1988 Baanploeg haalt niveau niet Q99 SEOUL tüRNERS WINNEN LANDENWEDSTRUD MET RECORDTOTAAL rdrzSiSss&fc'®w 'paanse trainers oeren actie egen Johan Cruyff Karpov blijft scoren Poelmans is iet kruimels im§bübb Intensiever gEM SPORT 4 italisten' ïn benen meer WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1988 Hardheid Nairn Sulaemanoglu: Turkse grossier in wereldrecords SEOUL - Met een nog nooit vertoonde overmacht heeft de Sovjetunie dinsdagavond in Seoul de landenwedstrijd voor de heren bij het turnen ge wonnen. Van Bekhoven in achterhoede SEOUL OP TV NIEUWSOVERZICHT Zuidkorea wint taekwondotoernooi Ramsamy in Olympische commissie Bokser ondanks winst naar huis Weinig 'nieten' op tweede roeidag Amerikanen doen beroep op Samaranch Helicopter neergestort bij Pusan Planckaert op doping betrapt T50 V E R Z C als liaar Ne- derd als loop- rend, plijk. eden Itref- |oken aan baan Kmiek het uit ^akte oach. toen voor ever- racht het lin- een een stop, Span- ge- ïvite- rech- en al d ge- chter an de droeg ar op iel de erva- n van staan tersdi- oot ik nds". door Ton van Esch cepteren. Wat dat betreft heb ik het voordeel van mijn erva ring als lerares lichamelijk! opvoeding aan het Odulphus- lyceum. Leiding geven is een deel van mijn vak Het een gewoon goed bij het ander. Verder is er niets ingewikkeli aan. Voor mij is fluiten gewoon een leuke bezigheid, waardoor ik wat zie van de wereld en contact houd met mijn favo riete sport". Van een foutje ligt Annemiek Poelmans allang niet meer wakker. „Tenzij die fout beslis send is voor de uitslag. Dan heb ik een slechte zondagavond, zo als een speler die baalt van een voor open doel gemiste kans. Het fluiten is intussen wel moeilijker geworden, omdat hockey op kunstgras veel snel ler en intensiever is geworden De hockey regels zijn bovendien veel gecompliceerder dan bij voorbeeld die bij voetbal. De buitenspelregel vind ik nog al tijd de moeilijkste, want je moet op twee dingen tegelijk letten. Fysiek kan dat eigenlijk niet en dus moeten er wel fou ten worden gemaakt. Soms vind ik ook het moeten toeken nen van een strafcorner heel pijnlijk, omdat de gevolgen (een doelpunt) soms niet in ver houding staan tot de onschul dige overtreding zoals een bal die per ongeluk tegen je voet komt", maakt Poelmans gewag van enkele gewetensbezwaren, waarmee het spelregelboekje haar opzadelt. In Seoul blijven die op achtergrond. In de po®e waarin Poelmans en Mom- mann fluiten, kan het er im mers heet aan toegaan. Daarin opereren Canada en Zuidko® die zelfs in het fysiek gegroeide vrouwenhockey voor erken® schavers doorgaan. „Ik heb verhalen ook gehoord Voor mil is Zuidkorea een onbeschreven blad. Maar met harde ploegen heb ik nooit problemen. Wan neer je meteen de touwt)® strak houdt, weet iedereen hoe ver men kan gaan. trouwens te denken van de va derlandse topper tussen Am sterdam en HGC; daarin lOlympiërs zijn samen met de Ami ets de kapitalisten van het Olynjl rationale sportvriendjes kijken mei ijftig gulden aan zakgeld dje d' lebben te verteren. Alleen de AmeriÜ eter gevuld, want daarin verdwijnt! e Sovjets gedragen zich buiten h™ want zij kunnen zich met een toe wat meer veroorloven dan bijvoor 4 gulden moeten rondkomen. Nabit aan de deelnemers van Thailand en entje zakgeld maar wat blij zijn dat het haar van armen en benen wil ilen zij voortaan zelf het scheermes e kapper in het Olympisch dorp ma» (extravagante verzoeken voldoen, i vam de Spelen regende het de •richt in de kranten over een Afri- ten bij de kapper had laten scheren beeld zwemmers denken dat ze danl b toch maar besloten om mijn tijd ®-apsels te besteden", stelde de kapt bssen van de Oranje hockeyvrou-1 gen, moeten Nederlandse scheids-1 sen toekijken. Dat is de keerzijde! ïemiek Poelmans, één van de drie 1 ters tijdens het Olympisch toer-l prt al jaren tot het puikje van del oit de finale van een groot toer-| het Nederlands elftal optreedt,! bn terrein. ajL - De Nederlandse ,ers zijn °P de eerste van de Olympische ^wedstrijden ver bene- normale niveau ge- Het peil waarop j(rry Détant en Erik jtgewoonlijk fietsen, zou enkele garantie gege- t hebben voor medailles, a van dat. wanneer Thierry Détant tijdrit uitkomt op de Kiende plaats in 1.07,55, de tijdrijders uit onder Brazilië, Argentinië, i Zuid-Korea en Finland 'meer dan drie seconden Olympisch kampioen idr Kiritsjenko uit de is er iets mis. Indien Erik Cent zich als zes tiende uit een veld van 22 deel nemers plaatst voor de tweede ronde met 4 minuten 54,16 se conden, is dat een prestatie waarvoor hij zich zou schamen als die in Nederland gereden was en niet op de perfecte Olympische wielerbaan van Seoul. Het duo dat het spits moest afbijten produceerde 'Alk- maarse' tijden op een dag dat een verkillende storm over het Noordhollandse land buldert. De verliezers, want dat was ook Cent, hoewel hij de tweede ronde bereikte, zochten niet in de eerste plaats naar veront schuldigingen. Détant dacht aan een te zwaar verzet. „Ik reed 49/14. Anderen, zo als Maik Malchow, de Oost- duitse favoriet, reden te licht. Ik heb daar zelf voor gekozen. Het was ook de versnelling die in Colorado Springs en Wenen opstond, ik heb er hier mee ge traind en ik had er echt ver trouwen in. Maar ik kon hem bijna niet rond krijgen. Ik ver trok veel te traag en dan kom je ook niet meer op snelheid. Het ergste was dat ik aan het einde niet eens echt helemaal leeg was". Détant wist niet waardoor het kwam. „De baan is best, op de omstandigheden was niets aan te merken, maar ik kon het niet. Ik voel mij goed, maar misschien is de aanpassing toch niet ideaal geweest. Het ging namelijk niet alleen om mij. Het gold ook voor Cent. Die rijdt een paar maanden gele den nog in San Sebastian in de buurt van de 4.40, daar komen nu veertien volle seconden bij. Dat kan toch niet". Coach Eric Geserick had het moeilijk met de verrichtingen van zijn renners. „Het is onbe grijpelijk. Waar Cent de dit jaar de baan is opgestapt voor een achtervolging is hij niet boven de 4.50 gekomen. Dit keer was de start ook in die richting, maar je merkte dat het niet goed ging. Een tijd van rond de 1.11 over de eerste kilo meter is redelijk, als aanzet. Het moet dan niet te veel kos ten, maar dit keer was de prijs veel te hoog. Die eerste kilome ter was niet het begin van iets dat nog komen moest, het was in feite het einde". Over de eerste kilometer haalde Cent nog een tijd, die hem binnen de eerste acht bracht, in het volgende stuk moest hij op de renners uit de middenmoot al vier seconden inleveren en het verval werd daarna alleen maar groter. Aan het einde was het verschil met Bernd Dittert, zijn tegen stander in de achtste finales bijna twintig seconden. Het be tekent dat Cent erop kan reke nen, bij ongewijzigde krachts verhoudingen, op de helft van de vier kilometer ingelopen te zijn. De eerste selectie van het achtervolgingstoernooi heeft een groepje van zes man over gelaten, dat vrijwel zeker om de medailles gaat strijden. Dit tert (OD1), wereldrecordhouder Oemaras (Sov), Sturgess (GBr), de onverslijtbare Woods (Aus), Dawidowicz (Pol) en Clausen (Den). ussen weer oppermachtig het er feller aan toe dan W meeste interlands", weet Anne miek Poelmans. Langzamerhand begint - api de topsport de Tilburgse parte te spelen: „Vroeger was hocKf) toch een stuk gezelliger- M het toenemen van de ee" van oefenmees- Jra''e trainers verzocht C t-?kend'24 en 25 seP" tijdens de eerste van de W'e-wedstrijden niet op P'aats te nemen. Ook onderwijs op de landelijke u7 ?n Zenmeesters zal J* enkele uren worden eSd. De trainersbond top en ik denk dat zij slaagt-Cn^ep '5es"°t®n de kei, de top van* te leggen is vooral bij de vrouwen stuk van die sfeer verdwenen Bij de mannen schrik ik s01® zelfs van de hardheid. Ik®, mezelf dan ook nog niet zo s» fluiten in de hoofdklasse mannen, zoals Jolanda Mo® mann het komende seiz°® gaat doen. Zij wordt daar® de eerste vrouw in de man® is echt een wereld", zet Annemiek mans haar collega op een Vlf' stuk. De ware Olymp1^ geest heeft haar duidelijk 3 zijn greep. Nairn Suleymanoglu met een oerkreet op weg naar toeer een nieuw wereldrecord. fotoanp SEOUL (ANP) - Vroeger heette Sulaemanoglu Sja- lamanov en toen was hij ook al een kanjer van een gewichtheffen Tegenwordig heeft de 21-jarige ve togewicht de Turkse nationaliteit en is hij een unieke solist in de wereld van de gewichthef fers. Vier keer winnaar van de wereldbeker, vier Europese ti tels en twee wereldkampioenschappen had hij al in bezit. Daar voegde hij dinsdag in Seoul op overtuigende wijze Olympisch goud aan toe. In zes pogingen, trekken en sto- "n, verbeterde hij telkens een wereldrecord. De nieuwe toppers staan nu op 152,5 kg en 190 kg; een to- al van 342,5 kg.Zijn vroegere landgenoot Stefan Topoe- rov bracht dertig kilogram minder omhoog. Derde werd de Chinees Huangming Ye met 287,5 kg. Sulaemanoglu werd Turk na een wereldreis die hem van kulgarie, via Australië naar Groot-Brittannie voerde. Al ®ige jaren geldt hij als de alleenheerser in de klasse tot 60 wgram. Zijn oude wereldrecords waren 150, 188 en 335 tg De jongeman grossiert in wereldrecords. In de Zuidko- t(:aanse hoofdstad kwam de teller op 33. Het eerste had hij vijftienjarige, nog Bulgaar, tijdens een reis door de terenigde Staten gevestigd. ^°°r Paul van der Voort r!"uELP^A De Spaanse vereniging van voetbaltrai- kin 1CUCU opgeroepen tot een symbolische id rf UJ Protes^ tegen de beslissing van de voetbal- rn de trainerspapieren van Johan Cruijff te erken- teriosp0rtraad van het mi- van cultuur. ling^11?6 trainers zijn van g dat Cruijff niet in Van onze speciale verslaggever De zes prachtige turners van trainer Leonid Arkajev verzamelden een totaal van 593,35 punten. Binnen een tijdsbestek van elf Japanners niet verder dan de maanden kon de Sovjetunie vijfde plaats. In het land van de zijn twee grote internationale Rijzende Zon is echter een succes vieren. Na de wereldtitel van vorig jaar oktober in Rot terdam veroverden de Russen nu ook het Olympisch goud, dat vier jaar geleden ten deel viel aan de Amerikanen, die het in de Zuidkoreaanse hoofdstad niet verder brachten dan de elfde en voorlaatste plaats. Internationaal blijkt het tur nen bij de heren weer een ge weldige sprong vooruit te heb ben gemaakt. Onderdelen, die bij de strijd om de wereldtitels nog maar door enkele turners gemaakt werden, zijn in de top nu gemeengoed geworden. Waarschijnlijk hebben alle turners dinsdagavond toen de keuzestof van de landenwed strijd op het programma stond nog niet alles laten zien waar toe zij in staat zijn. Zeker de turners, die don derdag om de individuele acht- kamptitel gaan strijden, de beste 36 van de landenwed strijd met een maximum van drie per land voeren de keuzes- tof nog eenmaal uit, zullen nog wel wat achter de hand hebben gehouden. Na de verplichte stof van zondag twijfelde overigens nie mand er meer aan dat de Rus sen de Olympische titel, die zij voor de laatste keer in 1980 in Moskou veroverden - daarvoor heersten de Japnners van 1960 (Rome) tot 1976 Montreal) - zouden terughalen. Na de voor geschreven oefenstof gaapte er al een gat van ruim twee pun ten tussen de Russen en Oost duitsers, dat op de tweede he rendag werd opgevoerd tot bijna vijf punten. Verrassend was het brons van de Japan ners, die jarenlang het heren turnen beheersten maar door een te late verjonging van het team de aansluiting misten. In Rotterdam' kwamen de nieuwe generatie turners opge staan onder aanvoering van Yukio Iketani. Waarschijnlijk volgend jaar al bij de strijd om de wereldtitels in Stuttgart zullen de Japanners klaar zijn om in elk geval het gevecht met de Oostduitsers aan te gaan. Het reservoir waaruit men in de Sovjetunie kan putten, is kennelijk onbegrensd en dat geldt niet alleen voor het he renturnen. Het wegvallen van Joeri Korolev (gescheurde achillespees), die in Rotterdam nog tweede werd achter Dimi- tri Bilosertsjev werd achteloos gecompenseerd door Sergej Karikov, een zeventienjarige turner van de Dynamo Sport club uit Moskou. Karikov zal echter donder dag niet bij de 36 besten uitko men. In het individuele klasse ment van de landenwedstrijd, dat bepaalt wie deelneemt aan de strijd om de individuele titel, bezet Karikov achter zijn landgenoten Vladimir Arte- mov, Valeri Ljoekin en wereld kampioen Dimitri Bilosertsjev de vierde plaats. Hij heeft overigens maar 0,05 punt achterstand op 'Bilo', die dinsdagavond bij zijn laatste oefening, die aan het rek de mist inging. De turner die vorig jaar, na een ernstig auto-onge luk een verrassende come-back maakte, kwam aan het rek stil te hangen. Na het uitvoeren van een eenarmige reuze- zwaai wilde Bilosertsjev een vlucht-element uitvoeren. Dat mislukte en de Rus moest zijn oefening uit hang opnieuw be ginnen. Die misser kostte hem regle mentair een half punt aftrek en een terugval naar de derde plaats. Het verschil met zijn leidende landgenoot Artemov, die in de twaalf oefeningen Een van de mindere goden in het turngeweld, de Italiaan Juri Chechi, in actie op de vloer. - fotoanp (verplicht en keuze) slechts 1,0b punt van het maximum van 120 verwijderd bleef, bedraagt ruim een half punt. Dimitri Bilosertsjev toonde zijn fabelachtig kunnen met drie tienen (voltige, ringen en brug). Het was een kwart van het totaal, dat dinsdagavond het hoge peil van de wedstrijd van de beste zes landen aangaf. Van die twaalf maximale sco res kwamen er overigens zeven bij de Russen terecht. Spanje mag werken omdat zijn papieren niet in orde zijn. Dat zelfde geldt in de ogen van de oefenmeesters voor Cruijffs rechterhand Tonny Bruins en de nieuwe Zaragoza-trainer Radomir Antic. Volgens de trainersbond vol doet Cruijff niet aan de voor waarde tenminste drie seizoe nen een eredivisieclub te heb ben gecoacht. Ook zit het hem dwars dat de nieuwe Barce lona-trainer zijn Nederlandse titel heeft gekregen zonder daarvoor een enkel examen te hebben afgelegd. TILBURG (ANP) - Er komt geen einde aan de scorings drift van Anatoli Karpov tijdens het internationale schaaktoernooi in Tilburg. De oud-wereldkampioen speelde dinsdag in de tiende ronde Jan Timman van bord en behaalde daarmee zijn derde opeenvolgende zege. Met nog vier ronden kan Kar pov (7(4 uit 10) de eindzege nauwelijks meer ontgaan. Zijn naaste rivaal Nigel Short, die tegen de Joegoslaaf Nikolic op nieuw een halfje inleverde, heeft een achterstand van an derhalf punt. John van der Wiel belandde na een magere remise tegen de Westduitser Hübner op de laat ste plaats. De IJslander Hjar- tarson zorgde voor de tweede winstpartij door de Hongaar Lajos Portisch te ver- slaan.Timman kreeg dinsdag zijn tweede nul tegen Karpov te verwerken. De met zwart spelende Nederlander hield te gen beter weten in vast aan de Slavische verdediging. Zijn koppigheid werd hem noodlot- Europees kampioen Ljoekin behaalde er twee: voltige en brug, Karikov (vloer) en Arte mov (brug) ieder een. De Oost duitser Holger Behrendt scoorde een tien aan de ringen en de Japanners Hishikawa en Mizushima waren perfect bij het paardvoltigeren, het onder deel waarop ook de Bulgaar Gueraskov en de Hongaar Bor- kai foutloos turnden. Tegenvallend was het optre den van de Chinezen, vorig j aar nog tweede in Rotterdam ach ter de Russen, maar nu afge slagen vierde. De Chinese tur ners werken slordig en maken relatief veel kleine foutjes, die op dit niveau fnuikend zijn. Een duidelijk voorbeeld was Ning Li, jarenlang de beste Chinees, die nu met 114,95 pun ten de minste van zijn ploeg Jan Timman aan zet tegen Anatoli Karpov. fotoanp tig. Twee ronden eerder was de het remise.John van der Wiel IJslander Hjartarson tegen de kreeg na zijn nederlaag tegen Sovjet-schaker met dezelfde strijdwijze het schip in gegaan. Timman sloeg met de twaalfde zet .Dh4+ een andere weg in. Met 14. ,De7 dacht hij de stel ling nieuw leven in te blazen. Vergeefs. Karpov had weinig moeite de verdediging te ontrafelen en na 41 zetten gaf Timman zich gewonnen.Nigel Short, de voor naamste concurrent van Kar pov, kan de koploper niet meer volgen. De Brit moest voor de vierde achtereenvolgende keer een remise toestaan. Zijn te genstander Nikolic koos met zwart voor de Spaanse verde diging. Short geldt als een ken ner van die opening, maar kon nauwelijks voordeel behalen. Nikolic haalde met 21. .Tfd8 en 22. .f6 alle dreiging uit de partij. Na veertig zetten werd Karpov de Westduitser Hübner voor het bord. Het werd een partij vol fouten. De Nederlander kwam snel in de problemen, maar had ge luk dat zijn tegenstander even eens knoeide. Met 27. .c5 ver gooide Hübner zijn winstkan sen. Het halfje voor Van der Wiel hielp hem niet van de laatste plaats af. De IJslander Hjartarson, die na negen ron den met de Nederlander de ranglijst afsloot, won verras send van Portisch. De uitslagen van de tiende ronde van het internationale schaaktoer nooi in Tilburg zijn: Karpov (Sov)- Timman (Ned) 1-0, Hübner (WD1)- Van der Wiel (Ned) )4-)4, Hjartar son (IJs)-Portisch (Hon) 1-0, Short (GBr)-Nikolic (Joe) 14 - )4 De stand is: 1. Karpov 714, 2. Short 6, 3. Nikolic 514, 4. Timman, Hüb ner en Portisch 414,7. Hjartarson 4, 8. Van der Wiel 314. SEOUL (ANP) - Lucht- geweerschutter Jack van Bekhoven is er bij het Olympische toer nooi op de met de Belg Frank Arens gedeelde 38e plaats geëindigd. De zestig schoten le verden hem een totaal van 580 punten op, slechts goed voor een plaats in de achterhoe de. De schutter uit Achtmaal liet series van 97,93,96,97, 98 en 99 noteren. De Joe goslaaf Goran Maksimo- vic, die met 594 punten het Olympisch record van 589 royaal verbeterde, ver overde het goud. Zijn computer-berekende to taal na de finale van tien schoten was 695,6. De Fransman Nicolas Ber- thelot werd tweede en het brons ging naar de West duitser Johann Riederer. T48 WMUdH 20 septtmtor 00.554)3.55 BRT2: ROEIEN herkansing; WIEL RENNEN sprint D en H 0055-15.55 ZDF: VOETBAL Zweden-West- dultsland; HOCKEY D Zuldkorea- Westduitsland; TENNIS D enkel en H dubbel; rest als N3 en BRT2 03.55-06.00 BRT2: ZWEMMEN finales 100m vlinderslag H, 200m vrije slag D, 400m wisselslag H, 200m school slag D, 4x200m vrije slag H, 04.004)6.15 N3 ZWEMMEN (Zie BRT2 03.55); ROEIEN herkansing 06.004)8.00 BBT2: TURNEN vrije oefeningen ploegen D 06.00-14.00 ZDF: herhaalde samenvatting van een uur 06.154)7.00 N3: TURNEN vrije oefeningen ploegen D 07.00-07.30 N3: hoogtepunten 07.30-08.00 N3: HOCKEY 0 Nederland-VS 08.00-08.30 N3: hoogtepunten 08.00-08.30 BRT2: WIELRENNEN 08.304)9.00 N3: TURNEN D ploegen groep A 08.30-10.55 BRT2:B0KSBI 09.00-10.00 N3: WIELRENNEN 10 00-11.00 N3: ROEIEN herkansing; BOKSEN; WIELRENNEN 11.00-12.20 N3-BRT2: PAARDESP0RT mili tary 12.15-12.30 BRT2: BOKSEN 12.20-16.15 N3-BRT2: TURNEN 0 ploegen groep A 15.30-17.30 BRT2: GEWICHTHEFFEN 17.30-18.00 BRT2: samenvatting 19.14-19.51 N3 W0RSTELB1; SCHERMEN; GE WICHTHEFFEN; BOKSEN en dag samenvatting 19.30-21.45 ZDF: dagsamenvatting 20.00-23.00 BRT2: dagsamenvatting 22.10-23.00 ZDF: Super Seoul Doadtnlig 22 uptemher 00.55-03.55 BRT2: ROEIEN halve finales D en Hdubbel; rest als N3 en slag 0, 100m vrije slag H, 100m rugslag D, 200m rugslag H, 4x100m vrije 00.50-15.30 ARD: HOCKEY H Westduitsland- Engeland; WATERPOLO; rest als N3 en BR72 04.00-07.00 N3-BRT2: TURNEN H finales Indi vidueel 06.00-10.00 ARD: herhaalde samenvatting van een uur 07.00-07.15 N3: hoogtepunten 07.00-08.00 BRT2: WIELRENNEN kwart-lina- les sprint D en H, achtervolging finale H 07.15418.40 N3: HOCKEY H Nederland- Australie 08.00-09.00 BRT2: BOKSEN 08.40419.00 N3: hoogtepunten 09.00-09.30 N3: ROEIEN halve finales 09.00-11.55 BRT2: WIELRENNEN 09.30-10.30 N3: PAARDESP0RT military fi nale 10.30-11.55 N3: WIELRENNEN sprint; WOR STEL» 11.55-14.00 N3-BRT2: ZWEMMEN finales 400m vrije slag D, 100m vrije slag H, 100m rugslag 0, 200m rugslag H, 4x100m vrije slag D; WORSTELEN; WIELRENNEN 14.00-15.25 BRT2: GEWICHTHEFFEN 15.25-16.30 BRT2: samenvatting 16.15-17.15 ARD hoogtepunten 19.14-21.55 N3: VOLLEYBAL Nederland-Tune- sie; BOKSEN; SCHERMEN; GE WICHTHEFFEN en dagsamenvat ting 20.00-23.00 BRT2: dagsamenvafling 20.15-21.45 ARD: dagsamenvatting 23.00-24.00 ARD: Olympia Spezlal mm mm SEOUL (ANP) - Zuidkorea is de grote winnaar van het Olym pisch taekwondotoernooi geworden. Hoewel het evenement een demonstratieve status kende, werden de negen overwinningen in Seoul luid bejubeld. Taakwondo is een volkssport in Zuidko rea. In totaal hielden de Zuidkoreaanse taekwondoka's negen goud, vier zilver en twee brons binnen de grenzen. Dat had een goud meer kunnen zijn. Op de slotdag van het toernooi werd de Zuidkoreaan Jong-Suk Kim in de finale van het zwaargewicht (boven 83 kg) van de hoogtste trede van het podium getrapt door een naamgenoot. Het goud was nu voor de Amerikaan Jimmy Kim, die zonder enige twijfel van Zuidko reaanse afkomst is. Taiwan volgt de Zuidkoreanen met twee goud en twee brons, voor het verrassende Denemarken (goud en zilver). Nederland kwam via Mandy de Jongh tot een zilve ren demonstratie-medaille. SEOUL - Het Internationale Olympische Comité (IOC) heeft Sam Ramsamy, leider van de anti-apartheidsorganisatie SAN- ROC, benoemd tot adviseur van een Olympische commissie ter bestrijding van de apartheid in Zuidafrika. Het wordt gezien als een officiële erkenning door het IOC van het onlangs opge richte college. Het IOC benoemde tevens twee nieuwe leden voor de anti- apartheidscommissie. Dat waren de Bulgaar Slavkov en de Australiër Gosper. Dit had tot gevolg dat de Afrikanen niet meer de meerderheid in deze commissie hebben. SEOUL - Verliezen, winnen en toch weer verliezen. Dit over kwam de Canadees Jamie Pagendam in de eerste ronde van het Olympisch bokstoernooi. De vedergewicht verloor eerst van de Mongool Amarjargol na interventie van de scheidsrechter. Later werd hij, na bestude ring van devideo-beelden, alsnog tot winnaar uitgeroepen, om dat de Mongool in de tweede ronde twee keer naar de grond ging en een derde keer onvast op zijn benen stond. Nu mag Pagendam toch naar huis door een beslissing van de ringart- sen. „Volgens ons reglement kan een bokser, die verliest met een technische knock out, door de artsen voor vier weken geschorst worden", zegt de wereldboksbond AIBA in een verklaring. De artsen vinden het onverantwoord dat Pagendam, die in zijn partij na het herstel van de Mongool drie keer werd aangesla gen, verder bokst. Het reglement schrijft in zo'n geval automa tisch een boksverbod voor. De narigheid voor Pagendam had voorkomen kunnen worden als de arbiter zich naar behoren van zijn taak had gekweten. In dat geval was het gevecht ge staakt, toen Amaijargol voor de derde keer dizzy was. SEOUL - Drie van de vier Nederlandse boten, die dinsdagmor gen startten in de series van het Olympische roeitoernooi, heb ben zich geplaatst voor de halve finales van morgen. Dat lijkt meer dan het is. In enkele gevallen zijn twee roeida- gen van series en herkansingen nodig om velden van dertien deelnemers terug te brengen tot twaalf boten. Doordat een be trekkelijk groot aantal landen ploegen terugtrok, is het toer nooi kwantitatief bezien matig bezet. Skiffeuze Harriët van Ettekoven, alsmede de heren dubbel vier en de vier zonder stuurman kwamen een ronde verder. Slechts de dames dubbel vier, die moest winnen om zich direct voor de eindstrijd te plaatsen, werd naar de herkansing verwezen. SEOUL - De voorzitter van het Amerikaanse Olympisch Co mité, Robert Helmick, heeft zich tot Juan Antonio Samaranch gewend in een laatste poging de diskwalificatie van de bokser Anthony Hembrick teniet te doen. De Amerikaanse favoriet in het middengewicht kwam maan dag te laat in de arena voor zijn partij in de eerste ronde tegen de Zuidkoreaan Jong-Ho. Het protest dat de Amerikanen di rect indienden, werd afgewezen. Helmick wendde zich daarom tot de voorzitter van het IOC. Volgens de Amerikaan heeft de Spanjaard beloofd de zaak met de boksautoriteiten op te ne men. PUSAN - Een helicopter, die twee leden van een Australische televisieploeg en twee Zuidkoreanen vervoerde, is in de buurt van de haven van Pusan neergestort. Volgens een woordvoer der van de Olympische organisatie vielen bij het ongeval geen doden. Hoe ernstig de verwondingen van de inzittenden waren, kon hij niet zeggen. De Australische cameraploeg wilde opnamen maken van de zeilwedstrijden, die in Pusan worden gehoudea BRUSSEL (ANP) - De Belgische wielrenner Eddy Planckaert is in de wielerwedstrijd Dwars door België positief bevonden. Hij slikte codeïne, een middel dat op de lijst van verboden mid delen staat. In dezelfde wedstrijd werd zijn landgenoot Patrick Cocquyt op doping betrapt. De overwinning komt nu toe aan de Nederlander John Talen. Een en ander werd deze week gepubliceerd in het bondsblad van de Belgische Wieier Bond. Ploegleider De Cauwer van Planckaert wil dit dopinggeval voor de rechter ongedaan ma ken. Hij vindt het te gek dat de Belgische Wieier Bond pas een half jaar na datum de uitslag bekend maakt. Dwars door Bel gië werd op 24 maart gehouden. Volgens de ploegarts De Mol heeft Planckaert op de bewuste dag twee antigrippines ingeno men. Hier zat codeïne in. „Planckaert heeft te goeder trouw ge handeld".

de Stem | 1988 | | pagina 15