SEOUL 1988 TIENKAMPERS MEER DAN DERTIEN UUR AAN DE SLAG Degenploeg niet opgewassen tegen spanning Nijdam blijft weg uit Antwerpen SPORTPRIJSVRAGEN OVERZICHT s halen wel goud èn uit programma likte ook stanozolol OUL OP TV DE STEM SPORT 3 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 SEOUL - Terwijl enkele duizenden schoolkinde ren in klederdracht op de tribunes de slaap uit de ogen zaten te wrijven en de lichten in het Olym pisch stadion allang brandden, groeide de Olym pische tienkamp naar een geweldige climax. Bizar Thompson Slecht PATRICK SERCU BOOS OP NEDERLANDERS Jacht op gouden kroon VS-boksers willen helft goud Parlementslid Bankzaken Twee Britse atleten positief Vier profvoetballers geschorst Ronde van Ierland Davis negen wedstrijden geschorst Kelly naar Beglische wielerformatie nse basketbalsters hebben donderdag in de halve finales tegen de Sovjet- aakt. De dames haalden wel het voor In de eindstrijd werd Joegoslavië met en. Ie Amerikaanse favorieten. Het feest oen Katrina McClain, top-scoorster en enlast terecht kwam. Op dat moment g in de breedte sterk genoeg is het ver- op te vangen. uiden om gewichtheffen vanwege de het Olympische programma te verwij- uider. Donderdag liet vice-voorzitter I doorschemeren dat de sterke mannen g waarschijnlijk hun laatste Olympi- igeven. donderdag: „Het is het beste als we ge- igramma afvoeren. We kunnen de tak i, als is afgerekend met de problemen", ichtheff ers op het gebruik van dope be- uden-medaille-winnaars uit Bulgarije, ie, IOC-lid en voorzitter van het West weten dat het IOC de verbanning van ï§t. chtheffen had donderdag niet symboli- Op de slotdag ging de Rus Aleksandr irzwaargewicht met het goud aan de an, die drie jaar geleden door de Cana- ehouden met een koffer vol anabolica- zijn leven geschorst, maar kreeg zoals ar amnesty. De zege van de gerehabili- d voor het met doping omgeven Olym- igaarse gewichtheffer Andor Szany, die bij de dopingcontrole en zijn zilveren tot 100 kilogram kwijtraakte, heeft net lierversterkende middel Stanozolol tot a de positieve contra-expertise meteen terug, maar dat gebaar had totaal geen Jasse die nog op het programma stond ngaar in actie. ZATERDAG 1 OKTOBER 00.00-00.55 BRT2: KANO finales D en H 00.00-15.00 ZDF: WATERPOLO finale, rest als N3en BRT2 00.55-03.10 BRT2: BOKSEN finales 01.00-03.30 N3: BOKSEN finales; KANO fina les 03.10-06.20 BRT2: ATLETIEK halve finales 4x100m D en H, finale kogelsto ten 0, finale discuswerpen H, fi nale 1500m D en H, finale 5000m H, finales 4x100m en 4x400m D en H 03.30-06.15 N3: ATLETIEK (zie BRT2 03.10) 06.00-14.00 ZDF: herhaalde samenvatting van een uur 06.15-08.15 N3: HOCKEY H finale 06.20-07.00 BRT2: BOKSEN finales 07.00-08.30 BRT2: TENNIS finale enkel 0 08.15-10.00 N3: TENNIS finale enkel D 08.30-09.55 BRT2: HANDBAL finale H 1000-11.45 N3-BRT2: VOETBAL finale 11.45-14.00 N3: HANDBAL finale H; TENNIS finale H dubbel 11.45-12.25 BRT2: JUDO 12.25-14.30 BRT2: TAFELTENNIS finale enkel DenH 14.00-15.00 N3: TAFELTENNIS finale enkel 0 en H 14.30-18.00 BRT2: samenvatting 17.00-19.00 ZDF dagsamenvatting 19.14- 21.55 N3: WORSTELEN; WATERPOLO; JUDO; KUNSTZWEMMEN duetten; TAFELTEN NIS finale D enkel; dagsamenvatting 19.30-21.45 ZDF: dagsamenvatting 20.00-23.00 BRT2: dagsamenvatting en Bel gisch voetbal 23.15-01.00 N3: PAARDESP0RT springen in dividueel en Nederlands voetbal 21.50-22.50 ZDF: Super Seoul nelwan- 4x400m is 100m lalve II- ogsprin- n, finale finales km 0 00.20); inkel en ivatting H GYM- ale indi- IT1EK fi- finales; enkel en ikel ting Y0RSTE- 18, 22- Ap- 19, 19- ichtste (Pol) - 21-13, - Ap- 21, 22- ipules- Kim/ Long- m/Yoo inales: -21,21- Zko) - 21-13, 21-14, Nemes 21-10, a (Bul) (Sov)- -14, 22- Ned) - 15, 18- i Yang 21-18; (Chi) - -9, 21- i (Sov) n (Chi) 1, 21-2, (Ned) 'inales: Yang sekoop 'Ishida (Sov) n (Joe) 21-19, o (Chi) 21-14; plaats: Klop- 21-7, (Tsj) - 21-12, Hwa -Hos- Chen Fazlic/ 1-18. (inales: 6-2, 6- Male- inales: r/Srej- E. San- (Zwe) •2 (10- 5); om an 3-0 vijfde itsland om de taten - 13-15, Peru, 3. China, 4. Japan, 5. Oost-Duitsland, 6. Brazilië, 7. Verenigde Staten, 8. Zuidkorea. WORSTELEN VRIJE STIJL Tot 48 kg: finale: Kobayashi wint met 16-4 van Tzonov. Eindstand: 1. Kobayashi (Jap), 2. Tzonov (Bul), 3. Karamtsjakov (Sov), 4. Vanni (VSt), 5. Heugabel (WDl), 6. Sukruoglu (Tur). Tot 62 kg: finale: Smith wint met 3-0 van Sarkissian (Sov). Eindstand: 1. Smith (VSt), 2. Sar kissian (Sov), 3. Chterev (Bul), 4. Fallah (Iran), 5. Helmdach (WDl), 6. Enhe (Mon). Tot 90 kg: finale: Khadartsev wint met vol punt van Ota. Eindstand: 1. Khadartsev (Sov), 2. Ota (Jap), 3. Tae-Woo (ZKo)m, 4. Toth (Hon), 5. Scherr (VSt), 6. Ala- bakov (Bul). MEDAILLEVERDELING goud zilver brons Sovjetunie39 22 36 Oost-Duitsland31 25 23 Verenigde Staten23 20 23 West-Duitsland10 10 10 Hongarije9 5 5 Bulgarije7 8 9 Roemenië5 10 6 Groot-Brittannië4 7 7 Italië4 4 4 Zuidkorea4 3 7 Frankrijk.4 3 4 China3 9 10 Polen2 4 7 Australië2 4 4 Japan2 Noorwegen2 Nederland2 Tsj echoslowakij e2 Nieuwzeeland2 Joegoslavië2 Denemarken2 1 Finland1 1 Spanje1 0 Kenya1 0 Marokko1 0 Suriname1 0 Portugal1 0 Turkije1 0 Oostenrijk1 0 Zweden0 3 Zwitserland0 2 Canada0 Brazilië0 Chili0 Costa Rica0 Jamaica0 Senegal0 Nederlandse Antillen0 Maagdeneilanden0 Peru0 Mexico0 0 Belgie0 0 Griekenland0 0 Filipijnen0 0 Thailand0 0 Colombia0 0 Mongolië0 0 Pakistan0 0 T48 Schenk wint tienkamp Uiteindelijk werd de Oostduitser Christian Schenk na een dag van meer dan dertien uur keihard werken de verrassende winnaar. Voor zijn landgenoot Torsten Voss was het zilver en de al even verrassende Canadees met Nederlandse naam Dave Steen ging met het brons aan de haal. Achteraf waren de verschillen binnen de top drie toch groter dan het zich voor de afslui tende 1500 meter had laten aanzien. Schenk verzamelde 8488 punten, Voss 8399 en Steen 8328. Voor Rob de Wit bleef de tweede dag toch meer venijn in zich te hebben dan gewoonlijk, getuige zijn totaal van 8189 punten. Dat is 258 punten min der dan zijn van juni daterende Nederlands record. Hij werd er achtste mee, zijn beste klassering die hij ooit in een groot titeltoernooi bereikte. Kostbare punten liet de Eind- hovenaar liggen bij het discus werpen (vijf meter beneden zijn persoonlijk record) en de 1500 meter (vijf seconden tra ger dan zijn p.r.). Ook De Wit leek gisteren het slachtoffer van de bizarre om standigheden waarin de tien kamp werd afgewerkt. Het nummer draagt altijd al een vorm van heroïek in zich, maar in de Olympische kuip van Seoul kwam het heldendom als zelden tevoren naar buiten. De heren atleten, en dat waren er op het slotnummer nog 34 van de 39 die eergisteren aan het karwei begonnen, waren niet minder dan dertien uur in touw. Toegegeven, ze konden in tussen genieten van de twee door Florence Griffith Joyner gelopen wereldrecords, als ze daar al behoefte aan hadden. Maar voor het gros bestond de tijdspassering toch voorname lijk uit wachten. De grote spelbreker, de man die de voornaamste oorzaak was van de enorme uitloop van het programma, heette Tim Bright. Aan hem was het te danken, dat het polsstokhoog springen niet minder dan zes uur in beslag nam. Bright, tijdens de Ameri kaanse selectiewedstrijden in Indianapolis vierde geworden op dit nummer, haalde ten slotte 5.70 meter. Zijn poging over 5.80, een dag eerder goed voor brons bij de 'echte' pols stokspringers, miste hij nipt. Ondertussen was het etens tijd geworden voor de Korea- nen en liep het stadion snel leeg. „De mensen hier begrij pen niets van atletiek. Als bij het polshoog de lat eerst tril lend blijft liggen en dan toch naar beneden valt, zitten ze hard te lachen. En wanneer het écht spannend begint te wor den gaan ze naar huis. Snap je De helden zijn vermoeid na afloop van de tienkamp. Staand links de nieuwe koning Christian Schenk, rechts zijn vorganger Dailey Thompson. De winnaar van de zilveren medaille, Torsten Voss, zit uitgeput op de grond. - fotoanp dat nou," vroeg Tim Bright zich af. Gelukkig bleef een handvol Amerikaanse en Britse fans wèl zitten. En die laatsten wil den Daley Thompson wel laten weten, dat 'You'll never walk alone'. Uitbundig zwaaiend met de Union Jack steunden zij een atleet die het op dat mo ment bijzonder hard nodig had. Want de voor velen toch ver rassend in de bovenste regio nen mee draaiende Thompson begon steeds meer hinder te ondervinden van een blessure, die hij bij het polshoog had op gelopen. De manier waarop paste volledig in het raam van de dag: bij zijn eerste sprong brak zijn polsstok gewoon doormidden. Maar Thompson gaf, zoals men van hem gewend is, geen krimp en vervolgde flink inge zwachteld zijn weg. Uiteinde lijk konden echter ook zijn fans op de tribune hem niet - hoe graag ze dat ook zouden heb ben gewild - op de 1500 meter vooruit duwen. Thompson had 4.45,11 voor de slotafstand nodig. En dat kostte de tweevoudig Olym pisch en Europees kampioen en eenmalige wereldkampioen het brons. Zijn vierde plaats was in ieder geval wel aanmerkelijk beter dan zijn negende vorig jaar op het WK in Rome. Ook toen werd Thompson tijdens zijn tienkamp afgeremd een kwetsuur, in dit geval een lies blessure. „Tot het laatste moment heb ik hier nog in een medaille ge loofd", meldde Thompson. „Aan opgeven heb ik geen mo ment gedacht. Dat zou ik alleen gedaan hebben wanneer de an deren het goed gedaan hadden. Zodat ik kansloos was voor een plak. Nu waren we allemaal even slecht". Helemaal ongelijk had de Brit niet met zijn uitspraak. Want neem de winnaar van de titelstrijd in Rome, Torsten Voss. Vorig jaar verzamelde hij 8680 punten, nu bleef de als tweede eindigende Oostduitser steken op een totaal van 8399. Met name bij het hoogsprin gen leverde hij veel punten in. Kwam Voss maar over 1.97 meter, de 'gouden' Christian Schenk bedwong de lat op 2.27 meter. De 2.01 meter lange Schenk bedient zich nog van de ouderwetse 'straddle' sprong, door Wil Kester maar dat gaat hem dus zeer re delijk af. De 23-jarige automonteur uit Rostock draait nog niet zo lang mee en wordt in Oostduitsland gezien als de tweede man ach ter Torsten Voss. Schenk toonde in Seoul, dat één specia liteit en negen gedegen afge werkte onderdelen een tien kamper tot de hoogste trede van het ereschavot kan bren gen. Een schavot, dat hij gister avond overigens nog niet kon beklimmen. Want de tienkam pers hadden hun hielen nog niet gelicht of uit alle hoeken en gaten doken muziekkorpsen, in klederdracht gehulde figu ren met vlaggen en vaandels en grote aantallen luid kwette rende kinderen op. Die wilden nu eindelijk wel eens beginnen aan de repetitie voor de sluitingsceremonie ko mende zondag. Per slot van re kening was het voor het groot ste gedeelte van het spul al bijna bedtijd. Hoe zwaar de dag van giste ren voor de deelnemers was ge weest toonde de Nieuwzeelan- der Simon Poelman. Een half uur nadat hij de 1500 meter had gelopen, zat Poelman in een hoekje van het stadion met de arm van zijn trainer om hem heen geslagen nog van pure uitputting te huilen. Ook dat is de tienkamp. SEOUL - Gebrek aan erva ring en spanningen binnen de ploeg hebben de Neder landse degenschermers donderdag in Seoul parten gespeeld. Door nederlagen tegen Canada (7-8) en we reldkampioen Sovjetunie (1-8) lag Nederland er in de eerste ronde van de strijd voor équipes al uit. Gezegd moet worden, dat Ne derland het met de loting niet erg had getroffen. „De Canadezen hadden in het individuele toernooi slecht geschermd. Daarom werden ze nu bij de zwakkere landen in gedeeld, hoewel ze daar hele maal niet bij horen", aldus ploegleider Bert van de Flier, tevens voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Alge mene Schermbond (KNAS). In La Chaux de Fonds was Neder land niettemin eind vorig jaar met 6-3 te sterk voor de Cana dezen. Een dergelijk resultaat er nu niet in. Toch deden zich moge lijkheden genoeg voor om dit treffen te winnen, zodat over gang naar de laatste twaalf landen een feit zou worden. Een grote handicap was echter het slechte schermen van Mi- chiel Driessen. De Hagenaar, die in het persoonlijke toernooi ook al alles verloor, kon op nieuw niet tot winst komen. Daar stond tegenover, dat de ontspannen schermende Arwin Kardolus de ene na de andere tegenstander aan zijn degen reeg. De jonge, talentvolle Paul Besselink en de ex-Belg Ste- phane Ganeff, de enige, met een behoorlijke dosis ervaring, wonnen ieder tweemaal. Toen Driessen ook zijn derde partij uit handen gaf (na een voor sprong van 3-1 werd het 3-5) besloot bondscoach Jean Van- dervoodt als uiterste redmiddel reserve Olaf Kardolus in de laatste partij in te zetten. De stand was op dat moment 7-7, mede door een double dé- fait (wederzijdse nederlaag) van de iets te weinig doortas tende Arwin Kardolus in de partij ervoor. De zwaar ge bouwde Olaf Kardolus, die voor het eerst in Seoul in actie kwam, kon de druk echter niet aan en verloor met 1-5 van No- wosielgki. Met de wedstrijd te gen topland Sovjetunie nog te schermen kon eigenlijk alleen een wonder Nederland nog redden van de ondergang. Kasper Kardolus maakte dat allemaal niet meer mee. De 51- jarige maitre uit Zoetermeer, die drie pupillen (van wie twee zoons) bij de ploeg had zitten, was de dag tevoren in het vliegtuig naar huis gestapt. Van de Flier: „De afspraak was, dat hij alleen zou helpen bij de training voor de indivi duele wedstrijden. Niet meer bij de equipe. Toen heeft hij be sloten maar nar huis te gaan". Zoon Arwin vond het voor zijn vader maar beter zo. „Hij zat in het dorp heel ergens anders op een kamertje in zijn eentje een beetje weg te kwijnen. Er was voor hem geen ruimte meer bij de Nederlandse ploeg, zodat hij met niemand contact had". Uit allerlei kleine dingetjes bleek, dat er tegenstellingen binnen de ploeg bestaan. Aan wijzingen van de kant werden genegeerd of geïrriteerd weg gewuifd. In de wedstrijd tegen de Russen riep Ganeff een keer woedend: „Iedereen moet zijn- kop houden". Hij was toen al uit zijn ge wone doen gebracht door een actie van de Rus Titsjko, die op wraak uit was voor zijn neder laag tegen Ganeff in het indivi duele toernooi. Titsjko ging zo stevig te keer, dat de Nederlan der tot twee keer toe hard op de loper viel. De Rus kreeg wel een waarschuwing, maar Ga neff had weer danig last gekre gen van een oude nekblessure. „Ik verdenk die Russen er sterk van, dat ze Titsjko op dracht hebben gegeven onze beste man er uit te slaan", zei Van de Flier verontwaardigd. Ganetf was nog veel bozer. „Van mij mag die boef voor het leven worden geschorst", brieste hij. Arwin Kardolus trok zijn conclusies uit belangen in de gaten houden. „Als de begelei ding niet een stuk verbetert, houd ik het verder wat de na tionale ploeg betreft voor ge zien. Dan ga ik rustig mijn eigen weg. Ik heb een goede auto en de toernooien zijn niet al te ver weg. Dan moet het maar weer op die manier als het niet anders kan in Neder land. Want ik ben toevallig wel met mijn hobby bezig. En die wil ik zo goed mogelijk uitoefe nen, zonder dat er allerlei an dere zaken spelen, die me kun nen afleiden". Resultaten Nederland: Eerste ron de, poule 2: Nederland-Canada 7-8. Arwin Kardolus 3 overwinningen (uit 4), Besselink en Ganeff 2 (uit 4), Driessen 0 (uit 3), Olaf Kardolus 0 (uit 1). Eén partij van Arwin Kar dolus telde als double dêfait (regle mentaire nederlaag voor beide Alswin Kardolus (links) tijdens zijn verloren partij tegen de Canadees Michel Dessureault. - fotoanp partijen). Nederland-Sovjetunie 1-8. Arwin Kardolus 1 overwinning (uit 2), Driessen 0 (uit 2), Ganeff en Besse link 0 (uit 3). Eén partij van Besse link telde als double défait. Door Rob van Deursen ANTWERPEN - Bijzonder gelukkig toonde hij er zich op zijn zachtst gezegd niet mee, Patrick Sercu. Zeg maar dat hij behoorlijk boos was. De afwezigheid van met name Jelle Nijdam gister avond bij het door René Pijnen voor een handjevol toeschouwers gegeven startschot voor de 46e Zes daagse in het Sportpaleis van Antwerpen schoot de winnaar van niet minder dan 88 zesdaagsen in het verkeerde keelgat. Sercu, in Antwerpen net als verleden jaar koersdirecteur en juist terug uit Seoul, waar hij de Belgische baanwieler- ploeg bij de olympische zo merspelen met raad en daad terzijde stond, wilde de af faire rond de prof uit Klein- Zundert, die zondag de voor keur moet geven aan een tijd rit op de weg in Kerkdriel, in het openbaar kennelijk niet op de spits drijven. Het kostte hem echter zichtbaar moeite zijn woede in te tomen. „Nijdam gaf mij tijdens de prof ronde van Nederland zijn woord. Op zijn uitdrukkelijk verzoek hebben we Marco van der Hulst aangetrokken. Nij dam wilde beslist met hem koersen hier in Antwerpen. Ik stuurde Nijdam vlak na de Profronde het contract toe, maar daar heeft hij nooit op gereageerd. Dat vind ik heel, heel teleurstellend. Voor mij is een mondeling akkoord net zoveel waard als een schrifte lijk. Op het laatste moment hebben we nu Michel Corne- lisse binnengehaald. Maar met het oog op de binding met de grensstreek, is dat toch een flinke stap terug", aldus een van spanning bleke Patrick Sercu. De Belgische ex-vedette op de piste bleek trouwens over het algemeen niet erg ingeno men met de houding van de Nederlandse profs, die hij voor deelname aan zijn spek takel benaderde. „Teun van Vliet liet me weten dat hij wegens problemen met zijn bloed na het WK niet meer zou koersen. En nu rijdt hij vrolijk rond in de Ronde van Ierland. Misschien is hij snel ler hersteld dan zijn dokter verwachtte, maar ik zet er grote vraagtekens bij. Als de Nederlandse profs geen trek hebben om deze Zesdaagse van Antwerpen te doen, moe ten ze dat gewoon zeggen en geen smoesjes verzinnen of afspraken niet nakomen". Jan Derksen, die Sercu ter zijde stond bij het aantrekken van het achttien koppels sterke profveld (favorieten Danny Clark en Rogier Ile- gems) voor de 46 zesdaagse van Antwerpen, begreep de houding van Nijdam niet. „Het gaat al niet goed met de baansport en dan dit. Nijdam kreeg wat hij financieel ver langde plus Van der Hulst als maat. Je zou dan toch denken dat zo'n knaap daar gelukkig mee moest zijn. Maar nu start hij zondag in die tijdrit. We hebben nog contact gehad met de organisatie daarvan. Een of andere meester in de rech ten begon hoog van de toren te blazen met de mededeling dat hij wel een getekend contract van Nijdam in zijn bezit had en toen hebben we de zaak verder maar laten zitten. Jammer, want Nijdam komt op deze Antwerpse baan goed tot zijn recht. Hij is weliswaar geen echte baancoureur, maar hij staat zijn mannetje. Dat heeft hij vorig jaar wel bewe- Jelle Nijdam reageerde gis teravond vanuit zijn huis in Klein Zundert verbaasd op de boosheid van Sercu richting zijn persoon. „Ik heb het Jan Derksen allemaal uitgelegd en die zou aan Sercu doorge ven wat de problemen wa ren", zo vertelde de Westbra bander, die toegaf zowel voor Kerkdriel als voor de Ant werpse zesdaagse een ak koord te hebben afgesloten. „Het was stom van mij, maar op het moment dat Sercu in de Profronde van Nederland naar mij toe kwam, was ik vergeten dat ik al vast lag voor Kerkdriel. Eenmaal thuis besefte ik dat ik met een dubbel contract zal opge scheept, toen belde ik diverse mensen om me te laten advi seren. Tegen Derksen heb ik gezegd dat er onder Kerkdriel moeilijk uit te komen viel en daar had hij begrip voor". Het gisteravond niet ver schijnen in de Zesdaagse van Antwerpen scheelt Jelle Nij dam een paar duizend gulden aan inkomsten. „Ach, daar zit ik niet zo mee. Als ik komende winter vijf, zes zesdaagsen zou hebben, was het wat an ders geweest. Nu was Ant werpen de enige, die op mijn programma stond en dan neem ik dat financiële verlies voor lief". Stand gisteravond laat: 1. Clark (Aus) en Ilegems (Bel) 20 punten, 2. Tourné (Bel) en De Wilde (Bel) 15, 3. Diehl (WDl) en Günther (WDl) 15, 4. Doyle (Eng) en Baffi (Ita) 10, op één ronde: 5. Vaarten (Bel) en Marcussen (Den) op twee ronden: 9. Pieters (Ned) en Wij- nands (Ned), op drie ronden: IX. Cornellsse (Ned) en Van der Hulst (Ned), op zeven ronde en laatste: 18. Van Camp (Bel) en Verne (Bel). Biondi, Lewis, Otto, Evans en nog vele anderen; ze azen alle maal op de 'Gouden kroon'. Die kostbare trofee is de onder scheiding voor de meest opmerkelijke deelnemer aan de 24ste Olympische Spelen. Samaranch zal de naam van de winnaar maandag persoonlijk onthullen. De 'Paek Sang Crown Award', zoals 'deze Olympische Oscar voluit heet, is ingesteld door drié Koreaanse dagbladen. De kroon is gemaakt met 600 gram puur, twintig karaats goud, heeft een diameter van 19 centimeter en is 11 centimeter hoog. Vier leden van het IOC vormen de jury, die deze eenmalige onderscheiding zijn bestemming moeten geven. Ondanks de toenemende haat van het Zuidkoreaanse publiek, zijn zes boksers uit de Verenigde Staten doorgedrongen tot de finale. Dat betekent dat in de helft van alle gewichtsklassen een Amerikaan in de eindstrijd staat. De Amerikaanse boksers zijn meer dan tevreden over hun ver richtingen tot nu toe. Als het gaat om het halen van finale plaatsen staan ze ruim voor op de Zuidkoreanen en Oostduit sers. Beide landen haalden drie keer de eindstrijd. Verder staan twee Bulgaren, twee Sovjets en twee Canadezen in een finales. Zes landen doen het met één finalist. Alleen vier jaar geleden in Los Angeles, waar vertegenwoordigers uit het Oostblok en het sterke boksland Cuba ontbraken, was Amerika met negen gouden medailles succesvoller. Als het aan coach Ken Adams ligt, worden dat er in Seoul, waar alleen Cuba ontbreekt, zes. „Ik verwacht dat al mijn boksers de finale winnen". De Verenigde Staten zijn alleen bang voor eventuele partijdig heid bij de jury, zeker in het geval van de twee Koreaans- Amerikaanse ontmoetingen. Bovendien is de verhouding tus sen beide landen in de bokshal tot een absoluut dieptepunt ge daald. Het soms arrogante gedrag van de spierbonken uit de Verenigde Staten en de rel van vorige week in de ring, die door de Amerikaanse televisie breed uit gemeten werd, viellen slecht bij het Koreaanse publiek. De partijen tussen Park en Jones bij het zwaarwelter en Baik en Mercer bij de zwaargewichten zullen de emoties in de zaal ongetwijfeld hoog doen oplaaien. Mercer, die Vanderlijde be dwong, weet in ieder geval wat hem te wachten staat: „Ik weet dat ik hem knock out moet slaan om de beslissing te forceren". Richard Charlesworth is het enige parlementslid op de Olym pische deelnemerslijst. Hij vertegenwoordigt zijn staat in het Australische parlement. In Seoul verdedigt hij als hockeyer de Australische kleuren. Dat deed Charlesworth voor het eerst in 1972. Seoul is zijn vierde en laatste Olympische toernooi. Twee jaar geleden beleefde Charlesworth, die 225 interlands speelde, zijn topjaar. Hij was toen niet alleen aanvoerder van het team dat Australië voor het eerst de wereldtitel bezorgde maar hij was ook de topscorer en de beste speler van het toer nooi. In eigen land leverde hem dat de titel 'sportman van het jaar' op. Al eerder was hij dat in 1976 en 1979. Als Charlesworth tijd over heeft, is hij actief als arts. De Europese en Amerikaanse sporters hebben het meeste te besteden in Seoul. Dat beweert althans directeur Song van de bank in het Olympisch dorp. Hij heeft becijferd dat de deelne mers gemiddeld 38 dollar per dag uitgevea Zijn bank wisselde tot nu toe voor 24.500 klanten in totaal voor 13,6 miljoen dollar om tegen de Koreaanse muntsoort de 'won'. Amerikanen, De nen, Fransen en Canadezen zijn de spekkopers, beweert Song. Een woordvoerster van het Britse Olympische team heeft don derdag verklaard dat twee atleten uit haar ploeg bij de doping controle positief zijn bevonden. Om wie het gaat wilde zij niet zeggealn aanwezigheid van de betrokkenen zal vrijdag de contra-expertise plaatsvinden. Charles Palmer, voorzitter van het Britse Olympische Comité, zei dat beide atleten verbaasd hebben gereageerd. ZEIST (ANP) - De tuchtcommissie van de KNVB heeft vrijdag vier voetballers uit de eredivisie geschorst voor drie gele kaar ten binnen een jaar. Het zijn: Baas (Haarlem), Van Duuren (Willem II), Söllner (Veendam) en Valckx (PSV). GALWAY (Reuter) - Phil Anderson heeft de tweede etappe van de Ronde van Ierland gewonnen. De Australiër finishte solo na een rit over 240 kilometer van Sligo naar Galway. Hij nam tevens de leiderstrui over van de Fransman Christophe Lavainne. Adrie van der Poel werd vierde. De Nederlander, die een dag eerder de derde plaats voor zich had opgeëist, handhaafde zich daardoor in de kop van het klassement. Hij staat nu tweede, op 25 seconden achterstand van Anderson. De uitslag van de tweede etappe is: 1. Anderson (Aus) 6 uur, 37 minu ten en 12 seconden, 2. Vanderaerden (Bel) op 31 seconden, 3. Gölz (WDl), 4. Adrie van der Poel (Ned), 5. Museeuw (Bel), 6. Van Vliet (Ned), 7. Szostek (Bel), 8. Elliot (GBr), 9. Kelly (Ier), 10. Gayant (Fra) al len zelfde tijd als Vanderaerden. Het algemeen klassement is: 1. Anderson (Aus) 12.30.42, 2. Adrie van der Poel (Ned) 0.25,3. Elliot (GBr) 0.30,4. Kelly (Ier) 0.31, 5. Gölz (WDl) 0.35, 6. Gayant (Fra) 0.41, 7. Da Silva (Por) 1.12, 8. Earley (Ier) 1.12, 9. Winnen (Ned) 1.12,10. Roche (Ier) 1.12. LONDEN (Reuter) - Arsenal-middenvelder Paul Davis is door de tuchtcommissie van de Engelse voetbalbond voor negen wedstrijden geschorst. Daarnaast moet hij ruim tienduizend gulden boete betalen. Davis sloeg Southampton-speler Cocke- rill onlangs een gebroken kaak. De schorsing van Davis, die 15 oktober ingaat, is de langste door de Engelse Voetbal Associatie (FA) uitgesproken straf sinds het huidige tuchtsysteem werd ingevoerd. Dat was in het begin van de jaren zeventig. De schuld van de speler werd overigens pas bewezen na het be- kijken van videobanden. Het incident gebeurde tijdens de wed strijd Arsenal - Southampton (2-2) op 17 september. De scheidsrechter zag het niet, de tv-camera's registreerden wel. Volgende week praat de FA over de positie van Davis als inter national. Hij debuteerde eerder deze maand in de vriendschap- pelijke wedstrijd tegen Denemarken. GALWAY (AFP) - Sean Kelly rijdt het volgende seizoen voor de Belgische wielerformatie ADR, die onder leiding staat van José de Cauwer. De Ierse kampioen, die dit jaar in Spaanse dienst reed, zal begin volgende week een contract onderteke nen. Dit is in de Ronde van Ierland, waar De Cauwer momen teel met zijn ploeg actief is, bekendgemaakt.Kelly wordt ploeg genoot van Eddy Planckaert, dit seizoen nog winnaar van de Ronde van Vlaanderen. De Cauwer verwacht niet dat twee kopmannen in één ploeg problemen zal geven. Als voorwaarde heeft Kelly gesteld in de Ronde van Italië te mogen starten. De Ier kwam tot nu toe nog nooit in de Giro uit. Midlotto 38A: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: een win naar, die bruto 300.000 gulden ontvangt; derde prijs: 58 win naars, die elk bruto 1740,50 ont vangen; vierde prijs: 3151 win naars, die elk 32,00 ontvangen; Cijferspel 38A: zes cijfers goed: geen winnaar; vijf cijfers goed: 3 winnaars; vier cijfers goed: 18 winnaars; drie cijfers goed: 168 winnaars; twee cijfers goed: 1879 winaars.

de Stem | 1988 | | pagina 9