naar k groei liteit' t wegnemen Minister en Kamer oneens over stormvloedkering VAKCENTRALE STELT BEHOUD AFTREKPOST TER DISCUSSIE CNY wil premie voor langdurig werkloze Vennootschaps-belasting later omlaag I iezelUd BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Breda gebrandmerkt T ransportgroep Van der Graaf koopt Appels bv E STEM BINNENLAND WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 KEUZE TUSSEN UITSTEL DIJKVERSTERKING OF EXTRA BELASTING :N )EN HAAG (ANP) - De vakcentrale FNV stelt de iscale aftrek van de hypotheekrente voor hui zenbezitters ter discussie. Vrouwen chronisch besmet met geelzuchtvirus <V V3 NIEUWSOVERZICHT Nieuwe fraudebestendige Eurochequepas Poppenspelprijs naar Marijke Meijer Scholen bederven vaak stages studenten Aanpassing rechterlijke organisatie nodig Stichting bepleit mid-lentevakantie werkt aan het voorkomen van preventie en krijgen daarvoor nu de rekening gepresenteerd in de vorm van een stijgend aantal delicten, zo leek de mi nisteriële suggestie. Criminaliteitspreventie móet wel, omdat het er niet in zit dat gemeenten op korte termijn veel extra politieper soneel zullen krijgen. Ener zijds omdat er geen geld voor is - de politie moet zelfs en kele duizenden banen inleve ren - en anderzijds omdat, volgens Berghuis, het idee achterhaald is dat we de cri minaliteit afdoende kunnen aanpakken door weer een blik agenten open te trekken. Nee, het zal potentiële cri minelen onmogelijk moeten worden gemaakt om hun 'vak' nog uit te oefenen „En daar-, voor zullen gemeentebesturen allereerst zelf de criminaliteit in hun eigen stad moeten ana lyseren. Ze moeten te weten komen waarom nu juist in die wijk zoveel in huizen wordt ingebroken of waarom juist rond die ene school zoveel vernielingen worden aange bracht. Pas dan kunnen ge meenten een gericht preven tief beleid gaan voeren". T28 cie een e'. de ~rt en de- g - als ap- an ~r- dis de tes de ein de en de ge- de verbeelding en beantwoorden niet aan wat de gemiddelde Amerikaan van het ruimtevaarprogramma ver wacht. Onder die omstandigheden is het vrijwel uitgesloten dat de politici miljarden dollars zullen blijven uit geven voor een programma dat de Amerikaanse belastingbetalers emo tioneel koud laat en waarvan de re sultaten alleen maar uiterst abstract zijn. De afgelopen 32 maanden is alle energie gericht op het verbeteren en weer vliegklaar maken van de space shuttle-vloot. Maar nu die miljarden verslindende inspanning achter de rug is, wordt de roep om een nieuwe definitie van het gehele ruimte vaartprogramma weer hoorbaar. De bijkomende vraag is of het echt no dig is dat Amerika zijn leidende po sitie in de ruimte kost-wat-kost moet herwinnen en of bemande ruimte- vluchten echt bijdragen tot het inter nationale prestige van de VS. Er zijn praktischer, minder gevaarlijke en zelfs goedkopere doelstellingen denkbaar die wetenschappelijk het zelfde resultaat opleveren, maar die tot nadeel hebben dat de VS de in druk wekken dat ze de leiding op het stuk van de ruimtevaarttechnologie blijvend willen afstaan aan de Rus sen en zelfs aan de Europeanen. De Discovery-astronauten Frede rick Hauck, Richard Covey, John Lounge, David Hilmers en George Nelson weten dat hun missie moet slagen, juist om politieke en psycho- logiche redenen. De toch al geschon den reputatie van Nasa staat op het spel. Nasa weet dat de space shuttle het enige voertuig in de westerse we reld is dat mensen in de ruimte kan brengen. De ontwikkeling van een geheel nieuw concept voor de be mande ruimtevluchten zal vele jaren duren en miljarden dollars verslin den en is daarom onmogelijk. Voor Nasa en Amerika is er derhalve geen weg meer terug. ar hij ewone s veel n vele zich al n uit- g. Ook 3 eens, r-een moge- tkelijk waar in an- itspre- itie en >nkam et aan lieuwe [aarse- jgeroe- kiezers :e par- et tij te artijen zeker aarste, opmo- en ne- rin re- c is', zo in de in een tiachts- ;n aan huiving igelver- dichting onvermijdelijk zijn'. Met als gevolg, dat uiteinde lijk het verschil tussen ge wone rechter en al die tussen rechter en burger geschoven colleges verdwijnt. De anar chie compleet. Waar dit al toe leidt, weten de Erasmus-juristen niet. Ligt dat de rechtsgelijkheid er on der te lijden heeft. E. de Ko ning-De Jong rond haar bij drage aan de bundel af met: 'De verantwoordelijkheid voor de handhaving van de rechtsstaat moet terug naar de regelgever. Die dient er zich van bewust te zijn, dat het huidige beleid een stroom van wetgeving en pseudowet- geving over de samenleving uitstort, waardoor een zware wissel getrokken wordt op de legitimiteit'. De studie 'strafrecht en rechtshandhaving', die in feite een ondersteuning is van overheidsbeleid, krijgt in het licht van de kritiek uit de Erasmus-universiteit een be denkelijke kleur. De Telders- stichting geeft de eigen minis ter Korthals Altes zijn gelijk door de rechter voor kleine zaken indirect buiten werking te willen stellen. Alle aan dacht richten op een fractie van de wetsovertredingen, ook al zijn dat in de ogen van de samenleving de ergste vor men van criminaliteit, mis kent de rechten van de 'krui meldief'. FNV betwist hypotheekrente Minister Smit-Kroes ...ex- ra toeslag... FOTODESTEM/JOHANVANGURP Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Iedere burger moet meebetalen aan de stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg. Een meerderheid van de Tweede Kamer kiest voor deze op lossing voor de kosten van de stormvloedkering en wijzen het voorstel van mi nister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) af. De minister wil dat de water schappen eigenaren van onroe rend goed (huisbezitters, boe ren en tuinders) een extra toe slag laten betalen en met dat geld de stormvloedkering fi nancieren. Wanneer dat niet gebeurt, aldus Smit-Kroes, worden de dijkverzwaringen elders in het land op een lager pitje gezet en zullen niet 1998 maar pas tien jaar later gereed zijn. Het geld voor de dijk- verwzwaring gaat dan eerst naar de stormvloedkering en versterking van de dijken in Zuid-Holland. De provincies en de water schappen hebben unaniem ge protesteerd tegen het voorstel van Smit-Kroes. 'Onaanvaard baar. Die heffingen introduce ren een rechtsongelijkheid. Van een solidariteitsheffing is dan ook geen sprake.' De pro vincies vinden dat het rijk zelf moet opdraaien voor de finan ciering. De minister heeft voor de stormvloedkering gekozen, wij niet, is de strekking van hun boodschap. De Vaste Kamercommissie van Verkeer en Waterstaat zou gisteren met de minister over haar voorstel praten maar het debat is opgeschort naar vol gende week woensdag. Vast staat dat Smit-Kroes geen steun krijgt voor haar heffin genplan. Het CDA zal volgende week voorstellen iedere burger te la ten meebetalen aan de storm vloedkering. CDA'er Eversdijk heeft berekend dat dit elke Ne derlander een rijksdaalder per jaar kost. WD'er Blauw is ook voor het opleggen van een hef fing aan iedere burger. De PvdA wil de stormvloedkering financieren uit een belasting verhoging. rerwille van een rechtvaardiger verdeling van het voor ;olkshuisvesting beschikbare geld valt een aftopping van de aftrekbare hypotheekrente zeer wel te verdedi- zo blijkt uit de dinsdag gepresenteerde discussienota Bouwen aan een nieuwe solidariteit'. vernieuwing zijn ook noodza kelijk. Prof. Rosemann stelde dat investeringen in de volkshuis vesting ten onrechte uitslui tend als consumptieve uitgaven worden beschouwd. Die inves teringen hebben een positieve uitwerking op de bouwproduk- tie en werkgelegenheid, waar door ze zich enigermate terug verdienen. Van een terugtredende over heid - zoals Heerma stelt - wil de commissie weinig weten. De overheid moet een centrale rol spelen in het volkshuisves tingsbeleid, onder meer door binnen de beschikbare budget ten subsidies opnieuw te verde len. Daardoor ontstaat ruimte voor 'nieuwe accenten' in de volkshuisvesting, aldus Rose mann. De commissie erkent dat de beschikbare middelen schaars zijn, waardoor de noodzaak voor een doelmatig beheer aan wezig is. In dit kader wordt handhaving bepleit van het systeem van rijksleningen ter financiering van de sociale wo ningbouw. Door dat systeem is het laagst mogelijke renteni veau van toepassing, wat weer gunstig doorwerkt op de woon lasten. Rosemann noemde het 'uniek in de geschiedenis van de Nederlandse en internatio nale vakbeweging' dat een sa menhangende visie op de volkshuisvesting tot stand is gekomen. Tot nu toe beperkten FNV en bouwbond zich tot het plaatsen van kanttekeningen bij het actuele beleid. De nota is in opdracht van de (NV en de Bouw- en Houtbond ipgesteld door een onafhanke- commissie onder leiding van de Delftse hoogleraar Ro semann. Vakcentrale en bon- Jen zullen aan de hand van de nota uiteindelijk het volkshuis vestingsbeleid van de FNV vaststellen. FNV-voorzitter Stekelenburg maakte tijdens presentatie in Den Haag al duidelijk dat enige beperking van de aftrekbaarheid van hy potheekrente zeker aan de orde komt. Door de huidige regeling profiteren mensen met de hoogste inkomens en de duur ste huizen het meest. Stekelen burg noemde het onaanvaard baar dat in het jaar 2000 de in komstenderving als gevolg van de aftrek tegen de tien miljard pulden zal bedragen, ongeveer even veel als de begroting voor volkshuisvesting. De nota gaat uit van de doel stelling 'goede en betaalbare woonruimte voor iedereen'. Anders dan staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting in zijn nota 'Van bouwen naar wonen' stelt, is er volgens Ro semann c.s. nog steeds woning nood in Nederland. Tot 2000 zouden per jaar 100.000 nieuwe woningen moeten worden ge bouwd om in elk geval het te kort aan woningen niet te ver groten. De helft daarvan moet in de sociale huursector liggen en de andere helft in de koop sector, met de nadruk op de so ciale koopsector. Hogere inves teringen in de verbetering van bestaande woningen en stads- ELKE KEER als Breda in rapporten en analyses als het Sodom en Gomorra van de kleine criminaliteit wordt aangewezen, vliegen de autoriteiten ter plekke in de gordijnen. Nu onderzoekers van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum (WODC) Breda (en ook Roosendaal) hebben gebrandmerkt als 'een gevaarlijke stad' is het weer raak. De conclusies van de on derzoekers heten 'ongenuanceerd' te zijn, de conclusies worden ^betreurd', politiestatistieken worden 'lachspiegels' genoemd en 'Breda wordt in een verkeerd daglicht gesteld'. Zeker, er zit veel waars in de reacties van de Bredase autoritei ten. De cijfers over de kleine criminaliteit zijn nooit van graniet 9eweest. Het is niet zo moeilijk om, bladerend in een aantal offi ciële criminaliteitsrapporten, totaal verschillende cijfers te produ ceren over de ernst van de kleine criminaliteit. De onderzoekers van het WODC van het Ministerie van Justitie onderstrepen zelf, dat cijfers voor geregistreerde criminaliteit het Centraal Bureau voor de Statistiek bereiken door een haag van onzekerheden. De aangiftebereidheid bij het publiek kan per stad wisselen, de admi nistratieve discipline bij de politie is niet overal gelijk, het opspo- "ngsbeleid varieert. Bij de zogenoemde pro-actieve delicten, die de politie alleen registreert als ze er zelf op uit gaat, is het helemaal onzekerheid en ondoorzichtigheid troef. Als er meer fietsendiefstallen geregi streerd worden, is dat dan te danken aan de verhoogde inspan- ™n9 van de politie, het frequenter voorkomen van het delict of wellicht beide? Kortom: op de betrouwbaarheid van cijfers in cri- minaliteitsonderzoeken zal altijd wel veel vallen af te dingen, «jna elke delictsoort - we hebben het dan nadrukkelijk over de ^eine criminaliteit - wordt naar lokale of regionale gewoonte an- aers gewogen en beoordeeld. Tegen een dronken man in Bra- cant en Zeeland wordt nu eenmaal, ook door autoriteiten, anders aangekeken dan tegen een dronken man in de Randstad. Toch kunnen we ons niet aan de indruk onttrekken dat de jongste cijfers van het WODC door Bredase autoriteiten al te veel worden gebagatelliseerd. De betrouwbaarheid van de cijfers mag niet 100 procent zijn, hier en daar mogen zelfs appels met peren worden vergeleken, allemaal waar, maar de cijfers geven wel een indicatie. Zelfs als we op de cijfers een gigantische correctie toe passen - en okee, laten we de fietsendieven er voor het gemak even uithalen -, zelfs dan mag de zaak van de kleine criminaliteit ln Breda en Roosendaal alarmerend worden genoemd. Z°'an9 de betrouwbaarheid van de cijfers kan worden aange- ochten, zal er gehakketak blijven over de inschatting van de eeeie omvang van de kleine criminaliteit. Breda (en omgeving, ie zegt nadelige effecten van de 'criminele' Baroniestad te on- ervinden) zou dan ook snel een gedegen criminaliteitsanalyse oeten laten maken. Niet alleen om te kunnen 'afrekenen' met knnn^k6'6 Haa9se cijfers, vooral ook om de fundamenten te hot n? e^.?en onder een effectieve preventie. Want daar gaat Maa i Ur"ik om' ^°'n ana'yse is een kostbare aangelegenheid, tpn n de Bredase autoriteiten menen dat Breda telkens weer m 9estigmatiseerd wordt als een criminele topper, dan moet dat maar. Prinses Margriet en haar echtgenoot Pieter van Vollenhoven waren aanwezig bij de première van de musical Barnum in het Scheveningse Circustheater. Op de foto felici teren ze hoofdrolspeler Mike Burstyn rechts- fotoanp Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De Eerste Kamer heeft gis teren op de valreep geweigerd de verlaging van de vennootschapsbelasting te behan delen. De verlaging per 1 oktober komt in gevaar, omdat de Eerste Kamer pas vol gende week dinsdag het onderwerp afhan delt. Alleen als de Senaat akkoord zou gaan met te rugwerkende kracht voor de wet, is de datum van 1 oktober haalbaar. De Eerste Kamer voelt daar niets voor, temeer niet omdat een deel van het wetsvoorstel een verslechtering van de posi tie van de bedrijven met zich meebrengt. De Se naat heeft als regel dat de burger niet achteraf negatief verrast mag worden door wetswijzi gingen. Staatssecretaris Koning (Financiën) heeft nu de keuze om de ingangsdatum te verschuiven of het wetsvoorstel uiteen te halen, zodat de verla ging van de belasting wél per 1 oktober ingaat (voordelig voor de bedrijven) maar het verval len van de vermogensaftrek op een latere da tum (nadelig voor de bedrijven). In beide gevallen moet hij een wetswijziging maken, die hij eerst weer aan de Tweede Kamer moet voorleggen. De Eerste Kamer mag niets wijzigen in een wetsvoorstel en er alleen maar ja of nee tegen zeggen. Eventueel uitstel komt minister Ruding (Fi nanciën) niet slecht uit. Hij had in de Miljoe nennota 15 november als invoeringsdatum op gevoerd. Dat was de datum die ook tussen werkgevers en kabinet aanvankelijk was afge sproken. Ruding ging ervan uit dat 1 oktober niet meer gehaald zou worden. Het uitstel van anderhalve maand levert de schatkist 35 mil joen gulden op. COEVORDEN (ANP) - De transportgroep Van der Graaf heeft haar branche genoot Appels International uit Waalwijk overgenomen, aldus een bekendmaking van Van der Graaf. Appels is vooral gespeciali seerd in transport en expeditie naar het zuiden van Europa, het Verre Oosten en de Ver enigde Staten. De onderneming heeft behalve het moederbe drijf in Waalwijk een eigen vestiging in het Italiaanse Ver ona. Er werken bij Appels on geveer 130 mensen, die geza menlijk een jaaromzet berei ken van f 50 miljoen. Volgens een woordvoerder van Van der Graaf zal de over neming geen gevolgen hebben voor de werkgelegenheid, zij het dat Appels wel bezig is met een begin dit jaar ingezette re organisatie die een klein aantal banen kost. Bij Van der Graaf werken 450 mensen. De jaaromzet be draagt ongeveer f 150 miljoen. ROTTERDAM (ANP) - Van de ruim 79 vrouwen die bij reageerbuisbevruchting in het academisch ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam be smet zijn geraakt met het virus hepatitis B (geelzucht) zullen drie vrouwen moge lijk hun leven lang draag ster blijven van het virus. Dat is naar voren gekomen uit het bloedonderzoek dat het Rotterdamse ziekenhuis de af gelopen weken bij de vrouwen heeft ingesteld. De vrouwen kwamen tussen november vorig jaar en maart van dit jaar in aanraking met het virus doordat gebruik werd gemaakt van een kweekvloei- stof op basis van besmet bloed. Dit als gevolg van niet goed vastgelegde procedures en ge brekkige communicatie in het ziekenhuis bij de ivf-behande- ling (in-vitro-fertilisatie). Een blijvende besmetting met het geelzuchtvirus kan uit monden in een chronische le verontsteking. Ook geldt een verhoogd risico op leverkan ker, aldus een aan het Acade misch Medisch Centrum (AMC) ih Amsterdam verbonden des kundige. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het CNV (Christelijk Nationaal Vak verbond) vindt dat de over heid werkgevers financieel moet belonen als ze een langdurig werkloze in dienst nemen en houden. Een werkgever die iemand aanneemt die minstens een jaar werkloos is, zou na één jaar 5000 gulden moeten krij gen. Als hij tevens scholing aanbiedt, moet daar nog eens 5000 gulden bovenop komen. Volgens voorzitter Hofstede van de vakcentrale is dit de beste manier om iets te doen voor de ruim 300.000 langdurig werklozen in ons land. Hof stede maakte dit CNV-plan gisteren bekend op een pers conferentie: het CNV zal pro beren de politieke partijen, het kabinet en de werkgevers voor het plan te interesseren. Het CNV-voorstel lijkt op de wet van de PvdA-Kamerleden Vermeend en Moor. Volgens die wet worden werkgevers vrijgesteld van premiebetaling als ze een langdurig werkloze in dienst nemen. Op dit mo ment geldt dat voor mensen die langer dan drie jaar zonder werk zitten. Volgend jaar gaat 'Vermeend-Moor' ook gelden voor mensen die twee jaar werkloos zijn. Tot op dit mo ment heeft het welje 12.000 mensen aan een baan geholpen. Het CNV vindt dat niet vol doende. Daar komt nog bij dat de wet zijn aantrekkelijkheid verliest als in 1990 in ons land het nieuwe belastingstelsel wordt ingevoerd. In dat Oort- plan verdwijnen de werkge verspremies voor de volksver zekeringen. Het CNV kiest daarom niet voor een verdere uitbouw van Vermeend-Moor, maar voor een persoonsgebonden subsi die. De vakcentrale is minder gelukkig met plannen (van bij voorbeeld PvdA en NCW) om de loonkosten op minimumni veau te verlagen. „Dat leidt waarschijnlijk tot vervanging van beter betaalde werkne mers door goedkope krachten", aldus Hofstede. Ook vreest het CNV dat met dit soort alge mene maatregelen de echte De voorzitter van de CNV, Hofstede. - fotoanp langdurig werklozen niet wor den bereikt. Dat neemt overigens niet weg dat het CNV bereid is over verlaging van de loonkosten te praten. Hofstede daarover: „Maar alleen als het nettoloon niet wordt aangetast en er ver volgens weer een welvaarts- vaste koppeling wordt gebo den." Bij het eigen CNV-plan spe len die problemen allemaal niet, zegt Hofstede. Hier wordt de subsidie gekoppeld aan de werkloze. Pas als een werkge ver een werkloze een jaar in dienst heeft, wordt het geld uit gekeerd. Voor een werkloze die na twee jaar alsnog aan een baan wordt geholpen, wil het CNV tweemaal 5000 gulden subsidie laten geven. Voor een echt langdurig werkloze (drie of meer jaar buitenspel) moet maximaal vier keer 5000 gul den worden uitgekeerd. Werkgevers die naast werk ook studiekansen bieden, krij gen van het CNV nog een extra premie. In totaal kan dat tot 10.000 gulden oplopen. Hoeveel het hele plan kost, is niet bekend en evenmin is dui delijk hoeveel werklozen op die manier aan de slag worden ge holpen. Maar volgens Hofstede is dat niet echt van belang. „Het plan is altijd goedkoper dan de huidige situatie. Op dit moment krijgen werklozen im mers een uitkering en dat is al tijd méér dan 5000 gulden per jaar." En waar haalde Ben Johnson zijn doping? Natuurlijk, in Bre da, de crimineelste stad van Nederland. Breda is het stedelijk dopepunt voor de rest van Nederland. Volgens de cijfers is het in Breda levensgevaarlijk. Tussen Mark en aaah. Breda is nog geen knooppunt, maar wel een onontwarbare kluwen van criminaliteit. Intussen is bekend geworden dat Mr. B.J. baron van Voorst tot Voorst onze nieuwe staatssecretaris van Buitenlandse Za ken wordt. Met zo'n naam kun je nog eens aankomen in het buitenland. Die letters B.J. staan voor Berend Jan. Verrottes leuke naam. Als het hem op zijn eerste buitenlandse reis maar niet net zo vergaat als Berend Botje. Zo'n baron doet natuurlijk geen dingen die het daglicht niet verdragen kunnen. Hoewel, als hij uit de Baronie van Breda komt. Toch kun je niet ongestraft allerlei onaardige dingen over Breda zeggen. Minister Korthals Altes,'de man die zich maandag in negatieve zin over Breda uitliet, heeft gisteren aan den lijve ondervonden dat niets ongestraft blijft. De minister kwamvijf minuten gevangen te zitten in een lift. Als gevolg van een technisch mankement werd er gezegd, maar waarschijnlijker is dat een geheim Bredaas commando achter dit voorval zit. Uit veiligheidsoverwegingen doet Korthals Altes er betef toe om net als het Ajax-bestuur af te treden. De wraak van de woedende Breda-supporters zal immers vreselijk zijn. MERIJN AMSTERDAM (ANP) - Op 1 oktober introduceren de Neder landse banken een nieuw model Eurochequepas. Een hologram en de toepassing van een druktechniek met laserstralen moet de kans op fraude en misbruik van de pas onmogelijk maken, aldus de Stichting Bevordering Chequeverkeer. De nieuwe pas, met de kop van Beethoven in het hologram, wordt ingevoerd in alle Europese landen waar de Eurocheque wordt uitgegeven, in totaal twintig. Na 1 januari 1989 mogen, de oude pas en cheques niet meer worden gebruikt. De nieuwe lasertechnologie is ook gebruikt bij het inbranden van de naam, het pasnummer en het bankrekeningnummer. Deze gegevens kunnen daardoor niet meer wegslijten. AMSTERDAM (ANP) - Marijke Meijer heeft de Jan Nelissen- prijs voor poppenspel van het Amsterdams Fonds voor de Kunst gewonnen voor de voorstelling 'Klaasje ergens anders'. Het is de eerste keer dat deze vierjaarlijkse prijs van 10.000 gulden wordt uitgereikt. Meijer speelt sinds 1981 produkties voor kinderen van drie tot zeven jaar. De bekroonde produktie is volgens de adviescom missie zeer harmonieus. NIJMEGEN - Scholen van beroepsonderwijs frustreren vaak de stages in het bedrijfsleven, omdat ze een te grote vinger in de pap willen hebben. Experimenten om school en leren in de beroepspraktijk tot één geheel te maken zijn dan ook mislukt. Dat blijkt uit een onderzoek van de Nijmeegsé onderwijskun dige drs. Bert de Vries, die hierop volgende week hoopt te pro moveren. Bij de vernieuwing van het beroepsonderwijs dient het bedrijfsleven een grotere inbreng in de opzet van de stage te hebben dan de school. De school bleek er nergens in te slagen om belangrijke invloed te krijgen op het doen en laten van stagiairs. De laatsten zijn' veel beter af als ze niet steeds achter de vodden worden gezeten door de school. Volgens onderwijskundige De Vries moeten de scholen hun greep op de stages loslaten. DEN HAAG (ANP) - Fundamentele veranderingen in de recht spraak zijn nodig. De invloed van gestegen werklast, interna tionale ontwikkelingen én de voorstellen van de staatscommis sie ten aanzien van wijzigingen in de rechtspraak vragen om aanpassingen in de rechterlijke organisatie. Dit zei minister Korthals Altes van Justitie in Den Haag. Een pyramide van gerechten, met een grotere stroom zaken naar boven, omvangrijker colleges en voor een belangrijke ca tegorie zaken een groter aantal te doorlopen instanties. Zo schetste de minister een mogelijk toekomstbeeld van de rech terlijke organisatie in ons land als de voorstellen van de staats commissie tot het samengaan van burgerlijke en administra tieve rechtspraak hun beslag krijgen. Hij vroeg zich af of de door hem geschetste pyramide nog be antwoordt aan de eisen van een samenleving aan de recht spraak dat geschillen snel en op bevredigende wijze worden beslecht. ZIE OOK PAGINA ACHTERGROND DEN HAAG (ANP) - De Stichting Recreatie (een platform waarin onder andere toeristische belangenorganisaties het be drijfsleven en overheden zitting hebben) wil voor het basis- en voortgezet onderwijs een mid-lentevakantie in mei zien inge voerd. Daarnaast zouden de herfst-, voorjaars- en paasvakan tie moeten worden gespreid. De stichting schrijft dit in een evaluatierapport over de vakan tiespreiding in de jaren '86, '87 en '88. In het rapport pleit de stichting er verder voor de periode van de zomervakanties weer van negen tot tien weken te verlengen. De spreidingspe riode van de regionale bouwvakvakanties zou dan eveneens moeten worden vergroot. Volgens de stichting zijn de belangrijke voordelen van een goede vakantiespreiding meer rust en ruimte in toeristenge bieden, minder verkeersdrukte en files en minder druk op de f natuurgebieden. Daardoor zou bovendien het toeristisch be drijfsleven een betere dienstverlening kunnen bieden. De stichting wijst erop dat ook deze bedrijfstak met een betere va kantiespreiding is gebaat. Als namelijk de piekbelasting van de toeristische bedrijven vermindert leidt dit tot een gelijkma tige bezetting van de accommodaties gedurende het gehele jaar.

de Stem | 1988 | | pagina 3