W t BELGIË REKENT AF MET 'MILITANTE COMMUNISTEN' Achtergrond CCC nooit ontraadseld 1 SCIARC Killroy wasn't here fJm o-mi Chinese persfoto's DE STEM EXTRA OP MAANDAG 26 SEPTEMBER 1988 Suikerziek pK STEM I Tijd Oeagadoegoe tophit Soupline Verkeersongeval Geluidsoverlast Bommen Onthullingen Discussies T48 Door Jan Paalman WIE suikerziekte heeft plast suiker uit. Griekse dokters wisten dat al 2000 jaar gele den en maakten van die we tenschap dankbaar gebruik. Als vliegen op een buitenge- zet schoteltje urine van de patiënt afkwamen, dan stond de diagnose vast: suikerziek te. 'Diabetes mellitus' noem den de Griekse dokters deze vreemde kwaal, zoete door stroom, en dat is tot op heden de sjieke naam voor suiker ziekte gebleven. De oorzaak, zo bleek veel later, is een tekort aan insuli ne, een hormoon dat door de pancreas wordt geprodu ceerd. Wat is het geval? Wat olie is voor de maatschappij, is glucose voor ons lichaam: alle lichaamscellen 'lopen' op glucose. Zonder glucose kun nen de spiercellen niet bewe gen, de hoorzenuwen niet ho ren, de hersencellen niet den ken. Dit glucose wordt vooral geleverd door de zogeheten koolhydraten in ons dieet: brood, suiker, bananen, meel- produkten. Nou kunnen de li chaamcellen niet zelfstandig glucose uit het bloed opne men, daar hebben ze insuline voor nodig, want alleen dat spul kan glucose vanuit het bloed de cellen in sleuren. Bij diabetes is er te weinig of zelfs helemaal geen insu line om glucose vanuit het bloed de cellen in te jagen. De glucose zal zich nu in het bloed ophopen waarbij het te veel aan glucose door de nie ren met veel water zal wor den uitgeplast. Gevolg: veel plassen, dorst, en nog meer drinken om dat waterverbuik aan te vullen. Bovendien ver liest de patiënt met elke plas een flinke hoeveelheid gluco se. Gevolg daarvan: honger en veel eten om dat brandstoflek te dichten. Dat lukt dan niet. Het lichaam begint nu vet en eigen eiwit af te breken zodat het meer en meer gaat lijken op iemand die zijn huis sloopt om de kachel aan te kunnen houden. Door de afbraak aan eiwit verlaagt ook nog de weerstand waardoor gemak kelijk infecties kunnen optre den zoals steenpuisten of witte vloed, alsmede jeuk op de meest onhandige plaatsen. Uiteindelijk laat het ene gat zich niet meer met het andere dichten en nadert onherroe pelijk het einde. Zo dramatisch verloopt diabetes alleen bij de meest spectaculaire vorm, diabetes type I, en dan nog alleen als de ziekte niet met de gebrui kelijke insuline-injecties in de hand wordt gehouden. Er is ook nog een andere vorm, diabetes type II, die stukken minder spectaculair verloopt en waar je ook stukken min der over hoort. Die schade halen we nu dus even in. Diabetes heb je in twee soorten. Type I komt vooral bij jonge mensen voor en is een gevolg van een totale uit val van de insuline-produk- tie. Enige redmiddel: dage lijks spuiten van insuline plus een streng dieet. Diabetes type II komt juist bij oudere mensen voor. Dat is het eerste verschil. Verder verloopt de ziekte ook zonder behande ling stukken milder en de pa tiënt is niet zoals bij type I af hankelijk van het dagelijks insuline spuiten. Dit komt vooral omdat diabetes type II een heel andere oorzaak heeft dan type I. Niemand weet precies het fijne er van, maar slijtage van de pancreas zou de be langrijkste reden zijn voor het ontstaan van diabetes type II. Met het klimmen der jaren maakt de pancreas steeds minder insuline aan. Bovendien lijken, maar ook dat weet men niet precies, de lichaamscellen ongevoeliger te worden voor insuline, zodat de lichaamscellen steeds meer insuline nodig hebben om aan hun glucose brandstof te ko- Een derde oorzaak voor type II diabetes is overge wicht, want voor elke kilo ex tra heb je ook extra insuline nodig. Er is dus een tekort aan insuline, en niet zoals bij type I een totaal gebrek er aan. Omdat steeds meer men sen oud worden en veel men sen dik zijn, is het niet te ver wonderen dat diabetes type II veel vaker voorkomt dan type I: van de 250.000 mensen met diabetes hebben er liefst 200.000 type II. Een echte volksziekte. On danks dat hebben dokters al tijd veel minder aandacht ge had voor deze vorm, dan voor het meer spectaculaire, kwa lijker, maar stukken minder voorkomende broertje type I. Dat lijkt nu te veranderen. Er is steeds meer aandacht voor de kwaliteit van het leven op de oude dag. En, ook niet on belangrijk, de wassende vloed ouderen wordt een steeds groter gat in de medische markt. De behandeling bij diabe tes type II bestaat op de eerste plaats uit een dieet. Wie te dik is moet, nou ja, wordt drin gend aanbevolen om af te vallen. Streefgewicht is lengte in cm min 105, dus re ken maar na. Omdat een lich ter lijf met minder insuline toe kan is afvallen vaak vol doende om de verschijnselen van diabetes totaal te laten verdwijnen. Wie niet te dik is doet er verstandig aan om zich wat te beperken in sui kerhoudend voedsel. Verder, en dat is tamelijk nieuw, kan hij eten wat de pot schaft. Een geweldige vooruit gang, want vóór 1984 was dat behoorlijk anders. Had je toen diabetes type II dan moest je je houden aan een tamelijk streng dieet, waarbij alles wat lekker is niet mocht, of alleen in de surrogaatvorm van suikervrije taartjes, koekjes, jam e.d. Wat nog steeds niet mag is glucose, of suiker in opgeloste vorm. Dus geen suiker in koffie of thee, maar zoetjes liefst van de ca lorie-arme soort (saccharine), en alle frisdranken 'light', dus cola light, sinas light enzo voort. Die suikers laten het glucose-gehalte in het bloed als een raket stijgen. Dat ligt anders bij de zoge heten 'verpakte suikers'. Een jaar of wat geleden kwam men er achter dat bij een ve zelrijk dieet (bruin brood i.p.v. wit bijvoorbeeld) glu cose veel minder snel in het bloed wordt opgenomen. Dat is de reden waarom diabeten van het type II jam niet mo gen snoepen, maar wel op een bruine boterham mogen sme ren. Pas als het dieet niet helpt, pas dan gaat men over op behandeling met insuline verhogende pillen, en als dat niet helpt, dan kan alsnog in suline als joker worden inge zet. OM TIEN uur naar bed. Om zeven uur gezond weer op. Schoonmaken, hier te lande kuisen geheten. Wer ken dan wel stempe len. Tv, véél tv. En dan weer slapen, negen uur lang. Als de onderzoeks gegevens van het Informatie- en Pu bliciteitsbureau voor de Benelux betrouwbaar zijn, ziet het er voor de Belgen somber uit, want dan zijn ze na deze generatie uitgestorven. Maar volgens de IPB-onderzoe- kers zelf gaat het maar om ge middelden, en zijn soms onder dezelfde noemer verschillende activiteiten samengebracht. 'Sla pen' kan dus méér zijn dan sla pen alleen; het kan best zijn dat veel Belgen in bed nog wat an ders doen. Asterix lezen bijvoor beeld. Informatie en Publiciteit Be nelux, onderdeel van één van de grootste reclame- en publici teitsbureaus in Europa, viert dit jaar zijn gouden jubileum, en om dat wat extra glans te geven heeft het bureau een gratis on derzoek opgezet naar de tijdsbe steding van de modale Belg. 'Uit pure nieuwsgierigheid, en om ook u daar plezier aan te laten beleven,' aldus de directie in een opgetogen inleiding. 1PB rondt pas eind oktober zijn onderzoek af, maar het heeft inmiddels al een aardig beeld van hoe de gemiddelde Belg zijn dagen en nachten doorbrengt. Meer dan 2500 Bel gen van vijftien jaar en ouder werden uitgebreid geënquêteerd, gespreid over een periode van vijf jaar, en zowel in de lente als in de herfst, om te voorkomen dat weersomstandigheden de beantwoording zouden beïn vloeden. Al dat werk leverde zo'n vijf tien miljoen gegevens op, die keurig gerubriceerd in de com puter zijn opgeslagen en in elke gewenste combinatie kunnen worden opgeroepen. Vroeger kan met nu worden vergeleken, Vlaanderen met Wallonië, de tijdsbesteding van mannen met die van vrouwen. En in al die gegevens zit maar een fouten marge van vijf procent. Tot verrassing van de onder zoekers zelf wordt er heel veel geslapen in België, negen uur per dag. Werken komt op de tweede plaats, maar het beeld van de nijvere Vlaming of Waal die zijn hele leven zwoegt om aan de kost te komen, wordt aardig aan diggelen gegooid. Op zijn hele leven werkt de modale Belg slechts negen jaar, studie tijd inbegrepen. Dat gemiddelde wordt wel wat gedrukt door de bijna 400.000 'doppers', die in België - als enige EG-land - nog steeds verplicht zijn elke dag gaan stempelen. Alle Beige men besteden daar per 210.000 nutteloze uren aan. Onmiddellijk na thuiskoi gaat de tv aan, en zoekt de i dale Belg op één van zijn bij Door Frans Boogaard twintig kanalen - België is dichtst-bekabelde land ter reld - zijn favoriete programs Op door de weekse dagen ki elke Belg 144 minuten, op dag 160 en op zondag 171 mic ten; meer dan vier uur per d per tv-bezitter. Maar toch wil] alle Belgen méér tv en méérza ders. Het fanatiekst zijn de Wala die driemaal meer dan de VI mingen al onder het eten kijkt Een vermoeiende want de Belg bezuiden de" taa grens verslaapt een jaar nu van zijn leven en werkt twee ja korter. Voor lezen schiet bij geen tijd over, tenzij in Waal pakt daar een boek, Vlaming dekt de echtel sponde bij voorkeur af met krant. Echt ongezond kan dat leve niet zijn, want de Belg wordt er vlot 73 mee. Oa dat is natuurlijk weer een middelde, want Belgische vro wen leven statistisch zes ja langer dan mannen. Een traatje waar ze recht want die periode gaaf alle emancipatie-acties integral op aan huishoudelijk werk. In dat toch nog veel te kor leven - er gaan maar 1440 mint ten in een dag - hebben noten maar heel weinig tijdvi elkaar; veel minder dan slapen, werk en tv. En eens 45 voorbij, komen niet de m of vrouw, maar vrienden wa jop de eerste plaats. Toch is hoop niet verloren, want dankt de computer neemt het werken voor veel werkende Bi gen een enorme vlucht. Maar daar komt het IPB nu schien bij zijn volgende leum nog eens op terug. HET klassieke Hebreeuws had 22 lettertekens en alleen voor medeklinkers. Klinkers kon men aanduiden door een puntje of streepje boven of onder de medeklinkers; zo komt het dat u Jahwhe wel eens ziet weergegeven in onze letters als JHWH. De tweede wereldoorlog heeft op allerlei plaatsen over de gehele we reld het soldatengraffito 'Killroy was here' achtergela ten. Het zegt de mensen onzer dagen niet veel meer. Eén en kele maal, tegen de nachthe mel, in flonkerende sterren geprojecteerd Gods graffito: JHWH WAS HERE zou mis schien voor goed een eind maken aan onze eindeloos- doorgaande godsdienstoor logen. Ik benadruk dat woordje 'misschien', want bij het aanschouwen van dit tweede MENETEKEL zou de mensheid zich waarschijnlijk beijveren te bewijzen dat we hier niet te doen hebben met een boodschap gods aan de stervelingen maar met een reclamestunt van een Ameri kaans televangelistengenoot- schap, ook al zou de EO het Engelse woordje 'here' uit spreken als Heere. Voor de tweede maal dit jaar op de Oeagadoegoe Try-Outs scoorde de J.R. (ole vocal- groep 'Rootmobs' met hun top-hit 'M'Baamba', een com positie van oemslopogaas M'Papa, de lead-singer van de groep. Zijn werkstuk dankt het succes aan twee verdiensten: a) het enerve rend ritme en b) de pakkende tekst die we hier in het oor spronkelijk Oeagadoegoe ten volgen om u zelf te lali oordelen. M'Baamba M'Baamba isha loenga. M'Baamba isha boeng. Boelalla oemwa woengwoe, Boelalla oemwa woe! M'Baamba isha woe. De tekst is M'Papa's bewerking van Exodus tj Ik ben geen man wel tert Ik ben zwaar van mond tong. Wat ik van stal halen. Breng ik u in een Soupline is het merk van' wasverzachter waarvan een pakje aantrof bij Appi' een schappie. Het is ee naam, ik bedoel, gesla merknaam want het w» doet ons denken aan 'soep en aan 'linnen'. Voor deA® rikaanse markt is het rf niet geschikt. In New I' wordt met een 'breadline' rij armlastigen bed wachtend op een brood» ling. Daarnaast in de rij de gaarkeuken staan dej men die wachten op soep vormen de 'soupline'. AMSTERDAM (ANP) - In het Tropenmuseum in Ams" dam wordt op 27 oktober de tentoonstelling '50 jaar Chin' Persfotografie' geopend. De expositie, die voor het eerst deze samenstelling buiten de grenzen van de Volksref' m bliek China is te zien, omvat 266 persfoto's uit de per|l) ..^ik, als ruïne van iff' gesloopt wor. et, als heilig huis gerestaureerd door en Co? Moet het "eenvri 1937 tot 1987. De tentoonstelling bestaat uit een reeks foto's van de oorlog; Japan, de weg naar de vrede, de socialistische opbouw, de C® yJO[ MQe rele Revolutie en de recente periode van hervorming en op®3 Worden door naar het Westen. poor Mick Salet Kunnen middelbai lieren hun lesboek; gels, Duits en Fran beter in de open ha gooien? Is het onde die moderne vreen hopeloos veroudert prof.dr. A. G. Sciai vindt van wel. De Delf tse hoogler gepaste taalkunde onlangs een nieuw op het vreemde-ta derwijs. In zijn boe de mond vol tande; Nee, volgens de doctor Sciarone t op de middelbare maar wat aange met verouderd riaal. Uren en urei gesleten met saaie grammatica. Da nachten worden met het in de kop van nutteloze woo: Sciarone: „Het is sc steld met het vreen onderwijs. Nederlanc school jarenlang vree hebben geleerd, sta buitenland meestal mond vol tanden. Ec sultaten van de les. middelbare scholen droevend slecht." De klacht van c doctor klinkt niet nie ratie na generatie w gezucht dat de kw: het onderwijs, net al en de televisie, niet r vroeger is. En keer o] wel weer iemand di nieuwe verbeterde 1 op de proppen komt. Hoe komt Sciaron Nederlandse scholiet laars en stuntelaar gauw ze een woord, grens moeten praten' Sciarone: „Het is gevaarlijk te genera zullen zeker ook leer die na vier tot zes ja delijk in een vreemd» nen redden. Toch is meer dan zorgelijk Technische Univeri Delft komen wij in c slechts een klein ge de Nederlandse maar wel met een gr de beste leerlingen elk jaar opnieuw i constateren dat de 1 de drie moderne vred in doorsnee slecht veau dat ze bezitten Duitse en Engels bet uit boven de kennis 1 die een buitenlande acht weken lessen h Ten aanzien van h» niveau Frans moete stateren dat dit zeld boven de kennis die een buitenland» weken bezit." Intimiteit in Vrijt is de titel van een boek, waarin andi Marinus van Beuf pegagoge Ineke H een antwoord pro geven op een vraa zinssociologe Itek» heeft gesteld. Kan vriendschapsnetu alternatief zijn vc huwelijk? Een ges Marinus van Beuj jaar. Gescheiden, weer de gelukkige van een klassieke latie. Door Mick Salet Is het huwelijk net en ouderwets als gr corset? Of is het ee voor mensen die èc! aar houden? Er zijn mensen <ii honele trouwerij he oen verbannen nar seum voor nostalgie oe kolenkachel, de I en de biechtstoel sta ...waarom? Omdat u3k de éérste voorw echtscheiding is. vrouw in het huwel bende rol van mo< oeegrol van de J^lgt opgedrongen, huwelijk verstikker a*s een cel voor twe eh- Zeggen ze. Maar wat dan? M IN een gebouw dat zwaar der wordt bewaakt dan de centrale bank en het ko ninklijk paleis samen, be gint vandaag voor het As sisenhof in Brussel het monsterproces tegen de CCC en FRAP: twee revo lutionaire groepen die in 1984 en 1985 in totaal 28 aanslagen pleegden en in België vijftien maanden lang een golf van terreur veroorzaakten. Pierre Carette en enkele van zijn vijf medestanders riskeren de doodstraf, maar over de ideologische beweegredenen van het zestal, zijn internationale contacten en zijn aanhang binnenslands, tast Justitie nog steeds in het duister. Een nieuw spookproces, met voor de jury minstens evenveel open vragen als in het roemruchte Nijvel- proces. Door Frans Boogaard BRUSSEL - Eten golf van op luchting ging in december '85 door België toen in een Quick- restaurant tweehonderd meter van het station van Namen, tij dens een goed voorbereide overval van rijkswacht en poli tie, vier kopstukken van de strijdende communistische cel len werden aangehouden. Pierre Carette (36), Bertrand Sassoye (26), Didier Chevolet (32) en Chantal Vandegeerde (30) hadden geen schijn van kans. Ze deden zich net te goed aan een hamburger, toen een klein legertje tot de tanden be wapende politiemensen hen compleet verraste. België haalde opgelucht adem. Na vijftien maanden van steeds brutaler bomaanslagen kon eindelijk de staat van beleg weer worden opgeheven. Niet eerder sinds de oorlog waren de omvang én onmacht van het rijkswacht- en politie-appa- raat zo indrukwekkend gede monstreerd. Niet eerder sinds de oorlog waren strategisch geachte gebouwen zo langdurig achter prikkèldraad en weg versperringen verstopt ge weest. Niet eerder was het kernkabinet, na weer een zo veelste al dan niet valse bom melding, zo vaak in crisissfeer bijeengeroepen. De angst greep als een snel uitzaaiende kanker om zich heen, en ontzag niemand. Mi nister van Justitie Jean Gol niet, die in het openbaar om ef fectieve herinvoering van de doodstraf riep. En evenmin partij v(x>rzitter Karei van Miert van de Vlaamse socialis ten, die nu zijn tong afbijt bij de gedachte dat hij het was die over standrechtelijke executies sprak. België was hard op weg een door angst geregeerde, re pressieve politiestaat te wor den, toen in dat Namense Quick-restaurant in één klap de hele CCC-top werd ingere kend, en aan een maanden lange nachtmerrie een einde kwam. Waar ze vandaan kwamen, door wie geïnspireerd, of ze al dan niet in contact stonden met gevreesde buitenlandse terro ristische groepen als de Franse Action Directe en de West- duitse Rote Armee Fraktion, was en is onbekend. Banden waren er, maar hoe intensief? Hoofdverdachte Carette richtte al in '75 een politiek steuncomi té op voor zijn RAF-broeders, maakte er in kleine kring geen geheim van dat hij de West- duitse terrorist Andreas Baader verafgoodde. Kortston dig was hij lid van een comité dat vanuit Brussel gevangen RAF-leden en andere politieke gevangenen in de Bondsrepu bliek rechtsbijstand verleende. In Brussel was hij bekend als drukker en verspreider van ex treem-linkse vlugschriften, en in '83 was hij op de Autoroute du Nord betrokken bij een ver keersongeval, waarbij Nathalie Ménigon, Action Directe, zwaargewond raakte. Maar vrienden van Carette, ex-me- dewerkers, sympathisanten, achten het hoogst onwaar schijnlijk dat goed-geleide groepen als AD en de RAF ooit met een warhoofd als Carette in zee zijn gegaan. De aard van de aanslagen van de strijdende communistische cellen, zeker in het begin, wijst evenmin in die richting. Was er al <x>ït een terreurgroep ge weest die bij voorbaat kenbaar maakte slachtoffers tegen elke prijs te willen vermijden? En <iie zich in pamfletten tegen over de omwonenden veront schuldigde voor de geluids overlast, hen aangedaan in het belang van de strijd tegen het kapitalisme? Met de 'anti-imperialistische oktober-campagne' waarmee de Cellules Communistes Com- battantes in het najaar van '84 ■voor het eerst van zich deden spreken, maakten Carette en zijn medestrijders zich niet echt gevreesd. De snelkook pannen es met explosieven de den op een of andere manier vertrouwd aan, en veel Belgi sche kranten beschreven op bijna vergoelijkende toon de acties van 'Robin Hood'. 6 eOA4/ty, Te lang gingen ook rijks wacht en politie ervan uit dat de CCC en haar huiskamerter- reur een voorbij gaand ver schijnsel waren. Dat veran derde pas toen de CCC na bom aanslagen op drie bij de oor logsindustrie betrokken bedrij ven (Evere, Dilbeek en Evere) een studiecentrum van de PW Pierre Carette, hoofdver dachte in het CCC-proces: zwaar overschat? - fotoanp in Elsene en een CVP-kantoor in Gent als doelwit koos. Voor het eerst kregen de acties een partijpolitiek karakter. Eind november was de NAVO aan de beurt. Op de militaire vliegbasis in Bierset vlogen twee communicatiemasten de lucht in. Maar het was nog niet alles. Pas op 11 december kwam de 'anti-imperialistische oktober-campagne' op haar hoogtepunt. Op vijf verschil lende plaatsen in het land brachten bommen zware schade toe aan een geheim NA- TO-net van pijpleidingen. De autoriteiten schrokken zich rot. Niet langer konden de strijdende communistische cel len als een stelletje amateurs worden afgedaan. En met hoe veel moesten ze wel niet zijn, als ze in staat waren om tijd van één nacht op vijf plaatsen toe te slaan? Die vraag bleef Justitieminister Jean Gol door het hoofd spelen, ook nadat Ca rette, Sassoye, Chevolet en Vandegeerde al waren aange houden. „Het is onmogelijk te zeggen met hoeveel ze zijn, en a for tiori wie ze zijn. Men kan zich toch moeilijk voorstellen dat de vier verdachten die nu gearres teerd zijn, op eigen houtje zo'n indrukwekkende campagne van aanslagen op touw hebben gezet," aldus Gol, die overigens bij deze boeiende vraag niet lang stil bleef staan. Nieuwe aanslagen bleven immers uit, de CCC-terreur leek ten einde. De effectieve doodstraf kon weer in de kast (zoals in veel andere westerse landen wordt zij in België automatisch in le venslang omgezet), en andere, alledaagser zaken eisten de re geringsaandacht op. Met de aanhouding van de vier hoofd verdachten verdween ook de interesse voor de ideologische Bomaanslag op de Bank of America in Antwerpen (1985), geclaimd door de Cellules Communistes Combattantes - foto ar drijfveren van de CCC, haar bindingen met extreme groe pen elders en de omvang van haar aanhang binnenslands naar de achtergrond. Onder werpen waarover nog steeds veel onduidelijkheid bestaat, en die door Justitie ook maar zijdelings worden aangestipt in het decimeters-dikke dossier dat op het proces van volgende week als draaiboek geldt. Van de verdachten en van hun verdedigers, van het Hof en van de openbare aanklager hangt het af welk karakter dat proces nu precies krijgt. Welk onderscheid er in de procesvoe ring en strafmaat wordt ge maakt tussen de CCC-verdach- ten, wie meer dan twintig aan slagen ten laste zijn gelegd, en him collega's van het Revolu tionair Front voor Proletari sche Actie, die van slechts drie aanslagen worden verdacht. Carette, die in zijn gevange niscel in Sint Gilles het ene me morandum na het andere schrijft, en die door zijn bewa kers spottend 'Monsieur ma- chine-a-écrire' wordt genoemd, is vastbesloten er een politiek proces van te maken. Maar is hij met zijn warrige marxis- tisch-leninistische sympa thieën werkelijk het brein van de organisatie geweest? Vast staat slechts dat de CCC al tijdens haar oktober-cam pagne verwoede pogingen heeft gedaan haar basis te verbre den, om aldus een werkelijke revolutionaire voorhoede naar marxistisch-leninistisch model te vormen. Oproepen tot 'prole tarisch internationalisme', vooral aan het adres van het radikale deel van de vredesbe weging dat zijn vreedzame de monstraties tegen de kruisra ketten onbekroond zag, waren daarop gericht. Juist op een moment dat de vredesbeweging tot op het bot verdeeld was over haar strate gie, en ook in Nederland over het begrip 'burgerlijke onge hoorzaamheid' felle discussies woedden, hekelden CCC-stra- tegen met een intellect dat ver der lijkt te reiken dan dat van Carette de 'kleinburgerlijke leiding' van de Vlaamse en Waalse vredesactivisten, die zij 'apostels van de capitulatiepo- litiek' noemden, en wier orga nisatie zij afdeden als 'een cir cus, gecontroleerd door de bur gerij'. Van een meer dan gemiddeld strategisch inzicht getuigde ook het afschuiven van de ver antwoordelijkheid naar rijks wacht en politie voor de twee doden en 28 gewonden van de bomaanslag op 1 mei '85 vlakbij het Brusselse Centraal Station, de enige CCC-actie waarbij mede als gevolg van aantoon bare coördinatiefouten slacht offers vielen. Carette wordt zwaar over schat, zowel intellectueel als op het gebied van omgaan met ex plosieven, een CCC-activiteit waarop professioneel geen kri tiek mogelijk is, zeggen oud sympathisanten van de strij dende cellen. Zij sluiten forse onthullingen tijdens de proces voering niet uit, wijzend op het Nijvel-proces, waarbij Justitie dankzij een gebrekkig vooron derzoek de hoofdverdachten moest laten gaan. Veel paral lellen zijn er niet, maar in een monsterproces als dit kan elk gebrek aan informatie de open bare aanklager voor verve lende situaties plaatsen. Onduidelijk is in elk geval waarom Carette, wiens ex treem-linkse sympathieën voor de anders zo alerte Staatsvei ligheid nooit een geheim zijn geweest, zo lang zijn gang heeft kunnen gaan. Onduidelijk is ook waarom Justitie, als zij er van uitgaat dat de 'cellen' een geïsoleerd bestaan hebben ge leid en de hoofdverdachten nu al bijna drie jaar vastzitten, voor het proces dezelfde veilig heidsmaatregelen heeft geno men als de Italiaanse Justitie voor het proces tegen haar Rode Brigades. Het voorlezen van de 134 pa gina's lange acte van beschul diging, aanstaande maandag door griffier Freddy Deschuyf- feleer, wordt de ouverture van een proces dat ondanks veel justitiële arbeid en een dossier van 50.000 pagina's nog voor buitengewoon veel verrassin gen kan zorgen.

de Stem | 1988 | | pagina 4