Britse Justitie maakt criminele 'prijslijst' 'Ik geloof niet in de goede tsaar' "s jAV, nï\Y~! vfr*. U7 o iw/ *>4 4 WONINC Veel es «V-*x-r Kritieke DE STEIN JDESTEM- DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 CONGRES OOST-WEST DIALOOG IN NIJMEGEN ,W Druk, druk Agenda Haags Hoogstandje Kreten Twijfel nESTEM B DEN HAAG - De veertig procent van derlanders die bij 1 een studieschuld he bereid die schuld ve en met een flink k percentage af te loss 2ij gaan daarmee ir aanbod van die strek' minister Deetman (On Dat blijkt uit een si die in opdracht van h« tement van Onderwi ROND 'T BINNENHOF Door Roger Simons DE alsmaar toenemende criminaliteit heeft Groot- Brittanniës ministerie van Binnenlandse Zaken en Justitie genoopt een prijslijst af te kondigen voor courante misdrij ven. 's Lands politierechters mo gen booswichten die voor hun tribunaal worden ge bracht voortaan niet meer alleen boetes opleggen of hen veroordelen tot gevan genisstraffen. Schuldigen zullen ook forse schadeloos stellingen te betalen krijgen voor eventuele letsels die zij hun slachtoffers hebben toe gebracht. Het nationale tarief gaat van 50 pond voor een schaafwond en 100 pond voor een blauw oog tot 8.000 pond voor het bewerken van iemands gelaat met een scheermes of een soortement dolk. In bepaalde gevallen kunnen dergelijke schade loosstellingen wel kleine boetes of lichte gevangenis straffen vervangen, maar voor heel ernstige vergrij pen moet tegelijk ook een boete of een gevangenisstraf worden gegeven. „Zelfs de armste boef dient te worden gedwongen de ellende die hij zijn slacht offer heeft toegebracht on der ogen te zien", zegt on derminister van Binnen landse Zaken en justitie John Patten. „Wij mogen het lijden van de slachtof fers van criminele vergrij pen, inzonderheid crimineel geweld, niet uit het oog ver liezen. Politierechters moe ten ervoor dat compensatie wordt betaald. Steuntrek kers die wat op hun kerfstok hebben, moeten dan maar zien dat zij met minder rondkomen." Personen die uitkeringen genieten en zich schuldig hebben gemaakt aan mis drijven waarbij zij geweld gebruikten lopen voortaan inderdaad het risico tot vijf pond de week van hun steun te verliezen. Dat geld zou dan naar hun slachtoffer(s) gaan. Tot nu toe werden Britse booswichten zelden veroordeeld tot het betalen van schadeloosstelling. Maar premier Thatcher en haar conservatieve par tijgenoten beloofden in het verleden steeds opnieuw dat zij maatregelen zouden ne men om paal en perk te stel len aan de toenemende cri minaliteit. Zij zijn er tot nu toe nog niet in geslaagd op dat terrein iets te bereiken. Omdat in oktober het jaar lijkse conservatieve partij congres doorgang vindt en diverse sprekers dan voor de zoveelste keer tal van gru welijke aspecten van de stij gende misdadigheid uitge breid onder de loep zullen nemen, oordeelde de rege- ring-Thatcher het veiliger nu al te komen aandraven met een beloftevol plan om de criminaliteit in de kiem te smoren. Vele Britten zijn evenwel van oordeel, dat Thatchers criminele prijslijst je reinste humbug is. Het conserva tieve Lagerhuislid Teddy Taylor gelooft niet dat de misdadigheid erdoor zal af nemen. „Van steuntrekkers kan je toch niet verwachten dat ze 8.000 pond zullen be talen voor geweld dat ze hebben gepleegd", zegt Tay lor. „De meeste booswichten zullen niet over de brug ko men omdat ze geen geld hebben. Thatchers prijslijst zal net zomin de grote ge weldenaren als de 'pilsjes lummels' - jonge kerels die te veel pilsjes op hebben en daardoor geweld plegen - echt afschrikken." Afgevaardigde Taylor is dan ook voorstander van lijfstraffen. „Die zouden op nieuw gegeven moeten wor den", zegt hij. „En de rege ring zou ook iets moeten doen tegen het alcoholmis bruik dat grotendeels ver antwoordelijk is voor de toenemende criminaliteit." Het oordeel van de sterke arm is al even negatief. Mike Bennett, woordvoerder van de federatie van Britse politie, vindt dat Thatcher en haar ministers het pu bliek letterlijk bij de neus nemen. „Zo'n criminele prijslijst maakt indruk op de gewone man", zegt Ben nett, „maar wat kan je er in de praktijk mee beginnen?" Te Henley-on-Thames, in het graafschap Oxfordshire, hadden afgelopen weekend twee mannen elk meer dan 30 hechtingen nodig om de kwetsuren te dichten die hen waren toegebracht met messen en glasscherven. Op grond van de officiële crimi nele prijslijst zouden beide heren financiële compensa tie kunnen krijgen, maar als de daders geen geld hebben om te betalen, dan moeten hun slachtoffers niet op schadeloosstelling rekenen." Eveneens met het oog op het aanstaande jaarcongres van Thatchers conserva tieve partij heeft haar mi nister van Binnenlandse Za ken en justitie Douglas Hurd nog eens lekker hard van leer getrokken over de verantwoordelijkheid van de televisie inzake het toe nemende geweld. „Televi sie- en videoproducers ver werken opzettelijk gewelda- dige taferelen in hun pro gramma's om de kijkers te amuseren, niet om ze afke rig te maken voor geweld", verklaarde Hurd op een conservatieve bijeenkomst in Lancaster. De reactie van welme nende producers en andere tv-mensen was lang niet mals. „Minister Hurd pro beert ons alle schuld in de schoenen te schuiven", zei den zij, „maar hij vergeet daarbij dat hij het geweld ook zelf in de hand werkt, met name door vandaag de dag heel losjes zendvergun ningen uit te reiken aan nieuwe concurrenten die zich weinig of niets hoeven aan te trekken van de in houd van hun programma's. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363, 4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13, 4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023, 4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145, 4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, j 1.90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. 'Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442 (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 Door Ivo Postma IN de Sovjetunie zijn de laatste jaren duizenden plaatselijke clubs en bewe gingen ontstaan die op een of andere manier gebruik proberen te maken van de mogelijkheden voort vloeiend uit het beleid van openheid (glasnost) en pe- restroika (hervormingen), waar partijleider Gorbats- jov een begin mee heeft gemaakt. Veel van die bewegingen heb ben het niet gemakkelijk. De vrijheid van vergadering is nog steeds beperkt en het lo kale gezag reageert dikwijls angstig en benauwd op onof ficiële ontwikkelingen. „De burgers beseffen dat het welslagen van de hervor mingen in hoge mate afhan kelijk is van de vraag hoeveel zij er zelf voor doen. Maar er heerst bij ons een enorme te genstelling tussen het autori taire machtsapparaat en de ontwakende samenleving", zegt Oleg Roemjantsjev, een econoom die werkt aan het Instituut voor Socialistische Wereldsystemen in Moskou en lid is van de club 'Demo cratische Perestroika' in de zelfde stad. Roemjantsjev is behalve econoom ook democratisch activist. Hij was een van de dertig Oosteuropese deelne mers aan het vijfde congres van het 'Europese Netwerk voor de Oost-West Dialoog' dat afgelopen weekeinde in Nijmegen werd gehouden. Het 'netwerk' is ontstaan uit de vele informele contacten die sinds het begin van de jaren zeventig hebben plaatsgehad tussen vertegenwoordigers van onafhankelijke vredesbe wegingen uit Oost en West. Het was voor het eerst dat een lid van een onafhankelijke beweging uit de Sovjetunie aanwezig was. Tot dusver was het alleen aan de officiële 'Vredesraad' voorbehouden de Sovjetunie op buitenlandse congressen te vertegenwoordigen en dele gaties van westelijke vredes bewegingen in Moskou te ont vangen. De Vredesraad had en heeft de beperkte opdracht te gedachte uit te dragen dat de buitenlandse politiek van het Kremlin per definitie een vredespolitiek is, zodat onof ficiële vredesbewegingen geen reden hadden om te be staan. De houding van de jonge econoom Roemjantsjev op het congres in Nijmegen was in dit opzicht symbolisch. De Tsjechoslowaakse beweging Charta '77 stelde voor om ver tegenwoordigers van de offi ciële Oosteuropese Vredesra- den deel te laten nemen aan een nieuwe onafhankelijke vredesassemblee. Charta hoopte op deze wijze te berei- .1 fe'V V .f v-'fe 'i v «A v i'Jt- W'? 1 Een massabetoging in het centrum van de Armeense hoofdstad Jerevan. ken dat de Tsjechoslowaakse Vredesraad voor haar zou be middelen bij de autoriteiten in Praag. De deelnemers uit Hongarije, Polen en de Sov jetunie waren sterk tegen een dergelijke samenwerking met de officiële vredesraden. De Sovjetrussische Vredes raad heeft nooit anders ge daan dan de voorstellingen van een onaandoenlijke staatsmacht te vertegenwoor digen. Oleg Roemjantsjevs verzet tegen deelname van deze vredesautomaat aan on afhankelijk Europees overleg komt voort uit een diepge worteld wantrouwen tegen over alle besluiten die van bo venaf worden opgelegd. Pere stroika en glasnost vindt hij mooie dingen, maar hij is er als geen ander van doordron gen dat het welslagen van Gorbatsjovs hervormingen afhankelijk is van deelname van de mensen aan de basis. „Wij hebben een totalitaire staat en die zit in de hoofden van alle mensen. Dat is heel slecht", zegt Roemantsjev. Het is een situatie waarin nie mand initiatieven durft te ne men en iedereen wacht met iets te doen tot de baas het hem zegt. Zo is het in de hele hiërarchie van staat en partij. Daarom gebeurt er niets en daarom komen economische hervormingen niet van de grond in de Sovjetunie". Perestroika moet volgens Roemjantsjev dan ook „een proces van politieke emanci patie" zijn. „Het is het afbre ken van de monopolisering van de macht. 'Het gaat hier om een machtsblok dat zeer moeilijk is te ondermijnen omdat het alle aspecten van het leven beheerst, de ver spreiding van informatie, de verspreiding van religie, tot en met de religie. De inwoners van de Sovjetunie werden door de regering tot voor kort als zuiver biologische wezens beschouwd die alleen maar gevoed hoefden te worden. Tegenwoordig beseffen ze dat de Sovjetburgers ook sociale wezens zijn die behoefte heb ben aan fundamentele vrijhe den, zoals de vrijheid van ver gadering". Roemjantsjev heeft grote bezwaren tegen de opvatting dat de huidige opbloei van de mocratisch besef geheel en al aan Michail Gorbatsjov te danken is. Perestroika is vol gens hem niet uit de lucht ko men vallen. Hij wijst erop dat al aan het eind van de jaren zeventig in Sovjetrussische steden 'bewegingen van jonge socialisten' ontstonden die hervorming van de maat schappij nastreefden. „Ik ge loof niet in de goede tsaar" zegt hij. „Het geloof in de goede tsaar is in Rusland altijd het overheersende probleem ge weest. De macht moet minder monopolistisch worden en meer tolerant naar beneden". Tegelijkertijd, zo betoogt hij, moet het volk „op een gecivili seerde manier" in actie ko men. „Vooral niet op een emo tionele manier. Zo is het mo gelijk om van deze revolutie een vreedzame revolutie te maken. Emoties zijn heel slecht. Onze geschiedenis telt voorbeelden te over van ge weldsuitbarstingen als gevolg van een teveel aan emoties". Roemjantsjev geeft toe dat de democratische bewegingen aan de basis explosief zijn gaan bloeien na het partijcon gres van januari 1987, dat spe ciaal was gewijd aan de de mocratisering van de maat schappij. De concrete uitkom sten van dat partijcongres zijn destijds als betrekkelijk mager beoordeeld, maar dat neemt niet weg dat vanaf dat moment „de groepen overal begonnen op te komen als paddestoelen in het bos". „Het was een verbijste rende groei", zegt hij. „Al in augustus van dat jaar hielden we een congres waarop vijftig groepen uit de hele Sovjetunie vertegenwoordigd waren. Op het ogenblik bestaan er al duizenden grotere en kleinere clubs. Die zijn zo uiteenlopend van karakter dat ze niet onder een noemer te brengen zijn. Je hebt er echte conservatieve groepen bij, neoliberale en de- mocratisch-socialisten zoals wij". De beweging 'Democrati sche Perestroika', waarbij Roemjantsjev is aangesloten, heeft afdelingen in Moskou en Leningrad. „We stellen ons tot taak onafhankelijke bladen uit te geven, alternatieve wet ten voor te bereiden en te zor gen dat die onder dè ogen van de machthebbers komen. Ver der voorzien we onafhanke lijke groepen elders in het land van documentatie. De mensen in dit land hebben niet het recht van initiatief. Daar wijzen wij vooral op". Vrijheid van vergadering is de grootste zorg van de demo cratische bewegingen. Hier en daar lijken de autoriteiten er nog in te slagen initiatieven in de kiem te smoren. Roem jantsjev noemt het voorbeeld van de kleine stad Sumy in de Oekraïne. „Je had daar een fi- losopische duscussieclub die zich steeds meer met politiek ging bezighouden. Toen ze de strijd aanbonden met de plaatselijke politieke mafia, was het binnen een paar da gen gedaan met hun bewe gingsvrijheid. Ze kregen geen vergaderruimte meer en toen ze de straat op gingen om te vergaderen, trad de militie te gen hen op. Sinds juli is er on afhankelijke club meer in Su my". Roemjantsjev kondigt aan dat de onafhankelijke groe pen binnenkort een grote ac tie zullen beginnen voor vrij heid van vergadering". Het partijcongres over democrati sering vorig jaar heeft zich namelijk nog tegen dit funda mentele recht uitgesproken en de democratische groepen willen voorkomen dat dat de creet wet wordt. De plaatselijke autoriteiten hoeven een vergadering niet te verbieden. Ze volstaan soms met het opwerpen van hindernissen. Dat gebeurde tijdens het tweede congres van de basisgroepen dat vo rige maand in Leningrad werd georganiseerd. „Er wa ren 95 groepen vertegenwoor digd uit zeventig steden. Om dat we geen zaal tot onze be schikking kregen, zijn we maar in het bos gaan verga deren, net als de bolsjewisten in het begin van deze eeuw". Roemjantsjevs ogen glinste ren van plezier. „Er zijn ook goede tradities". Eenzelfde trots klinkt door in zijn beschrijving van de si tuatie in Armenië. Het Kara- bach Comité, dat leiding geeft aan de nationale aspiraties in die zuidelijke Sovjetrepu bliek, is volgens hem een nieuw type Sovjet, waarin het volk zonder enige bureaucra tische tussenkomst is verte genwoordigd. „In Armenië is er sprake van twee machten. Het officiële machtsapparaat van partij en regering en het Karabach Comité. Zo was het ook na de februari revolutie van 1917". HET lijkt al weer maanden geleden dat de Olympische Spelen werden geopend en toch is hetniet langer dan tien dagen terug dat alle bo bo's der aarde zich verzamel den te Seoel. Daaronder uiteraard ook de NOC-bobo Vonhoff, die zich nooit breed hoeft te maken om op te val len. Wie vreemd genoeg ont brak was staatssecretaris Dees (Sport), die ten tijde van het EK in West-Duitsland niet van de buis weg te den ken was. Overal waar Gullit en zijn maten op hun zege tocht waren, was ook Dees. Een weekje geleden zou Dees dan naar Seoel gaan, om er te praten natuurlijk. Maar ook om gezien te worden, als bewindsman die de Neder landers een hart onder de riem komt steken. Dat ging dus niet door. „Wegens drukke omstandigheden", meldde een woordvoerder van Dees. Welke drukte zou de bewindsman van een tochtje naar Seoel kunnen af houden. Toch niet bang dat de camera's niet draaien. Dat was niet zo. Echte drukte dus die bleek te be staan uit één mondeling over leg met de vaste kamercom missie volksgezondheid over het invoeren van een nieuwe premie voor ziekenfondspa tiënten en uit de ambtelijke afronding van de nota 'Fi nancieel overzicht zorg', de jaarlijks verschijnende bijbel van de gezondheidszorg, waarin alle cijfertjes staan die iedereen moet kennen in die wereld. De woordvoerder meldde overigens wel dat Dees 'met pijn in het hart' verstek had moeten laten gaan. Maar dat hij wel een waardige vervan ger had, Hans de Boer, de hoogste ambtenaar van WVC en zelf eens staatssecretaris van CRM. We hebben overi gens niets meer vernomen van het bezoek van De Boer aan Seoel. Dus het zal alle maal wel zeer waardig zijn geweest. Korthals Altes .uitstel. DE Tweede Kamer ruimt deze week een beetje de rom mel op. De paspoorten hebben veel tijd opgeslorpt de afgelo pen weken. Belangrijkste on derwerp is een wijziging van de ziekenfondswet. Het kabi net wil ziekenfondspatiënten vanaf 1 januari een premie in de vorm van een vast bedrag (156 gulden) laten betalen, in ruil voor een verlaging van de ziekenfondspremie. Die maatregel is de eerste stap op weg naar een nieuwe volks verzekering (a la Dekker). CDA en WD verschillen on derling grondig van mening over hoe die verzekering er uiteindelijk uit moet zien. En bij de verstoorde coalitiever houdingen is Dekker een nieuwe steen des aanstoots. Dat kan nog leuk worden. Wat niet leuk wordt, maar wel opmerkelijk is dg snelle afhandeling deze week in de Eerste Kamer van de verla ging van de vennootschaps belasting. De Tweede Kamer jaste verleden week die ver laging in recordtijd erdoor, om de belofte aan de werkge vers na te kunnen komen dat deze verlaging van de lasten op 1 oktober kan ingaan. Mi nister Ruding (Financiën) had de verlaging in de Mil joenennota pas voor 15 no vember genoteerd, maar dat vonden dewerkgevers niet kunnen. Die lobbyden bij CDA en WD in de Senaat. De doorgaans rustige senatoren EINDREDACTIE PIETER EGGEN bleken bereid extra haast te maken. Vandaag dus afhan deling in de Eerste Kamer en donderdag in de Staatscou rant. Zaterdag is het 1 okto ber, dus dat is mooi op tijd. „En wat wordt dan de inzet van die verkiezingenVoor een paspoort van KEP, stem op Van den Broek, maar voor een pas van Johan Enschedé moet je bij Piet de Visser zijn". Kamerlid Gert Schutte (GPV) naar aanleiding van de pas poort-affaire. HET is een oude wet dat de progressieve vakbeweging, zoals de FNV zich graag affi cheert, het niet best kan vin den met eep behoudend kabi net. Zo'n kabinet heeft nu eenmaal heel andere ideeën over werkloosheid en de be strijding daarvan, dan vak bondsmensen. Dat blijkt ze ker de laatste weken duide lijk uit de houding van de FNV tegenover het zittende CDA/WD-kabinet. De ploeg van Lubbers en de zijnen kan weinig of niets meer goed doen in de ogen van de FNV. En dan was de klacht toch al dat dit kabinet .veel te weinig doet aan de werkloosheid. Maar de woede over het kabinetsbeleid heeft ook zijn goede kanten, al was het al leen maar omdat de 17 aange sloten FNV-bonden hun ook: „Dit kabinet praat pas zeven jaar over kinderop vang". Dees te druk uiterste best doen om hun on genoegen zo origineel moge lijk te uiten. Dat leidt weer tot aardige vondsten zoals op de eerste van een lange rij protestbij eenkomsten van de FNV. „De idee dat een kunste naar pas tot grote prestaties komt als hij in armoede leeft of verrekt van de honger, is pure onzin". De kunstenbond over het „afbraakbeleid" van minister Brinkman (WVC). „Het lijkt erop dat nadat God ons het eeuwige leven gaf, het CDA ons de eeuwige jeugd wil geven". De FNV- jongeren over het CD A-plan om de uitkering van (uitwo nende) jongeren te verlagen en de plannen om de jeugdlo nen aan te pakken. Dezelfde jongeren even la ter: „Het gezin wordt zelfs voor christelijke jongeren steeds meer de hoeksteen des aanstoots". En FNV-voorzitter Steke lenburg met een knipoog naar de 'terugtredende overheid'; „Werkgeversvoorzitter Van Lede ging enkele weken gele den niet vragen om een te rugtredende, maar om een uitdelende overheid". Tenslotte de voorzitster van de Vrouwenbond FNV, Maria van Veen, door oud voorzitter Pont ooit de onge slepen parel van de vakbewe ging genoemd. Subtiel is ze GEVOEL voor publiciteit kan minister Frits Korthals Altes (Justitie) niet worden ont zegd. De bewindsman is er bijvoorbeeld vaak als de kip pen bij om commentaar te ge ven als een rechter weer eens een vonnis heeft gewezen dat hem niet zint - alhoewel Korthals Altes daar altijd bij zegt dat hij eigenlijk als mi nister geen kritiek hoort te le veren op de onafhankelijke rechter - of als deze of gene criminoloog zijn bedenkingen heeft geuit over de harde aanpak van de bewindsman. Dat gevoel voor publiciteit leidde er afgelopen week toe dat de bewindsman te elder ure een persconferentie ver schoof. Oorspronkelijk was de ontmoeting met vertegen woordigers van de media ge pland op donderdag, maar op verzoek van Korthals Altes werd de bijeenkomst 24 uur uitgesteld. Donderdag namelijk was de laatste dag van het ge ruchtmakende paspoortdebat en de minister ging er, te recht, vanuit dat in de kran ten van de dag de verslagge ving over dat debat weinig ruimte zou over laten voor zijn nieuws. En waar collega's van de minister wellicht an dere redenen voor het uitstel zouden hebben aangevoerd, gaf de minister van Justitie ruiterlijk en onomwonden toe dat zijn besluit was ingege ven door het verlangen naar ruime aandacht in de media. Een verstandig besluit dus, die 24 uur uitstel. Alhoewel, ook de minister van Justitie gaf toe even aan zijn beslis sing getwijfeld te hebben. Verwijzend naar de drei gende kabinetscrisis - als het zover was gekomen, hadden de kranten er de volgende da gen meer dan vol van gestaan - verklaarde Korthals Altes: „Ik heb me donderdagavond laat inderdaad even afge vraagd of dat uitstel wel zo'n belangrijke beslissing was". Bo AMSTERDAM gen en gemeent niet meewerken huurcontracten Dat heeft directeu ningraad gezegd o van woningen in c satie van woningc mensenrechten om Staatssecretaris Hee Volkshuisvesting wil tijdelijke huurcontra voeren om mensen di hem te goedkoop v dwingen naar een woning te verhuizen, sociale verhuurders ir hem een woning allef ren als het inkomen v ningzoekende in rede houding tot de huurp Na een aantal jaren huurder opnieuw zijn opgeven. Als dat dai gestegen wordt het tract niet verlengd. Van Velzen noemd 'onbezonnen'. Hij v iedereen het recht mo zijn eigen woonplek en te houden. De dire de Woningraad zei te ten dat bij consequen ring van Heerma's pl sociale scheiding ont sen wijken. Gettovc daarvan het gevolg, doemt op van 400-gul ten, 600-guldenbuurt( guldenwij ken, aldus zen. Ook de Nederlands ging van Makelaai Staatssecretaris 1 - FOTODESTEM/Jd DE OVERGANG van systeem gaat, zowel met veel moeilijkhed verdriet (zoals in Spa een heel land op ziji Sovjetunie. De beminnelijke 't geheim van gemaak mengevat in de sle fluitje van een cent heeft hij al laten doo stilstand zou kunnen zijn politieke en econ verlopen en kostbare staander zei Gorbat: meraden, thans one moeten een aantal ja in den beginne zware kameraden moeten I de verhalen over de I verleden loskomen, uitgemeten, en de mi doeken worden gedE De niet-hervormin echter niet thuis hoi hinderlijk en bijna gé leedvermaak over rr onder stoelen of ban tegenaanval. Toch hebben de mee. Afezien van he filistijnen hebben get socialistische intern "je' belachelijk. Het nieuwe eenheid (in munistische blok Arr Balten demonstrerer nezen en de Honga nationalisme? Een g De anti-glasnost r van. De pro-Gorbats ten. We schiepen die Verantwoordelijk. Wi in die regio's en land De Russische poli menie en de Baltisc fust in die landen bt ov. Wat nieuw is, is üge zaak gediscussi Het is zonneklaar een kritieke fase be> vraagd meer begrip erop dat Gorbatsjov tojka zal omstreden hebben en zij uren ii sel. Een revolutie is gen van de-mensen zal eveneens falen e

de Stem | 1988 | | pagina 2