'Bespeelbaarheid van de velden is meer dan slecht' GREENPEACE ROEPT OP TOT EEN BREED ACTIEFRONT 'Die oude stoomloc is pure romantiek' Werkbezoek college Oostburg aan Breskens 'Vergrijzing vormt een probleem' 150-jarige Faam niet bevreesd voor 1992 POLITIERAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS DE STEM VAN ZEELAND 4 DONDERDAG 29 SEPTEMBER 1988 T20 BKC EN YY BRESKENS WILLEN YIERDE YOETBALYELD HOUDEN TERNEUZEN/BRUSSEL - De gemeenten Hulst en Hontenisse zullen zich verzetten tegen het in- gebruik nemen van de smeerpijp Tessenderlo- Antwerpen. Motie Recreatie 'Vrachten' Albertkanaal Verdrag ZONNEBLOEM OOSTBURG BESTAAT TIEN JAAR Radio Groeien Tevreden Vrijwilligers Activiteiten Vergrijzing Doorijden Winkeldiefstal Aardenburg REÜNIE VAN OUD-MACHINISTEN Duitsland Langzaam Opknapbeurt Reünie I OOSTBURG - Zowel korfbalver eniging BKC als voetbalvere- nigng Breskens willen het vierde voetbalveld in Breskens behou den. Indien de gemeente Oostburg daadwerkelijk mocht besluiten dit veld af te stoten, dan is vol gens de woordvoerders van deze beide verenigingen het leed nog niet te overzien. „De bespeelbaarheid van de velden is meer dan slecht. Als er dan nog een veld minder is, krijgen we onderling ook problemen", aldus een BKC- woordvoerder gisteravond na een be sloten vergadering met het dagelijks bestuur van de Oostburgse sportraad, dat nog steeds geen definitief stand punt heeft ingenomen. De gemeente wil woningen bouwen op de plaats waar nu het veld ligt. Beide verenigingen kregen de mo gelijkheid hun standpunt uiteen te zetten tijdens de vergadering. M. Geuze van BKC: „Als je daar wonin gen zou bouwen dan is dat onherroe pelijk". Volgens wethouder J. de Vries zal er tussen de 16.000 en 18.000 kunnen worden bespaard, als het vierde veld wordt afgestoten. Geuze had hier zijn twijfels over. Ook W. Vermeire had namens de voetbalvereniging zo zijn bedenkin gen over de gemeentelijke plannen. „Er zijn al eens klachten van de KNVB binnen gekomen, dat we ach terlopen in de competitie". Dat de commissie sportbelangen Breskens niet voor deze besloten hoorzitting is uitgenodigd, viel bij woordvoerder R. Corijn verkeerd. „De gemeente kan ons met zijn ar gumenten niet overtuigen. Er zijn nog steeds meer vragen dan zekerheid", aldus een ontstemde Corijn. Geuze noemde het niet uitnodigen van deze commissie een grote misser. Na afloop van de besloten bijeen komst kon welzijnsambtenaar W. Naessens mededelen, dat het dage lijks bestuur van de sportraad nog steeds geen definitief standpunt heeft ingenomen. „We nemen niet alleen het afstoten van het vierde veld onder de loep, maar ook de kwaliteit van de andere velden", aldus Naessens. Op 12 oktober zal deze affaire opnieuw aan de orde komen in de sportraadverga dering. Gemeenten tegen smeerpijp Van onze verslaggever De gemeenten Oostburg en Vlissingen, de visserijvereni ging Zevibel en de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) moe ten eveneens in actie komen tegen de smeerpijp. Dat vindt de Belgische tak van de milieubeweging Greenpea ce. Twee jaar geleden bundelden de instanties en belangorgani saties hun krachten al eens eerder. Na enkele juridische steekspelen in Antwerpen kon de ingebruikname van de smeerpijp worden opgeschort. Wethouder G. van de Voorde (milieu) van Hulst liet gisteren dan ook weten dat wanneer de Vlaamse deelregering besluit om de smeerpijp in gebruik te nemen het Huister gemeente bestuur bij alle instanties aan de bel zal trekken. „Enkele jaren geleden hebben we als raad unaniem een motie tegen de voorgenomen inge bruikname aangenomen. Ons standpunt in deze is ongewij zigd. Als de Belgen dat ding in gebruik zullen nemen volgen er zeker stappen van onze kant," benadrukte Van de Voorde. Ook burgemeester A. Kessen van Hontenisse zit niet te wachten op de lozing van een nieuwe golf geconcentreerd af val in het de Westerschelde. „Het is natuurlijk zo duidelijk als wat dat we een verdere ver vuiling van de zeearm niet zul len tolereren. Mochten de Bel gen aan onze opvattingen voor bijgaan, dan zullen ook uit deze gemeente protesten volgen," aldus Kessen. De milieuwethouder van Oost burg, J. Thomaes, was gisteren niet bereikbaar, maar er mag worden aangenomen dat ook deze gemeente niet akkoord zal gaan met de ingebruikstelling van de smeerpijp. Het belang van recreatiegemeente Oost burg bij een schone Wester schelde werd enkele jaren voor de Antwerpse rechter duidelijk verwoord. Zo ook de belangen van de Breskense vissers. Greenpeace-actieleider Martin Besieux is eveneens van me ning dat de de Vlaamse minis ter voor het leefmilieu, J. Du- pré de Nederlandse instanties om de tuin heeft weten te lei den. De milieuactivist wil op korte termijn de instanties en organisaties die zich twee jaar geleden verweerd hebben tegen de voorgenomen ingebruik name van de smeerpijp op nieuw benaderen om gezamen lijk te trachten de Belgische overheid voor een tweede maal °P andere gedachten te bren gen. In het dossier Staes, samen gesteld uit stukken afkomstig van het ministerie van leefmi- neu, justitie, Agalev en de mi lieubeweging, wordt overigens voor het eerst melding ge bakt van de hoeveelheid schadelijke stoffen die dage lijks via de smeerpijp geloosd zullen worden. In het verleden werd er in stukken over de smeerpijp nooit gesproken over zogenaamde 'vrachten' (hoe veelheden). In het dossier Staes wordt uitgegaan van een dage- Ikse lozing via de pijp van ze ventien kilo poly-cyclische aromatische koolwaterstoffen waks, die zwaar giftig zijn) aoor Tessenderlo Chemie, het nemieconcern dat nu al bijna wintig jaar zit te wachten op j^^Sebruikriame van de col- Je aanleg van de bijna hon- u kilometer lange pijplijn ngs het Albertkanaal kwam Lri !prake in 1958- Twaalf ;aar later werd eindelijk be- met de aanleg van de rij?!? 1)6 kosten waren destrids 275 miljoen gulden. Toen bleek dat de leiding tech nische mankementen ver toonde besloten tal van bedrij ven uit de Belgische Kempen om af te zien van het gebruik van de smeerpijp. Alleen Tes senderlo Chemie, met vier ves tigingen in de nabijheid van het gelijknamige plaatsje, bleef de smeerpijp trouw. Ook nu nog. Dupré heeft zich volgens de Greenpeace-campagneleider door de Chemiegigant voor het karretje laten spannen. Te meer, omdat de Belgische over heid de nog steeds ongebruikte collector, waarvoor de kosten inmiddels tot 385 miljoen gul den zijn opgelopen, nu wel eens in gebruik wil steliea Milieu-activist Besieux be nadrukte gisteren dat wanneer de Belgen de installatie in ge bruik stellen zij alle internatio naal gemaakte afspraken aan de laars lappen. „België heeft bij de laatste Noordzeeconfe- rentie het verdrag om de afval waterlozingen met de helft te reduceren ondertekend. Het lijkt mij dan ook onwaar schijnlijk dat M. Smet, de lan delijke bewindsvrouwe voor het leefmilieu, instemt met het voornemen van de minister van de Vlaamse deelregering. Doet zij dat wel, dan maakt zij zich op internationaal gebied belachelijk," aldus de Green- peace-woordvoerder. Piet Brakman (l) legt burgemeester J. Kruize en wethouder A. de Feijter (r) uit waar al de knopjes voordienen. - FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever BRESKENS - Het college van Bur gemeester en wethouders van Oost burg bracht gistermiddag een werk bezoek aan Breskens. Er werd onder meer een muzikaal bezoekje ge bracht aan de studio van Piet Brak man. Verder bezocht het dagelijkse bestuur van Oostburg het constructiebedrijf Van Vught en het bedrijf Erasmus. Daarna ging het college naar de suikerwerkfa- briek van Verduyn. Na het bezoekje aan studio Brakman bekeken de aanwezigen het Spuiplien, Oranjeplein en de Zandstraat. 's-Avonds sprak het college in hotel Het Wapen van Breskens met de plaatselijke winkeliers vereniging. Als sluitstuk van de avond was er een vraaggesprek tussen inwoners van Breskens met de leden van het college. Onder meer werd er gepraat over het plan van het college om een voetbalveld op het sportcomplex 'Bearsande' af te stoten. Het veld zou 'overtollig' zijn. De voetbalvereniging Breskens is fel gekant tegen het idee van het college. Van onze verslaggever OOSTBURG - De Oost burgse afdeling van de Zon nebloem viert maandag 10 oktober in Den Hoekzak het tienjarig bestaan. Al tien jaar lang zijn de medewer kers van de Oostburgse af deling druk doende om vooral langdurig zieken met een bezoekje uit het isole ment te halen en op te fleu ren. Mevrouw M. Mabesoone zit er al vanaf de oprichting in 1978 bij. Zij is de secretaresse van de vereniging. M. Mabesoone: „Tien jaar geleden rees er bij verschillende mensen in Oost burg de vraag of er geen be hoefte was aan een regionale afdeling van de Zonnebloem. We hebben wat navraag ge daan en al snel waren er rond de dertig mensen die graag mee wilden doen. We kregen niet alleen medewerkers in Oost burg, maar ook in Schoondijke, Groede, Cadzand en Zuidzande. We hebben wat bijeenkomsten belegd over het hoe en wat van de vereniging en in 1978 gingen we van start als een volledige afdeling van de Zonnebloem". De Vereniging De Zonnebloem ontstond min of meer in 1945. In dat jaar begon Alex van Wayenburg bij Radio Herrij zend Nederland met het uitzen den van radio-programma's voor zieken. Later werd dat bij de KRO voortgezet als Radio Ziekenbezoek 'De Zonnebloem'. Wayenburg had een gedach te. Hij wilde tot 'één gemeen schap van zieken en gezonden' komen. De radioporgramma's. sloegen aan en diverse spon tane acties ontstonden. In 1949 werden de acties gebundeld met de oprichting van de Stich ting De Zonnebloem. In 1962 werd de stichting een vereni ging. M. Mabesoone: „De totale ver eniging groeit nog gestaag. Er zijn meer dan 1100 plaatselijke afdelingen. In totaal hebben we meer dan driehonderdduizend leden die contributie betalen. Ruim dertigduizend vrijwilli gers zijn verder een steun voor de zieken in de samenleving". Vanaf de oprichting van de afdeling Oostburg in 1978, schommelt het aantal vrijwilli gers nog steeds rond de dertig. „Er zijn nog dertien leden van het eerste uur. Er zijn wat mensen weggegaan in die tus sentijd, maar ook bijgekomen. De meeste vrijwilligers van onze afdeling zijn vrouwen. Maar we hebben nu ook twee mannen die zeer nutiig werk verrichten. Alleen is het jam mer dat we aan het vergrijzen zijn. We zouden het op prijs stellen als meer jongere men sen zich bij onze vereniging zouden aansluiten". Mevrouw Mabesoone, die voor dat ze Zonnebloem-werk ging verrichten, werkzaam was in de kinderbescherming, is te vreden over het ledenaantal in deze regio. „We hebben sinds kort leden in Biervliet, Bres kens, Aardenburg en Eede. Ik ben ook blij dat ook onder onze leden andere godsdienstige overtuigingen zitten. Vroeger bestond de Zonnebloem alleen uit katholieken, maar dat is al lang niet meer zo. De Zonne bloem is er voor alle gezindten en we zij blij dat we ook leden heben die andere godsdienstige stromingen vertegenwoordi gen". Ze vervolgt: „De vrijwilligers zetten zich altijd hard in. Het is niet zo dat iedereen op zieken bezoek gaat. Sommige mensen hebben daar wat moeite mee, dan doen ze andere dingen, ze verzorgen bijvoorbeeld de bingo of helpen mee op organi satorisch gebied". Het contact met een zieke verloopt soms moeizaam. „Als je een zieke bezoekt, klikt het niet altijd. Zo'n bezoek verloopt stroef en vergt heel wat in spanning. Maar meestal wordt het wel gewaardeerd. Soms praat over oppervlakige din gen, soms over diepere zaken en soms doe je een boodschapje voor zo'n iemand. Het belang rijkste is dat je de mensen uit het isolement haalt waarin ze meestal zitten. Je breekt de sleur. Je voelt dan pas goed hoe nuttig je werk is". Er is in tien jaar tijd veel ver anderd. Mevrouw Mabesoone: „We doen meer verschillende dingen. Was het vroeger bijna alleen nog maar bezoeken af leggen, nu hebben we bijvoor beeld ook de bingomiddagen en staan we op rommelmarkten in de regio. Actueel is ook de Zon nebloemboot. De nieuwe boot is speciaal aangepast voor licha melijk gehandicapten. Er wordt het hele jaar door toch ten gemaakt over de Rijn, zo wel in Nederland als in West- duitsland". „Maar er zijn nog veel meer ac tiviteiten", vervolgt mevrouw Mabesoone. „De mensen kun nen landelijke of regionale va kantietrips maken, of familie vakanties houden. Ook zijn er aangepaste bungalows waar de mensen hun vakantie kunnen doorbrengen. Ook bekend is de Sint Nicolaasactie die we elk jaar houden". Niet alleen de Zonnebloem kampt met vergrijzing. „We M. Mabesoone met enkele zonnebloemen FOTO WIM KOOYMAN zitten met een groot probleem. We hebben te maken met een dubbele vergrijzing. Er komen meer ouderen en er zijn minder kinderen die zorg kunnen dra gen voor hun ouders. Dat is voor de medewerkers van de Zonnelbloem een extra handi cap. Toch zullen we moeten roeien met de riemen die we hebben. We gaan in ieder geval druk overleg plegen over hoe we dit probleem het best kun nen aanpakken". GROEDE - In de Everaars- laan is een personenauto van O. de J. uit Waterlandkerkje die aangereden. De veroorza ker reed door doch kon later worden opgespoord. Han gende het onderzoek werden door de politie geen verdere mededelingen gedaan. BRESKENS - Bij een super markt in de Mercuriusstraat heeft een Belgisch echtpaar Ruit stuk een winkeldiefstal gepleegd. Dit gebeurde woensdagavond om ongeveer 17.45 uur toen het echtpaar met twee wagentjes vol met levensmid delen, waarde ruim tweehon derd gulden, zich aan de kassa meldde. De vrouw maakte aanstalten om te be talen en de man ging met het wagentje naar de auto die voor de deur stond. De wagentjes werden in de auto geladen en toen de vrouw de kans schoon zag, koos ze het hazepad, vluchtte in de auto en ze reden weg. Dit is de tweede maal binnen een week tijd dat een dergelijk voorval in West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zich heeft voorgedaan. SCHOONDIJKE - Bij de fa milie O. heeft men een ruit vernield. Dit gebeurde door een steen door de ruit te gooi- SERIEBOLLING - Op de ba nen van bolclub De Zwaan begint zaterdag 1 oktober de eerste bolling voor het Zeeuws clubkampioenschap, aanvang 14.00 uur. Dinsdag 4 oktober wordt de maande lijkse puntenbolling gehou den. BOLLING - Bolclub De Ware Vrienden hield de eerste clubbolling. Uitslag: 1. O. Cauwels, 2. A. van Vooren, 3. R. van Rie. Van onze verslaggeefster ROOSENDAAL - Op 6 oktober wordt in Roosendaal voor de zesde maal een reünie voor oud-machinisten uit heel het land gehouden. Vrijwel al deze machinisten hebben één ding gemeen: ooit bestuurden ze of werkten ze als leerling op de 'stoomloc 3737'. En van dat type bestaat er nog maar één in Nederland. Het toeval wil dat de '3737' nu een poos in de werkplaats van de NS in Roosendaal verblijft. Voor de deelnemers van de re ünie een buitenkansje, want zij kunnen op die 6e oktober de stoomloc nog eens een keer van zeer dichtbij bekijken. De Roosendaalse oud-ma chinisten Jan Matthijssen en Adrie Thielen kunnen uren praten over de 3737, ook wel Jumbo genoemd. Vele jaren werkten de twee op de oude stoomloc die in 1911 door de fa briek Werkspoor in Amster dam werd gemaakt. Met wee moed denken ze soms terug aan die 40-er en 50-er jaren, de tijd dat ze nog op de 3737 reden. „Die oude stoomloc is pure romantiek. Het was wel kei hard werken. De rit van Roosendaal naar Nijmegen bij voorbeeld, verschepte je al gauw zo'n 4,5 ton kolen. En dat deed je alleen.", vertelt Thielen. „Schoner werd je er trouwens ook niet op. Als je 's avonds rechtstreeks vanuit je werk de vrouw op een feestje ging op halen, legden ze daar kranten op de stoel waarop je mocht zitten. Toen de electrische- en de diesellocomotieven kwamen, hadden de vrouwen ook heel wat was minder", verklaren de twee. „Maar ondanks dat kei harde werken, heeft de stoom- periode ons het meeste aange sproken. Je had bijvoorbeeld minstens een uur nodig om alle voorbereidingen te treffen voordat je weg kon rijden. Je moest er wat voor doen", zegt Thielen. In 1943 trad Thielen als stoom- knecht in dienst van de NS. Het was oorlog, vanuit Roosendaal moesten vele transporten naar Duitsland worden verzorgd. Ook Thielen ontkwam daar niet aan. Een gevaarlijke job, vele machinisten en hun leer lingen werden tijdens hun werk beschoten en brachten het er niet levend van af. Zelf maakte hij in Tilburg ook in de jaren '40 een beschieting mee. Matthijsen ging in 1945 bij de NS werken. Na de oorlog ging de ontwik keling snel. Opbouw en ver nieuwing stonden voorop. Ook de NS ontkwam daar niet aan. Begin jaren '50 werden de stoomlocomotieven vervangen door electrische- of diesellocs. „Een stoomloc had maar 8 pro cent nuttig rendement. De die sel heeft 54 en de electrische lo comotief zelfs 59 nuttig rende ment", vertelt Thielen. „Boven dien gingen destijds de kolen mijnen dicht", voegt de oud machinist er nog aan toe. „Die wisseling van de locomo tieven ging langzaam. Begin '50 kwamen de eerste diesel- en electrische locs. In 1958 werd hier uit Roosendaal de laatste 3737 weggehaald", verklaart Matthijssen. Dat die laatste er uit werd gehaald, kan hij zich nog goed herinneren. „De laat ste rit werd in januari 1958 ge maakt. De Roosendaalse ma chinist Harry van Rooy en de leerling-machinist Gerard Bos bestuurden die 3737. Vanuit Roosendaal vertrokken ze naar Utrecht. In Geldermalsen maakten ze een stop want daar stapte voor de gelegenheid de president-directeur van de Ne derlandse Spoorwegen op. La ter op de dag is de stoomloc weer naar Roosendaal ge bracht en hier in de werkplaats weggezet", vertelt Matthijssen. In die werkplaats kreeg de enige overgebleven stoomloc - de rest was al gesloopt - een fikse opknapbeurt. „Dat ding had wel drie miljoen kilometer gereden", legt Thielen uit. In de loop van 1958 gaat het laatste exemplaar weer naar Utrecht waar het in het Spoorwegmu seum aan de Maliebaan wordt weggezet. Later is de loc nog op verschillende plaatsen in het land als attractie gebruikt. Veertien dagen geleden werd het immense vehicel weer naar de Roosendaalse loods gereden. In de werkplaats van de NS wordt de locomotief voor een tweede maal opgeknapt. Tot maart volgend jaar verblijft de Jumbo in Roosendaal, daarna gaat het gevaarte terug naar het Spoorwegmuseum. Dat museum wordt nu gereno veerd. De reünie begint op 6 oktober om 10.30 uur in het ontspan ningslokaal van de NS in Roosendaal. In totaal hebben zich al honderd mensen ge meld. Tot 4 oktober kunnen zich nog oud-machinisten aan melden bij het organiserend comité. De Zonnebloem in Oostburg heeft al een eerste geschenk ontvangen, een schilderij met daarop een Zonnebloem. „We zijn heel blij met dit geschenk. Je hebt zo nu en dan een steuntje in de rug nodig. Het werk dat de medewerkers van de Zonnebloem moeten ver richten is vaak zwaar. We ste ken er heel veel vrije tijd in en dan doet het ons goed dat we zo nu en dan complimentjes van de mensen krijgen". Van onze verslaggever BREDA - „We moeten niet bang zijn dat in 1992 de 'Snoep-Hunnen' de grens overkomen, maar het zal ook niet zo zijn dat ze ons aan de grens met vlaggetjes staan op te wachten", zei al gemeen directeur C. Bos man van Faam gistermid dag bij de viering van het 150-jarig bestaan van zijn bedrijf in Breda. Bosman sprak met het oog op 1992 over samenwerking. „Een samenwerking, die niet direct woorden als fusie met zich mee hoeven te brengen", stelde hij. Nollen, lid van de raad van bestuur van de Credit Lyon- nais zag een voorsprong voor Nederland, omdat historisch gezien het Nederlandse be drijfsleven beter in het buiten land is vertegenwoordigd dan de buitenlandse bedrijven. Hij schilderde wel even de problemen, die men zou onder vinden als men op de hotelka mer in Parijs en Londen bij de portier een rolletje Paam zou proberen te bestellen. 1'

de Stem | 1988 | | pagina 21