MNTAL ARBEIDSPLAATSEN NEEMT AF OOSTBURG SLUIT Zwindag op scholengemeenschap 'tZwin ROLSTOEL AUTO Regionale tv in Zeeland komt er onherroepelijk' Weerman Willy Milieufederatie tegen slibstort in kanaalarm Gevel gaat naar Gent Celstraf geëist voor aftuigen overbuurman 3 maanden geëist voor ontucht met stiefdochter P.HOMM 'Sukkels' verdrijven saaiheid TE KOOP OS-VOORZITTER J. VAN DER REYDEN TIJDENS SYMPOSIUM IN VLISSINGEN Provincie krijgt databank van bedrijfsonderwijs Uw officiële Mercedes ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 TERNEUZEN DEN HAAG - De rijksbelasting- üenst blijft in Terneuzen. Het huidige apparaat van 77 mensen wordt de komende j aren wel inge- trompen tot ongeveer vijftig. De vriendelijkste Grote kermiskaarting Bingo - Bingo prijskaarting kermisschieting gaaibolling dansavond café de Troubadour kaarting De Tjasker in Zaamslag viert feest 'VERDACHT VAN ONTUCHT A65 kMfl alti|d zétr Md* ..«tor-tirHt»" op VAN ZEELAND 710 ian onze verslaggever 30ES - De Zeeuwse Mi- eufederatie (ZMF) is tegen et storten van slib in kana larm B in Sluiskil. Zij indt dat er tijdelijk een bo- engrondse opslag moet ko nen. n een brief aan minister N. jnit-Kroes (verkeer en water- taat) maakt de ZMF daarom bezwaar tegen het verlenen van een vergunning aan Rijks waterstaat. De ZMF zet grote vraagte kens bij de toekomstige be schikbaarheid van een perma- nante opslag. Zij denkt dat die niet binnen enkele jaren zal worden gevondea De tijdelijke opslag zou dan te lang gaan du ren en een risico met zich mee brengen voor de verspreiding naar het grondwater en de om geving. Bovendien bestaat, vol gens de ZMF, het gevaar dat omwonenden in direct contact komen met het slib als zich ni veau-verschillen voordoen in het Kanaal van Gent naar Ter- neuzen. In plaats van tijdelijke op slag in de kanaalarm stelt de ZMF voor om de 55.000 kubieke meter sterk vervuilde specie bovengronds op te slaan. Met behulp van speciale schei dingstechnieken zou het vo lume kunnen worden verkleind en daarmee ook het risico voor verspreiding. Die methode is elders al eerder toegepast en T27 vormt volgens de milieubewe ging een goed alternatief. In de brief wordt er tenslotte op ge wezen dat bij de aanvraag voor de vergunning geen rekening is gehouden met 'feitelijke en psychologische hinder' die voor de omwonenden ontstaat Ge-( constateerd wordt dat die op' 'zeer korte' afstand van de aan gevraagde bergingsplaats wo- Belasting blijft in Terneuzen Van onze verslaggever )e Zeeuws-Vlaamse bedrijven en particulieren kunnen voor hun belastingproblemen blijvend terecht in eigen jebied. In belastingjargon wordt Terneuzen een P(arti- :uüeren)- en 0(ndernemers)-steunpunt. 3e verwachting is dat naast sen aantal 'gewone' ambtena m en en ast af. Je ge er- oer 243 tel, iey, op en- 243 de Jen rijs. en om dag de rkt, 3rd. 3at- 800 09- manier van kennismaken Uw regionale Vriendschapslijn voor mensen met nivo 01640-51502 30 prijzen gewaarborgd. Inleg 5,-. Op maandag 3 okt., aanv. 20 u. Café-Rest De Smickel, Hulst. zaterdag 1 okt. om 20.00 uur in Café-Rest. De Smickel, Hulst. len, L30 :afé len, Zaterdag 1 oktober begin v. kampioenschap, aanv. 14.00 uur, 't Jager»- hul», Hengstdijk. Zaterdag 1 okt. en maan dag 3 okt. beide dagen 100,-, gra tis, aanv. 14.00 uur, Café de Kroon. Zondag 2 oktober aanv. 14.30 uur, bij Rudy en Sonja, Noordstr. Wals oorden. Van onze verslaggever MIDDELBURG Manshoge boeken, met tekst en beeld bekleed. Dat zijn de 'Bukkels' waarvan het Zeeuws Museum er in de kin derboekenweek zeven laat zien. Ze zijn ont worpen om de saaiheid die doorgaans de pre sentatie van musea kenmerkt, te doorbre ken. Verantwoordelijk voor het ontwerp zijn educatief medewerkster Dorine Zelders en technicus Sjaak Willemse. Zij be dachten 'bukkels' als een samentrekking van de woorden boeken, sokkels en sukkelen (door het mu seum). De manshoge boe ken moeten op zichzelf een lust voor het oog wor den, maar ze verwijzen ook naar kinderlitera tuur, herkenbare stripfi guren en bieden vergelij kingsmateriaal tussen 'toen en nu'. „Bukkels," zegt Dorine Zelders, „doorbreken de starheid die museale tek sten vaak kenmerkt. Men kan zich afvragen waarom in musea teksten niet op rijm zijn gesteld. Waarom bij het ene voor werp wel en bij een ander voorwerp nauwelijks tekst is gepresenteerd. Waarom er zo weinig hu mor in de teksten zit Voor wie is de tekst goed lees baar? Kan een kind van twaalf jaar in het mu seum met de tekst over weg? Of: kan een bij lende bejaarde de tekst lezen?" 'Bukkels' zijn vol gens het Zeeuws Museum het antwoord. Zaterdagavond met met Jumbo trio vrij entree Clinge. Zaterdag 10 oktober bieden met roem 1 op 2 vleesprijzen. Aanv. 20.00 uur. Zaal: Café Wilton Koewacht. ren de staffuncties uit Terneu zen verdwijnen. De vestiging in Oostburg gaat op termijn wél dicht Be doeling is dat het belasting kantoor Oostburg een P-steun punt blijft tot ongeveer 1994. Datzelfde geldt voor Zierikzee. De bij ondernemerszaken be trokken ambtenaren in deze plaatsen krijgen elders em plooi. Dit nieuws kreeg gistermor gen in Den Haag een Terneu- zense delegatie, bestaande uit burgemeester C. Ockeloen, wethouder J. van Rooijen en loco-secretaris T. de Brouwer, te horen van directeur-gene raal Boersma van het ministe rie van Financiën. In Terneuzen was onrust ontstaan nadat geruchten de ronde deden dat de rijksbelas tingdienst Terneuzen zou ver laten. IJlings werd (schrifte lijk) bij het ministerie aan de bel getrokken en een onderhud aangevraagd. „De delegatie is tevreden weggegaan", aldus een woord- voerdster van het ministerie. „Als je denkt dat de gehele be lastingvestiging verdwijnt uit je stad en uiteindelijk blijkt dat die gemeente wordt aangewe zen tot steunpunt mag je niet mopperen." 'Den Haag' bleek vatbaar voor de argumenten dat de Westerschelde nog altijd Zeeuwsch-Vlaanderen scheidt van de rest van Nederland en een flink deel van het Zeeuws bedrijfsleven zich afspeelt be neden deze rivier. „Dat die Schelde déór stroomt is dus een gelukje voor Terneuzen", zo werd gisteren in Den Haag vernomen. Wethouder J. van Rooijen beaamde de gesignaleerde te vredenheid. „Er verdwijnen dan staffuncties maar ven nootschapszaken, die eerst in Roosendaal werden gedaan, komen nu naar Terneuzea Een stukje uitbreiding van het dienstenpakket. En daar zijn wij ook blij mee". De belastingdienst in Zee land komt uiteindelijk terecht in Goes en Middelburg. Goes wordt de plaats waar de onder nemers hun belastingzaken worden afgehandeld, de hoofd vestiging voor particulieren komt in Middelburg. In beide plaatsen zitten ook de 'bazen' van het steunpunt Terneuzea Leerlingen maken een muurschilderij - FOTO WIM KOOYMAN 8 Ook deze keer konden de leerlingen meedoen aan tal van acti- OOSTBURG - Scholengemeenschap 't Zwin aan de viteitea Zo werd er onder meer gesport en geknutseld. Als af- Nieuwstraat hield gisteren de jaarlijks terugkerende sluiting van de Zwindag konden de deelnemers meedoen aan Zwindag. een grote barbeque. (ADVERTENTIE) Alles voor de vereniging Handelshuis St.-Antonius Grensweg 18, Baarle-Nassau Tel. 04257-9264 of 9364 ST.-N1COIAF®- opSar Van onze verslaggever AXEL - De opvallende ge velschildering, die het nieuwe pand van boekhan delaar R. Bellemans uit Axel ruim een maand heeft gesierd, is er gisteren afge- sloopt. De gedemonteerde schildering gaat naar zaal De Vooruit in Gent, waar het werk van schil der Van Bokkum een tijdlang te zien zal zijn. „Zo kan iets uit Axel ook in een zaal in Gent, waar de belangrijkste culturele evenementen van de stad plaatsvinden, een plaats krij gen", zegt Bellemans. RECHTS: Van Bokkum legt de laat ste hand aan zijn 'gevel'. - FOTO WIM KOOYMAN ZAAMSLAG - De Tjasker, het kinder dagverblijf in Zaam slag, viert vandaag het tienjarige bestaan. De feestdag begint om 13.00 uur en eindigt om 16.00 uur. In die tussentijd treedt de Happy band op, een muziekgroep be staande uit verstandelijk gehandicapten. De leiding is in handen van Jeanette Barentsen. De muziektherapeut Piet Brakman zal zijn medewerking verlenen tijdens deze feestdag. Verder wordt er nog een puzzel- en spelletjestocht door het kinderdagver blijf aan de Molenstraat gehouden. Verder krijgen de deel nemers drankjes, hapjes en kunnen ze meedoen aan het Rad van Avon tuur. knielsysteem lift z.g.st. 60.000 km tel. 01148-1565 na 6 uur. JJSSINGEN - Waar ^ekradio eenmaal zijn trede heeft gedaan volgt ^herroepelijk ook het mo- ®nt dat er regionale tv Jht. Daar mag volgens t 7voorzitter J. van der ®yden ook Zeeland reke- "hg mee houden. der Reyden zei dat giste- °P een PZC-symposium r verschuivingen in het ^landschap' in Vlissingen. Hij wees op het voorbeeld van Rotterdam dat plaatselijke tv wil, en waar trouwens prompt het financieringsprobleem le vensgroot opdoemt. „Ze willen daarvoor reclame uitzenden. Als dat zou door gaan is de beer los", zei Van der Reyden, doelend op het verzet van kranten tegen commerciële regionale omroepen. Hij zag er niettemin wel een mogelijkheid voor. „Als je het in het landelijk systeem kunt vatten, is het niet uitgesloten een oplossing te vinden". Een reactie van een andere inleider bleef niet lang uit. Voorzitter J. Nouwen van de raad van bestuur van Sijthoff Pers zag geen oplossing: „Geen reclame op regionale zenders", hield hij ferm vast aan het uit gangspunt van de dagbladuit gevers. „Dat stemt ons zorgelij ker dan alle verhalen over de landelijke commerciële tv". Beiden waren het er wel over eens dat de regionale omroep overal een aanwinst is. Van der Reyden verbloemde zijn erger nis over de Amsterdamse en Hilversumse kliek in omroep land niet. „Daar gebeurt het nieuws, daar is de cultuur. Ik erger me mateloos", zei hij, ook daarom blij met het Rotter damse initiatief. „Andere ste den en gebieden zullen niet achterblijven". Hij herinnerde eraan dat de streekradio ooit als een voor bijgaand verschijnsel werd ge zien. „Een fenomeen dat op den duur met het klompen dansen, kleiduiven schieten en plat praten vanzelf zou verdwij nen". Herwaardering voor de kleine schaal voor de directe leefomgeving heeft dat volgens Van der Reyden verhinderd. Een ook regionale kranten, aanvankelijk beducht voor re clame op de streekradio, zijn niet meer bezorgd. „Het luiste ren naar streekradio en het le zen van een regionale krant blijken bovendien elkaar eer der aan te vullen en te stimule- ZON EN nog eens zon dit weekeinde. Dat alles hebben we te danken aan een groot hogedrukgebied met een druk van 1035 Hectopascal. Een ongewone hoge druk voor deze eerste oktober, maar het is mooi meegenomen. Niet alleen is het zonnig, maar doordat het hogedrukgebied precies boven onze streken ligt is er vrijwel geen wind, zeer aangenaam herfstweer is het gevolg. Bijzonder geschikt voor een fikse wandeling of een fiets tocht. Ook de veldsporten zullen kunnen genieten van dit uitzonderlijke weekeinde. Naarmate de zon hoger klimt stij gen ook de temperaturen. Vandaag worden die zeker zeven tien tot achttien graden. De komende nacht zal ook minder koud zijn dan de voorbije nacht Maar dat betekent wel dat er zich plaatselijk mist kan vormen. Die is echter allang ver dwenen als u morgenochtend wat later ontwaakt. Voor morgen is het weer nog zachter en is de verwachting dat de temperaturen de twintig graden zullen naderen. Het is dan vrijwel windstil. De mist waarvoor we u waarschu wen zal zich vooral voordoen in de buurt van grote waterop pervlakten en laaggelegen polders. Geniet u vooral van dit fraaie weekeinde, maandag komt er al een eind aan dit fraais. Vanuit het westen nadert vochtige lucht Deze bereikt ons in de loop van maandagmorgen en kan tussen maandagmid dag en dinsdagmorgen lichte regen brengen. Dat is van korte duur, want opnieuw bouwt zich boven de Atlantische Oceaan een hogedrukgebied op. Dit gebied bereikt ons in de loop van dinsdagnacht en brengt droog, maar niet zo'n zon nig weer. Wat wolkenvelden zullen de zonnige perioden af wisselen. Vooral verder landinwaarts komt de bewolking meer voor dan aan de kust Het hogedrukgebied dat ons nu fraai nazomer- of beter gezegd herfstweer brengt hebben we te danken aan de tropi sche orkaan Helène. Deze ligt halverwege de Atlantische Oceaan en heeft meegeholpen aan het oplopen van de lucht druk boven Groenland. Dat gebied hebben we nu pal boven ons liggen. Van de orkaan zelf zullen we, dat blijkt uit de weersverwachtingen, geen seconde last hebbea Overigens is het op IJsland niet zo best, daar stormt het flink. Gistermid dag om 12.00 uur was de maximum temperatuur daar pre cies nul graden en joegen forse sneeuwbuien over het eiland. Hoewel we nog niet precies weten hoe september er cijfer matig uit gaat zien, kunnen we aan de hand van de resulta ten over de eerste twintig dagen vaststellen dat de zon niet overmatig heeft geschenen en de temperaturen ook niet overdadig waren. Alleen de neerslag was redelijk, maar daarover volgende meek meer. De weerspreuken: 'Oktober nat en koel, de winter zacht en zwoel.' 'Blinkt oktober in zonnegoud, de winter volgt dan snel en koud.' Van onze correspondente MIDDELBURG - Omdat hij zijn overbuurman ervan verdacht ontucht te hebben gepleegd met zijn drie-jarig dochtertje, besloot de 23-ja- rige Middelburger SK. de avond van 23 mei de man eens 'af te straffen'. De moeder van het kind (K's ex-vriendin) en haar nieuwe vriend, sloten zich bij de ver dachte aan. Gewapend met stokken toog het drietal op weg. De vrouw belde aan (na dat zij zich er eerst van over tuigd had dat de bezoekers van die avond vertrokken waren), en voor haar deed de buurman de deur open. Onmiddellijk werd hij besprongen door K en de andere man, en ook de vrouw liet zich niet onbetuigd. 'Maar eigenlijk wilde ik met die man praten', zo betoogde K. vrijdag voor de rechtbank in Middelburg. Dit 'praten' liep ten slotte uit op een afraffeling met de meegebrachte stokken, waaraan het slachtoffer een hersenschudding, een gebroken handbeentje en bloedende wonden overhield. K's raadsman, mr. De Wit benadrukte de emotionele ach tergrond van de afstraffing die daardoor uit de hand was gelo pen. De ouders van het meisje voelden zich machteloos omdat zij niet verwachtten dat de po litie wat met hun aanklacht te gen de buurman zou doen, al dus mr. de Wit Tegen K. werd een gevangenisstraf geëist van zes maanden, waarvan twee maanden voorwaardelijk. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Van onze correspondente MIDDELBURG - De 37-ja- rige F.B. uit Hansweert stond gisteren voor de rechtbank in Middelburg terecht op beschuldiging van ontucht met zijn stief dochter en een ander min derjarig meisje. Dit gebeurde in de periode '84 tot en met '87, en de zaak kwam aan het licht door een maat schappelijk werker, die het problematische gezin van B. al enige tijd begeleidde. De psychiater die B. onder zocht concludeerde tot een sterk verminderde toereke ningsvatbaarheid, en advi seerde intensieve psychiatri sche begeleiding. Maar officier van justitie mr. Huygen meende niet om een gevangenisstraf heen te kun nen, en evenmin voelde hij voor een vervangende dienstverle ning. 'Daarvoor zijn dit soort feiten te ernstig en te ingrij pend voor het slachtoffer', al dus de officier. 'B. Heeft ge woon misbruik gemaakt van zijn macht, en moet daarvoor boeten met een duidelijke straf, zo stelde de officier, waarna hij een gevangenis straf eiste van negen maanden, waarvan zes maanden voor waardelijk met een maximale proeftijd van drie jaar. Boven dien moet B. zich onder bege leiding stellen van de reclasse ring, die hem wellicht in een therapeutische setting kan on derbrengen. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. In Zeeland kan de omroep er zeker wel bij, vond de NOS- voorzitter. Want terwijl de Ne derlandse kijkers gemiddeld al 7,3 buitenlandse tv-zenders kunnen ontvangen, is dat in Zeeland minder dan de helft (3,4 kanalen). Ook de verbrei ding van videorecorders en te- letekstontvangers ligt in de provincie lager dan anders. „Deze situatie maakt dat het gevecht om de aandacht van de consument hier minder hevig is dan elders in het land". Van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeeland krijgt in oktober een databank waarin gegevens over alle opleidingen voor bedrijven en instellingen in de provincie zijn ondergebracht. Informatie over inhoud, duur, prijs, opleidingsniveau en leveran cier van de opleidingen is dan beschikbaar. Ook omvat het be stand de belangrijkste buiten Zeeland gegeven opleidingen en cursussen. De databank is te raadplegen bij de gewestelijke arbeidsbu reaus, de kamers van koophandel en de Zeeuwse Bibliotheek. Be drijven kunnen de databank ook aanschaffen voor eigen gebruik. Het verstrekken van informatie op zich is gratis, en wie het be stand raadpleegt kan er zeker van zijn actuele gegevens te krij gen: ze worden ieder halfjaar aangepast Gedeputeerde R. Barbé zal de databank op 18 oktober in ge bruik stellen tijdens de bedrijven-contactdagen (Contacta '88) in de Zeelandhallen in Goes.

de Stem | 1988 | | pagina 19