'Bel Reeks geheimzinnige sterfgevallen Britse wetenschappers BUITENLAND Overhe VN-vredesmacht krijgt Nobelprijs voor Vrede 'PERESTROJKA' GAAT BESLISSEND WEEKEINDE TEGEMOET Brandend protest Vredesoverleg zuidelijk Afrika verloopt stroef Stijging rente rampzalig VEREN] AMSTERD DE STEM BUITENLAND VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 DEN HAAG (ANP) - De Sovjetunie gaat een paar spannende dagen tegemoet. Vrijdag komt het Centraal Comité in spoedberaad bijeen om over ingrijpende hervormingen in het politieke bestel te praten. N I EU WSO VERZI CHT Gorbatsjov ontevreden over Oostduitsland Mafia maakt nog meer slachtoffers Ontbreken vangrail kost België drie doden Amerika en Europa bouwen ruimtestation Rubber en plastic kogels doden Palestij nen CCC mogelijk niet schuldig aan moorden Fergie laat haar kind te veel alleen Akkoord over Amerikaanse bases in Spanje Honderden Kurden willen naar Nederland DE STEM Fir ALTERNATIE AMSTERDAM - zorgt dat de aam winst maken, zijn c drijf daarmee ook h Vaste stemmin T21 OSLO (AFP) - De Nobel prijs voor de Vrede is voor het jaar 1988 toegekend aan de vredestroepen van de Verenigde Naties. Volgens de voorzitter van het nobelcomite, Egil Aarvik, ligt de volgende overweging ten grondslag aan het besluit de prijs voor 1988 aan de VN-vre desmacht toe te kennen: „De troepen van de Verenigde Na ties hebben onder uiterst moei lijke omstandigheden span- ningsverminderend gewerkt, in situaties waarin van een wapenstilstand sprake is, maar nog geen vredesakkoord is be reikt". In dergelijke situaties, zo voegde Aarvik er aan toe, zijn de troepen een 'evidente uit drukking van de wens van de wereldgemeenschap tot vrede door onderhandelingen'. Het nobelcomite laat weten dat zijn prijs betrekking heeft op het totaal van de 14 vredes machten die sinds 1948 door de Verenigde Naties zijn inge steld. Deze machten kunnen worden onderscheiden in mili taire troepen ('Blauwhelmen'), in lichtbewapende troepen en in waarnemerskorpsen ('Blauwe baretten'). De VN- vredestroepen zijn momenteel actief op zeven crisisplaatsen in de wereld. Naast drie ver schillende plaatsen in het Mid den-Oosten, bevinden zich VN- troepen op Cyprus, in India en 'Pakistan, Iran en Iraq, en in Afghanistan. In totaal gaat het hier om 10.000 militairen. „Wij willen meer prestige toekennen aan deze troepen, en via hen aan de Verenigde Na ties'", zo voegde Aarvik eraan toe. „De VN-vredesmacht heeft bijgedragen aan de wereld vrede op een zodanige, speciale wijze dat de aandacht van de wereld zich op de VN heeft ge richt. Wij hopen van ganser harte dat deze toekenning niet controversieel zal zijn wie zou er trouwens over deze on derscheiding klagen". Aan de nobelprijs voor de vrede, die in 1901 werd inge steld, is dit jaar een geldbedrag verbonden van 2,5 miljoen Zweedse kronen, ongeveer 815.000 gulden. De Noorse vertegenwoordi ger bij de VN in New York maakte bekend dat secretaris generaal Perez de Cuellar, als opperbevelhebber van de vre desmacht, op 10 december de nobelprijs in ontvangst zal ne men. Volgens de Noorse verte genwoordiger reageerde Perez de Cuellar verrukt toen hij van de toekenning van de prijs op de hoogte werd gesteld, enkele minuten voor de officiële aan kondiging in Oslo. In een verklaring voor de Al gemene Vergadering van de VN zei Perez de Cuellar de prijs te zien als een 'eerbetoon aan het idealisme van al diege nen die deze organisatie (de VN) gediend hebben'. Het is vooral een erkenning van de 'en de offerbereidheid van iedereen die heeft bijgedragen aan de vredesoperaties'. Volgens de VN-chef heeft het Nobelprijscomité erkend dat het vredesstreven een 'uni versele verplichting is die alle naties en volkeren aangaat'. De toekenning van de prijs aan de VN-vredestroepen noemde Pe rez de Cuellar een van de 'meest briljante besluiten' die het comité ooit heeft genomen. Timor Goksel, woordvoerder van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon (Unifil), zei ver heugd te zijn over het nieuws. Hij zei de prijs te beschouwen als een passend antwoord aan al die mensen die de effectivi teit van de VN-vredestroepen in twijfel hebben getrokken. De Verenigde Naties waren van tevoren al getipt als een belangrijke kanshebber voor de Nobelprijs voor de Vrede. Het aanzien van de volkeren organisatie is het afgelopen jaar flink gestegen door de be langrijke rol die zij bij de op lossing van een aantal regio nale conflicten speelde. De no minatie van Perez de Cuellar zelf kwam echter te laat om nog te worden meegenomen in de overwegingen van het prijs- comité. Spoedberaad Sovjet-top Voor zaterdag staat een buitengewone vergadering van de Opperste Sovjet, het Sovjetparlement, op het pro gramma. Het ziet er naar uit dat deze twee bijeenkom sten beslissend worden voor het lot van de 'perestrojka', het hervormingsprogramma waarmee Sovjetleider Mi- chail Gorbatsjov zijn land in beweging probeert te krij gen. leid. Binnen de partijleiding bestaat grote verdeeldheid over het tempo en de omvang van de hervormingen, zoals dit voor jaar al bleek toen de 'Sovjet- skaja Rossija' een artikel pu bliceerde waarin Gorbatsjovs beleid fel werd gehekeld. Het stuk was ondertekend door een Leningradse docente, maar waarnemers herkenden er de hand in van Jegor Ligatsjov, de 'tweede man' in de partij hië rarchie. Volgens Ligatsjov en zijn medestanders loopt Gorbatsjov veel te hard van stapel met zijn hervormingen en gaat vooral de glasnost, de openheid in de pers, veel te ver. Daardoor wordt het gezag van de partij ondergraven en verliest Mos kou volgens hen de greep op het land. Als bewijs daarvan wijzen zij op de problemen in Armenië en in de Baltische landen, waar de plaatselijke partijleiding allang niet meer is opgewassen tegen de druk van de nationalisten. De afgelopen maanden heeft Gorbatsjov er een vijand bij ge kregen: de nijpende voedselsi tuatie. Toen de partijleider vo rige maand tijdens een rond reis door Siberië Krasnojarsk aandeed, werd hij daar niet met het gebruikelijke applaus onthaald, maar kreeg hij een stroom van verwijten van boze burgers, die genoeg hebben van de eeuwige voedseltekorten. Wat er precies op het pro gramma staat, is niet bekend. Wel is duidelijk dat Gorbatsjov het Centraal Comité en de Op perste Sovjet bijeen heeft ge roepen omdat hij haast wil zet ten achter de 'perestrojka'. Op de bijzondere partijconferentie in juni kreeg Gorbatsjov het groene licht voor een reeks in grijpende hervormingen in het politieke en economische sys teem. Deze voorstellen moeten nu hun beslag krijgen. Gennadi Gerasimov, de woordvoerder van het'ministerie van Buiten landse Zaken, noemde de par tijbijeenkomst 'uiterst belang rijk' en een onderdeel van de 'revolutie', die Gorbatsjov in zijn land teweeg probeert te brengen. Hoe belangrijk de bijeen komsten zijn, wordt duidelijk uit het feit dat het voor de eer ste keer in elf jaar is dat de Op perste Sovjet in een buitenge wone vergadering bijeenkomt. De laatste buitengewone ver gadering van het Sovjetparle ment was op 7 oktober 1977, toen de Opperste Sovjet de grondwet goedkeurde die tot op heden van kracht is. Volgens het programma zou het parle ment pas eind oktober bijeen komen om te praten over de grondwetswijzigingen die voor de beloofde hervormingen no dig zijn. Officieel heet het dat het ple num van het ongeveer 300 le den tellende Centraal Comité al lang op het programma stond, maar dat alleen nog geen da tum was vastgesteld. Maar dat er iets meer aan de hand is, blijkt uit het feit dat de aan kondiging van de partijbijeen komst zo onverwacht kwam dat een hele rij leden van de partijtop inderhaast uit het buitenland moest worden te ruggeroepen. Zo brak de minister van Bui tenlandse Zaken, Edoeard Sje- vardnadze, zijn bezoek aan de Verenigde Staten af en keerde zijn collega van Defensie, Dmi tri Jazov, vervroegd terug uit India. De stafchef van de Sov jet-strijdkrachten, maarschalk Sergej Achromejev, die op be zoek was in Stockholm, moest voortijdig afscheid nemen van zijn Zweedse gastheren. Het lijkt erop dat Gorbatsjov het Centraal Comité en de Op perste Sovjet bijeengeroepen heeft bij wijze van verras singsaanval op de tegenstan ders van zijn hervormingsbe- DE JAS van een Koreaanse student vat vlam bij het gooien van een benzinebom. In Seoul worden tijdens de Olympische Spelen felle protesten van studenten gehouden tegen de rege ring. Gisteren werd betoogd tegen de arrestatie van de studentenleider Oh Jong Shik.- fotoanp BRAZZAVILLE (RTR) - Vertegenwoordigers van Zuidafrika, Angola, Cuba en de Verenigde Staten heb ben donderdag in de Congo lese hoofdstad Brazzaville hun zevende ronde in het overleg over een vredesre geling voor zuidelijk Afrika afgsloten zonder dat een akkoord is bereikt. De gesprekpartners hebben te kennen gegeven verder te wil len praten en te blijven zoeken naar een oplossing. Uit betrouwbare bron bin nen de delegaties is vernomen dat tijdens het overleg 'voor uitgang' is geboekt. De ge sprekken zouden zich hebben toegespitst op een voorstel van de Verenigde Staten, dat terug trekking binnen twee jaar van de naar schatting 50.000 mili tairen van Cuba uit Angola be helst. De besprekingen hebben een dag langer geduurd dan aanvankelijk was afgesproken. Volgens de belangrijkste Zuidafrikaanse onderhande laar, Neil van Heerden, was de sfeer bij de gesprekken 'goed'. Hoewel nog geen definitieve overeenstemming is bereikt, zei Van Heerden 'tevreden' te zijn over het verloop van de vredes onderhandelingen. Gisteren was het precies tien jaar geleden dat de Verenigde Naties een resolutie aannamen, die voorziet in de onafhanke lijkheid van het door Zuid afrika bestuurde Namibia. De afgevaardigden van de vier landen onderstreepten donder dag hun voornemen vóór 1 no vember een begin te maken met de inwerkingstelling van het VN-plan voor Namibia. Naar de mening van deskun digen is Cuba het oneens met de strikte eisen die Zuidafrika zou stellen voor het tempo in de terugtrekking van de Cu baanse troepen. De regering in Pretoria heeft gezegd de onaf hankelijkheid van Namibia te koppelen aan de vooruitgang in de Cubaanse aftocht uit Ango la. Zaterdag zullen in Gabon de presidenten van Angola, Congo en Gabon overleg voeren over de situatie in zuidelijk Afrika, zo is officieel bekendgemaakt. Over de agenda van de bespre kingen zijn geen mededelingen gedaan. Naar verwachting zal de Zuidafrikaanse president, Pieter Botha, eveneens zater dag een bezoek brengen aan Zaïre. WEST-BERLIJN (AP) - Fi nanciële leiders uit 151 lan den beginnen donderdag in West-Berlijn aan de laatste dag van de jaarvergadering van het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) en haar zusterorganisatie de We reldbank. De Wereldbank heeft ervoor gewaarschuwd dat een stijging van de rentetarieven de pro blemen in de Derde Wereld al leen maar erger maakt. „Elke stijging met een pro cent van de rentetarieven kost de schuldenlanden 6 miljard dollar extra per jaar", zei Stan ley Fisher, vice-president en belangrijkste econoom van de Wereldbank. De landen in de Derde Wereld hebben al een gezamenlijke schuld van 1,2 biljoen dollar. Anderzijds worden hoge rentetarieven gezien als een methode om prijsstijgingen te gen te gaan. In de Verenigde Staten trekt de hoge rente ook buitenlands kapitaal aan, wat gunstig is voor het begrotings tekort. „Het zou hoogst onwenselijk zijn als de bezorgdheid over in flatie zou resulteren in een spi raal van rentestijgingen", zei Giuliano Amato, de Italiaanse minister van Financiën. De landen in de Derde We reld betalen al meer dan vijftig miljard dollar per jaar op le ningen met een variabele rente. Dat zorgt ervoor dat de beta lingen omhoog schieten als de rente stijgt. De schuldenlanden klagen dat een veel te groot deel van het nationaal inkomen moet worden gebruikt voor het betalen van de rente over schulden, zodat er nauwelijks iets overblijft om de levens standaard in eigen land te ver beteren. In veel ontwikkelings landen,is het gemiddelde inko men de laatste twintig jaar naar beneden gegaan. De Wereldbank is de belang rijkste bron van financiële hulp voor de Derde Wereld en houdt zich bezig met langlo pende ontwikkelingsprojecten. De bank leent jaarlijks 17 mil jard dollar uit. Het IMF houdt zich bezig met projecten op de korte termijn en verstrekt jaarlijks voor ongeveer acht miljard dollar aan leningen. Het IMF hield zich oorspron kelijk bezig met het stabiel houden van de wisselkoersen. Nu houden de beide organisa ties zich vooral bezig met het regelen van leningen aan ont- wikelingslanden in de hoop dat het geld beter dan voorheen zal worden geïnvesteerd. Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - De geheimzinnige se rie overlijdens van Britse 'Star Wars'-specialisten, die al twee jaar aan de gang is, heeft haalr negende slachtoffer opgeëist. Ingenieur Andrew Hall (33), van Bracknell in het Engelse graafschap Hertfordshire, pleegde zelfmoord in zijn wagen. Hij had de uitlaat ver bonden met een plastic slang waar van het andere uiteinde door een kleine opening in de auto stak. Hall was directeur van de produc tie-afdeling van British Aerospace, een bedrijf dat onder meer sterk gea vanceerde technieken toepast met het oog op de ontwikkeling en fabricage van moderne wapens voor massale vernietiging. Het werkt ook aan de electronische apparatuur die nodig is om dergelijke moordtuigen te kunnen gebruiken. British Aerospace had Hall in 1977 in dienst genomen. In zijn afdeling worden computers toegepast op de technische mogelijkheden van bepaalde machines. British Aerospace voert diverse Britse en ook Amerikaanse defensie opdrachten uit. Andrew Hall hield zich in zijn afdeling bezig met enkele nauwkeurig omschreven onderdelen van dergelijke projecten. De Britse wetenschappers en inge nieurs die in het verleden op geheim-, zinnige wijze om het leven kwamen, waren hoofdzakelijk in dienst bij Marconi, een andere Britse defensie gigant. Marconi bouwt onder meer de BATES-computer die in geval van oorlog zal worden gebruikt door artil leriecommandanten. Afgelopen augustus werd de onna tuurlijke dood gemeld van John Ferry (60), marketing-manager van Marconi te Frimley, in het graafschap Surrey, waar de BATES op stapel staat. Autopsie bracht aan het licht, dat Ferry zelfmoord had gepleegd. Hij was een gepensioneerde generaal van het Britse leger. Volgens andere personeelsleden van deze defensiegigant was John Ferry alweer een slachtoffer van de zogeheten Marconi-stress. Die men sen klagen dat zij doorlopend gepest worden door controleurs van het de partement van Defensie in Londen, wat volgens hen onvoorstelbaar stressverwekkend is. De controleurs houden een oogje op de uitvoering van het Bates-project. Maar de bewering van het Mar- coni-volkje werd prompt tegenge sproken door de politie. Ferry had zelfmoord gepleegd, aldus de onder zoekers, omdat hij een beetje over stuur was ten gevolge van een bij na- botsing in Salisbury tussen zijn per sonenwagen en een truck. Dit ongeluk had hem het leven kunnen kosten. Verwacht wordt dat de politie ook in het geval van Andrew Hall sectie zal laten doen. Hij was ongehuwd en woonde sinds elf jaar in Bracknell. Zijn onverwachte dood heeft zijn col lega's diep geschokt. Hall werd door British Aerospace als zeer bekwaam en bijzonder beloftevol beschouwd. In de serie geheimzinnige overlij dens van Britse wetenschappers en ingenieurs met defensie-connecties trok in augustus 1986 ook de dood van Vimal Dajibhai (24) zeer de aandacht. Deze computerspecialist van Marconi kwam om het leven door in Bristol van de hangbrug te springen. Twee maanden later werd een andere com puterspecialist van Marconi, Ashad Sharif (26), dood aangetroffen. Hij had zich verhangen. De Britse media zoeken vruchteloos een verband tussen de negen of tien geheimzinnige overlijdens van defen siespecialisten die zich de laatste twee jaar hebben voorgedaan. Begin 1988 werd door Labour-afgevaardigde Doug Hoyle bij minister van Binnen landse Zaken en justitie Douglas Hurd aangedrongen op een onderzoek om het mysterie van de alsmaar zelf moord plegende of gewoon verdwij nende wetenschappers en ingenieurs te ontrafelen. Maar minister Hurd wees dit ver zoek van de hand. De Britse autoritei ten zijn inderdaad van oordeel dat tussen de 'geheimzinnige' overlijdens geen enkele link bestaat. Hurd heeft wel de regionale politiekorpsen op dracht gegeven alle informatie die zij verzameld hebben tijdens hun onder zoek van individuele gevallen met elkaar uit te wisselen. MOSKOU (AP) - Sovjet-leider Michail Gorbatsjov heeft zich tegenover de Oostduitse president en partijleider Erich Honec- ker beklaagd over de trage groei in de economische betrekkin gen tussen de Sovjetunie en de DDR. Volgens TASS merkte Gorbatsjov op dat hij twee jaar geleden al in Oostberlijn was om te praten over het verdiepen van de economische betrekkingen tussen de Sovjetunie en de DDR. Hoewel er de afgelopen twee jaar op het gebied van de econo mische samenwerking tussen beide landen positieve resultaten werden geboekt, zijn de doelstellingen waarover men het in dertijd in Oostberlijn eens werd nog lang niet bereikt, aldus Gorbatsjov. PALERMO (RTR) - Huurmoordenaars van de mafia hebben opnieuw twee mannen doodgeschoten. Het gaat om de 58-ja- rige Giuseppe Agrusa, die al jaren verdacht wordt van banden met een van de mafiafamilies en zijn 63-jarige vriend, Giu seppe Leone, over wie niets bekend is wat betrokkenheid bij de Siciliaanse georganiseerde misdaad betreft. Agrusa zou heb ben gewerkt voor de familie die ooit werd geleid door Gaetano Badalamenti, die vorig jaar tot 45 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens zijn aandeel in de 'Pizza Connection'. GENT - Het ontbreken van een vangrail in de middenberm op de autosnelweg Gent-Brussel, ter hoogte van Gent, heeft gis ternacht opnieuw tot een frontale botsing geleid. Dit keer kostte het ongeluk drie mensen het leven. Binnen een jaar zijn er op dit weggedeelte zonder middenberm-beveiliging al tien doden gevallen. Behalve de twee direct bij de botsing betrokken auto's reden nog een aantal andere auto's op de ravage in. De twee inzitten den van de auto die door de middenberm schoot (dat is op de foto het wrak op de voorgrond) waren onmiddellijk dood. Het derde slachtoffer was de bestuurster van de tegenligger. De slachtoffers hadden allen de Belgische nationaliteit. De wegbeheerder heeft aangekondigd het wegvak - het gaat over een lengte van vijf kilometer - nu snel te beveiligen tegen dit soort ongelukken. fotowimscheire NOORDWIJK/PARIJS (ANP) - Amerika en Europa hebben gisteren in Washington een verdrag ondertekenen inzake de gezamenlijke bouw van een internationaal ruimtestation. De kosten van dit project, dat in 1996 klaar moet zijn, zijn begroot op 46 miljard gulden, zo deelde de Europese ruimtevaartorga nisatie ESA in Parijs mee. De bijdrage van de Westeuropese landen aan de onderneming bedraagt ruim 9 miljard gulden, waarvan Nederland 1,3 pro cent (bijna 120 miljoen gulden) voor zijn rekening neemt. De overeenkomst met de Verenigde Staten betreft het ontwerp, de ontwikkeling, bediening en het gebruik van het permanent be mand ruimtestation, dat alleen bestemd is voor civiele doelein den. JERUZALEM (RTR) - De Israëlische legerleider Dan Shomron heeft toegegeven dat het traangas en de rubber en plastic ko gels die het leger tegen Palestijnse demonstranten gebruikt, ook dodelijk kunnen zijn. Terwijl hij het gebruik van de kogels verdedigde, bevestigde Shomron wat de Palestijnen en deskundigen van de Verenigde Naties al maanden zeggen, namelijk dat betogers overlijden aan het inhaleren van traangas en verwondingen door deze ko gels. BRUSSEL - De vier militanten van de strijdende communisti sche cellen in België, die sinds begin deze week terecht staan op verdenking van 25 bomaanslagen in België, hebben hoogst waarschijnlijk geen doden op hun geweten. De twee brand weermannen die omkwamen bij een bomaanslag vlakbij het Brusselse Centraal Station, 1 mei '85, hadden kunnen worden gered als politie en rijkswacht alerter hadden gereageerd op een voorafgaande waarschuwing van de CCC. Dat is gisteren gebleken op de vierde dag van het CCC-proces voor het Brusselse Assisenhof. Een bandopname van het tele foongesprek waarin Carette en zijn medestanders de ordedien sten tipten over de bomaanslag heeft onomstotelijk aangetoond dat de CCC de autoriteiten tijdig en correct heeft gewaar schuwd. LONDEN (DPA) - Britten die het Britse koningshuis een warm hart toedragen, zijn geschokt dat de hertogin van York, familiair Fergie geheten, haar pasgeboren kind wekenlang alleen laat met het kindermeisje. Fergie was op reis door Australië en liet don derdag weten nog twee weken te willen blijven. Moeder en kind zouden al tien dagen gescheiden zijn, nu komen daar nog eens 14 keer 24 uur bij. Na het einde van de Australië- reis op 7 oktober wil Fergie met haar gemaal, zeg maar Andrew, een weekje naar Tasmanië en daar zelfs zonder kind haar veijaardag vieren. Vervolgens wil ze een week naar haar zus die in Australië op een boerderij woont. De krant 'Today' heeft uitgerekend dat Fergie haar dochtertje Beatrice op die manier al een derde van haar leven alleen heeft gelaten. Fergie wil blijkbaar vasthouden aan een eeuwenoude traditie van de Britse aristocratie om andere vrouwen voor de kleintjes te laten zorgen, omdat adellijke vrouwen wel wat beters te doen hebben. FOTO AP VERENIGDE NATIES (AFP/RTR) - De Verenigde Staten en Spanje zijn het eens geworden over een nieuw verdrag voor de Amerikaanse bases in Spanje. Dit heeft woordvoerder Charles Redman van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard. De laatste hand aan het akkoord werd gelegd tijdens een bijeenkomst bij de Verenigde Naties van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, George Shultz, en zijn Spaanse ambtgenoot, Francisco Fernandez-Ordonez. ANKARA (RTR) - Turkije wil een snel antwoord van een aan tal landen, waaronder Nederland, Canada en Groot-Brittan- nië, op verzoeken van Kurdische vluchtelingen zich daar te vestigen. Dit heeft het ministerie van Buitelandse Zaken in Ankara bekendgemaakt. Van de ruim 50.000 Kurden die uit Iraq wegens vervolging door het Iraakse leger naar Turkije zijn gevlucht, hebben 1.216 te kennen gegeven zich permanent elders te willen vestigen. Van deze mensen hebben 879 hun voorkeur uitgesproken voor Ne derland, 110 voor Australië, 93 voor Canada, 60 voor Syrië, 41 voor Groot-Brittannië, 22 voor de Bondsrepubliek en 11 voor Zweden. Van onze verslaggever TILBURG - De overhei het afsluiten van conti maatschappelijke bela pen een eind maken a gebureaucratiseerde v< staat. pat is de belangrijkste het proefschrift 'Beleidsni actie', waarmee drs. J. M.| uit Goirle vandaag proi doctor aan de Katholieke Brabant in Tilburg. Van onze verslaggever Vanuit die stelling wi enkele punten meer ze! dan de Vereniging voc steld. Tot vandaag konden re: op die in maart gepresent voorstellen van het beu stuur worden ingediend. De VEB wil dat er in d den van Commissarisser aan de beurs genoteerd: drijven meer mensen k die oog hebben voor de b gen van aandeelhouders vereniging wil dat de beui derzoekt of ook op naar stelde aandelen verha kunnen worden. Dat is toi ver niet zo en dat maak aandeelhouders moeilijk hun stemrecht gebruik t< ken. De Vereniging Effectei zit, een §nel groeiende or satie (nu 8500 leden) die c langen van beleggers behf is blij dat het beursbe paal en perk wil stellen af genaamde bescherming structies. Die komen er oj dat ondernemingen niet nen worden overgenome de zittende top van het b dat nietzint. De aandee ders staan bij zo'n 'bestuu vriendelijke' overnamep' vaak buitenspel, ook al ki' ze bij het aanvaarden v: bod veel geld verdienen. De Vereniging voor de tenhandel wil maar tw< die beschermende maatr: toestaan: één voor altijd tijdelijke. Dat botst mi praktijk bij een aantal a] beurs genoteerde ondern gen. Deze hebben zich aa gesloten in de Vereniginj Effecten Uitgevende One mingen om zo gezamenl: discussie met het beursl aan te gaan. De meeste aan de bei noteerde onderneming® ben hun aandelen omgej certificaten. Deze stukke: der stemrecht worden vi AMSTERDAM (ANP) - Op het Bi ging de vriendelijke stemming vi derdag in de loop van vrijdag ove] vaste stemming. Dit ging gepaard licht hogere dollar en stijgende ki zowel Londen als New York. De aandelen was met een kleine ƒ450 beduidend groter dan in voc beursdagen, maar niet overweldii de obligatiemarkt trokken de koer! aan. Zo werd de jongste 6,75 pror ning 0,15 punt meer waard en segment van de meest verhandel Sen stijgingen zien van doorga: punt. Koninklijke Olie, zoals te doer kelijk het meest verhandelde ton] J1.50 op ƒ224,10. Akzo, nummei de omzet-top 30, deed het beter stijging van ƒ2,20 op ƒ147,30 en voriet op de optiebeurs. Daar Hoogovens in trek, dat een eei iet zien van ƒ1,60 op ƒ64. De ai ternationale waarden bleven hi: ter. Bij de verzekeraars werden N: Nederlanden en Aegon druk verha dat ging gepaard met stijgingen i Pectievelijk ƒ1,50 op ƒ65,60 en 1 {87,80. stad Rotterdam kon i, J 1.80 aan de koers toevoegen op Heineken bleef gevraagd en w ?P ƒ141,80. Koninklijke Papi: J1,70 door naar ƒ174,70. Ook der Grinten werd opnieuw meer vi Stork liet een scherpe stijging {1,10 op ƒ22,90. Nijverdal-ten f2,80 op ƒ80,80. De beurs opende al 0,2 punt t het slot van donderdag op e< mmgsindex van 98. Vooral in de de ochtend liepen de koersen oj kalme handel om in de loop van dag te stabiliseren. Toen tegen s bdock Wall Street een stijging leefde het Beursplein wederom o| Dit ging gepaard met een vai hung bij de kleinere fondsen, ws verse op een nog niet eerder di' [eikte hoogte kwamen, zoals L ding, HBG, Norit, De Telegraaf, T kabel, NKF en Econosto. Ook ironies. Gamma Holding, Hollai., {'jn en Amsterdam Rubber wari winnende hand.

de Stem | 1988 | | pagina 4