Hontenisse houdt Europese studiedag 'MOTORRIJTUIGENBELASTING GEBRUIKEN VOOR DE WOY' Laatste wedvlucht seizoen 1988 afdeling Zeeland 'Vrouw in de storm' is eindelijk in Axel 'Hontenisse wordt een paradijs voor de ouderen' ROTTE P Brandje in Westdorpe POLITIERAPPORT LEASING CENTRUM Ballons vooi de vrede in Hulst opgelaten GEVOLGEN OPENSTELLEN GRENZEN VOOR DE GEMEENTEN GOES - De PvdA statenfractie voelt er weinig voor om jaarlijks 1,3 miljoen gulden uit het we genfonds te lichten en op te potten voor de reali sering van een Westerschelde Oeververbinding (WOV). Kaarlje zwembad Oostburg niet duurder Vrouw valt van de veerboot Wateroverlast Midden ZeelaiN DE STEM VAN 2 HULST - De verbouw: monumentale pand 'Se in Hulst gaat definitief Parade Partner in Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND T15 Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse gaat een studiedag organiseren over de gevolgen voor de gemeenten van het open stellen van de Europese grenzen in 1992. Grensover schrijdende samenwerking is het stokpaardje van bur gemeester A. Kessen en vandaar dat op zijn initia tief Hontenisse het voor touw neemt. Als datum voor deze studiedag is donderdag 2 februari geprikt. De bijeenkomst is be doeld voor functionarissen en bestuurders van provincie, re gionale overheden en gemeen ten. Ook de Belgische grensge meenten krijgen een uitnodi ging om de studiedag bij te wo nen. Dat 1992 grote gevolgen zal hebben staat voor burgemees ter Kessen als een paal boven water. „Als de binnengrenzen van Europa wegvallen is er in feite geen sprake meer van grensoverschrijdende samen werking", meent hij. Daardoor wordt het voor de grensge meenten een stuk gemakkelij ker om op allerlei gebied de handen ineen te slaan. Maar bijvoorbeeld ook voor de sociale wetgeving zal het wegvallen van de grenzen ge volgen kunnen hebben. Im mers, het zou best kunnen dat er een toestroom van buiten landers ontstaat, die het Ne derlandse uitkeringenstelsel bijzonder aantrekkelijk vin den. Dat zal het tien procents aandeel van de gemeente in de bijstandskosten onder druk zetten. Het vrije verkeer tussen lan den zal ook gevolgen hebben voor de identiteitscontrole. Die zal, zo verwacht Kessen, in de verschillende landen op elkaar afgestemd moeten worden. Dat heeft volgens hem een taakver zwaring voor de politie tot ge volg. Volgens Kessen bestaan er rond '1992' nog veel onduide lijkheden. Hontenisse hoopt die met de studiedag voor een deel te kunnen wegwerken. Tijdens de bijeenkomst zullen deskun digen uit wetenschap en prak tijk ingaan op de belangrijkste gevolgen van de Europese inte gratie van de overheden. PvdA tegen potten voor WOY Van onze verslaggever Fractievoorzitter P. de Nooyer stelde dat zaterdag in Goes tijdens de vergadering van de PvdA-afdeling Zee land. De PvdA is van mening dat de reservering voor het WOV- project op dit moment best wat minder kan. Door een fors be drag op te sparen, aldus De Nooyer, worden andere be langrijke zaken steeds maar vooruit geschoven. De partij vraagt zich ook af of het spaarpotje voor de WOV wel automatisch gevuld moet worden met geld uit de alge mene middelen. „Binnen onze fractie leeft steeds sterker de gedachte", zo betoogde De Nooyer, „dat de bekostiging van de WOV zeer goed verde digbaar is door verhoging van de motorrijtuigenbelasting. Hierdoor ontstaat een directe relatie tussen het investerings object (de wegverbinding) en de herkomst van de dekkings middelen (namelijk de belas ting op autobezit) en de alge mene middelen worden ont last". Verhoging van de opcen ten met een procent zou de pro vincie een kwart miljoen gul den opleveren. De plannen werden ook ge hekeld door G. Doosje van de afdeling West Zeeuwsch- Vlaanderen. „Hoe verhoudt zich dit standpunt van Gede puteerde Staten (GS) ten aan zien van de verkeersveilig heid?", vroeg hij zich af. Sta tenlid J. Roodenburg zei erop te zullen aandringen om het voor stel terug te draaien. Ingaande op de begrotings- brief verweet De Nooyer GS een conservatieve opstelling, omdat het college geen priori teiten of heroverwegingen durft op te stellen. Hij wees er op dat door de opschorting van het georganiseerd overleg de uitvoering van belangrijk pro vinciaal beleid achterwege blijft. Zoals de reorganisatie van de PSD en het aantrekken van een milieuhandhaver. Van onze duivensportmederwerker TERNEUZEN - Met de zaterdag gehouden wedvlucht voor jonge duiven vanuit Bourges werd het vliegseizoen 1988 van de afdeling Zeeland van de ZNB afgesloten. Een wed vlucht met 3070 duiven in vervoer die een vlot kende. De snelste duiven werden ge klokt in Oost Zeeuwsch Vlaan deren. De vroegste meldingen kwamen van: J. Verheijden St.-Jansteen 13 uur. OP een af- Van onze verslaggever OOSTBURG - Hoewel het niet goed gaat met de zwembaden in de gemeente Oostburg hoeven zwemlustigen volgend seizoen niet meer neer te tellen voor een kaartje. Het college van B en W spreekt in een voorstel over de tarieven voor vol gend jaar de verwachting uit dat een prijsverhoging alleen maar zal leiden tot nog minder bezoekers. Bovendien wil het col lege er voor waken dat de zwembadtarieven voor gezinnen onbetaalbaar dreigen te worden en dat eventuele bezoekers door een prijsverhoging wor den afgeschrikt. Daarom wordt de prijs voor een individueel kaartje en voor de tien- en twintig- badenkaarten recreatief zwemmen niet verhoogd. Anders is het gesteld met het leszwemmen en de zomerabonnementen. Daar willen B en W vol gend jaar drie procent bo venop doen. Vrijdag spreekt de financiële com missie zich over het voor stel uit. stand van ruim 476 kilometer noteerde de vogel een snelheid van 1669 meter per minuut. Verder de vroegste meldingen uit de verschillende vereni gingen zijn van: J. van Goethem Clinge 13.07 uur, 1638mpm: W. Boogaert KLoosterzande 13.14 uur, 1624mpm: M. van Iwaarden Krui- nlngen 13.21 uur, 1618mpm: J. Ver- morken Terneuzen 13.12 uur, 1615mpm: P. van de Berghe Hulst 13.11 uur, 1609mpm: J. de Block Koewacht 13.09 uur, 11608mpm: D. Dobbelaar Boschkapelle 13.15 uur, 1603mpm: W. Volleman Graauw 13.18 uur, 1596mpm: A. Dusarduijn IJzendijke 13.17 uur, 1576mpmf R. Herman Axel 13.20 uur, 1558mpm: E. Temmerman Hoofdplaat 13.24 uur, 1556mpm: J. de Smet Oost burg 13.21 uur, 1550mpm: J. Dekker Breskens 13.28 uur, 1542mpm: Combinatie Van der Pijl-Berre- voets Goes 13.39 uur, 1540mpm: H. Beulens Kwadendamme 13.34 uur, 1540mpm: R. van de Berghe Sas van Gent 13.19 uur, 1537mpm: H. Krijger Biervliet 13.24 uur, 1533mpm: J. Dane Sluiskil 13.26 uur, 1521mpm: J. Temmerman Schoondijke 13.33 uur, 1503mpm: M. Jaspers Middelburg 13.46 uur, 1494mpm: H. Simpelaar en zoon Groede 13.37 uur, 1491mpm: W. Coppens Sluis 13.32 uur, 1486mpm: Aart Vasseur Cadzaand 13.37 uur, 1483mpm: J. de Schipper Kapelle 13.52 uur, 1478mpm: Combinatie Jeremiasse en zoon Wemeldinge 13.55 uur, 1477mpm: Mevrouw Oele Yerseke i3.56 uur, 1466mpm: F. Ge luk 's-Heerenhoek 13.55 uur, 1452mpm: C. Hermes Lewedorp 13.57 uur, 1450mpm:. Zo'n 10.000 gulden werd opgehaald ten behoeve van missiezuster Mirjam de Rijk die werkt in Bolivia. - fotowimkooyman Van onze correspondent TERNEUZEN - In het kader van het 75-jarig bestaan van het Petrus Hondius hield de Terneuzense scho lengemeenschap zaterdag een grote rommelmarkt annex Vlaamse ker mis. Na de middag kwamen zo'n 1200 oud-leerlingen de school nog eens bezoeken. De rommelmarkt trok veel bezoekers. Speaker J. de Potter verkocht ook nu weer veel loten voor het rad van avon tuur. Aan de inwendige mens was ook gedacht. Het koffie- en wafelkraam deed dan ook goede zaken. Om 17.00 uur kon penningmeester G. Dobbelaar de opbrengst bekend maken. Het streefbe drag van tien mille was binnen. Dit be drag, inclucief de opbrengst van de grote loterij, kon gelijk overhandigd worden aan zuster Mirjam de Rijk. Deze missie zuster is werkzaam in Bolivia. „Bolivia behoort tot het armste land van Zuid- Amerika. Met het geld kunnen we de le pra of melaatsheid effectiever bestrij den. Verder zullen we enkele rolstoenen aanschaffen," vertelde zij. Om 17.00 uur begon de grote reünie, waarvoor een kleine duizend oud-leer lingen zich hadden ingeschreven. Tegen betaling kregen de reünisten een jubi leumboek. Het bestaat niet uit een chro nologische opeenvolging van historsiche feiten, maar oud-leerlingen vertellen hoe de school is overgekomen in de tijd dat zij er leerling waren. Een van de leerlingen van het eerste uur, C. van Drongelen (Hoek 1907) was ook nu aan wezig. „In 1953 heb ik ook het veertigja rig jubileem gevierd. Ik bezocht van 1920 tot 1926 de Rijks Hoogere Burger School. We behoorden toen tot de betere stand, want het merendeel van de kinderen moest meewerken op het land. De school telde toen honderd leerlingen en dertien docenten." Van onze verslaggever AXEL - Tweeënhalf jaar heeft Axel er op moeten wachten. Maar kunstenaar Herman Bisschop heeft nu toch zijn ei gelegd. Afgelo pen vrijdag werd bij het Axelse stadhuis plots het beeldhouwwerk afgeleverd, dat de ingang van het stad huis moet gaan verfraaien. Om dit sculptuur te laten ver vaardigen heeft de gemeente destijds 10.000 gulden cadeau gekregen van het bedrijf NSM in Sluiskil. Het beeld is een symbolische weergave van een vrouw die in de storm staat. „Eigenlijk stelt het de overheid voor die alle stormen trotseert", zegt wet houder J. van Schaik, die de moed al bijna had opgegeven dat het kunstwerk nog ooit het Van onze correspondent WESTDORPE - Met de naweeën van het jubileumfeest nog in het achterhoofd moest de Westdorpse brandweer gister middag uitrukken voor een kleine brand. Bij de garages aan De Steeland druk-spuit. De auto, eigendom was een auto door onbekende van de heer P., brandde totaal oorzaak in brand geraakt. De uit, inclusief enkele weefge- brandweer was snel ter plaatse touwtjes die in de wagen lagen, en bluste het vuur met de hoge- levenslicht zou zien. „Zeker veertig keer heb ik getelefo neerd. Naar Bisschop, naar z'n vrouw naar z'n advocaat, naar de gieter. En plotseling was het klaar en het is nog fraai ook". Bisschop startte zijn kunste naarsloopbaan in Axel en kwam uiteindelijk via allerlei omzwervingen, op een gegeven moment wist niemand meer waar hij uit hing, in Valken burg terecht. Toen wethouder Van Schaik de kunstenaar op eigen houtje de opdracht ver strekte ontlokte dat forse kri tiek van met name de plaatse lijke galeriehouder R. Belle mans. Die had immers, tegen een vergoeding van 2000 gul den, diensten als bemiddelaar aangeboden aan de gemeente. „Ik dacht, die 2000 gulden kan ik voor de gemeente zelf wel verdienen", aldus Van Schaik, „maar daar heb ik al heel wat spijt van gehad, toen dat beeld er maar steeds niet wilde ko men". De lange bevalling heeft overigens ook nog een voordeel gehad. Inmiddels is het ca- deaugeld op de bank door de rente aangegroeid tot zowat 11.500 gulden. En dat is precies wat het kunstwerk uiteindelijk kost. Binnenkort volgt de offi ciële onthulling. Wie dat gaat doen? „Ik stel me zo voor", zegt Van Schaik, „de directeur van de NSM, samen met Belle mans". 'EEN MARKT VOOR BEJAARDEN' Van onze verslaggever KLOOSTERZANDE - De gemeente Hontenisse gaat er zich sterk voor maken om voor ouderen een stukje paradijs op aarde te worden. Dit in het verlengde van de provinciale promotiekreet dat Zeeland een 'paradijs voor bejaarden' is. In de aanbiedingsbrief pageerde 'paradijs' pas bij de begroting 1989 wij zen burgemeester en wethouders er op dat er tot het jaar 2000 een enorme stijging van het aantal 65-plussers te ver wachten valt. Nog aan zienlijk groter worden deze cijfers als daar ook het aantal senioren van vijftig jaar en ouder worden bijgetrokken. Omdat de leef tij ds ver wachtingen ook steeds hoger worden stijgt ook het aantal tweepersoons huishoudens fors. Allemaal gegevens waaraan Hontenisse een kans ruikt om het inwo nertal op te schroeven. „Economisch gezien", stelt burgemeester A. Kessen, „ligt er een markt voor bejaarden. En daar willen wij op in springen. Immers, als wij roepen dat we een ideale woongemeente zijn moe ten we ook ook willen meedenken hoe wij in dat door de provincie gepro- sen B en W zijn er van overtuigd dat er een band gelegd kan worden tussen Hontenisse als „de mooie woongemeente bij uitstek, en de groei van het aantal senioren, die veelal op oudere leeftijd juist een mooie en rustige woonomgeving kiezen". Er wordt binnenkort een onderzoek gestart om de mogelijkheden te bezien. Hontenisse kan over 1988 overigens dik tevre den zijn. Tot augustus was het aantal inwoners dit jaar gestegen met 83. B en W waarschuwen echter voor teveel opti misme. Ze wijzen erop dat deze tendens zich niet zonder meer zal blijven doorzetten, ook al wordt actieve promotiebe leid voortgezet. Er zullen, zo menen ze, structurele oplossingen nog zijn om een blijvend positief re sultaat te behalen. Botsing BIERVLIET - Bij een ver keersongeval op de Beukei- straat te Biervliet werden za terdagmiddag twee perso nenauto's aanzienlijk bescha digd. Het ongeval gebeurde doordat de automobilist MI. uit Biervliet een geparkeerd staand voertuig passeerde en daarbij op de andere weghelft onvoldoende ruimte liet voor, de uit tegenovergestelde rich ting komende, MB. uit Bier vliet. Stier HOEK - Het verkeer op de Lovenpolderweg is vrijdag middag door de gemeente po litie van Terneuzen enige tijd omgeleid. Oorzaak was een losgebroken stier die voor enige consternatie zorgde. De stier bleek echter geen kwade bedoelingen te hebben en kon zonder problemen weer in het weiland worden gebracht, waar hij zich, na zijn uitstap te, weer aan het gras toegoed deed. Tegen de eigenaar J. uit Hoek is proces opgemaakt. Inbraak MIDDELBURG - Bij een in braak in de woning van de familie De V. aan de Prinses Irenestraat te Middelburg is in de nacht van vrijdag op za terdag voor enkele duizenden guldens aan stereo- en ge luidsapparatuur gestolen. Ook nam men een televisie en een gouden ring mee. Men had zich toegang verschaft door met een schroeven draaier het slot van de ach terdeur te forceren. Aanrijding TERNEUZEN - De voetgan ger I.K.(28) uit Terneuzen stak vrijdagmiddag op wat onvoorzichtige wijze de rij baan van de Axelsestraat in zijn woonplaats over. Hij werd daarbij aangereden door een personenauto be stuurd door JS. uit Oost burg. Bij het ongeval liep K. een rechterbeenbreuk op en moest per ambulance worden overgebracht naar het Elisa beth ziekenhuis in SluiskiL Geen voorrang TERNEUZEN - Op de krui sing Rooseveltlaan-Katspol- derstraat in Terneuzen ver leende zaterdagmiddag de automobiliste AD. uit Ter- neuzen geen voorrang een personenauto bestuurd door haar plaatsgenoot J .T, Bij de botsing die v werd het voertuig van T. zwaar beschadigd. Botsing SCHOONDIJKE - Op de rijksweg tussen Schoondijke en Breskens kwamen personenauto's, bestuurd door MG. uit Kamperland en JS. uit Colijnsplaat, met elkaar in botsing. Dit ge beurde toen S. plotseling be gon te remmen. Controle OOSTBURG - Door de rijks politie is in de nacht vanvri dag op zaterdag een alcohol controle gehouden in g West-Zeeuwsch-Vlaanderen Twee bestuurders werden be keurd voor het rijden onda invloed. Een chauffeur moest zijn rijbewijs afstaan nadat men een alcoholpromillagt van 2,3 had geconstateerd. Uit de bocht IJZENDIJKE - Zaterdag avond omstreeks 18.00 uur is AK. uit Biervliet met i auto nabij de Oranjedijk de bocht gevlogen en in d sloot terecht gekomen. K. door een passerende automo bilist meegenomen om bij e# arts te worden verzorgd ft auto is geheel vernield. 'Eigenlijk stelt het de overheid voor die alle stormen trot seert', aldus de Axelse wethouder J. van Schaik. - fotowimkooyman Van onze verslaggever KRUININGEN - Tijdens de overtocht met het veer Kruiningen-Perkpolder is zaterdagmiddag een vrouw te water geraakt. Dat gebeurde even over drie, toen de veerboot net de haven van Kruiningen uitvoer. De veerboot werd meteen stil gelegd en personeel van de PSD slaagde er in de drenke linge weer aan boord te bren gen. Terug in de haven werd de vrouw met een ambulance ter observatie naar het ziekenhuis in Goes gebracht. De rijkspolitie te water uit Hansweert stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeval. Van onze correspondent VLISSINGEN - Zware re genbuien die soms het ni veau van een wolkbiw benaderden hebben zater dagmiddag en -avond Midden Zeeland geleid t» wateroverlast. In verschillende plaatsen moes de brandweer in actie ko voor het leegpompen van dergelopen kelders. Ook wegverkeer ondervond hin# en moest af en toe si rijden. Persoonlij keongelukken hebben zich voor zover bel niet voorgedaan. Ook ThoW kreeg rijkelijk zijn deel. Poortvliet moest de voet- wedstrijd in de vierde klas; tussen SPS en het Goese SSt vanwege de zware worden gestaakt. yan onze verslaggever OOSTBURG - Burgemees ter en wethouders va: Oostburg willen het i: Schoondijke op te richte: informatiecentrum voor d akkerbouw een bijdrage van 20.000 gulden geven. jjet infocentrum zal voorlich ting geven over met name d automatisering in de akkker bouw. Maar ook op ander vaktechnische gebieden is et Tocl Van onze verslaggever Dat heeft de nieuwe eigent de aanbesteding van het 1 gebleven. Het werk wordl ver aannemingsbedrijf BA De bouwkundige werkzaamhe den kosten de bank ongevee 2,5 miljoen gulden en met d inrichting erbij is volgens di recteur I. Hoekstra sprake va een investering van zowat vie miljoen gulden. De verwachting is dat ein dit jaar met het werk kan wor den begonnen. Eind volgen jaar hoopt men het dan mo derne bankgebouw in gebrui te kunnen nemen. Meteen i dan deze 'rotte plek! in de his torisch bebouwing rond d Hulster markt weggenome! Het pand staat al jaren te vei pauperen, nadat plannen va de gemeente om er de ambte naren in te huisvesten een on haalbare kaart bleken. De Rabobank was al sind eind 1984 in de markt voor d pand. Uit onderhandelinge met gemeente en Monumer tenzorg bleek echter dat er zc veel eisen aan de restaurati werden gesteld, dat het projec te duur werd. In 1987 werden c gesprekken opnieuw geopent Van onze correspondente HULST - Op internationa. gebied is er de actie 'Vliegt ren voor de vrede'. In ve landen worden vliegers op gelaten door kinderen om onderstrepen dat ook z voor de vrede zijn. In Hulst heeft men een andei vorm voor deze actie bedacf Zaterdag lieten zo'n 200 kind ren ballons op. Vredesballo; die hun boodschap kilomete ver zullen dragen. De organisatie was in hai den van de werkgroep 'Kerk Samenwerking' van de Will brordusparochie in Hulst. Ke van Geloof opperde vorig ja om het vliegeren te vervange „Je bent dan zo verschikkeli afhankelijk van de wind niet alle kinderen hebben kunst van het vliegeren ond de knie", aldus van Geloof. Ondanks het gure weer: r gen, windvlagen en een la temperatuur, waren toch bijl 200 leerlingen van de basi scholen naar de basiliek gek men. Even later vertrok stoet naar de Grote Mar waar de ballons werden losg laten. Een enkele ballon pet: kapot tegen de toren.

de Stem | 1988 | | pagina 6