II [ans Jorritsma zoekt aanvallers Paard van Ehrens op doping betrapt ILSKRACHT WINT HET VAN KWALITEIT DEK DE HILLEN 'Zo sterk vond ik Gao niet' ANGELIQUE SERIESE VELT CHINESE 'BOOM' Faber: niet meer önder Jorritsma SEOUL Grootmachten bundelen strijd tegen de doping Hockeytitel naar Britten leasen je Hefié Tam Eeghen- rollectie Amsterdam PaulLitjens Baantje zoeken MAANDAG 3 OKTOBER TC88 )UL - Met een ereronde achter de rolstoel van [re Benninga vierden de Nederlandse hoe ders hun succes. 36 Jaar geleden was het al- er dat Oranje tijdens een Olympisch toernooi i medaille veroverde. r\ \j 0 S S I N c listra raditie Teamspirit Fouten Voedsel Vergelijking Technieken W.-DUITSLAND- NEDERLAND Jos Koniuszek WH JLST Galerie van Geyt, leenstr. - Grafiek van Wim Mey en beelden van Jifs lakker. Geop. werkd. 9-12 en i-18 u. zat. tot 17 u. zo. 14-18u gesl. (tot 4 okt.)- ClubCD - Schilderijen van iorgio Rubino. Geop. dag. maf 11.30 u.(t/m 19okt.). De Ster - Schilderijenexpoa. i Merde (tot 10 nov.). jAS VAN GENT Bibliotheek - Overzichtsten- onstelling van werk van de jeldhouwer Camiel van Grem- arghe. Tijd. openingstijden |/m17okt.). LISSINGEN Veerboot Juliana Lithogra- ën van Theo Jordans (tot 1 lov.). iNTWERPEN Scheepvaartmuseum - An- brticatentoonstelling. Geop. lag. 10-17 u. (tot 13 nov.). O Autoleasing LCddv Autoverhuur innekerweg 21Breda. Telefoon: 076 - 222100 DE STFiyr [onze speciale verslaggever )UL - Nederland zit agend om een nieuwe ge stie aanvallers verlegen, is voor hockeycoach Jorritsma de voor ste conclusie na het jpische toernooi. voorhoede bleef duidelijk [er bij de rest van het team. mankeerde de Nederlan- niet alleen aan passeer- .lieken, maar ook aan sco- vermogen. In zeven duels amen slechts vier doelpun- fvan de sticks van Parlevliet (1) en Van de Honert .jondanks werd een Ne- flander topscorer van het mpisch toernooi. Die ere- jl dankt Floris-Jan Bovelan- faan de negen strafcorner- ilpunten waarmee hij de ikte van de aanvallers mas- Irde. magere score van Oran jes voorhoede staat wel in erg schril contrast met de veertien voltreffers van het Australi sche aanvalstrio. Maar ook Grootbrittannië (11) en West- duitsland (8) konden prat gaan op een slagvaardige voorhoede. „Technisch gezien is de aan val het zwakste gedeelte van de ploeg", weet Jorritsma. Die wijt dat niet slechts aan de nog lage leeftijd van het drietal. „Ze zijn nog jong en dat speelt uiteraard ook een rol. Verve lender is dat zij bij hun club niet eens in de voorhoede spe len, maar op het middenveld. En toch zijn het de beste aan vallers die ik in Nederland kan vinden. Dat is een gevaarlijke ontwikkeling, waaraan we snel zullen moeten gaan werken". De manier waarop Jorritsma dat probleem wil aanpakken, zal zeker onderdeel uitmaken van het gesprek, dat hij over enkele weken heeft met oud international Paul Litjens. Die is sinds kort lid van het bonds- bestuur en speciaal belast met de portefeuille 'technische za ken'. Over twee weken loopt het contract van Jorritsma af. In principe wil hij het graag ver lengen. Het liefst treedt hij in volledige dienst bij de bond. Niet alleen omdat hij medisch is afgekeurd als sportleraar en dus zonder baan zit, maar ook omdat hij bij de bond werk ziet voor een full-professional. „Van de landen die in Seoul bij de eerste zes eindigden, is Ne derland het enige dat nog werkt met een parttimer. En dat terwijl er zoveel werk is te doen. Jong Oranje werd on langs slechts derde in het Euro pees kampioenschap en onze jeugd verliest tegenwoordig niet alleen van de Duitsers maar ook al van Groot-Brit- tannië. Dat zijn signalen dat het niet echt goed gaat. Ik denk zelfs dat één bondscoach niet eens genoeg is. Dat die ook as sistentie behoeft", maakt Jor ritsma een schatting. Als Jorritsma geen gehoor vindt, haakt hij waarschijnlijk af. „Dan ga ik ergens anders maar een baantje zoeken. Na tuurlijk weet de bond hoe ik erover denk. Maar men doet er aan die kant het zwijgen toe. Misschien omdat het bestuur onlangs drastisch is vernieuwd, misschien omdat men de resul taten in Seoul wilde afwach ten", veronderstelt Jorritsma. „Wij hebben de laatste an derhalf jaar met deze groep drie medailles behaald. Voor Seoul waren we als vierde ge plaatst en wij zijn als derde geëindigd. Dat is toch een pres tatie", kijkt Jorritsma nog een keer terug op twee weken Olympisch hockey. „Vooral de mentale groei van de ploeg was Coach Hans Jorritsma (geheel links) en manager Nico Spits omarmen elkaar nadat het brons in de wacht was ge sleept. Gert-Jan Schlattmann en Maurits Crucq geven op de zelfde wijze blijk van hun vreugde. - fotoanp belangrijk. Zij zijn gehard in een lange reeks wedstrijden in het buitenland en tegen sterke ploegen. Daar hebben vooral de jongeren veel van opgestoken. Hier in Seoul bleken ze de grote druk aan te kunnen. Hier kun je je nergens en achter nie mand meer verschuilen. Het is alsof je in de woestijn staat. Dan moet je sterk zijn om over eind te blijven. Daarom is de bronzen medaille een ver diende beloning". Van onze speciale verslaggever SEOUL - De Olympische comité's van de Sovjetunie en de Verenigde Staten hebben in Seoul besloten tot een samenwerking in de strijd tegen doping in de sport. Reeds eerder bestonden plannen hiertoe. De affaire Ben Johnson heeft de zaak bespoedigd. Marat Gramov, IOC-lid voor de Sovjetunie, deelde zondag op de laatste dag van de Olympische Spelen in Seoul mee dat reeds in november de eerste vergadering zal worden gehouden in Moskou. Het doel is een gezamelijke richtlijn in de dopingbestrijding. De bedoeling wordt de sporters te controleren in de voorberei dingsfase van grote evenementen. Als actieve sporter zal polsstokhoogspringer Sergei Boebka voor de Sovjetunie in de commissie zitting nemen. „Wederzijds wantrouwen schaadt de Olympische beweging enorm", meende Gramov. Naast een technische en medische richtlijn heeft de internationale sport volgens Gramov be hoefte aan een wereldwijze campagne tot bewustwording. „Het negatieve aspect van de sport moet voor altijd uitge bannen worden". SEOUL - Na tien mensen lijkt nu ook een paard het 'slachtoffer' te worden van de voortschrijdende techniek. Gistermorgen om kwart over zeven werden de Neder landse ruitercoach Henk Nooren en ruiter Rob Ehrens op het matje geroepen bij de medische commissie van de FEI (internationale ruitersport federatie). ERDAM (ANP) - Hor. grtwintig van de mooiste te Êningen en aquarellen uit 4 [erzameling van bijna 600 var werken met Amsterdarr nderwerpen, die indertijd bij' Ifen is gebracht door mr. Chr. P |an Eeghen, zijn te zien in hi emeente Archief Amsterd tentoonstelling heet érzameling Van Eeghen erdamse tekeningen 16 >cry enoemde verzamelaar heel bij voorkeur tekei ekocht die hij zowel histoi estetisch de moeite wai ond. De collectie geeft daai or niet alleen een beeld var stad in zijn voortdi erandering, maar ook van 4 ote rijkdom aan stijlen e ockeyers rijk beloond Selsinki was het destijds zilver, nu brons, na een bar bevochten overwinning met 2-1 op Australië. Het ivattingen binnen het stads |e vierde Olympische hockeymedaille voor Nederland ezicht als artistiek genre. De collectie Van Eeghen is dl latste grote particuliere ver- imeling die nog in zijn geh< ewaard is gebleven. Oplossing cryptogram van zaterdag -a- graafwerk e-a-s-x-e zandloper -i-g-a-o-k-s-1 knorhaan-rotje -s-y-n-e-a-e-e- -lips-criterium -e-i-s-ek-w- avondland toer e-g-ae-n- nestgeur -p-r-i- funest— -n-g-z- streken -n-t- •;oodJooA 'oi '3ut(aj '6 Ta0A saoq do 7, 'uiaiupaoiq -g 'srq^ (ut( Waa f 'spiui do uimF iSpueq z 'puoq uba jJBjjt? 'I Ie geschiedenis. jjaar na 'Moskou' knokte de kampioen zich vol- Vhet beproefde recept naar nieuw succes, meer op racht dan op kwaliteit, r de show zorgde Australië, lin Seoul de beste ploeg in [veld bracht, maar op het ;U door een falende afwer en een weke strafcorner at surplus aan klasse on- jioende munt kon slaan. ieuw kon de betere ploeg, alië, het dus niet winnen, itwoordelijk daarvoor vooral Frank Leistra, die (ter een sterk opererende ite lijn weer eens van zijn dagen had. Zoals hij in ikou al het fundament was het succes, zo stond hij ook pal. Pas acht minuten voor moest ook Leistra zwichten Ier de haast verpletterende Italische druk. Wark kaat- de bal toen niet zonder ge- langs de verraste Neder- sluitpost, lederland had het brons al bijna op het droge, want le met 2-0. De Australische intreffer verhoogde nog wel de spanning, maar de werd niet meer uit han- gegeven. „We hebben er voor moeten knokken", Leistra na afloop, „maar wisten we van tevoren. Op niveau moet je kunnen den tot je erbij neervalt. De taliërs geven wat dat be- het goede voorbeeld. Die i ook vallend naar een bal, eigenlijk niet meer te halen "och heb ik soms wel even «Ifeld, wanneer de druk Pletterend zwaar werd. er we hebben het doorstaan dat geeft toch extra voldoe- emaal volgens de beste tra- es van het Nederlandse he- ihockey sloeg de strafcorner vijandelijke illusies aan den. Viermaal slechts kon- de niet bijster intelligent 'ende Oranje-aanvallers strafcorner forceren. Dat voldoende, want tweemaal ;te 'het kanon' Floris-Jan «ander succes. Beide ma- ketste de bal via de stick da uitlopende Birmingham n het net. De tweede keer dat zelfs twijfelachtig, alische protesten haalden «r niets uit bij de scheids die aan de bikkel- ij® Medaille-slag de handen aen sluipschutter kreeg prooi, een medaille, JPakken. Het derde succes £L manschappen van J°r" ,j,.m het laatste anderhalf v 61 het zilver in het toer- L j °e Champions Trophy P0ud opthet EK in Moskou door Ton van Esch scoorde Nederland ogenschijn lijk hoger. Maar in Seoul was de concorrentie sterker en de druk groter. Brons was dan ook het meest haalbare voor dezE ploeg die nog teveel kwetsbare plekken had en teveel ups en downs kende om aanspraak te kunnen maken op een hogere waardering. Wat vooral pleit voor Neder land en coach Jorritsma is dat het team na de vormcrisis van de eerste week uit dat dal klom en de teamspirit toonde die de basis is voor het boeken van succes in het keiharde wereldje van het internationale tophoc- key. Daarin telt allang niet meer de schoonheid maar het nuttig rendement van de actie. Nederland heeft dat goed be grepen. Het compenseerde het gemis aan echte aanvallers (sa men maakten die vier veld- goals) met een moordende strafcorner, die Bovelander met negen goals aan de top van het scorerklassement bracht. Het compenseerde voorts ge brek aan klasse en routine met de vechtlust, die ook de under dog kansen biedt. Zoals het bij hem past genoot coach Jorritsma ingetogen van het succes: „Een bronzen me daille was voor ons hier de enig haalbare kaart. De ploeg is nog jong en gebrek aan ervaring heeft ons hier toch parten ge speeld. Vooral in de eerste week leek het wel of we achter uit holden. Daarom vind ik het knap dat dit team tegen de toe nemende druk in beter ging spelen. Die mentale groei, mede te danken aan de vele wedstrij den tegen buitenlandse teams, heeft ons nu brons opgeleverd". Nederland is met deze ploeg trouwens nog niet aan het einde van de rit. Seoul is voor de jonge brigade van Jorritsma een tussenstation. Slechts voor vier van de zestien spelers is het einde van hun loopbaan in zicht: Diepeveen, Klaassen, Booijman en wellicht ook Ben ninga. NEDERLAND-AUSTRAIJE 2-L 23. Bo- velander (sc) 1-0,56. Bovelander (sc) 2-0), 63. Wark 2-1. Scheidsrechters: Seidler (Wdl) en Renaud (Fra). Toeschouwers: 4.000. Straf corners: Nederland 4, Austra lië 6. NEDERLAND: Leistra; Klaassen; Kooijman, Crucq en Bovelander; Brink man, Delissen en Diepeveen; Parlevliet, Kruize (65. Faber) en Van de Honert AUSTRALIË: Noel; Davies; Wansbu- rough, Bestall (61. Wark) en Smith; Charlesworth (59. Stacy), Birmigham en Reid; Batch, Hager en HaWgood (59. Deane). Van onze speciale verslaggever SEOUL - Angelique Seriese heeft za terdag de laatste mogelijkheid Neder land in een van de Olympische de monstratiesporten aan een gouden medaille te helpen met beide handen aangegrepen. Ze moest er wel de Chinese boom Gao Fenglian (afgevallen tot 121,5 kilogram) voor vellen. Haar initiatieven in de finale werden door de jury op waarde geschat en terecht met goud beloond. „Ze heeft er hard genoeg voor ge traind", zei bondscoach Karei Gietelink. „Dit lijkt maar een simpel toernooitje met gelijk al kwartfinales. De werkelijke se lectie, en echt een keiharde, is vorig jaar bij het wereldkampioenschap in Essen ge daan. Het is heel knap om die Chinese te verslaan. Dat gebeurt niet vaak. Ze heeft taktisch goed gejudoëd. Je moetje natuur lijk niet door die Gao laten bedelven". De 20-jarige administratieve mede werkster uit Zevenbergen, ruim 30 kilo lichter dan haar tegenstandster, maakte die fout niet en koos voor een evenwich tige opbouw. Aanvankelijk probeerde ze vooral met been vegen een voordeeltje te pakken. Het sterkte haar zelfvertrouwen zo, dat ze al na een minuut het inzetten van een schouderworp niet langer schuwde en zich allengs ook aan het grondwerk waagde. Een poging tot een armklem mislukte bijvoorbeeld maar net. „Nog één keer aan vallen", riep haar trainer Chris de Korte, tevens bondscoach bij de heren, in de slot fase met vooruitziende blik. Hij kreeg ge lijk. De scheidsrechters oordeelden naar eer en geweten. De vechtlust en het inita- tief bezorgden de Nederlandse finaliste, die vorig jaar bij het WK in Essen derde werd, het goud. „Ik had nog nooit tegenover haar ge staan", zei de Zevenbergse judoka trots. „Ik had gehoord, dat ze erg sterk was en niet alleen pure massa meebracht. Dat is me meegevallen, zo sterk vond ik haar niet. Na een halve minuut begon ik in mijn kansen te geloven. Ik kon haar vast pakken zoals ik wilde. Afgesproken was dat ik zou proberen te blijven staan, voor komen dat ze me naar de grond kreeg. Al vrij snel was ik daar niet bang meer voor. Het werd toen een hele andere wedstrijd. Ik voelde me vrij zeker. Gelukkig vonden de scheidsrechters ook dat ik de beste was. Met hen weet je het hier tenslotte maar nooit". Over de twee partijen, die Seriese in de finale brachten - er deden zeven judoka's mee - was ze minder te spreken. Zowel te gen de Koreaanse Moon Ji-Yoon als de Amerikaanse Margaret Castro-Gomez, in Essen vorig jaar ook met brons omhangen, gaf een koka de doorslag. Het lichte voor deel haalde Seriese met een beenworp. Ook met de fles champagne van ijlbode Wim Cornelis onder de arm bleef ze er on tevreden over. „De eerste twee partijen gingen inder daad niet lekker. Door de spanning leek het wel of ik gebrek aan conditie had. Maar ik heb in de voorbereiding op dit toernooi zestien uur in de week getraind, voornamelijk met mannen, omdat in mijn gewichtsklasse in Nederland te weinig vrouwen zijn. Ik wist dat ik vier minuten voluit kon judoën, maar ik zat vast". De waarde van de Olympische titel, ook al telt die in Seoul nog niet echt mee, is groot voor haar, voor het damesjudo in het algemeen en voor het perspectief bij de strijd om de wereldtitels van volgend jaar in Joegoslavië en de Spelen van Barcelo na. „Damesjudo wordt in heel veel landen beoefend. Ook al doen er hier maar zeven mee, het is geen evenement om minach tend over te doen. Het is wel de wereldtop die hier staat, met de beste vier van de laatste WK. En ik haal toch maar de we reldkampioene van de mat. Dat mag een goede dag genoemd worden". Van onze speciale verslaggever SEOUL - De Olympische hockeytitel bij de heren kwam terecht bij Groot- Brittannië. Vier jaar nadat de Britten in Los Angeles verrassend het brons ver overden, zorgden zij daarmee in Seoul voor een nog grotere stunt. In de eerste Europese finale sinds 1920 werd West- duitsland met 3-1 verslagen. De Duitsers bleken te kwetsbaar voor het Britse counterhockey. Pas na 3-0 boekte Dopp een laat suc cesje voor de Duitsers. Na de derde plaats in Los Angeles is dit het derde grote succes voor de sober maar ef fectief spelende counterploeg van de Britten, die nu al meer dan vier jaar in vrijwel dezelfde samenstelling spe len. In 1986 was het team in Londen al goed voor zilver bij het wereldkampioen schap. Vorig jaar hield Ne derland in Moskou de Britten van hjet goud af. In Seoul bleek het geroutineerde en wilskrachtige team echter niet te stoppen. GROOT-BRITTANNIE-W EST- DUITSLAND 3-1 (1-0). 20. Sherwani 1-0,49. Kerly 2-0 (S.C.), 53. Sherwani 3- 0,59. Dopp 3-1. Angelique Seriese (op de achtergrond, in een grondgevecht gewikkeld met Gao Fenglian): „Het is geen evenement om minachtend over te doen. Hier was wel de wereldtop". - fotoap le monst Sunrise,Tiet paard van Ehrens, zijn sporen gevonden van hep- tamenol, een product dat op de lijst van verboden middelen staat. De ruiter uit Weert verkende met Nooren het parkoers voor de grote finale in het Olympi sche stadion, maar hij kreeg te horen dat hij niet zou mogen starten op grond van de uitslag van het doping-onderzoek. Rob Ehrens over dat mo ment: „Ik wist niet wat ik hoorde, ik was me van niets be wust. Maandag, bij de eerste kwalificatie-wedstrijd is Sun rise uitgeloot voor de doping controle. Maar daar maakte ik me geen zorgen over, want het paard is al verschillende keren gecontroleerd dit jaar. Onder andere in Hickstead, Walldorf en Aken. Daarna is alles zeer snel gegaan. Ik heb de laarzen uitgetrokken, maar hoorde 20 minuten later dat ik toch zou mogen starten". Achter de schermen hadden Henk Nooren en veterinair Rob de Vink aan de touwtjes ge trokken, met als resultaat dat het startverbod van Ehrens werd ingetrokken. Henk Nooren: „Het schijnt dat er procedure-fouten ge maakt zijn. De contra-exper tise is buiten ons om ook al meteen gedaan en die leverde ook een positief resultaat op. Maar wij waren daar niet van op de hoogte, zodat wij niets meer in handen hebben om het ongelijk te bewijzen. Ik vroeg om een contra-expertise en toen deden de leden van de ve terinaire commissie nogal ont wijkend. Ik denk dat ze op grond van die fout ook besloten hebben het startverbod op te heffen". „Bijna drie kwartier voordat ik moest starten, hoorde ik dat het verbod was opgeheven. Ik weet echt niet wat er aan de hand is geweest. De Vink en Nooren hebben de zaak verder in han den gehad. Alleen weet ik dat Sunrise al twee jaar hetzelfde voedsel en dezelfde vitamine preparaten krijgt. Wat die po sitieve uitslag heeft veroor zaakt, weet ik helemaal niet". Veterinair De Vink vat de zaak niet al te ernstig op. Hij gaat er van uit dat de zaak ge seponeerd wordt. De Vink: „Het schijnt om een minieme hoeveelheid heptamenol te zijn. Het is inderdaad een opwek kend middel, maar dat heb ik zeker niet ingespoten. Dan zou Sunrise niet meer op haar be nen hebben gestaan. Het zit ook in hoestdrankjes en zo, maar aangezien het paard zo gezond is en was als een vis, heeft hij ook geen hoestdrank gehad". De veterinair denkt een verge lijking te zien met vorig jaar, toen onder andere Christine Stückelberger in Goodwood haar bronzen dressuurmedaille van het EK moest inleveren, omdat bij haar paard sporen van hiobromide waren gevon den. „In dat jaar werden nog meer paarden positief bevon den met hiobromide. Drie maanden later bleken de spo ren ervan in voedsel te zitten. Een onderzoek bracht toen aan het licht dat van de tien zakken voer van dezelfde firma er acht goed waren en de andere twee sporen van hiobromide bevat ten. Stückelberger is later dan ook gerehabiliteerd. Omdat het hier ook van die geringe hoe veelheden betreft, acht ik iets dergelijks niet uitgesloten". Rob de Vink 'wijt' de oorzaak van de affaire aan de voort schrijdende techniek. „De reglementen voorzien daarin niet. Door de nieuwe technie ken kan men steeds geringere hoeveelheden opsporen en kan men ze verder terug traceren. Misschien heeft het spul wel altijd in een preparaat gezeten, maar kon men het tot nu toe niet opsporen. Het wordt in ieder geval wel tijd dat de FEI bepaalde hoeveelheden verbo den stof strafbaar gaat stellen. Nu hangt men al als het klein ste spoortje gevonden wordt De hoeveelheid die gevonden is, kan de prestatie van het paard zeker niet beïnvloeden, waarom zou je het dan toedie nen? De Britse sprinter Chris tie is een paar dagen nadat hij positief werd bevonden, ook gepardonneerd". (ADVERTENTIE) Woe. 19 okt. Munchen. Ver trek 18 okt. 22.00 uur. Luxe touringcar - reis kaart 250.- Bobo Sportreizen 076-143649 Specialist in: loopschoenen en -kleding ni iiffiimeiiiAni n riviiivbnuvrv/nkU HAAGDIJK 250 - BREDA TEL. 076-221561 Van onze speciale verslaggever SEOUL - Moest de Nederlandse hockey- ploeg er een heel toer nooi voor zwoegen, Patrick Faber hoefde er maar vijf minuten voor in actie te ko men. In het gehele toernooi wel te ver staan. De lange Amsterdam mer bracht het gehele toernooi door op de re servebank, die hij een jaar geleden zozeer ver foeide, dat hij na Mos kou voor de eer bedank te. Om in aanmerking te kunnen komen voor een medaille, moest hij ech ter tenminste een keer in actie komen. Die kans bood Jorritsma hem vijf minuten voor het einde. Waarmee ook de zes tiende man van de selec tie niet met lege handen naar Nederland terug keert. Veel vreugde leek het brons Faber niet te be zorgen. Hij kondigde ook aan niet meer onder lei ding van Jorritsma voor het Nederlands team in aanmerking te willen komen.

de Stem | 1988 | | pagina 11