Feestelijke kinderboekenweek in Axel fCESSEN: 'KOSTEN AFWEGEN TEGEN MAATSCHAPPELIJK NUT )IG ZIJN >PPIE ERBIJ I OOK N ROLSTOEL IS-^IrrYttlkt erW6lk^> Bestem Excelsior neemt afscheid van dirigent L. Geus Chemokar haalt veel op in gemeente Axel 'Sportaccomodaties moeten naar de particulieren' Cursus over overname bedrijven voor boeren ER GELEGENHEID Babbelbox 06-320.330.02 STEUN ONS WERK Tien jaar volksdansen 6Poepvrije binnenstad' DE STEM VAN ZEELAND 2 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 TENTOONSTELLING OVER DE PLAATSELIJKE KLEDERDRACHT BEDANKT li-mi AANDMENU 37.50 gemeente 5LOOSTERZANDE - Burgemeester en wethou- iers van Hontenisse overwegen het oude gedeelte ,an de Walsoordense haven op te doeken, als de joodzakelijke reparatie van de kademuur teveel geld gaat kosten. Tentoonstelling handwerken Heikant succesvol Presentatie van Zwemsonnetten Achthonderd gulden voor Zaïrese familie Koormis in Basiliek Cursus collages maken in Hulst PLAATSELIJK NIEUWS Axel Graauw Heikant Hengstdijk Hulst Kapellebrug Lamswaarde Ossenisse St.-Jansteen Instructiedag majoretten succesvol T22 il >n rubriek om te zoenen I Voor particulieren lukwens, bedankje, jubileum, receptie, slijk, geboorte, verloving, ovenwinning, itie, examen, Abraham, openbare dank, ja zo maar door, mag best eens in de t en wel op de pagina familieberichten, 'lilijk is dat niet en duur hoeft het niet te jn.(B.v. 5 regels kosten een tientje), per regel per kolom 2,00. Eén grote verplicht a 2,55. Voor het plaatsen van >to of afbeelding met een formaat van 35 45 mm rekenen wij 14,05 toeslag, [verige tarieven op aanvraag. Bij niet- ante betaling wordt 4,00 adm.kosten :end. Foto's worden niet geretourneerd. 076-236442 of geef uw tekst 2 dagen plaatsing af bij één van onze kantoren, iriftelijke opgaven stuurt u eveneens 2 ien vóór plaatsing naar Postbus 3229, MB Breda. Schriftelijke opgaven worden sluitend geaccepteerd indien naam en s en bekend zijn, ook indien uw betaling evoegd is. Wij behouden ons het recht teksten zonder opgaaf van redenen te weigeren. n de uitgever klachten bereiken over de leven tekst behoudt de uitgever zich het voor om de naam van de opdrachtgever bekend te geven. Verenigingsnleuws (sluitend op 2 kolom op donderdag. jn onze verslaggever jCEL - In verband met het tertigjarig bestaan van de jristelijke Openbare Bi- jiotheek krijgt de kinder- oekenweek in Axel dit jaar en feestelijk tintje. «week begint op 12 oktober (t twee kindervoorstellingen cultureel centrum De Halle. jor de groepen 1 tot en met 4 ,n de basisschool is er om tOO uur een optreden van het 1 ;0wnsduo Joepi en Pipi. Voor de hogere groepen staan om 15.15 uur Magic John en Hélène op de planken. Vanaf 28 september zijn er gratis toegangskaarten af te halen in de bibliotheek. Kinde ren die in de buitenkernen wo nen en lid zijn van de biblio theek moeten hun kaarten ha len in de bibliobus. Er wordt voor vervoer naar De Halle ge zorgd. Daarover is eveneens in de bus informatie te krijgen. Niet-leden moeten hun kaart in de Axelse bieb halen en kun nen niet van het vervoer ge bruik maken. In het Streekmuseum in Axel is er in de kinderboeken week een tentoonstelling over de Axelse klederdracht, die steeds sporadischer in Axel, Zaamslag, Hoek en Terneuzen is te zien. Kinderen die in het bezit zijn van de jeugmuseum- kaart, die speciaal voor de kin derboekenweek is gemaakt, hebben gratis toegang. Het mu seum is open van 13.30 tot 17.00 uur. Marijke Dieleman uit Zaamslag geeft donderdag 20 oktober om 13.30 uur een de monstratie van het 'kralen' van de zogenaamde beukstukken van de klederdracht. De expositie is gecombineerd met een tentoonstelling van in hout uitgesneden vogels, ge maakt door Sanders uit Zuid- dorpe. Tevens heeft de Stich ting De Axelse Molen informa tiemateriaal beschikbaar ge steld. Het Streekmuseum sluit overigens met ingang van 1 ok tober tot februari van het vol gend jaar de deuren, behalve in de kinderboekenweek In de winter is de expositie van het museum alleen voor groepen van minimaal tien mensen op afspraak te bezichtigen. Voor alle attenties die wij op onze trouwdag mochten ontvangen. Christien Baert en Jo- han Pycke, 9 sept. '88, Breskens. I iwi min don maand \?ASSERIE STAURANT IzNCENTRUM Vismarkt 1 4561 AZ Hulst Tel. 01140-14871 all-in A 7 gemeester van Terneuzen brengt ter -ne kennis, dat op donderdag 29 sep- 1988 te 19.30 uur in het stadhuis van izen een openbare vergadering van d der gemeente zal worden gehou- zen, 27 september 1988 [gemeester voornoemd, C. Ockeloen. Deel haven mogelijk weg Met wildvreemden babbelen via de Babbelbox! 320.330.02 en je komt direkt in contact met 9 andere bellers. 3 babbelen met z'n tienen over onderwerpen zoals het weer, mode, relaties, kleinkinderen, politiek, lekker eten, lekker en ot zomaar een praatje. Maar alleen luisteren kan natuurlijk J;1?' Anoniem. Overdag voor alle leeftijden, 's nachts alleen voor n de 18'. En wil je een 'onder-onsje' met een van de andere Druk dan op de O-toets en vraag de operator een apart lijntje, Dus pak de telefoon en leg contact via de Babbelbox. 50ct./mln. ianonze verslaggever )e kademuur staat op het punt het te begeven en er moe- lm dringend maatregelen genomen worden. Voor burgemeester A. Kessen is het nog maar de vraag of het verantwoord is daar grote sommen geld in te stoppen. „We moeten de kosten goed af wegen tegen het maatschappe lijk belang van een dergelijke investering", stelt hij. „Er mag geen geld in het water worden gegooid". De oude haven wordt momenteel gebruikt door een tweetal scheepswerven. Die zouden eventueel moeten ver dwijnen. Volgens Kessen is het eigen lijk onbillijk dat Hontenisse helemaal alleen voor de repa ratie van de kademuur moet opdraaien. „In het kader van de Deltawerken zijn overal langs de Westerschelde de dijken op hoogte gebracht Alleen in Walsoorden is toen niets ge daan. En nu zitten wij ermee opgescheept". Momenteel wordt in Hontenisse bekeken of er voor het peperdure karwei wellicht goedkopere oplossin gen gevonden kunnen worden. In de aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1989 kwalifice ren B en W de situatie met be trekking tot de haven van Wal soorden als 'kommer en kwel'. Want naast de kademuur is er ook nog de kwestie van het vervuild slib. Op het verzoek om een bijdrage heeft minister Smit-Kroes nog niets laten ho ren. „Wij achten het zeer teleur stellend", aldus B en W, „dat het voortvarend beleid dat wij ten aanzien van het aanpakken van de vervuiling in de haven hebben gevoerd, wordt afge straft. Gemeenten die ver vuilde havens in ongerepte toe stand jarenlang hebben laten liggen, hebben van het rijk wel een bijdrage gekregen. De ge meente Hontenisse met een volledig uitgevoerd sanerings plan blijft tot nu toe met lege handen zitten". B en W zeggen uiterste po gingen te zullen blijven onder nemen om hun gelijk te halen en kondigen aan daarbij zono dig 'onorthodoxe methoden' niet te zullen mijden. Wat daaronder verstaan moet wor den wil de burgemeester nog niet kwijt. A. Kessen: 'Geen geld in ket water gooien' - FOTO OS STEM/COHJ.DE BOER Van onze correspondent HEIKANT - Veel belang eenden kwamen dit ikeined een kij kj e nemen m gemeenschapscentrum 't Heike, waar de handwerk- club van de rk Bond voor Ouderen haar werk liet zien a te koop aanbood. taaie staaltjes'van handenar- waaronder gebreide tuien, gehaakte en gebor- luurde tafelkleden en schor en, kussen in smyrna en pan- ielappen, vonden gretig aftrek. ddelt bij en zoekt werk voor p. Reeds 60 jaar. AVO- er mogelijk, o.a. opleidingen, tssingen. Opdat b.v. teveel vrije vordt. AVO-Nederland helpt igen écht te kort schieten. Voor Waarnaast kon men ook nog meehelpen de kas van de hand- 'erkclub te spekken door het faden van het aantal knikkers een pot, de naam van een P°P of mee te tritsen. Niet alleen ter plaatse was »e verkoop ook werd een aan- «1 bestellingen geplaatst. Al ®et al voor de handwerkclub F1 geslaagde tentoonstelling =n goede verkoop. Dat geeft «eer goede moed, want met de 'Pbrengst kan nieuw materiaal Sekocht worden zodat de da- ®es weer aan de slag kunnen. «GBUO VOOR 71 nnwFCT NEDERLAND beschermvrouwe HM de Koningin UL- Kantoren [Terneuzen, Hulst en Goes, f essen en telefoon nummers op pagina 2. Openingstijden: "0-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie terneuzen: Rein van der elm (editie-chef), Romain Damme, Frank Deij, ;onny van Gremberghe, jonald Verstraten, Cor de f er (foto), Ton Koomen sport). joes: Jan Jansen, uist:Eugène Verstraeten, '°ep Trommelen. tofertentle-exploitatle ?sPec,eur Zeeland: )5839nU'Pj:ivé ,el 0115°- HULST - Het veertigste nummer van de Zeeuwse slibreeks wordt zondag 2 oktober gepresenteerd in boekhandel galerie van Geyt in Hulst. De nieuwe gedichtenbundel 'Zwem sonnetten' van Emma Cre- bolder-Van de Velde wordt aan het publiek voorgesteld door hoofdredacteur de Bruyne van de slibreeks. Het boekwerkje is verlucht met tekeningen van Corrie Blaas. Tijdens de presentatie zal de auteur uit de nieuwe bundel voorlezen. De slibreeks is een Zeeuws initiatief. Het werd in 1978 op gezet met de bedoeling kleine fraaie en vooral goedkope lite raire boekwerken uit te bren gen. Zwemsonnetten is een bun del van veertien sonnetten waarin de dichteres steeds een sonnet wijdt aan een plaats waar ze ooit gezwommen heeft. Het begint dan ook in het Sint Jansteense Wiel waar ze in 1942 geboren werd. Daarna volgen Clinge, Cadzand en Saeftinghe. De dichteres gaat dan steeds verder van huis met afleverin gen over Afrika en Peru. Cre- bolder publiceerde reeds drie bundels. In galerie van Geyt zijn tij dens de presentatie die om 12.00 uur begint enkele houtsneden te zien van Corrie Blaas. Van onze verslaggever AXEL - Binnen twee uur verkocht de St. Antonius- school in Axel afgelopen za terdag het speelgoed dat was ingezameld in het ka der van een actie voor het Zaïrees gezin. Twee kinde ren van het gezin zaten tot vorig jaar op school totdat de familie het land moest verlaten. De opbrengst was achthonderd gulden. Behalve uit de verkoop van spullen kwam dat bedrag tot stand door giften en en tom bola. In verband met het slechte weer was de actie ver plaatst van het schoolplein naar de gemeenschapsruimte. Voor het ingezamelde bedrag zullen in het komende jaar ver schillende keren spullen wor den gekocht, zoals schoolbeno- digdheden vor de kinderen en naaigerei voor de moeder. Een delegatie van de school bezoekt in de herfstvakantie familie van het gezin die in Brussel woont. Die familie zorgt ervoor dat het materiaal in Zaïre komt. Van onze correspondente HULST - De derde koormis in het kader van de viering van het vijftienjarig be staan van de 'Cantorij der Basiliek' Hulst wordt zon dag 2 oktober verzorgd door het Gemengd Koor van Stoppeldijk. Het koor telt 35 leden en staat onder leiding van de organist dirigent Johan Vernimmen. Het orgel wordt zondag be speelt door Jo Ivens. Voor deze gelegenheid koos het koor voor het Nederlands talig repertoire met werken van Oomen en Bartelink. De vaste gezangen worden geno men uit de Willibrordusmis van Bartelink. Voorzitter G. de Deckere (r) overhandigt een enve lop aan L. Geus. F0T0 EhK Van onze verslaggever TERHOLE - De fanfare Excelsior uit Terhole heeft zaterdagavond feestelijk afscheid genomen ,van haar dirigent L. Geus. Dat gebeurde tijdens een concert in de parochiekerk, waaraan ook de harmonie de Vlie gende Hollander uit Terneuzen zijn medewerking verleende. Dirigent Geus, die er op eigen verzoek meer ophoudt, kreeg lovende woorden toegesproken door voorzitter G. de Dec kere. Deze overhandigde hem als afscheidscadeau een en velop met inhoud. Ook vanuit de Terholense dorpsgemeen schap was er een cadeau. Een een gegraveerd glas met daarop muzieksymbolen en een inscriptie. Voor mevrouw Geus was er bloemetje. L. Geus is zestien dirigent geweest bij Excelsior. Toen hij kwam ging het niet goed met het nog maar acht muzikan ten tellende korps. Inmiddels is de fanfare uitgegroeid tot een gezelschap met meer dan dertig leden. Ook muzikaal gezien heeft Geus een belangrijke bijdrage geleverd. On der zijn leiding musiceerde Excelsior zich van de vierde af deling naar de afdeling uitmuntendheid. Van onze verslaggever AXEL - Iedere keer dat de chemokar in Axel verschijnt, haalt hij meer klein chemisch afval op. De gemeente Axel constateert dan ook verheugd dat de inzameling een succes is. De Axelaars zien blijkbaar het belang in van het gescheiden op halen van vor milieu en mens schadelijke stoffen. Toen de chemo kar in februari 1988 voor het eerst door Axel reed, haalde hij 1394 kilo op, afkomstig uit 273 aanbiedingen. Dat aantal steeg steeds, en bij de vierde ophaalronde van dit jaar in augustus verdween er 1750 kilo in de kar. In totaal haalde de chemokar in Axel dit jaar 6699 kilo klein chemisch afval op. De grootste hap uit het afval bestaat uit batte rijen (587 kilo), accu's (870 kilo), verfresten (1628 kilo) en afge werkte olie (2550 kilo). De chemokar haalt tussen 26 en 28 oktober opnieuw afval op in de gemeente. CLINGE - De volksdans groep van de Katholieke Bond voor Ouderen afde ling Clinge bestaat tien jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt dinsdag 27 september in ge meenschapshuis Malpertuus een speciale volksdansmiddag gehouden, aanvang 13.30 uur. Hieraan doen meer dan hon derd volksdansers mee. De groep van Clinge zal de aanwe zige groepen met specialiteiten verrassen. De volksdansgroe pen die meedoen komen uit Sas van Gent, Graauw en Nieuw- Namen. HULST - De Kreatieve Vorming nieuwe stijl in Hulst start met een nieuwe cursus. 'Collages maken' is bedoeld voor jongeren vanaf veertien jaar. In tien weken leren de jeugdigen de kunst van collagewerk. In de cursus, die op de zater dagmorgen van 11.00 tot 12.30 uur wordt gegeven door do cente Ans Bun, leren de deelne mers te werken met gemengde technieken. Het is een combi natie van tekenen, schilderen en druktechnieken. De meest uiteenlopende voorwerpen, van een oud zakhorloge tot en met een Mickey-Mouse sticker, kunnen in de compositie ver werkt worden. De cursus start zaterdag 8 oktober. Voor informatie en opgave kunnen de liefhebbers terecht bij coördinator J. Bartsch-Heirbaut. HENGELEN - Hengelsport- vereniging Geduld Overwint Alles (GOA) hield de vierde en tevens laatste zoetwater- hengel wedstrijd, die meetelde voor het clubkampioenschap. Er werd gevist aan de kleine kreek en er waren 23 deelne mers. De vangsten waren matig onder slechte weers omstandigheden. Uitslag: 1. M. Latomme 2550 punten, 2. M. Roegiers 1500, 3. R. de Smul 1260 punten. Eindstand kampioenschap: 1. M. Latom me, Zelzate 7 punten; 2. M. Roegiers, Zelzate 7; 3. F. Lip pens, Axel 17 punten. KAARTING - In het gemeen schapshuis werd een kaarting gehouden waaraan achttien personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw Den Boer, 2. me vrouw Weemaes, 3. mevrouw Dumez, allen Graauw. De volgende kaarting is vrijdag 7 oktober, aanvang 13.45 uur. KAARTING - Door de Bond voor Ouderen werd in het ge meenschapshuis een kaarting gehouden waaraan 34 perso nen deelnamen. Uitslag: 1. A. de Clerk, 2. mevrouw Haulez, beiden Hulst; 3. A. Regen mortel, Graauw. De volgende kaarting is donderdag 29 sep tember, aanvang 13.45 uur. KAARTEN - In gemeen schapscentrum 't Heike wordt donderdag 29 september een kaart- en bingomiddag ge houden door de Bond voor Ouderen. Iedereen boven de vijftig jaar is welkom om 13.30 uur. KAARTING - In zaal 't Ja gershuis werd een kaarting gehouden waaraan 44 perso- nèn deelnamen. Uitslag bie den: 1. R. Linthout, Axel; 2. H. van de Berg, Westdorpe; 3. N. Lambert, Boschkapelle. Joke ren: 1. mevrouw Taalman, Hulst; 2. mevrouw Rombout, Koewacht; 3. mevrouw Pau wels, Kloosterande. De vol gende kaarting is 1 oktober, aanvang 14.00 uur. Deze kaarting is de eerste voor het clubkampioenschap. KAARTING - In zaal De Lieve werd een kaarting ge houden waaraan 52 personen deelnamea Uitslag: 1. E. van de Branden, 2. A. Buysse, 3. mevrouw Boone, allen Hulst De volgende kaartingen zijn 26 september in De Blaauwe Hoeve en 11 oktober in De Lieve. SCHIETING - Door schut- tersmaatschappij Stuyven- berg Holland wordt zaterdag 1 oktober een grote jubiieum- schieting gehoduen in zaal Fabie. Dit vanwege het der tigjarig jubileum van ere voorzitter Willy Duin. Aan vang 15.00 uur. KAARTING - In zaal De Lamsoren werd een kaarting gehouden waaraan veertig personen deelnamen. Uitslag bieden: 1. P. Dierikx, Wal soorden; 2. J. Schepper, Ter neuzen; 3. mevrouw Van Goethem, Hulst. Jokeren: 1. mevrouw Luykx, Oost-Sou burg; 2. mevrouw Van Voo- ren, Ossenisse; 3. mevrouw Van Gink, Axel. GAAIBOLLING - Op cam ping De Zeemeeuw werd een gaaiboljjng gehouden waar aan 27 personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: mevrouw Van de Velde, Ossenisse; lin ker zij vogel: A. de Waal, Ter neuzen; rechter zijvogel: G. Samay; grootste aantal (4): J. Vermeulen, beiden Ossenisse. SCHIETING - In gemeen schapscentrum De Warande wordt woensdag 28 september een bejaardenschieting ge houden, aanvang 13.30 uur. De deuren gaan om 13.00 uur open. KAARTING - In zaal Den Oude Arend werd een kaar ting gehouden waaraan 32 personen deelnamea Uitslag: 1. L. Smet, Clinge; 2. L. Lind- hout, Axel; 3. Th. Herrewegh, Heikant. Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - Er moet in de gemeente Honte nisse snel een begin worden gemaakt met de privatise ring van sportaccommoda ties. Van onze verslaggever HULST - Onder het motto 'Zorg voor een poepvrije binnenstad' hebben hondenbezit ters en inwoners van de Hulster binnenstad bij de gemeente aange drongen op maatrege len. Veel hondenbezitters dur ven of willen 's avonds niet meer hun huisdier de wallen op en laten hun hond dan ook zijn be hoefte op straat doen De briefschrijvers plei ten ervoor om die gedeelte van de wandelpaden die min of meer verlicht zijn door straatlantaarns de verharden met grind. Ze wijzen erop dat bij slecht weer geen mens de wallen kan betreden, omdat de paden dan te modderig zijn. Tevens wil men waar schuwingsbordjes op of bij de stadswallen als er met gif wordt gespoten. Volgens de briefschrijvers zijn er pas nog honden vrij ernstig ziek van ge weest. De maatregelen kunnen, zo menen de hon denbezitters, gemakkelijk betaald worden uit de hondenbelasting. Van onze verslaggever HULST - Speciaal voor agrarische jongeren die plannen hebben een boeren bedrijf over te nemen wordt in Oost Zeeuwsch-Vlaande ren een cursus 'Oriëntatie op bedrijfsovername' op touw gezet. Aanleiding voor de cursus is de toenemende bezorgdheid onder agrarische jongeren, door be richten dat steeds meer bedrij ven zullen moeten afvallen. Het RAK-bestuur is van me ning dat jongeren nog zorgvul- IHi diger dan voorheem moeten af wegen of ze een bedrijf overne men of niet Iedereen met een lagere agrarische opleiding kan aan de cursus meedoen en ook vrouwen die trouwplannen hebben met een jonge boer. Waar de cursus wordt gegeven is nog niet bekend. Wel dat de eerste van de in totaal 7 midda gen begint op dinsdag 22 no vember. De cursus wordt gege ven door medewerkers van de Sociaal Economische Voorlich ting. Voor meer informatie kan men terecht bij RAK-voorzit- ter M. Dieleman, 01153-1998. Binnenkort wordt een speciale commissie in het leven geroe pen, die tot taak nog voor het einde van dit jaar met concrete voorstellen op tafel te komen. In de aanbiedingsbrief bij de begroting 1989 constateren Burgemeester en wethouders dat Hontenisse op dit gebied achterblijft met de omringende gemeenten. „Ons inziens moet de angst voor de gevolgen van privatisering worden overwon nen", aldus het college. B en W denken dat vooral in de 'groene sfeer' goede resulta ten kunnen worden geboekt, door bijvoorbeeld het onder houd van buitensportaccom modaties over te doen aan de verenigingen. „Dat onderhoud kost ons zowat drie ton per jaar", stelt burgemeester A. Kessen. „Ik denk dat ook de clubs zelf maar eens de handen uit de mouwen moeten steken". In afwachting van de resul taten waarmee de commissie op de proppen komt is besloten een vacature bij de technische dienst voorlopig niet op te vul len. Dat scheelt een bedrag van 40.000 gulden. De helft daarvan blijft echter op de begroting prijken voor het eventueel aan trekken van tijdelijke werk krachten bij piekwerzaamhe- den en bij ziekte. Van onze correspondente HULST - Het Majoretten- peloton "De Vossen' uit Hulst hield zaterdag 24 sep tember een instructiedag. De deelneemsters die uit geheel Zeeland kwamen en de organi satie waren na afloop zeer te vreden met de zeer geslaagde instructiedag. De instructrices Irma Buijs uit Kruisland en Annelies Maas uit Hengstdijk maakten er voor de deelnemende groe pen een leerzame dag van. Er werd een stevige war- ming-up gehouden Ook werd er aandacht besteed aan ballet en dans-twirll. Om 16.00 uur kregen de majorettes van me vrouw van Hoije, secretaresse van de Zeeuwse Muziekbond, een certificaat van de Federa tie Kathoiieke Muziekbond Ne derland. De instructrices kregen van 'de Vossen' een bloemetje aan geboden.

de Stem | 1988 | | pagina 15