DIGE M/V DE KONING NEEMT PARKEERWACHTER IN BESCHERMING Ringrijders willen Zilveren Spelden voor ouderen uit Graauw einde aan conflict met ruitersporters Belgen willen smeerpijp binnen acht maanden in gebruik nemen Vogels zijn vogels tghuis HOEVE Femina bruist van de ideeën, de nieuwtjes en de shows. 30 SEPT. t/m 9 OKT. Ahoy' PLAATSELIJK NIEUWS ÜORIECURSUS DE STEM Kring NCB houdt vergadering Ambras-avond uitverkocht Gezellig naar die bruisende Femina! tuto en motoren TOBER ilen&ZN. PESTEM VAN ZEELAND 2 ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 TESSENDERLO LOOST OOK RADIOACTIEVE STOF' Weekenddienst Stem-redactie Nieuw-Namen Clinge Hulst Lamswaarde St.-Jansteen A1J te zoenen i 'rticulieren nkje, jubileum, receptie, lyerJoving, overwinning, Ipraham, openbare dank, |r' mag best eens in de pagina familieberichten. [ROUWD liemes en Rudy 23 sept. '88. leen. (uur 2l/2 week) iat 78 Sint-Jansteen 11140-13268 pe Hoeve" is een gecombi- 1 medewerkers zich in een een goed zorg- en leefkli- Jen te solliciteren naar de |en. Het betreft een full-ti- agen met de diploma's A sollicitant goede contac- het kunnen werken in fooral een bewuste keuze ons verpleeghuis te wer- 1988. lorwaarden tu-40). zijn conform |n ingewonnen bij dhr. H oofd verpleegdienst, tele- ;hriftelijk te richten aan Di- Blaauwe Hoeve, Truffino- 3t, tel. 01140-81000 T22 Politie boos op raad Hulst Het concern lederland, n, Neder- schappijen onal B.V. en verantwoor- en gerappor- idgetten e.d.); mde larissen; tande srk- i, financieel- imheden -controllers, ilers-afdeling, n, dient de met HEAO- iliteit worden (internatio- ntactuele ountants- edrijf lal computers illicitatie- ontact Van onze verslaggever HULST - „Ongenoegen over de par- «ertoestanden in Hulst afwentelen ,p het hoofd van de parkeerwachter niet goed. De man doet gewoon „.isequent en eerlijk zijn werk, zo als hem is opgedragen". Met die woorden neemt adjudant P. de Koning van de Hulster rijkspolitie de par keerwachter in bescherming tegen de be schuldiging in de raadsvergadering dat de man te ijverig met bonnen zou strooien. De parkeerwachter doet gewoon zijn werk en doet dat goed", stelt De Koning. Volgens de adjudant heeft de gemeenteraad immers zelf besloten om op de Markt en de Paardenmarkt een parkeerautomaat neer te zet ten. „Dan wisten ze toch wat de consequenties waren?", vraagt hij zich af. Volgens hem hadden de raadsleden die de par keerwachter aanvielen beter eerst eens met de politie kunnen praten. „Of laat ze eens een dagje met de man meelopen. Eens kijken hoe ze er dan over denken". De Koning vind dat de parkeerwachter nu niets anders kan doen dan mensen die verkeerd geparkeerd staan bekeuren of ze erop wijzen dat ze hun auto moeten verwijderen. „Dat laatste gebeurt ook. Het is heus niet zo dat de man zijn grootste hobby het uitschrijven van bonnen is. En dat is wel de indruk die de mensen krijgen na het in de krant lezen van de opmerkingen van sommige raadsleden. Als hij bijvoorbeeld ziet dat iemand zijn auto parkeert en geen geld in de automaat stopt, zal hij de bestuurder daarop at tent maken en vragen dat alsnog te doen." De Koning verdenkt de raadsleden ervan met de kritiek op de parkeerwachter op een gemak kelijke manier politiek bij de bevolking te willen scoren. „De eerste maand was er een 'vrij spel letje"', vervolgt de adjudant. „Er werd niet be keurd. Dat was helemaal lachen, gieren, brullen. Iedereen gooide zijn auto op de markt en wist dat er niet gesanctioneerd zou worden. Toen moest de parkeerwachter twintig uur in de week serieus en consequent gaan controleren, vond ook de raad. Er moest zelfs een reservekracht bij. Er werd serieus druk op de ketel gezet. De vaste bewoners van de Markt, die hun auto al jaren op dezelfde plaats parkeerden, werden naar een an dere plaats toegejaagd. Ik vind het begrijpelijk dat daar onvrede over is. Maar ik heb het niet of nauwelijks gehoord. Ook van de anderen die nu moeten betalen heb ik niets gehoord", stelt hij. „Bovendien is gebleken dat de regels vol doende staan aangegeven. Het door de raad ge nomen besluit, de manier waarop de raad vond dat men moest controleren en de consequantie waarmee dat nu gebeurt hebben geleid tot dat gene wat zich nu afspeelt." Het is voorgekomen dat er dertig tot veertig bekeuringen per uur werden uitgeschreven. „Ja, op dagen dat er krankzinnig veel auto's verkeerd stonden zijn er krankzinnig veel bekeuringen geweest. Maar dat is toch niet meer dan nor maal?", aldus De Koning. Volgens hem zou de raad er goed aan doen kritiek op zichzelf te laten horen. „Het onsiert niemand om de hand eens in eigen boezem te ste ken", zegt hij. „En wat de onvrede betreft: ik heb nog zelden mensen gezien die blij waren dat ze een bekeuring kregen. Misschien eens iemand die dronken was en het zelf niet meer wist. Maar dat is wat anders dan het betaald parkeren. Men probeert het gewoon uit en krijgt vervolgens een bon. Zeur dan niet". DOMBURG - De Zeeuwse Ringrijders Vereniging (ZRV) wil dat er een commissie komt die in het geval van besmet telijk ziekten onder paarden bespreekt wat er moet gebeu ren. De ZVR wil hiermee een einde maken aan de slechte verstandhouding tussen ringrijders en ruitersporters. Vrijdag 28 oktober houdt de ZVR een informatie- en discus sie-avond over besmettelijke paardeziekten in de toneelzaal van het Scheldekwartier in Vlissingen, aanvang 19.30 uur. Alle betrokkenen bij de paar densport zijn hiervoor uitgeno digd, en kunnen met een forum in discussie gaan. Professor Breukink van de dierenfacul- teit in Utrecht houdt een inlei ding. Verder hebben de dieren artsen toegezegd een afvaardi ging te sturen en is het de be doeling dat er van iedere over koepelende organistie een ver tegenwoordiger in het forum komt. Ook van de Landelijke Ver eniging van Ruitersportvereni gingen en Ponyclubs, met wie de ringrijders het al jaren niet zogoed kunnen vinden. Directe aanleiding voor de avond is na melijk de onvrede die er bij de ZVR is over opmerkingen van A. Hanse van de ruitersporters over de onlangs opgedoken ziekte Droes. ZRV-secretaris J. Provoost uit Domburg: „In pu blicaties is de suggestie gewekt dat de ringrijders na het over leg tussen de dierenartsen en Hanse op vrijdag 2 september over te nemen maatregelen zijn ingelicht. Dat is niet waar, we wisten van niks". Provoost valt ook over beschuldigingen dat de ringrijders verantwoorde lijk waren voor verdere ver spreiding van de ziekte. Hij er vaart dat 'als een stoot onder de gordel'. In feite waren de ringrijders er als de kippen bij om maatre gelen te nemen, stelt Provoost. „De week voor het bewuste overleg waren er ringrijders op een demonstratie in België. Toen al hebben we maatrege len genomen. We kregen name lijk een seintje dat er waar schijnlijk een vorm van Droes de kop op stak. We hebben toen geadviseerd de paarden in ieder geval heel goed in de ga ten te houden en bij twijfel on- middelijk een dierenarts er bij te roepen. We hebben de zaak heel kritisch bekeken". De reden voor de slechte sa menwerking tussen de vereni gingen is volgens Provoost dat 'er door de ruitersporters wordt neergekeken op de ringrijders'. „En Hanse spreekt zichzelf te gen", vervolgt hij. „Laatst zei hij tegen de pers dat hij de ringrijders al vijfjaar lang niet meer heeft betrokken bij geno men beslissingen. Hoe hadden wij dan moeten weten wat er uit het overleg met de dieren artsen kwam?" Toch wil hij het liefst zo snel mogelijk een eind maken aan het wantrouwen. „Het gebrek aan coördinatie bij de ziekte Droes is net zoveel te wijten aan de ruitersporters als aan de ringrijders. Dat is gewoon zo. Alleen hebben wij er totaal geen behoefte aan een schul dige aan te wijzen. We voelen er meer voor om oplossingen te zoeken, om dit in het vervolg te voorkomen". Voor redactionele zaken, niet voor advertenties of bezorgklachten, kunt u dit weekeinde contact opne men met Rein van der Helm, 01170-3370. Zondag middag 01150-18924. B.g.g. 01153-1534. WGBlAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Romain van Damme, Frank Deij, Oonny van Gremberghe, Ronald Verstraten, Cor de Boer (foto), Ton Koomen (sport). Boes: Jan Jansen. Hulst: Eugène Verstraeten, Ooep Trommelen. Advertentie-exploitatie jospecteur Zeeland: 0 Menu, privé tel. 01150- TESSENDERLO - De Vlaamse minister J. Dupré zal zijn Nederlandse collega Smit-Kroes binnen een week antwoord geven op haar vragen over de gevol gen voor de Westerschelde bij ingebruikname van de smeerpijp van Tessenderlo Chemie in Belgisch Lim burg. Een door de Belgen naar Den Haag gestuurd rapport was volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat 'onvol doende overtuigend'. Smit- Kroes wil meer weten over de hoeveelheden te lozen zware metalen, gechloreerde water stoffen en radioactief stoffen. Volgens perschef J. Peeters van minister Dupré valt niets te verbergen. Er is dan ook geen sprake van dat Durpé zijn Nederlandse collega om de tuin heeft willen leiden, aldus Pee ters. De perschef reageert op de beschuldiging die woensdag geuit is door de Belgische Euro-parlementariër P. Staes (Groenen). Die zei dat Smit- Kroes een gekuiste versie van het rapport ontvangen had. Negatieve conclusies en minder aardige uitspraken over het bedrijf Tessenderlo Chemie zouden geschrapt zijn. Volgens Peeters zijn ambte naren van Smit-Kroes op ini tiatief van Dupré mondeling volledig ingelicht over het rap port. Later is een samenvatting van het lijvige rapport van de Vlaamse Zuiveringsmaat schappij naar Den Haag ge stuurd. Van Nederlandse kant is gisteren bevestigd dat niet de indruk bestond dat men be wust misleid werd. De smeerpijp moet binnen acht maanden in gebruik geno men worden. Blijft Smit-Kroes dwarsliggen, dan is dat voor de Belgen 'een belangrijk gege ven' om rekening mee te hou den. „Maar haar goedkeuring is geen noodzaak", benadrukt de perschef. Via de smeerpijp zal het che misch bedrijf dagelijks zo'n 40.000 kubieke meter afvalwa ter lozen in de Schelde, op en kele kilometers van de Neder landse grens. Tot nu toe gaat het afvalwater van het bedrijf de riviertjes de Laak en de Winterbeek in. Als gevolg daarvan zijn ze biologisch dood. „Maar het bedrijf voldoet sinds de bouw van een zuive ringsinstallatie aan de strenge Europese milieu-eisen en mag daarom gewoon op het opper vlakte water lozen", zegt pers chef Peeters. Op de lozingen wordt naar zijn zeggen toege zien. Desondanks loost het be drijf, volgens de Groenen, nog altijd ontoelaatbare concentra ties radioactieve stoffen (Ra- dium-226) en gechloreerde koolwaterstoffen. De smeerpijp van Belgisch Limburg naar de Antwerpen is begin jaren zeventig aangelegd als 'afvalwater-collector'. Tientallen chemische bedrijven uit Tessenderlo, Genk, maar ook Antwerpen, zouden hun in dustrieel afvalwater door de twee rioolbuizen langs het Al- bertkanaal naar een groot wa terzuiveringsstation aan de Schelde gaan afvoeren. Per uur zou de smeerpijp 1.600 kubieke meter afvalwater kunnen ver werken. De smeerpijp is voor 390 mil joen gulden in de grond gelegd, maar nooit in gebruik genomen vanwege technische manke menten en misrekeningen. Achteraf blijkt het een onmo gelijk idee geweest te zijn: che mische stoffen laten zich im mers niet ongestoord vermen gen, tenminste niet zonder al lerlei nare bijverschijnselen. Technisch blijkt het project één grote blunder. Ook Peeters wil dat graag toegeven: „Het was in die tijd een knoeiboel. Gewoon verkeerd ingenieurs werk." Zo stonden computers onder water en zijn de buizen om duistere redenen bij drie verschillende fabrikanten be steld. In de grond liggen nu drie soorten buizen die niet al lemaal tegen de vaak agres sieve chemische stoffen be stand zijn. Ook de torens die de druk in pijp op peil moesten houden, bleken niet opgewas sen tegen hun taak. Bij het proefdraaien stortte in Herent hals een exemplaar in. Een deel van de pompen bleek boven dien niet te werken en het zui veringsstation was te klein ge bouwd. Na het jaren nutteloos in de grond liggen, vrezen milieu groepen dat de smeerpijp niet meer waterdicht is. Daardoor loopt op het zeventig kilometer lange traject het grondwater gevaar. In 1981 stelden profes soren al roestvorming vast in de collector. Volgens de Groe nen is daarna nooit meer sprake geweest van controle of onderhoud. Minister Dupré nam bij zijn aantreden in februari het 'dos sier afvalcollector' ter hand. Hij zag in de nutteloze smeer pijp van zeven miljard frank een mogelijkheid om de ri viertjes in de omgeving van Tessenderlo weer schoon te krijgen. Het gezuiverde afval water van Tessenderlo Chemie moet via de pijp door het hoog teverschil vanzelf naar de Schelde stromen. Aan het on der druk zetten van de pijp wordt niet meer gedacht. Minister Dupré doet in zijn geboorteplaats Westerlo, nabij Tessenderlo, 9 oktober mee aan de gemeenteraadsverkiezingen. Hij is een van de kandidaten voor het burgemeesterschap. En zijn belofte dat over vier jaar opnieuw vissen in de Laak zullen zwemmen doet het goed. Om de vissen een goede kans te geven moet wel zo'n 42 duizend kubieke meter zwaar veront reinigd slib uit de Laak ge haald worden. Dat gaat naar een stortplaats in Tessenderlo. Volgens de plaatselijke actie groep Beter Leefmilieu Tessen- derloo is dat dezelfde plek waar het chemisch bedrijf ja renlang zonder vergunning af valstoffen stortte. De leden van de Katho lieke Bond van Ouderen Graauw. - fotovyimkooyman Van onze verslaggever GRAAUW - Vijf leden van de Katholieke Bond van Ouderen (KBO) Graauw kregen gisteren de Zilveren Bondsspeld voor bewezen diensten. De heer Remeijns van de KBO uit Breda gaf deze aan me vrouw Hofman-Kouijzer (twintig jaar lid), G..Buisrogge (twintig jaar), R. Delforge (twintig jaar), P. Weemaes (tien jaar) en L. van Huffel. Mevrouw Hofman-Kouijzer en G. Buisrogge zijn afgetreden bestuursleden die plaats willen maken voor jongeren. Secreta ris en vice-voorzitter van de Graauwse afdeling P. Wee maes vindt het belangrijk dat er in overleg met het gecoördi neerd ouderenwerk een goed beleid voor de ouderen wordt gevoerd. Ook in de dorpsraad kent hij de KBO een belang rijke rol toe. BREDA - De Noordbra bantse Christelijke Boeren- bond(NCB) houdt tussen 13 oktober en 23 november de jaarlijkse najaarskringver gaderingen. Tijdens vergaderingen houdt de voorzitter van de betref fende kring een inleiding over de actualiteit en specifieke pro blemen binnen de kring. Rector A. Merkx spreekt over sociaal charitatieve activiteiten van de bond en voorzitter A. Latijn- houwers spreekt over de ac tuele zaken in de land- en tuin bouw en de positie van de on dernemer. De kringen Oostburg en Hulst vergaderen op 21 novem ber in respectievelijk 'De Een hoorn' en 'Den Dullaert. De kring Zuid-Beveland komt bij een op 23 november in de Jeugdhoeve te 's-Heerenhoek. Van onze correspondente HULST - De groep Ambras presenteert zaterdag 28 ok tober de eigen elpee 'Van verre gekomen' in het ge meenschapscentrum 'Den Dullaert' in Hulst. De kaar ten voor dit totaalspektakel zijn uitverkocht. Aan de avond werken behalve de vier muzikanten van Am- bras ook mee Frans de Schep per, Sankie Koster en Piet Brakman. De animo voor een avondje zang en entertainment was zo groot dat de kaarten in enkele dagen tijd werden verkocht. (ADVERTENTIE) KVO - De KVO-afdeling Nieuw-Namen houdt donder dag 13 oktober de jaarverga dering. Deze bijeenkomst staat in het teken van het 40- jarig bestaan en vindt plaats in.zaal Thilleman. Aanvang 19.00 uur. Naast het huishou delijk gedeelte komt een be stuursverkiezing aan de orde. Periodiek aftredend en her kiesbaar zijn de dames M. Jouret-Taalman en A. van Wesemael-de Winne. Na de pauze begint het feestpro gramma, met onder meer een optreden van een conferen cier. OUDEREN - De bejaarden- bond afdeling Nieuw-Namen gaat maandag 3 oktober van start met ontspanningsspelen zoals sjoelen, bowlen, vogel- piek en ringwerpen. Dit ge beuren vindt plaats in het ge meenschapscentrum De Kau- ter en begint om 14.00 uur. KAARTING - Uitslag kaar ting in café Marjo: 1. A. Thie- leman en Fl. Abbeel, 2. H. van de Eede en P. Pauwels, 3. Alb. de Maeyer en Andr. de Bruin. WINTERKAARTING - De café's De Gouden Kroon en De Smidse willen Clinge van het imago afhelpen dat de plaatselijke horeca niet tot samenwerking kan komen. Broederlijk organiseren beide etablissementen een serie van 14 winterkaartingen, waarbij de uiteindelijke winnaar naar huis gaat met een kleurente levisie. De eerste kaarting be gint maandag 3 oktober in de Gouden Kroon. De laatste kaarting, met daarop vol gende de prijsuitreiking, is op 17 april in De Smidse. Aan vang telkens 20.00 uur. ST.-CECILIA - Al geruime tijd heeft het gemengd koor St.-Cecilia, dat regelmatig de liturgische diensten verzorgd in de parochiekerk, te kam pen met gebrek aan leden. In het algemeen zijn leden van harte welkom. Vooral enkele sopranen zouden het dames koor meer ondersteunen. Bij de heren is een tekort aan te noren en bassen. Belangstel- t lenden kunnen zich aanmel den bij secretaresse T. Mar- tens-De Beleir in de Beukei- straat te Clinge. DANSEN - 'Dansamusement St.-Jan' houdt het komende winterseizoen zes balavonden in de grote zaal van het ge meenschapscentrum Den Dullaert. De eerste dans avond is vandaag (zaterdag 1 oktober) en begint om 20.30 uur. De muziek wordt ver zorgd door een bekend dans- orkest en iedereen is welkom. De volgende dansavonden zijn: 12 november, 10 decem ber, 7 januari, 11 februari en 18 maart. BRIDGE - In café De Vier Jaargetijden speelden de le den van de bridgeclub een vrije wedstrijd. Het was een Howell 10. Uitslag: 1. dames De Kort-Rijk, 2. mevrouw Van Cauteren-de heer De Booy, 3. heren Pouwels-Van Cruyssen. KOERSB AL - In het gemeen schapscentrum werd voor de tweede keer het koersspel ge speeld. Er blijkt een groeiende belangstelling te bestaan voor dit bewegings spel. Er waren deze keer achttien spelers en de uitslag was: 1. R. de Smet en E. de Smet, 2. E. Calle en M. van Goethem. De RK Bond voor Ouderen wil de eerstvolgende woensdagen om 13.30 uur in De Warande belangstellen den opnieuw de gelegenheid geven deel te nemen aan het koersspel. GESLAAGD - Pacal Mei uit St. Jansteen is aan de Katho lieke Universiteit te Nijme gen geslaagd voor tandheel kunde. Van onze verslaggever HULST - Het Hulster CDA-raadslid H. Ver- cauteren vindt dat er weinig of geen verschil zitten tussen vogelvere nigingen en organisaties als de vogelwacht De Steltkluut. Vercauteren betoogde tij dens de raadsvergadering dat ook vogelverenigingen 'heel wat aan de natuur doen'. Hij was dan ook te gen het voorstel van B en W om de subsidie aan die ver enigingen te schrappen, terwijl De Steltkluut wel geld krijgt. Wethouder P. Weemaes zag wel degelijk een groot verschil. „De Steltkluut houdt zich bezich met vo geltjes die vrij rondvliegen en die vogelclubs stoppen ze in een kooitje". Vercauteren bleek echter niet te overtui gen. Tijdens de behandeling van een hele reeks subsides kwam ook de stichting Reinwater ter sprake. P. Blommaert (CDA) zei er eerst weinig voor te hebben gevoeld om die organisatie geld te geven. Maar de Marmerende berichten over de smeerpijp in de Schelde deden hem deze week snel H. Vercauteren: '...te gen. - foto de stem/corj.de boer omdraaien. Wel onder de voorwaarde, en B en W zegden dat toe, Reinwater te verzoeken zich ook met de milieuproblematiek in de Schelde bezig te houden. Want op Femina '88 zie je, beleef je en geniet je meer dan ooit. Met nog meer attracties, shows en demonstraties belooft het een bruisend festijn te worden in Ahoy'. In een vernieuwde en uitgebreide opzet biedt Femina '88 u onder andere: wervelende modeshows, de nieuwste mode bijna non-stop gepresenteerd; hairstyling en huidverzorging, met demonstraties van toonaangevende kappers en cosmetica-huizen, 1001 woonideeën, van woninginrichters die actuele woonmode en kwaliteit bieden; culinair theater, amusante, leerzame en vooral lékkere "Voedt u goed"- demonstraties; moderner huishouden, de nieuwste snufjes en tips voor praktische huisvrouwen en huismannen; beeld- en geluidshows, fantastische nieuwe mogelijkheden in audio- en video-apparatuur; creatieve hobby's, een verrassende en inspirerende ontdekkingstocht langs schitterende presentaties, dart-kampioenschappen, spectaculair en spannend, en nog veel en veel méér Zorg dat u dat alles niet hoeft te missen. En kom gezellig met 't hele gezin. Ook voor de allerkleinsten wordt gezorgd met 'n leuke peutercrèche bij de ingang. Gratis. Feest voor de kleintjes, vrijheid voor Tot ziens dus in Ahoy'. Dagelijks van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur. Zondags van 10.00-17.00 uur.

de Stem | 1988 | | pagina 21