ISSAN MET. BUITENLAND Veel gewonden na botsingen met leger Israël NIEUWE AANSLAGEN OP MAFIABAZEN EN MAFIABESTRUDERS Milieuproblemen sturen Thatcher groene kant op Politie Joegoslavië treedt hard op tegen separatisten IMF-top brengt geen oplossing voor Derde Wereld CfUnHM KAHf) VA VLISSINGEN NIEUWSOVERZICHT (Bauknecht Doorbraak bij wapen-onderhandelingen Uitgeroeid Opnieuw dodelijke bomauto in Bayrut President Botha van Zuidafrika naar Zaïre België stopt politieke benoeming rechters Iraq werkt aan zeldzaam superwapen Bauknecht viert feest En heeft daarom een spe ciale jubileumserie was automaten voor u. Top modellen met een fees telijk lage prijs. Bovendien kunt u nog eens f 50- extra terugkrijgen van Bauknecht! Een dubbel voordeel dus. Uw winke lier weet er alles van. Als u tussen nu en 10 decem ber één van de jubileum modellen koopt profi teert u van deze unieke f eestkorting. ku gaat om 'n Sunny 3-, 4-, benzine of Diesel, allemaal kampioenseigenschappea w eigen favoriet 'n Proefrit leen wat de Sunny tot 'n laakt! /anaf (Harde noot EG wil varkens bij het graan zetten WIE KRITISCH NADENKT KIEST _A65| pE STEM BUITENLAND DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 JERUZALEM (AFP) - Bij gevechten tussen ongewa pende burgers en het Israë lische leger zijn woensdag in verscheidene wijken van j jaza en de Palestijnse luchtelingenkampen Ja- jaliya en Shatti volgens Pa- estijnse bronnen 29 gewon nen gevallen. jén Palestijns kind zou er ern stig aan toe zijn, na door de sol- daten op een brandende auto- bond gegooid te zijn die de toe gang tot een straat versperde. De Israëlische legerwoord- voerder kon nog geen medede lingen doen over wat er ge beurd is. Het leger zou het vuur hebben geopend op de demon stranten om ze te verspreiden. Ook op de Westelijke Jor- daanoever opende het leger het vuur op demonstranten die in de nacht van dinsdag op woensdag in het dorp Yamun bij Jenin in actie kwamen. Ge schoten werd er ook in een vluchtelingenkamp bij Jenin, waarbij vier Palestij nen ge wond raakten, aldus dezelfde bronnen. In het dorp Beit Rima bij Ramallah heeft het leger volgens de bewoners vele ar restaties verricht. Enkele tientallen joodse mi litanten van de extreem-natio nalistische groep 'De getrou wen van de tempel van Salo mon' hebben woensdag met ge weld geprobeerd toegang te krijgen tot de esplanade van de moskeeën in Jeruzalem, die tot de heilige plaatsen van de Is lam behoort. De Israëlische po litie wist de extremisten eerst terug te dringen, maar liet ze daarna in kleine groepjes toe. In Hebron, in het zuiden van de Westelijke Jordaanoever, was woensdag de spanning te snijden omdat de racistische Kach-beweging had aangekon digd toch daar haar congres daar te houden, ondanks een verbod van de militaire autori teiten. Golf mafiamoorden in Italië MONSTERSTRAAT 8 Anr 04120-48927 LJ33 44 |304 Premier Margret Thatcher. - foto ap ker uitgaven zou moeten ge troosten om verlost te kunnen raken van de bijnaam 'de vuile man van Europa'. Jonathan Porritt, directeur van de milieuvereniging 'Friends of the Earth', noemde Thatchers bekering 'een mijl paal in de geschiedenis van de strijd voor het milieu." Premier Thatcher schijnt eindelijk te erkennen, dat de Britse kiezers zich alsmaar bezorgder afvra gen wat er zal gebeuren met het ecosysteem van onze pla neet. Zij wil kennelijk niet ach terblijven op haar politieke te genstanders, onder wie de de mocraten van Paddy Ashdown, die van de week op hun eerste jaarcongres in Blackpool dui delijk hebben getoond dat zij de groene richting zullen vol gen. an onze correspondent Gerard Kessels jüOME - Giovanni Bontade, hoofd van een van de motste mafia-families van Palermo, is gisteren fermoord. 44-jarige Bontade en zijn twee jaar jongere vrouw l/erden door een mafia-commando in de keuken van hun ilia bij Palermo neergeschoten. In een paar dagen tijds fin door de mafia tien mensen vermoord. aan de vooravond van een nieuwe bloedige mafia-oorlog. Zoals zo vaak zullen nieuwe moorden straks de richting aangeven waarin gezocht moet worden. Bijna van uur tot uur wordt Palermo momenteel opge schrikt door mafia-moorden. In een paar dagen tijds werden onder anderen de rechter An- tonino Saetta en de journalist Maurizio Rostagno vermoord. In de nacht van dinsdag op woensdag stierf Giuseppe Lombardo in een kogelregen. Lombardo moest sterven om dat hij de zwager is van Totuc- cio Contorno. Samen met ma- fia-baas Tommaso Buscetta heeft Contorno al zijn kennis over de georganiseerde mis daad in Sicilië aan de autoritei ten onthuld. Net als bij Bus cetta het geval is wordt nu ook de familie van Contorno syste matisch uitgeroeid. Fricano en Lombardo, twee leden van de mafia, werden gisteren in hun auto doodgeschoten. foto ap Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - De Britse premier Thatcher is onverwacht groener geworden. Dringende milieuproblemen, die haar vroeger onbelangrijk voorkwamen, dragen plotseling haar aandacht weg. BELGRADO (RTR) - De Joegoslavische politie heeft 41 et nische Albanezen gearresteerd die worden verdacht van pogingen de banden tussen de autonome provincie Kosovo en Joegoslavië te verbreken. Dit merkwaardige verschijnsel heeft allicht iets te maken met het feit dat op het jaarcongres van de conservatieve rege ringspartij in oktober indrin gende vragen zullen worden gesteld over haar beleid inzake de verdere verloedering van ons leefmilieu. Op het jaarlijkse diner van de Royal Society in Londen, een wetenschappelijke vereni ging waarvan zij als research- scheikundige zelf 'fellow' (ge gradueerde met toelage voor onderzoek en studie) is, liet Thatcher dinsdagavond voor het eerst blijken dat ze tot in keer was gekomen. In een toe spraak tot 180 wetenschappers, diplomaten en hoge ambtena ren sprak zij de mening uit dat het welzijn van de mensheid bedreigd wordt door het con stante bevuilen van de atmos feer. „De wetenschappelijke en technische vooruitgang is zeer nuttig en voordelig voor de we reld," aldus de Britse premier, „maar wij pompen enorme hoeveelheden kooldioxyde in de atmosfeer en doen terzelf- dertijd grootschalig aan ont bossing. Een en ander heeft tot gevolg dat de hele natuur in de war raakt." De Britse regeringsleidster brak dan ook. een lans voor meer researchwerk en doel treffende maatregelen om het bevuilen van de atmosfeer te bestrijden. Ze beloofde dat Groot-Brittanniës weten schappelijke begroting in 1989 verhoogd zou worden met 40 miljoen pond. Momenteel be draagt deze 1,404 miljard pond. Britse wetenschappers klaag den begin dit jaar dat te weinig geld ter beschikking werd ge steld. Thatchers tafelrede veroor zaakte grote verbazing in krin gen van Britse milieubescher mers. Greenpeace verheugde zich over de 'beter laat dan nooit'-bekering van de conser vatieve premier. Maar na het gejuich volgde onmiddellijk de waarschuwing dat Groot-Brit- tannië zich nog veel belangrij- Er zijn wapens, munitie, duik materiaal en 'subversieve pro paganda' gevonden. Het is de omvangrijkste poli- tie-actie in Kosovo sinds de Al banese rellen in 1981 en de eer ste keer dat de politie op deze schaal optreedt om een einde te maken aan de jongste ongere geldheden tussen de Albanese meerderheid en de minderheid van Serven en Montenegrijnen in Kosovo. De actie is volgens Tanjug het werk van de fede rale politie in samenwerking met de politie van Kosovo, en die van de republieken Servië en Macedonië. Zoals Tanjug het formuleer de, worden de gearresteerde Albanezen verdacht van 'vij andige criminele acties vanuit de positie van het Albenese na tionalisme en separatisme' en wegens het 'aanzetten 'tot na tionale, raciale en religieuze haat en onverdraagzaamheid', een Joegoslavische omschrij ving voor groeperingen die Ko sovo willen inlijven bij het buurland Albanië. De ongeveer 200.000 Serviërs en Montenegrijnen in Kosovo leven al jaren in onmin met de 1,7 miljoen Albanezen, die zij van discriminatie beschuldi gen. De afgelopen maanden gaan ieder weekeinde hon derdduizenden Serviërs de straat op om tegen de vervol ging van hun broeders in Ko sovo te protesteren en hun steun te betuigen aan de eis van de Servische partijleider, Slobodan Milosevic, de autono mie van Kosovo te beperken. NEW YORK (DPA) - Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Edoeard Sjevardnadze en zijn Westduitse collega Hans-Die- trich Genscher hebben een doorbraak bereikt in de besprekin gen over de conventionele bewapening. Tijdens een gesprek in New York hebben de twee bewindslieden het grootste obstakel uit de weg geruimd voor de nog te openen onderhandelingen over conventionele stabiliteit in Europa. In kringen van de Westduitse delegatie werd vernomen dat de ministers het eens zijn geworden over de definitie van wapen systemen die zowel conventionele als nucleaire ladingen kun nen afvuren, zoals het geval is bij bepaalde stukken artillerie en vliegtuigen. Sjevarnadze stemde in met een vroegere wes terse formule, volgens welke de onderhandelingen uitsluitend betrekking moeten hebben op de conventionele bewapening. De zogenaamde 'dual-capable'-wapens zouden echter ook aan de orde kunnen komen, maar welke systemen precies zou in de onderhandelingen zelf moeten worden uitgemaakt. Shevardnadze(links) en Genscher. foto ap BAYRUT (RTR/ AFP) - In Bayrut is opnieuw een bomauto ontploft, waarbij zeker drie mensen om het leven zijn geko men. De auto ontplofte op een door het Syrische leger gecontro leerd kruispunt op de weg die van Bayrut naar Zuid-Libanon leidt. De aanslag werd gepleegd op een moment van politieke crisis in Libanon, nadat het parlement niet in staat is gebleken een nieuwe president te kiezen. JOHANNESBURG (RTR) - President Pieter Botha van Zuid afrika zal zaterdag naar het zwarte Afrikaanse land Zaïre rei zen voor besprekingen met de Zaïrese president Mobutu Sese Seko, Dat hebben de Zuidafrikaanse radio en tv, die onder con trole van de regering staan, bericht. Het zou het derde bezoek worden van Botha aan een door zwarten geregeerd Afrikaans land. Eerder deze maand ging de leider van het blanke minderheids bewind in Zuidafrika naar Mozambique en Malawi. Overigens is Botha niet vaak als president in het buitenland welkom ge weest. Sinds zijn aantreden in 1978 reisde hij slechts naar Europa en naar Taiwan. Volgens de Zuidafrikaanse televisie zal op het bezoek aan Zaïre mogelijk een 'topbijeenkomst' met verscheidene Afrikaanse leiders volgen. BRUSSEL - Rechters in België moeten voortaan worden be noemd op grond van hun kwaliteiten, en niet meer omdat ze de juiste partijkaart hebben. Dat is in één zin samengevat de in houd van een wetsontwerp, dat de Belgische Justitie-minister Wathelet gisteren bij zijn parlement indiende. Het wetsontwerp van Wathelet is een eerste poging om de Bel gische magistratuur te de-politiseren. Kandidaat-rechters moeten voortaan examen doen en vier jaar stage lopen. Daar voor moeten ze minstens één jaar advocaat zijn geweest. België is nu naast Brazilië nog het enige land dat bij de benoeming van zijn rechters politieke voorkeuren vooropzet. Meervoudige rechtbanken bestaan dan ook steeds uit een 'coalitie' van poli tiek verschillende rechters. AGHDAD (RTR) - Tijdens een Iraakse linijesregenceremonie heeft president Saddam Husayn verklaard dat zijn land werkt aan een 'nieuw superwapen'. De president verstrekte geen bijzonderheden, behalve dat slechts twee andere landen in de wereld over dit wapen zouden beschikken. „Ik meen het," zei hij, „dit is geen propaganda- praatje." Iraq heeft tegen de Iraanse burgerbevolking raketten ingezet die een bereik hadden van 650 km. (ADVERTENTIE) NAAST DE LAGE FEEST- PRIJZEN NU EXTRA 50 GULDEN WEST-RF.RT T.TlVr /TRsii voerine teeen weeens onenig- K >i tri, li i IK 11 van landen die in aonmerlrinu I 1 WB ^^1 WEST-BERLIJN (IPS) - Afrikaanse afgevaardigden JÜ de jaarvergadering van Je Wereldbank en het In ternationaal Monetair Fonds (IMF) in West-Ber- ujn zeggen dat het nog steeds niet duidelijk is hoe Je schuldenverlaging voor bun landen eruit gaat zien. 'o Toronto werd in juni het be sluit tot lastenverlichting ge nomen. Afgelopen weekeind sjapte West-Duitsland van zijn bezwaren af, waarmee het plan Werd bekrachtigd. In Toronto spraken de lei ders van de zeven grootste in- oustrielanden af voor het eind jjan het jaar met bijzonderhe- en te komen voor de uitvoe ring van het plan De afspraak nehelsde diverse mogelij khe- jjori waaruit de schuldeisers gunnen kiezen. Daaronder zijn „ijtsehelding, renteverlaging, erienging van de terugbeta- Hgstermijn of een combinatie van deze. West-Duitsland hield de uit- van landen die in aanmerking komen niet gedefinieerd. Vol gens de afspraak geldt het plan alleen voor de landen die een economisch herstel programma a la het IMF uitvoeren. Bronnen in Berlijn die niet genoemd willen worden zeggen dat westerse landen het erover eens zijn dat landen met een per capita inkomen van maxi maal ruim 1.000 gulden per jaar in aanmerking komen. West- Duitsland heeft op eigen houtje een hoger maximum geeaccep- teerd van maximaal 1.600 gul den per hoofd van de bevol king. Dit zou Afrika in totaal meer dan een miljard gulden kunnen opleveren, ware het niet dat alleen de landen met een IMF-bezuinigingspakket in aanmerking komen. Afrikaanse landen wijzen erop dat de totale schuldver plichtingen nu al de 60 miljard gulden overschrijden en in 1995 de 100 miljoen zullen naderen. „Niet alleen blijft alles maar onduidelijk, het Toronto-plan is gewoon niet genoeg", aldus een afgevaardigde. Bauknecht Nederland b.v., Postbus 1, 4900 BA Oosterhout. voering tegen wegens onenig heid over de vraag of de plan nen nog bovenop de extra hulp zouden komen of in de plaats daarvan. Bonn vond dat extra hulp wel genoeg was, terwijl andere landen, onder aanvoe ring van Frankrijk en Groot- Brittannië, betoogden dat Afrika zowel extra hulp als ge deeltelijke schuldkwijtschel ding nodig heeft. Bonn heeft nu de bezwaren laten vallen. Maar de Afri kaanse landen weten nog steeds niet wat ze kunnen ver wachten, zeiden verschillende Afrikaanse afgevaardigden in West-Berlijn. De Verenigde Staten zijn bereid de terugbe talingstermijn te verlengen, Frankrijk wil wel een derde van de schuld kwijtschelden en Engeland en West-Duitsland zijn voor rente vermindering. Als voorproefje van wat er verwacht kan worden stemde de Westduitse regering deze week in met een pakket maat- régelen voor tien Afrikaanse landen, op basis van een rente verlaging van 50 procent. De Ook de laatste dag van de gedemonstreerd bij de congre landen die hiervan profiteren zijn de Centraal Afrikaanse Republiek, Gambia, Guinee, Malawi, Mauretanië, Tanzania, Sierra Leone, Sudan, Togo en Uganda. Bonn ontvangt hier door jaarlijks 45 miljoen dollar (bijna 100 miljoen grilden) min- MF bijeenkomst werd er weer lebouwen. - fotoanp der aan rentebetalingen. Maar Afrikaanse afgevaar digden klaagden over de on duidelijkheid van het Toronto- plan. Niet alleen is de combina tie van verlichtende maatrege len voor elk individueel land onduidelijk, maar ook is de lijst lij het grote mafia-proces van Jorig jaar in Palermo werd liovanni bontade tot acht jaar levangenisstraf veroordeeld. Kj had gedaan gekregen dat lij een deel van de straf in de form van huisarrest kon on- ergaan. Het verlaten van de svangenis is hem echter nood lottig geworden. De moord op Bontade plaatst i politie voor raadsels. Gio- |anni Bontade had de treurige ïputatie dat hij zijn broer Ste llino verraden had. Giovanni lilde zijn broer opvolgen als lleider van de Bontade-familie In hij speelde daarom onder lien hoedje met de Corleonesi. |De familie van de Corleonesi liist in de mafia-oorlog aan het llegin van de jaren tachtig de Iterschappij over alle Paler- Ijiitaanse families te verwer ven. families die zich niet onder werpen werden genadeloos uitgemoord. De Bontades wa ren voor de Corleonesi de hard- ite noot om te kraken. Met hulp van Giovanni slaagden de Cor leonesi er echter in om Stefano in de val te laten lopen en te vermoorden. Onder leiding van Giovanni had de familie zich vervolgens aan de Corleonesi onderworpen. Sinds een paar jaar zijn de Corleonesi de absolute heersers aan het Palermitaanse mafia- Iront. De politie vraagt zich dan ook af wie Giovanni Bon lade heeft vermoord. Hebben de Corleonesi zich van hun bondgenoot willen ontdoen? Of borrelt er vanuit de verslagen families verzet op tegen de Corleonesi? Hebben zij de ver rader van Stefano willen tref fen? In dat geval staat Palermo BRUSSEL (ANP) - Euro pees commissaris Frans Andriessen (landbouw) wil de varkensfokkerijen in de EG beperken tot streken kaar graan wordt ver bouwd. Deze uitspraak kan verstrek kende gevolgen hebben voor Nederland, dat bijna evenveel varkens telt als inwoners en een aanzienlijk deel van de Europese varkensvleesproduk- tie voor zij n rekening neemt. Maar volgens een woordvoer der in Brussel ligt het niet in de bedoeling om de varkenshou derij in het graanarme Neder land te verbieden. lia, 300 ZX.Tbrrano, King Cab, Patrol, Vanette, Urvan en Cabstar. |tburg, Garage Adriaansen, Ba(juw Veltersweg 1 ■157-2710. Terneuzen, Automobielbedrijf Moret

de Stem | 1988 | | pagina 5