VVD: keuze 'ja' tegen 'Dekker' of kabinetscrisis Gromyko: levende legende PvdA hek Rupsen kunnen vraag naar zijde niet aan MINDER S Overvol busje Staatkundig systeem Sovjetunie DE ST EM C OMB Grote schoonma _DESTEM_ DE STEM ACHTERGROND ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 IS HET SPROOKJE VAN JORIS EN DE DRAAK AL WEER VOORBIJ Tg] STEM BINNENLA PRINSES Caroline van Monaco draagt ze, Dynasty-ster Joan Collins heeft ze en ook de helden van Miami Vice, Philipp Michael Thomas en Don Johnson, weten er raad mee, maar in de Nederlandse luxe warenhuizen liggen ze in de aanbieding: zijden kleren. Nederlanders lopen niet zo warm voor het uit de zijde rups gewonnen garen. Het is duur, moeilijk te wassen en je ziet er alles op, menen zij. Wie deze week de interna tionale Aziatische zijdebeurs in de Amsterdamse RAI bin nenwandelde, kon zich niet aan de indruk onttrekken dat zijde inderdaad geen dage lijkse verschijning is. Euro pese en Amerikaanse inko pers en handelaren deden za ken met de verschillende standhouders van Aziatische producenten als China, Zuid- korea, Burma en Bangladesh. Vergeleken met de totale wereldproduktie van vezels is die van zijde te verwaarlozen. Met 60.000 ton per jaar is dat slechts 0,2 procent. Die we reldproduktie is de laatste halve eeuw nauwelijks ge groeid, maar de leidende rol van Japan is inmiddels wel volledig overgenomen door China. De marktprijs is onge veer 125 gulden per kilo en stijgt licht. Een geweven en gekleurde lap, kan echter wel 250 gulden per meter opbren gen. Het verhaal gaat dat de Chinese keizerin Si Ling Chi de zijde bijna 5000 jaar gele den ontdekte toen een cocon in haar thee viel. De keizerin raakte gebiologeerd door het fijne draadje dat zich daaruit ontrolde. Sindsdien heeft de teelt van zijderupsen een grote vlucht genomen. Waar schijnlijk houden 25 miljoen Chinese gezinnen zich ermee bezig. Meestal als bijverdien ste. De zijderups is uiterst kies keurig. Hij leeft allang niet meer in de vrije natuur, maar in huis. Zes weken lang moet hij elke vier uur (dag en nacht) een blaadje van de moerbeiboom krijgen aange reikt. Pas dan maakt hij een cocon van zijde, die na een dag of tien door de teler in een oven wordt gedroogd en ont wonden. Van de ruim twee ki lometer lange draad is een ki lometer direct bruikbaar als draad, terwijl de stukken aan het begin en het eind tot een ruwere zijdesoort worden ge sponnen. Japan en Zuidkorea, landen met veel industrie, hebben zich langzamerhand uit de zijdeproduktie teruggetrok ken. De lonen zijn daar te hoog geworden voor deze ar beidsintensieve bedrijfstak en de grond - nodig voor de moerbeibomen - is schaars. Vandaar dat China en India, met een jaarlijkse produktie van respectievelijk 35.000 en 8.000 ton, nu marktleiders zijn. Nieuwkomers zijn Brazi lië en Botswana, die ook een voor de rups gunstig klimaat hebben (gemiddeld 24 graden celsius en ruim 70 procent vochtigheid). De rupsenteelt is een typi sche bezigheid van arme be volkingsgroepen. Het is ar beidsintensief en kan gedaan worden naast huishouden en arbeid op het land. De zijde teelt verplaatst zich in China van de wat rijkere kustgebie den, waar meer mogelijkhe den voor de teelt van export gewassen zijn, naar het ar mere binnenland. En in een relatief sterk geïndustriali seerd land als Brazilië zijn het de arme boeren die hun hoop op de zijde vestigen. „Je kunt de produktie van zijde niet van de ene dag op de andere opvoeren", zegt Chen Jincheng, manager van Chi- nasilk. Deze Chinese im- en exportorganisatie voor zijde is verantwoordelijk voor 90 procent van de wereldhandel in ruwe zijde en 40 procent van die in geweven stoffen en kleding. „Het vereist niet al leen vaardigheid om de rup sen te telen, maar je hebt ook eerst grote arealen moerbei bomen nodig." Chen Jincheng vindt Ne derland een interessante markt en roemt de eigen schappen van zijde. Echt no dig heeft hij ons land niet, want het gaat goed met de zij de. De vraag neemt toe, niet in de laatste plaats omdat de welvaart in China stijgt en steeds meer Chinezen zich een zijden pak of blouse kunnen permitteren. „Ook in China is zijde duur", zegt Jincheng, zijn overhemd tonend welke hem ongeveer een derde van zijn maandsalaris kost. Voor malig directeur van het Con- fectiecentrum Harmen Boenk constateert dat de import van zijde niets voorstelt in Neder land. „Er is een tendens naar het gebruik van natuurlijke stoffen. Nederlanders kiezen echter eerder voor wol, katoen en linnen, dan voor zijde. Het toont alles, je ziet direct als iemands BH niet goed zit. Daar houden Nederlandse vrouwen niet zo van." Boenk verwacht dat de prijs van zijden kleding lager zal worden. Traditioneel werd de ruwe zijde verwerkt in Europese modecentra als Co- mo, Milaan, Lyon en Zurich, wat de prijs enorm opdrijft. „Modieus is duur", zegt Boenk. „Steeds meer zijden kleding wordt nu echter in Aziatische landen zelf voor de export geproduceerd en men krijgt steeds beter onder de knie waaraan de Nederlandse consument behoefte heeft, bijvoorbeeld wat model, desin en afwerking betreffen." Toch blijft de Nederlandse markt lastig. In naburige landen als Duitsland, Engeland, Frank rijk en Italië is zijden kleding vaker op straat te zien. Dat komt, zo meent een vertegen woordigster van een door China betaalde organisatie ter promotie van zijde in Europa, doordat men daar meer aan het produkt zijde is gewend. „Een deel van de superieure eigenschappen van zijde, straalt af op de drager ervan", zegt zij. „In Nederland doen wij niet aan promotie en dat is duidelijk te merken. Hier denkt men nog steeds dat zijde moeilijker te behandelen is dan wol. Wat absoluut niet waar is." (IPS) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen-adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Voor bezorgklachten: 076-236888. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14,01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35,4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice- Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Pieter Eggen DE triomfantelijke glimlach die het gezicht van WD-fractievoor- zitter Joris Voorhoeve de laatste weken zo nadrukkelijk getooid had was ineens verdwenen. Lijkbleek en alsof hij zojuist in een verse ui had gebeten, beende hij weg. Later op de avond hervond Voor hoeve zich en legde hij weer met een Iicht-ironische ondertoon uit waar de WD zich in het politieke spectrum ophoudt. Het was donderdag niet de leukste dag voor de WD. Na de glorieuze confrontaties tussen de WD en het kabinet in de paspoortaffaire, ligt er nu in Den Haag een volgende splijt zwam in de vorm van het plan-Dek ker, de hervorming van de gezond heidszorg. De WD zit hopeloos in zijn maag met 'Dekker' en weet niet goed hoe te handelen. De manier waarop de libe ralen donderdag in de Tweede Kamer openlijk van hun vertwijfeling blijk gaven, laat zien hoe problematisch 'Dekker' voor hen is. Die vertwijfe ling is zo groot, dat de WD deze week het toch al wankele kabinet verder in diskrediet heeft gebracht. In het regeerakkoord uit 1986 spra ken CDA en WD af dat het steeds duurder wordende systeem van de gezondheidszorg op de helling moest. Een club van wijze heren moest een 'masterplan' bedenken. Die club, onder leiding van Phi- lips-topman dr. W. Dekker stelde in het voorjaar van 1987 voor dat er een basisverzekering voor iedereen moet komen. De verschillen tussen parti culiere verzekering en ziekenfonds moeten vervallen en voor de basis verzekering wordt een premie be taald deels in de vorm van een vast bedrag (nominaal) en deels naar draagkracht (procentueel). In combi natie met maatregelen om verzeke raars meer met elkaar te laten con curreren (verschillen in premie of pakket en contracten sluiten met de goedkoopste ziekenhuizen en artsen) zou de gezondheidszorg stelselmatig goedkoper kunnen worden. De politieke discussie spitste zich vooral toe op de hoogte van de nomi nale premie, de omvang van de basis verzekering en de koopkrachtgevol gen voor de mensen met een kleine beurs. De PvdA vond dat die basis verzekering zo groot mogelijk en de nominale premie zo laag mogelijk moest zijn (goed voor de koopkracht); de WD dacht er precies omgekeerd over en het CDA zat er tussenin. Die discussie is nog steeds niet be slecht en vormt op de achtergrond de hoofdreden voor de ruzie die nu zo nadrukkelijk aan het licht is getre den. In juni van dit jaar besprak de Tweede Kamer de hoofdlijnen van 'Dekker' en het plan van het kabinet om zo snel mogelijk te beginnen met 'Dekker'. De W7D nog steeds be nauwd om in te stemmen met 'Dek ker' werd vlak vóór het debat krach tig door Lubbers toegesproken. Lub bers dreigde, op een CD A-partij raad openlijk met een kabinetscrisis: „Er zijn belangrijker zaken dat een mi nisterszetel. Zo'n ding is de volksge zondheid. Als het met de anderen (lees: de WD, PE.) niet lukt, dan moet het CDA alleen verder". Morrend stemde de W7D daarna in met 'Dekker', maar wel met veel sla gen om de arm. Zo mocht de eerste stap niet verder reiken dan het ver kiezingsjaar 1990. De W7D hoopte stilletjes erop dat de verkiezingen in dat jaar de 'Dekker'-discussie een nieuwe wending geven. En in ieder geval moesten de liberalen voorko men dat ze zich niet nu zouden bin den aan een model-basisverzekering zoals het CDA dat wil. Voor de korte termijn ging de WD wel akkoord met invoering per 1 ja nuari van een nominale premie (van Drs.D.Dees - foto de stem/johan van gurp 65 gulden per volwassene en 32 gul den per kind) voor ziekenfondspa tiënten en invoering van een gedeel telijk procentuele premie voor parti culieren. Het kabinet doet dat door de AWBZ (bijzondere ziektekosten) uit te breiden met voorzieningen uit het ziekenfondspakket. De premie voor die AWBZ wordt procentueel gehe ven en moet vanaf 1990 door alle werknemers worden betaald. Dat moet de eerste stap worden op weg naar de basisverzekering, die het ka binet iri 1992 (of iets later) wil hebben bereikt. In de zomer besloot het kabinet (onder druk van het CDA en Lub bers) een grotere eerste stap te zetten dan aanvankelijk gepland. Lubbers wil niet het risico lopen dat Een gro tere nominale premie dus en meer voorzieningen in de AWBZ. Dat zou een nieuwe aderlating voor de laagst betaalden hebben ingehouden. Maar dankzij eèn forse belastingmeevaller kan het kabinet het probleem pijn loos afkopen. De kinderbijslag gaat met vier procent en in 1990 nog eens met vijf procent omhoog. De hogere versnelling waar Lub bers en het CDA 'Dekker' in zetten, schoot de liberalen danig in het ver keerde keelgat. Nu grote stappen vooruit, zou 'Dekker' en de basisver zekering onontkoombaar maken. Het liberale voorbehoud - pas na 1990 de échte beslissingen - spatte zowat uit een. De WD-woordvoerder Nijhuis (die van het 'politieke vandalisme') had eerder het beeld van de trein ge bruikt. Voor hem mocht de trein wel uit Den Haag vertrekken, maar voor lopig niet verder dan Voorburg rij den. Wat Lubbers en het CDA nu de den was gelijk doorrijden naar Utrecht met de vooropgezette bedoe ling naar Maastricht koersen. De li beralen gruwden van dat beeld. Wat moesten ze nu dan doen.de trein la ten ontsporen Op dat punt zijn de liberalen nu aangeland. De partijstategen, Voor hoeve voorop, weten het nog niet goed. Ze durfden deze week nog geen ja zeggen, ondanks het dreigement van partijgenoot, staatssecretaris Dees (Volksgezondheid) af te treden als de liberalen niet héél snel hun be zwaren laten varen. Hoe hoog de nood gestegen was, bleek wel uit de buitengewoon chao tische manier waarop de WD het kamerdebat van donderdag ont vluchtte. Er was nog extra bedenktijd nodig om de gevolgen van enkele maatregelen goed te overdenken en nog eens door te spreken met »de mensen die er echt verstand van heb ben". In de danig verziekte verhoudin gen van het moment is een crisis over 'Dekker' gelijk een kabinetscrisis. Lubbers speculeerde daar enige maanden geleden al openlijk 0p, maar hij verzuimde het dreigement gisteren te herhalen. Kennelijk durfde hij het gisteren' niet aan dg WD op de pijnbank te leggen. De laatste weken had de premier genoeg woorden over om de VVD te prikke len en te treiteren Gisteren gunde hij de liberalen hun bedenktijd. Voor het CDA (en Lubbers) is tfe huidige situatie ook zeer comfortabel. Uitstel van de noodzakelijke beslis- singen met enkele dagen brengt de eerste 'Dekker'-operatie niet wezen lijk in gevaar. En tegelijkertijd weet het CDA dat de WD zich nauwelijks een kabinetscrisis kan permitteren over 'Dekker'. Wat zou dat immers het CDA een mooi verkiezingsonderwerp geven: 'De WD wil niet meewerken aan een sociale en betaalbare gezondheids zorg in de toekomst, zoals het CDa wil'. Met zo'n slogan kun je de verkie zingen wel winnen. Voorhoeve weet dat ook en hij voelt voor het eerst sinds maanden weer eens wat het is om onder het CDA-juk door te moe ten. Dinsdag moeten de liberalen zeg gen wat ze met 'Dekker' doen. Als de WD ja zegt, zal dat met de grootst mogelijke tegenzin doen. Niet alleen omdat ze 'Dekker' niet lust, maar vooral natuurlijk omdat de verhou dingen in de coalitie dan weer her steld worden. Of de WD weer terug wil naar de rol van willige bondge noot van het CDA is de vraag. De li beralen waren juist zo lekker brutaal op weg hun eigen gezicht weer te la ten zien. En vrijheid verslaaft. Voorhoeve moet zich donderdag met een schok hebben beseft dat het sprookje van Joris en de draak (Lub bers) een plotselinge wending krijgt OP 2 juli 1985 werd in Mos kou een haast ondenkbare benoeming bekendge maakt. Andrej Gromyko, bijna 76 jaar oud en al 28 jaar minister van Buiten landse Zaken van de Sov jetunie, kondigde aan dat hij zijn ministerie - een 'suikertaart' aan de Smo- lenskstraat - ging verla ten. Dat is inmiddels ruim drie jaar geleden. Het ziet ernaar uit dat nu een definitief einde is gekomen aan zijn langdu rige politieke loopbaan. Vrij dag moest hij zijn lidmaat schap van het Politburo opge ven. Zaterdag wordt zijn af treden als president ver wacht. De man, die de verpersoon lijking werd van de buiten landse politiek van de Sovjet unie, sloot in 1985 zijn officiële loopbaan af als boegbeeld van de Sovjetunie naar buiten toe. Hij werd toen staatshoofd van het land, of in Sovjettermino logie voorzitter van het Presi dium van de Opperste Sovjet. De benoeming op de voorna melijk ceremoniële post leek de kroon op een glanzende carrière van een minister die naar eigen zeggen 'het reizen moe was'. Gromyko kon de zware taak als gevolg van een slechter geworden gezondheid fysiek niet meer aan. Gromyko's autoriteit leek met zijn benoeming tot presi dent onaangetast, hoewel sommige waarnemers meen den dat hij hiermee op een zij spoor werd gezet. Binnen het beleidsbepalende Politburo bleef hij niettemin een van de invloedrijkste leden. Van daaruit hield de 'oude rot' als een mentor een oogje in het zeil. Het was Gromyko ge weest die enkele maanden eerder nog Gorbatsjov per soonlijk had voorgedragen als de nieuwe secretaris-generaal van de communistische partij. Gorbatsjov maakte op zijn beurt Gromyko's nieuwe post bekend en liet zich lovend uit over diens verdiensten. Daarna werd het wat stiller rondom de nieuwe president Hij gaf zo te zien gehoor aan de raad van zijn artsen, die hem na een hartinfarct in 1977 maanden het kalmer aan te doen. Hij toonde ook, prak tisch voor het eerst, belang stelling voor het leven in de Sovjetunie. Hij ging de straat op en informeerde naar het wel en wee van de burgers die hij eerder alleen in het bui tenland had gediend. Naar de kritiek die hij daarna liet horen op de le vensomstandigheden van de Sovjetburger, bleken de bin nenlandse problemen een openbaring voor hem. Zijn pre-occupatie met de diplo matie valt af te leiden uit de woorden van zijn dochter Emilija, die ooit opmerkte dat haar vader nooit op straat kwam. Hij kende van de Sov jetmaatschappij alleen het geen hij waarnam vanachter de gordijntjes van zijn limou- President Andrei Gromyko. sine die hem van en naar het Kremlin bracht. Gromyko's weg naar de top verliep voorspoedig en snel, maar werkelijke politieke in vloed was pas sinds de jaren '70 voor hem weggelegd. Van blinde uitvoerder van het Russische buitenlandse beleid ontwikkelde hij zich tot de drijvende kracht achter de buitenlandse politiek van het Kremlin. Na een economische en landbouwkundige opleiding werkte Andrej Gromyko en kele jaren als hoofdmedewer ker bij het economisch insti tuut van de Academie van Wetenschappen. In 1939 be landde hij in de buitenlandse dienst. Het was de roerige pe riode dat Stalin een zuivering doorvoerde binnen het minis terie van Buitenlandse Zaken, waarbij hij het vooral gemunt had op joodse diplomaten. De opengevallen plaatsen wer den opgevuld met jonge, oner varen functionarissen. Gro myko kwam terecht op de Amerika-afdeling van het ministerie. Korte tijd later stuurde de toenmalige minister van Bui tenlandse Zaken, Vjatsjeslav Molotov, de jonge Gromyko naar Washington, waar hij in 1943, pas 34 jaar oud, tot am bassadeur werd benoemd. Een vertegenwoordiger van het secretariaat van de com munistische partij, in dit ge val Sedov, zwaaide echter de scepter in Washington. Gromyko heeft ooit ont huld, zo wil de overlevering, dat hij als diplomaat in Washington één raad van Jo- sif Stalin niet heeft opge volgd. De Sovjetdictator had Gromyko opgedragen ter ver betering van zijn Engels re gelmatig kerkdiensten te be zoeken, omdat volgens hem dominees het beste Engels lie ten horen. Veel vaker zal Gro myko zich niet hebben gedis tantieerd van Stalin, want volgens Gromyko's overgelo pen medewerker Arkadi Sjevtsjenko had Gromyko veel ontzag voor Stalin en heeft hij zich ook na diens verkettering nooit negatief over hem uitgelaten. Gromyko was ook betrok ken bij de gesprekken over de oprichting van de Verenigde Naties, waarbij hij de eerste Sovjetambassadeur werd. In die eerste jaren van de Koude Oorlog verwierf hij daar de bijnaam 'mister njet' wegens 25 opeenvolgende veto's. De Russische politiek daar werd wel eens omschreven met 've- ni, vidi, veto' (ik kwam, ik zag, en ik sprak mijn veto uit). Daarna vervulde hij ver schillende topfuncties op het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou. Maar ook een korte 'strafoverplaatsing' naar Londen als ambassadeur was zijn deel. Gromyko zou arbeiders van het ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben ingezet bij de bouw van een buitenhuis en de toenma lige minister, Vysjinski, zag zijn kans schoon om Gromyko dat onder de neus te wrijven. Na de dood van Stalin en het daaropvolgende ontslag van Vysjinski kwam Gromyko te rug naar het centrum. In 1957 - president Reagan was nog acteur in Hollywood en Gorbatsjov een schooljon gen in Zuid-Rusland - werd Gromyko benoemd tot minis ter van Buitenlandse Zaken. Een jaar eerder had hij ook zijn intrede gedaan in het centraal comité van de com munistische partij, waarvan hij sinds 1931 lid was. Maar ook als minister van Buitenlandse Zaken onder Stalins opvolger, Nikita Chroesjtsjov, bleef zijn in vloed beperkt. Het bracht de Russische minister soms in een pijnlijke positie. Tijdens de Cuba-crisis in 1963 beweerde Gromyko in een gesprek met president Kennedy dat er geen Sovjet- raketten op Cuba stonden. De president had op dat moment de foto's al in zijn lade liggen. Het wordt aannemelijk geacht dat Gromyko inder daad niet op de hoogte was van de aanwezigheid van Russische raketten op het Ca ribische eiland. Een uitlating van Chroesjtsjov over Gromyko, die al jaren de ronde doet, ty peert de verhoudingen het treffendst: „Als ik Gromyko opdracht geef met zijn broek naar beneden op een blok ijs te gaan zitten, dan doet hij dat zonder mankeren". Onder het bewind van Leo nid Brezjnev groeit de invloed en het prestige van Gromyko gestaag. Dit valt onder meer af te leiden uit zijn benoeming tot stemgerechtigd lid van het Politburo in 1973. Hij slaagt er dan ook langzamerhand in de invloed van zijn ministerie, tot dan toe duidelijk onderge schikt aan de internationale afdeling van het centraal co mité, te vergroten. Volgens Sjevtsjenko was de als 'hardliner' bekendstaande Gromyko toch een van de voorstanders van de détente met de Verenigde Staten. Hij zou daar in het Politburo een flinke robber over hebben uitgevochten met de toenma lige minister van Defensie, Gretsjko. Beide mannen zou den tijdens de SALT-1 onder handelingen zelfs wekenlang geen woord met elkaar heb ben willen wisselen. De loop jongen van het eerste uur be sliste het pleit in zijn voor deel. Hij ontpopte zich in de internationale politiek als een sluw pragmaticus, die alles voor zijn land overhad, maar weigerde alles met een ideolo gisch sausje te overgieten. Ten gunste van Gromyko was dat hij het absolute ver trouwen genoot van Brezjnev, die de minister roemde om zijn uitstekende geheugen en kennis van zaken. „Regel de bijzonderheden maar met Gromyko, die weet alles", zou Brezjnev tijdens onderhande lingen hebben gezegd. Maar ook westerse diplomaten sta ken hun bewondering voor Gromyko niet onder stoelen of banken. Zo stelde Henry Kis singer dat onderhandelen met Gromyko zonder een uiterst grondige feitenkennis gelijk stond aan 'zelfmoord'. Vanaf het midden van de jaren zeventig is Gromyko's positie vrijwel onaantastbaar. Bijna niemand in het Polit buro waagt het de oude rot in de diplomatie over internatio nale zaken tegen te spreken, zo signaleerde Sjevtsjenko. De oude garde in het Politburo weet wel beter en de jongere leden zouden worden neerge sabeld. Over het persoonlijke leven van de stroeve staatsman is weinig bekend. Hij werd ge boren in 1909 in het plaatsje Starye Gromyki (Oude Don- dertjes) in Wit-Rusland. Zijn ouders waren boeren. Hij stu deerde in de jaren dertig agronomie en economie en kreeg in 1936 de graad 'kandi daat in de economie'. Twintig jaar later behaalde hij de titel doctor in de economie. Hij was getrouwd met Li- dij a Grinevitsja en had twee kinderen, Emilija en Anatoli. Emilija is historica en Anatoli is directeur van het Afrika- intituut. Volgens Sjevtsjenko leidde Gromyko een matig le ven en had hij een uitstekende band met zijn vrouw. Zijn kinderen leken hem wat min der te interesseren, zo wordt gezegd. Toen een journalist hem ooit om persoonlijke ge gevens vroeg, verklaarde de politicus onbewogen: „Mijn persoonlijkheid interesseert mij niet". Hoewel zijn bijnamen niet erg vleiend voor hem zijn - 'mister njet', 'stenen gezicht' 'grim grom' en 'oude donder' - en bijna allemaal te maken hebben met zijn stugge, on verzettelijke en veelal uit drukkingsloze manier van op treden, had hij volgens intimi toch ook emotionele trekken. Aan de ene kant kon hij ont zettend uit zijn slof schieten tegenover ondergeschikten, waarbij hij er niet voor schuwde hen de huid vol te schelden, maar tegelijk kon hij zielsgelukkig thuiskomen in zijn buitenhuis om trots een eend te tonen die hij had weten neer te halen tijdens de jacht. Zijn humor, die hem wel eens ontzegd wordt, lag op het cynische, soms zelfs sinistere vlak. Toen hem ooit werd ge vraagd naar wijzigingen in het Politburo, reageerde hij met een dunne glimlach: U weet hoe het hier is, zoiets als de Bermuda-driehoek, af en toe verdwijnt er iemand van ons. UTRECHT - PvdA-voorzit ter Marj anne Sint heeft gis- ka teravond een felle aanval be gedaan op het inkomensbe- naa leid van het kabinet Lub- Sin 1 va jperSópening van de vergade- in ring van de partijraad hekelde nie zij het feit dat voor het zesde der achtereenvolgende jaar men- AO sen met een uitkering er niets de bij krijgen. sta Stre EEN OVERZICHT van de organen die de basis vor men van de Sovjet-staat: POLITBUREAU - Een 13 leden tellend college van top figuren uit de communisti sche partij, dat iri wezen de dienst uitmaakt in de Sovjet unie (eigenlijk het dagelijks bestuur). Naast secretaris-ge neraal Michail Gorbatsjov zijn de meest bekende leden van dit orgaan president An drei Gromyko, premier Niko lai Ryzjkov, minister van Buiterüandse Zaken Eduard Sjevardnadze en Jegor Li ga tsjov. Het Politbureau houdt wekelijkse, besloten vergaderingen. CENTRAAL COMITÉ -Het beleidvormende orgaan van de partij, en in theorie het top-orgaan dat de partij zaken waarneemt tussen partijcon gressen, die om de vijf jaar worden gehouden. De 300 le den worden gerecruteerdfflt nationaal en plaatselijk par tijkader, regering, leger, KGB en andere belangrijke dien sten. Het Centraal Con® kiest uit zijn gelederen de se cretaris-generaal, de functie die Gorbatsjov sinds maait 1985 bekleedt, en de leden va» het Politbureau. OPPERSTE SOVJET - Of ficieel het hoogste wetge vende lichaam, maar in wer kelijkheid meestal weirig meer dan een groep ja-knik kers die de besluiten van 4 partijleiding zonder weer woord kracht van wet geeft De Opperste Sovjet telt 1.S# leden, afgevaardigden van plaatelijke sovjets, verdeéi over twee kamers. Gorbatejt' wil de Opperste Sovjet uit breiden met een derde, even eens 750 leden tellende karrf Uit dit vergrote orgaan wiltf 400 leden laten kiezen die zich full-time met de politiek beng houden en mede daardoor ah een alerter, kritischer volte- vertegenwoordiging kunn® optreden. COMMUNISTISCHE PAI- TIJ - De enig toegestane pal- tij sinds de revolutie van 19!" Gorbatsjov wil de bemoeie- van de partij met zaken vte|| dagelijks bestuur en^Sias huishouding terugdringen,! haar rol beperken tot theor? vorming en het uitstippel® van het beleid op de lange te? mijn. Gorbatsjov heeft er eril ter geen misverstand over lHI ten bestaan dat de commuri I tische partij haar unieke pos- tie zal behouden, en dat po? tieke oppositie niet zal wd j den getolereerd. EMMELOORD (ANP) - De politie heeft vrijdag op de A-50 van Lem mer naar Emmeloord een Mercedesbusje aangehouden dat bijna zeven maal was volge laden met het maxi maal toelaatbare laad- gewicht. In plaats van de 430 kilo gram die volgens het ken tekenbewijs maximaal mogen worden vervoerd had de 18-jarige bestuur der uit Appelscha zijn 'vrachtwagentje' volgela den met bijna 3.000 kilo materialen voor een so ciale werkplaats in Em meloord. Volgens de politie heeft de bestuurder vaker over- beladen transportdiensten verzorgd. „Hoewel de be stuurder uit voorzorg zwaardere veren onder zijn vrachtwagentje had geplaatst, spant de bijna 2.500 kilogram overbela- ding toch wel de kroon. Een dergelijk verkeersge vaarlij k gedrag kunnen wij niet tolereren", aldus een woordvoerder van de politie. De bestuurder heeft een proces verbaal gekregen en moest ter plaatse het teveel aan goederen uitladen. (AP) DE RUSSISCHE leider Michaïl Gorba maak gehouden. Met een gewaagde manoeuvre, die enige trekjes vertoont Gorbatsjov zich 'ontdaan van de prom Politbureau, het hoogste bestuurscolle het Centraal Comité, het toporgaan vo slagen anti-perestrojka bonzen zijn niet Zij zijn de veteranen van de Russisct soonlijke invloed in de nationale, regio kaders. Zij zijn ook de mensen die hu den in hun stalinistische verleden en t< voor een glanrijke carrière. Zij worden een fossiele, falende en dogmatische o lijk voor het economische en politieke maar ook als de apparatsjiks die de snc we, welvarende Rusland van Gorbatsjoi Wat Gorbatsjov begin 1986 - toen hij tak geen lengte kreeg zijn Politbureau niet lukte, lukte hem nu wel. Dat duidt steviger is geworden en dat zijn tactiscl pen zijn vernieuwingsstrategie op het élan te geven. Dat is moedig en knap. Het is teve Gorbatsjovs politieke durf, timing, inziet Gorbatsjov trof als nieuwe partijleide Permogendheid aan, die in het midden in de greep geraakte van een morele, stagnatie. Interne en externe onbeweeg worden waaronder de nazaten van de 9en doorbrachten. Er moest veel tegelijk gebeuren. Na: ten risico's worden genomen. Voor ee uit de weg gaan van risico tientallen ja tot overleven was, werd geëist op korte 1 die flexibel, ondernemend en creatief zi Gorbatsjov toonde zich de nieuwe durfde zich terug te trekken uit Afghani: 20 te laten vernietigen. Hij durfde I 9eachte partijbonzen het politieke bos PP straat in discussie te gaan met lanc brood te eten hebben. Zijn strategie is er nu op gericht de Sc de suprematie van de communistische de technologische en sociale vanderingc 'haliseerde wereld voltrekken. Bij dat pre soonlijke inbreng de bfesluitvormende rr de persoonlijke macht van de leider, die nenko was uitgehold, terug. Die heeft I teruggepakt. Niet om leiding te geven machine (zoals onder Stalin), maar om yen aan het veranderingsproces in Ruslé De jonge, kundige, energieke en ze beeft sinds 1985 de belangstelling voor d 'elder, de vozjd, weer tot leven gewekt doop op radicale hervorming en verande Gorbatsjov heeft met zijn perestojka manier bedacht om de crisis in Rusland c b°eg tijd en genoeg mogelijkheden om i ®en echte plaats te veroveren. Maar alle beden hebben plaatsgevonden zijn nog c De Russen zelf willen voorlopig maar i ter leven, meer welstand en meer vrijhec P61"1 zij onder Gorbatsjov mondjesmaat Sche ingrepen van deze week kunnen dien om de andere doelen te bereiken. Gorbatsjovs hervormingen zullen nog 'en. Daarom blijft de nabije toekomst, h< spelbaar. hi

de Stem | 1988 | | pagina 2