KANS OP 1 Hitte*; Campagne tegen gebruik hardhout NATUURVERENIGING WIL VOLLEDIG HANDELSVERBOD IVOOR Geld vredesm Afhankelij kheid Puerto Rico ter discussie DE OLIFANT dreigt in Afrika uit te sterven. Afge lopenjaar is het aantal jum- ,bo's met ruim tien procent gedaald. De meeste werden slachtoffer van stropers. Conventie DE STEM BUITENLA CAPE CANAVERAL (RTR ten aan boord van het ruimt ben te lijden onder een 'hitt< fect aan het luchtkoelsysteer DE STEM ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 Mercedes TROPISCH REGENWOUD ERNSTIG BEDREIGD DOOR EXPORT Nederland Amerikaans Onderhandelingen jr=ln.rilH>—S*N JUAW===r-<fe [jy-j ==^fpORTORICO Yfcgj LrMqygpez^ Ponce Humocodg^gjg; -MONAmvnmn =St CROIX! :Atlantischi DOMTNÏÏSAAH5 REP- jamaica ^GUADELOUPE! -POMINICAtepg: ^martiniques^z: isanta lucia?^ —St VINCENTSClï ^GRENADA^^iS ^TRINIDAD^E :.Caribischez=zz Zee} VENEZUELA Olifant dreigt uit te sterven „Onze kleinkinderen kunnen straks alleen nog in de dieren tuin olifanten zien," waar schuwde onlangs de Afrikaanse Natuurvereniging. De belangen vereniging pleit voor een volle dig handelsverbod voor ivoor. Voor veel Afrikanen lijkt de verlei ding te groot. Bracht een normale slagtand in begin jaren zeventig slechts 50 dollar op, nu is het ivoor 1.000 dollar (ruim 2.000 gulden) waard, evenveel als het jaarsalaris van een Afrikaanse boswachter. Aan gemoedigd door de hoge prijs schui men stropers de laatste toevlucht soorden van de olifant af. Ze gebrui ken automatische wapens, motorza- gen, door vier wielen aangedreven jeeps en zelfs vliegtuigen. Parkwach ters vormen vaak geen partij voor de zwaarbewapende bendes. Afrika telt nog slechts 750.000 tot een miljoen olifanten. Het meest zorgwekkend lijkt de situatie in Ke nya. Het aantal in Kenya's grootste park Tsavo is van 80.000 gedaald tot minder dan 6.000. Alleen al in de af gelopen vier maanden zijn 92 kada vers van olifanten geborgen. Bij ge vechten met stropers kwamen drie parkwachten om. De Kenyaanse president Daniel Arap Moi maakte vorige week op de radio bekend dat de opzichters voor taan gericht op stropers zullen schie ten. Vergunningen voor mijnbouwon- dernemingen in de natuurreservaten zijn ingetrokken om meer zicht te krijgen op wie precies de stropers zijn. Er is de Kenyaanse regering veel aan gelegen de slachtpartijen te stop pen. Toeristen, die in groten getale op de natuurreservaten afkomen, brach ten vorig jaar 320 miljoen dollar aan harde valuta in het laatje. Stropers hebben het op de oudere mannetjes gemunt, omdat die de grootste slagtanden hebben. „Dat is een extra bedreiging voor de soort," aldus Joyce Poole, een olifantenex pert die in Kenya woont. „Olifanten zijn pas op hun 35ste geslachtsrijp. Het is dus cruciaal dat de dieren een hoge leeftijd bereiken." Zaïre huisvest verreweg het groot ste aantal olifanten van het continent, 350.000 tot een half miljoen. Andere Middenafrikaanse landen, Gabon, Cameroun en Congo, herbergen naar schatting 100.000 exemplaren. De oli fanten hebben er hun toevlucht kun nen zoeken in het tropisch regen woud, waarmee de landen nog gro tendeels zijn bedekt. De oorlog in Tsjaad en de enorme stroperij in de Centraal Afrikaanse Republiek heb ben de olifanten daar vrijwel uitge roeid. Alleen in Botswana, Malawi, Na mibia, Zuidafrika en Zimbabwe, sa men goed voor 200000 olifanten, daalt de populatie niet. In de andere Zuide lijk Afrikaanse landen, Angola, Mozambique en Zambia, gaat het be stand wel achteruit. In West-Afrika overleven sinds de eeuwwisseling slechts in enkele lan den kleine kuddes. In Noord-Afrika is het olifantenbestand beperkt tot een paar honderd in dierentuinen. De af name in Oost-Afrika, met name in Kenya en Tanzania, is 'drastisch', zegt Ian Douglas Hamilton, een deskun dige die in Tanzania onderzoek doet. De Conventie over Internationale Handel in Bedreigde Diersoorten (Ci tes), die in 1986 van kracht werd, heeft exportquota voor ivoor ingesteld. Ci tes heeft de illegale ivoorhandel ech ter niet kunnen afremmen; naar schatting gaat tachtig procent van de handel buiten de conventie om. Burundi, dat geen enkele olifant heeft en de conventie niet heeft on dertekend, exporteerde volgens Cites in 1986 23.000 slagtanden. Via Bu rundi en Oostafrikaanse kuststaten verschepen de stropers hun buit met 'dhows', kleine zeilbootjes, naar Du- bayy. Hongkong is het belangrijkste handelscentrum en Japan is de groot ste markt voor ivoor. Een woordvoerder van de Afri kaanse Natuurvereniging wijst op de 'achterdeur' die Cites ongewild voor stropers heeft opengelaten. „Handela ren in Hongkong laten het ivoor el ders bewerken en kunnen dat legaal in Hongkong invoeren," aldus de me dewerker. Hongkong is het belang rijkste handelscentrum en Japan de grootste markt voor ivoor. De natuurvereniging wil de 'ach terdeur' sluiten en pleit daarom voor een volledig handelsverbod voor ivoor. Andere deskundigen verwach ten hier echter weinig van. Zij wijzen op het handelsverbod voor de hoorn van de neushoorn, dat de bijna volle dige uitroeiing van het dier niet heeft kunnen voorkomen. In hun ogen kan alleen minder vraag naar ivoor de olifant redden.(IPS) Als gevolg van de sterk gestegen vraag naar ivoor is er een Een stroper hakt met een bijl de slagtand af voor het ivoor. verbeten jacht op olifanten ontketend. - fotoanp -fotoanp GIBRALTAR (AP) - Felix pizzarello, de rechter van instructie die het onderzoek leidt naar de omstandighe den waaronder drie onge wapende IRA-leden in Gi braltar zijn doodgeschoten door Britse commando's, heeft vrijdag gezegd dat in één van de gevallen naar zijn overtuiging sprake is geweest van onwettige doodslag. Hij hield de jury voor dat het geval van de 24-jarige Sean Sa- Dit heeft de Amerikaanse ruimt vrijdag meegedeeld. De ruimte1 opdracht om wat kleding uit te om uitdroging te voorkomen. Ir ruimteschip steeg de temperatui Het koelsysteem begaf het don- Hi; derdag enkele uren na de lan cering van de Discovery voor de eerste bemande Ameri kaanse ruimtevlucht sinds de ramp met het ruimteveer Chal lenger in januari 1986. Functionarissen van NASA zeiden niet uit te sluiten dat het ruimteveer eerder naar de aarde terugkeert indien het koelsysteem volledig defect raakt. De vluchtleider in Houston, Chuck Shaw, zei dat de storing waarschijnlijk te wijten is aan ijsafzetting op de koelhuizen. NEW YORK (IPS) - Dat de VN-v voor vrede heeft gekregen, wordt de volkerenorganisatie gezien ah rol die de VN spelen bij tot stai wereld. Maar in New York overh De VN kunnen de vredesmachten Nobelprijs van 2,5 miljoen Zweedse k den) is niet voldoende om de achten dere missies te voldoen. Die bedrage (ruim een miljard gulden). Vooral banon laat een flink gat zien. Dit jaar komt de bemiddeling door miljoen dollar te staan. De vredesir deels uit de verplichte bijdragen var willige stortingen. zoi isl ast no; Sh; 1 daj kin Dis rai de gri N/ les ko rer Komende zaterdag 8 okt er weer iets te doen in Amst< Daar willen we u graag bij hebben. Vandaar dit vrij- kaartje voor een grootse manifestatie. Met swingen de muziek. Een kindercir cus. Jaap van de Scheurs trampoline. Bekende arties ten. Een kermis. Enzo voorts. Enzovoorts. Maar het gaat niet alleen om plezier maken. We hebben ook wat met el kaar te bepraten. Want het kan anders in dit land. Be ter. Het kabinet zegt dat het goed gaat met het land. Da's mooi zegt de FNV. De welvaart groeit weer. We zijn door het dal heen, zegt het kabinet. Prima, zegt de FNV. Maardan ook eer lijk delen. Allemaal vooruit. Tropisch regenwoud in Indonesië. foto archief de stem wortels in het tropische woud. Waarom is tropisch hout zo bijzonder? De Nederlandse Stichting Werkgroep Behoud Tropisch Regenwoud zette het twee jaar geleden op een rijtje. Tropisch hardhout is volgens een studie die de werkgroep met steun van de Nederlandse overheid liet uitvoeren, welis waar duurder dan naaldhout maar gaat langer mee. Het heeft weinig onderhoud nodig en in bepaalde soorten zitten geen knoesten, handig voor de meubelmakers. Verder heeft hardhout een grote diameter en is de tekening van het hout oogstrelend. Toch vindt de werkgroep, be hoort tropisch hardhout niet tot de 'klasse Mercedes' van de houtsoorten. Goed onderhou den en goedkoper naaldhout voldoet meestal even goed. De eerste twintig jaar bieden de bossen in de Verenigde Staten, de Sovjetunie en in Nederland nog genoeg naaldhout, mits er met overleg wordt gekapt en herbebost. Tropisch hout is be stand tegen tientallen jaren da gelijkse slagregens, maar naaldhout zal in dergelijke ex treme gevallen moeten worden geïmpregneerd. De vraag is of de chemicaliën die daarvoor nodig zijn niet even schadelijk zijn voor het milieu als het kappen van tropische bossen, aldus de werkgroep. Enkele Nederlandse gemeen ten hebben al maatregelen ge nomen om het gebruik van hardhout terug te dringen. In Schiedam is het al geruime tijd verboden tropisch hardhout in de woningbouw te gebruiken, een bepaling die volgens een gemeentewoordvoerder „totaal geen problemen oplevert". De nieuwe sluisdeur in de binnen stad daarentegen is wel van hardhout, omdat „daarvoor nu eenmaal geen aluminium of kunststof kan worden ge bruikt". In Haarlem, Leiden en Arnhem staan soortgelijke ac ties op stapel. Naar verluidt zou ook de Rijksgebouwen dienst maatregelen overwegen. De Nederlandse Houtbond, de organisatie van houtimpor teurs in ons land, heeft de EG voorgesteld een heffing te leg gen op de import van tropisch hout. Het geld zou ten goede moeten komen aan de Interna tionale Tropische Houtorgani satie (ITTO), waarin 95 procent van de houtproducerende en consumerende landen is ver enigd. De Stichting Bos en Hout, die marktonderzoek ver richt voor onder meer de Ne derlandse overheid, vraagt zich af of de campagne zoden aan de dijk zet. „Je hebt met souve- reine staten te maken, waar je weinig invloed op kunt uitoefe nen," zegt woordvoerder ir. van der Meijden desgevraagd. „Die jaag je tegen je in het harnas". Hij wijst er op dat, als de vraag naar tropisch hardhout ver mindert, de prijs zal dalen. De landen zullen dan nog meer moeten kappen om aan de be nodigde deviezen te komen. „Het is een nobel streven om het Nederlandse gebruik terug te dringen", antwoordt Wim Bergmans, secretaris van de IUCN, een van de organisato ren, op de vraag of het doel van de campagne haalbaar is. Be langrijker vindt hij dat consu menten gaan nadenken over hun parketvloer en kozijnen. „We bieden geen kant-en-klare oplossing, maar zijn al een stuk verder als de gebruikers stil staan bij de gevolgen".(IPS) ALS HET aan de Neder landse milieubeweging ligt, hebben we straks allemaal kunststof raamkozijnen en zijn hardhouten sponningen taboe. Onlangs lanceerden vier Nederlandse organisa ties een campagne ter be houd van het tropisch re genwoud. Doel is het ge bruik van tropisch hard hout binnen een jaar te hal veren. De achterliggende idee is dui delijk. Nederland is een be langrijke houtimporteur in de wereld. Wij zijn met onze vraag naar hardhout medever antwoordelijk voor het ver dwijnen van de tropische re genwouden in de Derde We reld. De organisaties willen dan ook dat er bij invoer van hout strenger gekeken wordt naar waar de herkomst en of het verantwoord is gekapt. De organisaties, de Vereni ging Milieudefensie, Werk groep Behoud Tropisch Regen woud, Consumentencontact en de Internationale Unie voor Natuurbehoud (IUCN)-Leden- contact, vinden dat importe rende landen niet langer kun nen doen alsof hun neus bloedt. Een gedragscode voor impor teurs is al een stap in de goede richting. Regeringen in de Derde Wereld moeten onder druk worden gezet het kappen in kwetsbare regenwouden te verbieden en aan herbebossing te denken, vinden zij. Hardhout zou voortaan alleen nog maar van houtplantages moeten ko men. De campagne, onder het motto 'Hart voor het Regen woud' wordt gedragen door on geveer 150 plaatselijke groepen. Zij zullen bij gemeenteraden, woningbouwverenigingen en architecten vragen om spaar zamer toepassing van hout, on der meer in de bouw. In Neder land wordt driekwart van tro pisch hardhout namelijk daar gebruikt. De bezorgdheid van de Nederlandse milieuorgani saties over de regenwouden leeft in brede kring. Volgens de VN-organisatie voor Voedsel en Landbouw (FAO) verdwijnt jaarlijks in de hele wereld ongeveer 3,5 keer Bomen worden geveld voor brandhout of om ruimte te scheppen voor de teelt van exportgewassen. - fotoupi Nederland aan bosoppervlakte. De oorzaken lopen uiteen. Boe ren branden terrein af om in cultuur, te brengen, bomen worden geveld voor brandhout of om ruimte te maken voor teelt van exportgewassen. In Indonesië werden grote delen oerwoud gekapt voor herhuis vesting van de bevolking. Daarnaast is er de winstge vende houtexport. Jaarlijks gaat er in de handel in tropisch hardhout naar schatting acht miljard dollar om. De grootste leveranciers zijn de Zuidoosta- ziatische landen Malaysia en Indonesië. Latijns-Amerika bezit meer dan de helft van de tropische regenwouden, maar speelt een minder belangrijke rol in de uitvoer. Maar daarin lijkt nu verandering te komen. Het Wereldnatuurfonds waar schuwde onlangs dat de vraag naar Latijnsamerikaans hout toeneemt, omdat de bossen in Malaysia en Indonesië uitgeput raken. Voortrekker is Brazilië, waar de afnemers, de afgelo pen jaar vier keer zoveel hout vandaan sleepten als in 1986. Nederland importeert jaarlijks twee miljoen kubieke meter hout per inwoner. Daarnaast spelen we een belangrijke rol als bewerker van hout: onge veer een vijfde van het hout wordt opnieuw geëxporteerd als triplex, fineer of een ander produkt. De Europese Gemeen schap is samen met Japan de grootste afnemer van tropisch hardhout. Het gebruik van tro pisch hout in Nederland is pas na de Tweede Wereldoorlog in een stroomversnelling geraakt. Hoewel er meer dan veertig duizend houtsoorten zijn die zich tropisch hardhout mogen noemen, haalden wij vroeger alleen soorten als teak, maho nie en ebbehout binnen. Die waren zeer in trek voor meu bels. Bovendien leverden som mige soorten kleurstoffen voor textiel op. Vandaag de dag im porteert de Nederlandse hout verwerkende industrie vooral merantie en azobe, voor dam- wanden, deuren en kozijnen. Maar ook bezemstelen, doods kisten en speelgoed vinden hun Puerto Rico, het strand van rijke Amerikanen. foto archief de stem Door Helen Simon OP 8 november worden niet alleen in de Verenigde Staten verkiezingen gehouden, maar ook op het nauw met Amerika verbonden eiland Puerto Rico. De verkiezingen voor een gouverneur, parlementsle den, burgemeesters en een vertegenwoordiger voor het Amerikaanse Congres, die overigens geen stem recht heeft, staan dan ook in het teken van de be trekkingen met de Verenigde Staten. De drie belangrijkste politieke partijen op het Caraïbische eiland worden gekenmerkt door hun voorkeur voor onaf hankelijkheid, voor een Gemenebest-status in nauwe ver bondenheid met de Verenigde Staten of voor een volledige verbintenis met de VS. Zij zijn het over eén ding eens: alle partijen willen een wijziging van de huidige semi-kolo- niale status. Zowel gouverneur Rafael Hernandez Colon, voorstander van een Gemenebest-status, als zijn rivaal Baltasar Cor- rada del Rio, burgemeester van de hoofdstad San Juan en voorstander van het plan Puerto Rico de 51ste staat van de Verenigde Staten te maken, heeft voorgesteld na de ko mende verkiezingen een referendum te houden over de status van het eiland. Het zou het eerste referendum zijn over deze zaak sinds 1967, toen 60 procent van de kiezers stemde voor voortzetting van de Gemenebest-regeling. Op Puerto Rico wonen 3,3 miljoen, meest Spaans spre kende mensen. Het eiland ligt 1.600 kilometer uit de kust van Miami in Florida in de VS. Puerto Rico voert de Ame rikaanse vlag sinds 1898, toen Spanje het eiland aan Ame rika overdroeg aan het eind van de Spaans-Amerikaanse oorlog. De huidige status, die in juli 1952 in werking trad, geeft Puerto Rico evenveel controle over de eigen zaken als de 50 Amerikaanse staten. Puertoricanen zijn Amerikaanse staatsburgers, maar ze betalen geen belasting en mogen niet meedoen aan de pre sidentsverkiezingen. Desondanks zitten ze in het Ameri kaanse leger en profiteren ze van de regelingen voor so ciale zekerheid. Puerto RiCo kreeg dit jaar 6,5 miljard dol lar steun van de VS. Amerikaanse bedrijven investeren op grote schaal op Puerto Rico om te kunnen profiteren van de belastingvoordelen, waardoor het eiland een van de sterkste economieën heeft van Latijns-Amerika. In ruil hiervoor gebruiken de VS Puerto Rico merikaansegische basis voor marine-operaties en als belangrijke markt voor Amerikaanse goederen. 'De realiteit van de verhouding, zoals die nu is, is bijzon der voordelig voor Puerto Rico. Ondanks de pogingen van president Reagan en het Congres de overheidsuitgaven te beperken om zo de gigantische federale tekorten te ver minderen, kennen de fondsen voor het eiland een constante groei,' schrijft commentator Alex Maldonado in het En gelstalige blad San Juan Star. Toch heerst aan alle kanten ontevredenheid. Voorstan ders van de Gemenebest-status willen meer zeggenschap in de interne aangelegenheden van Puerto Rico. Aanhan gers van een staat binnen de Verenigde Staten klagen er over dat ze worden behandeld als tweederangs burgers en de onafhankelijkheidsbeweging wil onvervalste soeverei niteit. De 51-jarige Hernandez Colon, die hoopt op een derde ambtstermijn als gouverneur, is wel voorstander van de Gemenebest-status, maar wil dat Washington de controle op immigratie, buitenlandse handel en bepaalde aspecten van milieu- en werkgelegenheidsbeleid stopzet. Zijn De mocratische Volkspartij heeft plannen aangekondigd voor een referendum na de verkiezingen over 'maximale auto nomie' voor Puerto Rico, zonder uit te leggen wat dat ver der inhoudt. De nieuwe Democratische Partij wil in een referendum aan de orde stellen of Puerto Rico onderhandelingen met de Verenigde Staten moet beginnen over de vorming van een 51ste staat. Daarna zou in een tweede referendum moeten worden gestemd over de formule voor dergelijke, onderhandelingen. De kleine Onafhankelijkheidspartij, die in 20 jaar nooit meer dan 6 procent van de stemmen kreeg, wil met Wash ington onderhandelen over de soevereiniteitskwestie. De verkiezingen van 8 november zullen in ieder geval nog geen uitkomst brengen over de status van het eiland. Juan Garcia Passalacqua, politiek commentator, zei in een interview dat de discussie nogal academisch is, omdat de Verenigde Staten vetorecht hebben over een eventuele aanvraag voor een nieuwe staat. „Hier doen we wat de Verenigde Staten van Amerika willen," aldus Garcia. De verkiezingen worden vermoedelijk een nek-aan- nek-race tussen Hernandez Colon en Corrada del Rio, Een opiniepeiling in juli wees uit dat de huidige gouverneur 5 punten voorsprong had op zijn grootste rivaal met 45 tegen 40 procent(AP) I

de Stem | 1988 | | pagina 4