'Gouden droom' stukgeslagen Football-teams in de rij voor Johnson BRONS VOOR VOLWASSEN GEWORDEN JUDOKA Tweemaal wereld record voor Florence Griffith Inlijsten doe je (zelf) bij Lijst-in. Veemarktstraat 13 4811 ZB Breda telefoon 076-221309 SEOUL - Een blauw oog, dat past bij een verliezende bokser. Een gescheurde wenk brauw, gehecht met twee krammen. Een niet rechtvaardige ne derlaag in de halve eindstrijd. Ondanks die tegenslag was Ben Spijkers donderdag avond niet stuk te krij gen. De bronzen me daille in het middenge wicht was zijn belo ning. MERCER 'SLOOPT' ARNOLD VANDERLUDE Slager VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 FAMILIEFEEST IN SEOUL 'Schoon'? Veelzijdig Geruchten Griffith in voetsporen Blankers partners in kreatieve dienstverlening DESTE VANCOUVER (Rtr) - Het bankroet van de BV Ben Johnson is al zo goed als op geheven. Nauwelijks twee dagen nadat de Canadese sprinter als een dief in de nacht de Olympische Spelen had verlaten met in zijn ba gage de sticker 'slikker', staat Johnson aan het begin van zijn tweede sportcar- rière. Verscheidene Cana dese footballteams hebben al laten weten dat zij de sprinter, als de schorsing van twee jaar blijft staan, willen inlijven. „Misschien wil hij gedurende de schorsing wil football-spe- len", stelde Mike McCarthy, as sistent-manager van Hamilton Tiger Cats, hoopvol. Van één, heel belangrijke, zaak is de ploeg al verzekerd. Zij heeft de eerste rechten op het aantrek ken van Johnson verworven. Zij troefde daarmee BC Lions af. Ook in de Verenigde Staten is al interesse getoond voor de sprinter. In Dallas liet Bob Ackles, directeur-sportief van de Dallas Cowboys, weten de mogelijkheden van Johnson nader te willen bekijken. „Met zijn atletische kwaliteiten en snelheid is hij voor iedereen in teressant. We beseffen dat zijn hoofd er momenteel niet naar staat. Als de situatie wat ge kalmeerd is, zullen wij zeker contact met hem opnemen". Het feit dat Johnson betrapt is op het gebruik van anabole steroïden, is voor McCarthy geen enkel bezwaar. „Daar kan ik mij niet druk over makea Het gebruik van anabolen is in de Football-league heel nor maal. We hebben het nooit ge test, maar iedereen weet het". Ook voor Roy Shivers, ma nager van BC Lions, is de do ping van Johnson geen be zwaar hem eventueel in dienst te nemea Belangrijker vindt hij de behandeling die de sprinter heeft gekregen in' Seoul, in New York en bij zijn aankomst in Toronto. De vlucht uit Zuidkorea was als een dief in de nacht,' de aan komst in Canada was als die van een beruchte misdadiger. „Het is alsof hij een dubbele moord en vijftien verkrachtin gen heeft gepleegd", stelde Shi vers. „Een moordenaar krijgt een betere pers dan Johnson heeft gehad". Het is niet de eerste keer dat footballteams interesse in Johnson hebben. Vorig jaar is er een oriënterend gesprek ge weest tussen de sprinter en coach Al Bruno van Hamiltoa „Ben liet toen weten al na de Spelen wel eens serieus over de zaak te willen pratea 'Eerst goud', zei hij, 'dan nog een jaar atletiek en daarna wil ik wel football spelen'". Johnson zou niet de eerste sprinter zijn die naar het foot ball vertrekt. De bekendste is nog altijd de wereldrecordhou der op de 110 meter horden, Re- naldo Nehemiah. Hij keerde echter na een paar jaar terug naar de atletiek, vooralsnog zonder veel succes. De Ameri kaanse sprinter Ron Brown verdient al wel een paar jaar goed geld in het football. Nieuwste prominente aanwinst is Desai Williams, nummer zes op de 100 meter in Seoul, die een voorlopig contract bij Lions tekende. Volgens dr. Lee In Joon, de coördinerende arts voor de do pingcontrole in Seoul, heeft Ben Johnson tegenover hem toegegevendat hij de drie da gen vóór de finale van de hon derd meter hardlopen drie ver schillende pepmiddelen heeft gebruikt. Johnson en zijn staf wijzen de bewering van de Zuidkoreaan evenwel als onzin van de hand. Johnsons arts, Dr. George Mario Astaphan, is door het Amerikaanse tijdschrift 'Sports Illustrated, beschuldigd eerder dit jaar anabole steroïde te hebben toegediend aan de atleet. Volgens het blad zou As taphan in mei van dit jaar Johnson hebben geïnjecteerd met steroïde. Astaphan noemnde de aantijging Volko men onj uist en ongefundeerd'. Spijkers met koppen Ben Spijkers, die het in Seoul mede door beheersing verschopte. foto anp Van onze speciale verslaggever Ben Spijkers is volwasse- ner geworden. Het enige dat niet veranderde, is dat de Nijmegenaar opnieuw tot de sterksten behoorde, maar buiten de hoofdprij zen viel. Olympisch brons is echter veel voor een ju doka, die vorig jaar bij de wereldkampioenschappen in Essen in de eerste ronde uitgeschakeld werd. Spijkers ziet zijn Olympische medaille als de eerste stap op de weg die naar de echte top moet leiden. In Seoul gingen Peter Seisenbacher (Olympisch goud in Los Angeles, wereld kampioen te Seoul een jaar la ter) en Vladimir Stsjesnakov hem voor. Twee tegenstanders, van wie Spijkers nog nooit heeft gewonnen. De met de we reldkampioen van 1987 Fabien Canu gedeelde derde plaats is dus weinig aanvechtbaar. De vooruitgang van Spijkers evenzeer. Het buitengebeuren, zoals vorig jaar in Essen, kon hem niet uit zijn evenwicht brengen, al was de koka, die Stsjestakov in de strijd om goud en zilver bracht, een zware tegenvaller. Spijkers zou zich daar in het recente verle den oneindig over hebben op gewonden. Donderdagavond stelde hij koel: „Die koka staat op het bord; dus die is er. Je kunt dan zeggen: het is onjuist, ik kwam op mijn knieën en el lebogen terecht en om te scoren moet je tenminste met een deel van je rug op de grond komen. Feit is natuurlijk wel dat je ge dwongen wordt tot een andere werkwijze. Je kunt de wed strijd niet op je af laten komen zoals bij een gelijke stand, je moet er op af". Spijkers heeft misschien een voordeel gehad van de lichtere helft van het indelingsschema. In zijn helft ontbraken de rege rende wereldkampioen Canu, de Olympische titelhouder Sei senbacher, de vertegenwoordi gers van Japan en Korea. Zo wel zijn eigen coach Wim Vis ser als bondscoach Chris de Korte vond dat Spijkers niet bevoordeeld was. Hun een stemmige mening luidde: „In de helft van Spijkers was veel meer evenwicht; een nederlaag zou daardoor veel gemakkelij ker de weg naar de herkansing hebben kunnen versperren". Het winstpunt van Spijkers is dat de agitatie uit zijn werk is verdwenen. Een vermaning wegens passiviteit was vroeger voor hem een aanleiding on verantwoorde risico's te ne men. In Seoul niet meer. Het was een prikkel. De kopstoot, die hem blesseerde in zijn par tij uit de tweede ronde tegen de Amerikaan Rene Capo, zou hem vroeger over de rooie ge bracht hebben. Gisteren hield hij de verzorgers buiten de mat tot alle drie de scheidsrechters hun toestemming hadden gege ven. „Anders loop je zo maar het risico dat de assistenten de hoofdscheidsrechter, die wel toestemming had gegeven, af vallen. En dan ben ik de verlie zer". Hij toonde die beheersing, hoe wel hij de absolute zekerheid had dat de kopstoot geen toeval was, maar opzet. „Te bewijzen is het niet, maar in mijn eerste partij tegen hem, in Boedapest, had ik in de kortste keren ook een kopstoot te pakken en ver volgens probeerde hij mijn lin kerbeen beurs te schoppen. Bij de open Engelse had ik tegen hem na vijf seconden een ge broken neus. Dan kun je dit geen toeval meer noemea Ik had mij erop ingesteld, ik ver wachtte het in het begin, niet meer op dat moment". Spijkers ging onverdroten door te bewijzen dat hij zich niet meer uit zijn doen laat brengen. Hij noemt dat een groei naar volwassenheid, een verworvenheid door een rij kere ervaring. „Spijkers van 1988", concludeerden Visser en De Korte, „heeft zich verbeterd, omdat hij zich niet meer uit zijn evenwicht laat brengen". De bronzen-medaille-win naar deelt niet alleen die me ning. Hij is zelfs zo ver dat hij zijn laatste stap naar de me daille, zijn partij tegen White, op de juiste waarde schat. „Het was voor mij natuurlijk veel gemakkelijker dan voor White. Die had vlak daarvoor ook een partij moeten maken. Omdat ik het zelf zo vaak gemerkt heb, wist ik dat de kansen het grootst zijn voor de degene, die zich het laatst in de herkansing mengt. SEOUL - De droom van Ar nold Vanderlijde is ver stoord. Aan diggelen gesla gen door twee mokers die verscholen waren in de handschoenen van de Ame rikaan Ray Mercer. Vier laar voorbereiding waren "innen 5 minuten en 15 se conden waardeloos, rie verwachte 'gouden toe- Komst' komt er (voorlopig) niet ™pr de Nederlander. Wel voor oger' Mercer. Hij moet nog gevecht leveren bij de amateurs, de Olympische fina le, en dan wordt hij prof in Amerika. Het vette contract, waarop Vanderlijde had ge noopt, heeft hij al in zijn zak. En dat is, zo bleek gisteren, maar goed ook voor de Lim- S?er' want tn het profwe- feldje waar Mercer terecht Komt, en waar Mike Tyson al heeft Vanderlijde niets te Koeken. Daar is hij niet het type bokser voor. Dat gaf Vanderlijde ook wel me, nadat hij twee keer neer was gegaan in de tweede ronde, ,„aa5ln bij ook nog een keer erd aangeteld „Ik boksen als ®rSer- Pat zou een lachertje ordea Ik zou nog geen mi nuut in de ring staan". Een de finitieve keuze heeft Vander lijde nog niet gemaakt. Stoppen doet hij in ieder geval niet Dus blijven de amateurs of de profs over. „Ik ga dat binnenkort nog eens op een rijtje zetten. Gyula Bodis moet eigenlijk na decem ber terug naar Hongarije. Hoe moet het dan verder, kunnen we dat gat opvullen? Die vraag zal centraal staan de komende weken. Ik kan nog vier jaar doorgaan, ik leer nog elke dag bij. Ik ben fysiek ook nog niet op mijn sterkst. Er zouden dus nog mogelijkheden kunnen lig gen voor me. Maar echt erover nagedacht heb ik nog niet". Dat heeft intussen wel Ray Mercer, de man die morgen in de finale wellicht ook zeer korte metten zal maken met de Koreaan Hyun-Man Baik. Hij is inmiddels 27 jaar, de 186 cen timeter grote Amerikaan. Hij lijkt in zijn stijl veel op Mike Tyson. „Alleen is Tyson com pleter, sneller en technisch be gaafder", zei Vanderlijde over zijn tegenstander. „Mercer zwaait als een beest met zijn armea Hij is een soort slager, maar wel een gevaarlijke". Mercer uitte slechts een krachtterm, toen hij gecon fronteerd werd met de woor den van zijn tegenstander. „Wat een onzin. Die man moet zijn mond houden. Vanderlijde had nauwelijks lef in zijn li chaam en dat beetje dat erin zat, heb ik eruit gerukt. Ik ben als een tijger bovenop hem ge sprongen en heb hem door de ring gejaagd. Want weetje wat zo leuk is in die boksring. Je kunt wel wegrennen, maar je kunt je niet verstoppen. Het maakte niet uit welke kant Vanderlijde op wilde draaien, hij moest telkens voorbij een van mijn vuisten zien te glip pen en hij liep dus telkens op een stoot Dit was een plezierig partijtje, een van de gemakke lijkste in mijn loopbaaa Om me te plaatsen voor Seoul, moest ik Mike Bent kloppen. Dat was een stuk moeilijker dan hier die Vanderlijde". Eenzaam in een hoekje stond trainer Gyula Bodis aan een si gaar te lurken. Hij bekeek de taferelen van op afstand en overpeinsde waarschijnlijk zijn toekomst. „Hoe die er uit gaan zien? Ik zou het niet weten, die ligt wel licht in Hongarije na dit jaar. En wat Arnold betreft... Ik denk dat je vandaag hebt kun nen zien dat hij beter amateur kan blijven. Als hij prof wordt, krijgt hij meer van het soort boksers als Mercer tegenover zich. Wat moet hij daarmee?" Arnold Vanderlijde kijkt toch iets anders aan tegen het profboksen dan zijn 'sport-va- der'. Hij denkt er, met zijn technische manier van boksen, zeker een kans van slagen te hebben. „Bij de profs gaat het er allemaal iets rustiger aan toe. De partijen duren langer, dus je hoeft niet meteen bo venop je tegenstander te sprin- gea Daardoor komt het tempo lager te liggen en krijg je meer tijd om om je heen te kijken. Dat is wat ik nodig heb. Mercer gaf me die kans geen moment Die kwam meteen wild stotend op me af". Vanderlijde, die in zijn vorige gevecht zijn linkerhand bles seerde, heeft geen moment ge dacht de partij met Mercer winnend te kunnen afsluiten. „Na de eerste linkse stoot die ik Mercer gaf, kon ik wel door het canvas zakken van de pijn. Ik kon er amper iets mee doen en om die man van mijn lijf te houden, had ik beide handen nodig. Dat kon dus gewoon niet". In de tweede ronde liep Van derlijde na bijna twee minuten voor het eerst echt tegen de vuisten van Mercer op. Hij kreeg acht tellen rust. „Ten on rechte, er was niets aan de hand'V meldde de Limburger later, maar hij stond nauwe- Arnold Vanderlijde (links) heeft een flinke oplawaai ge kregen van de rechtse van Ray Mercer. - fotoap lijks weer op zijn benen of hij ging neer na een nieuwe klap van Mercer. Die klappen kwam hij niet meer te boven en na 2 minuten en 15 seconden in de tweede ronde werd hij voor de derde en laatste keer tot rust gedwongen. Voor goed dit keer. „Zeker een bittere teleurstel ling. Ik was hier gekomen voor goud en het is brons geworden. Ik zou willen huilen van te leurstelling, maar dat houd ik voor me. Een schrale troost voor mij is dat dit toernooi be ter bezet was dan dat van vier jaar geleden in Los Angeles, toen het Oostblok ontbrak. Maar dat is een beetje weinig als je bedenkt wat ik er alle maal voor heb moeten doen de afgelopen jaren". SEOUL - De familie Joyner vierde gisteren feest. Een dubbel gouden feest maakten Florence Joyner, gebo ren Griffith, en Jacky Kersee, geboren Joyner er van. De een pakte Olympisch goud op de 200 meter, de an der bij het verspringen. Met name de prestatie van schoonzus Joyner was er een om in te lijsten. In een tijdsbestek van nog geen twee uur verbeterde Flo rence Griffith Joyner twee maal het wereldrecord op de 200 meter. Na in de halve finale met 21.56 al vijftienhonderdste onder het oude record van Marita Koch en Heike Drechsler te zijn gebleven, bracht zij het in de finale op 21.34. Ter illustratie: het Ne derlands record bij de man nen is 20.60. Waar liggen Florence Griffiths grenzen? Haar landgenote Gwen Torrence, zesde in de finale, weet het ook niet. „Florence heeft iets wat wij niet hebben. Ik weet niet wat. Het is ongeloof lijk". Een vergelijking tussen de prestaties van Ben Johnson en Florence Griffith Joyner ligt voor de hand. Beiden maakten in een jaar tijd een raketachtige vooruitgang. 'Schoon'? De een werd op dopinggebruik betrapt, de naam van de ander circu leert hardnekkig in het de laatste dagen keihard in Olympisch Seoul gonzende geruchtencircuit. Tot grote woede van de man van Florence, Al Joy ner. „Er zijn er die tegen mijn zus zeiden dat mijn vrouw op een gorilla lijkt. De idioten. De sleutels tot het succes van Florence en ook Jacky zijn toewijding en geloof in elkaar. Wat dat op levert, heeft iedereen van daag kunnen zien. Wat een fantastische dag. Een echte Joyner-dag". De wijze waarop Florence Griffith Joyner naar het goud snelde, was bijzonder imponerend. Alles was per fect: haar start, het lopen van de bocht en het laatste rechte stuk. En alles met een brede lach. De tranen kwa men toen zij op het erescha- vot stond. Verrassend werd zij daar bij geflankeerd door Grace Jackson, die met 21.72 zilver en een persoonlijk record realiseerde. Voor Heike Drechsler bleek de opgave, twee races op de 200 meter en een finale verspringen te zwaar. Na haar zilver bij het verspringen was er nu brons voor de ex-wereldrecord houdster. Florence Griffith Joyner mag dan zowel op de 100 als de 200 meter de snelste vrouw ter wereld zijn, haar schoonzus Jacky is de meest veelzijdige. Dat bewees ze met het recordaantal punten (7291) in haar gouden zeven kamp, ze toonde het ook in de Olympische verspring bak. Geen wonder dat echtge noot en trainer Bobby Ker see haar tweede gouden me daille bejubelde met: „Jacky is de grootste atlete aller tij den". En lachend: „Ik neem terug wat ik een paar dagen geleden gezegd heb over spelen in de zandbak, toen we het over verspringen hadden. Wat Jacky vandaag heeft laten zien, is fantas tisch". Kersee loofde met name het tactisch inzicht van zijn vrouw.Alles draaide'om de Florence Griffith geeft blijk van haar emoties tij dens de huldiging. - fotoap vijfde sprong. Jacky wist dat haar voornaamste con currenten alles of niets zou den moeten riskeren in hun laatste poging wanneer zij de leiding zou nemen". De opzet slaagde perfect. Want zowel Heike Drechsler (met 7.22 m achter haar naam) als wereldrecord- houdster Galina Tsjistjako- va, die niet verder was ge komen dan 7.11, beten zich stuk op de 7.40 meter van de Amerikaanse. „Het is jammer voor Heike Drechsler, ze is een van de aardigste atletes die hier rondlopen", aldus Joy ner, die zei geen moment aan Tsjistjakova's wereld record (7.52 m) gedacht te hebben. De meeste voldoening over haar prestatie ont leende Jacky Joyner aan het feit dat de gehele verspring- top in Seoul aanwezig was. „Mijn wereldtitel vorig jaar in Rome was natuurlijk ook schitterend. Maar vandaag waren er nóg betere deel neemsters". Onvermijdelijk viel ook weer het woord doping. Kersee: „Wanneer je in twee jaar tijd vijf wereldrecords verbetert, is het onvermij delijk dat er geruchten op duiken. Voor Jacky is dat geen probleem. Maar Flo rence heeft het moeilijker. Zij staat voor het eerst in het middelpunt van de be langstelling. Suggesties over dopinggebruik zijn nog nieuw voor haar". i Als het aan de zich 'posi tief gemotiveerd' voelende Jacky Joyner ligt, worden de controles nog strenger. „Ik weet dat ik bij elke wed strijd, waaraan ik deelneem, word gecontroleerd. Dus ri sico's zijn uit den boze". Haar persoonlijke fysio therapeut voegde daar aan toe, dat veel rust, uitgeba lanceerde voeding en kei harde training de basis vor men van Jacky Joyners prestaties. Die in Seoul dus twee gouden medailles oplever den. De familie Joyner Ker see gaat binnenkort een droomhuis bouwen in San Fernando Valley. In een van de kamers zal een apart kastje worden geplaatst, waarin deze twee plakken bewaard gaan worden. Alleen de twee van Seoul. „Want zij belichamen mijn droom die is uitgekomen. Ik heb voor mezelf het onmo gelijke mogelijk gemaakt". Geheel in de stijl van de familie. Van onze speciale verslaggever SEOUL - Veertig jaar na de vier gouden medailles van Fanny Blankers-Koen gaat Florence Griffith- Joyner in Seoul een poging wagen dat atletiek-record te evenaren. De koningin van de sprint wordt door de Amerikaanse ploegleiding als serieuze kandidate beschouwd voor de 4x400 meter-estafetteploeg. Door die ontwikkeling kan 'Fast Flo' haar gouden collectie uitbreiden tot vier plakken. De schoonzus van Jackie Joyner is al zeker van een plaats in de 4x100 meter-estafetteploeg. De 400 meter is voor de wereldrecordhoudster geen onbe kend terrein. In '83 werd ze college-kampioen van de Ver enigde Staten in een persoonlijk record van 50.94 seconden. ,,'Flo-Jo' is een respectabele 400 meter loopster", zegt coach Terry Crawford van de damesploeg. „Zo ver ik weet, heeft zij niet gevraagd opgesteld te worden en we zullen haar niet in de ploeg opnemen om haar vier gouden medail les te bezorgen. Als we van haar snelheid gebruik willen maken, is het om onze kansen op goud te verbeteren". Florence Griffith werd de eerste sprintster na Renate Ste- cher, 1972 München, die beide gouden sprintmedailles ver overde op de Olympische Spelen. door Giel Hendrix

de Stem | 1988 | | pagina 7