Lewis springt naar goud Paul Ereng in een klap een volksheld 'Ik speel in Münehen' 'heo SPORT CITROËN BESTUURSLEDEN AJAX DUIKEN ONDER IEREN E SPORTPRIJSVRAGEN DE STEM SPORT 3 DINSDAG 27 SEPTEMBER 1988 MAROKKAAN BOUTAYEB IMPONEERT OP 10 KM AMSTERDAM - Van avond vergadert de le denraad van Ajax over de gevolgen van de be stuurscrisis bij de Am sterdamse voetbalclub. Niemand Anders KENYA BRENGT WEER OLYMPISCH KAMPIOEN VOORT RUUD GULLIT OPTIMISTISCH: |)ESTEMSP0f CELAAR PLAA Droomfinale basketbal te vroeg TERNEUZEN - De ped voor de dag in uitduel tegen Teterir ;oed verging het de Pernfors wint in Los Angeles Sovjet-voetballers mogen eerder weg Action Skoatter kieskeurig autobedrijf W. DE BLOC T49 SEOUL - De vierde sprong van Carl Lewis bleek uit eindelijk goed voor goud. Zijn 8.72 meter bleek te veel van het goede voor de con currentie, die alleen uit landgenoten bleek te be staan. De Rus Emmijan, die als groot ste bedreiging voor Lewis had moeten dienen, bleek te veel hinder van blessures te onder vinden om überhaupt aan de start te komen. Maar ook de Amerikanen Mike Powell en Larry Myricks konden niet verhinderen dat Lewis iets van zijn teleurstelling over de 'Johnson-tik' kon wegwerken. Vooral voor Myricks was dat bijzonder zuur. De Amerikaan, door Wil Kester die in 1976 in Montreal tijdens het inspringen voor de finale zijn been brak en in 1984 de kwalificatie voor L.A. miste, leek in een vorm te verkeren om Lewis te verslaan. Tijdens de 'trials' in Indiana polis kwam Myricks tot 8.74, zijn beste prestatie ooit gele verd. In Seoul bleken de zenu wen toch weer een te grote rol te spelen en kwam hij niet ver der dan 8.27. Daarmee moest Myricks zelfs het brons nog aan Mike Powell laten, die 8.49 overbrugde. „Ik heb kostbare fouten gemaakt", kon Myricks alleen maar zeggen. Voor Le wis was het duidelijk: „Wij Amerikanen hebben de beste verspringers". De beste hardlopers komen uit Afrika. Na de onverwachte zege van Paul Ereng op de 800 meter, maakte op de tien kilo meter Brahim el Moutayeb zeer grote indruk. De Marokkaan, die door zijn beroemde landgenoot Aouita onder de hoede is genomen, zette het veld volledig naar zijn hand. Dan weer vertragend, dan weer versnellend liep de pas 21-jarige El-Moutayeb iedereen stuk. De Italiaan An- tibo en de Kenyaan Kimeli wa ren de enigen die de Marok kaan konden volgen. Ook zij waren echter niet opgewassen tegen diens eindsprint. El- Moutayeb kon het zich zelfs permitteren om ruim voor de finish in te houden en te wach ten op de zilveren medaille winnaar Antibo. Dat zij elkaar in de armen vielen, is geen wonder, zij zijn trainings- maaljes. Op de 110 meter horden maakten de Amerikanen, net als bij het verspringen, weer de dienst uit. Roger Kingdom pakte, zoals verwacht, goud, terwijl het brons voor Anthony Campbell was. Dat Colin Jack son zich tussen de in astronau- tenkledij gehulde AMerikanen wist te wringen, was niet zo'n verrassing. De Brit was vorig jaar derde op de WK in Rome. Zoals verwacht gingen de drie hoofdprijzen bij het kogel slingeren naarde Russische 'trojka' Litvinov, Sedykh en Tamm. Dit drietal beheerst dit nummer al jaren. Als legeroffi cieren hebben zij dagelijks de gelegenheid te trainen. Ook de uitslag van het speer werpen bij de vrouwen was nauwelijks een verrassing. Gouden-medaille-winnares Petra Felke is wereldrecord houdster, Patima Whitbread (zilver) regerend wereldkam pioene en de bronzen Beate Koch een 'coming woman'. Ledenraad beslist vanavond Door Ted van Leeuwen Het machtigste orgaan binnen de vereniging zal zich uitspreken over het inleveren van de porte feuilles door het voltallige presidium. Het quintet on der leiding van voorzitter Ton Harmsen voelt zich te bedreigd om verder te gaan. Gisteren lekte uit dat ook Arie van Eijden zijn ontslag heeft ingediend. De directeur alge mene zaken, wiens gezin onder grote spanningen leeft, tekende op 1 november 1986 een vijf-ja rig contract. Hij wilde de situa tie gisteren niet toelichten. In principe kan de ledenraad de terugtredende bestuursle den nog terugfluiten. „Maar", zo zei gisteren mr. Nico Gianot- ten, de vice-voorzitter van de ledenraad, „ik heb de indruk dat de stap van het bestuur se rieus en definitief is. Toch gaan we eerst de problemen inven tariseren. We willen precies weten wat voor de bestuursle den de doorslag gegeven heeft om tot deze stap te komen die geleid heeft tot de ernstigste crisis in ruim 20 jaar. Op dit moment kan ik er nog geen oordeel over vellen". Als de ledenraad de be stuursleden niet terugroept, ontstaat er dus een vacuüm en Gianotten heeft er geen idee van hoe dat gevuld moet wor den. Een nieuw bestuur staat bepaald nog niet klaar. Gianot ten: „Nee, kandidaten staan me zo onmiddellijk ook niet voor ogen". Evenmin is hem bekend hoe Ajax in de praktijk van al ledag gerund moet worden: „Deze zaak overvalt ons allen". Velen zijn van mening dat het Ajax-bestuur op goedkope wijze het zinkende schip ver laat. Dat vindt de F-side, maar ook de politiek. Burgemeester Van Thijn van Amsterdam: „Niemand in deze stad hoeft om veiligheidsredenen af te treden. De samenwerking met de politie is toch goed? Opstap pen vanwege het beleid, of de resultaten, daar kan ik inko men. Dit lijkt me een drogre den". En Tweede Kamer-lid Hennekam van het CDA: „Be lachelijke beslissing, Ajax gaat op de loop voor terreur. Dat leidt tot anarchisme". Voor het Ajax-bestuur ech ter is de zaak uiterst serieus. Zij zijn de bedreigingen van zichzelf en hun gezin zo zat dat ze het vermoedelijk definitief voor gezien houden. Voorzitter Harmsen en directeur Van Eij den zijn zelfs met de dood be dreigd. Secretaris Jan Neefjes: „Het is toch een trieste en on mogelijke zaak om voortdu rend op je hoede te zijn, om als maar in een dreigende sfeer te moeten leven. In ons eigen sta dion denken we veilig te zijn, maar wie garandeert onze vei ligheid bij uitwedstrijden?" En een ander bestuurslid, dat niet genoemd wenste te wor den: „Ik moet van de week op zakenreis. Heb ik eerst iemand moeten regelen die zo lang bij mij in huis trekt omdat ik mijn vrouw niet alleen wil laten. En dat terwijl de politie mijn huis al voortdurend in de gaten houdt. Dat is het toch allemaal niet waard..." Gisteren was het druk in De Meer, maar er gebeurde wei nig. Hoewel de rust een schijn bare was. Het gebouw werd door rondrijdende politie auto's voortdurend in de gaten gehouden. Geen wonder want er waren gistermorgen vier bommeldingen gekomen. Bin nen zat directeur Arie van Eij den die zich schuil hield voor de pers. „Pas na de vergadering van de ledenraad geven we openheid van zaken". Het be stuur was zelfs ondergedoken en voor niemand aanspreek baar. Aanvoerder Jan Wouters was wel bereid tot een com mentaar: „Spelers zijn zover ik weet niet met de dood bedreigd, al hebben we wel nare brieven gekregen. De groep heeft gela ten gereageerd op de situatie. Niemand had verwacht dat het zo'n vaart zou lopen. Natuur lijk zijn we mede-schuldig. Al blijft het belachelijk dat Harmsen, Van Eijden en hun gezinnen bedreigd worden". De Ajax-spelers vinden hun verzoek de thuiswedstrijd te gen Sporting Lissabon (vol gende week woensdag) in het slecht beveiligbare stadion De Meer in plaats van het Olym pisch Stadion af te werken, in middels niet meer zo'n goed idee. Wouters: „Nu is alles anders geworden. We spelen vanwege de sfeer juist graag in De Meer, maar je krijgt na deze affaire een ander idee. Toch rekenen Ajax-voorzitter Ton Harmsen (links) en directeur Arie van Eijden zouden door onbeken den met de dood bedreigd zijn. fotoanp we er op dat de supporters zich goed gedragen. Gebeurt dat niet, dan hangt Ajax een ge weldige straf van de UEFA bo ven het hoofd. Wij beschouwen de Europa Cup-wedstrijd als het vertrekpunt voor een nieuwe start. Hopelijk werken de supporters mee". De KNVB wacht inmiddels de zaak rustig af. De bond be schouwt het massale aftreden als een gebaar naar de suppor ters en wijst erop dat het be stuur verantwoordelijk blijft voor een goed verloop van de competitie- en Europa Cup wedstrijden. „Ook een demis sionair bestuur is verantwoor delijk". Paul Ereng maakt een ereronde met de Kenyaanse vlag na zijn verrassende zege op de 800 meter. - foto ar Door Wil Kester SEOUL - Zelfs in Kenya was Paul Ereng tot van morgen een onbekende. Maar nu kent iedereen hem. Want Ereng won in Seoul de eerste gouden medaille voor zijn land en dat is daar een nationale heldendaad. Paul Ereng maakte op de 800 meter, het nummer dat van oudsher door Kenyanen wordt beheerst, de dienst uit. Niet gedoodverfde favorieten als Joaquim Cruz of Said Aouita. Dook vorig jaar op het WK in Rome ineens ene Billy Konchellah op, nu ging Erengs naam over ieders lip pen. Maar wie is de winnaar van het Olympisch goud, die na afloop van de race ver klaarde nog lang niet in vorm te zijn? Zijn geschiede nis is er een, zoals die alleen in Kenya kan voorkomen. Paul Ereng werd geboren in het noordwesten, een dorre streek grenzend aan Etiopië, waar de armoedige Tur- kana-stam leeft van veeteelt. Electriciteit is er nog onbe kend, van een behoorlijk we gennet geen sprake. Het was dan ook een hele eer voor Paul Ereng, toen hij door de raad der oudsten werd uit verkozen om in het 1600 kilo meter verwijderde Nairobi naar de middelbare school te gaan. Hij kwam terecht op het Starehe Boys Centre, een school die bekend staat om de aandacht die aan atletiek wordt gegeven. Ereng werd daar ontdekt door een van de vele scouts, die namens Ame rikaanse universiteiten Ke nya afstropen op zoek naar talent. De man zag wel wat in de slanke 400-meter-loper en bood hem een beurs aan voor de Virginia State Uni versity. Zoals zovelen van zijn landgenoten ging de toen ne gentienjarige Ereng twee jaar geleden in op het aan bod. Hij werd daarmee het eerste lid van de Turkana- stam die een dergelijke stap maakte. Opmerkelijk, want in Kenya gelden de Nandi als het lopersvolk bij uitstek. In Virginia kwam Ereng onder de hoede van Fred Hardy. Deze atletiekcoach adviseerde de Kenyaan vorig jaar van de 400 meter over te schakelen op de 800 meter. Het bleek een goede keuze. Dank zij zijn basissnelheid weet Ereng een fabuleuze, lange eindsprint uit de benen té persen. Veel contact met thuis had de boerenzoon niet. Pas nadat hij in juni dit jaar Amerikaans universiteits kampioen op de 800 meter was geworden, kreeg hij weer eens een briefje uit Ke nya. Het ging vergezeld van een vliegticket en de uitnodi ging mee te doen aan de se lectiewedstrijden voor de Olympische Spelen in zijn land. Paul Ereng kwam weer thuis. Tijdens de selectie wedstrijden werd hij derde, achter Kiprotich en Ndiwa. Hij mocht naar Seoul, tenzij wereldkampioen Billy Kon chellah, die wegens ziekte niet aan de 'trials' had mee gedaan, voldoende hersteld zou zijn om aan de Spelen deel te nemen. Dat was niet het geval en zo arriveerde Paul Ereng in Korea. Niet als favoriet. Die rol had het thuisfront Nixon Kiprotich toebedacht. Het was echter de snelheid van de ex-400- meter-loper Ereng die in de finale de doorslag gaf. Met reuzestappen passeerde Ereng in de laatste meters de aan de leiding liggende Cruz. Ook Aouita bleek niet opge wassen tegen Ereng, die met 1.43,'45 ruim een seconde van zijn persoonlijk record af knabbelde. Vooral zijn zege op de Ma rokkaan bracht de Kenyaan na afloop danig van streek. „Ik heb Said Aouita versla gen, de beste loper van Afri ka. Van de wereld. Ongeloof lijk", stamelde hij. Zijn Olympische gouden medaille legt Ereng geen windeieren. Voor elke Ke nyaan die goud wint, ligt in totaal 50.000 Kenyaanse shil ling klaar, ongeveer 6000 gul den. Voor dat land een zeer forse som. Hiervan is 5000 shilling af komstig uit de zak van mi nister Matimba (de verkie zingen in Kenya staan voor de deur), 15.000 shilling van een Kenyaanse brouwerij en 10.000 shilling van de grootste krant in Kenya, The Stan dard. Hoe trots Kenya op zijn hardlopende - en goud win nende - zonen is, blijkt wel uit het feit dat Paul Ereng bij terugkeer in Nairobi een on derscheiding krijgt: de orde van de Brandende Speer. Hij is in een klap geen onbe kende meer. Hij is een ster. Door Chris van Nijnatten MILAAN/BREDA - Ruud Gullit verwacht op 19 ok tober in Münehen met het Nederlands elftal te kun nen spelen tegen West-Duitsland. Op uitdrukkelijk verzoek van de leiding van AC Milan heeft Gullit zijn enkelblessure niet in Nederland, maar in het aan Milan gelieerde ziekenhuis in Pavia laten behan delen. Daar is zijn gekwetste enkel gisterochtend in het gips gezet. Over anderhalve week mag dat eraf en moet Gullit met een verzwaarde schoen gaan trainen. „Het valt allemaal wel mee", vertelde de vedette van Mi lan en het Nederlands elftal maandag. „Er is niks ge scheurd of gebroken, ik heb gewoon een flinke bloeduit storting. Bij Milan verwacht de medische staf dat ik eind oktober pas weer kan spelen. Zelf zie ik het niet zo somber in. Tegen West-Duitsland kan ik er weer bij zijn, daar ge loof ik heilig in. Ja hoor, ik speel, laten we de Duitsers niet te blij maken zeg". Gullit stoelt zijn optimisme op ervaringen opgedaan in de voorbereiding op de interland tegen Wales. „Ik heb toen maar vier dagen echt kunnen trainen en kon toch spelen. Zo kan het nu ook best lopen. Tegen die tijd zal ik wel een gesprek hebben met de bondscoach. Als hij denkt iets te te kunnen hebben aan een voor 60 of 70 procent fitte Gullit, dan zal ik graag spelen. Hoewel de dokters van Milan na tuurlijk ook hun toestemming zullen moeten geven". Bij Milan, dat over een kleine twee weken de competitie begint met een thuiswedstrijd tegen Fiorentina, heeft men sinds gisteren van Marco van Basten het verzoek liggen om wat langer in Nederland te mogen blijven. De spits on dervindt nog veel last van zij n enkelblessure en laat die nu behandelen door de Alkmaarse haptonoom Ted Troost. Van Basten is nog in Nederland, maar had al lang en breed terug in Italië moeten zijn. Milan heeft nog niet gereageerd op het verzoek van Van Basten. Het liefst heeft de club zijn spelers in het trai ningskamp Milanello. De Noorditalianen betreuren het zeer dat ze zondag zonder Van Basten en Gullit het beker duel in Turijn tegen Torino moeten spelen. Ze moeten die wedstrijd per se winnen, omdat bij verlies of een gelijk spel voor Milan het nationale bekertoernooi er op zit. L onze biljartmedewerker LBLASSERDAM/AXE heo Plat jouw, de reklasser uit Axel, he .jjzonder knap geprest» Mens de nationale vo Wedstrijden bandsto Lste klasse groot bilj; L Het Wapen van Albl Edam, waar hij deze vo Wedstrijden moest afw Ven, totaliseerde hij twe Ltchpunten en een al Leen gemiddelde van 5 Kt is ruim voldoende Kan vrijdag 21 tot en i londag 23 oktober deel Jennen nemen aan NIEUWSOVERZICHT fan onze hockeymedewerker )e Hulsterse heren war in liepen voortijdig var lingen stond met nog vii itaakte duel krijgt nog :ommissie van de Konir SEOUL (Reuter) - Voor veel basketballiefhebbers komt de Olympische wedstrijd tussen de Verenigde Staten en de Sov de vierde klasse verlore jetunie te vroeg. heren van Goes weer. _Ou< Wat beschouwd werd als de droomfinale, is al in de halveeind wsch bleek te sterk. Bij de strijd aan de orde. De winnaar speelt om het goud tega nes kwam Rapide aan een Australië of Joegoslavië. Sinds de Spelen van 1972 in Münehen zijn de grootmachten door twee boycots, elkaar niet meer tegen gekomen in Olym pisch basketbal-verband. Toen wonnen de Russen met 51-1 een legendarische wedstrijd. De Amerikanen waanden zichze-— ker van de winst, maar volgens de scheidsrechters moestent (trde klasse heren: VLIS! nog drie seconden gespeeld worden. In de extra tijd viel de t*r'EN_"R^'DE_3/"2,-_Rapiu slissing ten gunste van de Russen. Voor het duel van morgen zijn de Verenigde Staten favoriet l wonnen hun groepswedstrijden met een gemiddeld verschi |°™an. tekende 0-1 aan, van 36 punten. De Sovjetunie komt moeilijk in zijn spel en ver loor van Joegoslavië. LOS ANGELES (AFP) - De Zweedse tennisser Mikael Pernfoi aaFval?de dupe ®n mocht heeft voor een grote verrassing gezorgd door het tennistoenffl le voor tien min van Los Angeles te winnen. In de finale was hij meester ova de eerste geplaatste Amerikaan André Agassi: 6-2 7-5. Pern fors was vierde geplaatst. Het toernooi was gedoteerd mei 900.000 gulden. MOSKOU (SID) - Voor voetballers uit de Sovjetunie die naar het buitenland willen geldt voortaan geen leeftijdslimiet meer, Tot nu toe moesten spelers die over de grens werden getransfe reerd ouder dan 28 j aar zij n. Alexander Baramonov, secretaris van de voetbalbond van de Sovjetunie, heeft dit verklaard.Volgens Baramonov staan op dit moment veel spelers uit de Sovjetunie in de belangstel? bij Westerse clubs. „We zullen alle verzoeken in behandelt? nemen", aldus de secretaris. Pas bij de oprichting van de pro fessionele tak van de voetbalbond, in december van dit jaar zullen definitieve regels over transfers worden opgesteld. DEN HAAG (ANP) - Het toppaard Action Skoatter komt niet te kort. Met spoed is gisteren een lading voedsel van Heem veen naar Münehen vervoerd. Het paard won zondag 165.000 gulden in de draverij Münchener Bokaal. Die zege maakte zoveel indruk op de baan g Hul te nrntpc en nog tegen deze beslis inmiddels had Vlissii et spel hervat en het heen met grote overm directie, dat de 'Vliegende Friezin' meteen voor een van komende zondag werd gecontracteerd. Vandaar het trouwde voedsel uit Nederland. Met Yzeren Hein komt de met rie dan in actie tegen toppaarden uit verschillende landen.® prijzengeld is ongeveer 230.000 gulden, waarvan de helft voö het RaDige.doel Door de winnaar. Skoatter doet niet mee aan het Kampioens® vertredine van wn Hnic der Vijfjarigen op Duindigt. De deelneming aan het Europe® ha<| dgt egn gtr£ Kampioenschap is daardoor onzeker geworden. oor Vlissingen tot gevolp 'nats dat Rapide op 3-3 omen werd de kans op root, want Vlissingen m os een stafbal nemen va rbitrage. De Rapide-sp «ten dit niet en verlieter 'eelveld. Met nog vier te spelen werd dit due! e.haakt en moet de strafe nssie van de Koninklijke ®rlandse Hockeybond b te wat er gaat gebeuren. LOTTO iiende zege op Goirle. De mes van Olympia en iwamen niet in actie, lun duels werden afgelast, or ;on goed en nam al na acht juten een voorsprong. trijd ging daarna gelijk; net wisselende kansen leide doelen. Toch was »at irritatie over en tank van Campenhout terk aan en vlak voor rerd het dan toch 1-1. Di ia de hervatting zette Vlii ;en een weer voltallig Ra p achterstand met 2-1, aim tien minuten werd ■elfs 3-1 voor Vlissingen, ele minuten later bracht io Boon de spanning weei ug door uit een strafbal 3 :oren. Vlak daarna 'rank van Campenhout ui eld gestuurd, omdat hij lissingen-speler onreglei iir liet vallen. Vijf min oor tijd sloeg dan de vlai e pan. Rapide mocht trafcorner nemen en 'erd hard ingeslagen door Boon tegen de plank. gen van de scheidsrec chter niet. Het schot zou oven de plank zijn gewee: aama gezakt, was de ste ening van de scheidsrec Lotto 38: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 7 winnaars, die elk bruto 42.857,10 ontvangen; derde prijs: 143 winnaars, die elk bruto 1404,70 ontvangen; vierde prijs: 4900 deelnemers, die elk 40,90 ontvangen; vijfde prijs: 63.921 deelnemers, die elk 5,00 ontvangen. CIJFERSPEL bt Cijferspel 38: zes cijfers goed: geen winnaar; vijf cijfers goed: geen winnaar; vier cijfers goed: 31 winnaars; drie cijfers goed: 213 winnaars; twee cijfers goed: 2268 winnaars. Toto 38: eerste prijs: 3 winnaars, die elk bruto 23.293,40 ontV gen; tweede prijs: 129 winnaars, die elk 126,70 ontvangen; derde prijs: 1602 winnaars, die elk 25,50 ontvangen. TOTO-GELIJK Toto-gelijk 38: eerste prijs: geen winnaar; tweede prijs: 1 winnaar, die 310,70 ontvangt; derde prijs: 19 winnaars, die elk 81,70 ontvangen; vierde prijs: 486 winnaars, die elk 5,10 ontvangen. ®TERlNGEN-OLYMPIA Een knappe wedstrijd 'ympia. Na tien minuten te de Terneuzenaren al <rUC de JonS scoorde tetterende treffer. Uit «■afcorner werd het tien aten later 0-2 voor Olyr! t sterk opereerde in de Y? en afwerking. Door tete»1 werd het vlak na Maarten de Heus bei 'l buitenkansje. Na appe solo bracht dez wer„de 0-4-cijfers op f oi 2ans Uieleman zorg L - ase voor 0-5. In de U^fn re<3de Teteringe ij .n verdiende zege Pla, dat nu toonde we ADVERTENTIE Tivoliweg - Hulst Tel. 01140-12058

de Stem | 1988 | | pagina 10