SEOUL 1988 erwachtingen niet hoog gespannen ;e l panning te veel voor Reniers Alles draait om Sabonis ERARD NUBOER STAAT VOOR DERDE OLYMPISCHE MARATHON G }enoten BASKETBALGOUD VOOR RUSSEN T19 streepje lESTEM SPORT 3 ZATERDAG 1 OKTOBER 1988 iEOUL - Gerard Nijboer begint zondag aan zijn erde Olympische marathon. Twee werkte hij er eeds af, met zeer wisselend succes. FDE WORDEN IN DIT WERELDVELD GETUIGT VAN GROTE KLASSE' :rbrugge bv, industrie- Hitte Bevoorrecht Limiet u weer vier jaar later rekent igenlijk niemand meer ergens p, Ook Gerard Nijboer zelf jet „Mijn verwachtingen zijn iet zo hoog gespannen. In Los jigeles liep ik over van zelf- ertrouwen, hier heb ik mis- thien ietsje te weinig". Gerard Nijboer, 33 jaar, so- psychiatrisch verpleeg- ige, komt over als een Tiendelij ke man en is dat ook. 'aar hij is zeker geen gezellig- eidsdier. Het liefst leeft hij op jn eentje, heeft liever geen aeur van andere mensen aan jn hoofd en houdt van rust en almte. Hij kent zijn beperkingen als en ander en geeft ook altijd oe: „Ik heb bewondering voor e atleten die de marathon on er de 2.08 of 2.09 uur kunnen i. Zelf zal ik dat nooit be- ■eiken, want mijn basissnel- is gewoon niet hoog ge- oeg". fgelopen week heeft hij geno- :n van zijn makker Marti ten late, (he als voorbereiding op e marathon de 10 kilometer ep en zich plaatste voor de fi- ale. Daar verbeterde hij zijn ersoonlijk record met meer an een halve minuut. „De prestatie van Marti valt het niet bij al die andere din- !!L Maar weinig mensen be ffen wat Marti hier gedaan ■ft. Nog nooit werd een Ne- riander negende op de Olym- lische 10 kilometer en hij reali- •rde de derde tijd die ooit loor een Nederlander is gelo- :n. Voor Marti is het toernooi il geslaagd, ook al zou hij bij de «arathon moeten uitstappen". SEOUL - Basketballers uit de Sovjetunie zijn inmid dels een gewild import-artikel. En de vraag ernaar zal zeker toenemen nadat de Russen hun land gisteren aan een tweede gouden medaille in de historie van de Olympische Spelen hielpen. Joegoslavië haalde in de finale tamelijk verrassend met 76-63 bakzeil. en in een open W/r/o/ut. - FOTO AP De eindstrijd stond ontegen zeggelijk in het teken van de wederopstanding van Arvi- das-Romas Sabonis, de 2.20 meter lange reus uit Li- tauen. Achttien maanden raakte hij geen basketbal aan vanwege een dubbele operatie aan een achilles pees. „Voor dit toerooi heeft hij twee weken in Moskou getraind voordat hij naar Seoul kwam. Zonder enig wedstrijdritme dus. En dan zo spelen. Dat tekent hem tot de beste center ter we reld", loofde winnend coach Aleksander Gomelski zijn troetelkind. Als de 57-jarige coach spreekt van de beste ter we reld sluit hij de sterren van het Amerikaanse profbas ketbal uit. Maar ook daarin hoopt de 23-jarige reus eens zijn kunsten te mogen ver tonen. Portland Trailblazers lijkt binnenkort de gok die het twee jaar geleden nam door alvast de rechten op Sabonis voor het NBA-cir cuit op te eisen, te mogen verzilveren. Het legde be slag op de center toen nog geen sprake was van de ex port van basketbaltalent uit de Sovjetunie. De Trailblazers lieten in de afgelopen maanden ook nog eens heel nadrukkelijk van hun goede bedoelingen blij ken, toen ze de revalidatie van Sabonis' kwetsbare achillespees voor hun reke ning namen. Iets dat bij John Thompson, coach van de Amerikaanse Olympi sche ploeg, in het verkeerde keelgat schoot. „Geef je vij and een touw en hij knoopt je ermee op", gromde hij maanden geleden al. En hij riep die grief drie dagen ge leden nog eens bij zijn land genoten in de herinnering nadat Sabonis en de zijnen zijn superieur geachte equipe in de halve finales verrassend onderuithaalde. Niet in de laatste plaats dankzij het intelligente spel van Sabonis. Nu is Sabonis niet de enige die van Amerikaanse profploegen al een concrete aanbieding op zak heeft. Di rect na afloop van de eind strijd kreeg topscorer Sha- runas Marcheulenis (21 pun ten) bezoek van de Atlanta Hawks, dat de 24-jarige for ward onmiddellijk in wilde lijven. „Dat is nu een zaak van de basketbalfederatie van Litauen", zei coach Go melski. „In Moskou is men akkoord, maar in Vilnius nog niet. Hij is de ster van Statiba. Die club zou wei eens kunnen degraderen uit de topliga als Marcheulenis vertrekt. Daarom is het maar de vraag of hij toe stemming krijgt oni te gaan", aldus Gomelski die al jarenlang een warm voor stander is van de export van zijn beste internationals en dan het liefst naar de VS. „Daar wordt het beste bas ketbal gespeeld. Daar kun- door Jules nen ze nog veel van opste ken". Sinds men in Moskou de grenzen opende voor zijn beste atleten mogen ook Alaxander Volkov en Valeri Tichonenko hopen nog eens in de NBA aan de slag te ko men. Zoals de oudgedienden Rimas Kurtinaitis (28) - te gen de VS goed voor 32 pun ten - en Valdemaras Chomi- cius (29) erop rekenen hun talenten op korte termijn in de Bondsrepubliek (SSV Hagen) en Spanje (Canarias) te gelde te kunnen maken. „En dat allemaal dankzij Gorbatsjov", liet de schot- vaardige voorspeler Chomi- tius weten. „Dankzij de frisse wind die er bij ons waait, is veel meer mogelijk. We krijgen nu geld als we lang in het buitenland zijn en mogen ons veel losser voorbereiden. Zo hebben we allemaal weer veel meer plezier gekregen in de beoe fening van onze sport", zei Chomitius die net als zijn ploegmaats binnenkort de aangekondigde bonus van 13.000 dollar voor een goude plak in Seoul tegemoet kan zien. Maar ook bij de in door snee jonge Joegoslaven die zich gisteren op alle fronten af lieten troeven door de meer ervaren Russen, is sprake van een toenemende export. Boston Celtics, een van de meest vooraan staande NBA-organisaties, legde al een claim op de 2.13 meter lange Stojan Vranko- vic. En een jaar geleden liet Real Madrid Drazen Petro- vic, het supertalent, alvast een contract tekenen dat maandag, een dag na afloop van de Spelen, rechtsgeldig zou worden. Atlanta Hawks is inmiddels echter graag bereid de verplichtingen van de Madrilenen (jaarsa laris van 1 miljoen dollar) over te nemen, nadat de clubleiding heeft aangekon digd zijn peperdure basket balafdeling af te willen sto ten. Petrovic was gisteren bij de Joegoslaven de enige die zo af en toe nog wel eens iets uit kon richten tegen de hechte afwering van de Sov jets, die in Sabonis hun grote regelaar en niet te temmen rebounder hadden en Mar cheulenis de zaak koel af lieten maken. SOVJET UNIE-JOEGO- SLAVIË 76-63 (31-28). Score Sovjetunie: Marcheulenis 21, Sabonis 20, Tarakanov 8, Volkov en Chomitius 7, Sokk 5, Belostennyi 1. Score Joegoslavië: Petrovic 24, Divac 11, Paspalja 8, Obradovic 6, Radja en Cvjeticanic 4, Kukoc en Vrankovic 3. >1980 in Moskou werd hij, toen niemand iets van hem erwachtte, tot ieders verrassing tweede achter de Oost- uitser Cierpinski. In 1984, Los Angeles, waren de ver achtingen wel hoog gespannen en toen stapte hij na 29 jlometer uit de wedstrijd. !men. Daarvoor zult u moeten 'en en bochten nemen, is maakt de weemoed plaats ider gevoel. Dan lijkt het alsof u ademen. Uw bloed iets snellef gevoel dat u misschien al heel en missen. in onze eerste proefrijders ider woorden: Er stroomt weer ieBMW316i. jder, zo leert de erva- |i"^J 'n beetje overdrijven. IET DE NIEUWE M40 MOTOR ïOUL - Op de dag van de jaarheid kreeg de span ing Tini Reniers toch te akken. De hand trilde. Een akele keer maar en nooit 'hg- Maar juist te veel om a Nederlandse handboog- ahutter op het podium te rijgen. Dat werd gevuld 'et een onbewogen Kore an, een spijkerharde Ame- ■kaan en een onverstoor de Rus, op wie de span- lng geen vat kreeg. °°r Tini Reniers, die 's mor- tos met de hakken over de l0°t de finale bereikte, was er e troost dat hij nog nooit zo Wg reikte. Na de achtste in loskou en de twaalfde in Los ngeles leverde Reniers met de 'Jfde plaats in Seoul eigenlijk :n topprestatie. Vandaar dat ar vrede mee kon nemen: Natuurlijk had ik graag een ^taille gehaald en het zat er wel een poosje in. Maar ik to nog nooit zo hoog geëindigd zo n sterk veld. Daar ben ik ;g blij mee. ik hoef mezelf ook «s te verwijten," treurde Re- ans 'an§ om de gemiste P yier pijlen van ^et ejn(je acht Tini Reniers zijn kansen nïf6? meteen 'afzwaaier' op meter, die slechts 6 pun- lp j Ulc blcLIllS O pUTl- *\AN 19,4813 AH,TELEFOON gd Pf herstel van de schade was nauwelijks. Zelfs drie tienen stotserie hadden Reniers EMOLENSTRAAT 3,4791A meer op het podium ge- facht. feeer Reniers, zoals hij to doet, de wedstrijd analy- Jdoor Ton van Esch seert, zal die 'mispeer' hem nog vaak door het hoofd spoken. „Hij liet de pijl gewoon uit de vingers glippen," nam bonds coach Peter Prins geen blad voor de mond. Reniers zelf was wat genuanceerder. „Ik richtte vanwege de wind enigszins van de roos af, draaide wat bij en daarbij slipte de pijl iets te vroeg weg". Toch een zenuwtrekje op het moment suprème? „Nee, ze nuwachtig was ik niet. In ieder geval minder dan 's ochtends toen ik moest worstelen om nog bij de laatste acht te komen. De finale bereiken, dat was voor mij het belangrijkste. Daarin mocht ik niet falen. Daarom had ik na de halve finale juist een bevrijd gevoel," aldus Re niers. „Hij heeft hier een ge weldige prestatie geleverd, ook al is het dan geen medaille ge worden. Vijfde worden in dit wereldveld getuigt van grote klasse," prees Prins de Braban der, die zich gemakkelijk laat coachen. „Ik ben er slechts om hem op tijd een schouderklopje te geven, een aai over zijn bol of een schop onder zijn kont. Voor de rest kan Reniers het zelf wel aan," hield Prins zich bescheiden op de achtergrond. Misschien had de mentale steun van zijn fysio-therapeut Hans Blüm Reniers op het schavotje kunnen brengen. „Met Blüm werk ik nu drie j aar samen. Die man kent me van binnen en van buiten. Daar heb ik een geweldige steun aan. Hem heb ik eigenlijk wel ge mist. Maar ja, onze bond kon dat niet betalen en dan houdt het gewoon op". Halverwege de eindstrijd had Reniers zich op de derde plaats genesteld. Hoewel de Koreaan Chun hem op de 70 meter twee maal passeerde, had Reniers aan het begin van de laatste af stand (90 meter) het brons weer 'virtueel' in handen. Negen pij len scheidden hem van het ere metaal. De zesde daarvan trof zijn eigen kansen in het hart. Reniers was 's morgens ver antwoordelijk geweest voor de eliminatie van twee voorma lige Olympische kampioenen. In de titanenstrijd om de acht ste plaats in de halve finale versperde Reniers zowel Darell Pace (kampioen in 1976 en 1984) als zijn Finse vriend Poikolai- nen (1980) de weg naar de eind strijd. Daarin waren ook zij trouwens kansloos geweest te gen het geweld van wereld kampioen Jay Barrs die de Ko reaan Park en de Rus Echeev (Europees kampioen) naar res pectievelijk de tweede en derde plaats verwees. De miljoenen die Korea investeerde in de vrouwenploeg leverde rende ment op in de vorm van goud voor Kim en zilver voor Yun die de Russische Arjannikova op afstand hielden. De verrichtingen van Re niers werden op de slotdag door de Nederlandse media massaal en nauwlettend ge volgd. Na Seoul keert het handboogschieten weer terug in de anonimiteit. „Maar wij hebben nu toch een aardige portie aandacht gehad," inven tariseert bondscoach Peter Prins tevreden. „Dat hebben we met name te danken aan Tini Reniers die met zijn pres taties de journalisten wel dwong om naar ons te komen kijken. Met een medaille was die respons uiteraard nog gro ter geweest. Maar misschien dat sponsors zich nu toch iets van ons lot aantrekken. Vanaf oktober ga ik met de kernploe gen gestructureerd en profes sioneel werken. Er zit echt nog veel meer in. Maar dat kost uiteraard geld. Meer dan de 83.000 gulden waarmee ik nu drie kernploegen moest onder houden". Van de kernploeg zal Reniers straks geen deel uitmaken. De boog gaat nog wel niet aan de kapstok maar Reniers schiet alleen nog wanneer het hem zelf uitkomt: „Ik schiet hierna alleen nog maar grote toer nooien waarvoor ik persoonlijk kan inschrijven. Of waarvoor ik word uitgenodigd. Een zo'n invitatie heb ik al op zak. Ik kan met m'n hele gezin naar Australië komen om daar te schieten. Overigens kan de naam Reniers straks best weer eens opduiken in de top van de uitslagen. Mijn dochter Moniek heeft mijn aanleg. Die ga ik be geleiden. Als ze het echt wil, kan ze het ver schoppen". Ne derland kan dus gerust zijn. Tini Reniers tijdens zijn wedstrijden in Seoul. door Giel Hendrix winter door. Mensen hebben hem al vaak aangeraden het kalmer aan te doen. Maar als Marti een of twee weken achter elkaar niet kon lopen, zou hij gek worden, geloof ik. En aan de andere kant heeft het hem goed gedaan ook. Wat hij nu al achter de rug heeft, kan nie mand hem meer afnemen". Praten over anderen, dat ligt Nijboer wel. Als zijn eigen per soon ter sprake komt, komen de woorden niet zo ongeremd uit zijn mond, antwoordt hij een stuk voorzichtiger. „Ik heb veel bereikt in mijn loopbaan", zegt hij wel. „Meer dan op basis van mijn snelheid erin zat. De Olympische marathon van Moskou werd beïnvloed door de Amerikaanse boycot en op het Europees kampioenschap in Athene (waar hij winnaar werd) waren de omstandighe den in mijn voordeel. Dat was mijn geluk toen. Ik was beter bestand tegen die hitte". In het Olympisch dorp in Seoul heeft Nijboer het niet naar zijn zin. Hij schikt zich in zijn lot, maar het liefst was hij pas een of twee dagen voor de start naar Seoul gekomen. „Niet dat het hier zo slecht is, maar het liefst bereid ik me in eigen omgeving voor. Dat kan in dit geval niet en daarom had ik tot vrijdag in Japan willen blijven. In het dorp is het veel te onrustig. Tegen de tijd dat wij moeten lopen zijn de meeste wedstrijden afgelopen. De mensen vieren feest, maken herrie en wij moeten ons se rieus vorbereiden. Bovendien wil ik er altijd de spanning zo lang mogelijk in houden. Als je Seoul binnen komt, voel je die al stijgen. Tegen zondag begint die al weer af te nemen en dat is niet zo'n goede zaak voor mij". Tijdens de trainingsstage in Japan heeft Nijboer, evenals hier in Seoul, niet veel kunnen Gerard Nijboer (12): „Mijn basissnelheid is gewoon niet hoog genoeg". trainen. „Er zijn te weinig rus tige plekken waar je kilome ters kunt maken. Bovendien moet je hier overal op harde ondergrond trainen en dat is ook niet zo best. Als je, zoals ik, overal in de wereld komt, besef je pas hoe goed je het hebt in Nederland als weg-atleet. Je kunt op elk gewenst moment, op elke gewenste ondergrond, gaan lopen. In Japan en Korea kan dat niet. Tussen het ver keer rennen is onmogelijk, want ze rijden je zo het zieken huis in. En een stukje bos is hier nergens, of je zou uren in een bus moeten gaan zitten en dat is ook waanzin". Van de weersomstandighe den in Seoul heeft Nijboer wei nig last. „In Japan was het veel moeilijker. De luchtvochtig heid was daar 's morgens al meer dan 90 procent en dat bleef de hele dag zo. Hier neemt die midden op de dag gelukkig af. Ik heb in Japan dagen ge had dat ik na tien kilometer ge woon niet meer vooruit kwam. Dat ik langs de kant van de weg moest gaan staan. Drijfnat van het zweet en doodmoe. Hier is het een stuk aangena mer, al vond ik aan de andere kant Japan veel veiliger. Als je je neus buiten de deur stak was er al een agent in de buurt. Dat is niet altijd even prettig, maar ik voelde me er wel veilig. In Seoul gebeuren de controles veel soepeler en vriendelijker. Heel anders dan bijvoorbeeld in Los Angeles waar je van die norse mannen tegenover je vond". Op de leeftijd van Gerard Nij boer leveren nog veel atleten topprestaties. Nijboer heeft, met zijn 33 jaar, in 1988 niet veel gepresteerd. Hij haalde zelfs niet eens de Olympische limiet maar werd op basis van vroegere verdiensten toch aan gewezen voor Seoul. „Officieel heb ik nooit ge hoord waarom het NOC me heeft afgevaardigd. Maar als ze het op grond van prestaties hadden gedaan, hadden ze be ter John Vermeule kunnen stu ren. Er is altijd veel kritiek op het NOC, maar in mijn geval moet je ze toch een compliment maken. Ze hebben het aange durfd een man te sturen die niet aan de officiële limiet heeft voldaan en dat gebeurt niet vaak". Gerard Nijboer heeft nog geen toekomstplannen ge maakt. Hij weet niet wat de ko mende jaren zullen brengen, maar sluit aan de andere kant ook niet uit dat hij over vier jaar in Barcelona aan de start zal staan. Nijboer: „Het is moeilijk om afscheid te nemen, want ik be sef terdege dat ik een prachtig leven heb. Halve dagen werken en de rest van de dag tijd voor de sport. Dat zou ik nog jaren kunnen volhouden. Maar aan de andere kant tikt de biologi sche klok ook gewoon door en die wekker zal op een gegeven moment aflopen. Alleen weet ik niet wanneer. Tot die tijd hoop ik in ieder geval met top sport bezig te blijven. Welis waar niet aan de absolute top, maar als alles meezit en de ma rathon eindigt in een tijd rond de 2.10 uur, dan heb ik volop kansen om bij de eersten te eindigen. Dat heb je in Moskou en Athene kunnen zien en daar hoop ik dan maar op". Maar Nijboer gaat er niet an uit dat dat gebeurt. „Daar- oor ken ik Marti te goed. Bij im is nu de druk er vanaf. Hij in op de marathon ongehin- erd zijn gang gaan. Dat werkt ïgetwijfeld in zijn voordeel". I Nijboers' bewondering voor Ie kleine computerprogram- peur uit Hengelo gaat verder an alleen die Olympische 10 Blometer en dateert al van sl vroeger. Nijboer: „Als ik e hoe die jongen met zijn lort bezig is. Dat is ongeloof- ik. Marti is gewoon een loop- Ier. Het liefst traint hij elke ag en wil hij elk weekeinde •n wedstrijd lopen. Zomer en

de Stem | 1988 | | pagina 13