SK ierenarts j. van ioverbeek Dreef vernieuwd LSHOW Van rioolslib tot bosgrond Madi krijgt toch geld uit Sluis 'Gemeente Hulst begroot slecht' 1150-95017 WD-Axel opnieuw op het politieke oorlogspad ONVREDE IN RAAD HULST OVER BETAALD PARKEREN Medisch centrum kost gemeente toch geld R GELEGENHEID PLAATSELIJK NIEUWS JYS-OUWENEEL 'DE MUL MOCHT SCHENKING NIET AAN SCOUTING DOORGEVEN' EXAMENS KYO Kring Hulst naar Amsterdam HERFST- SERVICE A12 ouwd Jurriens en Leuven 23 luiskil. ;uwd bedankt getrouwd Ria Goossens en Lud- wig Audenaerd, 23 sept. '88, Koewacht. iLIERS KLOKKENGALERIJ ïfeliciteerd met je huwelijk Tel. 01170-3453 DE STEM VAN ZEELAND 2 VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 HULST - Een groot deel van de Hulster ge meenteraad vindt dat de twee pas aange stelde parkeerwachters wel erg snel hun bon nenboekje trekken. Goeder trouw Soepelheid Een kwartje Ontheffing Landbouwmest Zwarte lijst Vuilstort Overvloed Hondenliefhebbers op televisie Axel Hulst Heikant St.-Jansteen Vogelwaarde f 65.- Hulster Koor op de radio I nSJSL n rubriek om te zoenen Voor particulieren Kwens, bedankje, jubileum, receptie, 'k, geboorte, verloving, overwinning, examen, Abraham, openbare dank, zo maar door, mag best eens in de n wel op de pagina familieberichten, k is dat niet en duur hoeft het niet te (B.v. 5 regels kosten een tientje). -r regel per kolom 2,00. Eén grote rplicht a 2,55. Voor het plaatsen van of afbeelding met een formaat van 35 5 mm rekenen wij 14,05 toeslag, rige tarieven op aanvraag. Bij niet te betaling wordt 4,00 adm.kosten d. Foto's worden niet geretourneerd. 76-236442 of geef uw tekst 2 dagen 'aatsing af bij één van onze kantoren, ftelijke opgaven stuurt u eveneens 2 n vóór plaatsing naar Postbus 3229, B Breda. Schriftelijke opgaven worden itend geaccepteerd indien naam en n bekend zijn, ook indien uw betaling oegd is. Wij behouden ons het recht eksten zonder opgaaf van redenen te weigeren, de uitgever klachten bereiken over de ven tekst behoudt de uitgever zich het or om de naam van de opdrachtgever bekend te geven. Vereniglngsnieuws uitend op 2 kolom op donderdag. en Edy de sept. '88, voor alle attenties op onze trouwdag 23 sept. Els Dees en Sjack Michielsen, Axel. modern j en klassiek Fonkelende kollektie sieraden en horloges van wereldklasse o.a. Seiko - Pulsar - Lorus Noordstraat 24 AXEL Tel. 01155-2201 if vandaag benU [restaurant DE DREEF iptie vanaf 16.00 uur. lastheer: Chris den Dunnen. Ireef 15, Axel. 101155-4601. T22 Van onze verslaggever AXEL - De VVD wond zich gisteravond tijdens de Axelse gemeenteraadsver gadering behoorlijk op over het doorgeven van een schenking van de Neder landse Middenstands Bank aan de gemeente. Loco-bur gemeester H. De Mul (CDA) zou die op eigen houtje heb ben doorgeschonken aan de Scouting Axel en daarmee de regels van de gemeente wet hebben overtreden. De Mul was onlangs bij de ope ning van de Bank aanwezig en ontving daar een bedrag van 1500 gulden voor de gemeente. Hij dacht in de vorm van de scouting een goede eindbe stemming voor het geld te heb- ben gevonden en speelde het bedrag door aan de scouts. Het was het VVD- raadslid T. Mar- teijn dat hem er gisteren op wees, dat de raad eerst alle schenkingen moet accepteren en het college niets op eigen houtje mag ondernemen. De Mul hield vol dat hij de regels niet overtreden had en dacht goed gedaan te hebben. P. Apers wond zich daarop nog meer op en zei: „Nou wordt het helemaal mooi!". Wethouder J. van Schaik hield zich op de vlakte door in de richting van de WD te zeggen dat hij twij felde of het wel om een in de gemeentewet genoemde schen king ging. „Ik weet van een schenking niets af". De Mul gaf tenslotte toe opnieuw te bekij ken of er alsnog een voorstel naar de raad moet komen waarin de schenking wordt aanvaard. „Maar ik denk niet dat het nodig is", sprak hij te gen Marteijn. L. den Doelder, ook al van de WD, nam het college vanuit een andere hoek onder vuur. Zij vroeg aan Van Schaik hoe het zat met het voorgenomen plantsoen in het plan Eikenhof in Koewacht. Van Schaik zou drie keer hebben beloofd dat er aanplant kwam, maar intussen is er nog niets gebeurd. Den Doelder zei bang te zijn dat voordat er een beslissing valt, het plantseizoen al voorbij is. Van Schaik kaatste de bal ech ter naar de raad terug. De raad moet beslissen, zei hij. „Als het aan mij ligt, is er geen pro bleem. Een plantsoen is een op frissing van het plan". Een derde punt waarover de WD in debat raakte met het college was een brief van be woners van de Koegorsstraat, die verontrust zijn over de mo gelijke opslag van kanaalslib in de Koegorspolder. De Mul zei dat het college een brief naar de gemeente Terneuzen zou sturen, met daarin de me ning van B en W dat zij vinden dat de opslag er niet moet ko men in verband met mogelijk overlast voor de omwonenden. WD-er H. Cijsouw stelde de vraag of de bewoners van de Koegorsstraat niet op Terneu- zense grondgebied woonden. Volgens De Mul was de brief echter afkomstig uit een Axels deel van de straat. Van Schaik sprong zijn collega bij en stelde dat Axel als lid van de Werk groep Kanaalzone best zijn me ning mag geven over zaken, die de gemeente mogelijk aangaan. Toen kwam Apers in het ge weer: „Ik denk niet dat wij achter brieven van bewoners moeten gaan staan. We moeten de zaken nuchter bekijken en via de normale kanalen com municeren met de andere ge meentebesturen". Hij stelde dat Axel best aan Terneuzen mag laten weten tegen de opslag te zijn, maar dan wel vanuit een eigen verontrusting. Hij vond daarom de wijze waarop Van Schaik de zaak verwoordde iets anders dan het voorstel van De Mul om zich achter de brief uit de Koegorsstraat op te stellen. De Mul ontkende dit te hebben voorgesteld. 'Parkeerwachters te ijverig' Van onze verslaggever „Het blijkt dat er zeer ijve rige geverbaliseerd wordt", betoogde G. Naessens (Ge meentebelangen), „en dat heeft al geleid tot verve lende irritaties en onbe grip". Ook W. de Brouwer (Gemeen schappelijke Belangen) wist dat in de maand die de par keerwachter nu functioneren een regen van bekeuringen is uitgedeeld. „Als ik hoor dat er geschreven wordt met een ge middelde van twintig tot dertig bonnen per uur, dan is dat voor mij een teken aan de wand dat de duidelijkheid over het be taald parkeren te wensen over laat". Dat bleek ook de mening van A. Houben (WD). „Daardoor worden een heleboel mensen die te goeder trouw zijn op de bon geslingerd", meende hij. „Er moet duidelijker gemaakt worden waar betaald moet worden. Opvoedend optreden en niet meteen met de botte bij gaan hakken". Dat vond ook H. Vercauteren (CDA). Wethouder G. van de Voorde gaf toe dat de parkeerwachters vlug naar de borstzak grijpen. „Maar", voegde hij er aan toe, „we hebben de eerste maand een enorme soepelheid be tracht". Het bleek ook zijn er varing te zijn dat veel automo bilisten de borden blijkbaar niet opmerken. Hij dacht aan enige verbetering door ook op het wegdek nog wat markerin gen aan te brengen. „Als je het dan nog niet ziet hoor je niet achter het stuur te zitten". De roep uit de raad om de mi nimale inworp van twee kwartjes terug te brengen tot één kwartje wilde de wethou der niet honoreren. „Het is ter bescherming van de mensen zelf. Vaak ben je al snel langer dan een kwartier kwijt voor een boodschap. Door meteen voor een half uur te betalen voorkom je nog meer bonnen". De argumenten dat een brood dan wel erg duur wordt wuifde de wethouder weg. „Mensen die met de auto om een brood ko oien moeten eerst maar eens uitrekenen wat dat aan ben zine kost". A. de Booij (WD) pleitte er voor om de bewoners uit de Tu instraat ontheffing te verlenen voor de Paardenmarkt. Im mers, tot voor daar betaald moest worden parkeerden ze daar sinds jaar en dag hun auto. Bovendien meende De Dooij dat de Paardenmarkt be- tor helemaal uit de betaalde zone geschrapt kan worden. Wethouder Van de Voorde erkende het ongemak voor de Tuinstraatbewoners, maar vol gens hem zou met het verstrek ken van een ontheffing het hek van de dam zijn. Daar het be taald parkeren helemaal af schaffen zag hij al helemaal met zitten. „Dan wordt het ren dement van onze investering in fen parkeerautomaat op de Houtmarkt' met de helft ver minderd". Door Joep Trommelen AXEL - Een rapport met de titel 'Verwerking zui veringsslib' met op de voorpagina een fleurige foto van een frisgroen len tebos. Een op het eerste ge zicht vreemde combinatie. Wie is hier de boel voor de gek aan het houden? Maar wie de plannen voor de toepassing van huishoudelijk slib die P. Tijssen voor aan nemersbedrijf Sanderse en Den Doelder Groenvoorzie ningen heeft gemaakt van dichterbij bekijkt, ziet dat die twee dingen uitstekend kun nen samengaan. Hijzelf is er zeker van dat zijn opzet lukt. „Want", zo zegt hij zelf, „Ik heb enkel gebruik gemaakt van bestaande kennis. Het is alleen voor het eerst dat die verschillende dingen met elk aar gecombineerd worden". Het slib uit de Zeeuws- Vlaamse rioolzuiveringsin stallaties komt straks dus in bosgrond en 'zwarte aarde' terecht. Het zit boordevol voedingstoffen, getuige cij fers van Staatsbosbeheer, die aantonen dat populieren en wilgen 25 procent sneller groeien met slib als mest. De waterschappen, die vanaf 1 januari hun slib niet meer op landbouwgronden mogen uit rijden, zouden wel gek zijn als ze het rapport van Tijssen in de prullebak gooien. Vol gens de berekeningen is zijn methode weliswaar duurder dan de huidige toepassing als landbouwmest, maar in ieder geval stukken goedkoper dan opslag op vuilstortplaatsen. Dat is het alternatief dat de waterschappen straks elders in den lande op grote schaal zullen toepassen. Wie slib zegt, zegt meteen ook giftig afval. En inderdaad, het rioolslib bevat ook scha delijke stoffen. Voor het grootste deel bestaat het ech ter uit bacterieën, die zich in de zuiveringsinstallatie vol hebben gevreten aan het af val en het zo onschadelijk hebben gemaakt. Daarnaast bevat het slib nog steeds een aantal 'zwarte lijst stoffen' als cadmium en kwik en 'grijze lijst stoffen' als zink en koper. De Unie van Waterschap pen heeft hiervoor landbouw kundige richtlijnen opgesteld en Sanderse en Den Doelder zullen daar de strenge hand aan houden. Als ze de zoge naamde 'zwarte grond' ma ken, mengen ze de verschil lende bestanddelen zo, dat de zware metalen en andere ele menten steeds onder de nor men van de Wet Bodembe scherming en de Meststoffen wet vallen. Cadmium is het zware metaal dat het stengst in de gaten moet worden ge houden. Tijssen vindt het prachtig dat alle stukjes van de puzzel precies in elkaar vallen en zegt: „Het is eigen lijk een sprookje". De eerste toepassing van het slib is vermenging met grond bij al bestaande of nog aan te leggen bossen. „In Zeeuwsch- Vlaanderen moeten de water schappen per jaar 60.000 ku bieke meter slib kwijt, een hoeveelheid die over twee jaar stijgt tot 250.000 kubieke meter. Normaal zou dat inge dikt worden en uitgeperst totdat het nog een zesde van het volume heeft. Daarna komt er een zelfde hoeveel heid kalk bij. Dat mengsel zou naar de vuilstort gaan, de minst goede en bovendien een dure oplossing. We denken dat het grootste deel van het slib in nog vloeibare vorm in bosgrond kan worden ver werkt", legt Tijssen uit. En bosgrond is er in prin cipe genoeg. Zeker in Zeeuwsch-Vlaanderen. Want om de landbouwproduktie te verminderen, willen de Euro pese Gemeenschap en de re gering dat de boeren meer land braak laten liggen. Als ze een vijfde van hun land voor vijf jaar onbebouwd la ten, is er een aantrekkelijke premie. Zeeuwsch-Vlaande- ren is reik aan landbouw gronden en arm aan bossen, is de link die Tijssen legt. En waarom zouden er op het braakliggende land geen bos sen kunnen komen? Op dat moment speelt San derse, waar Tijssen voor werkt, de bal door aan Den Doelder Groenvoorzieningen. Directeur J. den Doelder (die trouwens ook eigenaar van Sanderse is) wil maar al te graag voor de aanplant van bossen zorgen. „Desnoods ko pen we zelf de gronden op en maken er een bos van. Het is dan een kwestie van het slib inspitten", zegt hij. „En dan zien we wel wat we later met de bossen doen". Met slib dat ze niet direct in de grond kunnen verwerken, heeft J. den Doelder andere plannen. In Zeeuwsch-Vlaan deren bouwt hij straks twee installaties, die het slib tot 'zwarte grond' verwerken. In een bassin komt het natte slib, dat voor 95 procent uit water bestaat. In droogbed- den onttrekt men zoveel wa ter aan het materiaal, dat er nog slechts dertig procent water in zit. Op het terrein bevindt zich eveneens een op slag voor zand en een voor groenafval. Dat laatste kan Den Doelder natuurlijk zelf in overvloed leveren. Maar ook de gemeenten en de wa terschappen zitten jaarlijks met een grote berg snoeihout, maaigras en ander plantaar dig materiaal. In plaats van verbranding of opslag kun nen zij hun spul nu bij San derse en Den Doelder kwijt. Het groenafval wordt ver snipperd in een mobiele in stallatie. Gisteren gaf een fa brikant van zo'n machine nog 'een demonstratie van zijn ap paraat. Tijssen en Den Doel der willen niet over een nacht ijs gaan en weten waar ze straks mee werken. Na de versnippering wordt het "Toen vermengd men inge- Het groenafval wordt versnipperd in een mobiele installatie. Vervolgens wordt het afval vermengd met slib en zand. Het eind resultaat is zeer vruchtbare grond. - fotowimkooyman dikt slib en zand in zulke ver houdingen, dat er zeer vruchtbare grond ontstaat. „Prima tuingrond bijvoor beeld. Op die manier heb je twee grote problemen, die van het slib en van het groe nafval, die zich samen oplos sen", aldus Tijssea Tijssen denkt dat zijn vinding overal bruikbaar is. Maar het zal toch lang duren voordat de rest van Nederland er ken nis van kan nemen, vreest hij samen met Den Doelder. De ambtelijke molens malen im mers langzaam. Tijssen: „Het rapport gaat in eerste instan tie naar Staatsbosbeheer. Daar gaat men het bestude ren. Ondanks het feit dat het rapport voor een groot deel op hun kennis is gebaseerd, zul len er toch vragen komen. Een ambtenaar zal willen weten wat er precies in zit. In zekere zin terecht. Maar het is iets nieuws, iets onbekends, en het gemakkelijkst is dan te zeggen: daar beginnen we niet aan". Tijssen is een half jaar be zig geweest met het uitdokte ren van het procédé. Hij hoopt dat men per 1 januari, als de eerste overschotten aan slib zich aandienen, meteen aan de slag kan. Zelf is hij op timistisch: „We weten dat het onzettend goed spul is. We hebben al eens eerder met slib gewerkt in een bos bij Smitsschorre, bij naaldhout. Het werkt daar uitstekend". Van onze verslaggever HULST - De realisering van een Medisch en Sociaal Centrum in Hulst gaat de gemeente zelf enkele tien duizenden guldens kosten. Wethouder P. Weemaes deelde mee. Blommaert beklaagde zich erover dat de raad telkens met vage informatie wordt afge scheept. Dat laatste was volgens Weemaes zeker niet het geval. Hij zei binnenkort duidelijk heid te verwachten. „Er zit mu ziek in". „Ja", reageerde me vrouw E. Hageman (CDA), „als er dan maar geen valse noten tussen zitten". E. Hageman foto de stem cor j. de boer Van onze verslaggever KOEWACHT - Axelaar F. de Witte en Koewachtenaar L. Mieras staan met hun twee honden in de belangstel ling van de televisie. Aanstaande dinsdag verschijnen ze om 20.20 uur op Nederland 1 met hun honden in een uitzending van de NCRV over wereld dierendag. Morgen, zaterdag 1 oktober, moeten ze naar de Brabanthal len in Den Bosch om voor de camera's van Veronica te ver schijnen. Het Veronica-programma wordt woensdag om 16.10 uur uitgezonden. Beide hondeliefhebbers zijn actief bij Hon- dentrainigsschool LM in Koewacht. De Witte's hond is een middenslag schnautzer en Mieras heeft een border collie. KAARTING - Buurtvereni ging De Boemerang houdt vanavond een vleeskaarting in het buurhuis aan de Mo- zartstraat met bieden en jo keren. De aanvang is 20.00 uur en de kaarters kunnen zich een half uur daarvoor in schrijven. DANSEN - Dansamuse- mentsclub St.-Jan houdt za terdag 1 oktober de eerste dansavond van het wintersei zoen in Den Dullert, aanvang 20.30 uur. SCHIETING - In zaal 't Hel leken wordt woensdag 5 okto ber een bejaardenschieting gehouden, aanvang 13.30 uur. HANDWERKEN - De Katho lieke Bond voor Ouderen hield een handwerktentoon- stelling in zaal 't Heike. Tij dens deze show kon men mee doen aan een wedstrijd knik kers raden. Uitslag: 1. me vrouw Van Hoye, Heikant; 2. mevrouw Polspoel St.-Jan- steen. Bij de trirswedstrijd kwam mevrouw Martinet uit Heikant als eerte uit de bus, tweede werd A. Meerschaert uit Antwerpen en derde me vrouw Francken uit St.-Jan- steen. KAARTING - In zaal Den Ouden Arend werd een kaar ting gehouden waaraan ze ventig personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. Guineau, Terneuzen; 2. Lindhout, Axel; 3. Dey, Axel. Jokeren: 1. me vrouw Jansen, St.-Jansteen; 2. de heer Impens, 3. mevrouw Impens, beiden Terneuzen. OUD PAPIER - De Voetval vereniging Vogelwaarde haalt zaterdag 1 oktober weer oud papier op. De ophaal- ploeg vertrekt om 9.30 uur. NIJMEGEN - Katholieke Universiteit, artsexamen: Huub Maas, Axel. Van onze correspondent SLUIS - Sluis gaat wel bijdragen in de kosten voort vloeiend uit de nieuwbouw van de stichting maatschappe lijke dienstverlening (madi) in West-Zeeuwsch-Vlaande ren. Dit tegen het collegevoorstel in. Een voorstel dat de ex tra jaarlijkse bijdrage van 1928 per jaar gedurende de ko mende dertig jaar afwees. Tijdens de behandeling van dit agendapunt gisteren in de raad kwam de PvdA bij monde van J. Boogaard met een amende ment om de komende vijf jaar, ingaande 1989 dit bedrag wel toe te kennen. Een amende ment dat de steun kreeg van het CDA, mede naar aanleiding van een brief die de stichting deze week aan alle raadsleden had toegestuurd. Ondanks dat burgemeester M. Everaers het collegevoorstel taai verdedigde kon ook hij niet voorkomen dat het van ta fel werd geveegd, want wet houder A. Oosterling maakte een ommezwaai en schaarde zich achter het amendement van zijn fractiegenoot J. Boog aard, zodat alleen de WD te gen het amendement stemde dat een 4-2-nederlaag ten ge volge had. M. Everaers vond het jam mer dat er nu geen duidelijk heid voor Madi was. „We schuiven de problemen nu ge woon voor ons uit. Over vijf jaar komt deze zaak weer aan de orde en waar moet het geld vandaan komen, nu vanuit Den Haag de WVC-bijdrage steeds kleiner wordt. Dan zullen we andere bronnen aan moeten boren en zou de eigen bevol king weer de dupe worden. We zullen op den duur toch eens duidelijkheid moeten scheppen in dergelijke zaken". Het krediet van 1500 voor adoptie van Derde Wereld-kin deren middels het Foster Pa- rentsplan kreeg het fiat van de gehele raad. „Wel geen ge meentelijke taak maar een voorbeeldfunctie voor de Sluise bevolking", zo motiveerde CD A-er H. Lokerse zijn stand punt. „Wij hebben hier geen vrede mee", aldus Houben, „rentelas ten zijn toch echt niet zo moei lijk te begroten". Hij wees erop dat door geldtekort zonodig de belastingen omhoog moesten. Nu blijkt dat er flink wat geld over is had dat volgens wel (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever HULST - Het Hulster WD-raadslid A. Houben heeft wei nig waardering voor de wijze waarom de gemeente de be groting in elkaar zet. Aanleiding voor zijn kritiek was het voordeeltje van ruim drie ton wegens meevallende rente lasten. achterwege kunnen blijven. In totaal kon gisteren zowat vier ton aan meevallertjes in het spaarpotje voor de gemeen telijke huisvesting gestopt worden. Dat beloopt nu zowat een miljoen gulden. „Daarmee kunnen we", stelde W. de Brou wer (Gemeenschappelijke Be langen) toch zeker voor vijf miljoen investeren. Hoe lang duurt het nog voor we gaan bouwen?" Burgemeester F. Jacobs gaf toe dat het rekensommetje van De Brouwer klopte, maar voegde eraan toe dat de eerste spade voorlopig wel niet de grond zal ingaan. Volgens Ja cobs moet er eerst nog wat bij- gespaard worden. Van onze correspondent HULST - De KVO kring Hulst gaat het najaar naar Amsterdam. Dan wordt on der andere een bezoek aan het Rijksmuseum en een diamantslijperij gebracht. De leden kunnen ook aan en kele cursussen deel nemen. De jaarlijkse cursus 'Wij en de maatschapij' heeft als thema: 'Leven is veranderen'. Tijdens de winterbij eenkomst wordt gesproken over 'Maken ver schillen de KVO boeiend'? Ver der is er een nieuwjaarsbal, een cultureel avondje uit, een stu diedag voor de agrarische le den, een contactdag en een meerdaagse reis. Tijdens de jaarvergadering werd afscheid genomen van kringbestuurslid L. van der Ha-van Vliergberghe. Haar plaats wordt ingenomen door L. van Damme-de Cock. SINDS 1810 VERTROUWD VAKMANSCHAP NET EVEN ANOÉRS Jj voor uw auto Incl. BTW Van onze correspondente HULST - Het Hulster Ge mengd Koor heeft reeds vele uitvoeringen gegeven. Een van de bijna jaarlijks terugkerende evenementen is het verzorgen van een misviering die rechtstreeks op de radio wordt uitgezon den. Zondag 2 oktober zingt het Hulster Gemengd Koor onder leiding van dirigent Jo Ivens de Missa Brevis van W.A. Mozart. Tijn van Eijk bespeelt voor deze gelegenheid het orgel. De viering in de Willibrordus ba siliek in Hulst wordt recht streeks uitgezonden om 10.00 uur op radio 4.

de Stem | 1988 | | pagina 15