:cn l dorst Mijnmeester: Je voelt je net een crimineel D U WAARD? INSPECTIE MILIEUHYGIËNE:'GEEN FLORISSANT BEELD' Uitslaande brand in appartement Zeeland moet 1,1 miljoen bijdragen aan eigen omroep 4Winkeldiefstal is een ware plaag voor samenleving' Bestrijdingsmiddel II ONZE SHOWROOM Greenpeace dient klacht in bij Europese commissie QEStem commentaar Controle van afvalverwerking bij bedrijven ESTELLEN URGEMEESTER KRUIZE ZIET ONDERZOEK AID MET GERUST HART TEGEMOET breskens- iEMEENTE ONTENISSE MIDDELBURG - Zeeuwse bedrijven die met be strijdingsmiddelen werken nemen het niet zo nauw met allerlei wettelijke milieuvoorschriften. Eremedaille voor Audenaerd westdorpe - Westdor- lenaar F. Audenaerd is gis- eren onderscheiden met de ilveren eremedaille, ver- »nden aan de Orde van Iranje-Nassau. De versier den werden hem tijdens sn gezellig samenzijn in ïuiselijke kring opgespeld ioor burgemeester J. van lest van Sas van Gent. WOENSDAG 5 OKTOBER 1988 NOG GEEN REGIONALE TV 'Flauwekul' Herhaling Kratten bier i ie Toyota modellen In voorraad! *1 eds grote keus uit 100 „First Class" occasion: Meer klasse minder kosten ;Deelhuislaan 156a Breda 076-712000 llalionstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VANZEELAND V.' I;', at 44 01640-53081 076-142116 01620-27371 11-23 01184-12313 h advies. 'an onze verslaggever Een inval vin echercheurs van de Alge- nene Inspectiedienst (AID) ran het ministerie van jandbouw en Visserij gaat en recht door zee gaande nijnmeester niet in de ;0ude kleren zitten. let pijn in het hart bekeek de jreskense mijnmeester Piet de 3aare gisterochtend dan ook de ctiviteiten van de AID'ers, die et kantoor van de gemeente- jlte vismijn aan een grondige ispectie onderwierpen en ver- IDINGSBESLUITEN i Hontenisse maakt bekend hdering van 28 september 191 lerzieningen worden voorben ie bestemmingsplannen: or de bouw van een loods do» Icheerders B.V. op het bedrijl van de Hengstdijkse Keiweg; voor de bouw van een wonii foor de heer E.C. Naessens. aadsbesluiten en de daarbij b» liggen met ingang van 5 oktobe op de afdeling algemene zaken rie te Kloosterzande ter inzage, esluiten zijn in werking getreden 38. :ober 1988 n Hontenisse, Mr. A.A.L.G.M. Kessen. berekend te zijn, flmatig, in totaal zo'n Die tijd is verdeeld ten van 3 a 5 uur en i 8 uur) in het week- oefeningen ontvan- imoetkoming in de -i i :er de rug idere militaire at uw leeftijd tussen t. /il graag meer informatie r de NATRES m/v Prov volgens nagenoeg de gehele boekhouding in beslag namen. „Met een gerust hart hebben wij die boekhouding afgege ven. Maar het doet toch wel pijn als je die mannen overal in laden en kasten ziet snuffelen. Het is net alsof je 600 kilometer oostelijker leeft, alsof wij een stel criminelen zijn". De Baare vraagt zich af of dit 'machtsvertoon' allemaal wel nodig was. Tien AID'ers waren ingezet om de inval in de Breskense vismijn te realise ren. „Je krijgt toch rare krie bels als je die mensen bezig ziet. Zeker als je weet dat alles nauwgezet wordt geregi streerd. Wat hier aan vis ge mijnd wordt, staat ook alle maal keurig in de boeken". De Baare maakt zich, even als burgemeester J. Kruize, zorgen over de uitstraling van het optreden van de AID-re- chercheurs. „Voor de promotie van de vismijn is dit niet be vorderlijk. En we zijn net bezig met het binnenhalen van wat Engelse vissers om hier hun vangsten te komen verkopen". Ook Kruize zegt zich een be tere reclame voor dit gemeen telijke bedrijf te kunnen voor stellen. Hij vindt het bovendien ook niet zo leuk voor de betrok ken mensen. „Zeker niet als je als uitvoerenden in een ver dachte hoek wordt geplaatst". Net als De Baare ziet Kruize de uitkomst van het onderzoek met een gerust hart tegemoet. „Wij laten deze bui gewoon over ons heen gaan. Het gaat hier om een steekproef, maar ik kan met zekerheid zeggen dat in Breskens geen malver saties plaatsvinden. Wij zitten uitermate safe. Ik heb echt geen bange voorgevoelens". Voor De Baare had de inval nog een ander vervelend kant je. Gisteravond wilde hij wat correspondentie ophalen, die nodig was voor een te houden vergadering. „Maar zelfs die map was door de AID meege nomen", aldus De Baare, die dan maar zonder papieren naar de bijeenkomst ging. P. de Baare.machtsver toon. - FOTO WIM KOOYMAN Bedrijven slordig met gif Van onze verslaggever 'Geen florissant beeld', concludeert de inspectie milieu- hygiene in Zeeland uit een onderzoek naar deze bedrijfs tak. Er is vooral meer toezicht en informatie nodig om de toestand te verbeteren. F. Audenaerd. FOTO WIM KOOYMAN ïisteren, precies veertig jaar leieden, trad Audenaerd in lienst van het automobielbe- Irijf Gebroeders Esselbrugge n Axel, beter bekend als het lusbedrijf Cito. Hoewel hij in wte instantie als onder- oudsmonteur werkzaam is, (ordt de jubilaris regelmatig 'geschakeld als chauffeur bij et personeelsvervoer van di- 'erse Zeeuws-Vlaamse bedrij- len. In Westdorpe geniet Aude- jaerd vooral faam als voorma 's speler van het Zeeuws elftal diende hij de plaatselijke 'eetbalvereniging RIA in di- 'erse functies. Jarenlang was assistent-penningmeester begeleider van het tweede Daarnaast was hij ook roef bestuurslid, gedurende 'I van jaren, van de plaatse- "llte duivenvereniging. De inspectie laat zelfs de naam van het Zwitserse rampbedrijf Sandoz vallen om aan te geven hoe gevaarlijk er soms rpet be strijdingsmiddelen wordt om gesprongen. Risico's zoals bij Sandoz ziet men in de opslag van bijna 70.000 kilo bestrij dingsmiddelen op minder dan honderd meter afstand van op pervlaktewater. Maar ook op andere terreinen valt er volgens de inspectie heel wat aan te merken. Zo blijkt 27 procent van de onderzochte 77 bedrijven niet eens een hinder wetvergunning te hebben, vol doet bij ruim driekwart van die bedrijven de opslag van de middelen niet aan de richtlij nen, wordt spoelwater meestal zonder enige controle geloosd en verbranden de bedrijven ongereinigde verpakkingen zo maar in de open lucht. Dat alles is des te gevaarlij ker omdat dertig procent van de bedrijven binnen de be bouwde kom ligt. Tenslotte springen de bedrijven ook slor dig om met olie: ze voeren zes tig procent van de afgewerkte olie illegaal af, en hun onder grondse olietanks worden nau welijks gekeurd. De inspectie milieuhygiëne verrichtte het onderzoek in maart en april van dit jaar in samenwerking met de Zeeuwse gemeenten. Eerder nam men de drukkerijen en de oliehandel op een zelfde manier onder de loep, met biina even onthul lende resultaten. In die be drijfstakken wierpen toezicht en informatie echter wel vruchten af. De situatie is zo sterk verbeterd dat volgens mr. A. de Lange van de milieuin spectie in nog maar vijf tot tien procent van de gevallen met juridische stappen moet wor den gedreigd. De inspectie hoopt dat het onderzoek naar het werken met bestrijdingsmiddelen een zelfde effect zal hebben. De be drijven valt volgens De Lange heel wat te verwijten, maar de ovetheid moet volgens hem ook de hand in eigen boezem ste ken. „Het heeft ontbroken aan voldoende toezicht en informa tie. Dan krijg je zulke toestan den." De bedrijven die nu onder zocht zijn kunnen daarom nog eens bezoek verwachten en de inspectie hoopt dat ze dan de gemaakte afspraken over ver beteringen zijn nagekomen. Zo niet, dan volgen gerechtelijke stappen. Behalve toezicht en informa tie doet de inspectie nog een aantal aanbevelingen: er moe ten vaste spoellokaties komen, vergunningen moeten bij de tijd worden gebracht, grotere bedrijven binnen de bebouwde kom moeten verhuizen en de actie 'tankslag' moet een eind maken aan de risico's van on gekeurde ondergrondse tanks. „Daar kun je veel mee berei ken," gelooft De Lange. BRUSSEL/TERNEUZEN - Verschillende Europese lan den, waaronder Nederland, lappen de Europese richtlijnen voor het transport van gevaarlijke afvalstoffen volledig aan hun laars. Dit stelt de milieu-organisatie Greenpeace, die samen met de Ierse Vissersorganisatie een klacht heeft ingediend tegen het negeren van de internationale richtlij nen door overheden en het afvalverwerkingsbedrijf Ocean Combustion Services (OCS) bij de Europese Commissie. Tevens heeft Greenpeace aan- nocean Eurotank in Antwer- gekondigd gerechtelijke stap pen te ondernemen tegen Pa- Brandweerlieden nemen een kijkje in de flat FOTO WIM KOOYMAN ^TEKENDE timing! Gisteren werd bekend dat minister Nijpels ini hU)de Gemeenteambtenaren in Zeeland wil leren toezicht te ten c1013 bedrijven die met gevaarlijke chemische goedjes wer- Een goed moment, want op dezelfde dag publiceerde de uwse inspectie milieuhygiëne een onthullend rapport over de °n|er waarop bedrijven in de provincie met bestrijdingsmidde- en omgaan. tam end dat dertig procent van die bedrijven in de bebouwde natel33'' en dat 70:000 kil° bestrijdingsmiddelen vlakbij open liet i °P9eslagen, slaat 9e schrik je om het hart. Niet voor sii v o pt de doorgaans zeer gematigde inspectie er de naam iera r doz' het Zwifserse bedrijf dat de Rijn vergiftigde. Iets r^n J s zou op kleinere schaal ook in Zeeland kunnen gebeu- ndp dan is de insPectie no9 mild in haar commentaar, ongeveer 'erw i!rant; 'ach ia'er was 9een toezicht; dan kun je dit geknoei liks Maar de onderzochte bedrijven weten natuurlijk ems goed dat ze met vuur spelen. Ze kunnen zich niet ver- e enveloppe sturen aan. er 10100, 2800 VB Gouda BlOrih O-"-"-" I I Iwl VUUI 0|UCICII. IXUI II IOI I z-ioi I lll^l »OI Ken achter een gebrek aan toezicht: 'Er kwam niemand kij- 1 'Qus ik dacht: het zal wel mogen'. lan Ze dat dan toc0 blijken te doen, als dat de mentaliteit is, l6D's maar te hopen dat het de gemeenteambtenaren wordt in- W-toezicht, informatie en nog eens toezicht. Het is in dit "kennelijk het enige afdoende 'bestrijdingsmiddel'. pen. Dit bedrijf slaat, volgens de milieu-organisatie, giftige afvalstoffen op zonder over de vereiste vergunningen te be schikken. Panocean stelt opslagdepots beschikbaar voor OCS uit Rot terdam, dat vanuit Antwerpen met de schepen Vulcanus I en II chemisch afval afkomstig uit verschillende EG-landen op open zee verbrand. Aangezien de illegale trans porten van chemisch afval en de afvalbranding op zee direct met elkaar te maken hebben heeft Greenpeace bij de Euro pese Commissie ook aange drongen op het beëindigen van de afvalverbranding op zee voor de oorspronkelijke streef datum van 1-1-1994. Greenpeace meent dat als de overheden van de Europese lid staten niet eens bij machte zijn om effectieve controle op grensoverschrijdende afval- transporten binnen de EG door te voeren ook de controle op de uitvoer van chemisch afval naar de Derde Wereld faalt. Gepleit wordt dan ook voor scherpere EG-richtlijnen en een betere controle. Van onze correspondent TERNEUZEN - Een korte maar felle uit slaande brand heeft gistermorgen vroeg een beneden-appartement van een flat aan de Alvarezlaan in Terneuzen zwaar be schadigd. De hele inboedel ging in vlammen op. Door de hitte werden ook alle ruiten van de drie woonla gen boven het appartement vernield. Bij de brand raakte niemand gewond. Wel moest een aantal bewoners, die een appartement bewonen boven het brandende pand, tijdelijk worden geëvacueerd vanwege de rook. De gemeentepolitie van Terneuzen denkt dat het vuur opzettelijk is aangestoken. De bewoner, de 24-jarige MA., was niet thuis. De brandweer van Terneuzen was enkele minuten na de brandmelding met drie brandweerwagens en een hoogwerker ter plaatse. Zo'n twintig spuit gasten bestreden het vuur van zowel de voor- als de achterzijde van het appartement. Binnen een kwartier kon het sein brand mees ter worden gegeven. Niet bekend is of de bewo ner tegen brand is verzekerd. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Rond de jaarwisseling worden bij zo'n vijfhonderd bedrijven in zestien Zeeuwse gemeen ten controles uitgeoefend op de wijze waarop zij zich ontdoen van hun chemisch afval. Het gaat hierbij om bedrijven als garages, on derhoudswerkplaatsen, constructiebedrijven, druk kerijen, fotocentrales en tandartspraktij ken. Van de zestien deelnemende gemeenten zijn er vier uit Zeeuwsch-Vlaanderen: Honte nisse, Hulst, Sas van Gent en Terneuzen. Bij elk bedrijf wordt beke ken welke afvalstoffen vrijko men en hoe deze worden afge voerd. Niet alleen wordt nage gaan of de Wet Chemische Af valstoffen wordt nageleefd ook of wordt voldaan aan de voor waarden van Hinderwet, Af valstoffenwet en de Wet Ver ontreiniging Oppervlaktewa ter. Zeeland is door minister E. Nijpels (milieu) aangewezen als proefgebied in het kader van het meerjarige intensive ringsprogramma handhaving wetgeving chemisch afval. Rijkswaterstaat Zeeland, de waterschappen en justitie wer ken eveneens aan het project mee. De minister stelt voor het twee jaar durende project 300.000 gulden beschikbaar. Hieruit wordt onder meer een voor die periode aan te stellen projectmedewerker betaald. De betrokken bedrijven kun nen binnenkort een briefje van Van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland kan ongeveer evenveel in vesteren in een regionale omroep als Flevoland: ruim drie miljoen gulden. Dat is gebleken uit overleg met het Nederlands Omroep Bedrijf en het Commissariaat voor de Media. De jaarlijkse lasten van de nieuwe Omroep Zeeland zullen ongeveer 3,5 miljoen gulden bedragen. Zeeuwen zelf moeten daar ongeveer 1,1 mil joen gulden aan bijdragen, de rest komt van het rijk. Dat blijkt uit voorstellen die het zeer breed samenge stelde algemeen bestuur van de omroep op maandag 24 oktober krijgt te behande len. Het is dan feitelijk de eerste gelegenheid dat het bestuur knopen moet door hakken. Behalve de investe- rings- en de exploitatiebe groting staan ook een pro gramma- en een redacties tatuut op de agenda. Verder stelt het bestuur een profiel vast van de directeur/ hoofdredacteur. Deze zou al begin volgend jaar aan de slag moeten om de organisa tie op te bouwen. Op 1 ja nuari 1990 kan Omroep Zee land dan de lucht in. De investeringen die de nieuwe stichting te wachten staan hebben grotendeels betrekking op de technische installaties (anderhalf mil joen) en op een onderkomen (een miljoen). Daarvoor heeft men nu nog drie ge bouwen op het oog: het pand Torenvliedt, een statig he renhuis in Middelburg, het voormalige zustershuis van het Joanna-ziekenhuis in Goes en een pand in Vlissin- gen. Welk dat is wordt niet bekend gemaakt omdat er nu nog andere gebruikers in zitten, de andere twee ge bouwen staan leeg. In Zeeuwsch-Vlaanderen komt er waarschijnlijk een be scheiden hulppost in Ter neuzen. Van de jaarlasten van 3,5 miljoen gaat bijna de helft op aan de salarissen van 25 medewerkers, onder wie veertien journalisten. De di recteur/ hoofdredacteur moet tot eind volgend jaar wachten voor hij over een deel van die manschappen kan beschikken. Een ander deel komt pas in de loop van 1990 in dienst. Het gevolg daarvan is dat de omroep in januari 1990 slechts een be scheiden start kan maken, om in de loop van dat jaar de volle drie uur zendtijd per dag optimaal te gaan be nutten. Het gaat daarbij alleen om radio. Regionale tv is voor de Omroep Zeeland een zeer ver verwijderd ideaal, ondanks de optimistische voorspelling die NOS-voor zitter J. van der Reyden daarover vorige week deed in Vlissingen. „Regionale tv komt er onherroepelijk," zei Van der Reyden. „Ik geloof er niks van," reageert secre taris H. Koch van de Om roep Zeeland daarop. „Om te beginnen is tv tien maal duurder dan radio. Boven dien kan ik me niet voorstel len dat je op zo'n kleine schaal als Zeeland aantrek kelijke tv-uitzendingen kunt maken. Nee, dat wordt niks," aldus Koch. Van onze correspondente MIDDELBURG - 'Een ware plaag voor de samenleving', zo noemde officier van justitie mr. Beaumont gisteren voor de politierechter in Middelburg de onafgebroken stroom win keldiefstallen, waarbij in totaal voor tonnen aan goederen in de tassen van de winkeldieven verdwijnt. De pakkans is hierbij vrij klein. Wanneer winkeldieven worden betrapt rijst dan ook al snel het vermoeden dat zij zich niet voor de eerste keer bezondigden aan het 'proletarisch winkelen'. de gemeente verwachten waarin een bezoek van ambte naren wordt aangekondigd. Eten van de doelen van het pro ject is gemeente-ambtenaren vertrouwd pe maken met het toezicht op de verwerking van chemisch afval. Tijdens het eerste bezoek van de ambtenaren wordt de nadruk gelegd op voorlichting en preventie. Bekeken wordt hoe fout-lopende zaken gecor rigeerd kunnen worden. Vanaf oktober volgend jaar mogen de bedrijven opnieuw op gemeen telijk bezoek rekenen. Nu om te kijken of eventuele aanbeve lingen zijn opgevolgd. Vrijblij vend is dit niet. Worden dan nog overtredingen geconsta teerd dan is strafrechtelijk op treden niet uitgesloten. In het geval van de 27-jarige Middelburgse SL. werd dit vermoeden zelfs bevestigd door vier eerdere veroordelingen. Op 13 juni was het wederom raak toen ze met een tas vol on betaalde boodschappen in een warenhuis werd betrapt. Fi nanciële problemen had de vrouw niet, evenmin als haar 23-jarige zuster H.L. met wie ze samen op strooptocht was gegaan. Op de vraag waarom ze dan niet gewoon betaald had voor de inkopen antwoordde de vrouw dat dat 'zo maar' niet was gebeurd, terwijl haar jon gere zuster het hield op een 'be vlieging'. De officier noemde deze rede nen 'pure flauwekul' en wenste in het geval van SL. dan ook dat de bij de laatste veroorde ling voorwaardelijk opgelegde boete van 200 gulden nu ten uitvoer zal worden gelegd. Daarnaast vorderde hij een nieuwe waarschuwing, maar nu in de vorm van een gevan genisstraf van drie weken met een proeftijd van drie jaar plus een boete van 500 gulden. De politierechter verlaagde de 'waarschuwing' tot twee weken voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar, maar nam voor de rest de eis onverkort over. HL., die nog niet eerder was betrapt, kreeg 500 gulden opgelegd, waarvan de helft (eveneens als waarschuwing voor de toekomst) voorwaarde lijk. De 37-jarige Middelburger LS. werd op 19 april betrapt toen hij in een warenhuis een paar sportschoenen pikte en ook voor hem betekende dat een herhaling van wat hem eerder was overkomen. Van een vorige veroordeling stond er dan ook nog een week voor waardelijk open, waarvan de officier nu tenuitvoerlegging vorderde. Daarnaast eiste hij een boete van 150 gulden. S.'s raadsman bepleitte daarop een dienstverlening als ver vanging van de week gevange nisstraf in verband met S.'s ziekelijke angst voor opslui ting. Hoewel de politierechter met de officier van oordeel was dat de rechtbank geen thera peutische instelling is en dat de Middelburger wist wat hem boven het hoofd hing, was hij tenslotte bereid de proeftijd voor wat betreft de gevange nisstraf te verlengen met zes maanden. Een dienstverlening achtte hij in dit geval niet op zijn plaats. Voor wat betreft de boete werd de man conform veroordeeld. De 23-jarige R.M. had op 7 augustus in een supermarkt geprobeerd zijn drankvoorraad aan te vullen. Samen met een maat had hij op een opslag plaats van de supermarkt een aantal kratten bier bij elkaar gezet met de bedoeling die ver volgens mee te nemen. Omwo nenden hadden het nachtelijke gesjouw opgemerkt en waar schuwden de politie, waarna het tweetal op heterdaad werd betrapt. Overigens stond M. ook nog terecht omdat hij op 2 septem ber een hoeveelheid aluminium uit een container had gestolen en op 19 oktober een jongeman had afgetuigd die, zo stelde hij, zijn vriendin regelmatig lastig viel wanneer hij zelf naar zijn werk moest. Tegen M. werd een boete geëist van 700 gulden en een voorwaardelijke gevangenis straf van drie weken. M.'s raadsman pleitte voor een la gere boete (omdat zijn cliënt intussen door het ziekenfonds aansprakelijk is gesteld voor de kosten van behandeling van het slachtoffer) of eventueel een dienstverlening, die door de politierechter werd afgewe zen. M. werd tenslotte conform de eis veroordeeld.

de Stem | 1988 | | pagina 13