NK DE STEM el :aak Duimelot en als wetenschap op tv 'Verwondering of discussie bij de lezers' B.V Gilbert Bas gek op krant en kunst spasn TROS BRENGT SERIE OYER HANDLIJNKUNDE 's We ai <E r en! J\ William en Mary concert van Kamerkoor in Tilburg Kinderboekenweek DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 LVERSUM - Een pink betekent Lt voor relaties. Uw Ltervinger verraadt Leen individu bent, (W saturnusvinger Suggereert diepgang, Je ringvinger is een Ltstaf voor uw so- fale leven. JKoppels DOCENT PETER OOSTERBOS BEGELEIDDE STEM ST.-JOOST-PROJECT: Telefoon 01177-1253 T2 Stijl Triomfen Koningin Zorgeloos verzekerd bij VGZ. I EN 11153 - 1734 „Brinkman is recht door zee, maar hij verandert nog wel eens van zee Marcel van Dam, voorzitter VARA |kties hangen weer in onze zaken, (bare kleding voor betaalbare prij- pij ons, u bent van harte welkom. Zondag 25 sept. en 8 oktobi geopend woensdag koopavond zondag maandag gesloten tel. 01170-2213 [nals uw venusheuvel (die n uw hand) dik is, hebt u 0 onstuimige behoefte u veel seks. eker. Vanaf vanavond (Ne- and 2, 23.10 uur) hoeft u und maar de hand te fciudden om te weten of u nnee veilig kunt trouwen. geschoolde blik op de ndpalm is voldoende om te of iemand spaarzaam, „•tig of dynamisch is. Laat 1 paar de handen op tafel .jgen, haal er de loep en de jtetlat bij en dan kunt u ze ge- ik vertellen of ze de zilveren [uiloft halen. De psychologie u duimelot en likkepot in het (iium-tijdperk. Edo Sprong is de naam. Let Lem. De TROS heeft Edo in- ^huurd om met acht program- s, voorgezeten door Ralph ar, inzicht te verschaffen in principes van handlij nkun- Edo heeft daarvoor gestu- rd, in een vorig leven, medi- end op een berg, en in deze ,aw, aan het National Re- üich Institute for Self Un- tanding in Canada. Ook t hij inzichten verworven prof. Gan Shyam Birly uit India, wiens kennis 2500 jaar ;gaat. ..rong is handanalyst, ..lispersoonlijk therapeut, ifpno-therapeut en master- f'erapeut in communicatie- en ïiragsverandering. Waarmee jj maar wil zeggen dat hij pen waarzegger van de ker- |«is is. Daarnaast is hij een to mende persoonlijkheid, een lige dikkerd, brutaal, mant, zelfverzekerd en fikt kapot te jennen. lïanaf vandaag verschijnen er Tnapels op het scherm. In acht Jminuten geeft Edo hen een blik linde toekomst plus, zo dat no- 1% mocht zijn, krachtige ver maningen. Een paar dat al ja- Itenvanelkaar wegloopt, krijgt |ie therapie, 'Hou eens op met gekkigheid'. Een vrouw die ,t bedremmeld zich de hand eft laten lezen, hoort haar Edo Sprong zoekt in de hand naar het geluk, vanaf van avond op het TROS-scherm. Ralph Inbar: „Het programma is integer en serieus." FOTO'S ARCHIEF DE STEM verdriet in het verleden ontra feld ten aanschouwe en aan- hore van miljoenen. Een man, wiens pink genadeloos te ken nen geeft, dat hij zich niet aan zijn vrouw durft te geven en dat er daarom zoveel gesakker is, krijgt niet het advies om die pink te laten verlengen, maar 'om er wat aan te doen'. Het is vermakelijke televisie met de geur van mystiek. Een stoet van zonderlingen trekt voorbij. 'Alles in de hand' (zo luidt de titel) grenst aan geestelijk voyeurisme. De be geleiding van Ralph Inbar is ook weinig subtiel. Maar allen die zich in het openbaar in hun ziel laten kijken, doen dit vrij willig en een keer heeft de TROS zelfs iemand afgewezen, waarvan de handleztog te emo tioneel werd. Joop van den Ende kwam met Edo naar de TROS. Een na tuurtalent, zei de grote produ cent en dit is ongetwijfeld waar. Sprong adviseert niet al leen bonkende harten, maar wordt ook geraadpleegd bij be roepskeuze, personeelsselectie, relatie- en gezinstherapie, mis daadpreventie en criminologie. De handlij nkunde is voorts een instrument om psychologie en psychiatrie mee te bedrijven. De ouden kwamen al tot de ontdekking dat er in de hand van alles te lezen viel. Toch haalt Edo de neus op als hij met een koffiedikkijker wordt ver geleken. Zijn kennis berust op overlevering en hard blokken. Duim, kootjes, vetkussens, lij nen, heuvels en dalen, al deze handvormen zijn voor Edo een open boek waarin hij de toe komst en het verleden ziet. Uw verslaggever gaf Edo ar geloos de hand, waarop deze hem krachtig vasthield. Ik van 13.00 tot 16.45 uur Door Henk Egbers „HET AARDIGE van het Stem/St.-Joost-project is dat met een krantepers grafiek om de grafiek wordt gedrukt en niet in dienst van het nieuws. De Stem brengt in een oplage van telkens 110.000 exem plaren en op een nieuwe manier 'vreemde beelden' die de lezers mogelijk in verwondering of tot dis cussie brengen. Dat is een goede zaak." Peter Oosterbos, grafiek-do cent aan de Bredase kunst academie en begeleider van dit project, is gelukkig met dit initiatief. Het heeft naar zijn mening een geheel eigen ka rakter, dat afwijkt van an dere kleurrijke beeldingen met kunst in de media. „Het Stem-initiatief is zuiverder naar de kunst toe gericht." In het voorjaar 1988 kwam Oosterbos met een aantal stu denten naar de krantenfa- oriek op het Spinveld; ruiken aan de technische (on)moge- njkheden van dit produkt. De opdracht luidde immers: maak een kunstwerk met het materiaal van de krant en ge dacht vanuit de druktechniek van een krant. Dat wil zeg gen.- krantepapier, de druk inkten van een krant, letters, «ksten, advertenties, offset- vierkleurendruk. De deel name was vrijwillig; De Stem d°od het drukmateriaal en de outillage om niet (sponsering). Enkele studenten haakten at en opvallend sloten ande ren zich aaneen tot vier paren an een driemanschap. Peter oosterbos: „Dat is vanzelf ontstaan. Ik denk wel dat het te maken heeft met samen sta je sterker; deel je de verant woordelijkheid. Voor allen is het de eerste keer om zo naar buiten te kunnen treden. Daarbij komt dat het tonen van hun kunstwerk buiten hen omgaat. Ze kunnen niet direct him verhaal kwijt aan de mensen die ernaar kijken. Verder kun je wel zeggen dat dit project een soort stage is. Het heeft echt iets te ma ken met een praktijksituatie van afspraken maken, op tijd iets afleveren, geduld beoefe nen als er geen reacties ko men of er iets tussenkomt, op de proef gesteld worden...." Op een academie leer je met name technieken; het am bacht. De elf studenten die er aan deelnemen komen van de zogenaamd vrije afdeling. Die is weer onderverdeeld in een aantal disciplines. Van de af deling grafiek maakten vijf studenten twee prenten en van de afdeling schilderen vervaardigden vier studenten twee kunstwerken. De afdeling grafiek staat het dichtst bij de druktech nieken van een krant. Daar leert men alles van hoogdruk (houtsneden, linosnede, hout gravure, metaalsnede, blind- of reliëfdruk e.d.), vlakdruk (steendruk of lithografie, mo notype e.d.) en doordruk (zeefdruk). Dat er ook studen ten van de afdeling schilderen deelnemen heeft mogelijk te maken met het feit dat hun docent Geertjan van Oostende de grafische vakken als zijn achtergrond heeft. Zelfs de meest geavan ceerde technieken kennen hun beperkingen. Niet alleen voor de studenten, maar ook voor De Stem zelf levert een dergelijk project ervaring op. Die ervaring was ook al opge daan bij het vorige project sa men met het archief in Breda, toen vier kunstenaars vanuit andere uitgangspunten kunstwerken in de krant maakten, die gearchiveerd werden. Daarbij waren de re acties van de lezers van De Stem zo positief dat ook ten aanzien van hen graag een tweede soortgelijke artistieke onderneming op touw gezet is met deze kunstenaars in de dop. Peter Oosterbos: Ontzet tend benieuwd. - FOTO DE STEM/BEhsTEFFEN Door Henk Egbers Sinds enkele jaren werken ze artistiek onverbrekelijk samen: Gilbert van Drunen (22, Steenbergen) Bas van der Hurk (23, Tilburg). Onverbrekelijk als het bekende artiestenduo in de kunstwereld Gilbert George, die ze bewonderen maar niet navolgen. Toch roept hun gezamenlijke prent, op de achterpagina van de Stem vandaag méér reminscenties aan dat 'paar' op dan aan de cycloon Gilbert, die dezer dagen de krant beheerste. „Ik ben gek op massaproduktie, op grote aantallen", zegt 'onze' Gilbert. „Al denk ik niet dat dit komt omdat ik vroeger de krant heb rondgebracht". Bas en Gilbert, die nu in het vijfde -examen-jaar van de kunstacademie (afdeling schilderen) St. Joost zitten, hebben elkaar sedert het derde jaar artistiek ge vonden. Ze doen nu alles samen. Onlangs waren beiden te zien in het t.v.-programma Nieuwsspits, waarbij Bas op een witte muur met houtskool tekende en George het wit kalkte, zodat de muur weer oorspronkelijk werd opgeleverd. Dat was hun kunstaanbieding. „Ons uitgangspunt bij het maken van een kunstwerk in de krant was wel de krant zelf. We hebben het origineel op het goedkoopste papier gemaakt. Gebruikten daarbij tekens en letters. Er wordt volop geciteerd. Het beeld bestaat uit twee mannen op een boot, terwijl er een krant in de bus valt. We hebben het vervaardigd via een copieerapparaat met onder meer foto's die we hadden liggen. Tenslotte hebben we de prent in twee dagen gemaakt en sluiten op die manier aan bij het snelle medium, dat een krant is. Het bedenken van ons plan heeft wel wat langer geduurd". Een vriendin schreef er met de hand teksten overheen. Deze bestaan uit citaten uit zeeverhalen van onder meer Joseph Conrad. „Het geheel is één verhaal van onze verhalen. Die gaan over liefde voor de dingen rondom ons, over veel nutteloosheid, drinken, het autonome beeld en noem maar op. Er staan ook twee papegaaien op. Ja, die hebben temaken met de pape gaaien in het boek van onze academie-coördinator Van Boxtel, dat onlangs onder de titel 'Naar de ziel van de fles' verscheen. Het leuke van dit project is dat er zoveel exemplaren van je werk gemaakt worden op krantepapier". blijk een doordouwer te zijn, op jacht naar schoonheid, een man die de neiging heeft zichzelf zielig te vinden en die een on bedaarlijke lust in seks heeft, ik moet uitkijken dat ik mezelf niet voorbij loop, liet Edo me luidkeels weten, want gêne kent hij niet. Niet voor zichzelf, en ook niet voor zijn prooi. „Ik ben niet bang om te schokken. Ik ga de confrontatie niet uit de weg. Als iemand ge geneerd wordt, ga ik toch door. Want eerst wil ik contact en dat bereik ik door te schokken. Ik ga er niet van uit dat iemand, als ik zijn hand gele zen heb, naar het plafond kijkt en denkt: 'Ik ben verdoemd'. Wat ik doe is geen hocus pocus, het is pure wetenschap. Inder daad, ik ben maar een gewone klootzak. Maar ik laat de men sen ook de humor zien, het re lativerende van hun situatie. Als ik thuis een consult geef, duurt dat anderhalf uur. Voor de televisie moet ik het in 8 mi nuten doen." De geest maakt het lichaam en niet omgekeerd. Ik heb, zo heb ik begrepen, mijn eigen nood lottige hand aan mijn levens wijze te danken. Als ik van nu af aan oppassend en vroom leef, zal die dikke venusheuvel onder mijn duim vanzelf slin ken, kruipt die hartlijn om hoog, groeit de saturnusvinger naar zijn optimale lengte. Edo: „Erfelijkheid is dus niet iets waar we niets aan kunnen doen. Je kunt een groot deel van je eigen leven creëren. Je bent niet alleen door de genen bepaald of je omgeving, maar ook door je stijl van leven." Edo bekent grif technieken van stofzuigerverkopers niet te schuwen. „Als ik iemand be handel, kijk ik ook naar het ge zicht of ik overkom. Dat heeft de maken met de menselijke morfologie. Het gezicht is voor mij een monitor." Ralph Inbar: „Het pro gramma is niet amuserend be doeld. Het is integer en serieus. Het is ook geen toestand als Te- leac. Het programma is bedoeld voor mensen die er interesse in hebben. En het is per se geen sleutelgat-gesprek, want dat was mijn eerste zorg toen ik van het programma hoorde. De mensen zijn er niet aan gewend dat ik iets ernstigs doe. Ze ver eenzelvigen mij met Bananas- plit." Bij de cursus hoort een door Edo Sprong geschreven cursus pakket. Al voor de eerste uit zending is de hele oplaag (7500) verkocht. In het boek staat de nodige wetenschap, maar te vens een loep, een schuifmaat voor het meten van hand en vingers, een afscheurblok met voorgedrukte handvormen, een speciale pen voor het accentue ren van lijnen in de hand en ander spul. De TROS laat de cursussen herdrukken. p fs f m 3 k JèU feU jblt* w JLM Het Nederlands Kamerkoor: vrijdag in Tilburg. - FOTO ARCHIEF DE STEM Van de kunstredactie HET WERELDBE ROEMDE Nederlands Kamerkoor wordt zelden of nooit uitgenodigd om in het zuiden te komen concerteren. Daar wil men iets aan doen. Op vrijdag 23 september om 20.00 uur zal het onder leiding van de Engelse diri gent Peter Philips optreden in de kerk Koningshoeve in Tilburg. Zakelijk leider Bert van Mourik en publi citeitsmedewerker Mat Verberkt hopen dat dit het begin is van een regelmatig optreden in Noord-Brabant en Zeeland. Het koor dat tot op de dag van vandaag triomfen viert in bijna alle werelddelen en waarvan talrijke grammo foonplaten herhaaldelijk via de radio te horen zijn in binnen- en buitenland wil inspelen op de groeiende belangstelling voor vocale muziek; ook in het zuiden. Hoewel het programme- ringsbeleid van concertor ganisatoren afgestemd blijft op symfonische of in strumentale kamermuziek is er bij de concertbezoeker een groeiende behoefte aan vocale muziek waarneem baar, meent Verberkt. Om dat er in het zuiden een bloeiend koorleven is, gaat het Nederlands Kamerkoor proberen de schijnbare kloof met de (amateur- Jkoorzangers hier te dich ten. Zoals bekend werd het Nederlands Kamerkoor in 1937 opgericht door Felix de Nobel. In 1965 kreeg het een permanente full-time sta tus op kosten van het rijk. Na het vertrek van De No bel, eind zestiger jaren, had het koor nog twee vaste di rigenten (Hans van den Hombergh en Kerry Wood ward). Sedert 1980 werkt het koor zonder vaste diri gent, maar put uit een arse naal van gespecialiseerde gastdirigenten zoals Frans Brüggen, Ivan Fischer, Ni- kolaus Harnoncourt, Phi lippe Herreweghe, Ton Koopman, Gustav Leonardt en Peter Phillips. Deze laatste voert in Til burg met het koor werken uit van John Blow, Henry Purcell, Carolus Hacquart en Servaes de Koninck. Dit zijn componisten uit de tijd van stadhouder Willem III; een concert derhalve in het kader van de Willem en Mary-herdenking. Op 28 november wordt dit concert als besloten uitvoering, in aanwezigheid van koningin Beatrix, herhaald in het paleis op de Dam in Am sterdam. Verder wordt het alleen nog gegeven in het Amsterdams Concertge bouw op 21 september en in de Grote kerk van Dor drecht op 24 september. Peter Phillips (1953) stu deerde bij David Wulstan en Denis Arnold aan het St. John's College in Oxford. Hij verdeelt zijn tijd tussen het dirigeren van The Tal lis Scholars, het kamerkoor van het Rayon College of Music in Londen en voor aanstaande Europese en sembles. Eerder, in 1985 en 1986, dirigeerde hij ook al het Nederlands Kamerkoor. Hij is de auteur van een ge schiedenis van de Engelse geestelijke muziek, die in twee delen zal verschijnen bij de Britse uitgeverij Me- thuen. Het koor voert met name a capella (koorzang zonder instrumentale begeleiding) uit. Bij het concert in Til burg zijn instrumentalisten aanwezig (continuo: Bern- hard Winsemius). AMSTERDAM (ANP) - De Kinderboekenweek van dit jaar, die precies valt in de herfstvakantie (van 12 tot en met 22 oktober), zal aansluiten bij de manifestatie Nederland- Museumland. Het thema van de week is dan ook 'Duizend Dingen Achter Deuren', kinderen, boeken, musea. Een rijk geïllustreerde boekje (oplage 99.500 exemplaren) over dit onderwerp zal tijdens de Kinderboekenweek voor 3,50 gulden in de boekhandel verkrijgbaar bij aankoop van een kinderboek. In het boek zit een gratis Jeugdmuseumkaart bijgesloten. (ADVERTENTIE) Wie voor een ziektekostenverze kering meer premie betaalt dan nodig is - en dat is vaker het geval dan u denkt - kan dat voor 1 oktober veranderen. Wilt u dan een ziektekostenverzekering waarbij u niet struikelt over de hoogte van de premie, dan is VGZ de aangewezen maatschappij. Want bij VGZ bent u tegen een aantrekkelijke premie zorgeloos verzekerd. Vul de coupon in voor meer infor matie. Binnen een paar dagen heeft u dan alle informatie en een offerte op maat in huis.U kunt natuurlijk ook gratis bellen: 06-0199. Op werkdagen zijn wij bereikbaar van 08.00 tot 20.00 uur. IS"GRAAG ONTVANG IK MEER INFORMATIE ENTI jg EEN GEHEEL VRIJBLIJVENDE OFFERTE. V i/CV3 Naam: Adres Plaats: Beroep: _m/vc Postcode: -Tel.: Geboortedatum man: Gewenst eigen risico: Aantal kinderen: Gewenste klasse: waarvan boven de 16 jaar: Huidige verzekeraar: 1 Bon in ongefrankeerde envelop op- sturen naar VGZ, Antwoordnummer 292, 6500 VC NIJMEGEN. ]_Of bel gratis 06-0199.

de Stem | 1988 | | pagina 31