m ENA 'Dreigende neergang gezondheidszorg' COÖRDINATRICE GAAT AL NA ENKELE MAANDEN WEG Wederom celstraf voor Middelburger Ambulance Sluiskil aangereden in Gent DORST Briljant en diamant Welfare werk Hulst viert 40-jarig bestaan Oostburg: Extra aandacht bijstandsvrouwen an Braks steunt Neeltje Jans Luchtmacht 'koopt' opleidingsplaatsen Hogeschool Zeeland Yisconcours in Gadzand 2 stuks 7 Waar Voor Je Geld. TOP BIJ ONZE SH0WR00MI jle Toyota modellen in voorraad! DIRECTEUR VOLKSGEZONDHEID BEZORGD OVER BEZUINIGINGEN GOES - Het Patiëntenplatform Zeeland, het am per een jaar oude overlegorgaan van pa tienten en ouderverenigingen, kraakt nu al in z'n voegen. Twee gewonden dij gasexplosie in Middelburg DUBBEL HUWELIJKSFEEST VOOR DE AXELSE FA Mn,TE RINN WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1988 OFFICIER: 'HOPELOOS GEVAL' Gestolen auto totaal vernield achtergelaten prijs. 3£0 bllen. O.a. 12 tulpen mt 10/11, [then mt 15/6 en 25 crocussen vanaf i kunststof bloempotten. 1-75 25=78 nd. Ook in uni. Polyester/ka lt 37/3843/44. 1655 |eha van elastisch katoen. In wit of 75-90 B/C en 75-85 D. vanaf *1655. Isserbladen. Voor practisch elk Vo. 35 cm 185516.75 40 cm Z.75 45 cm 265518.75 50 cm 121.75 vanaf 1655 erende fietsbanden. t>f naturel 1655 14.75 1655 16.75 para .2E55 19.75 isdag koopavond llag maandag gesloten '1170-2213 A5|J' leeds grote keus uit ±100 „First Class" occasion: Meer klasse minder kosten Jipeelhuislaan 156a Breda 076-712000 jlationstraat 12 Rijen 01612-3655 DE STEM VAN ZEELAND fan onze verslaggever MIDDELBURG - De bezui- ligingsdrang dreigt het ni veau van de gezondheids zorg aan te tasten. Mensen die in de sector werken ver liezen hun motivatie. Direc teur F. van Spanje van de provinciale raad volksge- londheid (RAVOZ) stelt dat somber vast in het jaarver slag 1987. In Zeeland gaat het volgens tem nog niet eens slecht, maar de toestand in het land over ziend, raakt Van Spanje 'wat teleurgesteld'. Hij wijst erop dat de verbanden binnen de ge zondheidszorg toch al los wa ren. Nu de bezuinigingen blij ven komen, is het 'ieder voor zich' en komt men helemaal niet meer toe aan afstemming van de sectoren op elkaar. De strijd om te overleven- 'struggle for life' - kan dodelijk zijn volgens Van Spanje. ,,U en ik krij gen daar vroeg of laat als patiënt mee te maken." In de beleidsuitingen van de over heid kan hij helemaal geen lijn meer ontdekken, 'ondanks, of misschien wel dankzij ver schillende ingehuurde organi satiebureaus'. „Hoe kan de burger nog geloof hebben in de over hem wakende overheid. Hoe lang houden woorden in deze tijd hun waarde nog," vraagt Van Spanje zich af. Er moet nodig rust komen in het veld van de gezondheids zorg, luidt z'n conclusie. En als de overheid de ene sector in krimpt, zal de andere meer armslag moeten krijgen. Dat gebeurt echter niet. „Inkrim ping van ziekenhuisvoorzie ningen veroorzaakt extra druk T27 op verpleeg- en verzorgingste huizen. Maar deze worden los van elkaar beoordeeld," klaagt Van Spanje, die ook vaststelt dat lapmiddelen niet meer hel pen en de werksfeer steeds slechter wordt. „Er zal straks een roep ont staan om iemand die de scher ven weer kan lijmen. De op bouw zal jaren vergen en weer het nodige geld gaan kosten. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald, is nog steeds een aanvaard gezegde," aldus de RAVOZ-directeur. Patiëntenplatform werkt niet' Van onze verslaggever Coördinatrice M. de Jong, nog maar enkele maanden aan het werk, heeft haar ontslag ingediend. Zij voert als re ien aan dat ze zich niet kan verenigen met de taakopvat tingen van secretaris P. Bouwman. pil het bestuur van het Pa- kntenplatform op een prakti- lïhe en doeltreffende wijze het Jiitgestippelde beleid ten uit voer brengen dan is een goed lunctionerend bureau een ab solute noodzaak", zo schrijft zij bi haar ontslagbrief. Haar ervaringen wijzen ech ter uit dat daarvoor professio- laliteit en een zekere mate van idfstandigheid nooodzakelijk Is. Mevrouw De Jong dacht bij haar aantreden dat het Patiën tenplatform een bureaumede werkster had aangetrokken om het bestuur van een aantal praktische zaken te ontlasten, temeer daar dit uitdrukkelijk i de wervingsadvertentie had estaan. Zaken als het onder steunen van de lid-vereni- jingen en het onderhouden van mitacten. MIDDELBURG - Minister G. Braks (Landbouw en Visserij) heeft het Zeeuws provinciebestuur ruim 1,3 miljoen gulden toegezegd. Het geld is bedoeld als bijdrage ia de ontwikkeling van Neeltje Jans tot recreatie- en natuur gebied De provincie en de ge meente Veere hadden 2,2 mil joen gulden gevraagd Braks wil het geld vooral besteden aan het natuurplan voor Neeltje Jans, waarvan hij en kele onderdelen, zoals een vo geleiland, echter niet ziet zit ten. u» i MIDDELBURG - Bij een gasexplosie in een woning aan de Naereboutstraat te Middelburg raakten gister- worgen twee mensen ge wond. Beiden werden met brandwon den en een shock per ambu lance overgebracht naar het gasthuis in Middelburg. Na de expolitie brak geen brand uit Waar de schade beloopt volgens de politie in de duizenden gul dens. Bij de aansluiting van de ka beltelevisie aan de woning werd door de installateur per jwgeluk een gasleiding door boord. Het lek werd door mon teurs van de PZEM gedicht. Bij het aanbrengen van een Weuwe verbinding in de wo- wug, waarbij gebruik moest Worden gemaakt van laswerk- lamheden bleek dat er zich onder de vloer nog gas bevond oaf exploseerde. Daarbij wer- jen de bewoner, de 78-jarige en de PZEM-medewer- wer AV. (46) uit Middelburg gewond. „De ervaring van de afgelo pen maanden leerde echter dat deze taken niet zelfstandig konden worden verricht. Bij bijna iedere vorm van taakuit oefening moest de secretaris om goedkeuring worden ge vraagd. Van het opbouwen van een efficiënt werkend bureau kan zodoende geen sprake zijn", zo concludeert mevrouw De Jong. Gegeven deze situatie en het feit dat enig perspectief tot verbetering ontbreekt leek het haar raadzamer de pijp maar aan Maarten te geven. Een na dere toelichting was niet te verkrijgen want de coördina trice is met vakantie. Met de ontslagaanvrage is een nieuw dieptepunt bereikt in de bestuursproblematiek waarmee het Patiëntenplat form Zeeland kampt. Voorzit ter J. Boersma bevestigde de ontslagaanvrage van mevrouw De Jong maar wilde verder geen commentaar geven. Elk woord was volgens hem te veel en zou olie op het vuur kunnen gooien. Ook al omdat is afge sproken de gang van zaken nog eens zes maanden aan te zien. Inmiddels heeft de Zeeuws- Vlaamse vereniging Samen Beter, lid van de stichting, de hulp van de directeur van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid (RAVOZ) in geroepen. Die zou een bemid delende rol moeten spelen en het bestuur de eerstkomende tijd begeleiden bij zijn verga deringen. Bij het platform zijn dertien (patiënten)organisaties die in Zeeland werken, aange sloten. De RAVOZ kan de brief van Samen Beter, waarin gewezen wordt op de strubbelingen bin nen het bestuur van het Pa tiëntenplatform, op zijn eerst volgende vergadering bespre ken. Van onze correspondent AXEL - De familie Rinn in Axel vierde gisteren een dubbel feest. Het echtpaar C. Rinn-Ver- schelling herdacht de dag waarop het 65-jaar gele den in het huwelijk trad. Een mijlpaal die niet on opgemerkt voorbij ging. Als bijzonderheid kan wor den vermeld dat ook het echtpaar L. Rinn-Dieleman, broer en schoonzuster van het briljanten paar, gisteren zestig jaar was getrouwd. Alle vier zijn in Axel gebo ren en getogen. Allen genie ten nog een goede gezond heid. Het echtpaar Rinn-Ver- schelling, respectievelijk 85 en 87 jaar oud bewoond sinds 1975 een woning behorende bij het bejaardencentrum De Vurssche aan de Roosevelt- laan. Uit het huwelijk zijn twee kinderen geboren. De heer Rinn werkte eerst in de landbouw. Later werd hij tuinier bij de Nederlandse Stikstof Maatschappij (NSM) in Sluiskil, waar hij tot aan zijn pensionering werkte. Hij leest nog veel, doet de eigen boodschappen en het echt paar gaat nog regelmatig ter kerke. Het diamanten echtpaar L. Rinn-Dieleman, hij 91 en zijn echtgenote 81 jaar oud heeft vier kinderen en er zijn vijf kleinkinderen. Ook hij werkte voornamelijk in de landbouw en in de winter maanden in de Terneuzense havens. Hij is nog een lief hebber van het biljartspel dat hij beoefent in het ge- Het echtpaar C. Rinn-Verschelling en L. Rinn-Dieleman. bouw 't Trefpunt in Axel. Verder houdt hij van tuinie ren. Namens het gemeentebe stuur van Axel kwam gister middag wethouder H. de Mul beide echtparen zijn geluks wensen aanbieden. In de FOTOWIM KOOYMAN avonduren was er in het ver enigingsgebouw aan de Kerkdreef een druk bezochte receptie. HULST - Het Welfare werk, een onderafdeling van het Rode Kruis, viert dit jaar het veertig-jarig bestaan. De af delingen Hulst, Kloosterzande, Axel en Terneuzen kwa men gisteren bijeen in 'Den Dullaert' in Hulst. Hier werd een feestelijk programma afgewerkt. Gisteren was het feest en de De mensen van het Welfare werk aan de bingo FOTOWIM KOOYMAN ren De aanwezigen werden begroet door P. Apers die namens de kringcommissaris sprak. „Min- der-validen die een hobby of een goede vrijetijdsbesteding hebben kunnen ingeschakeld worden in het welfare werk. Dan snijdt het mes aan twee kanten", aldus Apers Vertegenwoordigers van het kringbestuur en de plaatselijke afdelingen waren present om de welfare-mensen te felicite- afdeling Hulst had ook een le vend bingospel op poten gezet. De verloting in de pauze bracht geld in het laatje en vele blijde gezichten want er waren heel wat prijzen te verdelen. De dames uit Kloosterzande bezongen de Zeeuwse produc ten. Axel pakte uit met een bij zondere modeshow en de leden uit Terneuzen brachten de zaal in vervoering met een aantal meezingers en het Welfarelied. ';an onze verslaggever OOSTBURG - Qok in 1989 ^dient de achterstandsi- juatie van vrouwen-in-de- wjstand bijzondere aan dacht, aldus het college van en W van Oostburg. vrouwen, en degenen die eens langer op een RWW-uit- kering zijn aangewezen, raken in toenemende mate in de fi nanciële problemen, zo laat het dagelij k bestuur van de ge meente weten. Hoewel de financiële moge lijkheden van de gemeente ook niet groter zijn dan elders vindt het college dat ook in 1989 het beleid erop gericht moet zijn deze mensen daadwerke lijk bij te staan. Bepaalde mo gelijkheden dienen ook in de toekomst gehandhaafd te blij ven 'of versterkt te worden, zo staat te lezen in de begroting 1989. Gedacht wordt hierbij aan het gemeentelijke steunfonds, het saneren van schulden via een borgstelling, afschrijving en kwijtschelding van belas tingen en/of heffingen en eer gratis abonnement op de bi bliotheken in de gemeente. Verwacht wordt dat in 1989 de werkloosheid in Oostburg zal schommelen tussen de acht en negen procent van de afhan kelijke beroepsbevolking. La ger dan het landelijk gemid delde dat rond de veertien pro cent schommelt. Dat neemt echter niet weg dat ook volgend jaar vijf- tot zeshonderd Oost burgers de gevolgen van werk loosheid zullen ondervinden. Hoewel van alles in het werk wordt gesteld aan dit proble men paal en perk te stellen verwacht het Oostburgse col lege niet dat het aantal uitke ringsgerechtigden zal afnemen. VLISSINGEN - De Koninklijke Luchtmacht heeft twintig opleidingsplaatsen 'gekocht' aan de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. De Zeeuwse school is daarmee een van de vier insti tuten, waarmee de luchtmacht een dergelijk contract heeft afgesloten. De eerste lichting stu denten is inmiddels al aan het werk gegaan in Vlissingen, waar ze zich hebben verspreid over HTS, HEAO en het Mari tiem Insituut De Ruyter. Ze blijven in principe twee jaar. Daarna beziet de luchtmacht, die op deze manier gekwalifi ceerd kader wil kweken, of men het zelf over neemt of dat ze nog lan ger in Vlissingen moeten blijven. De overeenkomst met de luchtmacht is een van de bewijzen dat het zoge naamde contract-onder wijs een steeds hogere vlucht neemt. De bedoe ling daarvan is dat het bedrijfsleven of andere instellingen gespeciali seerde kennis kopen van de Hogeschool, die sinds enige tijd een 'kenni- stransferpunt' rijk is. Soms gaan docenten daarvoor de bedrijven in, in andere gevallen - zo- «als nu met de lucht macht - komen mede werkers van de contract partner naar Vlissingen. Vooral het Maritiem In stituut De Ruyter boert goed met het contract onderwijs. Zo heeft deze tak van de Hogeschool Zeeland voor 1990 een kleine vier ton geraamd als inkomsten uit deze nieuwe vorm van scho ling. MIDDELBURG - 'Een hopeloos geval' zo noemde officier van justitie mr. Tempel dinsdag voor de politierechter de 23-jarige MM. uit Middelburg. Al zo'n jaar of zeven is M. ver slaafd aan drugs. Om hierin te kunnen voorzien worden er door hem aan de lopende band inbraken gepleegd, waarvoor hij al vele malen werd veroor deeld. Ook nu weer stond de Mid delburger terecht voor een se rie inbraken in woningen in de periode december '87 tot en met maart van dit jaar. Hierbij werden sieraden, geldkistjes en video-apparatuur buitge maakt, die steevast werden ge ruild voor heroïne. Een afkickpoging in een ont wenningskliniek had niet mo gen baten, en ook dinsdag bleek M. niet gemotiveerd om te ont wennen. 'En dan blijft er niets anders over dan de gemeen schap enige tijd te verlossen van de door M. veroorzaakte onrust en angst', aldus de offi cier die een gevangenisstraf eiste van vier maanden. Politierechter mr. Van Dijk kon zich hierin vinden, en von niste conform. Bovendien zal de Middelburger de twee we ken die hem bij zijn laatste veroordeling voorwaardeliik Van onze correspondent VLISSINGEN - Dieven hebben niet alleen een dure auto gestolen, ze hebben het voertuig na gebruik ook nog eens grondig vernield. Vanaf een parkeerplaats aan de Kenau Hasselaarstraat te Vlissingen is namelijk in de nacht van maandag op dinsdag een vrijwel nieuwe Opel Ome ga, waarde 63000 gulden gesto len. Kort nadat de gedupeerde, de Vlissinger MV. aangifte deed van vermissing van zijn personenauto kwam van de rijkspolitie te Woensdrecht be richt dat het betrokken voer tuig terug was gevonden op een industrieterrein bij Woens drecht. Overigens niet meer in zo'n goede staat. Men had het voertuig dusdanig beschadigd dat het als totaal vernield moet worden beschouwd waren opgelegd, eveneens als nog moeten uitzitten. De negentien-jarige Vlissin ger FV. liep in de avond van 23 mei 'toevallig' langs een wo ning, waarvan de deur 'op een kier' stond, zo verzekerde hij de politierechter. Hoewel hij 'dat niet van plan was' sloop hij naar binnen om er vervolgens vandoor te gaan met foto-ap- paratuur en een set keuken messen. V. werd veroordeeld tot drie weken voorwaardelijk en een boete van zevenhonderd gulden. De 27-jarige H. van A. (even eens uit Vlissingen) liep al we ken 'te zoeken' naar een stei- gerpijp die hij nodig had. 'Ik wist niet dat je die dingen kon kopen of huren, en besloot toen maar er een te gaan halen', al dus Van A. voor de politierech ter. Op een bouwplaats vond hij tenslotte de meest geschikte pijp, maar terwijl hij het ding op zijn auto bond werd hij door de politie betrapt. De arresta tie, het verhoor en de 'poespas' die daarop volgden, vond de Vlissinger maar 'pure flauwe kul'. Dat was dan ook de reden dat hij niet was ingegaan op het schikkingsvoorstel van tweehonderd gulden. 'Ik wil gewoon vrijspraak', zo begon de man. Maar de politierechter dacht daar anders over en hield Van A. voor dat er door grote en. kleine criminelen jaarlijks voor tonnen aan bouwmateria len wordt gestolen. Van A. werd dan ook niet vrijgespro ken en alsnog veroordeeld de boete van tweehonderd gulden te betalen. CADZAND - De visclub ZHV de Wielingen houdt zondag 2 oktober een inter nationaal Zeehengelcon- cours. Er zal gestreden worden om de Tweede Grote Prijs van Cad- zand. Vanaf het strand mag ge vist worden met één hengel(al- leen natuurlijk aas). De mensen kunnnen zich zondag laten inschrijven bij Du Commerce in Cadzand-Dorp van 7.30 uur tot 10.00 uur. Van onze verslaggever GENT SLUISKIL - Maandagavond rond 21.00 uur kwam een ambulance van het ziekenhuis in Sluiskil, met een pa tiënt onderweg naar het Academisch Ziekenhuis (AZ) in Gent, op de Kennedylaan in botsing met een Belgische per sonenauto. De bestuurder van de perso nenauto reageerde niet attent genoeg op de ambulance die met zwaailicht en geluidssig nalen een door verkeerslichten beveiligde kruispunt overstak. De vervoerde patiënt klaagde na afloop over wat kneuzingen en zijn echtgenote, die ook in de ambulance zat, werd voor observatie in het AZ opgenomen. Hier werd ook de chauffeur van de Belgische auto opgenomen. De ambulancechauffeur kwam met de schrik vrij. De begeleidende verpleegkundige had een gekneusde pols. De ambulance werd maan dagavond nog opgehaald door de Terneuzense leverancier van het anderhalf jaar oude voertuig. De medische appara tuur werd gistermorgen over geplaatst in een andere ambu lance. Onbekend is nog of de aangereden ambulance als ver loren moet worden beschouwd

de Stem | 1988 | | pagina 11