H. van Munster, secretaris-gene raal van de r.k. kerkprovincie, gisteren in Amsterdam op 'De arme kant van Nederland - een jaar later' ofwel de tweede ar- moedeconferentie. De landelijke werkgroep 'De arme kant van Nederland', or ganisator van de conferentie en actiegroep tegen de armoede, is in het leven geroepen door de Raad van Kerken en DISK (in dustriepastoraat). Armoede is in Nederland daarom een gemene streek, omdat wij rijk genoeg zijn om iedereen de middelen te geven om zich vrij en zelfbewust te ontwikkelen en om te verhin deren dat ruim 800.000 huis houdens in blijvende armoede zitten. Er zijn armen in Neder land omdat Nederlanders hen daartoe hebben veroordeeld, aldus Van Munster, door be wuste politieke keuzen ten aanzien van verdeling en her verdeling van betaald werk en inkomen. De kerken behoren dit onrecht onophoudelijk aan te klagen. De kerken zijn er niet om politieke en economi sche problemen op te lossen, maar ze hoeven met hun aan klacht niet te wachten totdat alles op de stuiver economisch is doorgerekend. Doel van de tweede armoe- deconferentie is meer (kerk) mensen nog veel bewuster te maken van het bestaan van ar moede in eigen land. De eerste conferentie vorig jaar septem ber, waarop armoede voor het eerst de naam 'onrecht' kreeg, heeft veel losgemaakt, zei mevr. Robbers-van Berkel van de werkgroep. Maar nog niet genoeg om veranderingen te weeg te brengen. Een van de concrete acties die nu op touw gezet gaan wor den, is de actie 'Weiger belas tingvoordeel'. Zoals bekend zal de regering voor de meeste Ne derlanders de belasting verla gen, maar alleen de armen worden er geen cent beter van. De bedoeling is dat mensen hpi jaarlijkse belastingvoordeeltje van enkele honderen guldens in een fonds storten. De werk groep heeft een eenvoudig mo del gemaakt aan de hand waarvan men zijn belasting voordeel kan uitrekenen. Op dit fonds kan elke landelijke of plaatselijk belangenvereni ging, waarin de minst draag krachtige mensen zelf zijn ver enigd om op te komen voor hun belangen, een beroep doen zon der voorwaarden vooraf. „Het gaat erom de roep van de be trokkenen zelf steeds luider te laten klinken. Dat willen we fi nancieel mogelijk maken," al dus ds. Lefeber uit Dordrecht, initiatiefnemer van deze actie. Niet als de anderen niets krij gen, noemde hij de diepste drijfveer ervan. Kerken en kerkelijke orga nisaties moeten nood lenigen waar ze maar kunnen, maar absoluut niet in alle stilte. Ze moeten ermee aantonen dat andere verantwoordelijken hun plicht niet doen. Pas wan neer een voldoende aantal Ne derlanders het onrecht van de armoede niet meer pikt en dat ook politiek duidelijk maakt, zal er werkelijk iets aan ge daan worden. De ervaringen van het afgelopen jaar hebben uitgewezen, dat er op dit punt ook in de kerken nog veel werk te doen is. Onder de reacties op de eerste armoedeconferentie waren er niet weinige die veel weg hadden van een uitvlucht. Er zijn mensen die glashard ontkennen dat er in Nederland armoede bestaat of het de ar men alleen maar hun eigen schuld vinden. Er zijn er die de armoede in eigen land slechts gebrek aan luxe noemen en zich dus ontslagen achten om ertegen in het geweer te ko men. Weer anderen vragen zich benauwd af of de kerken zich niet te gemakkelijk voor een karretje van actiegroepen laat spannen. Prof. dr. Mulder, voorzitter van de Raad van Kerken, ver klaarde dat je de vraag of er wel armoede is in Nederland voornamelijk nog hoort stellen door de welgestelden vanuit een bepaalde politieke hoek. De 'arme kant van Nederland-be weging zal het komende jaar de aandacht meer vestigen op het gegeven dat vooral vrouwen en minderheden slachtoffer van armoede zijn. V V? Onze rechtspraak gaat spannende tijden tegemoet. In Amster dam is er voor het eerst een verdachte vrijgesproken, omdat aan de hand van DNA-onderzoek bleek dat hij het niet gedadn kon hebben. Dank zij het genenbewijs was er geen bewijs. Oftewel: dank zij de cel niet in de cel. .hctU Misschien moeten we op grond hiervan onze taal wel aanpas sen en in het vervolg spreken van een DNA der in plaats van een dader. Bij Justitie overweegt men nu een promotiecampagne te starten die niet alleen aantoont dat DNA-onderzoek doel treffend is, maar op den duur ook nog eens kostenbespa rend. Johnny Kraaijkamp is al aangezocht voor een spotje: DNA is toch voordeliger. Gerechtelijk onderzoek wordt in het vervolg echt haarkloverij, want het schijnt dat ieders haar anders van DNA-structuur is en aan de hand van een enkele haar kan haarfijn nagegaan worden of die al of niet van de verdachte is. „En ben je veroordeeld? Nee, maar het scheelde maar een haartje". Ik zie het al helemaal voor me, Will Simon die in 'Opsporing verzocht' een foto van een gene laat zien en een belangrijk klj- kende agent die zegt: We hebben nog geen signalement van de verdachte, maar we weten wel dat hij een opmerkelijke DNA-structuur heeft mei duidelijke sporen van erfelijke belas ting". „Beste kijkers, een ieder die deze DNA-structuur herkent, wordt verzocht contact op te nemen met de politie in zijn of haar woonplaats". MERIJN' ZAANDAM (ANP) - Ahold wordt de grootste slijter in ons land. Het concern gaat van Bols de winkelketens Gall Gall en Party Shops overnemen. De transactie zal plaatsvinden te gen betaling in contanten, maar om welk bedrag het gaat wilde, men dinsdag bij Ahold nog niet kwijt. De Bols-onderdelen zul len worden samengevoegd met de Alberto-slijterijen van, Ahold. De overdracht zal naar het het nu naar uitziet eind dit jaar plaatsvinden. Gall Gall en Party Shop hebben samen,. 190 vestigingen in Nederland met 530 medewerkers, die allen in dienst kunnen treden van Ahold. Alberto is tweede in de markt, met 90 winkels, zes vrijwillig aangesloten zaken en 360 perso neelsleden. De nieuwe groep, die onder één naam zal gaan ope reren, krijgt een jaaromzet van 380 miljoen. DEN HAAG - De drie grote blindenbibliotheken die verenigd zijn in de Stichting Samenwerkende Blindenbibliotheken (SBB) worden niet de dupe van bezuinigingsmaatregelen van' minister Brinkman ffifVC), Het feit dat ze volgehd jaar 1,7 «M joen gulden minder te besteden hebben aan algeihene lectatti*' is een gevolg van herstructeringsplannen van de minister. Het bedrag dat Brinkman in totaliteit voor alle Nederlandse blin denbibliotheken uittrekt, blijft gelijk op ongeveer 23 miljoen gulden. Aldus staatsraad mr. Boukema gisterochtend tijdens de behandeling van het Kroonberoep van de drie blindenbi bliotheken tegen de beschikking van minister Brinkman om: met ingang van 1989 over te gaan tot een andere vorm van sub--1 sidiëring. „Li DEN HAAG (ANP) - De am bassadeur van de Sovjetunie in Nederland, Anatoli Blatov, is zaterdag op 74-jarige leef tijd in Moskou overleden. Hij was sinds maart 1985 ambas sadeur in ons land. Blatov wordt opgevolgd door Alex ander Tsjikvaidze (1932), zo heeft de Russische ambassade dinsdag bevestigd. Anatoli Blatov was voor hij als am bassadeur naar Den Haag kwam van 1958-1985 werk zaam bij het Centrale Comité als assistent van de secreta ris-generaal. Hij zat sinds 1945 in de diplomatieke dienst en vervulde achtereenvolgens een groot aantal functies op onder meer het ministerie van bui tenlandse zaken, als hoogleraar aan de Moskouse Hogéschool voor Internationale Betrekkingen en als regeringswoordvoer der. In 1954 werd hij ambassaderaad in de DDR. Een jaar later keerde hij weer naar het ministerie van buitenlandse zaken te rug, waar hij in 1957-1958 hoofd van de directie Europa was. AMSTERDAM (ANP) - „Politiemensen mogen geen beloning opstrijken wanneer zij gestolen auto's vinden. Zij handelen daarmee in strijd met hun dienstvoorschrift. Als een hoofd agent van de luchthavenpolitie vervolgens ook nog eens die be loning wil afpersen door dreiging, is hij strafbaar". Dit zei de Amsterdamse procureur-generaal bij het hof, mr. A. Korvinus dinsdag tegen de 31-jarige hoofdagent A. van R. (Rijn) van de luchthavenpolitie op Schiphol die vorig jaar een dergelijke ac tie zou hebben ondernomen. De politierechter in Haarlem sprak Van R. vrij, maar volgens Korvinus is er bewijs genoeg om de tot nu toe nog geschorste agent te veroordelen tot 750 gulden boete. Van R. trof vorig jaar op Schiphol een gestolen peperdure auto aan. Hij belde het Centraal Onderzoeksbureau Bergweg BV (COBD) dat in samenwerking met een verzeke ringsmaatschappij een beloning had uitgeloofd over tips rond de auto. Agent Van R. wist, zo zei hij bij het hof, dat hij buiten zijn boekje ging met het vragen naar de beloning. Dat hij de COBD echter gedreigd zou hebben met negatieve publiciteit via Frits Bom als zij hem geen vier- tot vijfduizend gulden tip geld gaven, ontkende hij. Het was allemaal „een opwelling en een grap geweest. Nooit serieus bedoeld". De procureur-gene raal beschouwde de poging tot afdreiging wel degelijk als se rieus en eiste de boete. Het hof doet over twee weken uitspraak. DEN HAAG - De Nederlandse mijnenjager Urk vertrekt in ja nuari volgend jaar uit de Perzische Golf. De mijnenjager zal niet worden vervangen. Dat hebben de ministers Bolkestein (Defensie) en Van den Broek (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. De Urk zal voor die tijd, samen met Belgische en Britse schepen, nog deelnemen aan een operatie om het zuidelijke deel van de Golf vrij van mijnen te maken. Daarmee wordt volgens beide bewindslieden „het be lang van de Europese scheepvaart gediend en wordt een be langrijke bijdrage geleverd aan de normalisering van de situa tie in de Golf". De bemanning van de Urk zal in de loop van de cember nog worden afgelost. De nieuwe bemanning zal de mij nenjager terugvaren en in februari in Nederland arriveren. Tussen Iran en Irak is een wapenstilstand overeengekomen.

de Stem | 1988 | | pagina 3