succes in mening Rechter beslist morgen over kort geding Christusfilm' (IKECTIE BEREIKT OVEREENSTEMMING MET BONDEN Smit-Kroes: 'Nieuw onderzoek naar inpolderen Markerwaard' Verslagenheid bij militairen BINNENLAND LiSTEM BINNENLAND WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 IGEN IDIDATEN *V- USTERDAM (ANP) - De directie van de Vroom i Dreesmann-warenhuizen en de vier betrok- vakbonden hebben dinsdag overeenstem- ng bereikt over een protocol voor de verdere [nderhandelingen over de reorganisatie bij de rarenhuizen. T-cao staat op losse schroeven ïibliotheek lilvarenbeek rïl sluiten 75.000 extra banen in middelgrote en kleine bedrijven Minimumloon Ruding droomt van overheid die 'kleiner en fijner' is NIEUWSOVERZICHT Nijpels en Brokx naar China 'Oproep tot boycot Shell terecht' Minister ontkent terrorisme bij PLO Politie belegert leeg bankgebouw Rijksinkoopbureau-kantoor in Paramaribo Enzymen tegen mestoverschot 'Wel regeling ex-werknemers Heerema' Omroepen boos over ledenwerfregeling T5l T28 ters van Buitenlandse Za ken van Israël en van Egypte. Waarnemers ver wachten overigens niet dat dit iets oplevert. Begin oktober zullen de ministers van Buiten landse Zaken van Iran en Iraq in New York probe ren een uitweg te vinden voor de vastgelopen vre desbesprekingen. Niet alleen het diploma tieke klimaat is sinds de vorige AV verbeterd, ook de financiële positie van de VN ziet er rooskleuriger uit nu de Verenigde Staten onlangs hebben besloten de achterstallige contribu tie te betalen. Het Ameri kaanse Congres besloot in 1985 de betaling van de contributie stop te zetten totdat de VN diverse her vormingen zou hebben in gevoerd, onder meer op het financiële vlak. Ook het idee dat de meeste lidsta ten van de VN een vijan dige houding aannamen tegenover de VS speelde een rol. Het staken van de beta lingen kwam hard aan omdat de Verenigde Staten 25 procent van het VN- budget voor hun rekening namen. De betalingsach terstand is inmiddels op gelopen tot 520 miljoen dollar, ruim een miljard gulden. De terugbetaling wordt uitgesmeerd over een aantal jaren. Perez de Cuellar was uiteraard blij met het Amerikaanse besluit, maar hij waarschuwde dat de financiële problemen daarmee nog niet defeni- tief zijn opgelost. Om lo pende en toekomstige vre desoperaties uit te voeren moeten de reserves langs andere wegen worden aangevuld, aldus de secre taris-generaal. Hij dacht daarbij aan vrijwillige bij dragen en rentevrije lenin gen. (ANP) a 2.4 FOTO'S AP Misschien zouden de heren er beter aan doen de opvattin gen en standpunten van George Bush en Michael Du kakis tot op het bot te ontle den, om hun bevindingen ver volgens - al of niet voor goed geld - aan de Amerikaanse kiezers en de wereld bekend te maken. Het andere deel van het probleem is het leiderschap van Amerika, waarover tal loze gemeenplaatsen worden rondgestrooid, maar waar over men toch liever niet diepgaand spreekt. Dat de twee presidentskandidaten nog slechts de tv-camera's in de gaten houden inplaats van de internationale situatie, dat ze om der wille van de zieltjeswinnerij zijn wegge kropen achter enorme bas tions van propaganda, poli tieke zwartmakerij en priet praat, deert de 'elder states men' - die zelf de produkten van dat systeem zijn - geens zins. Wat Bush en Dukakis tot dusver over de positie van Amerika in de wereld en over de internationale verhoudin gen hebben gezegd, spreekt nauwelijks tot de verbeelding. En in feite vormt datgene wat de Kissingers, de Vances, de Haigs en al die anderen tot dusver naar voren hebben ge bracht, het duidelijkste be wijs dat Amerika nog steeds niet echt weet wat het wil- De zich zo vaak op de geschiede nis beroepende Amerikaanse 'denkers' zouden toch moeten weten dat politieke bombast heel vaak de dekmantel van onzekerheid en hulpeloosheid „onZe verslaggever ERDAM - De Am- Jjamse rechtbankpresi- mr. B. Asscher doet joigenmiddag uitspraak in tgeding of de film 'De lutste verzoeking van iristus' van de Ameri- !se regisseur Martin ^.rsese in ons land mag arden vertoond. [Asscher zei echter al tij- jhet korte geding, dat gis- favond diende voor de hoofd elijke rechtbank, het argu- jrit te verwerpen als zou de film alleen maar de verfilming van een roman zou zijn en niets met de bijbel te maken zou hebben. De film moet donderdag in de bioscopen gaan lopen. Aan de zitting zelf ging vertoning van de film vooraf in de Am sterdamse Cine-press-club. Mr. Asscher en gevolg alsmede ad vocaten van partijen en een en kele eiser moesten ruim een half uur op het begin van de voorstelling wachten omdat de filmkopie niet bij de filmpers- club was bezorgd. De film werd door de inder haast opgetrommelde hoofd stedelijke politie afgeleverd. De grote gangmaker van de actie tegen de film, oud-EO en thans Rainbow-directeur Dorenbos had bij voorbaat gezegd de film zelf niet te zullen bekijken. Bij Rainbow zouden tot nu toe 230.000 handtekeningen tegen de film zijn binnengekomen. Namens vijf orthodox-pro testantse stichtingen c.q. ver enigingen en ruim dertig indi viduele personen, onder wie RPF-kamerlid Meindert Leer ling en oud-EO-directeur L.J. Dorenbos, werd een verto ningsverbod geëist door mr. E. Bouwman. Volgens de dag- vaardiging zou de film naar in houd, vorm en strekking gods lasterlijk zijn, nodeloos grie vend en een inbreuk op de vrij heid van godsdienst. De vrij heid van meningsuiting heft dit niet op. Als voorbeelden wer den onder meer genoemd: Ma ria zegt dat haar zoon Jezus van kindsbeen af al niet hele maal goed bij zijn hoofd is ge weest, Jezus noemt zichzelf even stom als ieder ander mens, er wordt een sexuele re latie gesuggereerd tussen Jezus en Maria Magdalena en Jezus noemt Paulus' verkondiging van zijn dood op het kruis een leugen. Bovendien worden de bij belse feiten niet alleen maar verdraaid en onjuist weergege ven, maar ook nog bijbelse per sonen en Jezus zelf in de mond gelegd. De eisers zijn daarom gekrenkt en zien hun geloofs- en levensovertuiging geweld aangedaan. De film voldoet derhalve niet aan de norm van zorgvuldig maatschappelijk verkeer. Ze eisten een dwang som van tienduizend gulden per overtreding van het ver langde vertoningsverbod. Namens filmdistributeur United International Pictures betoogde mr. Engels dat eisers niet door vrijheid van gods dienst, maar door volstrekte onverdraagzaamheid en zucht naar censuur werden gedreven. „De eisers lijken gewoon ge kwetst te willen worden door film naar zich toe te trekken terwijl hun opvattingen in de film helemaal niet ter discussie staan", aldus mr. Engels. Hij wees er bovendien op dat in ons land geen bioscoopdwang be staat: niemand is gedwongen te gaan kijken. lOntslagen V en D van tafel door de bonden bestreden 950 gedwongen ontslagen In van tafel. fen D zal zich 'maximale hi ng getroosten om ge- ingen ontslagen te voorko- i'door in- en extreme her van personeelsleden i zonodig het opstellen van sociaal plan met onder eer een uittredingsregeling mor ouderen. Dit hebben Vroom en Drees- nen de bonden dinsdag na p van het overleg meege- sld. Het protocol biedt vol- s de bonden een goed uit- igspunt voor de verdere on- (erhandelingen over de reor- isatie. De Dienstenbond ziet vanwege het protocol jlvan het oproepen tot acties |ij de warenhuizen. Het proto- li zai nóg wel aan de leden kirden voorgelegd. HAAG (ANP) - Het fco-akkoord dat de vak- jonden in juli met de PTT- lirectie hebben afgesloten, Is op losse schroeven komen (tstaan, Hoewel de bonden nog niet al fun leden hebben gepolst, is nu 1 zeker dat de onderhande ls van de AbvaKabo, de »tste vakorganisatie onder Ters, met een afwijzing te- g moeten naar de onderhan delingstafel. Ook de CFO en het Ambte- arencentrum (AC) denken dat (iet moeilijk wordt als bonden 1 directie 30 september op- jtow bijeenkomen. Alleen de (middelbaar en hoger eel) is wat dat betreft pet pessimistisch gestemd. I 1)6 PTT wordt met ingang [jan januari verzelfstandigd en nee de grootste particu- Pere onderneming in Neder- ind. De bijna 100.000 werkne mers verliezen hun ambtena- fenstatus. Om de achteruit- 'ng in netto-salaris, die daar- n het gevolg zou zijn, te Com oren, waren bonden en -directie in juli onder meer f® garantieregeling overeen- LVARENBEEK (ANP) - «et dagelijks bestuur van Pe openbare bibliotheek in varenbeek neemt tijdens ™e eerstvolgende vergade- nS op 12 oktober het prin- Pe-besluit om de biblio- f* te sluiten. 'r gewijzigd subsidiebeleid ojk en gemeente is een Wissement volgens het be- onafwendbaar, e enige mogelijkheid zou 8 ajn om vanaf 1990 de bi- busi niet meer in de omlig- dorpen te laten rijden en ;..,m®uwe boeken meer aan S- ,n' -Maar dat zou voor J'ötheek op termijn even- ix ,e doodklap betekenen", ws bestuursvoorzitter Blan- elichtindinSdag ti-'dens 66,1 Jjjf bibliotheek in Hilvaren- zou volgend jaar tien jaar n,„ n,en verkeert al jaren in .'«dele zorgen. De subsidie- gen waren 'net dekkend Hn66,1 minimale voorzie- knU3/ daaraan dreigt nu ton? Lte komen door bezui- Pgde w ieCten van de Sewij- ®eenM-Jzl''nswet en een Se~ Ian J? subsidiekorting lerirt 3 10 Procent de ko- "de vijf jaar. In het protocol zeggen V en D en de dienstenbonden van FNV en CNV, Unie BLHP en NCHP dat het onvermijdelijk is dat het aantal arbeidsplaatsen bij de warenhuizen zal worden verminderd ten behoeve van de gezondmaking van de onderne ming. V en D heeft zich ver plicht om zoveel mogelijk vrij komende personeesleden bin nen Vroom en Dreesmann en Vendex International te her plaatsen of door middel van 'intensieve begeleiding' buiten het concern vervangende werkgelegenheid te zoeken. Als ondanks deze inspanning toch nog werknemers overblijven, zal een sociaal plan worden op gesteld. In het overleg over dat plan 'zullen alle mogelijke maatregelen en voorzieningen ter voorkoming van gedwon gen ontslagen, zoals onder meer een uittredingsregeling voor ouderen, bespreekbaar zijn', aldus het protocol. Moch ten ook deze aan een nog vast te stellen termijn gebonden maatregelen tekort schieten, dan zal ontslag plaatsvinden. Een commissie van V en D, bonden en ondernemingsraad ziet toe op zorgvuldige uitvoe ring van het protocol. Ten aanzien van het overleg zelf is vastgesteld dat eerst het Ondernemingsplan aan de orde komt, waarbij alle facetten van de onderneming kritisch wor den bekeken. Vervolgens moet duidelijk worden hoeveel ar beidsplaatsen vervallen, waarna de procedures omtrent herplaatsing beginnen. Tot dinsdag leken de wegen van de vakbonden zich te scheiden. De bonden van hoger personeel (Unie BLHP en NCHP) waren bereid de plan nen van de V en D-directie in clusief de 950 gedwongen ont slagen neutraal aan hun leden voor te leggen. De Diensten bond CNV haalde zich vorige week de woede van de andere op de hals door te opperen dat een financiële bijdrage van de werknemers aan het herstel van de warenhuizen zonodig bespreekbaar was. De Dien stenbond FNV begon deze week als enige bond met het raadplegen der leden over het stellen van een ultimatum en het voeren van acties vanaf 26 september om de gedwongen ontslagen van tafel te krijgen. Het dinsdag bereikte proto col maakt een einde aan deze verdeeldheid. De bonden zijn het overleg ingegaan met een gemeenschappelijke tekst die voor de Vroom en Dreesmann- directie aanvaardbaar bleek. ZOETERMEER (ANP) - Kleine en middelgrote be drijven zullen in 1989 35.000 nieuwe banen creëren. Dit jaar stijgt het aantal ar beidsplaatsen met 40.000. Met deze uitbreiding zorgen de kleinere ondernemingen voor de helft van de totale werkge legenheidsgroei. Dit staat in de dinsdag verschenen 'Economi sche Verkenning 1989' van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). Onder deze categorie onderne mingen vallen alle bedrijven tot maximaal honderd perso neelsleden. Het EIM verwacht dat de groei van de werkgelegenheid in de kleine en middelgrote be drijven zich volgend jaar vooral in de groothandel en in de zakelijke dienstverlening Verslagenheid heerste bij de militai ren van de 107e afdeling veldartillerie die woensdagmiddag in hun kazerne in 't Harde terugkeerden na het overlij den van een collega aan nekkramp. Voor de gezondheid van de militairen die vervroegd van een oefening in West-Duitsland terugkeerden bestaat geen reden voor ongerustheid. Vrijdag overleed de 22-jarige P. Mole naar uit Heerhugowaard aan nek kramp en later werd een soldaat uit hun afdeling met een tot nog toe onbe kende ziekte in het ziekenhuis opgeno men. Het ministerie van Defensie in Den Haag wordt de laatste dagen over stroomd met telefoontjes van veront ruste familieleden. Ongeveer 300 ouders, vrouwen en verloofden hebben tot nu toe opgebeld om nadere informatie. In de meeste ge vallen, aldus een woordvoerder van het ministerie, konden zij worden gerust gesteld. Vandaag zullen alle teruggekeerde militairen meedoen aan een speeksel- test, waarvan de uitslag vermoedelijk morgen beschikbaar komt. Als deze gunstig is, zouden de betrokken mili tairen vrijdag naar huis kunnen gaan. - FOTO ANP VERVOLG VOORPAGINA DE christelijke werkgevers, NCW, willen een akkoord slui ten over het scheppen van werkervaringsplaatsen in de bedrijven. Tot nu toe voelden de werkgevers niet veel voor dit soort plannen. NCW en VNO bepleiten een verlaging van het minimumloon en uit keringen met 15 procent. Dit plan levert maximaal 200.000 banen op, heeft het Centraal Planbureau uitgerekend. De politieke partijen en de vakbeweging hebben afwij zend op dit idee gereageerd. CDA en WD willen, net als kabinet en PvdA, niet verder gaan dan het sleutelen aan de loonkosten. Het CDA is fali- kant tegen verlaging van mini mumloon en de daaraan ge koppelde uitkeringen. De WD heeft overigens twijfels over het aantal banen dat het PvdA- plan kan opleveren. CDA en WD sluiten zich bij de wens aan van het kabinet om de lo nen te matigen. Lubbers kondigde gisteren opnieuw aan met de sociale partners en de Tweede Kamer te willen praten over het verla gen van de uitkeringen en de jeugdlonen voor mensen onder de 27 jaar. De kamer hield zich daarover gisteren nadrukkelijk op de vlakte, na dit voorstel eerder te hebben verworpen. Het VNO vindt dat het kabi net te weinig profiteert van de economische groei. Het kabinet besteedt nog steeds onvol doende in de verbetering van de wegen en de bereikbaarheid van de Randstad. De grootste werknemersor ganisatie, de FNV, merkt op dat het kabinet op het vlak van de werkloosheidsbestrijding „is uitgeregeerd, omdat nieuwe initiatieven ontbreken". De FNV vindt het onaanvaard baar dat de inkomens verder uit elkaar groeien. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - De baas van Financiën wordt in het zicht van zijn vertrek steeds joliger. Tijdens de altijd wat plecht statige overhandiging van de Rijksbegroting uit het be kende koffertje aan kamer voorzitter Dolman, onthulde minister Ruding dat hij soms droomt. Hij droomt dan over een overheid die 'kleiner en fij- koffertje betreft, werkelijk- ner' is. Als hij zich zo buiten de werkelijkheid verplaatst, droomt-ie van een piepklein koffertje. De droom was, wat het heid geworden. Want vanon der de slippen van zijn jac quet toverde de bewindsman een wit plastic-kofferje van Madurodam-formaat (daar had-ie het ook gekregen) te voorschijn. „Soms droom ik ervan u de Rijksbegroting in dit kof fertje te kunnen aanbieden", zei hij tot Dolman. Om on middellijk, alsof hij wakker werd, de droom te verstoren: „De werkelijkheid is helaas anders". DEN HAAG (ANP) - Minis ter Smit van Verkeer en Waterstaat wil weten of het financieel mogelijk is als nog een deel van het Mar kermeer in te polderen. Zij heeft haar partijgenoot (WD) en oud-minister Van Aardenne bereid gevonden dat te onderzoeken. Haar departe ment heeft dit dinsdag bekend gemaakt. De initiatiefgroep Marker waard b.v., die in 1985 met het plan kwam om de inpoldering van het Markermeer met parti culier geld te financieren, heeft nu een plan bij haar ingediend voor gedeeltelijke drooglegging van het meer. Zij bestaat uit zakenmensen uit Flevoland. Volgens het ministerie heeft commissaris van de koningin Lammers van deze provincie een belangrijk aandeel gehad in het besluit van de bewinds vrouw om opnieuw te bezien of het meer nu slechts voor een deel moet worden ingepolderd. De groep zakenmensen wil de 'Droogmakerij Westelijk Flevoland' inpolderen voor de agrarische sector. Het gaat om 23.000 hectare watergebied dat in droge vorm aan telers van bloembollen en pootaardappe- len zou moeten worden uitge geven. De dijk van Enkhuizen naar Lelystad vormt de ooste lijke grens van het gebied, een op te werpen waterkering van zand de westelijke begrenzing. Daar kunnen volgens de za kenlieden voorzieningen voor recreatie worden getroffen. De ministerraad heeft twee jaar geleden besloten inpolde ring van het Markermeer voor onbepaalde tijd uit te stellen omdat zij toen 1,7 miljard gul den moest bijdragen aan de drooglegging. Gezien de bezui nigingen zag het kabinet er toen van af. Wel was het voor stander van inpoldering, op voorwaarde dat zij volledig zou worden gefinancierd door de particuliere sector. Het was het kabinet-Van Agt dat in 1980 besloot het Mar kermeer in principe droog te leggen ter voltooiing van de Zuiderzeewerken. Door de he vige kritiek van milieu- en na tuurbeschermingsorganisaties is de definitieve besluitvor ming telkens op de lange baan geschoven. Het huidige kabinet leek in september 1986 voor goed te hebben afgerekend met de Markerwaard. Een woordvoerder van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft in een reactie op de opdracht van minister Smit- Kroes aan Van Aardenne ver klaard dat zijn departement 'niet zit te springen om extra landbouwgronden'. „Vanuit landbouwkundig oogpunt is het niet erg opportuun om in te polderen", aldus de woordvoer der. Hij verwijst in dat ver band naar de overproduktie in sommige sectoren van de Euro pese landbouw en het uit pro- duktie nemen van landbouw gronden. DEN HAAG (ANP) - Minister Nijpels (Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer) en zijn vroegere staatssecretaris Brokx, nu burgemeester van Tilburg, vertrek ken woensdag 21 september voor een bezoek van een week naar de Volksrepubliek China. Nijpels brengt een 'tegenbe zoek' aan Peking omdat zijn Chinese ambtsgenoot in 1984 Ne derland heeft bezocht, aldus een woordvoerder dinsdag. Brokx reist mee als voorzitter van het zo genoemde exportplatform VROM, een groep organisa ties uit het bouwbedrijfsle ven. Daar zitten aannemers bij die vooral buiten Neder land werken, toeleverende bedrijven en ingenieurs. Met de delegatie van Nijpels reist tevens een handelsmissie mee van de Exportbevorderings- en Voorlichtingsdienst van Economische Zaken en het Nederlands Centrum voor Handelsbevordering. Op 29 september reist Nijpels van uit China naar Athene, waar hij in het eerste weekeinde van oktober een informele vergadering bijwoont van de milieuministers van de Euro pese Gemeenschap. Op maandag 3 oktober is de mi nister weer in het land. Minister Nijpels - FOTODESTEM/JOHANVANGUHP GENEVE (EPS) - De Wereldraad van Kerken is blij dat Shell het apartheidssysteem in Zuidafrika zo verafschuwt, maar hij blijft bij zijn mening dat Shell door in Zuidafrika actief te blij ven in feite de apartheid steunt. Daarom is de oproep van het Centraal Comité van de Wereldraad aan de lidkerken om steun te geven aan een internationale boycot van Shell terecht ge weest. Dat komt naar voren in het antwoord van de secretaris generaal van de Wereldraad, dr. Emilio Castro, aan president- directeur L. C. van Wachem van de oliemaatschappij. Van Wa- chem toonde zich eind vorige maand in een brief aan Castro ontsteld over de oproep. „Wij betreuren het dat een organisatie die christelijke morele maatstaven voorstaat, zich zo onethisch en onverdraagzaam jegens een bepaalde onderneming opstelt - en nog wel een die met haar verzet tegen de apartheid voorop loopt", zo liet Van Wachem Castro weten. SCHIPHOL (ANP) - Minister Korthals Altes van Justitie ont kent dat Israëlische autoriteiten hem informatie hebben gege ven over het feit dat het Haagse kantoor van de Palesijnse Be vrijdingsorganisatie PLO wordt bemand door één of meer le den van een terroristische organisatie 'commando-eenheid 17'. De minister zei dit maandagavond op Schiphol bij terugkeer van een bezoek aan Israël, waar hij met autoriteiten op het ge bied van justitie en politie sprak. Maandag zei de PLO-verte genwoordiger in Nederland, Afif Safieh, dat het bericht als zouden de Israëlische autoriteiten die informatie aan minister Korthals Altes hebben doorgegeven als 'weerzinwekkende las ter' te beschouwen. Korthals Altes weet van die Israëlische bron niets. „Ik heb alleen in algemene termen gesprekken ge voerd over ontwikkelingen ten aanzien van terrorisme", aldus de minister. ROTTERDAM (ANP) - De Rotterdamse politie heeft dinsdag ochtend urenlang een naar later bleek leeg bankgebouw aan de Goudsesingel in het centrum van de stad belegerd, waar even voor negen uur een overval had plaatsgevonden. Omdat ondui delijk was of er nog personeelsleden in de bank waren en de politie vermoedde dat zich nog twee gewapende overvallers in het gebouw bevonden, werd een speciale arrestatie-eenheid in geschakeld. De wijde omgeving van de bank, waar voor de deur op dinsdag de weekmarkt wordt gehouden, werd ont ruimd. Tussen de bloemenkramen voor de bank namen politie mensen hun positie in. Het openbaar vervoer werd omgeleid. Nadat zwaar gewapende politiemensen de begane grond en de kelder van het kantoor minutieus hadden onderzocht, bleek rond het middaguur dat er niemand aanwezig was. De over vallers blijken 160.000 gulden te hebben buitgemaakt bij de overval. De daders zijn nog spoorloos, maar de politie beschikt op grond van getuigenverklaringen wel over bruikbare signa lementen, aldus een woordvoerder van de Rotterdamse politie dinsdagavond. DEN HAAG (ANP) - Het Rijksinkoopbureau (RIB) krijgt tijde lijk een vertegenwoordiging in Suriname. In Paramaribo wordt een loket geopend waar Surinaamse bedrijven hun in schrijvingen kunnen deponeren voor de door het RIB aanbe stede goederen in het kader van de overbruggingshulp. Opzet en organisatie van dit loket moeten nog worden uitgewerkt. Dit heeft de woordvoerder van minister Bukman (Ontwikke lingssamenwerking) dinsdag in Den Haag meegedeeld. De af gelopen dagen was door uitlatingen van Surinaamse zijde ver warring ontstaan over de manier waarop het RIB zou worden betrokken bij het verlenen van noodhulp, en de rol van het Su rinaamse bedrijfsleven, met name van importeurs en distribu tiebedrijven. Aanvankelijk wilde de Surinaamse regering in het geheel geen bemoeienis van het RIB, maar minister Buk man hield voet bij stuk. WAGENINGEN (ANP) - Dierlijke enzymen kunnen in de toe komst een belangrijke rol gaan spelen in het terugdringen van het mestoverschot van met name varkens en kippen. Dat zeg gen medewerkers van het Instituut voor Veevoedingsonder zoek (IWO) in Wageningen. De enzymen kunnen ervoor zor gen dat het volume van de mest opzienbarend terugloopt. Koeien, schapen en geiten hebben in de pens een bepaalde mi croflora, waardoor vezels in de voeding afgebroken worden. Gras, maïs en veevoer waarin vezelrijke afvalprodukten uit de voedingsindustrie zijn verwerkt, kunnen dan ook zonder risico aan deze dieren worden gegeven. Het IWO heeft uitgevonden dat de afbraak van de vezels in de pens plaatsvindt door enzy men. Varkens en kippen, die voor een belangrijk deel voor het mestoverschot zorgen, hebben deze enzymen niet. DEN HAAG (ANP) - Heerema is wel degelijk bereid om rege lingen te treffen met de Spaanse ex-werknemers, maar deze moeten dan wel voldoen aan een aantal criteria zoals in uit spraken van twee kort gedingen valt te lezen. Dit stelt de direc tie van het Leidse offshore-bedrijf Heerema dinsdag in een re actie op een recente brief van minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid. De Koning riep in de brief Hee rema met klem op te gaan onderhandelen met zijn voormalige Spaanse werknemers. De directie van Heerema verwijt De Ko ning dat hij zich niet goed heeft geïnformeerd over de kwestie. AMSTERDAM (ANP) - De Hilversumse omroepverenigingen zijn ontevreden over de hen door het Commissariaat voor de Media opgelegde regeling voor nevenactiviteiten en ledenwer ving. Zij voelen zich door het commissariaat betuttelt en mer ken vooralsnog niets van het motto van minister Brinkman van WVC dat de overheid bij invoering van de Mediawet meer op afstand zou komen te staan. In kort geding probeerden de omroepen dinsdag voor de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. G.W.M. Bodewes, een aantal bepalingen uit deze regeling ongedaan te maken. Het ging hun daarbij met name om de regelingen ten aanzien van de vrije oplage van de verenigingsbladen, het uitbaten van de auteursrechten op hun programma's (merchandising), de vrijheid om ook program ma's van andere omroepen aan te kondigen en ledenwerfacti viteiten tijdens de uitzending.

de Stem | 1988 | | pagina 3