22.656,- Mafia vermoordt hoge Siciliaanse rechter Reagan wil internationale conferentie over chemische wapens EXTRA LENINGEN TEGEN LAGE RENTE VOOR SCHULDENLANDEN BUITENLAND Kies 't ooiste uit een t aak vol mode. Turkse premier blijft ondanks forse nederlaag Dukakis haalde meeste voordeel uit tv-debat i (Ier meer mesmode TOPCARAVANS NIEUWSOVERZICHT Opnieuw doden in bezette gebieden Israël ping OLMENVELD Vlucht Roemenen in ambassade Hongarije Aardbeving van Pakistan tot Tokyo Rakowski wordt nieuwe premier Polen Slechte opkomst bij verkiezingen Frankrijk Zuidafrika wil 'multiraciale' woonwijken Oppositie Burma naar verkiezingen DE STEM BUITENLAND DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 BERLIJN (ANP) - Japan gaat de schuldenlanden in de Derde Wereld helpen met extra leningen te gen lage rente die zullen zijn gekoppeld aan pro gramma's voor economische aanpassing van het Internationale Monetaire Fonds (IMF). rRAAT 27-29 - TERNEUZEN DAAR STAAT DE WERELD AN GENERAL MOTORS ACHTER. gelijke Hollandse caravan voor een geslaagde vakantie! ialer voor geheel Zeeland: g 5 - Serooskerke - Tel. 01189-2040 j.g.g. 1285 (gem. Veere) /ens dealer van TABBERT. uw dealer van IFA caravans degelijk en niet duur. ARADISO vouwcaravans iren en/of verkopen stacaravans. Zowel nieuw als gebruikt. 'rradig 50 gebruikte toercaravans ANKARA (AFP/RTR) - De Turkse premier, Turgut özal, heeft maandagoch tend voor de nationale tele visie verklaard niet te zul len aftreden. özal sprak nadat de voorlopige uitslag van het referendum van zondag aantoonde dat de oppositie een overwinning be- aaalde. Van de Turkse kiezers verwierp 65 procent het voor stel van de regering de ko mende gemeenteraadsverkie- ijngen met vier maanden te vervroegen. Rond 35 procent steunde het regeringsvoorstel. Een vermoeid ogende pre mier Özal verklaarde voor de Turkse televisie dat hij wil voortgaan 'het volk nog vier jaar te dienen'. De premier had vorige week aangegeven te zul len aftreden als de uitslag van het referendum niet bevredi gend zou zijn. De Turkse kiezers, voor wie de stemplicht geldt, konden zich zondag uitspreken over een voorstel voor een wijziging van de grondwet waarmee de regering de gemeenteraadsver kiezingen van april met vier maanden kon vervroegen. özal verklaarde dat de uit slag van het referendum aan geeft dat zijn Moederland-par tij nog altijd de grootste in het land is en dat er geen wijziging is gekomen in de steun van de bevolking. „De uitslagen zijn uitermate gunstig voor ons", zei de premier in een verkla ring. Özal sprak over de plan nen van zijn partij om de ont wikkeling van Turkije voort te zetten tijdens de rest van de parlementaire zittingsperiode tot 1992. De oppositieleiders, Erdal Inönu (van de sociaaldemocra tische Volkspartij) en Suley- man Demirel (partij van het juiste pad - conservatief) ver klaarden in hun reactie dat Özal het oordeel van het volk zal moeten aanvaarden. Medewerkers van de pre mier verklaarden dat de pre mier weliswaar bij het referen dum is verslagen maar dat de uitslag niet vernederend was. Maar in politieke kringen in Ankara werd de 65 procent 'nee'-stemmen een waarschu wing genoemd aan de regering dat veel Turken hun geduld verliezen bij de aanpak van problemen als de 78 procent hoge inflatie. Een hulsvrouw verklaarde 'ja' te hebben gestemd omdat Ózals regering voortduring van de stabiliteit betekent. Maar een hoge bankier in Is tanbul zei voor 'nee' te hebben gekozen omdat hij weinig ver trouwen heeft dat de premier tegemoet kan komen aan zijn verklaarde economische doe len. Ook de kwestie van het respecteren van de mensen rechten, waarop veel intellec tuelen aandringen, speelt daar bij een rol. „Hij (özal) is de beste van de alternatieven", al dus de bankier, „maar hij moet zichzelf en zijn regering weer op het j uiste pad zetten". Oppositieleider Inönu con cludeerde dat Özal zondag geen vertrouwensvotum kreeg van de kiezers. Maar hoge functio narissen van Özals Moeder- land-partij verklaarden dat de uitslag dicht genoeg ligt bij het resultaat van 36,3 procent dat de regeringspartij tien maan den geleden bij de algemene verkiezingen behaalde. Bush (links) en Dukakis tijdens hun debat. Van onze correspondent Jo Wijnen WASHINGTON - Het ziet er naar uit dat de democratische presidents kandidaat Michael Dukakis zondag avond het meeste voordeel heeft ge haald uit het het debat met zijn re publikeinse tegenstander George Bush. Ofschoon de meeste grote opiniepeilin gen nog niet zijn afgerond, had Dukakis duidelijk de leiding in een ABC-peiling onder 639 kiezers. Dukakis werd door 44 procent van de respondenten als win naar uitgeroepen. Slechts 36 procent van de ondervraagden vond dat Bush het de bat had gewonnen. Dukakis werd ook door een zeer klein, maar zorgvuldig uitgekozen kiezerspan- nel van de kabeltelevisiemaatschappij CNN als winnaar uitgeroepen. Ook de meeste politieke commentatoren vonden dat Dukakis, vooral op het stuk van de binnenlandse politieke vraagstukken, duidelijk had gewonnen. Tot eenzelfde conclusie kwamen ook de opiniepeilers van de Dukakis-cam- pagne zelf. Die lieten weten dat hun on derzoek had aangetoond dat hun kandi daat met kop en schouder boven Bush uitstak. Bovendien gaven ze een lijst uit waarop de '15 feitelijke vergissingen' die Bush heeft gemaakt, stonden aangege ven. Overigens heeft het campagneteam van Bush zijn kandidaat eveneens tot winnaar van het debat uitgeroepen. Dat deed ook president Reagan die Bush 'excellent' noemde en daaraan toe voegde dat de vice-president „de enige was die echt de feiten op tafel legde". Gevraagd naar wat hij van Dukakis vond, antwoordde Reagan: „Hij deed me niets". Niettemin werd maandag duidelijk dat Bush zichzelf over twee onderwer pen in moeilijkheden heeft gebracht. Toen Dukakis hem uitdaagde aan te ge ven of hij vrouwen die zich laten aborte ren als criminelen wil zien, antwoordde Bush: „Ik ben het niet die de straffen be paald". Maandagmorgen gaf de Bush- campagne een verklaring uit waarin het heette dat de vice-president 'de vrouw die abortus pleegt eerder als een slacht offer wenst te zien.' Bush faalde volkomen toen Dukakis hem uitdaagde te zeggen van welke wa pensystemen hij zich zou willen ontdoen. De vice-president had tevoren gezegd dat hij tal van wapensystemen kende waarvan de ontwikkeling, volgens hem, moet worden gestopt. Bush gaf toen drie systemen aan, waarvan er twee al ge ruime tijd zijn opgedoekt. „Het is opmer kelijk dat Bush de feiten zo slecht kent", aldus senator Bentsen, de democratische kandidaat voor het vice-presidentschap. Het tweede debat tusen Bush en Du kakis wordt op 13 of 14 October in Los Angeles gehouden. Voor die tijd treden de kandidaten voor het vice-president- schap, de senatoren LLoyd Bentsen en Dan Quayle tegen elkaar in het krijt. Van onze correspondent Gerard Kessels ROME - De mafia heeft een van de hoogste rechters van Sicilië vermoord. De 66-ja- rige Antonino Saetta werd zondagnacht klem gereden en met kogels doorzeefd. Ook Saetta's volledig invalide 35-jarige zoon Stefano, die bij zijn vader in de wagen zat, overleefde de aanslag niet. Saetta was de president van de eerste kamer van het ge rechtshof van Palermo. In die functie moest hij veel belang rijke mafia-zaken behandelen. Zo bevestigde Saetta in hoger beroep het vonnis van levens lang tegen de 'mafia-paus' Mi- chele Greco en zijn broer Sal- vatore. De moord op Saetta wordt in Sicilië gezien als een waarschuwing van de mafia aan het adres van de justitie en de staat. De boodschap van de mafia is duidelijk: iedere rechter die de georganiseerde misdaad aanpakt moet vrezen voor zijn leven. Opvallend is dat nu voor het eerst een aanslag wordt ge pleegd op een 'gewone' rechter. Alle eerdere slachtoffers waren onderzoeksrechters, die de ma fia met hun speurwerk voor de voeten liepen. Saetta was ook de man die naar alle waarschijnlijkheid de beroepszaak zou moeten voor zitten van het 'maxi-proces' dat vorig jaar december in Pa lermo werd afgesloten. In dit grootste maf ia-proces aller tij den werden 430 bazen, killers en kleine 'soldaten' tot langdu rige gevangenisstraffen ver oordeeld. De moord op Saetta komt anderhalve week nadat de mafia in de buurt van de stad Trapani de rechter Al berto Giacomelli uit de weg ruimde. De aanslag op de Siciliaanse rechter was tot in de puntjes voorbereid. Alleen door de week wanneer hij aan het werk was in Palermo had Saetta een lijfwacht. Niet wanneer hij in het weekeinde bij zijn familie in de buurt van Caltanisetta was. Saetta en zijn zoon wer den vermoord toen de rechter in de nacht van zondag op maandag terug reed naar de Siciliaanse hoofdstad. Hij werd ingehaald door een auto en ge dwongen te stoppen. De killers troffen vader en zoon met een twintigtal kogels. ND WW* i President Reagan tijdens zijn afscheidstoespraak voor de igemene vergadering van de VN. - fotoanp NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse president, Ro nald Reagan, heeft maan dag in de Algemene Verga dering van de Verenigde Naties voorgesteld een in ternationale conferentie over chemische wapens bij een te roepen. De landen die het Geneefse Akkoord van 1925, dat het ge bruik van chemische wapens verbiedt, hebben getekend en andere staten die deze zaak ter harte gaat zouden tezamen moeten nagaan hoe verdere aantasting van dit akkoord kan worden voorkomen. Volgens het Amerikaanse staatshoofd heeft het gebruik van chemische wapens in de oorlog tussen Iran en Iraq de morele en wettelijke beperkin gen ondergraven waaraan deze wapens sinds het einde van de Eerste Wereldoorlog onderhe vig waren. Reagan maakte echter geen melding van be richten dat het Iraakse leger gifgas gebruikt tegen de in het noorden van het landen wo nende kurden, die bij tiendui zenden over de grens met Tur kije zijn gevlucht. Wij doen een beroep op alle landen, aldus de president, om samen te werken bij onderhan delingen over een controleer baar, werkelijk de gehele we reld omspannend verbod van chemische wapens in de Ge neefse Ontwapenings Confe rentie (GOC). „Het is de plicht van alle beschaafde landen om, controleerbaar en globaal, che mische oorlogvoering en het gebruik van gifgas voor eens en voor altijd te verbieden". Reagan, die voor het laatst als president van de Verenigde Staten de Algemene Vergade ring van de VN toesprak en die ook opriep tot een 'oorlog' tegen verdovende middelen, schetste een over het algemeen gunstig beeld van de internationale ontwikkelingen. De tegenstel lingen tussen Oost en West worden minder scherp, en er bestaat volgens hem uitzicht op een nieuwe periode van we reldvrede. De enige regionale kwestie die niet tot een oplossing komt, is volgens president Reagan 'de voortdurende verslechtering van de mensenrechten in Nica ragua' en de weigering van de 'kleine regerende elite' aldaar om de 'belofte tot democratie' aan de eigen bevolking en de internationale gemeenschap na te komen. De Sovjetunie zou in Mid- den-Amerika hetzelfde 'con structieve realisme' moeten to nen dat zij in andere regionale conflicten aan de dag heeft ge legd, zo zei de scheidende Ame rikaanse president. Aan 'de miljarden dollars hulp aan wa pens en munitie voor het sandi- nistische regime' in Nicaragua dient volgens Reagan een einde te komen. FOTOANP JERUZALEM (RTR/AFP/DPA) - Bij botsingen met Israëli sche militairen in de bezette gebieden zijn maandag twee Pa lestij nen doodgeschoten, terwijl een derde overleed aan de ver wondingen die hij vier maanden geleden had opgelopen. Bij de confrontaties tijdens de stakingsacties in de Gaza-strook en op de westelijke Jordaanoever, raakten voorts zeker 68 mensen gewond, zo verklaarden ziekenhuismedewerkers. Volgens offi ciële cijfers, die door een woordvoerder van het leger werden meegedeeld, vielen er 24 gewonden. De militairen maakten op grote schaal gebruik van plastic ko gels tegen de met stenen gooiende Palestij nen. Tot de staking was opgeroepen door de ondergrondse nationalistische en isla mitische leiders van de negen maanden oude Palestijnse op stand in de bezette gebieden. Tijdens de begrafenis (foto) werd ook fel geprotesteerd. SOFIA (AFP) - Hongarije en Roemenië voeren besprekingen over het lot van twaalf Roemenen van Hongaarse afkomst die eind verleden week hun toevlucht hebben gezocht in de Hon gaarse ambassade in Bulgarije. Bulgarije houdt zich buiten het delicate probleem, zo verklaarde de Hongaarse consul in Sofia, Geza Tavasz. De twaalf waren als toerist naar Bulgarije geko men. Zij komen uit het district Covasna in het oosten van Tan- sylvanië, waar het overgrote deel van de bevolking van Hon gaarse afkomst is. Zij hebben allen verwanten in Hongarije en hebben in de ambassade politiek asiel gevraagd. De actie van de Roemenen kan de toch al gespannen betrekkingen tussen Roemenië en Hongarije nog verder belasten, zo menen waar nemers. NEW DELHI (UPI) - Een aantal krachtige aardbevingen heeft in Centraal-Azië maandagochtend gebouwen doen instorten. In Japan werd eveneens een heftige aardschok gevoeld. Een aardbeving met een kracht van 7 op de schaal van Richter, vol gens een Indisch seismologisch instituut, met het epicentrum in het Hindu-Kush gebergte in Centraal-Azië bracht schade toe aan gebouwen in de Sovjetunie. Volgens het Sovjet-persbureau TASS werd de stad Chorog in de Sovjet-republiek Tadzjikistan getroffen, waar enkele gebouwen en fabrieken instortten. Per soonlijke ongelukken hebben zich voor zover bekend niet voor gedaan. Wel werden in de wijde omgeving mensen uit hun slaap gewekt. WARSCHAU (DPA/RTR) - De Poolse communistische partij heeft maandag Mieczyslaw Rakowski voorgedragen als nieuwe premier. Dit heeft het officiële Poolse nieuwsagent schap PAP gemeld. Het parlement zal vandaag over de voor dracht stemmen, maar het staat nu al vast dat Rakowski geko zen wordt. Hij wordt de opvolger van Zbigniew Messner, die vorige week aftrad wegens de kritiek op zijn economische be leid. De 61-jarige Rakowski maakt deel uit van het 15 leden tellende Politburo en is daarnaast lid van het partij recretariaat, waar hij de portefeuille propaganda beheert. In 1980 en 1981 was hij de man die namens de regering met het vakverbond Solidari teit onderhandelde, tot deze organisatie buiten de wet gesteld werd. PARIJS - De eerste ronde van de kantonale verkiezingen in Frankrijk heeft gisteren een record pan stemonthoudingen op geleverd. Slechts 52 procent van de 19 miljoen kiezers nam de moeite een afgevaardigde te kiezen voor de 'Conseil Général', het departementale parlement. Het was het slechtste opkomst percentage sinds de Tweede Wereldoorlog. De voorlopige resultaten van de eerste ronde duiden niet op in- grij pende veranderingen van het locale politieke bestuur, dat dankzij de de decentralisatiepolitiek van president Mitterrand aan invloed heeft gewonnen. De voorzitter van de Conseil Gé néral heeft de macht in het departement min of meer overge nomen van de prefect. KAAPSTAD (RTR) - Een buitenwijk van Kaapstad, die al twintig jaar geldt als een symbool van oppositie tegen de ras senwetten van de regering in Zuidafrika, zal mogelijk voor verschillende etnische groepen toegankelijk worden. In de wijk kregen sinds 22 jaar nog slechts blanken een woonvergunning. Volgens Chris Heunis, minister voor Grondwettelijke Ontwik keling, is het openstellen van 'district zes' van Kaapstad voor 'vrije vestiging', dat wil zeggen niet uitsluitend voor blanken, een zaak die de regering in Pretoria bij wet wil regelen. De wijk, waar in 1966 vele huizen van niet-blanken tegen de grond zijn gegooid, is steeds aanleiding geweest voor grieven van kleurlingen die er vroeger woonden. Bijeenkomst van de oppositie. foto ap RANGOON (AFP) - De leiders van het Nationaal Verenigd De mocratisch Front (NUDF), een van de oppositiebewegingen in Burma, hebben maandag bekendgemaakt deel te nemen aan de door het militaire bewind uitgeschreven algemene verkiezin gen. Radicale Burmaanse studenten daarentegen hebben aan gekondigd hun gewapende strijd tegen de machthebbers voort te zetten. Japan helpt Derde Wereld Dit is het belangrijkste nieuws in een communiqué dat maandag is uitgegeven na afloop van de vergadering van het Interimcomité van het IMF, het beleidsbepalende or gaan van het fonds waarin alle lidstaten zijn vertegen woordigd. De leningen worden verstrekt door de Japanse Export-Im port Bank. Hoewel de naam van de bank anders doet ver moeden worden de kredieten niet gekoppeld aan het afne men van Japanse goederen of diensten. Het geld zal vooral gaan naar ontwikkelingslan den met middelhoge inkomens, grotendeels Latijns-Ameri kaanse staten. Onduidelijk is nog om welke bedragen het gaat. Minister Ruding van Financiën, de voorzitter van het Interimco- mité, verklaarde maandag naar de omvang te hebben ge vist, maar van Japanse zijde slechts 'een langdurige raad selachtige glimlach' als reactie te hebben gekregen. Het zal volgens hem zeker niet om een peuleschil gaan. De plannen zullen worden uitgewerkt in overleg met het IMF. Het halfjaarlijkse rapport van het IMF - dat gisteren ook werd gepresenteert - voorspelt dat de produktiegroei en de in komensstijging dit jaar in de zeven rijkste landen ter wereld veel groter zullen zijn dan werd verwacht na de beurs krach van vorig jaar oktober. Maar tevens voorspelt het IMF voor volgend jaar een stagnatie van de economische groei in de VS, Canada, Japan, Groot-Brittannië, Westduits- land, Frankrijk en Italië. 'Vooral in het geval van Ja pan moet de voorspelde econo mische groei worden opge waardeerd', schrijft het IMF in het rapport 'Vooruitzichten van de wereldeconomie'. De Japanse economie zal dit jaar met naar schatting 5,5 procent groeien. Voor 1989 wordt een groei met 4,2 procent verwacht. De VS verwachten dit jaar een economische groei van 4 procent, de hoogste sinds 1984. Maar naar verwachting zal die volgend jaar stagneren en uit komen op 2,8 procent, het ni veau van 1987, dat het laagste was sinds de economische te rugval in 1982. Een IMF-func- tionaris zei dat de sterkere groei van dit jaar voor een deel is veroorzaakt door de lage dol larkoers en de lage olieprijzen. De Amerikaanse export is om hoog geschoten omdat de Ame rikaanse produkten door de lage dollar in het buitenland goedkoop zijn, en door de lage olieprijs is de produktie van goederen in de meeste landen goedkoper geworden. Om het gemiddelde inkomen te berekenen delen de deskun digen simpelweg de totale pro duktie, het Bruto Nationaal Produkt, door het aantal inwo ners van een land. Omdat de bevolking in Japan en de geïn dustrialiseerde westerse lan den maar met 1 procent of min der per jaar groeit, stijgt het De president van het IMF, Camdessus. - fotoanp gemiddelde inkomen bijna evenredig met de economische groei. Ook in Westeuropa en Ca nada is de economie sterker ge groeid dan werd verwacht, schrijft het IMF. In Westduits- land en Frankrijk was dat vooral een gevolg van de geste gen binnenlandse vraag. In Frankrijk werd meer geïnves teerd in gebouwen en machi nes, en steeg bovendien de ex port. Het IMF spreekt met betrek king tot Spanje, Zweden en Australië van de vrees voor 'oververhitting' van de econo mie: die groeit daar zo hard dat het gevaar bestaat dat de prij zen even snel zullen gaan meestijgen. De grootste econo mische groei heeft zich de laat ste jaren voorgedaan bij de Aziatische landen. Maar ook daar voorziet het IMF een ge ringe terugval: van 7,3 naar 6,3 procent volgend jaar. Het IMF voorspelt dat de ge middelde economische groei in de wereld dit jaar zal uitkomen op 3,8 procent, maar in 1989 weer zal dalen tot 3,1 procent. In de Derde Wereld ging het dit jaar iets beter dan in 1987: gemiddeld zal de economie in de landen van de Derde Wereld dit jaar met 4 procent groeien, tegen 3,4 procent vorig jaar. Maar omdat in sommige van deze landen de bevolking net zo snel groeit, stijgt het gemid delde inkomen per hoofd van de bevolking niet of nauwe lijks. Het IMF heeft 10,4 miljard dollar gereserveerd voor lenin gen aan de armste landen. IMF-voorzitter Michel Cam dessus voorspelde vrijdag te genover verslaggevers dat door die leningen de economie weer zal gaan groeien in die landen, waar het gemiddelde inkomen vaak al twintig jaar achtereen is gedaald. Bolivia en Malawi hebben al ingetekend voor die leningen, en naar verwachting zullen in de komende weken vier ander straatarme landen, Ghana, Senegal, Gambia en Niger, eveneens van de moge lijkheid gebruik maken.

de Stem | 1988 | | pagina 5