INAEVE bv 'Je moet frustratie kwijt' Rekenmeester Peelen met zilver beloond SEOUL KEN TUD ONDER DE 9,75 BEWAAR: IK VOOR VOLGEND JAAR' Bulgarije haalt gewichtheffers uit de strijd F KOZIJNEN TSTO FLORIJN NA GOUD VAN DUBBEL TWEE: Offer beloond BITTENREPARATIE ïrsonen vervoer ling vergunning ixivervoer ien fal en fabrikage latsing door eigen ntageploeg pr snelle levering rikurrerende prijzen ceuninck profielen t Komokeur lar nodig, inwendig t staal versterkt rte naar: Sas van Gent erwijl u wacht. GEMEENTE HONTENISSE \filsleasenjelief& KOUL - Bijna kreeg Irl Lewis gelijk. Joraf voorspelde hij In nieuwe sprintsen- |tie' in de Olympische l-meter-finale in Eoul- Jos Koniuszek nderhalf uur 0l MAANDAG 26 SEPTEMBER 1988 NA NIEUWE DOPINGZAAK Snelste sprinter, traagste plasser Gevoel Overtuigen 11 te Zaamslag, 01153-1650 GEBIT? WIJ VERHELPEN DIT! OP UW BOVENLIP. ONTSTOKEN JEKEN. INGEVALLEN MOND 01153-1650 inderdags gesloten. Ipet vergroten van de meubel- aan de Industrieweg 2 te Morres Woninginrichting ptigd aldaar. tester van de gemeente Hulst lond van artikel 19a van de Wet op <e Ordening, ter openbare kennis (ge van burgemeester en wethou- nens is met toepassing van artikel Pet op de Ruimtelijke Ordening en 8, van de Woningwet, vergunning Poor het vergroten van de meubel- lij het bestaande bedrijf aan de In- [e Hulst, kadastraal bekend Hulst, 1673 en 702. (geldt het bestemmingsplan 'Abs- Het gedeelte van het perceel vergroten van de meubelshow- [aatsvinden heeft de bestemming Op gronden met voornoemde be togen uitsluitend gebouwen wor ld ten behoeve van de vestiging In, met uitzondering van detailhan- recabedrijven. Aangezien het hier pdelsbedrijf betreft, is het bouw- met de ter plaatse geldende be- van 27 september 1988 ligt het' sdurende veertien dagen op de af- tene zaken van de gemeentese- ler 4, voor een ieder ter inzage. Ie bezwaren heeft tegen het bouw- |ze gedurende voornoemde termijn idienen bij burgemeester en wet- ptember 1988. De burgemeester, Mr. F.A.W.Jacobs Wet op de Ruimtelijke Ordening ster van Hontenisse maakt ter voldoe- jepaalde in artikel 19a, lid 4 van de Wet ilijke Ordening bekend dat met ingang mber 1988 gedurende veertien dagen secretarie tijdens kantooruren de vol kannen ter inzage liggen: I van een woning door de heer A. van p het perceel Kalverdijk 13 te Walsoor- 'an een woning door de heer E. Bongen ceel Hulsterweg 160 te Terhole. de bouwplannen zijn in strijd met het iplan Buitengebied. r en wethouders zijn voornemens of verlenen van de beperkende bepaim- desbetreffende bestemmingsplan mei an artikel 18a van de Wet op de Ruimte- g. je bovenvermelde termijn van tervisie- een ieder schriftelijke bezwaren indie- it genoemde bouwplan bij burgemeester rs. Ie, 26 september 1988 ister van Hontenisse, Mr. A.A.L.G.M. Kessen ft»»** [cinnekenweg 21, Breda. Telefoon: 076 - 222100 T11 en Johnson sprintkoning aten van Zeeland, ening aan het bepaafde in artikel tal ersonenvervoer bekend, dat zij in hud 13 september 1988, onder no. 462/J g, bureau waterstaat en verkeer, heb (bij hun besluit van 7 juni 1988 aan L te Koudekerke verleende vergunnind en van taxivervoer binnen en vanuit dl id met ten hoogste 5 auto's, te wijzigei uto's mogen worden gebezigd. Ie beschikking ligt gedurende 1 maand Imaking tijdens kantooruren voor b&j der inzage ter provinciale griffie van ieterstraat 42 te Middelburg (karna tbus 60014330 la middelburg, tel. 01180 31011 it duel tussen de Ameri can en Ben Johnson ein- jde inderdaad in een ;atie, maar Lewis had zijn uitspraak nog drie irden toegevoegd: 'van lijn kant'. daarin kreeg hij ongelijk, it de nieuwe sensatie, een iw onwaarschijnlijk we- :ord (9,79) en de gouden laille kwamen terecht bij jn enige tegenstrever, de Ca- liees Benjamin Franklin ion jr. Nadat één langge- kreet van bewondering enthousiasme uit 60.000 ke- de sprinters in recordtempo ir de finish had gedragen, lam het publiciteitscircus id de Canadees op gang. (ADVERTENTIE) HAAGDIS 250-BREDA TEL. 076-221561 door Giel Hendrix iderden journalisten moes- langer dan anderhalf uur een geïmproviseerde ruimte iten het stadion wachten op komst van de snelste man wereld. Cameraploegen van ver diende zenders zorgden weer voor grote volks- :huizingen. Op jacht naar eerste strookje film van de ipioen zochten zij steeds de igangen af in de hoop John- a te vinden. Als dan een iets te lang wegbleef, ilde de horde er achteraan, in veronderstelling dat de con- rrent'beet' had. Maar toen hij uiteindelijk ar buiten kwam, was hij niet missen. Omstuwd door tien veiligheidsagenten in iger werd hij tussen de op- ingerige fotografen en fil lers door geloodst, om de ver in onze speciale verslaggever EOUL - Ronald Florijn iklaart de geslaagde naar het Olympisch Pud bij de dubbel tweeën simpel. „Ik roei nu al m jaar op de wereldkam- oenschappen. Zo langza- erhand was ik knap gef êteerd geraakt van dat maar achter anderen roeien. Je moet die üstatie kwijt. Als je dat td in je achterhoofd mdt, blijf je wel een heel lar lang twee maal per dag ainen". ito Rienks vult meteen aan: lok in de winter als het koud tWeer of geen weer. Je komt leen aan de top als je al het idere opzij zet". Rienks zegde 1jaren wisselend succes de if vaarwel, Florijn de dubbel er- „We hadden al eens sa- en geroeid. Toen ging meteen •t Bosbaanrecord eraan met li vijf seconden". Florijn, een 27-jarige student i de Vrije Universiteit van msterdam in de bewegings- stenschappen, en de één jaar ngere Rienks, psychologie- Ment aan de Leidse Univer- hadden gekozen. Zeer «bewust gekozen. »Het kostje bijna een studie- 5 gaf de Amsterdammer toe. „Misschien kun je qua ndie een kwart doen van wat anders had gedaan". Hij «t het voordeel dat de VU onwelwillend staat tegen- 'er zijn sportieve aspiraties. dan ook geen toeval, dat ooot waarin goud werd ver- ®d, de naam'VU'draagt. L"„k 's bewezen, roeitech- kan het in Nederland", l ïde coach Jan Klerks, nadat de Olympische titel ™en Was. „Het trieste is ech- uat het maatschappelijk in 'and niet kan. Van een ba- zamelde wereldpers zijn relaas te vertellen. De lichtjes stotterende John son draagt zijn zege op aan zijn moeder. Overal waar hij gaat of staat put hij kracht uit de liefde voor en van zijn moeder. „Ze was zelfs naar Seoul over gekomen", meldde hij niet zon der trots, „dus moest ik die gouden plak wel voor haar winnen". Johnson heeft de afgelopen pe riode, waarin hij maanden sukkelde met een hamstring blessure, zijn huiswerk beter gedaan dan zijn enige echte op ponent Carl Lewis. Lewis, hij liep met 9,92 een nieuw Ameri kaans en persoonlijk record, trainde hard om de achterstand op Johnson bij de start te ver kleinen. De 'turbo-man' aan de andere kant oefende zich suf op Lewis' specialiteit, het zoge naamde versnellen in het laat ste gedeelte van de race. „Gelukkig voor mij zijn de Spelen laat in het jaar, anders zou ik door die blessure niet eens hebben kunnen starten", legde Johnson uit. „Ik wist dat ik op het laatste stuk niet meer zou hoeven in te leveren op Carl. Dus toen ik 30 meter voor de finish naar links keek, wist ik al dat ik gewonnen had". De in Jamaica geboren Cana dees reageerde op het start schot weer tegen het kritische punt van de valse start (0,120 seconden voor het signaal) aan. Dan volgden nog 46 stappen, waarin hij een gemiddelde snelheid bereikte van 36,6 kilo meter per uur. Zijn absolute topsnelheid bedroeg, rond de 50ste meter 43,9 kilometer per Mi *f<. Ben Johnson geeft zijn overwinning met een geheven vingertje aan. Concurrent Lewis kijkt onthutst naar de snellere Canadees uur. Die topsnelheid kan nie mand 100 meter volhouden. Na 10 tot 15 meter zakt die weer automatisch. Daarom lijkt het ook alleen maar of Carl Lewis in het tweede gedeelte van een sprint nog kan versnellea We tenschappelijke metingen heb ben uitgewezen dat na vijftig, zestig meter de snelheid af neemt. Lewis kan dat proces vertragen en daardoor lijkt het alsof hij harder gaat lopen ten opzichte van de anderen. Overigens is Ben Johnson niet de absoluut snelste man van de wereld. Dat 'record' is nog in handen van de Ameri kaan Bob Hayes. Die heeft tij dens de Spelen van Tokio (19(H) zijn stuk van de 4x100 m esta fette afgelegd in 8,8 seconden en dat komt neer op een gemid delde van 40,909 kilometer per uur. Zowel Johnson als Lewis heeft de strijdbijl begraven. Vorig jaar na de WK in Rome insi nueerde de Amerikaan nog dat Johnson niet op 'een eerlijke manier' aan zijn spierbundels was gekomen. Nu legde hij zich - foto ap zonder kritiek neer bij de ne derlaag. „Ik heb mijn best ge daan, een nieuw record gelo pen. Tegen deze super-Ben was dat niet genoeg. Ik kan daar niet lang stil bij blijven staan. Want ik heb hier nog drie an dere nummers af te werken. Revanche of iets dergelijks heeft niet door mijn hoofd ge speeld. Ik heb me gewoon ge concentreerd op mijn 100 me ter", aldus Lewis. Ook Ben Johnson hecht geen bijzondere waarde aan de ne derlaag van Lewis. „Waarom ook", weerlegde hij de vraag. „Alleen die gouden medaille telt. Dat wereldrecord is mooi meegenomen, maar heeft me niet verbaasd. Ik heb toch al tijd gezegd dat ikzelf de enige was die het wereldrecord van Rome zou kunnen verbeteren. En het einde is nog niet in zicht. Een tijd onder de 9,75 is moge lijk. Maar dat bewaar ik voor volgend jaar. En als ik stop, zal mijn wereldrecord nog tenmin ste twintig jaar blijven staan". Na de confrontatie met de pers werd Johnson weggevoerd. Als een staatshoofd, omgeven weer door veiligheidsagenten werd hij in in Hyundai Stellar ge duwd en snel uit het stadion gereden. De Koreaanse televisie kon ondertussen maar niet genoeg krijgen van de beelden. Keer op keer werden ze herhaald. Voor Johnson zal de gouden medaille weinig veranderen. Sinds de WK in Rome zijn zijn dagen al zo gevuld, dat er nau welijks iets bij kan. Verder blijft hij dezelfde eenvoudige sprinter die hij al was. Trouw aan de kleine onaf hankelijke atletiekclub Mazda Optimists Track Club in Scar borough-Toronto, trouw aan zijn familie, die dank zij hem de armoede van Jamaica kan vergeten, trouw aan zijn moe der met wie hij, als hij thuis is, vaak samen naar de tv kijkt. Af en toe gaat hij naar een dis cotheek om bij zijn oude mak kers te zijn. De enige luxe die hij zich veroorlooft, naast het huis van zijn dromen, dat hij enkele jaren geleden voor hem en zijn familie heeft laten bou wen, zijn snelle sportwagens en sieraden. Hij komt misschien arrogant over, omdat hij wei nig zegt, maar dat is de aard van het beestje. „Ben praat nooit veel", zegt coach Charlie Francis dan ook, „als hij ergens mee zit, houdt hij het voor zich zelf. Hij antwoordt met zijn li chaam, later, op een of andere atletiekbaan". Van onze verslaggever SEOUL - Na een tweede doping-affaire heeft Bulgarije zijn gewichtheffersteam teruggetrok ken van de Olympische Spelen. Nadat al eerder Mitka Grablev was betrapt, verspeelde nu ook Angel Guenchev zijn titel wegens het gebruik van een verboden middel. Gisteren raakte het gewichtheffen nog verder in op spraak door het bekend worden van nog twee doping- zaken. Dit keer betrof het twee 'kleine jongens', de Spanjaard Fernado Mariaca en de Hongaar Kalman Csengeri. De Spanjaard had op doktersadvies twee soorten amfetaminen geslikt, die op de verboden lijst, staan. De Spaanse teamartsen werden dan ook prompt door het IOC beript 'vanwege hun onwetendheid'. Bij de Hongaar werden sporen ontdekt, die wezen op het gebruik van anabole steroïden. Zaterdag werd al de naam van de Spanjaard Jorge Quesada verwijderd uit de uitslagenlijsten. De mo derne vijfkamper bleek zijn toevlucht te hebben geno men tot een beta-blokker, een kalmerend middel om bij het schieten over een vaste hand te kunnen be schikken. Quesada eindigde overigens als vierentwin tigste in de achterhoede. Met Guenchev, Mariaca, Csengeri en Quesada steeg het aantal betrapte atleten in Seoul tot zes. De medi sche commissie van het IOC verwacht dat zeker vijf tien deelnemers door de mand zullen vallen. Vier jaar geleden werden in Los Angeles in totaal elf deelne mers op het gebruik van stimulantia betrapt. Bulgarije bemachtigde tot nu toe vier van de vijf gouden medailles die bij het gewichtheffen waren te verdelen. Die komen ter discussie te staan nu blijkt dat een tweede winnaar van de verboden vrucht heeft ge snoept. Guenchev gebruikte trouwens hetzelfde mid del als Grablev, zijn voorganger in het kwaad. In het bloed van beiden werden sporen aangetroffen van diu retic furosemide, een middeltje om in gewicht te ver minderen, waardoor in een lagere klasse mag worden uitgekomen. Hetgeen de kans op succes verhoogt. De gouden medaille van Guenchev gaat nu naar de Oostduitser Kunz terwijl de Rus Militosyan en de Chi nees Jinhe Li een plaatsje opschuiven naar respectie velijk zilver en brons. Door het terugtrekken van zijn gehele team, verspeelt Bulgarije de kans op de vijf gouden medailles die bij het gewichtheffen nog te ver delen zijn. In een verklaring noemde het Bulgaarse Olympisch Comité het gebruik van doping 'een inbreuk op spor tief spel'. Van onze speciale verslaggever SEOUL - Ben Johnson mag zich dan de snelste sprinter ter wereld noemen, bij het produceren van het noodzakelijke plasje bij de dopingcontrole had de Canadees zeker geen medaille veroverd. De wereldrecordhouder op de 100 meter had na zijn fascinerende race ruim drie uur nodig om een flesje urine af te geven. Johnson had door de spanningen enkele minuten voor de finale van de 100 meter zijn blaas geleegd. Na de winst lukte het hem geen tweede keer. Om het natuurlijke proces te versnellen, vroeg de Canadees om flessen bier, die de aanwezige officials razend snel voor de dag haalden. Na drie flessen en enkele uren wachten slaagde de Olympisch kampioen eindelijk een straaltje af te leve- wmmmmmm Ronald Florijn (links) en Nico Rienks, die Nederland aan zijn eerste gouden medaille hielpen fotoap sisbeursje moet Nico rondko men". Geen rijkdom dus voor de Okeanos-roeier. Zeker niet als men bedenkt dat hij ook nog noodgedwongen moest verhui zen. Een zeer fanatieke drum mer als buurman was daarvan de oorzaak. Niet in de eerste plaats om het drummen zelf. Meer om het tijdstip waarop de liefde voor de muziek werd uit geleefd. Dat was zo om en nabij half twaalf in de avond. De zege dankte de Die Ley- the/Okeanos-combinatie aan zijn ijzersterke baantempo. „We starten behoudend. Dat geeft je een achterstand. Je weet dat, maar we hebben daarvoor gekozen. De Russen en de Oostduitsers gaan als gekken weg. Dat kan je niet blijven redden. Als wij daaren tegen op ons baantempo van 36 slagen per minuut zijn geko men, houden we dat 1500 meter, tot de finish, vol". De eindstrijd zelf had een heel logisch verloop. „Drie se conden achterstand in de eerste vijfhonderd meter bij de op bouw van het baantempo mag", lichtte Nico Rienks toe. „Dat was ook het verschil met de Russen. Met de Oostduitsers was het zelfs geringer". Halverwege de race was de achterstand nagenoeg wegge werkt. „Na duizend meter wist ik al dat we gingen winnen. Al thans je verwacht dat. Kijk, een ploeg waar je net langs bent geroeid, zie je zelden nog terug. Zo'n tegenstander is ge desillusioneerd. Ze gaan zich forceren en dan wordt het al leen maar erger. Vandaar dat we na die eerste kilometer Oost-Duitsland al kwijt wa ren". De Russen vormden daarna eigenlijk nog de enige tegen stander van de Nederlanders. „Die Russen betaalden hun tol voor die snelle start. Ze moes ten wel uitzakken. We gingen ze heel regelmatig voorbij". De strijd zou toen gestreden zijn geweest, als niet vijfhon derd meter voor de finish de in vierde positie liggende Zwit sers Schwerzmann en Boden- mann aan een opmerkelijke opmars waren begonnen. Die ploeg had de Nederlanders in de halve finales in moeilijkhe den gebracht. Rienks en Florijn werden toen tweede, doch za gen de Zwitsers angstig snel dicht naderen. „Ik weet niet wat de oorzaak was, dat het bij Nico en Ronald ineens minder goed ging", had coach Klerks na de halve fina les gezegd. „Het zou ook wel eens zo kunnen zijn dat die Zwitsers een voortreffelijke nieuwe ploeg vormen". „Even schrok ik. De Zwitsers komen, zoiets riep ik", zei Rienks, toen hij de laatste me ters van de zo succesvolle eind strijd beschreef. „Al snel be sefte ik, dat ze het nooit meer konden halen. We zijn ook niet gaan sprinten. Dat is te ge vaarlijk, Je kan uit je ritme ra ken. Gewoon doorgaan in de hoge baantempo was voldoen de". door Jules Spijkers SEOUL - Leo Peelen is op z'n tijd niet vies van een kwajongensstreek. Maar is goed bij de les als er klussen van serieuze aard te klaren zijn. Zo als zaterdagochtend op de Olympi sche wielerpiste in Seoul, toen de El- denaar ook als de beste bleek te kunnen rekenen. En fietsen trou wens. Hij liet zijn herinnering aan de opwin dende puntenrace tenslotte verpakken in een blikken plak met een zilveren laagje. Als 20-jarige bleek Peelen de kunst op de piste al te beheersen als een volleerde prof. „Je moet als renner de feeling heb ben voor het goede moment om iets te ondernemen Soms valt dat te beredene ren, soms moet je op je gevoel afgaan", zei de rank gebouwde coureur na afloop. In de kunstig in elkaar gezette coup, die de Eldense tijdrijder na zo'n twintig ki lometer plaatste, liet hij zijn gevoel spre ken. Toen zijn vluchtmakker en latere gouden medaille-winnaar 'op punten' Dan Frost snel daarna een nieuwe over val waagde, bleek Peelen ook de reken kunst machtig. Net zoals trouwens aan het einde van de rit, toen hij in de gaten kreeg dat tegen de Deen, twee jaar gele den al eens wereldkampioen op dit spec taculaire nummer, geen kruit gewassen was. Bondscoach Eric Geserick: „Frost was ongenaakbaar. Die nog eens aanval len, had Leo de kop kunnen kosten". Niet vreemd in een wedstrijd die veel van de 24 pedaalridders eiste. Peelen had bij voorbeeld ruim twee uur nodig om aan het verzoek van dopingjager Manfred Donike te voldoen enkele buisjes met urine te vullen. Dan Frost, een inval-leerkracht, zou zo'n greep naar de kroon, die hij al vast op het hoofd had, ook nooit toegestaan hebben van zijn zeven jaar jongere uit dager, met wie hij tenslotte een pact sloot om tenminste de slotaanval van de onttroonde titelhouder Marat Ganejev te kunnen pareren. „We hadden gemeen schappelijke belangen", zei de Deen la ter. „Renners begrijpen elkaar op dat punt, zonder daarover een woord te hoe ven wisselen". Ook op dat punt toonde Peelen een tactische rijpheid die opval lend was voor zo'n pril talent. In het kielzog van Dan Frost rijdt Leo Peelen naar het zilver foto afp De strategie, waarmee de tweedejaars amateur uit het Gelderse polderland de keiharde strijd was ingegaan, bleek dus goed voor zilver. „Leo is geen sprinter, dus moest ie weg zien te komen", zei coach Geserick, dolgelukkig na zoveel teleurstellingen eindelijk eens iets te vieren te hebben in Seoul. „We hebben in de afgelopen weken alleen maar voor de ploegachtervolging getraind", vond de zilveren medaillewinnaar er zelf van. „Veel tempo gereden. Ik had helemaal geen souplesse meer in de benen". Wat Peelen overigens niet als kritiek op het beleid van zijn coach uitgelegd wilde zien. „We hadden ons met de ploeg ge kwalificeerd. Dan is het logisch dat daaraan de meeste aandacht wordt be steed". De gewezen HTS-student had zich ove rigens nooit in dit spel voor wiskundigen onder de coureurs mogen storten, als hij met Erik Cent, Marcel Beumer en Mario van Baarle niet op de valreep voldaan had aan de limiet voor de ploegachter volging. „Ik heb het NOC eerder al ge- SEOUL - Bondscoach Eric Geserick noemde het 'een stukje maatschappe lijke opoffering dat beloond werd'. Leo Peelen, de 20-jarige Eldenaar die zater dagochtend in Seoul met een zilveren plak beloond werd voor de keus die hij ruim een jaar geleden maakte, viel zijn coach op dat punt volmondig bij. „Er wordt in Nederland toch niks gere geld voor een topsporter", zocht hij steun voor zijn opvatting. Een jaar gele den werd hem de toegang tot de Hogere Technische School in Arnhem ontzegd vanwege zijn geregelde absentie. „Ze vonden dat ik te vaak weg was. M'n le raar Nederlands heeft het toen nog voor me opgenomen, maar was kansloos te genover de anderen". „Als ik de HTS af had willen maken, zou ik m'n studie af hebben moeten bre ken. Ik kwam van de HAVO, dus met m'n ondergrond kwam ik ook niet veel verder. Ik doe nu naast het wielrennen een avondstudie. En train iedere dag. probeerd te overtuigen van de noodzaak Leo uit te zenden. Hij had bij wedstrij den in Brno en Gent inmiddels zijn mo gelijkheden bewezen op dit nummer. Maar het NOC voelde er niks voor", zei Geserick. Leo Peelen: „Eten dag voor het nationaal kampioenschap puntenkoers in Alkmaar hoorde ik dat ik niet uitge zonden zou worden: Toen hebben we be sloten nog een kans te wagen met de ploeg. Dat lukte dus. Nu we hier toch waren, kon dit er nog wel bij". Peelen van zijn kant was blij 'niet alleen voor vier kilometer naar Seoul gereisd te zijn'. Met zijn drie maats ging hij op de ploegachtervolging al in de eerste ronde royaal kopje onder. „Omdat het in de ploeg niet goed zat", blikte Geserick nu terug op die mislukking, waaraan 'bui tenbeentje' Van Baarle het nodige bijge dragen zou hebben. „Daar zijn wat harde woorden over gevallen", aldus Ge serick die zegt daarmee 'het spannings veld bewust nog wat vergroot te hebben'. „Dat kon geen kwaad, want in de ploeg miste ik de vechtlust". De nuchtere Pee len liep daar bij de slotseance van het Olympisch baanprogramma in ieder ge val van over.

de Stem | 1988 | | pagina 11