[DE STEM NEDERLAND RAAKT INVLOED KWIJT AAN DE ZUIDPOOL esparen. ">g| STSI |igh School in tr 1989/90 ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 Ozonlaag Illusie Vergeefs msj Nieuwsgierig Kwestbaar Smeltend nderaan de aardbol ligt, schijn baar achteloos neergesmeten, als een onmetelijk glin sterend juweel Antarctica is het laatste onbedorven continent. De grootste woestijn ter wereld. De Antarc tische ijskap is minstens veertig miljoen jaar oud en is pas deze eeuw ontdekt. Antartica heeft geen regering, het is niemands bezit. In 1959 tekenden twaalf landen het Antarcticaverdrag. Nu doen 30 landen mee aan het internationale onderzoek naar de ecosystemen, de vervuiling, het klimaat en de atmosfeer. Een onder zoek waarvan de kosten vergelijkbaar zijn met die van de ruimtevaart. Kosten, die voor veel landen de moeite waard zijn. Daartegen steekt de benepen krenterig heid van Nederland beschamend af. Een verslag over de betekenis èn de bedreigingen van 's werelds koud ste en schoonste plek. Cr 1 en 31 juli 1974 bent geboren I lienen voor esn studie op eenl Irican Intercultural Student E* I door de United States Infor- I jton D.C. bestemd als E* Er zijn een beperkt aantal! 67 voor de uitvoerige brochure I STS Student Travel Schools,] Velp of Postbus 258, bl brochure 89/90 STl/lo I .\\\Mf.'.W»»AMIIMMm i nfc. 'j.-. ucü ■1 wmm Vr Wif "•.•u \*-"v De mens lijkt verloren te gaan In de immense Ijswoestijn van Antarctica. Niette min laat de mens er onuitwisbare, vuile sporen na. - foto s sunshine meer afgeven en de temperatuur stijgt. „De komende vijftig jaar 2Vi graad, dat is de meest waarschijnlijke voorspel ling", zegt profesort Oerlemans van het instituut voor Meteologie en Oceanogra fie. Een hogere temperatuur heeft fatale gevolgen voor de grootste ijskap ter we reld. Als Antarctica zou smelten, stijgt de zeespiegel 65 meter. Oerlemans gelooft niet dat deze zondvloed binnen een paar eeuwen is te verwachten. Hij is meer be vreesd voor de westelijke ijsplaat die tien procent van de totale oppervlakte van Antarctica beslaat. Een hogere tempera tuur verwarmt het zeewater waarna de fixatiepunten smelten. Er zal sneeuw val len op Antarctica waardoor de zeespiegel (vochtopname in de lucht) daMt. Maar die daling weegt niet op tegen de totale stijging van het zeewater. De zeespiegel wordt hoger bij Groenland, ook door het smelten van berggletsjers. Vervolgens zet het zeewater nog uit door de grotere warmte. Hoewel de Antarcti sche zeespiegel dus daalt, zorgen alle an dere factoren toch voor een totale stij ging van 30 centimeter in het jaar 2050 en 65 centimeter in 2100. Ter illustratie: Nederland moet voor iedere vijf centi meter stijging een miljard gulden inves teren in kustversterking. De teloorgang van de ijskap betekent verlies van een schat aan informatie over onze planeet. In de ijslagen liggen de kli maatsontwikkelingen van eeuwen opge slagen. Wetenschappers hebben hieraan waardevolle gegevens ontleend over vroegere ijstijden en warme perioden. Dankzij de ijskap is het inzicht in de ge schiedenis van de aarde groter dan ooit tevoren en kunnen theorieën over de toe komst van onze bol worden ontwikkeld. Het continent Antarctica is de aange wezen plaats om de ozonlaag te bestude ren. Die is sinds enkele jaren het grootste milieuvraagstuk. Sporengassen als drijf- gas in koelelementen en spuitbussen, en methaan - verspreid door rundvee en de waanzinnig toenemende aantallen ter mieten in de gekapte regenwouden- schieten letterlijk gaten in de ozonlaag. Gassen die honderd jaar en langer in de atmosfeer blijven. Een aan flarden gescheurde ozonlaag laat de schadelijke UV-zonnestralen door. Huidkanker neemt toe, gewassen verschroeien en plankton sterft. Britse onderzoekers ontdekten in 1984 het eer ste gat boven Antarctica. Amerikaanse collega's maten twee jaar later al een ver dubbeling: een gat zo groot als de Ver enigde Staten. Antarctica wordt belaagd door een op rukkende vervuiling. De oudere stations zitten letterlijk op hun eigen vuil. De on derzoekers hebben jarenlang hun afval in diepe ijsgaten gekieperd. Die troep kan er niet meer uit en blijft meters diep voor eeuwig getuigen vai\ ons westerse leefpatroon. Een aantal landen is tot inkeer geko men. Duitsland bijvoorbeeld, heeft enorme sommen geld gestopt in rioolzui vering en vuilverbrandingsinstallaties bij de onderzoekstations. De SCAR, het ad viesorgaan van het Antarctisch Verdrag, heeft vorige maand in Australië een reeks van adviezen opgesteld. Deze voorstellen moeten nog worden goedgekeurd door de Verdragspartners. Daarna moeten de onderzoekers zich strikt aan deze regels houden. Dat geldt echter niet voor de toeristen. Geen land ter wereld kan de reisorgani saties regels opleggen. Er gaan dan ook steeds meer stemmen op om de groei van het toerisme via het Verdrag in de hand te houden en toeristen te verplichten tot milieuvriendelijk gedrag. In 1991 hebben de Verdragspartners de kans het dan dertig jaar oude Verdrag te herzien op natuurbescherming, bodem claims, activiteiten en het winnen van mineralen en olie. Alleen landen die vol waardig lid zijn, mogen meepraten. De Nederlandse onderzoekers hadden tot voor kort de illusie dat zij in dat jaar ein delijk een vinger in de pap zouden heb ben. Vergeet het maar. Het lopende (mini male) onderzoeksprogramma dreigt abrupt te worden afgebroken. Het minis terie van Onderwijs en Wetenschappen heeft de drie ton aan stimuleringsgelden met ingang van 1 januari geschrapt. En berichten over een spoedig .kabinetsbe sluit, drie maanden voor de fatale da tum, blijven uit. Antarctica-kenner en oud-burgmees ter van Rotterdam Thomassen heeft tij dens het deze week in Amsterdam ge houden internationale symposium over Antartica, keurig zijn mond gehouden. Maar daags voor het symposium opende hij boos de kaarten. „Het is een schande. Een miljoen dat verdeeld moet worden over vijf departe menten. In dit land worden voor miljoe nen guldens tunnels aangelegd zodat de herten van het ene stukje bos naar het andere kunnen oversteken. De bestrij ding van de muskusrat kost jaarlijks 56 miljoen en het beest laat zich deson danks niet uitroeien." Een miljoen per jaar en een coördina tor die door het kabinet wordt bevoegd de gelden te besteden. Dit ter voorko ming van het elkaar de zwarte piet toe spelen door de verschillende betrokken ministeries. Dat is wat de Nederlandse onderzoekers vragen. Wellicht vergeefs. Kamerleden die waren gevraagd de noden en noodzakelijkheid van het Nederlandse onderzoek aan te horen, lieten het afweten. Er kwam nie mand. Tekenend is de opening van het sym posium in Amsterdam. Tot drie keer toe werd in het ontwerpprogramma een woordvoerder van de regering aangekon digd. Even vaak werd deze aankondiging weer geschrapt om de simpele reden dat een woordvoerder voor Antarctica niet bestaat. Om met zijn eigen woorden te spreken, Thomassen werd toen van stal gehaald met de vrome taak de kruide niersmentaliteit van onze politici voor het internationale gezelschap te verdoe zelen. n maximumtarieven en Postbank- huidige tarieven; wijzigingen voor- :elf spreken. betalen' bij verschil Postbank per maand f442,67 (11,9%) f 14,56 f322,48 (10,4%) f22.47 f483,73 (10,4%) f24,77 f424,55 (10,4%) f22,64 Jf> f636,82 (10,4%) f29,96 f849,09 (10,4%) f33,91 te per jaar op basis van samengestelde envelop' zonder postzegel 5*! onsumptiefKrediet, 8900 PE LEEUWARDEN. S I Door Wouke van Scherrenburg Goddank hebben onze oosterburen een schip. Anders bleven 17 Nederlanders achter hun bureaus en in hun laboratoria en konden ze fluiten naar hun onderzoek °P Antarctica. Nu varen ze gratis mee met het riante Duitse schip Polarstem. Iedere dag dat de Polarstem vaart, kost honderdduizend gulden. Het schip is volledig gefinancierd door de Duitse overheid. „Wij zouden niet verder ko men dan het Kanaal", schampert profes sor Duursma, voorzitter van de commis sie Antarctisch Onderzoek van de Stich ting Onderzoek der Zee. Hij doelt op de one ton die zijn commissie jaarlijks van het rijk krijgt en die vanaf komend jaar wordt geschrapt. Elf Europese landen met in totaal 140 wetenschappers doen mee aan de projec ten van de Polarstem. Zij bestuderen de ecosystemen in zee en op het ijs. Plank ton, vogels, walvissen en zeehonden. De belangstelling voor Antarctica neemt and over hand toe. Sinds het continent ast punt is op de agenda van de Ver- nigde Naties, zijn landen over de gehele ereld nieuwsgierig geworden en willen un eigen onderzoekstations op het oude continent hebben. Dertig landen P cgen nu onderzoek. Een aantal hiervan heeft te weinig en/of te kort onderzoek gedaan om als volwaardig lid mee te kunnen praten in het Antarctica Ver drag. Die landen moeten genoegen ne men met de status van waarnemer en hebben geen echte stem in het kapittel. Evenals Nederland. Antarctica verbroedert. Zelfs op het hoogtepunt van de koude oorlog in de jaren '60 en '70 wisselden Russen en Amerikanen frank en vrij informatie uit. Tot op. de dag van vandaag haalt nie mand het in zijn hoofd het; Verdrag te schenden. Daar hoort wel een kanttekening bij. Lang niet alle landen betrekken de na tuurbescherming bij het werk. De onder zoekers beperken zich strikt tot de we tenschap en zijn nimmer in gesprek met de natuurbeschermers in hun land. Van de dertig landen die op Antarctica wer ken, betrekken alleen Denemarken, Fin land, Zweden, Nederland, Australië en Nieuw-Zeeland hun natuurbeschermers bij het onderzoek. Toch is de natuur op Antarctica van onschatbaar belang. Het ecosysteem is uniek en uiterst kwestbaar. Nergens an ders ter wereld is een dergelijk systeem Het ruige klimaat van de Zuidpool stelt de onderzoekers ter plekke zwaar op de proef. Antarctica oogt als een schitterend Juweel. Toch zijn er talloze smetten die die schittering verstoren. van een constante temperatuur van het ijskoude zeewater, de bittere kou en de jagende stormen waarin robben, pin guïns, walvissen en zelfs planten leven. De kwetsbaarheid van het systeem is onder andere aangetoond door de Ne derlandse onderzoekers. Aan het begin van de voedselketen is het plankton, zo als in alle oceanen. Maar alleen in de Antarctische zeeën leeft krill. Garnaal achtige diertjes die de belangrijkste en onmisbare voedselbron zijn voor vissen, vogels en zoogdieren. Is de vangst van walvissen en zeehon den inmiddels met succes aan banden gelegd, voor krill is het nog niet zover. Krill is een aantrekkelijk produkt voor de vissers want je kunt er behalve een voedzaam produkt voor mensen, ook veevoer van maken. Er gaan steeds meer stemmen op, ook van Nederland, om de krillvangst aan strakke banden te leggen. Door de barre omstandigheden op het continent gaat vrijwel alle energie van de dieren op aan het simpele voortbestaan. Iedere versto ring van de voedselketen is daarom rampzalig, beklemtoont professor Prins, voorzitter van de werkgroep Antarctica. Er zijn meer gevaren die het continent bedreigen. Westelijk Antarctica is een gi- tantische ijsplaat die onder de zeespiegel gt. De plaat ligt op sommige plaatsen vast aan de zeebodem, de zogenaamde fixatiepunten. Verkeer en industrie sto ten steeds meer kooldioxide en sporen- gassen de lucht in. Deze stoffen vormen een isolerende deken boven het aardop pervlak. De aarde kan haar warmte niet O

de Stem | 1988 | | pagina 27