Carl Lewis is ook maar een mens Missen strafbal 'dodelijk' REGILIO TUUR: 'DE MOOISTE WEKEN YAN MIJN LEVEN' Australië verliest na spannende wedstrijd Bovelander schrikt van eigen slagkracht iMERIKAANSE ATLETEN OVERHEERSEN OP DE 400 METER Schandalige arbitrage boksen verandert niet [ff] P. v. PUTTEN HOCKEYERS IN BESTE WEDSTRIJD TEN ONDER TEGEN WESTDUITSERS Teteringen. Tel. 076-713229 SEOUL - Voor Regilio Tuur heeft het Olympisch bokstoernooi vier ronden geduurd. Als dat Ar nold Vanderlijde ook overkomt heeft hij op zijn minst een zilveren medaille. De kleine Tuur staat echter sedert gisteravond met lege handen. Toekomst Vanderlijde DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 Niet tevreden Uw officiële Honda-dealer DE STEM jiEOUL - Carl Lewis is ook jaar een mens. Dat bleek de laatste meters van de jlympisch 200 meter finale. I - zijn jacht naar het goud ont- eerde Lewis de kracht om de lanstormende jeugd in de per- ;;«n van Joe Deloach van zich te houden. In Seoul zal Carl >vris geen vier gouden medail- behalen, zoals in Los Ange- ,Het is de vermoeidheid van laatste dagen geweest die in lijn benen kroop", was zijn ,;rklaring voor het zilver. En lie Douglas, zijn manager, ioegde daar aan toe: „De tele- toon heeft gisteren niet stil ge- jaan bij ons. Allemaal mensen iie ons commentaar wilde ho- ro op de Johnson-zaak. Dan tun je de haak er wel afleggen, aaar wij hebben een goede re latie met de pers. En die willen we zo houden". Lewis had in de finale een perfecte start, liep een schitte rende bocht en leek simpel op weg naar zijn derde gouden plak. Een tiental meters voor de finish verslapte het tempo echter en kon DeLoach hem passeren. „Het is een troost voor me, dat Joe won", zei Le wis. „Hij is mijn vaste trai ningsmaatje". Nu is Joe DeLoach ook niet de eerste de beste, getuige zijn winnende tijd van 19.75. Alleen Pietro Mennea is ooit sneller geweest, in 1979 liet de Italiaan in Mexico 19.72 noteren. DeLoach versloeg de zes jaar oudere Lewis, die tot 19.79 kwam, trouwens ook al tijdens de Amerikaanse selectiewed strijden. Hij is net als zijn grote voorbeeld afkomstig van Hous ton en eveneens lid van de Santa Monica Track Club. Een coming man, met zijn 21 jaar. Een andere Lewis, Steve (geen familie), deed van zich spreken op de 400 meter. Net als DeLoach is hij eigenlijk nog een onbeschreven blad. Het beste kan de pas negentienja rige student worden vergele ken met de vermaarde Bob Hayes, die in 1964 in Tokio Olympisch goud won op de 100 meter. Lewis is even krachtig ge bouwd en baart bovendien enig opzien door zijn schoenmaat: 47. Ook John Smith, die als coach van de UCLA-universi- teit zowel Danny Everett als Steve Lewis onder zijn hoede heeft, staat er steeds weer van te kijken wat er uit die sterke benen komt. „Ik weet het niet, Steve weet het niet. The sky is the limit, dat is het enige wat ik er over kan zeggen". Smith, die in 1972 als 'zekere' gouden medaillewinnaar op de 400 meter naar München af reisde, maar daar wegens een blessure niet in actie kwam, ontdekte Lewis toen deze 14 was. „Toen zag ik al, dat er ge weldige mogelijkheden in deze knaap staken. Hij zit boordevol talent. Bovendien heeft hij de goede mentaliteit, hij zeurt niet". Smith, die zegt dat zijn atle ten absoluut geen doping ge bruiken („Mijn lopers gaan lang mee") was net zo blij met Lewis' goud als de winnaar zelf. „De eerste paar maanden van dit jaar heeft Steve met een scheenbeenblessure ge kampt. Hij wilde wel trainen, maar ik schopte hem van de baan af. Tot de selectiewed strijden in Indianapolis moest hij zich koest houden". Lewis eindigde daar achter Butch Reynolds en Danny Eve rett als derde, maar zijn 44.10 betekende een nieuw wereldre cord voor junioren. En hij kwa lificeerde zich voor Seoul. „Toen Butch in Zürich zijn we reldrecord (43.29) liep veran derde er iets. We kregen er al lemaal een kick van, want ik wist dat Danny en Steve ook tot iets dergelijks in staat wa ren. Misschien wel in Seoul". Smiths verwachting kwam niet uit, maar de junior was wel sneller dan de wereldre cordhouder. „Zo zie je maar", zei de jongste Lewis van deze dag, „dat leeftijd niets zegt in door Wil Kester het lopen". Reynolds, die vorig jaar op het WK voorrang moest verle nen aan de nu in de halve fi nale uitgeschakelde Oostduit ser Schönlebe en de Nigeriaan Egbunike, was natuurlijk te leurgesteld. „Ik verloor bij de start, ik was te traag weg. En Steve had zijn dag. Ik pak mijn goud wel op de 4x400 estafette. In ieder geval ben ik blij, dat drie Amerikanen vandaag de 400 meter beheersten". John Smith tot slot wijzend naar het erepodium: „Die jon gens kunnen alle drie gemak kelijk onder de 43 seconden lo pen. The sky is the limit, you know". Vanderlijde: 'Alleen goud' De vedergewicht-bokser vond woensdagavond zijn meester in de sterke Roemeense militair Daniel Dumi- Irescu. Op de maximale puntenzege (5-0) van de Roe meen viel niets af te dingen en dat deed Regilio Tuur dan ook niet. illusie armer, maar een vracht aan ervaring rijker be hoort hij voor de rest van deze Olympiade tot de toeschou wers. „Maar ik ga op de eerste plaats kijken of ik op de een of andere manier Arnold kan hel pen op weg naar zijn gouden plak," zei hij openhartig. Bijna een jaar lang heeft Tuur alles opzij gezet om zover te komen en nu het voortijdig (kwartfinales) is afgelopen, heeft hij zeker geen spijt. „Dit waren de twee mooiste weken van mijn leven," liet hij woens dagavond iedereen weten. „Ik heb drie mooie partijen gewon nen en nu een terecht verloren van een tegenstander die beter was. Ik heb veel vrienden ge maakt en een hoop post uit Ne derland gekregen. Ik ben een Beetje bekender geworden in eigen land en dat doet me echt deugd". door Giel Hendrix Tuur heeft in Seoul zoveel ge leerd dat hij in ieder geval niet m zijn oude fout zal vervallen. zal ook in de toekomst se rieus blijven trainen en leven voor zijn sport, want hij heeft mgezien wat hij er allemaal mee kan bereiken. Of Regilio Tuur over vier laar nog eens op het Olympisch toernooi bokst, valt echter te hozien. „Laat ik voorop stellen dat ik nog van niemand iets ge hoord heb, maar als ik een aan bieding krijg om prof te wor- jton, zal ik dat goed overden ken. Arnold heeft er goed aan ëedaan na Los Angeles nog toer jaar amateur te blijven tot Seoul. Hij heeft een goed leven gehad de laatste vier jaar en heeft alles kunnen doen om zich optimaal voor te bereiden. Maar Arnold is een heel andere jongen dan ik. Ik heb hier bij voorbeeld gepraat met een kleine Canadees. Die was ook al in L.A. en heeft daarna en kele profaanbiedingen opzij gelegd om naar Seoul toe te werken. In de eerste de beste ronde loot hij een Rus en wordt uitgeschakeld. Als mij zoiets zou overkomen, zou ik toch van spijt al mijn haren uit mijn hoofd trekken," legde Tuur uit toen hem over zijn toekomst plannen werd gevraagd. „Maar ik heb nog niets op het programma staan. Ik ga nu eerst een paar weken lekker uitrusten en daarna begin ik weer stevig te trainen. Ik heb nu gezien dat dit toch heel iets anders is dan die club-avondjes in Nederland. Dit is het echte werk en dat wil ik nog vaker doen". Voor het eerst dit toernooi was Arnold Vanderlijde niet paraat om zijn trainingsmaatje van de laatste maanden mentaal bij te Arnold Vanderlijde maakt het triomfgebaar, maar de 'echte' winst moet hij in Seoul nog binnenhalen. De Limburger is slechts tevreden met goud. - foto anp staan. Hij zat in het atleten- dorp voor de televisie. De lange Limburger moest rusten, want hij plaatste zich wel overtuigend voor de halve finales door een overtuigende 5-0 puntenzege op de Hongaar Gyula Alvics. Daarin krijgt hij de sterke Amerikaan Ray Mer cer tegenover zich. Tegen Alvics liet Vander lijde met name in de eerste ronde een sterke indruk achter en bezorgde zijn tegenstander twee keer acht tellen rust. Daarna verzuimde de Sittarde- naar echter de partij af te ma ken. Hij bood zelfs Alvics de gelegenheid de klappen op zijn gemak te verwerken, waardoor de Hongaar in de tweede ronde geducht tegengas kon geven. Pas in de laatste drie minuten beheerste Vanderlijde de partij weer zoals in het begin. Later gaf Vanderlijde ook toe dat hij op een snelle beslis sing had moeten aandringen, maar dat verzuimde. Omdat hij een 'gentleman-bokser' is die niet graag een tegenstander k.o. slaat? „Dat is onzin," reageert de zwaargewicht. „Als een tik van mij goed aankomt, gaat de te genstander ook neer, dat heb je SEOUL - De boksscheidsrechters trekken zich niets aan van de kritiek die van alle kanten neer daalt op de jurering bij partijen met Koreaanse boksers. De pugilisten uit het gastland worden nog steeds bevoordeeld en soms op een meer dan schandalige manier, die de bokssport zeker geen goed doet. Het grootste slachtof fer werd woensdagavond in de kwartfinales de Ita liaan Vincenzo Nardiello. Nadat al eerder vier Ko- reanen aan de haren naar de kwartfinales waren gesleept, maakte de jury het voor Si-Hun Park weer eens heel erg bont. Twee jury-leden gaven de winst aan Nardiello (60-58 en 60-57), terwijl de Koreaan van een jurylid de meeste punten kreeg (59-58). Twee ring-arbi ters deelden de punten, maar gaven hun lichte voorkeur aan de Kore aan, waardoor deze met 3-2 won. Nardiello werd zo kwaad dat hij woedend op zijn knieën zonk in de ring en vervolgens de ju ry-leden achter hun ta fels wilde bespringen. Met moeite kon hij slechts worden tegenge houden, waarna hij hui lend van ellende werd af gevoerd, met vloekende en tierende landgenoten achter zich aan. Kenne lijk moeten de Koreanen tot in de finales gebracht worden door de jury. Daar wachten dan voor namelijk Amerikaanse tegenstanders en gezien de anti-Amerikaanse stemming in Seoul zullen dat wel eens interessante partijen kunnen worden in het weekeinde. Van onze speciale verslaggevers SEOUL - De wedstrijd tussen Australië en Groot-Brittan- nië was spannender dan de eerste halve finale. wel aan Alvics gezien. Maar dat gaat niet op commando. Je moet gewoon goed raak kun nen slaan. Van nature ben ik inderdaad een bokser die niet direct een k.o. in de vuisten heeft, zoals Ray Mercer die ik in de halve finales tegenkom. Die kan zowel links als rechts iemand neerslaan. Ik ben er meer op uit om punten te sco ren en mezelf niet onnodig in moeilijkheden te brengen. Maar als ik de kans krijg om een k.o.-stoot te plaatsen, zal ik het zeker niet achterwege la ten". Arnold Vanderlijde is inmid dels even ver als vier jaar gele den. Een medaille heeft hij nu al. In Los Angeles werd dat uit eindelijk een bronzen plak, waar heel Nederland blij mee was en die voor Vanderlijde een grote verandering in zijn leven bracht. Nu zal Nederland hem niet in de armen sluiten wanneer hij weer met een derde plaats naar huis komt en dat beseft Vanderlijde zelf ook. „Ik heb nu een medaille, maar daar ben ik zeker niet tevreden mee. Ik heb de capaciteiten om goud te winnen en met dat idee ben ik ook naar Seoul gekomen. Als het minder wordt, ben ik te leurgesteld". De Limburgse bokser, die te gen Akinwande een tik op zijn neus kreeg waardoor zich nu onder beide ogen donder- blauwe plekken beginnen af te tekenen, heeft er geen moeite mee dat hij voor de confronta tie tegen Mercer maar 24 uur rust heeft. Vanderlijde: „Ik heb drie weken gewacht op de eerste partij en nu ik eenmaal in com petitie ben, kan het wat mij be treft best snel achter elkaar gaaa Liever dan dat ik weer twee of drie dagen zou moeten wachten. Ik zit nu in het juiste ritme. Anderen hebben er moeite mee, maar ik vind het wel prettig zo". De Britten namen nog voor rust een voorsprong door de uitstekende spits Kerly en za gen de marge negen minuten na de pauze uitgroeien tot twee doelpunten, opnieuw door Ker ly. De Aussies hadden echter hun antwoord klaar. In de tegenactie maakte Ha- ger zijn achtste doelpunt van het toernooi en in de 56ste mi nuut was de strijd weer geheel open door de gelijkmaker van Hawgood. Het duel leek af te gaan op een verlenging, maar Kerly dacht daar anders over. De razendsnelle nummer der tien sneed op ouderwetse ma nier door de Australische ver dediging en passeerde doelman Snowden op fraaie wijze voor de derde keer (3-2), tot onbe schrijfelijke vreugde van de grote Britse kolonie. India en Pakistan wonnen troostprijzen. Beide landen wonnen in de groep om de vijfde en achtste plaats en ver wierven daarmee het recht deel te nemen aan het toernooi om de Champions Trophy van vol gend jaar in West-Berlijn. Pa kistan besliste de wedstrijd te gen de Sovjetunie met één tref fer (1-0), India had heel wat te stellen met Argentinië. Na de reglementaire speeltijd was het 5-5 en na de verlenging 6-6, waarna strafballen de beslis sing moesten brengen. Ook de eerste serie werd gelijk (3-3). In de 'sudden death' werd het 1-0 voor de Indiërs. AUSTRALIË - GROOT-BRIT- TAN NIË 2-3 (0-1). 20. Kerly 0-1 (strafcorner), 45. Kerly 0-2, 46. Ha- ger 1-2, 56. Hawgood 2-2, 68. Kerly AUSTRALIË: Snowden, Wans- brough, Bestall, Davies en Smith, Batch, Charlesworth (Deane), Bir mingham en Read, Hager en Haw good. GROOT-BRITTANNIË: Taylor, Putler, Faulkner, Barber en Grim- ley, Dodds, Leman en Clift, Bat- chelor (Bhaura), Kerly en Sherwa- ni. Van onze speciale verslaggevers SEOUL - De Olympische hockeyfinale wordt een reprise want West-Duitsland en Groot-Brittannië troffen elkaar al in de groep: de Duitsers wonnen met 2-1. „Eerlijk gezegd speelde ik lie ver tegen Australië. Dat is in mijn ogen de sterkste van die twee en in een Olympische fi nale moeten de sterkste teams aantreden," hoopte de Duitse coach Klaus Kleiter op een an dere afloop. Het is nog de vraag of hij za terdag zijn vedette Stefan Blö- cher kan opstellen. De lange midvoor, die bij vijandelijke strafcomers voor de lijnbewa- king zorgt, kreeg een hoog ge slagen bal van Bovelander te gen het hoofd en werd afge voerd naar het ziekenhuis. Waarschijnlijk leverde de bot sing met de bal hem een lichte hersenschudding op. „Ik schrok me een ongeluk. Het kostte me een paar minuten voordat ik het van me af kon zetten," be kende Bovelander na afloop danig te zijn geschrokken. Kleiter keek de Bloemendaler er overigens niet op aan: „Zo'n ongelukje kan gebeuren. Het kan de beste overkomen. Nee, strafcomers zijn daarom niet gevaarlijk. Dit was gewoon pech". Was Kleiter ervan overtuigd dat de zege bij de beste ploeg terecht was gekomen, ook diens collega Jorritsma erkende dat „Toch hebben wij een kans ge had om te winnen. Die hebben we echter gemist. Er is goed ge speeld. Dit is voor deze groep misschien wel het maximum. Eigenlijk is het toernooi met deze wedstrijden pas echt be gonnen. WU je Olympisch kampioen worden dan moet je je dag hebben. Dan mag er niets fout gaan en moet je je kansen grijpen. Daarin zijn we niet helemaal geslaagd. Jam mer, want we zaten er zo dicht bij." ore Delissen lipt verslagen op het kunstgrasveld van het Songnam-hockeystadion. foto anp SEOUL - Ook al speelde de heren hockeyploeg zijn beste wedstrijd tot nu toe, dat bleek niet voldoende om West-Duitsland de weg naar de finale te versper ren. Al was het verschil (1- 2) nog zo gering, het was groot genoeg om Oranje van goud af te houden. De teleurstelling was dan ook groot Maar het realisme werd er niet door aangetast. Want iedereen besefte dat er een kans was verkwanseld om voor het eerst sinds 1952 weer in de prijzen te vallen. De gemiste strafbal in de eerste helft, waarmee Kooijman de stand op 2-0 had kunnen brengen, was dodelijk geweest voor de Ne derlandse mogelijkheden om de beter toegeruste Duitse ploeg een loer te kunnen draai en. Niet dat de Oranje-klanten daardoor het verlies gemakke lijker accepteerden. Maar de verwijten kon men nu alleen in eigen kring kwijt. „Die kansen hebben wij gewoon zelf gemist. Waaronder nota bene een strafbal. Dat kun je je op dit ni veau natuurlijk niet veroorlo ven want zo vaak kom je niet alleen voor de keeper," wist Bovelander heel goed waar de schoen had gewrongen. Ook al had Nederland zicht baar minder in huis dan West- Duitsland, dat maakte de ploeg nog niet op voorhand kansloos. De vorm van de dag en het for tuin kunnen tenslotte een (hal ve) finale behoorlijk op zijn- kop zetten. Vooral de Duitsers hadden echter hun les geleerd. „Een Olympische halve finale is te belangrijk om welke tegen stander dan -ook te onderschat ten. Nee, motiveren was niet nodig. Eerder moest ik afrem men om de spanning niet te la ten overheersen," meldde de Duitse coach Klaus Kleiter. Onthutsend nuchter was het door Ton van Esch Nederlandse antwoord. Was getekend: Hidde Kruize, die profiteerde van een door Diep- eveen ingezette reactie, waar bij doelman Frank de bal af remde maar liet liggen voor de Hagenaar die in Seoul zijn eer ste persoonlijke succesje boek te: 0-1. Nog geen tien minuten later gaf Kooijman vanaf de witte stip Frank de kans op re habilitatie. „Hij bewoog veel te vroeg," probeerde Kooijman zich er later onderuit te praten. Met het aanwijzen van de stressgi'voelige Kooijman nam Jorritsma trouwens een risico want de Bloemendaler miste al vaker op kritieke momenten. Een tweede herkansing ston den de Duitsers niet toe. Pre cies dertien minuten hadden zij nodig om na de rust de stand in de juiste proporties te brengen. Dramatische minuten waren het vooral voor Stefan Blöcher. Hij maakte immers uit een strakke voorzet van de als aan valler inschuivende libero Fi scher 1-1. Vijf minuten later was zijn wedstrijd voorbij om dat bij een strafcorner Bove lander hem knock out sloeg. Een geluk bij een ongeluk zou even later blijken want Blö- chers vervanger Hilgers was de aangever van de winnende goal die Thomas Reek laag in de verste hoek voorbij Leistra schoot: 1-2. Orapje schoot in de tweede helft in zoveel opzichten tekort dat het zijn 'rechten' op de fi nale verspeelde. Dat Fischer op de rechtervleugel zou penetre ren was vooraf bekend maar Nederland was niet bij machte om dat gevaar in te dammen. Zoals het na het oplopen van de achterstand ook de macht miste om de tegenstander on der druk te zetten. Nadat Mare Delissen in een minuut twee kansjes liet lopen, kwam Ne derland twintig minuten lang niet eens In de buurt van Frank. Ook bij de vierde en laatste strafcorner, twee minuten voor tijd, bleef een 'wonder' achter wege. NEDERLAND - WEST-DUITS LAND 1-2. 10. Kruize 1-0, 40. Blö cher l-l, 49. Reek 1-2. Strafcornen: Nederland 4, Westduitsland 6. Scheidsrechters: Ruiz (Arg) en Re- na ud (Fra). Toeschouwers: 3.000. NEDERLAND: Leistra; Klaassen; Kooiman, Crucq en Bovelander; Brinkman, Delissen en Diepeveen; Parlevliet (58. Schlatmann), Kruize en Van de HonerL WEST-DUITSLAND: Frank; Fi scher; Metz, Fried en Haenel; Brinkmann, Keiler en Schmidt- Opper; Reek, Blöcher (46. Hilgers) en Dopp.

de Stem | 1988 | | pagina 9