oplopers ite klasse Gemeenten samen de boer op' 1 (desten b.u. Kiwanis schenken nieuwe bus aan Hoeve La Salette Geslaagd verjaardagsfeest voor 125-jarige Harmonie s Nieuw bodemonderzoek Tramstraat Sas ZEEUWSCH-VLAANDEREN Boskapelletje in Clinge is weer toonbaar AH-winkel verpest stadsgezicht Hulst' gratis lichtwekker neleman/ a Hulst nog omposthoop Overvraagd bouw/toffen zundert DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 rers er MARQUINIE WIL GEEN RISICO NEMEN MET VERONTREINIGING LOOSTERZANDE - De gemeenten in eeuwsch-Vlaanderen moeten eindelijk eens in samenwerken om de gehele regio naar bui toe te verkopen. 'Stofzuiger- klasse' >E STEM COMMENTAAR OPRUIMEN BRAAMSTRUIKEN LEIDT TOT VOLLEDIGE RESTAURATIE JONGEREN: ONGELUKKIGE KEUZE mninPfi Tf! Hukt Keukens-badkamers-kachels liipiueii iv> must Kegels-bouwmaterialen Eker - :avet uit Hulst is kampioen ge- club Hulst. Op beide onderdelen - 18 kilometer en een rit in lijn |- bolde de 'kilometervreter' als werd de overwinning hem in de Jr pech van onder anderen Werner •is. Het eerste onderdeel werd door erst. Dat was eigenlijk geen verras- gsregime dat hij zichzelf oplegt, moet en opleveren. Werner d'Hondt werd Sits derde. vijftig kilometer werd al in de eerste Jac Rodrigo probeerde een solo op kreeg later gezelschap van Brooij- chter bij gebeend. lek waardoor hij kansloos werd en favoriet Werner d'Hondt. Op deze Picavet een koud kunstje de zaak af UITSLAGEN etuen: 1. P. Picavet 21.45, 2. W. d'Hondt E. Tieleman 23.23,5. F. Schirris 23.24,6. T rigo 23.58,8. W. Poppe 24.30,9. J. van Dors- oeye 25.18. Mer; 1. P. Picavet 1.23.21,2. S. Brooljmans, •sselaar, 5. T. Hermans, 8. J. Rodrigo, 7. W. /er, 9. E. van Hoeye, 10. F. Schirris. Club- zet in de A-groep en E. van Hoeye in de B- \A prinsenstraat 12, tel. 01696-6000 I Geop 9.00-18.00 u., zat. 9.00-16.00 u. Vrljd. koopav. DE STEM VAN ZEELAND T27 de eer pee wedstrijddagen zijn er in Dostburgse KNVB-zaalvoetbal |e het maximum aantal punten heb i dat bestaat uit Breskens'88 en Za jgen De ■binnen, een af- Zagers s wat maar I genoeg last De 115 nog gelopen rse eer- se. voeren ia twee aan. De ijn van ie kans en Frietstal maakte dubbele cijfers van tegen Bon te. Het duel tussen Sluisse Ha ven en Sikkels werd uitgestek UITSLAGEN Eerste klasse: Wapen van Vooruit 2-4, De Zwaan-L. kens'88 3-12, Oude Raedthuys-L gers 3-8, Markt 15-Van de Bosse 2, Cok-Bron 3-3. Tweede klasse: ZVH-De Ploeg 1 Frietstal-Bonte 13-0, Cocq/Ëde weiss-NMB 5-1. STANDEN Eerste klasse: Breskens'88 2-4, Z gers 2-4, Van de Bosse 2-3, Ou: Raedthuys 2-2, Bron 2-2, Cok 2 Vooruit 2-2, Wapen van Sluis 2 Markt 15 2-0, De Zwaan 2-0. Tweede klasse: Frietstal 2-4, E Ploeg 2-4, Plexat 1-2, Cocq/Ede weiss 2-2, ZVH 2-2, Sluisse Have 1-0, Sikkels 1-0, NMB 1-0, Bonte !00J| goals u (2x), Ronny overige die Van mus op- ichijnen ntreden inde een 'egionale Ie team e door- 1-0, Bliek >e Pooter- Feber- <3-0. •ker ilpunten ïingsdag dames gebrek. is Caro- Gauwers Beiden der dan eze tref- de zus- ie eigen ssenrood a us met Den Dul- Van der eer raak. Ie scoorde 0 verloor. Sponsor leens op Stadsher- jerold. De echter in •en in Sas Service :nd uit te il. AZWZ onderko- Met 7-1 de Block VAN GENT - In de altraat in Sas van Gent maandagmiddag op- 0/ bodemmonsters ge inen. Het gemeentebe- nir heeft dit onderzoek [en verrichten om zeker- jj te krijgen over even- de verontreiniging van grond op grotere diepte. ,jge week had de gemeente listers genomen op vijftig idiepte. Nu is met een graaf- machine tot op een diepte van ruim een meter gegraven. „We wilden geen enkel risico nemen en besloten daarom een extra monstername te doen", ver klaarde wethouder L. Marqui- nie (milieu) desgevraagd. De bodemmonsters zullen, evenals die van vorige week, worden onderzocht door het Terneuzense onderzoeks- en analysebureau Stokoe de Pauw. De resultaten van dat onderzoek worden over onge veer tien dagen verwacht. Marqulnie wil daarom niet op eventuele afgraving van het terrein vooruit lopen. „We gaan eerst eens kijken wat er in de "bodemmonsters zit. Hopelijk valt het mee", aldus de wethou der. Op het bewuste terrein heeft jarenlang een garagebedrijf gestaan. Het is de bedoeling dat er een parkeerterrein komt voor de nabij gelegen super markt. Bij werkzaamheden ten behoeve van die parkeerplaats kwam onlangs oliestank vrij. Links Perspectief Terneuzen (LPT) nam, gewaarschuwd door een buurtbewoner, mon sters. LPT-woordvoerder A. van Himme is ervan overtuigd dat de bodem terplaatse sterk verontreinigd is. iiHet feit dat er een garage heeft gestaan maakt het zo wie zo al tot een verdachte lokatie", zei hij vo rige week. in onze verslaggever no is de mening van burgemeester A. Kessen van Hon- nisse. „Samen de hand aan de ploeg slaan, samen de «rop gaan", luidt zijn devies. Kessen is het niet al- a"'volstrekt legitiem' om als naar voren te treden, Sar bovendien noodzakelijk, atuurlijk staat voor gemeen- tetuurders het belang van eigen gemeente voorop en tft een gemeente het volste jit, zo niet de plicht, zich te «fileren, voor de eigen rech- op te komen. Maar uiter- De heer Van Ham heeft zichzelf geen dienst bewe zen en daarmee de rest van de scheidsrechters in de derde klasse van de KNVB afdeling Zeeland, ofwel 'stofzuigerklasse' ook niet De titels waar hij mee gooit, als zouden spelers in die klasse maar 'samenraapsels' of 'meelopers' zijn, zouden in het voetbal niet mis zijn voor een boeking. Het be vreemdt mij, als scheids rechter, dat de rest van de scheidsrechters nog niet met deze geluiden naar buiten zijn gekomen als zou de derde klasse een rommeltje zijn. Het bevreemdt mij nog meer dat de scheidsrechter Van Ham zich bezig houdt met het spelpeil van de spe lers en daarover een open baar ongefundeerd oordeel denkt te moeten geven. K eerste doelstelling was toch dat de scheidsrechter de hand diende de houden aan de spelregels. 'De wens is de vader van de gedachte', gaat wel zeer goed op voor de eis die de heer Van Ham stelt dat hij alleen nog maar re serve tweede klas afdeling wenst te fluiten. Een scheidsrechter die zo hard naar clubs slaat, zou a® toch eigenlijk eerst goed moeten bewijzen in een 'stofzuigerklasse' om te la ten zien dat hij de rest oo* wel aan kan. Het enige mid del om in de tweede klasse terecht te komen, is promo tie en zodoende Hoofdplaat SDO etc. te verslaan (en wel op sportieve wij ze). Een echte oplossin! draagt de heer Van Ham voor zijn probleem niet aan. Of moeten wij de oplossing 'de clubs eruit donderen', se rieus nemen. Dit lijkt mt echter niets, want ieodK scheidsrechter heeft wel een club die hem minder g°® ligt en de competitie zou wel heel mager worden. V® heer Van Ham had denk'* heel wat meer begrip kun nen kweken door ml®» vah opbouwende krib™ want zout in een wond wit ven kunnen wij alleman maar er een pleister var kundig opleggen is iets an ders. Henk Noteboom Sas van Gent Scheidsrechter derde kl»9®* KNVB afdeling Zeeland inonze verslaggever IT - Burgemeester en ethouders van Hulst voe- a er weinig voor om zelf (val te gaan composteren. schrijven dat de gemeente- ad naar aanleiding van een ief hierover van de Zeeuws lieu Federatie. de recente wijziging in vuilophaalsysteem, de van rolemmers, moeten is B en W de burgers nu it geconfronteerd worden et weer nieuwe initiatieven dit terrein. Wel is het college Teid de ervaringen van an- re gemeenten te peilen die 1 composteren. Als de resul- ten daar aanleiding toe geven den ze met deze kwestie te lg naar de gemeenteraad ko- aard zijn er zaken, die boven het louter gemeentelijk belang uitstijgen en van regionale im portantie zijn". De regio Zeeuwsch-Vlaan- deren, zo meent Kessen, is te klein om de traditionele drie deling Oost-Midden-West te ver door te voeren. „Als totaal gebied heeft Zleeuwsch-Vlaan deren veel te bieden met, ruw geschetst, de volgende kenmer ken: krachtige industrie in het midden, grote recreatieve po tentie in het westen en zeer aantrekkelijke woonmogelijk- heden in de brede zin des woords in het oosten". Volgens Kessen zal uit dit 'totaal-aanbod' heel wat te ha len zijn, 'mits in bepaalde ge vallen de neuzen dezelfde rich ting uitwijzen en mits er geza menlijke inspanningen worden getroost'. Hij erkent dat er nu ook al onderlinge contacten op heel wat deelterreinen zijn. „Om een hechtere eenheid te sme den, om meer resultaat te be halen, is echter meer nodig". Hij wijst op initiatieven in een zestal andere Nederlandse re gio's, waar een sociaal-econo misch overleg in het leven is geroepen met daarin gemeen ten, provincie en kamer van koophandel. „Ook in Zeeuwsch-Vlaanderen moeten we tot zo'n structuur komen". In hun aanbiedingsbrief bij de begroting voor 1989 zeggen B en W van Hontenisse dergelijk initiatieven van harte te zullen ondersteunen, 'en we zullen uiteraard niet nalaten, daar, waar mogelijk, met eigen ge dachten te komen'. (ADVERTENTIE) Met een lichtwekker vergeet u nooit meer de lich ten van uw auto uit te zetten. Bij een grote beurt leveren en monteren wij gratis een lichtwekker. GARAGE OOSTBURG Bredestraal 23 A Tel 01170-2255 'Gegeneerd, alsof het de gewoonste zaak van de wereld is, 'en de Antwerpse havenbaronnen het Baalhoekkanaal weer °9 op hun verlanglijst. 'Snel beginnen met de aanleg', zei vo- week voorzitter M. Velge van de Antwerpse Gemeenschap "ue Haven, zich kennelijk niet bewust van de wrevel die hij bo- Joe grens oproept. Nederland moest er maar niet intrappen. Het heeft veel weg J het vanouds bekende spelletje: overvragen om je zin te krlj- nh Daarom is Antwerpen's trucendoos goed gevuld." Behalve hernieuwde roep om een Baalhoekkanaal en verdieping van Jfesterschelde, horen ook de protesten tegen een brug over Westerschelde daarin thuis. *en de vraag naar een diepere Schelde lijkt reëel. De klaag- 9 over de brug is afdoende afgedaan als een lachertje: zelfs grootste schepen ter wereld, die niet eens de Westerschelde winnen varen, krijgen een ongehinderde doorvaart. En mogen net verhaal over het Baalhoekkanaal ook indelen bij de la- tertjes? «fend heeft die voor Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen dodelijke 'steek na veel vijven en zessen van de kaart weten te gum- iuin i°r he' P'an weer een eigen leven gaat leiden moet de 1\/in 1 i vvooi oei i oiyci i iovoii yaai icnuusi i 11 iuoi vic tka fmet s,eun van het rijk) nu de Antwerpse pogingen om üp?naa' opnieuw op te voeren, rap in de kiem smoren, ens logisch dat de havenstad een gezonde levensader wil om 'hoever verder te ontwikkelen. Verdieping van de Wester- imin 'S' daartoe echter de enige redelijke eis; als de' Belgen inste eindelijk eens werk maken van een schone Schelde, r,.,, niet overvraagd zijn om er van Nederlandse kant die baarde tegenover te stellen. Vrijurilligers bij het door hen opgeknapte heilige huisje FOTO WIM KOOYMAN Van onze correspondente CLINGE - In Clinge is de restauratie van de Boska- pel voltooid. Het bouwval lig optrekje is nu een mooi sfeervol bedehuisje ge worden. Na zo'n jaar karweien is het werk besloten met het op hangen van een houten plaat met de daarin gegraveerde tekst 'Maria O.L.V. van Clin ge, bid voor ons'. De initiatiefnemer van de opknapbeurt is inwoner Frans Plasschaert geweest. Hij begon vorig jaar met het vrijwillig opruimen van braamstruiken en welig tie rend onkruid rond de kapel. Toen kon hij niet vermoeden dat een en ander zou uit groeien tot een volledige res tauratie van het gebouwtje. Het omruimwerk was een zware klus en kostte menig zweetdruppeltje, aldus de be jaarde Clingenaar. Toen dat gebeurd was en Plasschaert op zekere dag een anonieme envelop met 100 gulden in zijn brievenbus vond, was het startsein gegeven. Gedreven door de gedachte dat de bos- kapel voor de Clingse ge meenschap behouden moest blijven begon Frans met de restauratie. Met behulp van zijn zoon Martin werd de kapel van een nieuw dak voorzien. En SpOnSOT ondertussen bleven de giften binnen komen. Zelfs eenmaal werd een bedrag van 1.000 gulden geschonken. In totaal kwam er 1.831,15 gulden voor het onderhoud van de kapel binnen. Dat geld was welkom en werd goed be steed. Zo kwam er een nieuwe te gelvloer, schrootjes aan het plafond en werd het kapel letje geschilderd. „Ook een zwaar werk", zegt Plas schaert, „want eerst moesten alle oude verflagen verwij derd worden". Tenslotte werd ook de omgeving aangepast en is het nu een plekje gewor den waar mensen in een mooie bosrijke omgeving op een bankje voor het kapel letje rust kunnen vinden. Me nige wandelaar of stille bede vaartganger maakt daar dan ook gebruik van. Het karwei zou niet gereali seerd zijn zonder sponsors. Zo mocht Plasschaert van de Sterre materiaal gebruiken voor het afbranden van de oude verflagen. Een inwoner uit Etten-Leur schonk hon derd jonge plantjes om de omgeving te verfraaien. Daarnaast komt de gemeente regelmatig het vuil ophalen en is toegezegd houtsnippers te leveren voor het belendend pad van de Sterre langs het voetbalveld. Voor de restaurateur zelf blijft er overigens nog werk genoeg. Het pad dat naar de kapel leidt wil hij voorzien van kiezels en ook aan de om geving kan volgens hem nog wel wat bijgeschaafd wor den. Zijn wens is dat de ka pel, die in 1934 door jonge werklozen als een houten Mariakapel werd gebouwd, in zijn huidige staat zal blij ven. Daarvoor zouden zich meer vrijwilligers beschik baar moeten stellen. Plas schaert zelf denkt dat een soort commissie 'onderhoud boskapel' dit het best onder haar hoede zou kunnen ne men. Van onze verslaggever HULST - Een groep van zeven j ongeren uit Hulst vindt dat de gemeente zijn huiswerk rond de ves- tinging van een AH-supermarkt op het 's Gra venhofplein slecht gemaakt heeft. Ze zijn van mening dat de supermarkt op die plaats het stadsgezicht aanzienlijk zal aantasten. Het feit dat de achtergevel aan de Ovérdamstraat is gepland, zo menen ze, is een regelrechte ontsiering voor die straat. De jongeren hebben een en ander verwoord in een bezwaarschrift dat ze tegen de plannen hebben inge diend. „Wij zijn niet tegen een AH-vestiging op het 's Gravenhofplein", benadrukken ze, „want wij vinden het een goede zaak dat er in de binnenstad zo'n pu bliekstrekker komt. Alleen de huidige plaats is bijzon der ongelukkig gekozen". Volgens de jongeren zou het er al heel wat beter uitzien als de hoofdingang aan de zijde van de Ovérdamstraat zou komen. „Er gaan nu al praatjes dat een groep snotneuzen zonodig bezwaar moest indienen", zeggen ze. „Maar waarom mogen ook onze stemmen niet gehoord wor den. Wij zijn ook Hulstenaren en wij moeten hier nog jaren in de stad wonen en tegen dat gebouw aankij ken". De jongeren voorzien bovendien een toenemend aantal verkeersproblemen. Niet alleen door verlies van parkeerplaatsen op het plein, maar vooral door de geplande parkeerplaatsen in de Ovérdamstraat. Die plekjes zullen in hun ogen permanent bezet worden, door personeel en huurders van de bovenkomende wo ningen. Door diezelfde parkeerplaatsen ontstaat vol gens de jongeren een verkeersknelpunt in deze toch al niet brede straat. Immers, het verkeer zal steeds opge houden worden door manoevrerende parkeerders. Voorts zijn ze van mening dat de nieuwbouw te dicht op de bestaande bebouwing is gepland. Daardoor wordt het in- en uitrijden van een van de daar gelegen garageboxen volgerls hen 'een onmogelijke zaak'. Ten slotte, en dat is voor jongeren uiteraard niet het minste argument, zal door de bouw van de AH-vestiging het terras voor het café Oud Antwerpen gehalveerd wor den. Daarnaast vrezen de jongeren dat het vertoeven op dit terras geluidoverlast zal veroorzaken voor de bewoners boven de AH-vestiging. VOGELWAARDE - De serviceclub Kiwanis Zeeuwsch- Vlaanderen schenkt een nieuwe bestelwagen aan Hoeve La Salette in Vogelwaarde. Het geld daarvoor willen de Kiwa nis bijeenschrapen tijdens een jazzavond in Porgy and Bess in Terneuzen en een tennistournooi eind december in Sas van Gent. nonnen uit Etten-Leur genaaid van parachutezeil dat de vlieg basis Gilze-Rijen beschikbaar stelde. Zo knoopt de hoeve met minimale middelen de eindjes aan elkaar. De stichting is in 1963 opge richt door pater Leo Damman, werkzaam bij het Bijzonder Jeugd en Gezinswerk Don Bosco in Roosendaal. Deze pro fessor in de filosofie zag een la cune in de sociale zorg in Ne derland. Hij stelde een filosofie op, de zogenaamde bevesti- gingsleer. Die luidde: „Iemand moet mogen laten zien wat hij kan, en mogen doen waartoe hij in staat is, om te kunnen worden wat hij kan zijn". Van uit die filosofie werkt La Sa lette nog steeds. Daarnaast heeft La Salette van de serviceclub nu al een fri- tuurinstallatie in de keuken gekregen en is het biljart gere pareerd. De bestelwagen wordt vrijdag 7 oktober voor de Jazz- at-Ki avond aan La Salette overhandigd. Ieder jaar kiezen de Kiwanis een project in de sociaal-cultu rele sfeer uit dat ze ondersteu nen. Dit jaar is dat de Stichting Vriendenkring La Salette. De hoeve is een rust-, ontspan- nings-, en herstellingsoord voor mindervaliden of gezin nen die betrokken zijn bij de bijzondere jeugd- of gezins zorg, en bovendien een psy chiatrisch pension. De bus is voor La Sallette van essentieel belang. Deze week begaf de twintig jaar oude Ford Transit het defini tief. Omdat de hoeve zonder enige vorm van subsidie werkt, en zowel financieel als wat de werkzaamheden betreft drijft op de eigen bijdragen van be woners en vrijwilligers, was de bus het enige middel om overal spullen vandaan te halen. Want La Salette, waar perma nent 32 mensen wonen en wér ken, maakt gebruik van allerlei materiaal dat elders overbodig is; hout en metaal uit kloosters, stenen van de gemeente, en zelfs de hoeslakens zijn door La Salette was in eerste in stantie een vakantieoord, en groeide pas na de bouw van een nieuw onderkomen in 1985 uit tot wat het nu is: met een pen sionafdeling en opvang voor crisisgevallen. Dat gebouw werd overigens door de bewo ners zelf gebouwd. Jazz-at-Ki begint 7 oktober om 20.30 uur. Om 21.00 uur bijt de Fondy Riverside Bullet Band de spits af. Een uur later treden Greetje Kaufeld en het kwartet Cees Slinger op. De twee acts wisselen elkaar nog enkele keren af tot in de nacht. Van onze correspondent OOSTBURG - De Oost burgse drumband Harmo nie verzorgde zaterdag een uitstekend verjaarsdags- feest in het Ledeltheater. Ruim vierhonderd gasten waren bij het 125-jarig ju bileum van de drumband aanwezig. Zij kregen waar voor hun opkomst. Niet voor hun geld, want de ja rige zorgde voor een gratis binnenkomst. Met name de groep Axelerando uit Axel, bestaande uit minder begaafde jongeren, kreeg een open doekje voor zijn optreden. Een staande ovatie was voor deze slagwerkgroep de belo ning. Ook het feestvarken zelf, de laatste tijd steeds meer overgeschakeld naar een mal- letband, oogstte succes. Voor deze gelegenheid had het een aantal nieuwe nummers inge studeerd met onder meer Hon gaarse dansen van Brahms, Zweedse volksmelodiën en als afsluiting American Way, mix marsmuziek uit de veertiger jaren. „Nu te doen met ons in strumentarium," aldus voorzi- ter en muziekman Jan Jansen van Harmonie. Naast Axelerando en Har monie kwamen ook de muziek gezelschappen Veronica uit Zuidzande, St.-Cecilia uit Kloosterzande en De Veree- nigde Vrienden uit Sas van. Gent op het podium. Gezel schappen die qua kwaliteit niet al te ver uit elkaar liggen en de gezonde rivaliteit ook hier aan de dag legden, hetgeen uiter aard de aanwezigen ten goede kwam. Het feest werd na de middag geopend met een kleine rond gang door Oostburg, waarbij de kersverse recordvisser Carlo de Wandel werd bezocht. Jan Jansen: „Toen het record werd gevestigd kon ik mijn mensen niet meer tijdig ter plaatse krijgen, maar dat hebben we nu goed gemaakt." Heel wat buurtbewoners in de Finland- wijk waren daar getuige van, evenals een uitgeslapen De Wandel. Tussen de buien door mar cheerde men vervolgens door Oostburg. Na een retraite in het repetitielokaal kwam dus het klapstuk in het Ledelthea ter, waar wethouder J. de Vries namens de gemeente Oostburg de 'jarige' kwam feliciteren met een geldbedrag en Cees Schout, voorzitter van de afde ling Zeeland van de Konink lijke Nederlandse Muziek Fe deratie de legpenning van het KNF aan voorziter Jansen overhandigde. Tussen de muzi kale optredens door zorgde de Hulsterse conferencier Frans de Schepper voor de 'lachendp noten'. De Oostburgse drumband Harmonie tijdens het optreden in het Ledeltheater. - FOTO WIM KOOYMAN

de Stem | 1988 | | pagina 13