Johnson loopt fortuin mis 'Johnson speelt met zijn leven' SEOUL Moses: 'Controle tijdens de training noodzaak' DOPING HANGT ALS ZWARTE SCHADUW OVER SPELEN toch ook. Waarom pakken ze haar niet?' Grenzen dopinggebruik opnieuw vaststellen NEDE ism ELI's mannenmode WOENSDAG 28 SEPTEMBER SEOUL - „Ben Johnson speelt met zijn leven". Dr. Robert Dugal, lid van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité windt er geen doekjes om. Stommiteit Monsters TINEKE HIDDING: 'Zestig procent atleten pakt tijdens training' 'Flo Griffith gebruikt Vrijwaring Gesjoemel GEDROGEERDE SPORTER TEN PROOI AAN SCHIJNHEILIGHEID Kracht Beweegreden Joe Douglas: 4 Carl Lewis niet verrast' DE STEM SEOUL - All de gelukkigen van het Olym groepje beho wieleramateu mannenmode presents: '88-'89 najaars-/winterkollektie DE STEM McGregor VAN GILS - gardeur - le dub - patrava Nieuwstraat 12 - Oosterhout - 01620-54242 Van onze speciale verslaggever SEOUL*- Het feit dat hij op het gebruik van doping is betrapt, kost Ben Johnson een fortuin. In totaal zou hij er tussen de 5 en 10 miljoen dollar (plm10 en 20 miljoen gulden) bij inschieten. Vooral in Japan had de Cana dees enkele zeer lucratieve contracten afgesloten, echter alle met een ontbindingsclau sule in het geval van onder meer doping. De verbintenissen werden direct geannuleerd, na dat het nieuws over zijn 'posi tief zijn in de wereld kwam. Tv-spots van een Japanse oliefirma, waarin Johnson fi- gureerde, werden gisteren on middellijk van het scherm ge haald. Bovendien verscheurde de firma het contract met de atleet. Een fabrikant van wasmid delen besloot met directe in gang alle reclamemateriaal en catalogi met afbeeldingen van Johnson van de markt te halen. Een andere voor de Canadees lucratieve verbintenis, met een credit-card-maatschappij werd verbroken, toen het nieuws over zijn dopingge- bruik wereldkundig werd. Ook het automerk Mazda, waarbij hij tot 31 december onder con tract staat, aarzelt om nog lan ger met hem in zee te gaan. Een grote Italiaanse sponsor van Johnson heeft de geld kraan ook dichtgedraaid. Di rect na de WK van Rome sloot Johnson met een Italiaanse multinational in sportkleding een vijfjarig contract (met ont bindingsclausule in geval van ondermeer doping) af, dat hem jaarlijks 850.000 gulden garan deerde. Mario Brombel, de di recteur van het Italiaanse be drijf, opende na de overwin ning van Johnson in Seoul de onderhandelingen over een aangepast contract, dat de Ca nadees tien miljoen gulden zou opleveren. Hij was van plan in 1989 een exclusieve kledingse- rie onder de naam van Johnson op de markt te brengen. Brom bel vloog gisteren oriverrich- terzake naar huis terug. De naam Johnson kwam niet lan ger voor reclame-doeleinden in aanmerking. In Finland werd ook direct gereageerd. De advertentie campagne voor melk, waaraan Johnson zijn naam verbonden had, werd direct ingetrokken. Op de atletiekbaan heeft de hele dopingaffaire ook gevol gen voor Johnson. Omdat hij met onmiddellijke ingang voor twee jaar is geschorst, loopt hij ook een na-Olympische wed strijd mis, die op 8 oktober in Tokyo wordt gehouden. Naar verluidt zou hij net als ander halve maand geleden op het at- letiekgala in Zürich 250.000 dollar aan startgeld ontvangen. Op basis van zijn inkomen gaf Johnson even gemakkelijk geld uit als waarmee hij de 100 meter onder de tien seconden liep. Vorig jaar liet hij voor zijn familie (vader, moeder, vier zussen en een broer) een op trekje in Toronto bouwen, dat anderhalf miljoen gulden kost te. Zijn voorliefde voor snelle auto's bevredigde hij met de aanschaf van de duurste Por sche en Ferrari, een investering van bijna anderhalf miljoen gulden. Dergelijke grapjes zal de Canadees zich door zijn ver minderende financiële draag kracht in de toekomst niet meer kunnen permitteren. Door Wil Kester Het anabole dopingmiddel stanozolol, dat zijn landgenoot Johnson heeft gebruikt om tot zijn fantastische presta ties te komen, is levensgevaarlijk. Monsters daarvan worden mo menteel in het IOC-lab en in Canada onderzocht. Van IOC- zijde wordt het echter uitgeslo ten geacht dat er fraude in het spel kan zijn. Dr. Dugal: „De structuur van de aangetroffen sporen was van dien aard, dat het middel al geruime tijd eer der gebruikt moet zijn". De laatste keer dat Johnson voor de voor hem zo drama tisch verlopen gebeurtenissen in het afgelopen weekeinde op dopinggebruik werd gecontro leerd, was in februari j .1. na een indoorwedstrijd in Ottawa. Bij die gelegepheid ging hij vrijuit. Datzelfde zou het geval zijn geweest na het atletiekgala in Zürich, waar de Canadees door Carl Lewis werd verslagen. Het is echter de vraag of bij die gelegenheid wel op doping is gecontroleerd. Een 'positieve' topper zou wel eens de nekslag voor een gerenommeerd gala als dat in Zwitserland kunnen betekenen. „Het kan de lever aantasten, en zelfs leverkanker veroorzaken. Bij gebruik ervan speel je ge woon met je leven", volgens het Canadese IOC-lid. Die eraan toevoegt, dat het middel de agressie vergroot 'en tot crimi neel gedrag kan leiden'. Tot voor kort kon het ge bruik van stanozolol bij con trole niet worden aangetoond. Maar de apparatuur die tijdens de Spelen in Seoul wordt ge bruikt, is dermate verfijnd, dat de slikkers van of de spuiters met dit middel ook door de mand vallen. Hoe is het dan te verklaren dat Johnson, wetend van het uiterst nauwgezette speurwerk in Seoul, toch het risico van do pinggebruik heeft genomen? Dr. Dugal noemt het een geval van 'pure stommiteit'. „Slechte timing. Hij wist, dat hij na de finale gecontroleerd zou wor den. Dom, een ander woord heb ik er niet voor". Ook de Canadese ploeglei ding kan geen verklaring ge ven voor het betrappen van Johnson. Men voerde tijdens een inderhaast belegde pers conferentie uit naam van Johnson, die in een 'shocktoe stand' naar huis is terugge keerd enkele slappe excuses aan. Zo zouden zaterdagmid dag na de 100-meter-finale zich in de buurt van de controleka mer personen hebben opgehou den die daar niets hadden te zoeken. Ook zou er geknoeid zijn met een bidon Caraibische kruidendrank, die Johnson enige tijd onbeheerd in de kleedkamer had achtergelaten. Maar een overtuigende indruk maakt het allemaal niet. Volgens Johnsons manager Heidelbercht, die direct het woord 'sabotage' in de mond neemt, was er een vreemde, geelachtige droesem in de fles 'sasparilla' achtergebleven. Van onze speciale verslagge- ver iiS:: SEOUL - De atletencom- missie van het Interna- iÜ; tionaal Olympisch Comi- té heeft dinsdagavond na ;i;i;i;! een bijeenkomst met SS ruim honderd sportmen- sen uit 38 landen, de stel- lingname tegen het ge- M bruik van stimulerende Si;!; middelen in de sport be- krachtigd. Si;!; De commissie, waarvan on- der meer deel uitmaken Ed- i;i;S win Moses (VSt), Kip Keino j;;!;!;; (Ken), Ken Read (Can) en Vladislav Treijak (Sov), ;i;i;i;i stipte in een verklaring drie ;i;i;i;i punten aan die de sportmen- sen wensen. 1. Het instellen van onaan- i;i;S gekondigde dopingcontroles voor atleten tijdens training en wedstrijden op interna- i;Si; tionale basis. 2. Een diepgaand onderzoek ;i;i;i;i naar elk dopinggeval, waar- bij de betrokkenheid van sporters, coaches en officials aan het licht dient te komen. Si;i; De schuldigen moeten SS streng gestraft te worden, ;i;Si waarbij de commissie maar één schorsing op het oog ;i;i;i;i heeft: levenslang. 3. Meer voorlichting aan at- Sij;; leten, coaches en officials, SS vooral met betrekking tot de gevaren van het gebruik van stimulerende middelen Volgens Moses is het hoogste tijd dat er iets coik creets aan doping in de spon wordt gedaan. „De spon. mensen in de wereld zijn er klaar voor", zei hij. „Metde steun van de internationale sportfederaties en alle men. sen die er mee te ma hebben, moeten we een lossing kunnen vinden. Naai mijn mening zijn onaange kondigde controles op trai- ningen en wedstrijden waar dan ook het enige antwoord Ik vind dat niet alleen d naam van de atleet die posi tief reageert bekend maakt moet worden, i ook degenen die er mede verantwoordelijk voor zi Degenen die drugs gebn ken, hebben zo'n goed sche- ma, dat ze nu haast niet ge- pakt kunnen worden. Ge. beurt dat toch, dan is er een vergissing gemaakt, ketting moeten we doorbre ken". Geld is wel belangrijk om stimulantia te nemen, maar zeker niet doorslagge vend, is het oordeel van Mo ses die bekend staat om zijn forse startgelden. „Het j hier heus niet alleen geld. Kijk maar naar wichtheffen, zwemmen gymnastiek. Die gouden plak die wenkt, die doet hel 'm. Dat geeft zo verschrik kelijk veel prestige en dat sommige sporters i alles voor over hebben". Van onze speciale verslaggever Ben Johnson (kaal hoofd) zoekt zijn weg op het vliegveld van Seoul tussen een menigte verslaggevers door, die geen commentaar van de Canadees kreeg. - fotoap Topatleten bedingen in de regel dan ook, naast een vorstelijk startgeld (in Zürich ontvingen Lewis en Johnson ieder 250.000 dollar) vrijwaring van contro le. In totaal werd sinds fe bruari vorig jaar acht keer een urinestaal van Johnson op ver boden middelen getest, maar deze gaf nooit een positieve uit slag. Het woord 'doping' hangt in Seoul als een schaduw over de Spelen. Begrijpelijk, want het IOC neemt zijn taak als be schermer en bevorderaar van 'schone' sportbeoefening naar eigen zeggen nog altijd bijzon der serieus. Al voor de aanvang van de Spelen werd er de grootst mo gelijke nadruk op gelegd, dat elke betrapte 'gebruiker' on middellijk van de Spelen zou worden uitgesloten. Bovendien zou hij of zij zijn medaille die nen in te leveren. Deze voortrekkersrol is waar schijnlijk de reden dat men zelfs geen gesjoemel duldt met de plas van de snelste man van de wereld. Prins Alexander de Mérode, die de medische com missie voorzit, verklaarde ten minste bij de bekendmaking van Johnsons overtreding van de dopingregels dat het IOC duidelijkheid en rechtvaardig heid nastreeft. „Wij maken geen uitzonde ringen. Deze zaak is een slag in het gezicht van de Olympische beweging. Maar voor ons geldt gelijke monniken gelijke kap pen". Dit houdt in dat Johnson niet alleen zijn gouden medaille verspeelt, maar ook niet mag deelnemen aan de Olympische Spelen in Barcelona. Door de IAAF, de internationale atle tiek federatie, is hij voor twee jaar geschorst. Bovendien kan Johnson ook nog sancties ver wachten van de Canadese sportbond. Het ministerie van sport heeft hem al verboden nog ooit wedstrijden in Canada te lopen, terwijl ook de finan ciële steun aan hem is stopge zet. „De vreugde over Bens presta tie is veranderd in pijn. En wij kunnen niets doen om de pijn te verzachten", zegt chef de mission Carolyn Litheron. „Deze zaak zal trouwens zon der twijfel gevolgen hebben voor de sportsponsoring in Ca nada". Een beroepsmogelijkheid be staat niet voor Johnson. Hij zou daar trouwens toch geen ge bruik van hebben gemaakt. Want na afgelopen zaterdag - na het drinken van een liter water en zes flessen bier - aan zijn verplichting te hebben vol daan, tekenden de atleet en zijn trainer Charlie Francis het protocol, waarin stond dat de controle conform de regels had plaats gevonden. Met Johnson hebben de do- pingjagers in Seoul de grootst denkbare vis aan de haak ge slagen. Inmiddels bedraagt hun vangst zeven stuks, vier ge- wichtheffers, twee moderne vijf kampers en een atleet. On der hen bevinden zich drie gou den medaillewinnaars, een be wijs voor prins de Mérode's woorden dat er geen uitzonde ringen worden gemaakt. Voordat de Spelen begonnen, begrootte de medische commis sie een vangst te maken van ongeveer vijftien dopingge- bruikers. In Montreal werden elf sporters betrapt, van wie acht op het gebruik van anabo len. Moskou was 'schoon', terwijl de score in Los Angeles weer elf bedroeg. Onder hen bevond zich één atleet, de Fin Vainio, die zijn zilveren medaille moest inleveren. Ook op het WK-atle- tiek in Rome werd slechts één, in dit geval atlete (Sandra Gas- ser), betrapt. De farmacologen bleken de laatste jaren via steeds inge nieuzer middelen nog altijd een voorsprong te hebben. Maar de jagers zijn bezig hun achter stand op de gebruikers in te halen. Vorig jaar suggereerde Carl Lewis in Rome al dat Ben Johnson niet bepaald de vaan deldrager van de 'schone' sportbeoefening zou zijn. Het bewijs werd een jaar later ge leverd. SEOUL - De medische com missie van het IOC heeft de atleten een nieuwe slag toe gebracht in de strijd tegen het gebruik van doping. Het feit dat men niet schroomt om zelfs de snelste man van de wereld hard aan te pak ken, moet atleten aan het denken zetten. Niet over een nieuwe manier waarop men de dopingcontroles in de toekomst nog kan omzeilen, maar over de manier waarop de competitie weer eerlijk en 'naturel' kan wor den. „In de hele dopingmaterie zijn de atleten de doktoren altijd al een stap voor geweest", zegt dr. Paul Thompson van de medi sche commissie van het Ameri kaans Olympisch comité. „Over de hele wereld wisselen mensen ervaringen uit, die ze aan den lijve ondervonden hebben. Doktoren moeten dat eerst nog maanden testen en controleren, voordat ze iets kunnen voorschrijven of op sporen." Het SLOOC (organisatie OS Seoul) heeft meer dan drie mil joen dollar (6 miljoen gulden) gestoken in de dopingcontroles tijdens de 24ste Olympiade. Jong-Sei Park, de directeur van het laboratorium waar de tests worden uitgevoerd, twij felt dan ook geen moment over de uitslagen van de urine- proeven van Ben Johnson. Park over de procedure: „We doen een zestal tests en als er sporen van een of ander verbo den produkt gevonden worden, doen we alle proeven nog ten minste drie keer over. Daarna volgt in de contra-expertise nog eens dezelfde procedure. De kans dat er iets misgaat in het laboratorium, is dan ook uitgesloten". Door Giel Hendrix SEOUL - Op de atletiekbaan bij het atletendorp werd dinsdagmorgen meer gepraat dan getraind. De doping-; faire rond Ben Johnson was uiteraard hèt gesprek van dag. Door Chris van Nij natten HET Olympisch jaar 1988 gaat zeker niet de geschie denis in als het jaar waarin de wereld kennis nam van louter smetteloze sportprestaties. Noorse en Russische schaatsers kwa men vorige winter in op spraak door een onderlinge handel in anabolen. Tourre velatie Gert-Jan Theunisse werd betrapt op het gebruik van testosteron, Pedro Del- gado mocht de Ronde van Frankrijk alleen maar win nen omdat het in zijn urine aangetroffen middel nog niet op de lijst van verboden mid delen voorkwam, 'bosjes' at leten bleven in het moeder land achter, nadat ze vlak voor de afreis naar Seoul be trapt waren op dopingge bruik en Bulgaarse gewicht- heffers trokken en stootten zich stijf van de dope naar Olympisch goud. Het klapstuk werd in de Koreaanse nacht van maan dag op dinsdag onthuld door een loslippig Italiaans lid van de medische commissie van het Internationaal Olympisch Comité. Ben Johnson heeft stanozolol gebruikt en moet daarom zijn gouden medaille inleveren. De 9,79 seconden op de 100 meter bestaan niet meer. Seoul is beroofd van zijn climax; het weergaloze gevecht tussen Carl Lewis en Ben Johnson wordt nergens opgetekend. Koning Ben is van zijn troon gejaagd en met zijn hofhouding naar Canada vertrokken, waar de gesel van de publieke opinie giste ren al over hem heen gehaald is. De reacties op een doping geval zijn vaak tamelijk hy pocriet. Sportbonden smijten met zware straffen, sponsors haken met een hoop misbaar af, collega-sporters spreken er schande van en de man in de straat weigert de autori teiten te geloven of maakt zijn favoriet in figuurlijke zin af. Maar wat moeten we anno 1988 eigenlijk aan met doping in de sport? Eigenlijk dient het uitgangspunt te zijn, dat sporters op basis van natuur lijk aanwezige fysieke en mentale krachten zich met elkaar moeten meten. Het wordt vaak wat laatdunkend gezegd, maar een 100 meter sprint zou inderdaad op een boterham met pindakaas ge lopen moeten worden. Dat is het uitgangspunt, dat de toets der ethische kri tiek kan doorstaan. Maar erg reëel is dat vertrekpunt niet. Het gaat immers al lang niet meer alleen om het winnen van een medaille. Bij aan sprekende krachtmetingen als de Olympische Spelen, een wereldkampioenschap, een Europees kampioenschap of een landenwedstrijd zucht de individuele sporter onder de zware last van economische en politieke belangen. De door derden opgevoerde druk van het beter, maar vooral omwille van het winstbejag vaker moeten, is voor de at leet in veel gevallen haast niet meer te dragen. Onlangs nog benadrukte Ruud Gullit, toch niet de onevenwichtigste onder de huidige generatie sporters, dat de psychische begeleiding op topsportni veau van onmiskenbaar groot belang is. Sport is 'big business' ge worden. Ben Johnson zelf weet dat als geen ander. Zijn dopingaffaire kost hem naar verluidt een bedrag tussen de 10 en 20 miljoen gulden, door dat hij als reclameobject geen waarde meer heeft volgens de aanvankelijk zeer in hem geïnteresseerde multinatio nals. In die ontwikkeling, die niet eens van gisteren of eer gisteren is, is het te begrijpen dat een sporter grijpt naar stimulantia. Wie neemt het een wielrenner kwalijk, als hij zich tussen een Ronde van Italië en een Ronde van Frankrijk medicamenten laat toedienen'om sneller te her stellen van een abnormale li chamelijke prestatie en zich voor te bereiden op een spoe dig te leveren nieuwe abnor male prestatie? Goed te praten valt zoiets niet, maar sponsors, sportbe stuurders en supporters eisen van atleten steeds bovenmen selijke prestaties, liefst op tij den dat het de electronische media goed uitkomt. Wie daarvoor de ogen sluit en te vens de honderd procent 'zui vere' sportbeleving predikt, is een tegen windmolens vech tende struisvogel. Een oplossing voor het do pingprobleem ligt niet direct voor de hand. Maar het ver dient op zijn minst aanbeve ling om de grenzen van het gebruik der stimulantia op nieuw vast te stellen. Daar ligt een schone taak voor we tenschappers uit de sportme- dische wereld. Het is immers te goedkoop om, het jaar 1988 tot nu toe overziend, de zwarte piet slechts te schui ven naar drogerende schaat sers, wielrenners, gewicht- heffers en atleten. De levens lange schorsing van de be roepsrenner Kim Andersen was wat dat betreft een mo nument van schijnheiligheid. De blazers moeten uit, de hemdsmouwen omhoog, de sportbobo's dienen hun eigen dopingreglementen te herzien vanuit een perspectief dat past bij dit tijdsgewricht. De meningen in het Neder landse kamp ontliepen elkaar niet veel. Zevenkampster Ti neke Hidding zei het er moei lijk mee te hebben. Hidding: „Niet omdat ze Johnson gepakt hebben, maar hij is niet de enige die gebruikt. Wat dacht je van Florence Griffith. Waarom is die dan niet posi tief. Ik ben er zeker van dat ook zij anabolica pakt". Verbazing was er nauwelijks onder de atleten. „Het is meer een officiële bevestiging van wat velen al langer vermoed den", gaf Elly van Hulst toe. Marathonloper Gerard Nij- boer noemde de affaire John son een nekslag voor de atle- tieksport. Maar hij voegde er meteen aan toe: „Je moet de lijn wel doortrekken. Als een zanger een beetje high op de bühne staat te zingen, vinden de mensen het prachtig. Je zou in feite die man dan ook van het podium moeten verwijde ren. Ik weet wel dat de verge lijking een beetje mank gaat. Maar uiteindelijk wil die zan ger toch alleen maar zoveel mogelijk platen verkopen, zo veel mogelijk geld verdienen. En in feite is dat bij Johnson ook zo. Hij loopt ook alleen maar voor het geld". Tineke Hidding blijft, ondanks alles, toch bewondering hebben voor Ben Johnson en zijn pres tatie van afgelopen zaterdag. „Daar doet het dopinggebruik niets aan af. Het was toch prachtig om die man in actie te zien. Die schitterende stijl van hem, die kracht". De atleten zijn nog het meest verbaasd over het feit dat juist tijdens de Olympische Spelen een man als Ben Johnson posi tief bevonden wordt. Hij is vo rig jaar toch ook tijdens de WK in Rome gecontroleerd. Of wilde de Italiaan Nebiolo, pre sident van de internationale atletiek federatie (IAAF), geen rel in zijn eigen land ontkete nen. Gerard Nijboer zegt daar over: „Het is in ieder geval dui delijk dat Johnson al eerder verboden middelen gebruikt moet hebben. Of dacht je dat hij pas anderhalf jaar geleden met gewichten is gaan trainen en dat die spierbundels zo snel zijn komen opzetten daardoor. Eerdere controles hadden toch ook positief moeten uitvallen". Arie Kauffmann, de tech- nisch-directeur van de Neder landse atletiekunie spreekt van een 'gigantische slag voor de hele internationale atletiekwe- reld' en legt uit: „Die 100-me- ter-race was toch formidabel. De mensen hebben daarover gepraat en Johnson en het nieuwe wereldrecord bewon derd. Nu komen ze er een p; dagen later achter dat ze, feite, voor de gek gehouden zijn. Dat doet de geloofwaar digheid van de sport geen goed Terecht gaan die mensen ook afvragen: En al die ande ren dan? Gebruiken die niets?, Dit is een zwarte dag voor atletieksport". Over de beweegredenen vai Ben Johnson kan iedereen leen maar gissen. Dat gebeurt ook wel en daaruit blijkt dui delijk dat niemand iets g van de verontschuldigingen® de Canadezen aanvoeren. Nie mand houdt rekening met botage. Atletiekcoach Wil Westi voert Johnsons ongerustheii aan als motief. Westphal: „Johnson had problemen om c tijd klaar te zijn voor de Spelet na zijn hamstring-blessure.ft nederlagen tegen Lewis I» Zwitserland) en Calvin Sm® (in Duitsland) moeten hem it paniek gebracht hebben. Ai ders zou ik het ook niet weten" Van onze speciale verslaggever SEOUL - Carl Lewis, die® het goud van de 100 mee krijgt en nog kans maakt? vier plakken van het edeW metaal, en zijn manager J# Douglas werden rond 3.# uur in de nacht van maat' dag op dinsdag op de hoos1' gesteld van de doping-p® kelen rond Ben Johns1" door een telefoontje vanl* wis' broer. „We hebben er even over praat, maar daarna is C» weer naar bed gegaan, want* moet nog twee medailles P® beren te pakken", liet f Douglas weten. Vorig jaar na de wereldkam pioenschappen in Rome pWj ste Carl Lewis vraagtekens K de 'groei' van zijn tegenstrew Hij insinueerde toen dat J®" son niet op een eerlijke maW' aan die spierenbundels wasïr komen. Daarom zegt Douglas nu» ook: „Carl was niet echt va' baasd, toen hij het nte®1 hoorde. Alleen dat het hier® dens de Spelen gebeurt,1 baast ons. Ik hoop alleen Johnson niet het slacht®* geworden is van falsificatie® Van onze speciale ve SEOUL - Via ee zege op Daniela cheva rekent Be sekoop erop in de nales van het Oly feltennistoernooi een op een Azia speelster te stui mee de Jeans g dat de 27-jarig woudse achteraf dige tevredenhei (vermoedelijk) treden op het int 01 Van onze speciale ve Olympische ka makker Bernd ker in de zak c tiende en eerste halve minuut d wielerwedstrijd! De Nederlandse pli felle Oranje in de geregeld voorin hac was in de periode d; singen geforceeri slechts vertegenwi Tom Cordes. Een Ampler met Henn Lahde bij het bej laatste ronde, werq gecounterd. De sloot echter niet maar nam vrijwel mee en moest eve| van zijn achtervolg; spel van actie en door een honderd werd gespeeld. Er kwam geen voor de Nederlam (Tsj) pakte onmii draad weer op en tal renners op zijn en de Italiaan Pellii sten, maar vervi Ludwig. De Oostc acht jaar geleden zijn eerste (zilvere sche medaille vero- ploegentijdrit, ha overgehouden voor aanval. Slechts Be kon mee in de besli: De Westduitser hardst in de laatste hoewel hij zich kan weten in de einds een man die ook op de snelsten behoort, koos echter het hal de lege dop en toor zo gelukkig als L geen enkel problee; de eindsprint en tie DAMES Halve finales: Vereni Sovjetunie 102-88 (50-5 Om de vijfde plaats: Tsjechoslowakije 81-7 Finale: Verenigde Ste slavië; om de derde p] unie - Australië. Lichtwelter (tot 63,5 kwartfinales: Myrberj door knock-out in eersj Rodriguez (Mex), cl wint op punten (3-2)? (VSt), Janovski (Sov) I ten (5_o) van Mwamb: (WD1) wint op punt? jodnomdar (Mon). VUeggewïcht (tot 5< kwartfinales: Gonzale van Kotey (Gha) wall (OD1) wint op punt< Abed (Alg), Skriabin punten (3-2) van Dele Kim (Zko) wint op pur Todorov (Bul). Lichtgewicht (tot kwartfinales: Cramne °P punten (4-1) van Fnkhbat (Mon) wint o O) van Marjouane (Ma: wint op punten (3-2) prenski (Bul), Zülow 0 Pwüen (5-0) van Hega; Middengewicht (tot 7 kwartfinales: Sande Punten (5-0) van War Maske (OD1) wint op van Mastrodonato (Ita Wint op punten (3-2) (Hon),Marcus (Can) u ten (5-0) van Ottke (W? Licht-vlieggewicht kwartfinales vvöt) wint op punten son (Can), Isaszegi (E Punten (3-2) van Sas Serantes (Phi) wint del scheidsrechter in derc M Jirth (Mar), Hristo- °P Punten (5-0) van Halfzwaargewicht (t fvcS?'' kwartfinales vstlwmt op punten 5 m"' Petrich (Pol) wi van Elnagar (Joe) wint op punten hasamba (Ken), Tsjan "int op punten (5-C Klasse tot 110 kilogra vitsj (Sov) 455 kg

de Stem | 1988 | | pagina 6