L DE STEM oorzichtige vreugde ►m hockeybrons dames Met Han Kulker zitje altijd goed Christie vrijgesproken van dopinggebruik IERCKX/COX IN KIELZOG KOPLOPERS NAAR DERDE PLAATS l/INKOPER v-4 CA Australischen volgen Nederlandse dames op HEYMAB.V. Diskwalificatie van Amerikanen estafette /fï m er komt. ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 A62 OP KWALITEIT KUNT U RËKÈNËN wn. pn heeft vend in een Is consequent rsgebiedligt igd in Maastricht. wordt in Randwijck |alf jaar in gebruik weekbladen ge ide werksfeer voor l/V regeling. I^sseerd in deze nburger, stuurt u atiebriefmet tieldingvan Tv., richt. Breda Dong»" Belcrumweg 32 Hoge Ham 107 SEOUL (AFP) - De Britse Linford Christie is vrijgesproken van de be- jiuldiging dat hij doping r0u hebben gebruikt. Prins Alexander de Merode, voor zitter van de medische com- sie van het Internatio nal Olympisch Comité, eft dit bekendgemaakt, iristie, winnaar van het zil- op de 100 meter, was na de jnale van de 200 meter positief jevonden. In zijn urine waren »ren van efedrine aangetrof fen. Kerrith Brown, evenals Christie bij de eerste controle positief bevonden, kwam er minder genadig af. De medi sche commissie van het IOC bleef bij haar advies de judoka te schorsen voor de Spelen en hem zijn bronzen medaille af te nemen. De beslissing was una niem. Een woordvoerder van de Britse ploeg liet weten Brown naïviteit te verwijten. „Hij heeft iets gebruikt om een zwelling aan zijn knie tegen te gaan." De Merode zei dat de beslis sing om Christie in ere te her stellen met grote meerderheid was genomen. De sprinter had verklaard geen verboden mid delen te hebben geslikt. Wel gaf hij toe neusdruppels te hebben gebruikt tegen een ver koudheid. Die zouden efedrine hebben bevat, het middel waarop Christie werd betrapt. De atleet had gezegd dit op doktersadvies te hebben inge nomen. De medische commissie van het IOC nam genoegen met deze verklaring. Gelijk met de zaak van Christie en Brown bij de Olym pische Spelen in Seoul werd in Londen een nieuwe dopingaf- faire in de Engelse sportwereld bekend. In het grootscheepse onderzoek naar doping onder 5000 amateur-topsporters is een beroemde kampioen be trapt. Dit is vrijdag door de Britse Sportraad bekend gemaakt. Zijn naam wordt pas over een maand bekend gemaakt, als zijn schuld onomstotelijk vast staat. Dr David Cowan, het hoofd van het dopingcontrole- centrum in Kings College in Londen, maakte bekend dat het hier om anabole steroïden gaat. De Engelse Sportraad startte dit jaar met een zwaar gesubsi dieerd dopingonderzoek in de Britse amateur-topsport. Hier voor stelde de regering een be drag beschikbaar van 2,25 mil joen gulden. Intussen werd de polsstokhoogspringer Jeff Gut- teridge voor het leven ge schorst. Volgens Charles Do- nington, de woordvoerder van de Sportraad, werd inmiddels een groot aantal gewiehthef- fers schuldig bevonden. rons kwam uit het niets idrijfsbureau de functie va- jreiding/inkoop iemand die iren het dagelijks gebeuren pan onze speciale verslaggevers SEOUL - De bronzen medaille kwam als het vare uit het niets. Zo ruim lagen Annemiek Derckx en Annemarie Cox bij de start van de da- nes K2 500 meter al achter, dat hun kansen op en eervolle klassering verkeken schenen. ;én voordeel had die achterstand wel. De Nautilus-com binatie kon daardoor, zonder in overtreding te zijn, ge- iiik maken van de zuigkracht, die de golf van de Oost- Duitse en Bulgaarse boot veroorzaakte. „Ach", zei Anne- narie toen ze met Olympisch eremetaal was getooid heel liuchter,je kunt beter aanvallen, dan aangevallen wor- Ben". Een uiterst sterke tweede 250 meter maakte dat de echtste positie heel regelmatig verwisseld werd voor de plaats die brons opleverde. voorbereiding t.b.v. de nog l.t. de inkopen en de onder- Ig hiervan. ]ie werken t.b.v. een goed sbureau en de calculatie. [gelijke functie bij een bouw- passingen. bhappen. indaire arbeidsvoorwaarden ndeld worden, nnen 2 weken bij: nada, de Verenigde Staten, feweden, Hongarije en de Sov- letunie bezweken achtervol- voor de dadendrang van i Limburgse K2. Het tweetal (ut Roermond had in de race de istandigheden mee, dat dient te worden. Cox en lerckx lagen op de tweede ei. Tussen de favoriete Oost- puitsen en de Bulgaarsen in. we bij de baanindeling lo- n tussen die Duitsers en Bul- Jaren, dan is het heel goed", lad coach Piet Bogie tevoren egd. Het lot was hem welge- nd. „We weten dat de start Bet ons sterkste punt is", gaf xix onomwonden toe, „Het pat erom daarin niet te veel hter te komen. Ik had op :ons niet gerekend. Ik dacht lat zo'n vier, vijf boten zouden hten om de vierde plaats. Pat het drie zou worden heb ik il gehoopt. Niet verwacht. Dit brons is mooier dan de derde laats die ik vier jaar geleden nde KI op Lake Casitas haal- Toen moest ik het alleen en". De stille hoop in het Neder- ndse kamp, dat de Oranje K2 log hoger zou kunnen reiken Mat enkele favorieten dub- tó voeren was snel vervlogen. Wereldkampioene Birgit Schmidt had eerder een onver wachte nederlaag geleden te gen de Bulgaarse Vania Gue- cheva in de Kl-finale. Dat ver lies had het moreel van de Oostduitse niet aangetast. Met Anke Nothnagel greep ze de gouden medaille bij de K2, door Vania Guecheva en Diana Pa- lijiska uit Bulgarije in de slot fase naar de tweede plaats te verwijzen. Mogelijk was er bij Agneta Andersson wel sprake van een morele kater. De Zweedse speelde in de eindstrijd van de KI een figurantenrol. Ze deed dat ook bij de K2. Met Anna Olsson werd ze vier jaar gele den Olympisch kampioen. Dit maal kwamen de Zweedsen niet verder dan de zesde plaats. Slechts vier van de achttien medailles gingen op de eerste finaledag van het Olympisch kanotoernooi niet naar landen van het Oostblok. „Dat is lo gisch. In die landen is sprake van een werkelijk professio nele voorbereiding. Een halve dag per week werken voor een volledig salaris", hield Anne miek Derckx haar gehoor voor. „Ik heb twee scholen. Anne marie stond voor haar stage Annemarie Cox (links) en Annemieke Derckx (rechts) vieren hun bronzen kanorace samen met coach Piet Bogie. - fotoanp van de studie fysiotherapie", lichtte de lerares lichamelijke opvoeding verder toe. „Per 1 fe bruari heb ik bij één school be taald verlof gekregen. Ook An nemarie kreeg toen wat meer ruimte. Op 1 april hebben we ons pas geheel op de training kunnen toeleggen. Dat geeft je op die andere deelneemsters een hele achterstand. Daarbij komt dat onze start niet al te best is. Waarschijnlijk zijn wij beiden van nature gewoon sterk. Maar niet explosief. Je kan wel aan zo'n achterstand werken. Geheel teniet doe je zoiets toch niet. Maar goed, voor mij is het nu voorbij. Wat is er mooier dan stoppen op je hoogtepunt?" Hoe' sterk de Nederlandse boot in de tweede, helft van de race voer wijzen de tijden uit. Derckx en Cox waren op de laatste 250 meter bijna een halve seconde sneller dan de nieuwe Olympische kampioe nen. Dat zegt, zeker in de kano sport waar vaak hondersten van seconden beslissend zijn, heel veel. En dan te bedenken, dat het er aan het begin van het kanotoernooi even naar heeft uitgezien, dat de Nederlandse K2 niet eens zou mogen starten. Volgens de Internationale Ka nofederatie (ICF) had de Ne derlandse Kanobond een ach terstand met het betalen van de contributie. Pas toen die finan ciële perikelen waren rechtge- streken werd het startverbod opgeheven. [an onze speciale verslaggevers E0UL - De armen gingen pl omhoog, er werd ook Mrzichtig gejuicht, maar IJ manier waarop Laurien pllemse de stick naar de Jant slingerde, was veelbe- pnd. f vreugde om de bronzen me- lille in het Olympische hoc- -fytoernooi kon het leed over gemiste finale niet doen ver tel. Oranje bereikte vrijdag het troostduel om de derde tegen Groot-Brittannië "1) slechts het doel van die ag. Het doel van het toernooi, titel van Los Angeles pro beren, werd in de halve 'dstrijd tegen Australië 'ïaal voorbij geschoten. [Over de onbegrijpelijke in- ""'ng, die zich overigens al ume tijd aankondigde par bij gebrek aan voldoende ienstand telkenmale werd besteld, raakte bondscoach Ns van Heumen maar niet bepraat. Het bekijken van videobeelden zal hem nog fplmatig doen griezelen. Het een nuttige bezigheid zijn, .tilt wie te dicht bij de zijlijn ^wil met de wijsvinger naar scprebord nog wel eens de Weerde conclusies trekken. 'De positieve resultaten van Tjnje in het Olympische toer ei verdoezelden, en niet voor ■eerst, de inhoud van het Wey. De wijze waarop jstralië de mythe tot de wer- "ikheid terug bracht was schrijnend. Daartegen afgeme ten, was het nog een aange name verrassing, dat de Neder landse dames de motivatie konden opbrengen de Britsen voor de tweede keer in het Olympische toernooi te ver slaan. Spits Marjolein Bolhuis, die er in haar afscheidswedstrijd graag iets van wilde maken, bezorgde Nederland al snel een voorsprong. Na de gelijkmaker van Mary Nevill bracht straf cornerspecialiste Lisanne Le- jeune haar Olympische totaal nog voor rust op acht doelpun ten. In de tweede helft daalde het peil weer bedenkelijk, maar was de werklust besten dig. Dat was voldoende om het verschil aantoonbaar te hou den. Temeer daar keepster Det de Beus bij de vijf Britse straf- corners - Nederland kreeg er na rust geen enkele - elk ge vaar wist te bezweren. Het flesje champagne mocht derhalve toch nog snel even worden aangereikt door chef de mission Wim Cornells. „De ploeg heeft zich goed hersteld. Als je hier in de halve finale verliest, de eerste keer dat je zoiets overkomt, dan is het een klus de mensen weer op de rit te krijgen", lichtte Van Heu men zijn werk van'de laatste dagen toe. „Het klinkt alsof brons een troostprijs is. Maar het is een feit, dat we één fout hebben gemaakt en dat daar door brons ineens het hoogst haalbare was. Het was zeker geen briljant hockey, maar die prijs pakken ze toch maar". Na een dag rust is de dames selectie donderdag bij de tele visie gaan zitten om de video opnamen van de Italiaanse ca meraman Roberto Tolentini aan zich voorbij te laten gaan. Een dwingende maatregel. „Wat ons de laatste 20 minuten gebeurde, heb ik nog nooit meegemaakt. Vernederend. Deze band bewaren we zeker. Als we denken, dat we weer kunnen hockeyen, draaien we hem af", aldus Van Heumen eerlijk. Eenmaal beloond met brons, kon hij afstand nemen van de hoe dan ook tegenvallende prestaties. „Argentinië en de Verenigde Staten eindigen als zevende en achtste. Wij hebben dus duidelijk in de minste poule gezeten. Nadeel daarin is, dat onze zwakke punten dus ook niet'op de proef zijn ge steld. Dat gebeurde pas na drie wedstrijdjes door Australië. We hadden beter eerder op ons gezicht kunnen gaan. Ik vind het sportief gezien alleen wel jammer, dat we niet tegen Ko rea hebben gespeeld. Dat was in een stadion met 20.000 men sen een belevenis geweest". De bondscoach, die al voor aanvang van de Spelen bijte kende tot na de strijd om de Champions Trophy volgend jaar in Frankfurt, nam onoffi cieel afscheid van Marieke van Doorn, die nog net de gelegen heid kreeg haar 100ste inter- Marjolein Bolhuis, voorgrond, viert haar treffer in het duel met de Britsen. - foto anp land te laten bijs chrijven, Marjolein Bolhuis, Aletta van Manen en Sophie von Weiier. Zij beëindigden in Seoul, net als tweede doelvrouw Yvonne Buter, hun internationale loop baan. „Alle teams raken speel sters kwijt. Het is niet belang rijk, al verliezen we natuurlijk wel een aantal persoonlijkhe den. Er komt bij ons echter vol doende goede jeugd aan", voor spelde Van Heumen, die tevens een vervangster moet zoeken voor manager Cora de Wilde die in het' bondsbestuur de technische zaken voor haar re kening gaat nemen. NEDERLAND - GROOT- BRI1TANNIË 3-1 (3-1) 6. Bolhuis 1-0, 9. Nevill 1-1, 23. Lejeune 2-1 Van onze speciale verslaggevers SEOUL - De 4 x 100 meter heren-estafetteploeg van de Verenigde Staten is na de series gedis kwalificeerd vanwege overschrijding van de wisselzone. De favorieten voor de Olympische titel wonnen de vierde serie in 38,98. Voor Amerika liepen Mitchell, Robinson, Smith en McNeil. De diskwalifi catie betekent dat Carl Lewis, die pas in een later stadium in actie zou ko men, zjjn derde gouden medaille kan vergeten. De Amerikaanse esta fetteploeg ging in de fout bij de laatste wissel. Slot- loper Calvin Smith startte te vroeg, waar door Lee McNeil het stokje pas kon overgeven toen Smith al uit de wis selzone was. Carl Lewis, die had gehoopt zijn ze vende Olympische goud te behalen, stond aan de kant te kijken. Opvallend was dat de officials aanvankelijk niet reageerden op de duidelijk zichtbare wis- selfout. Totdat enkele be langrijke concurrenten voor Olympisch ereme taal, de Sovjetunie, Frankrijk en Nigeria, protest indienden bij de Internationale Amateur Atletiek Federatie. Daarop diskwalificeerde de jury de Verenigde Sta ten voor de halve finales van zaterdag. De ploeg van Amerika op de vier maal honderd meter werd eerder bui tenspel gezet tijdens de Spelen van 1912 en 1960. Buiten de boycot van 1980 in Moskou wonnen de Verenigde Staten verder altijd Olympisch goud op het nummer. SEOUL - Met Han Kulker zit je altijd goed. Zend hem uit naar een groot kampioenschap en hij plaatst zich op de 1500 meter altijd wel in de finale. Twee jaar geleden verbaasde hij vriend en vijand met brons op de Europese titelstrijd in Stuttgart. Een onbekende, die zich op het erepodium aan win naar Seb Coe voorstelde met de woorden „I'm Kulker from Holland". Vorig jaar was de Leidenaar een van de weinige Neder landse finalisten op het WK in Rome. Een negende plaats in een krankzinnige race was zijn deel. En om de opbouw naar een sportief hoogtepunt com pleet te maken: in Seoul plaat ste Kulker zich voor de Olym pische finale op zijn nummer. Vooral de manier waarop dat gebeurde stemde hem zeer tevreden. „Ik heb niet eens diep hoeven te gaan. Het ging per fect. Op de laatste 100 meter heb ik naar het scorebord ge keken om te zien of ik nog be dreigd werd. Maar ik zag, dat mijn vierde plek zeker was." Zoals gebruikelijk was de tacticus Kulker weer geslaagd Het eerste rondje alles aankij ken, dan de binnenbaan zoeken en vervolgens in de laatste honderd meter toeslaan. Kul ker finishte in 3.39,06, bijna een seconde achter winnaar Che- ruiyot, die met 3.38,09 als snel ste de finale binnestapte. „Het was een ideale race voor me", vond Kulker. „Ik had het moeilijker verwacht Per slot van rekening zaten er toch twee Kenyanen en twee Britten in. Maar er kwamen helemaal geen gekke tempoversnellin gen. Prima. Ik had het moeilij ker verwacht". Van de finale vorig jaar in Rome heeft Kulker veel ge leerd. Vandaar dat er in Seoul een andere finalist aan de start staat. „In Rome heb ik me gek laten maken. Dat zal me hier niet gebeuren. Ik ga mijn eigen race lopen. En het is natuurlijk een voordeel, dat Aouita en Cruz (beiden wegens een bles sure niet aan de start) er niet bij zijn". door Wil Kester Discuswerper Erik de Bruin kwam nog later in Seoul aan. Hij meldde zich pas afgelopen woensdagavond in het dorp. Het weerhield hem er niet van zich voor de finale te kwalificeren. „In het vlieg tuig heb ik mijn horloge omge zet en een slaappil genomen. Ik heb helemaal geen last van het tijdsverschil, ik voel me uitste kend". Zijn finaleplaats vond hij een meevaller. „Per slot van re kening zijn hier heel wat 64 meter en meer werpers. Dat gooi ik er niet zo gemakkelijk uit," aldus de man die met 66,78 het Nederlands record bezit. Voor een nationaal record- houdster viel wel het doek. Voor Marjan Olijslager bleek een plaats in de finale 100 me ter horden niet weggelegd. Zij was kort in haar commentaar op haar vijfde plek en haar matige tijd (13.08). „Ik raakte de vijfde horde, verloor mijn balans en dat was dat," zei ze gelaten. Dat de teleurstelling over haar uitschakeling in de series 4x100 meter estafette nog door werkte ontkende Olij slager. Maar het was wel een feit, dat haar wissel met Els Vader verre van ideaal was. „Els ver trok te snel," oordeelde ze, „daardoor moest ik me haasten om nog in de zone te wisselen". Met steunen en kreunen, en een matige 43.96, kwalificeerde het kwartet Cooman, Tromp, Olijslager, Vader zich toch nog voor de finale. Eigenlijk nog een hele prestatie ook, want tot dusver werd pas een paar keer op de wissels geoefend. Van onze speciale verslaggevers SEOUL - Het kan de Nederlandse hockeysters na het vero veren van de bronzen medaille tot schrale troost dienen, dat Australië de Olympische titel overnam. (S.C.), 34. Lejeune 3 -1 (s.c.). Scheids rechters: Tong (Zwi) en Crespo (Arg). NEDERLAND: De Beus; Van Ma nen (43. Van der Ben), Lejeune, Nieuwenhuizen en Willemse; Van Doorn. Benninga en Holsboer; Wolff, Bolhuis en Von Weiier (55. Ohr). GROOT-BRITTANNIË: Banks; Atkins, MacLeod, McBride en Di xon; Ramsay, Karen Brown en Gill Brown (55. Jordan); Prase, Nevill en Parker (55. Sixsmith). De Australischen, die Oranje uit de finale hielden door een zege van 3-1, versloegen in de door 20.000 door merg en been gillende Koreanen meebeleefde finale de Olympische gastvrou wen met 2-0. Australië speelde vrijdag het beste hockey. De Zuidkoreaan- sen, die een jaar lang iedere dag drie uur trainden, lieten zien veel aan techniek te heb ben geleerd en hun snelheid te hebben behouden. De afron ding van de mogelijkheden, liet op de slotdag van het dames- toernooi veel te wensen over. Australië ging veel slimmer te werk. De ploeg van coach Glen- cross kwam in de eerste helft op voorsprong door aanvoer ster Deborah Bowman, die de tweede strafbal van Australië wel voorbij keepster Chung Eun-Kyung schoof. Het onuit puttelijke chauvinisme op de tribunes hielp de plaatselijke favoriet ook in de tweede helft niet verder. Zuid-Korea viel wel aan, maar was zelden ge vaarlijk in de cirkel en ver waarloosde bovendien in de haast de achterstand goed te maken de defensie. De ruimte kwam de Australische zeer ge legen voor de genadestoot Het duel werd buiten het veld eerder ontsierd dan opge luisterd door de aanwezigheid van de Zuidkoreaanse presi dent Roh Tae-woo, die met zijn echtgenote vergeefs op 1 het derde achtereenvolgende ploe- gengoud zat te wachten. De sterke man, wiens grootste aanhang aan de toejuichingen te horen niet op de tribunes zat van het Songnam- stadion, bracht een leger veiligheids- en geheim agenten mee. Die leid den met opvallende bobbels on der verkeerde jasjes met hun nerveuze gezoek naar onraad d4 gandacht van velen en zeker van de buitenlanders van het hoqkey af. En dat deed vooral het spel van Australië en in iets minder mate ook Zuid-Korea tekort.

de Stem | 1988 | | pagina 9