IN 'JEAN DE FLORETTE' NAAR PAGNOL Nijmegen huldigt Joris Ivens een maand lang Bredanaar bij Amnesty-project Beurs kunst en antiek in Rotterdam Weer nachtmerries om kindermoordenaar in griezelfilm Nightmare on Elmstreet VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 Geweld en actie in politiefilm 'Action Jackson9 Het gegeven van de film 'Jean de Florette' heeft een lange voorge schiedenis. In 1952 ver scheen het als de ver korte versie van de vijf uur durende film 'Ma- non des sources', ge schreven en geregis seerd door de Franse toneelschrijver en fil mer Marcel Pagnol (1895-1974). Expositie Filmtechniek -Vader en opa Films Symposium ZATERDAG La Traviata (Italië 1982, Ned. 1,15.30 uur). Verfilming van Verdi's opera La Traviata door Franco Zefirelli. Met Pla- cido Domingo en Teresa Stratas. The border (USA 1982, Ned. 1, 19.45 uur). Een arbeidsin specteur uit Los Angeles gaat bij de grenspolitie in Texas werken. Al gauw ontdekt hij dat zijn collega's corrupt zijn. Jack Nicholson in film van Tony Richardson. Terminal choice (Canada 1985, Ned. 2, 00.10 uur). In een kliniek sterven plotseling teveel patiënten. Twee artsen ontdekken een luguber spel met een computer. Ein Engel auf Erden (W.-Dld./Frankrijk 1959, Did. 1,10.23 uur). Romy Schneider waakt in een dubbelrol over een in de steek gelaten coureur met zelfmoordplannen. Quadrophenia (Engeland 1978, Did. 2,23.50 uur). Londense jeugd in de jaren zestig, Mods en Rockers. Gebaseerd op de gelijknamige rock-opera van Pete Townshend van de Who. Sting speelt de rol van bendeleider. Here comes Mr. Jordan (USA 1941, België 16.00 uur). Ro bert Montgomery als een jonge bokser, die aan de hemel poort wordt teruggestuurd, omdat hij te vroeg is gestorven. Deze komedie stond model voor 'Heaven can wait' met War ren Beatty. ZONDAG Funny face (USA 1957, Did. 2,15.15 uur). Musicalfilm met Audrey Hepburn, die door een modefotograaf wordt ont dekt, maar daar helemaal niet blij mee is. Fred Astaire is de fotograaf. Kramer vs. Kramer (USA 1979, België 1, 20.05 uur). Het met vijf Oscars bekroonde echtscheidingsdrama van Robert Benton met Dustin Hoffman en Meryl Streep. MAANDAG Silkwood (USA 1982/83, Ned. 2,20.29 uur). Meryl Streep als Karen Silkwood, arbeidster in een kerncentrale. Ze merkt dat er met de veiligheid wordt gesold en raakt besmet. Men weigert aanvankelijk naar haar te luisteren. Film van Mike Nichols met verder Cher en Kurt Russell. The Bostonians (Engeland 1984, Did. 1, 23.00 uur). Portret van het puriteinse Boston aan het eind van de vorige eeuw naar een boek van Henry James. James Ivory verfilmde het met Christopher Reeve en Vanessa Redgrave. Die Pyramide des Sonnengottes (W.-Duitsland 1965, Did. 2, 19.30 uur). Het vervolg op het Karl May-avontuur 'De schat der Azteken'. Met Lex Barker. DINSDAG II colpo segreto di d'Artagnan (Italië 1962, Did. 2, 20.15 uur). 'De drie Musketiers' op z'n Italiaans. D'Artagnan en Porthos moeten een complot tegen de koning verijdelen. WOENSDAG King of the jungle (USA 1933, Did. 3 WDF, 23.10 uur). Imi- tatie-Tarzanfilm met Olympisch zwemkampioen Buster Crabbe in de rol van Kaspa, de leeuwenman. Crime without passion (USA 1934, België 2,21.30 uur). De gehaaide advocaat Claude Rains bedenkt een slim plan om zijn vriendin kwijt te raken. Ze komt per ongeluk om het le- DONDERDAG Lola (W.-Duiteland 1981, Did. 1,23.00 uur). Fassbinders ver sie van 'Der blaue Engel'. Barbara Sukowa speelt de nacht clubzangeres Lola in het Wirtschaftswunder-Duitsland. Ze is de ster van corrupte notabelen. Le secret (Frankrijk 1974, Did. 3 WDF, 20.00 uur). Bij een afgelegen villa klopt een ont snapte psychopaat aan, die vertelt, dat hij door de geheime dienst wordt gezocht. Thriller met Jean-Louis Trintignant, Philipe Noiret en Marlène Jobert. Um adeus portugues (Portugal 1985, België 2, 21.30 uur). Twaalf jaar nadat een zoon in de vrijheidsoorlog van An gola is gesneuveld, komt een familie weer bij elkaar. Portu gese film van Joao Botelho. 'Goodmorning Vietnam' van Barry Levinson blijft in Grand Theater in Breda en Cinemactueel 2 in Bergen op Zoom. Soms geestige dan weer aandoenlijke tragi-komedie over de disc-jockey Adrian Cronauer ie in Vietnam de Amerikaanse troepen mocht oppeppen met zijn subversieve praaije en rockmuziek. Ontroerende rol van Robin Wil liams. The Presidio' van Peter Hyams draait thans in Casino 2 in Breda. Met Sefen Connery als commandant van de militaire politie in San Francisco die samen met een jonge recher cheur van de gewone politie (Mark Harmon) een moordzaak moet uitzoeken, die te maken heeft met oud-Vietnamvete- ranen. Een slecht vertelde, versnipperde thriller met een liefdesverhaaltje als extra attractie. 'Nico' van en met Aikido-vechter Steven Seagal is nu te zien in Mignon in Breda, City 2 in Roosendaal en Cinemac tueel 3 in Bergen op Zoom. Nico, een onberispelijke en on overwinnelijke held, neemt het op tegen een drugsyndicaat. Als een soepele panter beweegt hij zich door het derde- rangsverhaal. 'Frantic' van Roman Polanski gaat door in Cinésol 1 in Breda. Enigszins voorspelbare thriller over een keurige arts (Harrison Ford) die in Parijs zijn ontvoerde vrouw gaat zoeken. 'De ondraaglijke lichtheid vna het bestaan' van Philip Kaufman naar de roman van Milan Kundera gaat door in Casino 3 in Breda. Mooi liefdesverhaal in prachtige scènes zonder veel diepgang. 'Salsa' van Boaz Davidson blijft een succes bij jongeren, die het kennelijk voor lief nemen dat deze muziek-dansfilm slordig in elkaar steekt. De film gaat verder in Cinesol 3 in Breda, Cinemactueel in Bergen op Zoom en De Koning van Engeland in Hulst. 'Crocodile Dundee 2', de nieuwe avonturen van Paul Ho- gan, is te zien in Centraal in Geertruidenberg en Roxy 2 in Bergen op Zoom. 'Deadly Pursuit' van Roger Spottiswood is een achtervol- gingsavontuur in de Canadese Rocky Mountains. Sidney Poitier als politieman en Tom Berenger als berggids. De film draait in De Koning van Engeland in Hulst. Daar is ook 'Biloxi Blues', naar Neil Simon, te zien. 'Sammy and Rosie get laid' van Stephen Frears is tot en met 5 oktober te zien in Filmhuis Concordia in Breda. Mee slepend beeldverhaal waarin op dynamisch-oppervlakkige wijze tal van verschijnsejen in het huidige Engeland aan de orde komen. Achter de briljante buitenkant gaan allerlei thema's schil, waarin de verwarring omtrent relaties, sexe, ras en politieke idealen erg eigentijds aandoet. Verteld als een smakelijke, soms zelf videoclipachtige montage. Op donderdag 6 oktober gaat 'Old Well' van de Chineesb Lao Jung draaien; een boeiende film over de bewoners van een afgelegen bergdorp die aangewezen zijn op een water put. In een bijna Amerikaans aandoende vormgeving met veel close-ups (in kleur). Het liefdespaar dat opgesloten raakt bij de bouw van de put zorgt voor drama en spanning. Van onze kunstredactie DE Bredase teken- en ani matiefilmer Ties Poeth zal samen met Petra Dolleman (als enige Nederlanders) meewerken aan een anima tiefilm ter gelegenheid van veertig jaar Amnesty Inter national. Achtendertig animators uit verschillende landen zullen in deze film de Rechten van de Mens uitbeelden. Regisseur is Stephen Johnson, die onder meer de videoclip 'Sledgeham mer' met Peter Gabriel maak te. Ties Poeth en zijn Stichting Cinema Avant doen ook mee aan de 'Lange nacht van de zeer korte film' op 30 septem ber in het Amsterdamse Film museum. Van onze filmredactie ACTIE en geweld in over donderende hoeveelheden en spectaculaire enscène- ring kenmerken 'Action Jackson' van ex-stuntman Craig Baxley. De bokser Carl Weathers - bekend als de zwarte tegenstander van Sylvester Stallone in de 'Rocky'-films - speelt een zwarte politieman in De troit. In die smerige stad stelt hij zich teweer tegen een walgelijk racistische autofabrikant (Craig T. Nelson), die eerder al verantwoordelijk was voor de moord op drie vakbondsleden. Bovendien redt hij een aan heroïne verslaafde zangeres (de mooie Vanity) van de onder gang. Hij wreekt zich met woeste middelen waaronder vlammenwerpers en geavan ceerd wapentuig, op het cor rupte heerschappij aan wie hij zijn degradatie te danken had. Alles draait om het geweld, waardoor wat er nog aan hu mor of seks te pas komt, onder gedompeld wordt in een over daad aan stuntwerk. Echt een film voor op video. 'Action Jackson' is te zien in Ca sino 1 in Breda. Van de kunstredactie ROTTERDAM - Niet meer in De Doelen, maar in de Laurenskerk in Rotterdam vindt van 1 tot en met 9 ok tober de vijftiende kunst en antiekbeurs plaats. Er wordt gesproken over een kwaliteitsverbetering waardoor deze beurs 'de beurzen in Delft, Breda en Amsterdam direct volgt'. Een dertigtal handelaars heeft er zijn stands gebouwd. Deze zeggen met betaalbare stukken te wilen komen. De beurs, die dagelijks van 14-22 en zaterdag en zondag van 13-18 uur open is, vindt plaats onder auspiciën van de Vereniging Nederlands Antiquairs Genootschap. Strijd om water in Provence Door Marjan Mes Het werd een complete mislukking, waarna Pag nol het boek L'eau de colli- ne' schreef waarin hij de zelfde Provencaalse histo rie vertelde. Vijftien jaar later maakte producent regisseur Claude Berrie twee films naar dit boek: 'Jean de Florette' en 'Ma- non des sources'. Een mooie 'streekroman' die is opgenomen in de prachtige landschappen van de Provence, waar de droogte de aartsvijand is van de boeren. In 'Jean de Florette', zich afspelend in de jaren twintig, draait het nood lotsdrama om een verborgen waterbron. De sluwe boer Pa- pet (Yves Montand) weet van het bestaan af en wil er ge bruik van maken ten behoeve van zijn neef Ugolin (Daniel Auteuil) die anjers wil gaan kweken. Helaas bevindt de bron zich op het land van een buurman. Het tweetal schroomt niet om de man te do den. Maar dan blijkt er een erf genaam, Jean de zoon van de zuster van de overleden buur man (Florette). Een gebochelde man uit de stad die met vrouw en kind naar het zuiden komt afgereisd, vol romantische plannen en secure berekenin gen omtrent groenteteelt en het fokken van konijnen. De bultenaar (Gérard De- pardieu) slaagt er, dankzij en kele forse regenbuien in, om een prachtige moestuin aan te leggen en de konijnen dartelen al snel bij tientallen in een ren. Maar als de droogte invalt, verschrompelen de gewassen en sterven de konijnen. Met echtgenote en kind (de kleine Manon) zwoegt Jean zich dood om water te halen uit een ver weg in de bergen gelegen bron. Oom en neef zien het met leed vermaak aan. Zij hebben het bestaan van de nabijgelegen bron voor Jean verborgen ge houden, nadat ze haar met op zet met cement hadden volge stort. Bij een poging om een nieuwe bron aan te boren, waarvoor dynamiet wordt ge bruikt, komt Jean om het le ven. De oude vos koopt de grond. Wanneer hij samen met zijn neef het cement verwijdert en zich verkneukelt om het om hoog borrelende water wordt dit geheim ontdekt door de kleine Manon. Als een koel wraakgodinnetje slaat zij de gebeurtenissen van het begin af gade en Iaat haar afkeer blijken van de domme maar sluwe Ugolin, die haar vader op aanraden van diens kwade genius Papet hand- en span diensten verleent bij het ont ginnen van de kurkdroge grond. Hoe het verder met haar gaat, is te zien in 'Manon des sources' die volgende week in Breda wordt vertoond. 'Jean de Florette' wordt boeiend geacteerd door Yves Montand en Daniel Auteuil als het bekrompen en afgunstige duo boeren dat de intelligente en ontwikkelde stadsmens Jean het leven onmogelijk maakt. Gérard Depardieu speelt met verve de goedhar tige romanticus Jean die op het achterlijke platteland een be staan meent te kunnen opbou wen. Melodramatisch wordt het wanneer hij God aanroept om water en zware onweers buien over de Provence razen. Het noodlotskarakter wordt ook aangekondigd door de mu ziekfragmenten uit Verdi's opera 'La Forze del destino'. 'Jean de Florette' van Claude Berrie draait in Cinésol 2 in Breda. Carl Weathers en popster Vanity in 'Action Jackson'. foto motion picture group Van onze filmredactie Kindermoordenaar Freddy Krueger met zijn scheer mesnagels doemt weer angstaanjagend op in het derde deel van 'A Night mare on Elmstreet'. Zowaar geen slechtere aflevering dan het eerste deel waarin horror-specialist Wes Cra ven een ware nachtmerrie tot leven liet komen. Deel drie, bijgenaamd 'The Dream Warriors', laat de kwade geest van Freddy Krue ger met zijn verbrande hoofd, hoed en tot messen uitge groeide vingers de dromen van een groep teenagers besturen. De nachtmerries die hij bij hen oproept, zijn de oorzaak van meerdere zelfmoordpogingen. Opgenomen in een psychia trische kliniek worden ze door de staf met onbegrip bejegend. Slapen durven ze niet meer. Een vrouwelijke psychiater (Heather Langenkamp, uit het eerste deel) heeft als droomdes- kundige wel begrip voor het nachtmerrie-fenomeen. Samen met haar besluit de groep 'droomstrijders' Het Kwaad te keren. Religieuze poespas komt ook nog aan bod. Toch zijn de droomsituaties, die soms uit het arsenaal van Freud afkomstig lijken, met fantasie gevisuali seerd. Daarnaast ontbreekt het cli ché griezelgedoe niet. De shoc- keffecten mogen er zijn net als sommig ironisch commentaar. Regisseur Chuck Russell heet zijn best gedaan om dit derde deel, dat ongetwijfeld door een vierde zal worden opgevolgd, een aardig plaatsje te bezorgen in het horrorfilmgenre. 'A Nightmare on Elmstreet 3' drait in Casino 4 in Breda. Gérard Depardieu en Daniel Auteuil in 'Jean de Florette'. - fotoconcorde ruk Door onze verslaggever NIJMEGEN - Een boek, ex posities, een filmweek, een symposium, lezingen, een grote huldiging en een auto rally. Ter gelegenheid van de negentigste veij aardag van de in Nijmegen geboren cineast Joris Ivens, pakt zijn vaderstad binnenkort enorm uit. Gedurende de hele maand oktober zal Nij megen in het teken van Jo ris Ivens staan. De in Parijs woonachtige filmer zal zelf in de eerste week van de feestmaand naar Nijmegen komen om bij diverse eve nementen aanwezig te zijn. De Stichting Joris Ivens 1898- 1988, waarin onder meer verte genwoordigers van de ge meente Nijmegen, het ministe rie van WVC, de familie Ivens, Nederlandse cineasten, en Ivens-liefhebbers zitting heb ben, heeft ruim twee jaar ge werkt aan dit huldigingspro gramma. De expositie 'Rondom Joris Ivens wereldcineast, het begin 1898-1934' die vanaf 2 oktober tot en met 20 november in het Nijmeegs Museum Commande- rie van St. Jan is te zien, heeft vooral betrekking op die eerste Nijmeegse periode. Er zijn fo to's, kunstwerken en documen ten te zien die stammen uit Ivens' jeugd, zijn studiejaren in Rotterdam, Berlijn en Amster dam. Ook krijgt de bezoeker een beeld van het kunste naarsklimaat in Nederland in de eerste dertig jaar van deze eeuw. De tentoongestelde kunst werken en de foto's zijn voor namelijk afkomstig van de fa milie Ivens, waarin Joris' grootvader Wilhelm en vader Kees een dominerende rol heb ben gespeeld. De familie had contact met kunstenaars als Jan Toorop, Roland Holst en Mendes da Costa. Tijdens zijn studie maakt student Joris kennis met de avantgarde- kunst na de Eerste Wereldoor log. Het vervolg hierop is te zien in het tweede deel van de expo sitie, waarin de eerste zeven jaar van Ivens' filmloopbaan in beeld worden gebracht. De in 1927 opgerichte Filmliga, het artistiek klimaat in Amster dam en de eerste films 'De Brug' en 'Regen'. Daarna vol gen sociale films als 'Nieuwe Gronden' en 'Borinage' die in de crisistijd van de jaren dertig zijn gemaakt. Het zijn, door hun sterk politieke strekking, omstreden films geweest. De educatieve afdeling van het museum heeft daarnaast ook een tweede tentoonstellings project in huis gehaald. 'Draaien maar.gaat over de taal van de film en geeft een indruk hoe deze wordt ge maakt. Joris Ivens was een pio nier en vernieuwer van de do cumentaire film. In het Open Huis van het Nijmeegse stadhuis is nu al (en tot en met 29 oktober) de ten toonstelling 'Joris Ivens, 60 jaar wereldcineast' te zien. Het be treft de tentoonstelling die in 1978 ter gelegenheid van zijn 80ste verjaardag is samenge steld en die al in twaalf landen te zien is geweest. Speciaal voor Nijmegen is deze nu bijge werkt tot 1988. In de tentoonstellingsruimte Een oude prent uit het omvangrijke Ivens-fotoarchief. Jo ris maakte in 1911 in de bossen rond de Kwakkenberg in Nij megen zijn eerste familiefilmpje 'Wigwam'. Hier staan alle acteurs opgesteld: van links naar rechts: Thea, moeder Dora, Joris die Coba vasthoudt, broer Wim, broer Hans en vader Kees. - foto archief de stem van het Nijmeegs Gemeentear chief (van 3 tot en met 28 okto ber) wordt aandacht besteed aan Wilhelm en Kees Ivens, respectievelijk grootvader en vader van Joris. De eerste was eind negentiende eeuw de be langrijkste fotograaf van de stad, de tweede werd een suc cesvol zakenman in fotografie artikelen en drukte als raadslid en cultuurminnaar zijn stem pel op Nijmegen. Zijn naam blijft onverbrekelijk verbon den met de aanleg van het Maas Waalkanaal (1927) en de Waalbrug (1936) waar Kees Ivens zich jarenlang voor heeft ingezet. Het tijdschrift Numaga, ge wijd aan heden en verleden van Nijmegen, besteedt een speciaal nummer aan de fami lie Ivens en hun rol in de ge schiedenis van de stad. Deze sluit aan op de expositie in het archief. Natuurlijk vormen de films van Joris Ivens het belangrijk ste onderdeel van de manifes tatie. Van 6 tot en met 12 okto ber staat de programmering van het Filmcentrum Mariën- burg geheel in het teken van Ivens. Dit retrospectief begint op 6 oktober met de vertoning van zijn eerste avantgarde- films en besluit op de 12e met zijn Chinese films. De kans is zeer klein dat ook fragmenten van zijn laatste 'Une Histoire de Vent' zijn te zien omdat kopiën daarvan nog niet beschikbaar zijn. In totaal zullen in 'Mariënburg' dertig films worden vertoond waar onder belangrijke als 'Borina ge', 'Komsomol', het omstreden 'Indonesia Calling', 'Le Dix- Septième Parallelle', maar ook zijn eerste indianenfilmpje 'Wigwam'. De grensverleggers in het do cumentaire filmen in Neder land staan centraal tijdens een symposium dat op maandag 24 en dinsdag 25 oktober op de Katholieke Universiteit Nijme gen plaatsvindt. Er wordt aan dacht besteed aan enkele van de generatie documentaire-fil mers (Haanstra, Vrijman, Van der Keuken), er is een doorlo pend videoprogramma te zien met recente werken en op de dinsdag zullen vier cineasten hun werk toelichten. Jan Blok ker verzorgt een inleiding en zit een forum voor. Het sympo sium wordt gehouden in de aula van de KUN aan de Come- niuslaan en is georganiseerd door Studium Generale. Tot slot het ludieke element: de Canard Cassé Tour 1988. Een foto uit 1908, waarop Joris Ivens te zien is in een zelfge bouwde auto, vormde de aan leiding. De kleine Joris speelde de destijds beroemde autorace Parij s-Nij megen-Amsterdam na in de achtertuin van zijn ouderlijk huis. De race werd gehouden in 1898, Joris' geboor tejaar en zal tussen 15 en 20 ok tober opnieuw worden gereden. Zaterdag de 15e wordt eerst een automobielshow gehouden met 200 exclusieve modellen, de volgende dag vertrekken ne gentig 'eenden' vanaf de Nij meegse Waalkade en volgen de historische route naar Parijs. Daar zullen de deelnemers bij de woning van Joris Ivens een défilé houden en vervolgens weer naar Nijmegen terugke- ren. 2

de Stem | 1988 | | pagina 22