IjOGELIJK WOONWAGENCENTRUM BU DE KERKSTRAAT W3.STEM De Boemerang timmert vijf jaar aan de weg 1 George Z Sponselee 2 Ouderen Zangkoor Hulst viert zijn twintigjarig bestaan Sponsorloop voor 'het zieke kind in beweging' ÏGENHEID Nederlandse titels voor kwekers van parkieten VOORPREMIÈRE VAN NIEUWE LIEDJES VAN TROUBADOUR PIET BRAKMAN PLAATSELIJK NIEUWS }E STEM VAN ZEELAND 2 WOENSDAG 5 OKTOBER 1988 klNGE - Geruchten over de moge lijke komst van een aantal woonwa gens naar Clinge hebben in het dorp Hu al voor de nodige onrust gezorgd. 30 JAAR Hartelijk gefeliciteerd.] Louisa en Stefan. HIEP HIEP L Wieuw programma RVO St-Jansteen LJ't 9ène Verstraeten, pP Trommelen. Vrijwilligers Uit het veld Afrikaantje Koolwitjes Lezenswaardig Luien Toon Graauw Clinge Hulst Axel Zuiddorpe T22 bm te zoenen I ticulieren Ikje, jubileum, receptie, lerloving, overwinning, frabam. openbare dank, mag best eens in de |agina familieberichten, duur hoeft het niet te kosten een tientje), blom 2,00. Eén grote 15. Voor het plaatsen van met een formaat van 35 l wij 14,05 toeslag, 'iip aanvraag. Bij niet- 'ordt J 4,00 adm.kosten |den niet geretourneerd, geef uw tekst 2 dagen ién van onze kantoren, fen stuurt u eveneens 2 fg naar Postbus 3229, liftelijke opgaven worden Dteerd indien naam en ook indien uw betaling ehouden ons het recht opgaaf van redenen te geren. bchten bereiken over de oudt de uitgever zich het lm van de opdrachtgever ji te geven. ngsnieuws ;olom op donderdag. nrust in Clinge door gerucht he dorpsraad trok in eerste instantie aan |e alarmbel, maar kwam gisteren na enig jeraad al tot de conclusie dat Clinge voor lopig nergens bang voor hoeft te zijn. Ifanavond houdt de dorpsraad een vergadering over de uitgelekte locatie bij de Kerkstraat. Deze vindt plaats in Malpertuus en begint om 20.00 uur. Volgens de Hulster wethouder G. van de Voorde is er echter 'niets aan de hand'. „Er is geen enkele reden tot ongerustheid", zegt hij. De dorpsraad verspreidde gisteren een circulaire waarin ze de bevolking opriep naar de vergade ring te komen. P. de Schepper, voorzitter van de dorpsraad, pleegde in de loop van de dag telefo nisch overleg met Van de Voorde en kwam daarna tot de conclusie dat 'er voorlopig alleen maar sprake is van geruchten'. „De vergadering gaat wel door, maar enkel om te zien welke ge ruchten er spelen en wie ze verspreid heeft", deelde hij na afloop van het gesprek mee. „De zaak moet maar op de lange baan geschoven worden. De locatie aan de Kerkstraat circuleert binnen de muren van het stadhuis alleen maar als een mogelijke plek voor het plaatsen van woonwa gens. Volgens het Provinciaal Woonwagenplan moet Hulst immers 32 plaatsen voor woonwa gens aanwijzen. B en W willen deze verspreiden over verschillende kernen in de gemeente. Ze zijn daarom een aantal geschikte stukken grond aan het zoeken, waaruit het gemeentebestuur straks de definitieve standplaatsen moet aan wijzen. Volgens Van de Voorde is de Kerkstraat 'evenveel in de afweging meegenomen als alle andere plaatsen die genoemd zijn'. Van de Voorde weet nog niet wanneer Hulst de definitieve plannen presenteert. „Het is een gevoelige materie. Daar willen we niet op voor uitlopen. Maar ik denk dat er binnen niet al te lange tijd meer duidelijkheid is", zegt hij. Hoera, Tom is Hoera, mijn papa wordt| vandaag 30. Gefelici teerd van Tamara. Van onze correspondent VEENENDAAL - Tij dens nationale kam pioenschappen in Vee- nendaal behaalden Frank Totté uit St.- Jansteen en Jack Danckaert uit Koe wacht, beiden lid van I de Parkietenspeciaal- club regio Zeeuwsch- I Vlaanderen, een Ne- derlandse titel. Frank Totté werd Neder- lands kampioen bij de grasparkieten in de B-ca tegorie. Jack Dankaert kreeg bij de grote parkie ten, overigens eigen kweek, in de C-categorie de nationale titel. Beiden behaalden daarnaast nog een zilveren medaille. Tijdens de zesde Neder- I landse kampioenschappen I werden zo,n drieduizend vogels ingebracht die door twintig keurmeesters werden bekeken. Na de keuring was er voor be langstellenden gelegen heid dr vogels te bezichti- |an onze correspondent .-JANSTEEN - De Ka- lolieke Vrouwen Orgasis- itie van St.-Jansteen heeft [oor het nieuwe seizoen ge- :ht naar een programma aarin voor elk wat wils it De start wordt donder- ig 13 oktober gegeven met Ie jaarvergadering in ge- neenschapscentrum De Varande. jipC >e avond begint met de gebrui- lelijke behandeling van de aarstukken. Na het officiële jedeelte komt de heer Van "''jij leijk een lezing geven over edelstenen. Na de verstrekte 'ormatie kan men ook vra- :n stellen over dit onderwerp. Het verdere programma ziet t als volgt uit: woensdag 9 no- ember culinaire avond met M meesterwij nkenner en wij n roeven; 29 november avond ver 'KNMI in de weer'; 19 de- sraber kerstviering, hierover «itvangt men graag suggesties 'an de leden; in jaunari cursus "gemene huidverzorging en 'Proaak; 15 februari avond lv®r droogbloemcollages; in «art excursie; in april bezoek 'an Rabobank St.-Jansteen; in ?ei voorjaarsreisje; in juni ■etstocht. ■nHW jantoren ^neuzen, Hulst en Goes, «essen en telefoon emmers op pagina 2. nlngetljden: ["0-12.30/13.30-17.00 uur. factie Pjrneuzen: Rein van der (editie-chet), Romain rmamme, Frank Deij, D. jjny van Gremberghe, L*? Verstraten, Cor de |portj0t0)' T°n Koomen C r9n Jansen- intentie-exploitatie C M6°teiJr Zeeland: ;.menu, privé tel.01150- Van onze verslaggever AXEL - Zowel de Axelse buurtvereniging De Boeme rang als de Breskense trou badour Piet Brakman vie ren deze weken hun eerste lustrum. De Boemerang heeft Piet Brakman daarom weten te strikken voor een optreden aanstaande zater dag, 8 oktober, in De Halle in Axel. Brakman brengt dan een voor première van de liedjes die op zijn nieuwe elpee te verwach ten zijn. De elpee met de naam 'Terugblik' ligt als alles goed gaat op 13 november in de win kel. Tussen Brakman en de buurtvereniging is de laatste jaren een speciale band ont staan, en de zanger was al vijf keer te gast in Axel, waar hij zich in een grote aanhang mag verheugen. Aanstaande zater dag laat hij zich begeleiden door Joke Zomer, Claudia de Blok, Carolien Inghels en Gust Schelfhout. Buurtvereniging De Boeme rang bestond 27 september pre cies vijf jaar. Met twintig leden begonnen, telt de vereniging nu 420 leden en mag zich een van de grootste buurtverenigingen uit Zeeuwsch-Vlaanderen noe men. De leden komen uit het deel van Oost-Axel dat be grensd is door de Crijnssen- straat en de Kanaalkade. „De buurtvereniging is iets dat eigenlijk niet meer weg te den ken valt uit de wijk", stelt voorzitter F. Verlinden. Samen met secretaris L. Verlinden, vi- ce-voorzitter J. Vercouteren, eerste penningmeester J. Sauib, tweede penningmeester L. Pieterse en de bestuursleden J. Vercouteren en I. Inghels houdt hij de vereniging draai end. Daarnaast zijn er veel vrij- Vorig jaar hield De Boemerang onder andere een barbecue. willigers actief, onder andere tijdens de kaartingen, de bin go's, de spelletjesmiddagen, koffiemiddagen en kinderacti viteiten. Helaas is de animo van de kant van de vrijwilli gers voor de kinderactiviteiten de laatste jaren wat teruggelo pen. Het gevolg is dat De Boe merang niet alle gewenste acti viteiten voor de jeugd kan uit voeren. Maar het bestuur heeft goede hoop dat zich alsnog vol doende mensen aanmelden om de jeugd te begeleiden. Het bestuur is zeer te spreken over hetgeen de vereniging de afgelopen vijf jaar in de buurt teweeg heeft gebracht. Het ka rakter van de buurt is behoor lijk veranderd. F. Verlinden: „Vijf jaar terug kenden de mensen elkaar niet eens, je moest blij zijn dat je je buur man kende. Nu kent iedereen elkaar en voelt men zich via De Boemerang met elkaar verbon den. Nu de vakanties weer zijn afgelopen en we aan ons nieuwe seizoen beginnen kre- - FOTO DE STEM COR J. DE BOER gen we net na de vakanties al telefoontjes wanneer de eerste kaarting of bingo weer was". De vereniging krijgt geen subsidie; alle inkomsten komen uit de opbrengst van de contri butie en de kaartingen en bin go's. De verenging is er een voor alle gezindten. Alleen zijn er zaterdagavond na elf uur geen activiteiten meer. Een deel van de Axelse bevolking hecht waarde aan de zondags rust en de vereniging wenst dat TREKKEN DE handen op de foto twee vechtende vlinders uit elkaar zoals grote mensen dat wel eens moeten doen met vechtende schooljongens? Nee, integendeel! Laten we het persbericht citeren dat we tegelijk met deze foto van het Noorder Dierenpark in Em- men ontvingen. Handwerk. staat er boven. 'Op dit ogenblik fladdert in de vlindertuin van het Noor der Dierenpark te Emmen een tiental hele bijzonder vlinders rond. Het zijn zeld zame Aziatische vogelvlin ders (Troides cuneifer), die behoren tot de grootste page soorten ter wereld. Deze uitermate fraaie vlindersoort werd in de vrije natuur zo ernstig bedreigd, dat hij nu in speciale vlinderfarms in Azië gekweekt wordt om te voor komen dat hij uitsterft door ongebreidelde vangst voor verzamelaars. Uit een van deze farms is een aantal pop pen in de Emmer dierentuin aangekomen. De vlinderkwekers doen hun uiterste best de uit de pop gekropen vogelvlinders aan het leggen te krijgen. Omdat er geen spontane paring plaatsvond, zijn ze er toe overgegaan de vrouwtjes en mannetjes uit de hand te 'koppelen'. Een heel precies karweitje. Nadat zo kunstma tig 'contact' tot stand ge bracht is, wordt het echtpaar op een rustig plaatsje aan een plant gehangen om daar de paring, die zo'n anderhalf uur in beslag neemt, te voltooien. Het wachten is nu op de eitjes, zodat de cyclus weer van voren af aan kan begin nen.' Wat men al niet doen moet hé omdat er lieden zijn die alleen voor zichzelf willen hebben wat voor ons allemaal be doeld is! We hebben foto en persbericht al een tijdje in huis (medio juni dit jaar). We hadden ook het vaste voorne- Met de hand worden twee zeldzame vogelvlinders in het Noorder Dierenpark tot een paring aangezet. FOTO NOORDER DIERENPARK men u die zeker niet te ont houden, maar er moet toch min of meer aanleidng toe zijn. Die kwam het voorbije weekeinde: zaterdag flad derde er op zijn dooie gemak een distelvlinder van afri kaantje naar afrikaanlje. Evenals wij genoot hij duide lijk van het zonnetje en van de laatste restjes zomer. Een zeldzame waarneming of één laat in het seizoen? Om eerst op dat laatste in te gaan, cite ren we wat over de vliegtijd van deze soort uit Thiemes Zakboeken voor Natuur vrienden, deeltje Vlinders: 'De belangrijkste der trek- vlinders. Twee, drie genera ties van mei tot november. Ten noorden van de Alpen overleeft deze soort slechts bij uitzondering de winter. Van uit het zuiden komen elk voorjaar echter weer nieuwe vlinders aangevlogen. Niet in gesloten formaties, maar af zonderlijk. Ook verder in het jaar komen er steeds meer trekkers uit het zuiden. Vooral uit Afrika, en zelfs tot bezuiden de Sahara naar hier. Ze vliegen dan tezamen met onze tweede en derde genera tie, die afstammelingen zijn van de voorjaarsmigranten. Menig jaar is een massaal op treden het gevolg.' Voor het tweede nemen we een paar fragmenten uit een brief van Terneuzenaar Mar cel Capello: 'Op 7 september heb ik een drie kilometer lange spoorlijn geteld tussen de brug van Terneuzen over het kanaal tot ongeveer De Knol. Ik zag toen onder an dere 222 kleine koolwitjesr467 gamma-uilijes en 209 distel vinders. Jacobskruiskruid vormde de belangrijkste nec- tarbron. Die dag heb ik, sa men met Wim Wisse, in totaal ongeveer 220 distelvlinders gezien. Op 8 september had ik op vijfhonderd meter spoorlijn (omgeving Sluiskil), honderd vierkante meter rode klaver (ook bij Sluiskil) en tweehon derd meter wegberm in totaal zo'n 450 gamma-uiltjes. To taal had ik er die dag onge veer 500. Het overgrote deel vloog op rode klaver. Op 19 augustus had ik op diezelfde 500 meter spoorlijn bij Sluis kil meer dan 500 rupsen van de Sint-Jacobs vlinder. Ver der heb ik tot 16 september vijf meldingen van de onrust of de kolibrivlinder alle te Terneuzen en alle in tuinen.' Er staat nog veel meer lezens waardigs in die brief; daar komen we later nog wel eens op terug. Hij besluit met de opmerking: M. Snobus vond 14 september een mannetje sabelsprinkhaan langs een spoorlijn in de Haarmanweg te Terneuzen. Ik heb er foto's van genomen. Dat ze zoiets noteren denk je dan, die hebben -we al zo vaak gezien. Vroeger in de tijd dat het graan nog gepikt werd of afgereden met de zelfbinder, vlogen die, niet di rect massaal, maar toch vrij talrijk, uit het koren op. Grote groene sprinkhanen, de vrouwtjes met de lange leg- boren wel tot vijf centimeter groot, de mannen wat kleiner, Ze hadden niet veel versto ring nodig om er van onder te gaan. Of ze nu alleen een verre sprong maakten of dat er ook een beetje bij gevlogen werd, was moeilijk te zien. Toch kreeg je ze gemakkelijk te pakken. Misschien dat ze daarom in onze contreien Tuien Toon' genoemd werden. Kreeg je ze in handen dan probeerden ze te bijten. Uit de mond komt dan een bruin vocht, dat, naar het volk eer tijds geloofde, wratten zou wegbijten. Daarom staan ze ook wel bekend onder de naam wrattenbijter. Dat gaat allemaal door je hoofd als je dat zinnetje leest en tegelijk vraag je je af: Is hij eigenlijk nog wel zo ge woon? Hoe lang is het eigen lijk geleden dat je er een ge zien hebt? Ja, dan is het be grijpelijk dat een jongere ge neratie zoiets noteert als een zeldzaamheid, want dat is hij dan langzamerhand ook al weer geworden. Net als een andere bewoner van de korenvelden trou wens, de kwartel. Dat patrij sachtige hoendertje, de enige soort van onze hoenderach tige die over verre afstanden trekt. Lees er de bijbel maar op na. C. Bogaert hoorde vanaf de eerste week van juni tot 12 juli meerdere mannetjes roe pen op de akkers aan Grote- moedersdijk tussen Terhole en Kuitaart. Kwik-e-diet, kwik-e-diet is de roep, heel kenmerkend en met niets te verwarren, maar de tijd van roepen is al voorbij, ze zijn ongetwijfeld al onderweg naar hun wintergebieden ten zuiden van de Middellandse Zee. OUDE PAPIER - Leden van de voetbalvereniging Graauw halen zaterdag 8 oktober weer oud papier. HENGELEN - Hengelaars vereniging De Clingse Hen gelaars houdt zaterdag 8 ok tober de tweede wedstrijd voor het kampioenschap op zout water op De Wester- schelde in de Wilhelmuspol- der. Er wordt gevist met leeglopers, terwijl de lengte van de vis meetelt voor de punten. De wedstrijd duurt van 12.00 tot 15.00 uur. Daarna worden de prijzen uitgereikt in lokaal de Troubadour rond 16.30 uur. JOKEREN - In gemeen schapshuis Malpertuus houdt de Katholieke Bond voor ouderne een j okerwedstrijd voor iedereen boven de vijftig jaar. Deze kaarting, die om 13.30 uur begint, telt mee voor het kampioenschap. SPELEN - De Nederlandse Bond voor Ouderen houdt donderdag 6 oktober een spe- lenmiddag voor iedereen bo ven de vijftig jaar in gemeen schapscentrum Malpertuus, aanvang 13.30 uur. Men kan inschrijven vanaf 13.00 uur. BRIDGE - Het Katholiek Vrouwengilde houdt maan dag 10 oktober een bridge drive in de kleine zaal van Den Dullaert. Belangstellen den kunnen zich nog opgeven bij mevrouw Van der Wielen. WANDELTOCHT - Het Ka tholiek Vrouwengilde gaat dinsdag 11 oktober met een bus naar de Ardennen. Daar wordt een ruim drie uur du rende tocht gemaakt in het grote centrale veenreserveaat rond Varaque Michele. Er wordr gelopen langs de Hill en door het Waalse veen en ook de Fagne Wallone is voortdurend in zicht. Het echtpaar Holla uit St-Jan steen is gids. Het vertrek is om 07.30 uur aan de Minder broederstraat. POSTZEGELBEURS - De postzegelvereniging Het Land van Hulst houdt zondag 9 ok tober in cultureel centrum Den Dullaert een postzegel - beurs. Na de mededelingen kunnen de nieuwste uitgiften van Nederland en de over zeese gebieden bij de nieuwtjesdienst worden afge haald. Er is een gratis en een kwartjesloterij met filatelis tische prijzen. Tenslotte is er nog een veiling met diverse kavels van Nederlandse se ries. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. BIBLIOTHEEK - In het ka der van het veertigjarig jubi leum van de bibliotheek is er 27 oktober een lezing over al ternatieve geneeskunde. De onderwerpen zijn homeopa thie en fysiotherapie. Spreek ster is mevrouw D. de Dec- kere en de aanvang is 19.30 uur. Gratis toegangskaarten zijn vanaf 10 oktober in de bi bliotheek te krij gen. KAARTING - De uitslag van de kaarting van buurtvereni ging De Boemerang, waaraan tachtig spelers meededen, is als volgt. Bij het bieden: 1. R. Lindhout. 2. L. de Kraker. 3. F. Calaeone. Jokeren: 1. J. Lensen. 2. S. Donze. 3. R. Kempe. EHBO - De EHBO-afdeling houdt woensdag 19 oktober in 't Kaaike een voorlichtings avond door de Nierstichting Nederland. De avond bestaat uit een diapresentatie en een film, onder andere over nier- functievervangende behan delingen, dialyse en nier transplantatie. Tevens kun nen er vragen worden ge steld. De aanvang is 19.30 uur. te respecteren. Behalve de avond met Piet Brakman staan er het komende jaar nog meer jubileumactivi teiten op het programma, zoals een superkaarting en extra aandacht voor de kinderen. Het programma van Brak man begint om 19.30 uur en is gratis toegankelijk voor de le den van De Boemerang. Vanaf vandaag zijn er in het buurt huis aan de Mozartstraat ook voor anderen kaarten te koop. Van onze verslaggever no 90- ,»ie HULST - De leden van het Hulster Ouderen Zangkoor vie ren morgenavond, donderdag 6 oktober, het twintigjarig bestaan van hun koor met een feestelijke jaarvergadering in De Lieve. De aanvang is 18.00 uur. Daarnaast staan er de ko mende weken nog extra jubi leumactiviteiten op het pro gramma. Vrijdag 21 oktober is er in dienstencentrum De Lieve een zangmiddag met het jarige koor, en koren uit Kloosterzan- de, Koewacht en Clinge. Vrij dag 28 oktober zingen naast het Hulster koor de ouderen uit St. Jansteen, Graauw en Heikant. R. Boon richtte het Hulster Ouderen Zangkoor in 1968 op om bij rouwplechtigheden op werkdagen de liturgische ge zangen in de Hulster basiliek te verzorgen. Dit is het koor tot eind 1986 blijven doen. In sep tember van dat jaar werd de taak overgenomen door het da meskoor onder leiding van J. Vernimmen. Sinsdien heeft het koor on der leiding van dirigent J. Nee- teson hard gewerkt aan een nieuwe repertoire van Neder landse en Vlaamse een- en tweestemmige liedjes. De eer ste stappen op het gebied van het buitenlands repertoire zijn inmiddels ook gezet: voor de komende kersttijd heeft men een Duits en een Frans lied op het oog. In de twintig jaar van zijn bestaan heeft het koor twee tradities opgebouwd. Ieder jaar verzorgt men de grote kerst viering in Den Dullaert. In de week voorafgaand aan de kerstdagen deelt men ca deautjes uit en zingt men liede ren op alle afdelingen van De Blaauwe Hoeve in Hulst. Nieuwe leden zijn altijd wel kom, en dienen minstens zestig jaar te zijn. Op dit moment telt het koor 28 leden, verdeeld over 20 dames en 8 heren. Iedere woensdagmiddag repeteren de koorleden van 15.00 tot 16.30 uur in De Lieve. i Van onze correspondent OOSTBURG - De gymnastiekleraren in West-Zeeuwsch- Vlaanderen, in samenwerking met de Oostburgse winke liersvereniging, houden vrijdag 14 oktober een sponsor loop. Een loop die in het teken staat van 'het zieke kind in beweging'. Ook in 1986 werd een dergelijke sponsormanifestatie op lande lijk niveau gehouden. „Toen bracht het in Oostburg ƒ7000 op. We hopen nu uiteraard dit bedrag te overrreffen," aldus Adrie Leenhouts, woordvoer der van de gymleraren. Het doel is geld bijeen te brengen om chronisch zieke kinderen in beweging te kun nen brengen. „Het betreft hier kinderen die aan het normale sportgebeuren niet kunnen deelnemen en ook die groep heeft zeker recht op beweging," aldus Leenhouts, die kan reke nen op een potentieel van zo'n 2000 leerlingen van het voort gezet en basisonderwijs in Zeeuwsch Vlaanderen. Piet Verduin, voorzitter van de Oostburgse winkeliersvere niging: „Onze organisatie on dersteunt graag deze actie. Wij promoten het bij onze leden en helpen de organisatoren waar we dit kunnen." De bedoeling is dat een leerling met een spon sorkaart geld bijeen loopt. Voor det bedrag dat een particulier of zaak schenkt wordt dan op de Oostburgse markt een aan tal rondjes gelopen. Op natio naal vlak hebben al zeshonderd scholen toegezegd mee te doen. Die landelijke organisatie is in handen van de stichting Het Zieke Kind, de koninklijke ver eniging van leraren LO en de academies voor LO. Oostburg is trouwens één van de eerste plaatsen waar dit jaar de spon- sorlop wordt gehouden. Burge meester J. kruize zal gevraagd worden samen met wethouder J. de Vries de eerste rondjes te lopen. Een loop die wordt ge houden tussen 15.00 en 17.00 uur en een puur recreatief karakter kent

de Stem | 1988 | | pagina 15