.295. Leegstand, een vicieuze cirkel 1 ttritfyof KANAAL Een speurtocht naar een historisch grafveld Terneuzen blijft op Heerma hopen 'Achttienjarigen het kind van de rekening' 'Terneuzen negeert wensen bewoners van de binnenstad' 'De wet verbiedt nu eenmaal hasjverkoop' T.V.? iHION SHADES. JAREN '90. fem die stap nu. BEKENDMAKING IR HET WEGVERKEER «AAL TERNEUZEN-GENT K> KORAL Moeder en dochtertje verongelukt lülsta 5! Ilans tussen licht en vorm arkt in Nederland na een grote waar nu al meer dan 100.000 rijden. En dit gebeurt niet zo- ilangrijkste reden, daarnaast is ndstof, bijzonder comfortabel, kost maar weinig aan verzeke- 900 cc 4-bak 1100 cc 5-bak 1300 cc 5-bak en alu. velgen SER AL VANAF anweg 5 -Tel. 01150-30220 IETS TE VIEREN? ft TERNEUZEN - De verdieping en verbreding van het toegangskanaal tot de middensluis in Terneuzen is in het geding. LUCHTFOTO'S ONTHULLEN OOK ARCHEOLOGISCHE SPOREN NABH AXEL Ijzertijd TEKORT SLOOP SLUISKIL-OOST BLIJFT ZEEUWSE LEEGSTAND FLINK BOVEN LANDELIJK GEMIDDELDE VRIJDAG 30 SEPTEMBER 1988 INITIATIEFGROEP VREEST WET BOETE VOOR HANDEL SOFT-DRUGS A69 Durf te veranderen. hp kamer in 'n nieuwe jas. Wees 'ns luw slaapkamer. Wat denkt u van t luist: kijk dan 'ns in de showroom naar [ie Silhouette van Hülsla. Het tijdloze individuele combinatiemogelijkheden digendDat geldt ook voor Hülsta's nbodem, waarop wij u 12 jaar garantie profs voor 'n individueel interieur. Izuiö'zande CFÖostbïir frËRNEUZEN naakt u van ieder raam een blikvanger. I avonds nog meer sfeer mèt behoud van Jerfekt aansluiten op de woontrends van haal de uitgebreide 'Luxaflex Duette' Beponeerd handelsmerk Een Hunter Douglas" produkt JST - ADVISEUR VOOR BEIER SLAPEN t 23 - Hulst - telefoon 01140-14120. Rijkspont Sluiskil Nr. 12/1988 [fdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat [rectie Zeeland te Middelburg maakt vanwege eter van Verkeer en Waterstaat bekend, ■erband met hermotisering van de 'Rijkspont I de volgende regeling van toepassing is: ■veerdienst, door middel van de 'Rijkspont Ikil' over het Kanaal van Terneuzen-Gent, zal alle verkeer gestremd zijn van zaterdag 1 loer 1988 te 10.30 uur tot en met vrijdag 21 Iber 1988 te 21.00 uur; [ns genoemde periode zal een vervangende Idienst worden uitgevoerd met het m.s. 'Zee- jd', waarmee uitsluitend voetgangers en fiet- 1 overgezet kunnen worden; tal zoveel mogelijk volgens de bestaande ristregeling worden gevaren. Indien nodig zal laanbod' worden gevaren. In verband met de erkte capaciteit is enige vertraging mogelijk. pburg, 29 september 1988. De hoofdingenieur-directeur, l.-H.I.D., (ing. F.G.M. Roskam). in 3 typen: Voor uw party, reünie, bruiloft of gewoon gezellig uit eten. specialiteiten restaurant culinair niveau vriendelijke prijzen Oosterhoutseweg - Teteringen 076-713381 DE STEM VANZEELAND T27 Nog geen diepere middensluis Van onze verslaggever Dat komt omdat de kans op de realisatie van het tijdelijk slibdepot in kanaalarm B bij Sluiskil voor het eind van dit jaar op losse schroeven is komen te staan. Rijkswaterstaat had gehoopt voor het eind van dit jaar het tijdelijk depot in het zijkanaaltje te kunnen aanleggen. Doordat de bewoners van Stroodorpe en het Contactorgaan Sluiskil be zwaar hebben aangetekend tegen de vergunnin- gafgifte zal de streefdatum niet gehaald kunnen worden. De aanleg van het slibdepot staat in direct verband met het verbeteren van de toegang tot de middensluis vanaf de kanaalzijde. Grotere binnenvaartschepen en kustvaarders lopen in het toegangskanaal het risico vast te lopen wan neer zij teveel naar de oevers uitwijken. Rijks waterstaat adviseert de scheepvaart dan ook om op redelijke afstand van de sluisdeuren te ma noeuvreren. Op de bodem van de kanaalarm rust 10.000 tot 15.000 kubieke meter slib met een zeer lage ver vuilingsgraad. Volgens I. Vinke, hoofd van de dienstkring Kanaal Gent-Terneuzen van rijks waterstaat is de situatie in de kanaalarm 'nog niet echt dreigend'. „De toegang tot de midden sluis is gegarandeerd. Dat neemt echter niet weg dat het bodemprofiel ter plaatse wat smaller is dan het hoort te zijn. Dit betekent dat de capaci teit van de kanaalarm niet volledig gebruikt wordt en dat het wat meer tijd vergt om schepen in en uit de sluis te krijgen," verduidelijkt Vinke. Met het slib uit het toegangskanaal tot de middensluis wil rijkswaterstaat kanaalarm B in Sluiskil afdammen. „Maar ja," zo vervolgt Vin ke, „zo lang er geen duidelijkheid bestaat over het tijdelijke depot kunnen we weinig doen." Door Eugene Verstraeten STEKENE - Archeologie is een kwestie van lange adem. Zo ook in de Kwak kelstraat in het grensdorp Stekene, waar een perceel akkerland millimeter voor millimeter wordt af gegraven. Voorzichtig pelt medewerker Jean-Pierre van Roeyen van de Ar cheologische Dienst Waasland met een mes scherpe schop telkens een fijn laagje grond van de bodem. De minste hapering is genoeg om een nog fijner trof feitje te grijpen en de oneffenheid zorgvuldig bloot te leggen. Het is een op het eerste ge zicht plat zwart steentje van ampéf een vierkante centi meter. Maar archeoloog Van Roeyen weet al genoeg. „Kijk", zegt hij, terwijl het steenje op zijn handpalm ba lanceert, „een stukje aarde werk". Onze verbazing slaat even later om in verwonde ring. „Het is van een schaaltje. Het knikje is dui delijk te zien". De vondst gaat vervolgens in een plas tic zakje en zal straks nauw gezet in het opgravingslog boek genoteerd worden. Een medewerker van de gemeente Stekene zorgt voor de afvoer van de grond. De archeologen bewaren het 'lekkerste' voor het laatst. Want waar het om gaan is een tiental prehistorische graven die vermoedelijk ge dateerd kunnen worden in de late Ijzertijd, zowat 500 jaar voor Christus. Voordat daar de schop in gaat wordt de vierhonderd vierkante meter grote lokatie rondom de gra ven afgepeld. Twee mede werkers van de gemeente Stekene, die daarvoor spe ciaal zijn vrijgemaakt, leve ren de nodige hand- en span diensten. „Dit is wel uniek voor het Waasland", legt Van Roeyen Voorzichtig zoekt Jean- Pierre van Roeyen met een troffeltje naar historisch materiaal in de Waas- landse grond. FOTO'S WIMKOOYMAN uit. „Het is de eerste keer dat zo'n grafveld wordt onder zocht. Het onderzoek wordt verricht in samenwerking met de Rijks Universiteit in Gent (RUG) en staat onder leiding van professor Jean Bourgeois. De zaak begon te rollen in 1983 toen piloot en luchtfotograaf Jacques Se- mey, die veelvuldig met de RUG Samenwerkt, merk waardige structuren in de landbouwgewassen nabij de Kwakkelstraat signaleerde. De jaren daarna werd de plek in het oog gehouden en konden nieuwe luchtfoto's de vermoedens bevestigen. Er was daar in Stekene wat aan de hand. „Een archeologische ontdekking vanuit de lucht is uitzonderlijk voor het Waas land", stelt Van Roeyen. „Im mers, oude sporen zitten vaak diep verborgen onder kleilagen of opgehoogde ak kers. Ook de nu gevonden structuren zijn voor het Waasland uitzonderlijk. Er is hier nog nooit zo'n begraaf plaats aangetroffen". De aanwijzingen vanuit de lucht waren rechthoekige sporen. „Dat zijn greppels geweest, die een soort monu mentfunctie hadden. Daar binnen lag het grafveld. We hebben daar al bewijzen voor gevonden in de vorm van wat verbrande beentjes". Van Roeyen verwacht er drie soorten graven aan te tref fen: urnen met as, kuilen met beenderen en as en wat klei nere putjes waar de over blijfselen na verbranding werden ingemikt. Waar een begraafplaats is moeten ook mensen gewoond hebben. „Jazeker. Er moet ook een nederzetting geweest zijn. Die hebben we nog niet gevonden, maar die kan niet verder liggen dan in een Studenten van de Universiteit van Gent noteren elk gevonden voorwerp en brengen alles in kaart. straal van vijf kilometer rond het grafveld". Hoewel er destijds niet al teveel werk van werd gemaakt verwach ten de archeologen wellicht ook nog wat grafgiften te vinden. Aardewerk, een mantelspeld, mogelijk een ij zeren armband. De opgravingen kunnen uiterlijk tot eind oktober worden voortgezet. Dan wil de betrokken boer zijn akker weer in onberispelijke staat terug hebben voor het in zaaien van gewassen. Van Roeyen denkt dan ook dat het onderzoek volgend jaar zeker wordt voortgezet. Over het belang van de vondsten zal dan voorlopig ook nog niets te zeggen zij a „Eerst moet alles geïnventariseerd, dan bestudeerd. Dat kan nog wel een paar jaar duren". Aardig, en dan vooral voor Zeeuwsch-Vlaanderen, is dat piloot Jacques Semey ook wat luchtfoto's heeft ge maakt van de Nederlandse grensstreek. Daarbij zijn uit gebreide sporen aan het licht gekomen nabij Axel. Provin ciaal archeoloog R. van Hee- ringen staat te popelen om daar de spade in de grond te steken, maar voor dit jaar is het archeologisch geldpotje op. „Een proefonderzoek om te kijken wat het precies voorstelt staat voor volgend jaar op het programma", al dus van Heeringen. „Onge twijfeld gaat het om archeo logische sporen, maar hon derd procent zekerheid krijg je natuurlijk pas als je gaat graven". Van onze verslaggever TERNEUZEN - Het gemeentebestuur van Terneuzen heeft nog geen enkele mogelijk heid gezien om 'het gat van 1,8 miljoen' te dichten. Het college heeft ook niet de be hoefte om zelf te zoeken naar middelen om het tekort voor de sloop van de wijk Sluis kil-Oost uit eigen zak te gaan betalen. Wel heeft het college staatssecretaris Heerma een dossier toegestuurd waarin alle aspecten van het sloopproject uiteengezet worden. Dat pakket, dat donderdag de deur uit ging en waarmee het Terneuzens bestuur wil spelen op de gemoeds rust van de bewindsman, omvatte ook een uitge breide foto-collectie. Dit had wethouder W. Gosselaar (openbare werken) de raad gisteravond te melden. Ook liet hij weten dat het de bedoeling is van het college om in de oktobervergadering met een raads voorstel te komen waarin een regeling voor de grootste knelpunten in de wijk verwoord staan. Het is de bedoeling van het college om de 1,35 miljoen gulden, die de gemeente tot nu toe voor de sloop van de wijk heeft mogen ontvangen, aangewend wordt om de verhuiskosten en de af wikkeling van de huizenoverdracht van particu lieren te bekostigen. „Over de uiteindelijke sloop van de wijk beraden wij ons nog," zei Gosselaar. De wethouder, nog steeds teleurgesteld over de afloop van het bezoek van de bewindsman een week geleden, hield de raad voor dat de afbouw van de woonfunctie van Sluiskil-Oost moest worden voortgezet. „We moeten verder op de in geslagen weg. Daar kunnen we niet onderuit," benadrukte hij. Niettemin bleef het college van mening dat het rijk haar rol in het sloopproces naar behoren moest blijven meespelen. Het ontbreken van een goede regeling voor sloopprojecten ten spijt. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Eenmaal leeglopende woonwijken verloederen zo sterk dat de leegstand er alleen maar er ger wordt. Viezigheid, van dalisme en criminaliteit ne- nten er toe en beter betaal den trekken weg. Het resul taat is dat de wijk een soort getto wordt, waar alleen de mensen blijven hangen die ztch niks beters kunnen Permitteren. Anderen laten dat getto links liggen. Die vicieuze cirkel van de leeg stand is het thema van een bij eenkomst die de FNV-Zeeland en het Zeeuws Overlegplat- voor Woonconsumenten WOW) op donderdag 13 okto- aer honden in de Zeeuwse Bi- niiotheek in Middelburg (20.00 uur). Ze hebben daar alle reden joe, want de leegstand in Zee land ligt flink boven het lande- lemiddelde- 3-6 Procent an ae woningvoorraad in de fcr°v'ncie staat leeg, landelijk 1S Qat 2,4 procent. Vooral Vlis- singen (6,5 procent) en Sas van Gent (koploper met 8,5 procent) zijn probleemgemeenten. De organisatoren gaan de thema-avond niet onvoorbe reid in. Ze hebben niet de pre tentie oorzaken en oplossingen van het probleem aan te reiken, maar keken vooral naar de ge volgen van leegstand. Die zijn voornamelijk negatief voor lage inkomensgroepen, zo luidt een van de stellingen die de deelnemers krijgen voorgelegd. „Die mensen blijven achter in de leeglopende verpauperende wijken," zegt onderzoeker Piet Hack van de Bouwwinkel Zee land. Rode draad in de stellingen is dat verhuurders en overhe den de huurders meer zeggen schap moeten geven. Want: 'Leegstand is mede het gevolg van een overheidsbeleid dat onvoldoende rekening hield en houdt met de wensen van indi viduele woonconsumenten, en met het functioneren van de woningmarkt'. Piet Hack ontdekte dat leeg stand vooral voorkomt in de onaantrekkelijke flats uit de jaren vijftig en zestig en in de duurdere complexen huurhui zen, gebouwd rond 1980, toen de bouwprijzen uit de pan rezen. In de laatste categorie huizen zou menigeen best willen wo nen, maar de huren zijn ge woon te hoog. Het merkwaar dige gevolg is dus dat ondanks de forse leegstand ook in Zee land nog woningnood voor komt. „Ja, de woningmarkt in Zee land is best ruim, maar niet iedereen vindt makkelijk een huis. Jonge mensen bijvoor beeld, die voor het eerst zelf standig willen gaan wonen, krijgen maar moeilijk wat ze zoeken. Kijk naar de gesta pelde woningen die tegenwoor dig in centra van steden wor den gebouwd, dichtbij voorzie ningen. Jongeren zouden daar best willen wonen, maar de be jaarden winnen de strijd. Want zij hebben meer te besteden," aldus Hack. Volgens districtsbestuurder Tjeu Srous van de FNV-Zee land komt daar nog bij dat vraag en aanbod gewoon niet op elkaar aansluiten, 'omdat de markt nog altijd is geënt op het gezin met twee kinderen'. De FNV sloot zich gretig aan bij de organisatie, niet in de laatste plaats omdat de bond een ver-\ band ziet tussen de leegstand en sociaal-economische proble men. Strous wijst erop dat de terugloop van de Zeeuwse be volking voor een deel de leeg stand veroorzaakt. En hij vindt het een veeg teken. „Het is een bekend gegeven dat je bij een dergelijke terugloop ook moet vrezen voor een neerwaartse spiraal op het sociaal-economi sche vlak. Uiteraard hebben wij daar zorgen over." In dat verband wagen de or ganisatoren zich overigens ook aan uitdagende stelling: 'Het grote aantal leegstaande wo ningen in Zeeland kan gebruikt worden om de ontwikkeling van de provincie te bevorde ren'. Hoezo? „Nou," grijnzen Hack en Eric Langen van het ZOW, „je kunt iets moois ma ken van die leegstaande com plexen." Wat? Dat laten ze GOES - Jongeren dreigen het kind van de rekening te worden als in 1990 de sociale zekerheidswetgeving voor hen verandert. Vanaf dat jaar staan achttienja rigen economisch volledig op eigen benen. Volgens een pas opgerichte Zeeuwse Initiatiefgroep 1990 dreigt dat een ramp te worden voor met name jongeren met een uitkering, die getrouwd zijn of samenleven. Zij kunnen dan niet meer leunen op een partner met een uitkering, maar moeten zelf aan de kost zien te ko men, behalve als er kinde ren zijn. De Initiatiefgroep, een bundeling van organisa ties en instellingen op het terrein van welzijn, arbeid en jeugd, denkt dat de maat regel desastreus zal zijn voor meisjes, die zich niet via een gerichte beroeps keuze of scholing hebben voorbereid op economische zelfstandigheid. „Niet alleen de beroeps toerusting, maar ook voor zieningen die het mogelijk maken huishoudelijke en beroepsarbeid te combine ren, ontbreken ten enen ma le," aldus de groep in een toelichting. De groep is in rap tempo opgericht. Niet alleen om de nog weinig be kende T990-maatregel' on der de aandacht te brengen, maar ook om de gevolgen te verzachten. Men wil dat onder meer bereiken met voorlichting over een meer gerichte be roeps- en schoolkeuze. Meis jes zijn de belangrijkste doelgroep. „Hoewel het een algemene maatregel is, zul len de gevolgen voor meisjes ongetwijfeld veel ingrijpen der zijn dan voor jongens. Vanuit traditie en cultuur was het nimmer een van zelfsprekendheid dat meis jes zich op een loopbaan voorbereidden," aldus de groep. Die mogelijkheid moeten ze nu wel krijgen want, '1990 is heel dichtbij'. Twee van de organisaties die de Initia tiefgroep vormden hebben zich belast met de coördina tie van acties, het SKOA in Goes en ZOOS in Middel burg. Daar kunnen jongeren ook terecht voor nadere in formatie. TERNEUZEN - Het gemeentebestuur van Terneuzen gaat bij het herinrichten van de binnenstad volledig voorbij aan de wensen van de bewoners van verschillende straten. Dit meent het raadslid A. van Himme van Links Perspectief Terneuzen (LPT). Het gemeenteraadslid heeft het college dan ook schriftelijk verzocht om op korte termijn een informatiebijeenkomst te beleggen met de bewoners van het Arsenaalgebied. Tijdens die bijeenkomst zou den de bewoners van de bin nenstad hun wensen voor de herinrichting van het Arse naalgebied kenbaar kunnen maken. Het college wordt dan op haar beurt in de gelegenheid gesteld om de plannen die be staan eventueel nog aan te pas sen. Volgens Van Himme is met de aanstaande vestiging van de ABC-combinatie (Albert Heijn, Blokker en C&A) een grote verandering van de herinrich ting van het Arsenaalgebied op til. Veranderingen, die bij de bewoners van eerdergenoemde straten tot onrust hebben ge leid. Wanneer de bewoners zich tot de gemeente wenden om duidelijkheid te krijgen over wat er te gebeuren staat wor den zij door de ambtenaren af gescheept met de mededeling dat 'er niets bekend is'. „Dat terwijl er al kant-en-klare bouwtekeningen zijn toegezon den aan aannemers," aldus Van Himme. Het raadslid wil dat ge meente en bewoners niet op ge spannen voet met elkaar staan. Hij hoopt dat het college besluit om, nu de plannen nog beïn vloedbaar zijn, een aantal in formatieve bijeenkomsten met de bewoners te beleggen. graag over een vindingrijke particuliere sector. Voor probleemgemeente Vlissingen zou dat op kunnen gaan. Daar zou het gemeente bestuur vooral de woonfunctie van het centrum moeten ver sterken, luidt hun aanbeveling. Waarbij de kanttekening volgt dat het dan wellicht nog geen echt aantrekkelijke woon plaats is. Dat geldt trouwens in nog sterkere mate voor het door industrieën omklemde Sas van Gent. Voor de leeglopende wijk St.-Albert daar, kunnen FNV en ZOW voorlopig nog geen oplossingen bedenken. De inleiders op de thema avond doen het misschien wel. Het zijn, in volgorde van op komst, gedeputeerde E. Maris- Koster, burgemeester J. van Rest van Sas van Gent, wet houder W. Wisse van Vlissin gen, FNV-bestuurder J. Draijer en drs. O. Papa, be leidsmedewerker van de Tech nische Universiteit Delft. Zij reageren op de stellingen, waarna een forumdiscussie volgt. Van onze correspondente MIDDELBURG - Dat de 37-jarige Middelburgse KD. hasj verkocht had uit puur sociale bewogenheid, wilde officier van justitie mr. Stein dinsdag op de zitting van de politie rechter wel aannemen. Er was van winstbejag namelijk niets gebleken. een boete vorderde van duizend gulden en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een maand. Na het verweer van de raadsman en rekening hou dend met de persoonlijke om standigheden van de vrouw, veroordeelde politierechter mr. Fibbe haar tenslotte tot een boete van vijfhonderd gulden en twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Van onze correspondent MALDEGEM (B) - Bij een verkeersongeval op de Ex- presweg nabij Knokke zijn woensdagavond twee per sonen om het leven geko men. Het betreft hier de 41- jarige mevrouw K. Last uit de grensgemeente St. Lau- reins en haar tien-jarig dochtertje Nele. Een andere chauffeur, MS. uit Brussel, werd zwaargewond en in shocktoestand overgebracht naar het ziekenhuis te Sijsele. Het ongeluk ontstond door dat mevrouw Last geen voor rang verleende aan S. Een bot sing tussen de twee auto's was het gevolg. 'Maar de wet verbiedt verkoop nu eenmaal, en daar gaat het hier om', aldus de officier, die overigens wel wilde toegeven dat de samenleving hierdoor in een 'frictietoestand' is geraakt. De vrouw (zelf gebruikster van soft-drugs) was ten laste gelegd dat ze over een periode van enkele maanden hasj van uit haar woning verstrekt had aan een klantenkring, die, zo betoogde zij, er niets voor voelde het spul via het illegale circuit in de jongerencentra te moeten bemachtigen. Fel trók zij van leer tegen het hypo criete beleid van justitie, dat het gebruik van hasj wel toe staat, de koop ervan eveneens, maar de verkoop nog steeds strafbaar stelt. 'En zo telanden gebruikers in het informele circuit, met alle risico's van dien, zo betoogde de Middel burgse. Zelf gebruikt de vrouw al ja ren 'zuivere natuurproducten' en waakt ze er over dat de markt niet wordt overspoeld met versneden 'rotzooi'. De in haar woning aangetroffen 144 gram hasj was hier een voor beeld van. 'Die was in mijn be zit gekomen via een winkelier, en bleek achteraf pure troep te zijn, en daarom niet bestemd voor de verkoop' aldus me vrouw D. Over de al dan niet schadelijkheid van het gebruik van hasj in vergelijking tot dat van het wel vrij verkrijgbare alcohol of sigaretten, wenste de officier niet te discussiëren. 'Die discussie hoort nu eenmaal niet thuis in de rechtzaal', zo besloot de officier, waarna hij

de Stem | 1988 | | pagina 13