1988 iAKTISCHE MARATHON VAN NIJBOER EN TEN KATE r= Rono en Ngugi nieuwe toppers VS en Sovjetunie verdelen estafettegoud SEOUL Loopnummers triomftocht zwarte atleet dilker: 'Ik ben 'n stukje van de film kwijt' ISVRAGEN ISTEM SPORT 3 MAANDAG 3 OKTOBER 1988 TU EOUL - Als geen ander kan Gelindo Bordin lij- en. In het dagelijks leven ligt er op zijn gezicht [een gepijnigde uitdrukking, maar wanneer de aliaan een marathon loopt, dan lijkt het alsof [j een blik in de hel werpt. Reserves Opgebouwd 'Zwart gat' Nederlandse atletiek op retour ren buitenspel ip blijven thuis Han Kulker over naar lange afstand Juiste vorm Lege handen Verrassend Traditie schouwers: 1.200. Gele kaart (RWH). SPAKENBURG-OS 3-2 (2-1). 16. Woude 0-1.22. Van der Groep (strafs< 1,29. Van de Hoek 2-1,55. Van de K 79. Tehben 3-2. Scheidsrechter: l_ schouwers: 1.500. Gele kaarten: Van& Hartog en Blbracftt (Spakenburg). ASV-HEERENVEEN 1-3 av. (0-0,1-1) J scher 0-1, 54. Bos 1-1,117. Bijl 1.2 Jonge (slrafschop) 1-3. Scheidsrecht'jt pers, toeschouwers 1.200. Gele 1 Jong, McDonald, Hommeles (Heerer DOVO-VW 3-5 (0-4). 3. Boere 0-1,2), 0-2,29. Boere 0-3,45. Luhukay Om a 14, 62. Selfhout 24, 79. Luhukajl ji Spelbos 3-5. Scheidsrechter De Mur schouwers: 1.200. BENNEKOM-GRONINGEN 1-2 (1-0), 1 1-0, 55. Meijer 1-1, 67. Eijkelkam Scheidsrechter: Van der Laar, tor 2.000. QUICK BOVS-FORTUNA 1-2 (0-1). 5 0-1, 57. Van Duin 1-1, 70. schop) 1-2. Scheidsrechter: Van l schouwers: 2.000. Gele kaarten: der Plas (Quick Boys), Maassen DE BATAVEN-WAGENINGEN 0-3 (0-2) 1<| Dijk 0-1, 38. Crüden 0-2, 85. Ko Scheidsrechter: Lammers, to 1200. Gele kaart: Gelsing (De Schrijner (Wageningen). BLAUW WIT-GA EAGLES 1-0 (0-0). I kus 1-0. Scheidsrechter: Van der schouwers: 1200. Gele kaart: Ouiii (Blauw Wit), Lodeweges en Hofstede DHC-VITESSE 14 (0-3). 12. LaamersO.1 Van der Brom 0-2, 35. Sturing 0-3, der Brom 04, 84. Menhere 14. ter: Blankensteijn, toeschouwers: 10 kaart: Thijssen (Vitesse). aiNKWIJK-EINDHOVEN 0-1 (0-1). 5.1. 1. Scheidsrechter: Van der Ende, ta wers: 1000. Gele kaart: Versteegh (Bin Sp. Enschede-BBC 0-2 (0-1). 38. FrSsf 85. Leendertse 0-2. Scheidsrechter: Va lo, toeschouwers: 900. Gele kaart: Bri Enschede). GELDROP-RODA Jc 2-5 (2-2). 6. Boers 1, 9. Bruns 1-1 strafschop, 25. Van 1 den 2-1, 31. Blüttler 2-2,67. Nöllgen 20 Van Loen 24, 90. Van de Luer 2-5. rechter: Tobing (Geldrop) en Hanssen f JC). LONGA-SPARTA 14 (1-3). 2. Vurens IB Campbell 0-2, 41. Campbell 0-3, 46. Va Berg 04,58. De Rooy 14. Scheidsrechte Kok, toeschouwers: 1500. Gele kaart; U (Longa). OW-BW OEN BOSCH 04 (0-2). 6. Bral 15. De Gier 0-2, 62. Grim 0-3, 70. Vj Hoorn 04. Scheidsrechten Van RIS, schouwers: 1500. ROHDA R-OEN HAAG 1-1 Den Haag w.nj O, 1-1) 55. Zinnenberg 1-0, 85. Dat» Scheidsrechter: Kempers, toescln* 2000. Gele kaart: Lankreyer en Jat (Rohda), Otto (Den Haag). TOP-VEENDAM 2-3 n.v. (0-0,1-1). 46 J» 1 (strafschop), 60. Van Lith 1-1,95. Dtl 2-1, 110. Van Dijk 2-2, 120. Van Diji Scheidsrechter: Uilenberg, toesdm 1500. Gele kaart: De Groot en Van dtl aard (Top). Wiebing (Veendam). VLISSINGEN-DE GRAAFSCHAP 2-1 Schipper 1-0, 56. Van Vossen 2-0, 65.' werik 2-1. Scheidsrechten Brekelmat schouwers: 3600. Gele kaart: Van V (Vlissingen) en Vreeman (De Graafschap: RHEDEN-PSV 1-2 (1-2) 1. Vanenburg O- Lerby 0-2, 28. Tillman 1-2. Scheldsm Van Vliet. Toeschouwers: 5.500. Gele ka Koeman, Gerets (beiden PSV) en C. Ti, man (Rheden). RCH-FEYBtOORD 0-5 (0-2). 4. Van Gatf 14. Tebbenhof 0-2, 78. Mitchell M Krommendijk 04, 90. Lokholl 0-5. St rechter: Thomas, toeschouwers: 4000,| kaart: Driessen (RCH). -4 )UL - De loopnummers jn op de Olympische Spe- uitgemond in een ware i'omftocht voor de zwarte leet. Bij elke medaille- ïtreiking, de marathon :hts uitgezonderd, stond zwarte Amerikaan of Afrikaan op het hoogste jtform. En vaak werd hij zij ook nog geflankeerd ir een of twee lopers met ïlfde huidskleur, meeste indruk in Seoul aakten de Kenyanen, die za- dag met Peter Rono op de ,0 meter en John Ngugi op de Ef kilometer opnieuw een kden slag sloegen. [Vorig jaar tijdens de wereld- ipioenschappen in Rome j al te zien, dat er een awe lichting Kenyaanse lo- aan stond te komen. In oul werd dat bewezen met er gouden, twee zilveren en bronzen medaille. Toen de snyanen in 1968 in Mexico por het eerst een grote ploeg jar de Spelen afvaardigden, erden drie gouden, drie zilve- en een bronzen plak be- ald. Vier jaar later was in nchen de oogst wat minder (2, 2, 1). Vervolgens kwam de atletiek in Kenya door de boy cot van de Spelen in Montreal en Moskou op een laag pitje te staan. Maar het land is er nu weer helemaal bij. Het is tekenend voor het schier onuitputtelijke reservoir aan talent waarover de Kenyanen blijken te beschikken, dat de beide gouden medaillewin naars van Rome, Konchellah en Kipkoech, er in Seoul we gens ziekte niet eens bij waren. Volgens de Kenyaanse ploegleiding scheelde dat een zekere gouden medaille op de 10 kilometer. Die plak ging nu naar de Marokkaan Brahim El Moutayeb, Voor zijn landge noot en een trainingsmaat Said Aouita verliepen de Spelen aanmerkelijk minder dan hij zich ervan had voorgesteld. Aouita was naar Seoul geko men om zowel op de 800 als de 1500 meter goud te behalen. Het bleef bij brons op de kortste af stand. Op de 1500 meter haakte hij na de series af wegens een hamstringblessure. Er zijn meer grote namen, die de Koreaanse hoofdstad vandaag de rug toekeren. Carl Lewis is er een van. De Ameri kaan leek voorbestemd om on sterfelijk te worden door voor de tweede maal vier gouden medailles te veroveren. Het werden er twee. En een daarvan kreeg hij ook nog aan gereikt, omdat de op dopingge- bruik betrapte winnaar van de 100 meter, Ben Johnson, uit de uitslag werd genomen. Het verzachtte de pijn van zijn ne derlaag tegen de Canadees nauwelijks. Een dag later kreeg Lewis opnieuw een tik, toen Joe Deloach hem op de 200 meter op zijn nummer zette. En alsof dat nog niet genoeg was, werd de Amerikaanse estafet teploeg in de series van de 4x100 meter ook nog wegens een foutieve wissel gediskwali ficeerd. En dat kostte Lewis, die gespaard werd voor de fi nale, zo goed als zeker zijn derde gouden plak. En een waarschijnlijke verbetering van het wereldrecord. Wat betreft het naar bene den halen van records gaat de rek er trouwens toch een beetje uit. Begrijpelijk, want ze staan al bijzonder scherp. In Seoul kon er bij de mannen alleen een evenaring van het al sinds de Spelen van Mexico op naam van Amerika staande 4x400 meter-record in de boeken worden bijgeschrevea Bij de vrouwen blijken de grenzen nog wel ('schoon'?) verlegd te kunnen worden. Dat bewees Florence Grifftih Joy- ner. De 'snelste vrouw ter we reld' benaderde op de 100 meter haar onder verdachte (wind) omstandigheden in Indianapo lis gevestigde wereldrecord tot op vijfhonderdste van een se conde. Op de 200 meter sloeg Griffith wel toe, en hoe. In een tijdsbestek van nog geen an derhalf uur verbeterde zij tweemaal het wereldrecord en bracht het op 21.34, in menig land een mannentijd. Florence Griffith werd met drie gouden en een zilveren plak de koningin van de Spe len. Al ondervond ze wel de no dige concurrentie van haar schoonzus Jacky Joyner Ker- see, die een schitterend wereld record op de zevenkamp (7291 punten) neerzette en ook het goud bij het verspringen ver overde. De wereldrecordhoudster op de 100 en 200 meter had na haar prachtige prestaties op de korte afstanden van de Amerikaanse ploegleiding haar zin gekregen en mocht als slotloopster op de 4x400 meter-estafette funge ren. Het goud kon zij, nagenoeg gelijktijdig startend, echter niet binnen brengen tegen de Russin Olga Bryzgina. Maar die is dan ook een specialiste op de 400 meter. De Russische trein werd echter zodanig op gejaagd, dat er een nieuw we reldrecord uitrolde: 3.15,18. Voor Oost-Duitsland verliep het Olympisch atletiektoernooi niet alleen op de traditioneel zo sterke estafettenummers niet best. Weliswaar werden in to taal 28 medailles in de wacht gesleept, maar daar waren slechts zes gouden bij. Heel wat minder dan de Verenigde Sta ten (13) en de Sovjetunie (10), die elk in totaal 26 medailles veroverden. Het Oostduitse goud werd voornamelijk veroverd op de technische nummers. Met name op de damessprint liet de DDR het danig liggen. Pakte Silke Gladisch vorig jaar in Rome nog de wereldtitel op de 109 en 200 meter, in Seoul moest haar landgenote Heike Drechs- ler het doen met twee bronzen plakken. Is Oost-Duitsland de hege monie op sprintgebied bij de vrouwen kwijtgeraakt, zoals ook uit de derde plaats op de 4x100 estafette blijkt, bij de mannen doet een dergelijke si tuatie zich op de middenaf stand voor bij de Britten. Van oudsher scoren zij behoorlijk hoog op deze afstanden, dank zij onder anderen Coe en Ovett. In Seoul was het zilver van El liott op de 1500 meter de enige medaille. Met name Steve Cram had zich wel heel iets anders voor gesteld van het Olympische avontuur. Maar de concurren tie was te groot. Lijden van Bordin loont isteren brak er echter een lach door op Bordins gezicht, iet uitbundig, maar je kon zien dat hij blij was. Een ïympische gouden medaille is dan ook wel iets om je rer te verheugen. moest Wakiihuri er aan gelo ven en vervolgens opende Bor din de aanval op Saleh. Vlak voor de stadionpoort kreeg hij de loper uit Djibouti te pakken. Saleh, in het voorjaar tweede in de door de Etiopiër Densamo in een wereldrecordtijd gewon nen Rotterdam Marathon, werd ook nog door de Kenyaan gepasseerd. door Wil Kester PROGRAMMA EERSTE DIVISIE Excelsior-NAC, Cambuur-Go Ahead Eaf Den Haag-NEC, Telstar-Wageningen, VitK. De Graafschap, Eindhoven-Emmen, Helm, Sport-AZ, RBC-Heerenveen, Heracles-SViy Veendam, Ajax-PEC Zwolle, RKC-R. WOG-Helmond Sport, FC Den Haag-Rodf Blauw Wit-Sparta, MW-Heerenveen, lltrecht-RBC, Spakenburg-AZ, Waf Vitesse, Eindhoven-Telstar. De wedstrijden worden gespeeld in het** einde van 19/20 november. Deelnemers: 2904, inleg: 14.002,- Prijzenbedrag: 15.124 (met jackpol). WESTDUITSE LOTTO 5-8-11-19-28-34. Reservegetal: 20. -jarige opzichter uit Ver ia bleek sterker dan de Afri- lanse loopwonders en dat was th een verrassing. Bordin >eit wel voor het goud moeten erken. Want vijf kilometer er de finish kampte hij nog et een enorme inzinking en if zelfs de meest optimistische Fosi geen lire meer voor zijn rnsen. De ruggen van Saleh en Wa- ihuri, die samen met hem het ipgroepje hadden gevormd, inden steeds verder weg van irdins ogen. Op dat moment uest hij terugdenken aan de irathon op het WK in Rome. en werd de strijd om de we- Idtitel door hetzelfde drietal tgevochten en werd hij derde, i ook bij die gelegenheid was i enkele kilometers voor de ilish de man met de hamer te en gekomen. it keer beschikte de Europees ïpioen van Stuttgart echter (er meer reserves. Hij vocht [ch door zijn problemen heen zette aan voor een laatste Wanhoopsoffensief. Eerst Zodat het erepodium in Seoul dezelfde bezetting kreeg als vorig jaar in Rome, alleen in een andere opstelling. De tijd van Bordin, 2.10,32, was ruim een minuut sneller dan Wakii- huru's winnende tijd van vorig jaar. Voor Gerard Nijboer en Marti ten Kate was het alle maal een beetje te snel gegaan. Beide Nederlanders hadden be wust gekozen voor een behou dende taktiek, die hen tenslotte op een dertiende (Nijboer) en vijftiende plaats zou brengen, op ruim vier minuten van Bor din. „Je kunt per se met de eersten mee willen gaan, maar dan blaas je jezelf op. Meestal gaat het vooraan veel te hard", zei Nijboer. „Wij hebben bewust onze race vanuit de diepte op gebouwd". Het tweetal raakte kort na de start in de tweede groep verzeild. „En dan weet je dat je niet meer kunt winnen", aldus Nijboer. Niet dat hij daar aan had gedacht. „Ik zit niet meer aan de wereldtop, zoals in 1980. Dat komt niet omdat ik zoveel minder ben geworden. Maar de anderen zijn zoveel sterker ge worden". Nijboer en Ten Kate verlo ren elkaar zelden uit het oog. Dat was geen afspraak, het liep gewoon zo. Ongeveer twee ki lometer voor de finish pas seerde Nijboer Ten Kate en in formeerde of ze het laatste stukje samen zouden lopen. Ten Kate: „Ik zat op dat mo ment kapot en vond dat Gerard niet zijn eigen glazen moest in gooien. Daarom is hij alleen doorgegaan". Groot werd het verschil ech ter niet, alleen de Amerikaan Pfitzinger nestelde zich tussen Gelindo Bordin wordt door een batterij fotografen op de korrel genomen als hij het Olym pisch stadion binnenloopt. - FOTOAFP beide Nederlanders in, die zich Olympische marathon bepaald nog niet als het slot van zijn carrière wenst te zien, hield een lelijke schaafwond over aan zijn race. Een cadeautje van de Italiaan Pizzolato. „Hij tikte me tegen de hak, waardoor ik viel. Ik weet niet of hij dat ex pres deed, maar ik heb hem wel beiden tevreden verklaarden met hun klassering. „Als je ziet wie er onderweg allemaal zijn uitgestapt. Hussein, Treacy, Peter, Burra, toch grote na men", oordeelde Nijboer. En in derdaad strijders van het eer ste uur. De atleet uit Uffelte, die deze even heel vuil aangekeken. Daar schrok hij behoorlijk van. Twee jaar geleden flikte hij me in Stuttgart ook al iets. Toen kneep hij een spons uit boven mijn schoen, waardoor ik een bloedblaar kreeg". Zo gaat dat met Italianen, de één kan lijden, de ander laat lijden. SPIEL'77 1-141-7-9-64 BELGISCHE LOTTO P0UL - Op de laatste dag jan het Olympish (baan- 'tletiektoernooi zorgde an Kulker uiteindelijk roor de beste Nederlandse frestatie met een zesde plaats. tekent de instelling van Wker (29) dat hij teleurge was over zijn verrichting, Mat ik op de streep voelde ik nog iets over had'. „Ik dus ergens in de race nog !n stukje harder moeten lo- P> dan was ik nog hoger hindigd". ■Tussen de 1200 en 1300 me- neb ik ergens een foutje ge lakt Die Keniaan, Peter Ro no, sprintte langs mij heen en het volgende dat ik mij herin ner, is dat het beslissende gat gevallen was. Daar tussen ben ik een stukje van de film kwijt. Ik weet niet wat daar gebeurd is. Even niet opgelet, even niet geconcentreerd? Ik zou het echt niet kunnen zeggen. Dat is een rare gewaarwording". Zijn trainer Bram Wassenaar was niet ontevreden met Kul ker. „In principe kan hij beter zesde dan vierde worden. In beide gevallen heb je geen me daille, maar als je nét buiten de boot valt, is de teleurstelling een stuk groter". Van onze speciale verslaggever ®OUL - Het was tenslotte Han Kulker die in Seoul nog enigszins het gezicht redde van de Nederlandse atletiek- P'oeg. Met zijn zesde plaats op de 1500 meter sloot de Leide- naar een Olympisch toernooi af, dat weinig reden tot JMugde kende over de vaderlandse inbreng, uasis—erna. wwupipuu P de voorgaande twee twee Spelen veroverde Nederland zelf al geruime t|d als zijn# ^£aiUeT <zilfr v°or Nijboer in Moskou en goud voor lende maanden de kans zi<* 5*™» m Angeles), in Seoul kwam geen enkele Ne derlander op het ereschavot. ™°g nooit werd een zo grote afvaardiging naar de Spelen "«gezonden, zelden was het resultaat zo mager. De negen inische staf van Ajax heeft sloten. Voor de 37-jarige mid* iet basis-elftal weggelegd. en .omende ehge een kans moest krijgeI1, an Gaal kwam voor de routi111 lendammer had voor de starU --- ige trainer Kurt Linder duidelt r"nen en negen vrouwen tellende ploeg behaalde in to- rv, „o vi„ii oen. met meer dan vier finaleplaatsen. In plaats van de één twee medailles, waarop de ploegleiding stilletjes had ge doopt, bleek Kulkers zesde plaats het hoogst haalbare. «1 met al lijkt de Nederlandse atletiek zich in een neer- A H-jartse spiraal te bevinden. Vorig jaar werden in Rome rtrekt maandag zonder Ron spiraal te bevinden. Vorig jaar werden in Rome lar het trainingskamp in WasS "uens het WK nog vier Nederlandse records verbeterd, reiding op het Europa Cup-* an drie door Van Hulst In Seoul werd er slechts één svindt. geevenaard, door Cooman. :ms heeft nog steeds last van a k tegen zijn knie gekregen en i 8«evenaa door Giel Hendrix Kulker, de sluwe vos, had onderweg zitten rekenen en be sefte ineens dat hij een me daille zou kunnen pakken als hij goed oplette. „Maar toen kwam dat moment, dat zwarte gat. Daar verspeelde ik alle kansen op een plak. Tot dat moment voelde ik me kiplekker en helder. In de laatste 150 me ter ook weer, toen kon ik zelfs nog iets van de achterstand af knabbelen". Eric de Bruin die pas twee dagen voor de kwalificatie dis cuswerpen in Seoul landde, plaatste zich bij de beste twaalf, maar haalde de uitein delijke finale (van de laatste acht) niet. In zijn eerste beurt slingerde hij de schijf 63,06 me ter ver en gooide vervolgens twee keer ongeldig. De 93 kilo zware reus uit Hardinxveld stevende vervolgens snel het stadion uit en was ook nog kwaad, toen journalisten het waagden hem aan te spreken om te vragen naar de oorzaak van die twee ongeldige worpen. „Wat zeuren jullie toch", snauwde hij kwaad. „Het ging hartstikke goed", en vervolgens liep hij hard weg. De vier Nederlandse dames overleefden de halve finales van de 4x100 meter-estafette niet. Met hun tijd van 43,48 misten ze bovendien het Ne derlandse record op vierhon- derste van een seconde. Voor het viertal was dit het laatste optreden, want Els Va der zette in Seoul een punt ach ter haar lange loopbaan. Bo vendien heeft de gewapende vrede binnen het groepje van Toine van de Goolberg nu lang genoeg geduurd, iedereen zal weer zijn eigen weg gaan. „We vormden geen hecht clubje", zegt Nelli Cooman over de samenwerking, „maar de sfeer was goed genoeg om esta fette te kunnen lopen. Het is jammer dat we dat record niet hebben gepakt. Het had er best ingezeten. Persoonlijk ben ik van mening dat we beter Yvonne van Dorp als derde loopster, in plaats van Marjan Olij slager, hadden kunnen in zetten. In die laatste bocht ver speelden we een mogelijk fina le-plaats". Ook Els Vader vond het jam mer dat de finaleplaats en het record er niet inzaten. „Het had echt gekund, maar je moet niet vergeten dat de andere landen hun beste loopsters als laatsten laten vertrekken. Nelli is bij ons daarentegen startloopster. Dat maakt wel degelijk een verschil". Hoewel ook zij toegaf niet 'kapot' te zijn van de sfeer bin nen het groepje, was ze best te vreden over de samenwerking. „We hebben ons professioneel opgesteld. Gezorgd dat de sa menwerking zo was dat we konden lopen. Meer was ook niet nodig. Zo'n estafette groepje is toch heel iets anders Han Kulker in actie op de 1500 meter, die hij als zesde beëindigde. - fotoanp dan een ploeg in een teamsport. Ik kan bijvoorbeeld niets voor Marjan (Olijslager) doen en zij niets voor mij. In feite vier in dividuen die door een stokje Van onze speciale verslaggever SEOUL - Voor Han Kulker is de tijd gekomen om over te stappen van de 1500 meter naar het langere werk. Volgend jaar wil hij op de baan 3 en 5 kilometer gaan lopen. „Maar eerst wil ik van de winter nog op de EK indoor star ten op de 1500 meter. Omdat het in Den Haag is, wil ik die titel verdedigen. Daarna ga ik me richten op het langere werk. Ik ben 29, dus ik heb niet meer zoveel tijd'. SEOUL - De Kenyanen stalen opnieuw de show op de Olympische atletiekbaan. Peter Rono en John Ngugi liepen op respectievelijk de 1500 en 5000 meter iedereen naar huis en bezorgden Kenya de derde en vierde gouden medaille. Nog nooit in de geschiede nis van de atletieksport is een land zo oppermachtig geweest op de middenaf- standen. Kenya heeft blijk baar een onuitputtelijk re servoir van geweldige mid denafstandslopers. Want slechts een enke ling had tot vandaag van Peter Rono gehoord. „Nee, geen familie", moest de winnaar van de 1500 meter dan ook herhaaldijk zeg gen, verwijzend naar zijn beroemde naamgenoot Henry. Net zoals zovele van zijn in Seoul imponerende land genoten studeert Peter Rono in Amerika. Hij staat ingeschreven op Mount St. Mary's, een oud college in Emmitsburgh, Maryland. Rono raakte daar verzeild, doordat de tweeling Char les en Kip Cheruiyot er al studeerde. Hij kende die twee nog van school in Nai robi. De 20-jarige Rono won de Olympische 1500 meter slechts één aansprekende wedstrijd, een Grand Prix in Oslo. Twee jaar geleden werd hij in Athene tweede op het WK voor junioren. Een trainingsstage van drie maanden in Mexico bracht hem in de juiste vorm voor de Kenyaanse selectiewed strijden. Dat hij echter in Seoul goud zou veroveren, was geen moment in hem opgekomen. „Ik was vooraf tevreden met een finale plaats. Toen Aouita en Cruz echter wegvielen, dacht ik dat er misschien wel een medaille voor me zou inzit ten. Maar goud? Nee, geen moment aan gedacht". Rono zette de finale van de 1500 meter, waarin Han Kulker met een zesde plaats uitstekend presteer de, naar zijn hand zoals hij wilde. Na 700 meter nestelde hij zich aan de kop van veld en spurtte weg. „Ik moest wel", verklaarde hij zijn vroege demarrage, „want ik ben een slechte fi nisher". De Brit Peter Elliot kwam nog het dichtst in de buurt van de Kenyaan, die een tijd van 3.35,96 liet noteren. Het brons ging verrassend naar de Oostduitser Jens- Peter Herold. En dus niet naar Steve Cram, die eer der in de halve finale nog zoveel indruk had gemaakt Na de 800 meter bleef de Brit opnieuw met lege han den achter. Kort na Rono's coup de monstreerde een andere Kenyaan op de 5000 me ter,dat het Afrikaanse land momenteel toonaangevend is op loopgebied. Al snel na de start koos John Ngugi het hazenpad en de 'concur rentie' zag hem pas bij de finish terug. Ngugi studeert, in tegen stelling tot de andere Ke nyaanse gouden-medaille winnaars (Ereng, Nariuki en Rono) niet in de Ver enigde Staten. Hij is soldaat en werd in 1986 en vorig jaar wereldkampioen veld lopen. De Kenyaan won zoals hij wilde. Verrassend werd de Westduitser Dieter Bau- mann (nota bene een 1500- meter-loper) tweede en Hansjörg Kunze derde. Die klassering behaalde de Oostduitser ook in 1983 op de WK in Helsinki, maar dan op de 10 kilometer. Zijn landgenoot en dis cuswerper Jürgen Schuit was in Seoul een van de weinige wereldrecordhou ders, die met een gouden medaille aan de haal ging. Schults eerste worp van 68.82 meter was teveel voor de concurrentie, waarvan de Rus Oubartas beslag legde op het zilver (67.48) en de inmiddels al 35-jarige Rolf Danneberg, de Olym pische kampioen van Los Angeles, met 67.38 m het brons pakte. Erik de Bruin werd negende en toonde zich daar content mee. Bij de dames zette Paula Ivan de traditie voort, die wil dat Roemenië altijd sterk presteert op de 1500 meter. In de stijl van de Ke nyanen drong de Roe meense haar wil op en had aan de finish bijna zeven seconden voorsprong op de Russin Baikaskaite. Ivan was met 3.53,96 de enige loopster die binnen de vier minuten bleef. Het brons ging naar Tat- jana Samolenko, de winna res van het goud op de dub bele afstand. Net als op de 3000 meter het geval was, kwam Mary Decker Slaney weer kracht en macht te kort om in de voorste regio nen mee te strijdea Zij pro beerde het één ronde, maar finsihte tenslotte als acht ste. De Russin Natalia Lis- sovskaya bleef met 22,24 meter een half meterfje on der haar wereldrecord ko gelstoten, maar pakte wel het goud. De Chinese Meisu Li bezorgde haar land de enige atletiekmedaille met een stoot van 21.06. Die bleek overigens een centi meter te weinig te zijn voor het zilver, dat naar de Oost duitse Neimke ging. SEOUL - Met een wereldrecord en een evenaring ervan kreeg het baangedeelte van het Olympisch atletiekpro- gramma een sprankelend slot. Het goud op de vier esta fettenummers werd eerlijk verdeeld tussen de Sovjetunie en Amerika. voor even met elkaar verbon den zijn. Meer niet. Daar heb je geen vier vriendinnen voor no dig, alleen maar sterke loop sters". tf Bij de dames was de Russische 4x400 meter-ploeg het best op elkaar ingespeeld. Toch leek er nog een sensatie in de lucht te hangen, want de Amerikanen hadden de wereldrecordhoud ster op de 100 en 200 meter, Flo rence Griffith Joyner opge steld. De tweevoudige gouden medaillewinnares kreeg als laatste loper door Valerie Brisco het stokje een fractie van een seconde later in de hand gedrukt dan de Russin Olga Bryzgina. Maar die be wees dat zij niet ten onrechte winnares van het goud op de 400 meter is. Griffith moest tenslotte meer dan vijf meter toegeven. Haar aanwezigheid had blijkbaar wel inspirerend gewerkt op de Russinnen. Want met een tijd van 3.15,18 verbeterde de 'rode trein' het op naam van Oost-Duitsland (nu derde) staande wereldre cord met negentiende van een seconde. Op de 4x100 meter pakte Griffith wel een gouden me daille, haar derde. Toch hing de Amerikaanse zege nog aan een zijden draadje, want toen slot loopster Evelyn Ashford het stokje door Griffith overhan digd kreeg, moest zij enkele meters goedmaken op Marlise Göhr. Ashford slaagde met lof, al bleef met een tijd van 41.98 het wereldrecord van de Oost- duitsen (41.37) buiten schot Voor de Sovjetunie was er brons. Bij de mannen pakten de Russen op de 4x100 meter de gouden medaille, die vooraf was gereserveerd voor Carl Le wis en co. De Amerikaanse ploeg werd echter dcor een fou tieve wissel in de series tussen Smith en McNeill gediskwalifi ceerd. Tot een waarschijnlijk lijkend wereldrecord kwam het dus ook niet De Russen won nen in 38.19 voor de Britten met zilveren 100 meter-winnaar Linford Christie in de gelede ren (38.28) en de Fransen (38.40). De Amerikanen zorgden wel voor een fraaie uitsmijter. Het kwartet Danny Everett, Steve Lewis, Kevin Robinzine en Butch Reynolds bestaat uit de sterkste 400 meter-lopers ter wereld van dit moment. Dat zij het goud zouden pakken, was onvermijdelijk, de enige vraag was of het van 1968 stammende wereldrecord er aan zou gaan. Dat kwam er net niet van. De 2.56,16 betekende een evena ring. Het zilver was voor Ja maica en het brons verrassen^ voor West-Duitsland. De Oost-! duitsers, met wereldkampioen Schönlebe als slotloper, kwa men niet verder dan een vierde plaats.

de Stem | 1988 | | pagina 13