SEOUL 1988 Steffi Graf wint super-Grand Slam DOPING HING ALS SCHADUW BOVEN SEOUL Aziaten beheersen tafeltennis Jury besteelt Amerikaan Jones ff "'1 Johnson: 6Ik ben onschuldig en wil dat graag bewijzen' Sovjetunie voert boventoon IB STEM SPORT 7 lermo Amsterdam L onze speciale verslaggever 51 MAANDAG 3 OKTOBER 1988 lor Huizebosch van Zweden pEOUL - De Spelen van de 24ste Olympiade zul- en de geschiedenis in gaan als de 'Spelen van de Irog'. Bijna twee weken lang hing het begrip 'do ling' als een schaduw over Seoul. De affaire- ohnson drong het nieuws over sportieve presta- i. De Bakker ï-o. scheidsrechx^jgg naar de achtergrond. >6 kilometer met vliegtuig cord speerwerpen afgelast 'Tilburg' schouder ent halve ton Vleuten Onderhuids Taalbarrière oor Steman Nadrukkelijk tken vakantie, opgenomen J rikaanse tennistitel op M I draad van winnen weer Zweedse nummer een vai het Grand Prix-ten pno. Bend veel problemen metjj B, 6-4. WUander (ZweJ-Perez-Rc],]] - (Oos)7-6, 7-5; finale: Wilai les van het tennistoernooi inj laatste Amerikaan versloeg k: 2-6,6-2,6-2. ICurren (VSt) 1-6, 6-4, 6-2, Vis_ Troe (VSt)-Wilkinson (VSt) 2-?l fi, 6-0. ?qUL - De vorige keer dat éffi Graf en Gabriela Sa- ,tini elkaar troffen, in de iale van de U.S. Open, jnd er meer dan een mil- gulden op het spel. Za- >rdag in Seoul was er al- '»n de glorie en iets, waar- toor een nieuwe naam be- jcht moest worden: het jper-Grand Slam. »oor de motivatie maakte het jets uit. Steffi Graf was net zo ngenaakbaar als bij andere elegenheden en greep met 6-3, .3 ook het Olympisch goud. Mam 2000, uitkomend inl Ik heb het bereikt. Hierna Nederland, heeft de Tsjech Z eigenlijk niets meer ko- intIa<; ut t- ïen. Ik denk niet dat veel 62 keer voor het nationj ]ensen me dit zullen nadoen", ort mede toonaangevend ij !aiiseerde zij zich in het pers- amertje, waar het zo benauwd tulzebosch heeft zaterdag g kilometer in Friesland gew# Érgen zegevierde in de tweg Inuten en 01 seconden, lerend Visser uit Broeksta Irde werd Ellard Tuik uit Vo pn. 11 Nederlands damesvoetbal^ valificatie-wedstrijd voor 'rioenschap tegen Zweden De Spelen van de drog JL dions zelf. Oorverdovende daarnaast het metro-personeel voor het einde gemaakt d« |t nu in de kwartfinale tegi volgend jaar in Nederlandg fan onze speciale verslaggevers Valkenswaard Was zaterdi Beide landen hadden JTimisela, Smit en Van Erp; J.' »e Bakker; Vestjens en Leemat 4, Ierland 4-1. se atleet Ron Theunisse is a 256 kilometer lange loop opjei Hol ongein had voor de klassieke li |ur van start ging, 25 uur en erstand van ongeveer een arsson. ferikaanse autocoureur Al [leven gekomen bij een j was de enige inzittende, keer de 24-uursrace van I was hij recordhouder met fid Touring. atleet Johan van Lieshout woonplaats het Nederland f 0 meter gebracht. 3e geplande pogingen van i Fred Rompelberg om het wt In, werden in het weekeinde pmstandigheden. zoutvlakte van Bonneville jl harder te fietsen dan kt record staat sinds juli 1! Toward. Volgens velen vormden zij het van een ijsberg. In totaal werden in het volgens een uterst verfijnde methode wer- ""ie laboratorium tien spor- op dopinggebruik betrapt, laar zonder twijfel liepen er Seoul aanzienlijk meer ,portleiden rond, die hadden Zij bleven echter bui- in schot. Of het Internationaal lympisch Comité vond het met het 'voorbeeld Johnson' welletjes. Hoe anders is het te verkla- :en dat de Britse sprinter Lin- 'ord Christie, die na Johnsons diskwalificatie zilver won op le 100 meter, op dopinggebruik «rd betrapt, maar bij de con- ra-expertise werd vrij gespro ten? De Brit kreeg te horen dat hoeveelheid van de aange troffen verboden stof te gering was om hem te straffen. prcomité Tilburg heeft zich de hals gehaald. De 39-jarl| aai' pioen werd voor zondag middelpunt van een groot se wielerpubliek, ïiets en ontstak in toorn toen hi valpartij ben ik geblesseerd"® Tilburg rijden. Ik heb ook ni getekend". op 6 november in Oldenzaal, opkwam. In de sluitingskoen zijn woonplaats, rijdt hij vol te wedstrijd op de weg. „Als ik fit voor krijg", aldus Kuiper. [van Lendl is in een ziekenhui zijn rechterschouder. Dat we» ïen woordvoerder van de firml le Tsjechoslowaak beheert, ge Lendl, die vooral bij de o; oen hinder ondervond van intree op de tennisbaan kan nu iend in West-Duitsland. 1 in München tweede in de °I li 0 gulden. De winst was voor zijn hengst Meadow Roland. was beter dan die van de ev$' Albert Voorn-Raspoetin, sn concours tabel a op zijn na# teruggekeerde Johan Heins b* was, dat zij bijna bezwijmde.' riet had wel iets weg van Stef fi's aankomst de dag voor de Spelen op het vliegveld van Seoul, toen zij bijkans onder de voet werd gelopen. Graf kwam niet in de beste vorm naar Korea. De festivitei ten rond het behalen van het Grand Slam in New York had den hun tol geëist. Bovendien was ze veel te laat gearriveerd om het tijdsverschil van veer tien uur goed te verwerken. „Ik voelde me echt beroerd. Het was de eerste dagen uit sluitend een kwestie van door gaan. De gedachte aan winnen, kwam pas veel later". Er be dreigden Steffi Graf in Seoul nogal wat gevaren. Weliswaar waren in het damestoernooi slechts 48 dames toegelaten, maar daarbij was wel vrijwel iedereen van de top-twintig. Bovendien hadden de Zuid- koreanen zelf voor een verras sende inbreng gezorgd. Helena Sukova bijvoorbeeld werd het slachtoffer van de onbekende Kim Il-Soon. De als tweede ge plaatste Chris Evert, die door haar nieuwe echtgenoot was overgehaald het Olympisch avontuur aan te gaan, werd half geblesseerd uitgeschakeld door de Italiaanse Raffaella Reggi. In die kritieke periode flikte Larissa Savsjenko Graf bijna een kunstje. Het Russische meisje leidde in de kwartfina les in de derde set met 3-1, maar schrok toen van haar eigen bravour. Met zes games op rij greep Graf alsnog de ze ge- Het overwinnen van die cri sis-situatie inspireerde de ne gentienjarige Westduitse ten zeerste. In de halve finales werd Zina Garrison werkelijk geveegd. In de finale was Ga briela Sabatini tot wat meer te genstand in staat. De Argen tijnse was de enige, die Graf dit seizoen een nederlaag toe bracht. Tot tweemaal toe zelf. De tweede keer in Florida op een soortgelijk kunststof-op pervlak als in Seoul. Graf had van die gelegen heid geleerd dat zij tegen haar Argentijnse dubbelspelpartner geduid moest oefenen. Met korte backhands en veel slice dirigeerde zij de Argentijnse van zijlijn naar zijlijn om ver volgens met de vervaarlijke fo rehand de laatste klap uit te delen. Sabatini draafde wat ze kon, maar was naarmate de partij duurde, steeds minder in staat iets aan het spelpatroon te ver anderen. Wellicht zou het an ders zijn gelopen als zij na de doorbraak in de vijfde game van de eerste set de voorsprong langer had kunnen vasthou den. Maar daar was geen kans op. Ineens won Graf vrijwel elke slagwisseling en in het hele proces van 2-3 naar 6-3 liet zij welgeteld vier punten liggen. „Ik wist toen al dat ik de juiste methode gebruikte en Gaby het niet zou kunnen winnen", ver telde ze later. Vreemd genoeg gaf de door braak voor 3-2 in de tweede set de Westduitse aanleiding tot wat narrig gedrag ten opzichte van de inderdaad niet vlekke loze lijnbewaking. Ze produ ceerde een paar missers. En kele gelukte dropshots com penseerden dat echter. Inmiddels was Sabatini door het hoge tempo behoorlijk ver moeid geraakt. Haar service werd zienderogen minder en op het eerste het beste matchpoint gaf Graf zo'n harde return, dat het meteen afgelopen was. Sa batini stapte naar het net en feliciteerde haar dubbelspel partner zo plichtmatig, dat het leek alsof het de eerste keer was, dat zij elkaar ontmoetten. lUlgaarse en Hongaarse gewichtheffers konden net als je Canadese sprinter hun medailles inleveren en naar luis, omdat zij uit een pot met verboden vruchten had den gesnoept. let valt aan te nemen dat Ihristie een beter maskerings- aiddel heeft gebruikt dan Johnson. Bedrog via 'drog', het 245 ki 985, zal voorlopig, of misschien wel altijd blijven bestaan. Want in middels is de tegenpartij van de controleurs al weer druk in de weer met het vinden van nieuwe vormen ter misleiding. En nieuwe dopingvormen, zo als het onderhuids inbrengen van zuurstof om zo de spieren op te peppen. Sommige atleten blijken er geen moeite mee te hebben te spelen met hun gezondheid, ja zelfs hun leven. Er vallen voor de toppers dan ook gigantische bedragen te verdienen. En een Olympische gouden medaille is natuurlijk een aardige entree. De 24ste Olympische Spelen waren ook de Spelen van de Koreanen, de televisie en de Afrikanen. Voor de Koreanen was de 'affaire-Johnson' slechts een dag voorpagina-nieuws. Daarna stapten zij weer over tot de orde van de Olympische dag. Dat is natuurlijk niet zo vreemd, omdat atletiek in het gastland niet zo populair is en Johnson niet zo bekend. De Koreanen hadden andere In het slotweekeinde van de Spelen waren de veiligheids maatregelen extra scherp, waardoor zich een lange rij wach tenden voor het Olympisch stadion vormde. - fotoanp sportieve dingen om zich druk over te maken. De strijd om de hegemonie van het oosten bij voorbeeld. De medaille-rang- lijst van de 24ste Olympiade was door de Koreanen verhe ven tot uithangbord van de hele natie en achteraf mag Zuid-Korea jubelend constate- -n dat het voor China en Ja- is geëindigd. Dat heeft het mede kunnen bereiken door de steun van het chauvinistische publiek en door de steun die daarbij ver leend is door juryleden in ver schillende sporten. Het is niet nieuw dat het gastland profi teert van het thuisvoordeel, maar in Korea nam de bevoor deling soms ergerlijke vormen aan, die de sport geen goed hebben gedaan. Het is moeilijk te zeggen of de Olympische Spelen net zo ge leefd hebben onder het volk als Los Angeles vier jaar geleden bij de Amerikanen. De taalbar rière maakte het nagenoeg on mogelijk om daar een beeld van te krijgen. Wel hebben de Koreanen de afgelopen weken veel televisie gekeken. In bijna elk huis, hoe armoedig ook, en in veel win kels, zaten mensen de hele dag voor de beeldbuis even fana tiek mee te leven als die dui zenden landgenoten in de sta- juichkreten vulden de straten als Korea weer ergens een punt scoorde. Of dat nu bij Tae- kwando, boksen, handbal of ta feltennis was. Europa en Amerika hebben het met die beelden alleen moe ten doen, maar hadden de pech geconfronteerd te worden met zo'n gigantisch tijdsverschil, dat het volgen van de Spelen via de televisie een doodver moeiende bezigheid werd. De Koreanen hebben zelf een onuitwisbare indruk gemaakt op de gasten uit het buitenland. Ze hebben zich uitgesloofd om het iedereen naar de zin te ma ken en hoewel de oosterse glimlach vaak een facade is, waarachter heel andere gevoe lens schuil kunnen gaan, is het toch prettiger 's morgen of 's middags in die lachende ge zichten te kijken dan de blik van een norse Amerikaanse veiligheidsagent te moeten on dergaan zoals vier jaar geleden in Los Angeles. Veiligheid had de hoogste prioriteit op de Olympiade, die zich voor het eerst sedert twaalf jaar mocht verheugen in een wereldwijde belangstel ling van deelnemende landen. Amper geplaagd door boycot perikelen (Noordkorea en Cu ba) werd het gevaar voorname lijk verwacht van de buren uit het noorden en van de studen ten uit eigen kring. Gevoed door chauvinistische gevoelens hoefde men voor problemen uit eigen land niet zo bang te zijn, omdat de stu denten zich bereid verklaarden zich rustig te houden, terwijl 'an onze speciale verslaggever lEOUL - China mag min- ler dominant geweest zijn het Olympisch tafelten nistoernooi dan verwacht, het bleef een Aziatische on- leronsje. Zuidkorea was de aanvoerder van de paleisre volutie en slaagde bijna in he machtsgreep. Aan de streep bedroeg het verschil tassen beide rivalen slechts één zilveren medaille. China verwierf in de vier disci plines twee keer goud, twee keer zilver en een keer brons, Zuidkorea twee goud, een zil ver en een brons. De kruimels waren voor Europa: een zilve ren medaille (herendubbel) en twee bronzen medailles (here nenkel en damesdubbel). De meest prestigieuze titel ging naar Zuidkorea. In het he renenkelspel kwamen de Chi nese topspelers de kwartfinales niet door. Wereldkampioen Jiang Jialiang verloor van de U» iVEVOLG VOORPAGINA Bljkens het interview in de Toronto Sim koestert John- )e Nederlandse merrie AcW son geen enkel wantrouwen jegens zijn lijfarts, die de sulky, heeft voor de twee* slechts één lid is van de uitgebreide begeleidingsstaf die he spinter er op na houdt. e 'Prijs der Besten'. Die klasse ta iaiseen vader voor mij. O m.iHcn Hn mincf ,.,ac voor* ff* «handelt me als zijn zoon. kom bij hem thuis. Ik ver trouwde hem". Het Westduitse weekblad tfern heeft Johnson 500.000 Mlar geboden voor zijn exclu de verhaal. „Eerst werd mij .euten heeft zondag bij het co* op zijn naam gebracht. De L wclu Tatu ook in de tweede barrag een bedrag van 250.000 dollar toegezegd. Dat heb ik afgewe ven verte' mijn verhaal aan Canadese volk via de Cana- media. Vervolgens co".v-naao. VdVUlgCIlö vei ling. Met Eliott Ness won hi] wbbelden ze het bedrag, ik )r Piet Raymakers. J ian heeft zondag in Blij ham 8 i enig vallen en opstaan met suf selersijk kreeg zijn afscheidsc3' niet zomaar. Voor het begin va met Rene Elzinga (Zenderen) ten) de eerste plaats. Tot aan )p een gelijk puntenaantal. In®, slissing te vallen. In de voorlaat' letterlijk en figuurlijk. St®1®, letternjK en liguurlijk. j0v wclciu ing van Munnecom, die daarv® on zegt m de Sun de Ar, +„i+ Aan n .van de gebeurtenissen in pens de reglementen telt dan gang. Steman lag daarin voof® irsprong de titel prolongeerde opnieuw". nhanks zijn levenslange wtsiuiting door de Canadese ketiekautoriteiten, wil John- I n opnieuw voor zijn vader- lopen. Zelfs heeft hij de V111 nfct opgegeven over vier ar bij de Olympische Spelen ■,,.f^rcelona aan de start te erschijnen. het belazerd dat de «taille mij werd afgenomen. John 6r iS meer 'n de wereld". de gebeurtenissen in voor en na de finale - 'Ze malen te hebben terug Seou). taUo; gedraaid. Ter verdediging van Johnson was geopperd dat de drinkbus, die de sprinter na de finale in handen kreeg, het ge wraakte middel zou hebben be vat. Johnson: „Het was een cha os. Ik moest eerst naar de Ca nadese televisie, daarna praten met eerste minister Mulroney. In de onderzoekskamer bood iemand me een drankje aan, waarvan ik een paar slokken heb genomen. Vervolgens ben ik naar de ijskast gelopen voor een biertje". Pas nadat Johnson enige flesjes bier had gedronken, kot/ hij de vereiste plas produceren. In een brief, die zaterdag in de Sun werd gepubliceerd, vraagt Johnson „een volledig onder zoek van alle bevoegde autori teiten naar de gebeurtenissen". De brief is gericht aan het Canadese volk. „Ik ben on schuldig en wil dat graag be wijzen. Ik ben er trots op een Canadees te zijn en zal de men sen die mij steunen nooit be schamen". Zweed Erik Lindh, nummer twee van de wereld, Chen Longcan werd de risée van het toernooi door van de 37-jarige recreant Tibor Klampar te ver liezen. Door die nederlagen lag de weg open voor Yoo Nam- kuy en Kim Ki-taik, de Zuid- koreanen, die China in 1986 af hielden van de titel in de Azia tische titelstrijd. De 20-jarige Yoo uit Pusan had in de halve eindstrijd tegen Lindh een kunststukje nodig de finale te bereiken. In de tweede game trapte hij op 18-20 het celluloid opzettelijk kapot. Lindh zag het en protesteerde. De arbiters negeerden zijn pro test en brachten een nieuwe bal in het spel. Lindh was zo van zijn apro pos dat hij de tweede alsnog verloor (22-24) en in de derde te laat weer grip kreeg op de ral ly's (19-21). Klampar, de Hon gaarse veteraan die voor voor een leuk aantal schillings in de Oostenrijkse competitie éen balletje meeslaat en het spel al lang niet meer serieus beoe fent, had geen schijn van kans tegen Kim (0-3). De Zuidkoreaanse broedert wist in de finale werd een overwinning voor de jeugd. De linkshandige penhouder Yoo Nam-Kuy versloeg de zes jaar oudere rechtshandige penhou der Kim Kf-taik met 3-1. Beide spelers werden niet gecoacht om alle schijn van afspraken te voorkomen. Yoo is de rijzende ster in Azië, elfde op de wereldrang lijst en pas zeven jaar echt be zig met tafeltennis. Kim is de senior uit Seoul, achttiende op de wereldranglijst. Beide spelers verbleven met de Zuidkoreaanse selectie acht tien maanden onafgebroken in een trainingkamp ter vooberei- ding op de Spelen. De Korea nen gokten vooral op Yang Young Ja, de nummer twee van de wereld van de dames, die op de WK van New Delhi in 1987 in de finale van de Chinese He een mogelijke staking uitstelde tot 6 oktober. Om het gevaar uit het noorden het hoofd te bieden, waren dui zenden politie-mensen en sol daten op de been gebracht. Ze waren overal zeer nadrukke lijk aanwezig, maar hielden zich meteen ook op de achter grond. Controles leidden slechts hier en daar tot opstop pingen en gaandeweg de Spe len verslapte daar de aandacht, zonder dat dat; gevolgen had. Pas op de slotdag werden de teugels weer strak aangetrok ken. Onbevestigde geruchten over mogelijke - studenten-ac ties waren daar mogelijk debet aan. Sportief gezien laat Seoul 1988 een onbevredigende in druk achter bij de mensen die de Spelen van dichtbij hebben gevolgd. Door de invloed van de Amerikaanse televisie werd het programma in een onaan trekkelijke vorm gegoten. Kleine sporten, die in het oos ten overigens wel heel populair zijn, vormden de hoofdmoot op de agenda in de eerste week. Het programma van de atle tiek, de moeder der sporten, die eigenlijk als een rode draad door de veertien dagen durende Spelen moet lopen, werd daar door samengeperst in acht da gen. Zeven, acht uur atletiek met slechts vijf of zes finales waren niet bepaald bevorder lijk voor een aangenaam ver pozen in het Olympisch sta dion, ook al scheen de zon er elke dag nog zo fel. Yoo Nam-Kuy geeft uiting van zijn blijdschap na zijn zege in de finale. Zhili verloor. He Zhili moest thuis blijven om disciplinaire redenen, Yang Young Ja had voortdurend getraind op het Chinese spel, maar vergalop peerde zich in de achtste fina les tegen Marie Hrachova, die een ronde later Bettine Vriese- koop in huilen deed uitbarsten. Door de vroegtijdige uit schakeling van Yang werden de Chinesen zeker van de eer ste drie plaatsen. Hrachova werd gestopt door Chen Jing in de halve eindstrijd en in de troostronde door Jiao Zhimin, de nummer twee van de we reld. Daarmee nam China het zekere voor het onzekere en werd Zhimin geslachtofferd. Zij had de hoogste prijs mogen winnen ais Vriesekoop tot de laatste vier was doorgedron gen. Toen Hrachova zover kwam, nam de Chinese ploeg leiding direct maatregelen. Zhimin verloor in opdracht van Li Huifen in de halve fina les en het aanvallende spel van Chen Jing was Hrachova te machtig. In het Chinese onder onsje om goud en zilver streek Chen Jing de hoogste eer op (3- 2), Zhimin werd naar verwach ting derde, Hrachova de beste Europese op de vierde plaats. Opvallend was de zwakke verrichting van de Zweedse ploeg. De kopstukken Persson en Waldner werden zevende en achtste. Lindh, de constant ge blesseerde, redde de Scandina-, vische eer met het brons. In de dubbels kwamen Appelgren/ Waldner en Persson/Lindh ook niet bij de laatste vier. Van onze speciale verslaggever SEOUL - De Sovjetunie is als grote winnaar uit de strijd gekomen tijdens de 24e Zomerspelen in Seoul. Nooit eerder haalde het zoveel stukken edelmetaal op (132) en ook nooit eerder waren er zoveel goud gekleurd (55). Vergeleken met de voorlaatste 'Olympische' ontmoeting tus sen de toonaangevende sportnaties van de wereld, tijdens de Zomerspelen van 1976 in Montreal, leverde Oost-Duitsland het meeste terrein in. Het won nu 'slechts' 37 gouden plakken tegen 40 in Montreal, waar 51 Afrikaanse landen op het appel ontbraken. De Verenigde Staten, ook nu derde in het klasse ment van de medailles, won exact evenveel onderscheidingen als twaalf jaar geleden (94), maar daarvan hadden er nu 36 een gouden tint tegen 34 in 1976. Nederland kwam nu aanmerkelijk beter uit de bus. In Mont real liet het zich afschepen met twee zilveren en drie bronzen plakken. De oogst was nu tweemaal goud en zilver en vijf keer brons. Het klasseerde zich daar als tweeëntwintigste mee, nog voor landen als Brazilië en Spanje, die aanzienlijk grotere ploegen afvaardigden. Nederland bleef zoals ver wacht wei ver achter bij de recordoogst van de Spelen van '84 in Los Angeles, waar alle Oosteuropese landen ontbraken. Toen won het vijfmaal goud, twaalfmaal zilver en zes keer brons. door Frans van der Mespel foto afp Ray Mercer is dolgelukkig na zijn k.o.-zege en sprint bijTia boven dering touwen uit. - foto ap SEOUL - Ondanks allerlei schandalen rond de jury rechtspraak is de Verenigde Staten toch de belangrijkste boksnatie gebleven. Weliswaar wonnen de Ameri kanen slechts drie gouden me dailles in Seoul, tegen acht vier jaar geleden in Los Amgeles, maar er moet rekening worden gehouden met het feit dat de bezetting nu zwaarder was en dat de Amerikanen zeker twee kanshebbers door de jury za gen uitgeschakeld. Er deed zich gisteren opnieuw een schandaal voor. In het su- per-weltergewicht zagen twee juryleden (Sovjenunie en Hon garije, twee erkende boksna- ties) de Amerikaan Ray Jones als winnaar, beiden met 60-56. De drie anderen gaven met mi niem verschil hun stem aan de Koreaan Park. Ongeloof, verbijstering, ge joel, gefluit. Maar het haalde allemaal niets uit, omdat de jury geen verantwoording meer behoeft af te leggen aan een jury d'appèl. Het was onbegrijpelijk dat drie juryleden zo in de fout gingen. Boze tongen beweerden al dat de drie - afkomstig uit Oeganda, Marokko en Uruguay - op Park hadden gestemd, om dat ze wat terug wilden of moesten doen voor het gast land, dat er immers voor had gezorgd dat atleten en juryle den uit arme landen gratis reis en verblijf kregen aangeboden. Ken Adams, de hoofdcoach van de Amerikaanse boks- ploeg, kwam met een zware be schuldiging: „ïk heb met mijn eigen ogen gezien hoe Aziatisch uitziende mensen hun porte feuille openden en geld gaven aan juryleden. Dat geeft nu we dit meemaken, toch wel te den ken. Ook zou er baar goud zijn verstrekt". Hoe het ook zij, Jones werd onverdiend tot verliezer ver klaard. De computer regi streerde 86 treffers voor de Amerikaan tegen 32 voor zijn opponent, maar afgezien daar van stond de winst van Jones vast. Hij domineerde het ge vecht volledig, bokste uiterst gevarieerd en deed zelfs den ken aan Muhammad Aii in diens beste dagen. „Zelf Ray Charles (de wereldberoemde blinde zanger-pianist) had kunnen zien dat Jones gewon nen had", zei coach Hank John son bitter. Het enige dat Jones fout deed, was Park de volle drie ronden in de ring te laten staan. „Ik hoefde hem er niet uit te halen", zei Jones later. „Ik stond zover voor. Daar heb ik nu spijt van". De Amerikaan zei dat deze uitslag hem zijn leven lang zal bijblijven. „Toen ik de uitslag hoorde, dacht ik eerst aan een slechte grap. Ik heb nu al een hekel aan de zilveren medail le", zei hij geëmotioneerd. „Ik heb overwogen weg te blijven bij de huldiging, maar wat schiet je daarmee op". Feit is wel dat vele honderden toe schouwers bleven zitten uit stil protest, toen het Koreaanse volkslied voor de winaar werd gespeeld. Een dag eerder had Ray Mercer wel een overwinning op een Koreaan behaald, maar dat kon moeilijk anders, want de Amerikaan die eerder in dit toernooi onder anderen Arnold Vanderlijde uitschakelde, sloeg na een rechts-links combinatie zijn Koreaanse tegenstander Hyun-Han Baik na 2.26 in de eerste ronde k.o.. „Ik wist dat dat de enige manier was om te winnen", sprak Mercer na af loop veelbetekenend. De finale van de zwaarge wichten was meer dan een bokspartij met de Olympische titel als inzet. Het was een echte oorlog, waarover in de dagen daarvoor in alle heftig heid was gesproken. Want de Amerikanen zijn niet erg po pulair in Zuidkorea en dat uitte zich in allerlei (kleine) inciden ten. Ray Mercer wist dat maar al te goed. Mercer - een 'killer' in de ring, een lolbroek daarbui ten - kon vertrouwen op zijn onuitputtelijk kraehtenreser-1 voir. Hij bracht de Koreaan Baik snel aan het wankelen na een linkse en sloeg na twee mi nuten letterlijk zijn slag. Hij drong Baik in de hoek en sloeg deze aan met een rechtse hoek en liet daarna een linkse vol gen. Het was meer dan genoeg voor Baik, die uitgeteld werd. Bij de huldiging werd Mer cer, die al zeker is van een lu cratief profcontract, onder an deren geflankeerd door Arnold Vanderlijde, die zijn linker hand wegens zijn geblesseerde duim in een mitella droeg. Na afloop zei Mercer geen problemen te hebben gekend. „Ik moest even uitkijken, want hij kan hard slaan. Het is een goede jongen,maar ik wist bin- nen de minuut dat ik die gou den medaille zou pakken".

de Stem | 1988 | | pagina 17