Sluis gaat 700 jaar stadsrechten vieren Het gaat weer goed met Sluis HET VOORSPEL EN HET NASPEL. KORT ZEEUWS INWONERS ZULLEN DIEPER IN DE BUIDEL MOETEN TASTEN gemeenschap -Vlaanderen [ierciële pad Asielzoekers Goes hebben boeken nodig R ^PPORr LIJK NIEUWS Vismijn Breskens 'zorgenkindje' MARKTEN PLAATSELIJK NIEUWS Onverwachte traktatie voor Breskense jeugd parkeergelden van bezoekers stromen binnen DE STEM Bejaarde vrouw in Goes beroofd DE STEM VAN ZEELAND 4 ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1988 Philippine Sluiskil Programma jubileum brandweer Westdorpe OOSTBURG - Wil men in Oostburg een even wicht bewaren tussen bepaalde utgaven en in komsten dan is aan diverse tariefsaanpassingen niet te ontkomen. Uitgaven SLUITENDE EXPLOITATIE BLUFT MOGELUK Studiedag van Vrouw en Werk Expositie over Joden in Rusland V rouwenvergadering Oostburg JE HAD T KUNNEN LEZEN N Oostburg worden overge bracht om de verwondingen te laten hechten. GOES - De 78-jarige me vrouw A. is gistermiddag in haar woning aan de Beukei- straat te Goes beroofd van een portemonnee met circa 200 gulden, een gouden tientje en een girobetaalpas. Omstreeks het middaguur belden twee mannen, in de leeftijd van ongeveer 25 jaar, bij haar aan. Ze zeiden con trole te moeten uitvoeren be treffende de werking van de in de woning aanwezige ver warmingsinstallatie. Terwijl een van de mannen zich met de vrouw onderhield, nam de andere zijn kans waar een portemonnee mee te nemen. De gemeentepolitie van Goes adviseert eenieder bij een dergelijk verzoek te vra gen naar een identiteitsbe wijs. leeft uit uto, VDS toe- in is ijk- ver- aan ioor en leij- inel- ïeter i hij king vaar onen aren, huis |t. De ïheel jwerd d en iris te Van onze verslaggever SLUIS - In 1290 verleende Gwijde van Dampierre, graaf van Vlaanderen, stadsrechten aan Sluis. De geschiedenis van Sluis be gint echter 46 jaar eerder. In 1244 kreeg de toen al be staande stad Aardenburg toestemming van Margare- tha van Constantinopel, gravin van Vlaanderen, om een kanaal naar Het Zwin te graven. Dat kanaal moest echter afgesloten worden met een sluis. Vandaar... port- enoe- nter- strijd Ter- 'mbad De 00 tot in za- in De >nisch 1 Het ƒ10,-. ii on- istuif. schik- llende EHBO - De EHBO-Philippine wil meer mensen de kans bie den kennis te maken met het werk dat men als EHBO'er kan doen. Op 12 oktober start een nieuwe EHBO-cursus. De kosten bedragen 125,-. Voor inlichtingen en opgave kan men terecht bij E. de Krijger, Bastionstraat 10. COLLECTE - De collecte voor het Koningin Wilhelmina Fonds heeft 1849,05 opge bracht. Dit is ruim 350,- meer dan vorig jaar. ierciële [n aan- de on- stich- laande- lichting uwsch- gericht. Ihemi- bte 'op lichting jlopende -wijsge- jtSG ge- Axelse n groep met of dw Che- it voeten jderhan- in april. Iden om icht mo- brengen. Idvoerder de ASG dat deze p het be- (n Frans risluitend |en gege- labijheid voorko- die op irgangen |en werk- ;eving er eer voor- ;e projec- er van de er straks buurt- of Sluis- m zullen van sta- eren (slo- we voor spreken," aris-Kos- te spre- 's gierig- en via po- teren om it te oefe- moet dan dilemma oor staat Van onze verslaggever WESTDORPE - Ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Westdorpse brandweer is voor van daag een uitgebreid programma met di verse demonstraties op touw gezet. Een en an der speelt zich af in en nabij de brandweerka zerne in de Molen straat. Het programma luidt als volgt: 13.30 uur: Rondrit diverse brandweervoertuigen, 14.00 uur: demonstratie terrein gaat open voor pu bliek waarna burgemees ter Van de Rest de de monstraties van start laat gaan. Rond 14.45 uur is er een reddingsactie 'auto te water' in de Molenkreek, waarbij duikploeg en hoogwerker worden ige' zet. Om 15.30 uur begint een hulpverleningsoefe ning op het voetbalveld achter de brandweerka zerne, waarbij onder meer een helikopter wordt ige" zet. Doorlopend worden de monstraties gegeven door de duikploeg in een duik' tank, is er een video-voor stelling en kunnen de brandweervoertuigen be zichtigd worden. Hoog werkers en ladderwagens zijn regelmatig in wer king te zien. In 1990 gaat Sluis het feit dat men dan op de kop af 700 jaar stad is uitbundig vieren. Het Sluisse gemeentebestuur heeft daarvoor in voorgaande jaren al geld gereserveerd en de ge meenteraad, die volgende week donderdagavond weer bijeen komt, krijgt het voorstel om van het rekeningoverschot van 1987 vijftigduizend gulden te bestemmen voor de feestelijke herdenking. Loco-burgemeester Jules du Fossé zei dat in dit potje uitein delijk een bedrag van tussen anderhalf en twee ton moet ko men. „700 Jaar stad Sluis moet een onvergetelijk feest wor den", zegt hij. De eerste voorbereidingen zijn inmiddels al getroffen. Over een paar weken vindt een eerste vergadering plaats. Hiervoor heeft het college elke Sluisse vereniging, van dui- venclub tot voetbalvereniging, aangeschreven. „Bedoeling is dat hieruit een werkgroep wordt samengesteld die de ge hele Sluisse bevolking omvat. Uiteraard zal ook het plaatse lijke bedrijfsleven hierbij be trokken worden. Want ten slotte mag elke Sluizenaar er trots op zijn dat wij een derge lijk feit kunnen vieren", zegt Du Fossé. In de boezem van het college leven al enkele ideeën. „Daar over kan ik echter niets zeggen, wij willen niemand voor de voeten lopen. Maar er zijn al enkele leuke suggesties ge daan". Du Fossé denkt dat van uit bevolking, verenigings- en bedrijfsleven nog tal van aan bevelingen zullen komen. „Het is dan de taak van de werk groep alles te coördineren en gestalte te geven. Maar dat de historie van Sluis op een of an dere manier gestalte gaat krij gen is zeker". Wat betreft de duur van de feestelijkheden wordt eraan gedacht het gehele jaar 1990 tot feestjaar uit te roepen. „Er is ook alle reden toe. Het gaat weer goed met Sluis. We zijn de moeilijke jaren 1980-1981, 1982 weer te boven. Het gaat weer crescendo met onze gemeente en dat willen we best laten merken. Voor een kleine ge meente zoals Sluis is doen wij het erg goed. En dat is de ver dienste van elke Sluizenaar", zegt Du Fossé. Tarieven Oostburg omhoog Van onze verslaggever Dit schrijft het college van B en W in de toelichting op de begroting van volgend jaar. scholengemeenschap 'Zeeuwsch- h begeven op het commerciële pad. lengemeenschap voor volwassenen met de Terneuzense chemiegigant oor elf groepen Dow-werknemers trgen. |rt van ,woon-, en leerplaats moesten over- rijden. gezet De Terneuzense school is er isering in geslaagd om aan die eisen te ierwijs voldoen. Het Dow-personeel, laande- voorlopig elf groepen van maximaal acht leerlingen, worden maandag voor het eerst in het schoolgebouw aan de Terneuzense Walstraat ver wacht om half vijf. Dow Chemical, dat jaarlijks in Nederland alleen al 5 mil joen gulden aan personeels- scholing uitgeeft, had in voor gaande jaren een contract lo pen met een Gentse instelling. Een van de zaken waar het verschil tussen kosten en in komsten te hoog is, is de vuil nisophaaldienst. Zouden de ta rieven niet gewijzigd worden, dan verwacht het college een tekort van bijna 90.000 gulden. Voorgesteld worden de tarie ven drastisch te verhogen: be drijfsafval met tien procent, reguliere woningen met tien procent en de eigenaars van zo merwoningen zullen 15 procent meer moeten betalen. Ver wacht wordt dat hiermee rond 87 mille wordt binnengehaald. Ook de begrafenisrechten, marktgelden, legeskosten, pre cariorechten en retributie kun nen volgens het college niet aan een verhoging ontkomen. Zo kosten de begraafplaatsen de gemeente jaarlijks ruim 231.000 gulden. Hier staan 75.000 gul den inkomsten tegenover. Voorgesteld wordt het begrafe- nisrecht met tien procent te verhogen. Een percentage dat ook moet gelden voor de marktgelden en de tarieven van de Legesverordening. Die werden in 1988 voor het eerst sinds 1983 verhoogd met tien procent verhoogd. In 1989 wil het college er nog eens tien pro cent opleggen. De tweede fase van de toe ristische aanpassing, de zoge- naamde 25 meter-strook, noopt eveneens tot het zoeken naar dekkingsmiddelen. Voorgesteld wordt met ingang van 1989 toe ristenbelasting over het gehele jaar te heffen en die met in gang van 1990 nog eens met tien cent per persoon per etmaal te verhogen. De tarieven voor de woonforensenbelasting gaan per 1 januari ook tien procent omhoog. Naast nieuwe inkomsten kent de gemeente uiteraard ook nieuwe uitgaven. In het urgen tieschema 1989 zijn enkele za ken opgenomen die geen uitstel dulden. Belangrijkste is onge twijfeld de aanpassing/recon structie van het centum van Oostburg. De totale kosten be dragen 2,3 miljoen, waarvan de gemeente er 1,5 voor zijn reke ning neemt. In 1988 werd vijf ton hier voor gereserveerd, dat moet ook gebeuren in 1989 en 1990. De eerste fase van de recon structie wordt volgend jaar ter hand genomen. De genodigde anderhalf miljoen is er dan formeel op 1 januari 1990. Twee ton is nodig voor de aanschaf van een nieuwe vrachtwagen en het overkappen van de zout- opslagplaats vergt 36 mille. Op het programma ook riole ringswerken. De kosten hier van worden echter via een rioolrecht afgewenteld op de gebruikers. Ondanks opgelegde rijkskor tingen en bezuinigingen is men er niettemin toch ingeslaagd een sluitende begroting aan de raad voor te leggen. De post on voorzien daarin is 276.969 gul den. Een bedrag dat gehaald kan worden als de tariefsaan passingen door de raad worden overgenomen. De heer Van Balen in de bibliotheek van het centrum Van onze verslaggever BRESKENS - De vooruitzichten van de visserij zijn niet rooskleurig door al de rijksmatregelen. Het rijksbeleid is gericht op vangstbeperking en minder visaanvoer betekent voor de vismijnen minder inkomsten. Ook voor die in Bres kens. Handhaving van de omzet is alleen mogelijk als het aantal aan voerders vergroot. Momenteel wordt al zo'n 20-25 procent van de i omzet gerealiseerd door schepen die niet Breskens als thuishaven hebben. Er is al een concurrentieslag ontstaan tussen Nederlandse en buitenlandse vismijnen. Het Oostburgse college van b en w verwacht dan ook niet dat het aantal 'vreemde vaartuigen' in de Breskense vissershaven zal toenemen. Om de concurrentie het hoofd te kunnen bieden, moet daarom gezorgd worden voor een optimale service, te meer omdat de diep gang van de haven belemmerend werkt voor grote schepen. Niet temin denkt het college, zo blijkt uit de toelichting op de gemeen tebegroting 1989, dat met het huidige vlootbestand en een goede kostenbewaking een sluitende exploitatie van de gemeentelijke I vismijn mogelijk blijft. Van onze verslaggever GOES - Een zeer intensief werkende vrijwilligers- groep, die de bibliotheek voorziening van het Asiel zoekerscentrum (ACZ) in Goes op zich heeft genomen, is er in korte tijd in ge slaagd een respectabel aan tal boeken ter beschikking te stellen van de ontheem den. Voor Nederland schijnt dit vrijwilligerswerk een unicum te zijn. Het aantal beschikbare vrijwilligers is zelfs zo groot dat iedere dag van maandag tot en met vrijdag in de middag uren de bibliotheek in het cen trum kan worden opengesteld. Probleem is echter dat veel asielzoekers komen uit landen met voor ons exotische talen, zoals Pakistan, Iran, Afrika en - wat dichter bij huis - Polen. En daarvoor is het aantal be schikbare boeken miniem. „De voorziening van Engelse boeken is veruit het beste", zegt werkgroepvoorzitter P. van Balen. „Meer dan duizend. Daarnaast zo'n vierhonderd Franse boeken en een miniem aantal Duitse. Ook het Neder lands is goed vertegenwoor digd, vooral in de sector gods dienstige boeken. Bijbels en dergelijke". Gezien de grote toeloop van asielzoekers uit die vele ver schillende landen, in feite uit alle windstreken, wil de werk groep een beroep doen op Zeeu wen die misschien hier of daar boeken hebben liggen in welke taal dan ook, die ter beschik king van het AZC te stellen. „Maar waar wij ook op mikken zijn de diverse gevestigde etni sche minderheden in Zeeland, die misschien overtollige boe ken in him eigen landstaal heb ben. Daar zouden wij zeer mee geholpen zijn", aldus Van Ba len, die hieromtrent op de Be- velanden en Walcheren al con tact heeft gelegd met verschil lende Turkse en Marokkaanse verenigingen. De werkgroep kan in prin cipe alle soorten lectuur ge bruiken, 'geestelijke zowel als profane werken zijn welkom'. „Waar echter veel vraag naar is, maar voor ons erg moeilijk te realiseren, zijn woordenboe ken van de ene vreemde taal naar de andere. Onze woorden boeken zijn allemaal naar het Nederlands gericht en in eerste instantie hebben de mensen daar niet zoveel aan. Ook boe ken op het gebied van land bouw en techniek zijn zeer ge wild". De werkgroep dat dan ook een dringend beroep op de Zeeuwen en de in Zeeland wo nende minderhedengroeperin- - foto willem mieras gen, boeken beschikbaar te stellen. „Gebruikte boeken zijn absoluut geen bezwaar, maar het moet wel in redelijke con ditie zijn, ik hoop dat men daar wel begrip voor heeft", aldus Van Balen. Zoals bij al het vrijwilligers werk ontbreekt het niet aan in zet en beschikbare tijd. Pro bleem is wel, zoals overal, het geld. „Daaraan ontbreekt het ons. En het is daarom dat wij de goede gevers dan ook vragen ons het materiaal kosteloos ter beschikking te stellen. En gaat het om wat grotere aantallen dan zijn wij ook bereid die zelf te komen ophalen", zegt Van Balen. De werkgroep is te be reiken via het ACZ in Goes (01100-46000) of de heer Van ba len (01100-16131). GOES - Vrouw en Werk Zeeland opent op donderdag 13 okto ber alweer haar derde kantoor in Zeeland. Na Middelburg en Terneuzen is Goes aan de beurt voor een eigen steunpunt. Het Tweede Kamerlid drs. L. Groenman verricht om 10.30 uur de officiële opening. Vervolgens belegt Vrouw en Werk een stu diedag over twee thema's, 's middags over Thuiswerk, 's avonds over Ongewenste Intimiteiten. Dat gebeurt in de Prins van Oranje in Goes. MIDDELBURG - De provinciale werkgroep Kerk en Israel Zeeland haalt in oktober de foto-expositie Joden in de Sowj et- Unie naar Zeeland. De officiële opening is op 12 oktober, daarna zijn de foto's van Leonid Kelbert nog drie tot vier we ken te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Kelbert mocht pas afgelopen voorjaar Rusland verlaten en laat nu de foto's zien die hij daar maakte van het leven van de joden. De expositie draait op het ogenblik in Amsterdam en wordt na Middelburg waarschijnlijk opgesteld in het Europees Parle ment in Straatsburg. GOES - De Stichting Vrouwenemancipatie houdt op maandag 26 september de algemene vrouwenvergadering in hotel Ter minus in Goes, aanvang 20 uur. Drs. Lenie de Zwaan houdt na het huidhoudelijk gedeelte een inleiding over een actueel on derwerp: 'Alleenstaande wordt dupe van de veranderingen in het sociaal stelsel'. KAPELLE, 23 sept. - Groente veiling: Komkommers stuk, 780 st, kl. 1 41 33-40, 51 50,61 66, kl. 2 41 38-46, 51 56. Komkom mers krom, 20 kg, kl. 2 KR 34. Paprika groen kg, 10 kg, kl. 1 75 240. Tomaten krat, 190 krat, kl. 1 A 570, B 560-570, C 430, kl. 2 A 480-590, B 440-590, C 370- 440. Vleestomaten krat, 10 krat, kl. 2 B 490. Andijvie na tuur, 430 kg, kl. 1 A 20-24. Bloemkool natuur, 420 st, kl. 2 06 50-130, 08 50-90. Breekpeen, 230 kg, kl. 1 05 4, 20 6, 40 22. Bospeen natuur, 40 bos, kl. 2 67. Radijs bos, 130 bos, kl. 1 51-54, kl. 2 48-50. Snijbonen glas, 190 kg, kl. 1 230-290, kl. 2 190-220, KR 85-110. Snijbonen natuur, 30 kg, kl. 2 150. Sperciebonen natuur, 170 kg, kl. 1 80, kl. 2 40- 100. Sperciebonen div, 40 kg, kl. 1 90-110. Pronkbonen, 20 kg, kl. 1 110. Rodekool 140 kg, kl. 1 BI 23. Wittekool, 340 kg, kl. 1 BI 11-20. Kroten kg, 50 kg, kl. 2 ON 31. Uien kg, 610 kg, kl. 2 GR 29-33, MI 16. Knolselderij met blad, 20 st, kl. 1 12 47. Sui- mermaïs stuk, 160 st, kl. 1 37, kl. 212. Pepers bont, 10 kg, kl. 1 120. Vroege aardappelen, 250 kg, kl. 1 BO 20, MI 14, kl. 2 DR 13. Late aardappelen, 1470 kg, kl. 1 DR 12-29, KR 38-111, MI 31, kl. 2 BO 23, KR 59, MI 19-24. Totaal aantal colli 21.496. AMSTERDAM, 23 sept. - Aardappeltermijnmarkt: In bintje 50mm, oogst 1988, wer den 445 contracten verhandeld voor leering april bij een prijs van ƒ29,40 tot ƒ27,90 per 100 kg. De stemming was prijshou dend. GEEN COMMISSIE - De voor dinsagavond 27 september voorziene vergadering van de Oostburgse Welzijnscommis- sie gaat niet door. De reden is dat er geen onderwerpen te bespreken zijn. De eerstvol gende vergadering is nu vast- geteld op dinsdagavond 25 oktober. BRIDGE - De Oostburgse Bridgeclub hield een compe titiewedstrijd waaraan 20 pa ren deelnamen. Uitslag groep A: 1. mevrouw De Vries-de heer Barendregt, 2. dames Buysrogge-Spierenburg, 3. mevrouw Van Wanrooy-de heer De Badts. Groep B: 1. mevrouw Christiaansen-de heer Wagenaar, 2. dames Lu- teyn-Faas, 3. echtpaar Ver- kuylen. Van onze verslaggever BRESKENS - Een plaatselijke supermarkt in Bres kens had een leuke stunt bedacht voor de Bressiaan- ders. De actie 'D'as kras', die recht kan geven op een gratis artikel, bleek bij de mensen aan te slaan en supermarkt-eigenaar Ingels wilde hieraan nog eens extra-aandacht besteden. Dus werd een fiks aantal plastic zakjes gevuld met een magazin, de weekfolder, een button, een petje, een wed-' strijdformulier waar een hokje moet worden weggekrabt om te weten te komen of men een gratis artikel had ge wonnen en.... een chocoladereep. Een aantal medewerkers toog donderdagavond aan het werk en hing de plastic zakjes huis-aan-huis aan de deur knop. Nieuwsgierig als jeugd nu eenmaal is, werd hier en daar in de zakjes gesnuffeld. En oh wonder: een gratis traktatie. De mond-op-mond reclame was uiterst effectief en zo snel konden de zakjes niet worden opgehangen of even later was de chocoladereep verdwenen. Ingels vat de zaak sportief op. „Ja, daar heb ik niet aan gedacht. Maar zo zijn kinderen. Ik hoop dat het ze ge smaakt heeft. En eh..„ de actie loopt als een trein". (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever SLUIS - Dat het Sluis weer I redelijk voor de wind gaat, i is ook te merken in de ge meentelijke kas. De bezoe- I kersstroom neemt gestaag toe en omdat de meesten I met de auto komen, bete- 1 kent dit kassa voor de ge meente. Uit een begrotingswijziging, die donderdagavond 29 septem- J her aan de gemeenteraad I wordt voorgelegd, blijkt dat de inkomsten uit parkeergelden hoger zijn dan aanvankelijk geraamd. B en W stellen dan °ok voor de inkomstenraming met 25 mille te verhogen. In to- toal haalt de gemeente dit jaar oan ruim 340.000 gulden aan Parkeergelden binnen. Ook op een ander front zit net Sluis niet tegen. Er wordt weer duchtig gebouwd en ook dat is in de gemeentekas te merken. Verwacht wordt dat 10.000 gulden meer binnenkomt voor het verlenen van bouw vergunningen. En om de positieve lijn nog even verder door te trekken: de rekening over het jaar 1987 kan definitief worden afgesloten met een batig saldo van 368.313 gulden. Normaal gesproken wordt een batig saldo toege voegd aan de algemene reserve. Aangezien de grootte van die reserve voldoende is om in de toekomst financiële tegenval lers op te vangen, stelt het col lege voor het geld te reserveren voor een aantal zaken. Zo is ruim een ton bestemd voor de aanleg van een fiets/ wandelpad over de wallen van Sluis en Retranchement, een ton wil men opzij leggen voor de komende automatisering. Voorts wordt een halve ton ge reserveerd voor het onderhoud van rioleringen. Eenzelfde be drag wordt ook opzij gelegd om de viering van 700 jaar stads rechten in 1990 de nodige luis ter bij te kunnen zetten. Ten slotte wil men 50 mille wegleg gen voor het onderhoud van monumenten. Het gemeentebestuur wil kennelijk ook de Derde Wereld laten meedelen in de Sluisse welvaart. Voorgesteld wordt om (eenmalig) 1500 gulden be schikbaar te stellen ten be hoeve van de financiële adoptie van Derde Wereld-kinderen via het bekende Foster Parents Plan. Het gemeentebestuur wil echter ook de bevolking bij dit project betrekken en getracht zal worden geld voor adoptie in te zamelen zodat kinderen voor een langere periode financieel geadopteerd kunnen worden. De raad, die donderdag avond 29 september vanaf 19.30 uur bijeenkomt, moet voorts een aantal verordeningen op nieuw vaststellen. Het gaat om de herziene Marktverordening en aanpassing van de legesver ordening. Dit laatste omdat binnenkort de gemeente zelf paspoorten gaat uitgeven. B en W stellen de raad voor akkoord te gaan met de her structurering van het werk van het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming. Bedoe ling is dat het werk in West- Zeeuwsch-Vlaanderen wordt aangesloten bij de Terneuzense Muziek. Akkoord, zegt het col lege, maar het mag Sluis geen extra-geld kosten. De ver wachting is dat die extra-kos ten 930 gulden bedragen. Die moeten voor rekening van de cursisten komen, zo is het standpunt van het college. Het college wil ook geen extra middelen beschikbaar stellen voor de nieuwbouw van de Stichting matschappelijke Dienstverlening. Gevraagd was een jaarlijkse bijdrage van plm. 1928 gulden voor een pe riode van dertig jaar. Evenals de buurgemeenten Oostburg en Aardenburg vindt Sluis dat de stichting binnen het eigen bud get de nodige ruimte moet vin den, ook al omdat Sluis de ge bruikelijke subsidie aan de stichting niet gekort heeft. Want nieuws maakt weer meer nieuws. DE KRANT VOOR JE EIGEN STUK VAN NEDERLAND Alle kranten staan dagelijks boordevol nieuws. Nationaal en internationaal. Maar, en dat is het grote verschil, in uw Regionale Dagblad kunt u óók lezen wat de gevolgen zijn voor uw eigen stad, streek of plaats. En dat kan wel eens belangrijker zijn: het raakt u immers persoonlijk. U hoeft alleen maar even te bellen en ook dat nieuws komt dagelijks bij u in debus.

de Stem | 1988 | | pagina 23