Zweedse premier Carlsson opgelucht Brug tussen Noord- en Zuidkorea is toeristische attractie Ne Win nog steeds sterke man in Burma 400 MILJ< Sport en po -DESTEM- DE STEM ACHTERGROND DINSDAG 20 SEPTEMBER 1988 BINNEN Geen nieuws Haags Hoogstandje Omrijden Agenda Alweer niet netjes Muskusrat is moeilijk te I bestrijden DE STEM C DE MACHTSGREEP van het Burmaanse leger van zondag onttrekt het feit aan de aandacht dat de ge staalde leider Ne Win, die in juli na protesten op grote schaal als voorzitter van de regeringspartij was afgetreden, nog steeds fei telijk de macht in handen heeft. Dit is de mening van diplomaten in het buur land Thailand. „Ne Win herschikt de gelede ren. Hij beheerst de zaken nog steeds", zei de ambassadeur van een westers land kort na dat minister van Defensie en stafchef van het leger gene raal Saw Maung had aange kondigd dat hij 'in het belang van het volk' de macht in handen nam. Op de vraag of hij de hand van Ne Win ach ter de militaire machtsgreep zag, zei een hoge diplomaat ronduit: 'Alles wijst er op'. Generaal Saw Maung heeft verklaard dat de belofte van de burgerregering dat er vrije verkiezingen komen waaraan meer partijen mogen mee doen, wordt ingelost zodra de rust en orde hersteld zijn in het land, dat verlamd wordt door al maanden durende massale demonstraties en sta kingen. Diplomaten in Bangkok en Rangoon interpreteren de mi litaire machtsgreep als een poging van Ne Win en zijn Burmaanse Socialistische Programma Partij (BSPP) om de vorming te verhinderen van een overgangsregering, die toezicht op de verkiezin gen zou houden. Voor de ingreep door de mi litairen achtten veel diploma ten het onwaarschijnlijk dat de soldaten weer instructies zouden gehoorzamen om de oppositie te onderdrukken. Maar berichten dat de mili tairen maandag op grote groepen demonstranten ge schoten hebben, bewijzen him ongelijk. Ne Win, wiens naam 'stra lende zon' betekent, kwam in 1962 aan de macht. Een jaar later vormde hij de BSPP en leidde hij Burma het pad van het socialisme op. In de loop van het proces schiep hij een van de buitenwereld afge keerd land, dat zich tot één van de armste staten in de wereld 'ontwikkelde'. Ne Win wist het officiers korps in de loop der jaren aan zich te binden door er voor te zorgen dat de leden ervan de ruimte kregen binnen de re gering en de partij. Veel van de beste banen in het rege ringsapparaat werden gere serveerd voor hogere officie ren. Ne Win trad in november 1981 af als president van Bur ma, waarbij hij zijn gevor derde leeftijd en 'toenemende debielheid' als argument aan voerde. Maar hij bleef voor zitter van de BSPP, waarmee hij de echte macht in handen hield. Na de demonstraties op grote schaal in maart en juni trad de inmiddels 77-jarige Ne Win in juli ook af als voor zitter van de BSPP. Ook an dere kopstukken uit de rege ring ruimden het veld, maar Oud-premier en oud partijleider Ne Win. foto ap het was geen verrassing dat Ne Win's rechterhand, Sein Lwin op 26 j uli de leiding over partij en land in handen nam. Zijn bewind duurde niet langer dan 18 dagen, waarop hij gedwongen werd af te tre den - maar pas nadat het le ger bij bloedige wraakacties tegen demonstranten naar schatting 3.000 mensen had doodgeschoten. Maung Maung, een vroe gere procureur-generaal en de persoonlijke juridische ad viseur van Ne Win, volgde Sein Lwin op. In zijn afscheidsboodschap aan de BSPP zei Ne Win in juli dat hij indirect verant woordelijk was voor de on rust. Hij beval het houden van een referendum aan over de vraag of er verkiezingen moe ten komen waaraan meer partijen meedoen. De partij verwierp het idee van een referendum, maar in september ging zij onder druk van massale openbare protes ten door de bocht: binnen drie maanden, beloofde zij, komen er verkiezingen met meer partijen op het stembiljet. Maung Maung vormde een commissie die toezicht moet houden op de verkiezingen, maar verwierp de eis van de oppositie dat zijn regering de macht overdraagt aan een overgangsbewind. De opposi tie redeneerde dat er geen sprake kon zijn van eerlijke verkiezingen zolang de partij, die hét land al 26 jaar regeert en ruim drie maanden van bijna dagelijkse demonstra ties op straat weerstond, aan de macht blijft. Eén van de eerste medede lingen van de leiders van de machtsgreep van zondag was dat de verkiezingen gehouden worden en dat de door de BSPP ingestelde commissie die organiseert. (ANP) Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: H. Coumans - hoofdredacteur. A. Theunissen en H. Vermeulen - adjunct-hoofdredacteuren. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229,4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Telefax 076-236405. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236452. Sportredactie 076-236236. Telefax redactie 076-236309. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Postadres: Postbus 65, 4600 AB Bergen op Zoom. Breda, Nw. Ginnekenstr. 41236326. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Postadres: Postbus 363,4870 AJ Etten-Leur. Goes, Klokstraat 101100-28030. Postadres: Postbus 13,4460 AA Goes. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Postadres: Postbus 62, 4560 AB Hulst. Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Postadres: Postbus 4023,4900 CA Oosterhout. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Postadres: Postbus 35, 4700 AA Roosendaal. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Postadres: Postbus 145,4530 AC Terneuzen Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Postadres: Postbus 50514380 KB Vlissingen. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementsprijzen bij vooruitbetaling te voldoen: 24,90 per maand; 71,85 per kwartaal of 279,15 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van resp. 1,- per maand, j 1,90 per kwartaal, 7,60 per jaar. Prijzen: inclusief 6% B.T.W. Voor posttoezending geldt een toeslag. Losse nummers: ma. t/m zat. 1,25. Service-afdeling abonnementen: 076-236472, ma. t/m vrijd. 8.30-17.00 uur. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Lezersservice: Centrale reclame-afdeling 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. pESTEM INGVAR Carlsson, de pre mier van Zweden die meer streeft naar compromissen dan het winnen van poli tieke debatten, heeft opge lucht gereageerd op de uit slag van de zondag gehou den verkiezingen. De eerste-minister, die in maart 1986 premier moest worden nadat zijn vriend Olof Palme vermoord was, wilde niet verhelen dat hij 'een moeilijker uitslag verwacht had'. De opiniepeilingen had den voor de Groenen een sleu telpositie voorspeld als beslis sende factor voor de meerder heid, hetzij voor het linkse blok van sociaal-democraten en communisten dan wel voor de combinatie van burgerlijke partijen. Maar zo ver kwam het niet. Weliswaar slaagde de milieu partij er in boven de kies drempel van 4 procent te ein digen (waarmee voor het eerst in 70 jaar een nieuwe partij haar intrede doet in de Riks dag), maar de voorspelde 8 10 procent van de stemmen wisten de Groenen niet te be halen. En doordat de cen trum-linkse combinatie van sociaal-democraten en com munisten evenveel zetels be haalde als in 1985 -179 van de 349 - kan de regering-Carls- son rustig blijven zitten. Opmerkelijk aan de uitslag van de verkiezingen is dat de Groenen hun 20 zetels behaal den ten koste van de burger lijke partijen. Deze hadden sinds de Tweede Wereldoor log niet zo'n bescheiden aan tal zetels als waar zij nu te vreden mee moeten zijn. Ingvar Carlsson (53) ver schilt aanzienlijk van zijn il lustere voorganger. Waar Olof Palme herhaaldelijk kri tiek oogstte voor zijn arro- Premier Carlsson, de overwinnaar van de verkiezingen. gante optreden in politieke debatten, heeft Carlsson sinds maart 1986 het beeld weten op te bouwen van een kalm en evenwichtig man, iemand die goed is in organiseren en de kneepjes van het vak kent. Van zichzelf zegt hij dat hij 'samenwerking of compro missen' liever heeft dan con frontatie, een houding die ge leid heeft tot een forse stij ging in populariteit. De op 9 november 1934 in Boraas, een industriestad niet ver van Göteborg in het zuid westen van Zweden geboren Carlsson groeide op in een heel bescheiden milieu. Zijn vader was magazijnmeester en stierf toen zoon Ivar nog maar 12 was. Moeder Ida werkte op een kleine textiel fabriek. Heel jong leerde Carlsson de moeilijkheden van de Zweedse arbei dersklasse kennen, en werd hij actief binnen de sociaal democratische partij. Nadat hij met behulp van een studiebeurs in 1958 een graad in de politieke weten schap had verworven, werd hij tot voorzitter gekozen van de sociaal-democratische vakbond SSU. In deze hoeda nigheid trok hij de aandacht van de toenmalige sociaal-de mocratische premier, Tage Erlander. Deze bood hem een plaats aan binnen de 'kabinetsraad' en in zijn nieuwe functie kwam Carlsson in contact met - foto ap Olof Palme. De Zweedse pers doopte het tweetal alras om tot 'de jongens van Erlander'. In het begin van de jaren '60 reist Carlsson naar de Ver enigde Staten om er economie te studeren. Na terugkeer in zijn geboorteland wordt hij in 1965, op zijn 31e, het jongste lid van de Riksdag. Na enige jaren kamerlid maatschap volgt hij in 1969 Olof Palme, die premier wordt, op als minister van Onderwijs. Tussen 1973 en 1976 is hij minister van Huis vesting en in 1976 - als de so ciaal-democraten voor het eerst in tientallen jaren hun machtspositie verspelen aan het burgerlijke blok - krijgt hij tot taak de vernieuwing van de sociaal-democratische partij voor te bereiden. Daar toe vormt hij een werkgroep die zichzelf de titel 'een toe komst voor Zweden' mee geeft. Nadat hij tot vice-premier benoemd was in 1982, het jaar waarin Olof Palme als rege ringsleider terugkeerde, werd Ivar Carlsson de eerste minis ter van Milieu in een Zweeds kabinet. Dit departement werd in september 1985 door premier Palme ingesteld. Bin nen een half jaar moet hij Palme opvolgen, nadat deze door een nog steeds onbe kende schutter is doodgescho ten. Carlsson, die getrouwd is en twee dochters heeft, mag in zijn vrije tijd graag lange wandelingen met vrouw en kinderen maken. Verder is hij een vaste bezoeker van de wedstrijden van de voetbal club in Tyresoe, een buiten wijk van Stockholm waar hij woont. Een nare gebeurtenis bij de verkiezingen was echter het overweldigend 'nee' tegen im migranten in Sjobo. Dit kleine stadje in het zuiden van Zwe den, heeft het land geschokt door massaal te stemmen té gen het verlenen van onder dak en banen aan 15 buiten landse vluchtelingen. In een referundum dat zondag gelijk met de Zweedse nationale, provinciale en gemeente raadsverkiezingen werd ge houden stemde 67,5 procent (6.237 stemgerechtigden) van de inwoners tegen het rege ringsvoorstel vluchtelingen op te nemen. Slechts 32,5 pro cent van de inwoners (3.000 stemmen) was voor. Terwijl de stemmen j werden, marcheerden ooggetuigen jongeren c straten die schreeuw" 'houdt Sjobo blank'. „C een overwinning voor 'de a,. I mocratie, dit laat zien dat het I referendum noodzakelijk I was", zo zei Sven-Olof OlsZ I gemeenteraadslid van Sjok! namens de centrumpartij Volgens Olsson was de stem ming een protest tegen het be" leid van de regering on land te overspoelen met I vluchtelingen'. „We kuxmen] vluchtelingen geen huizen banen geven, waarom moeten ze trouwens naar Sjobo ko men als er grote steden zijn" zo vroeg hij. 1 De leider van de centrum- partij in Stockholm, Olof jj, hansson, verklaarde dat ois- son en de zijnen de 'grens van het betamelijke hadden over. schreden' en gevaar liepen uit de partij gezet te worden „Gelukkig", zo merkte jJ hansson op, „is niet heel Zwe- den als Sjobo". Madeleine Ra. mei, de enige rechtse politicus van Sïjobo die voor het opne. men van de vluchtelingen was, zei dat voorstanders vat de toelating zelfs met i" bedreigd waren. Het referendum werd zien als een test voor Zweedse immigratiebeleid De volksstemming nauwkeurig gevolgd door een land dat zichzelf altijd borst heeft geslagen voor zijn I verdraagzaamheid tegenover vreemdelingen en de afwezig, heid van racisme. Vorig jaar werden meer dan 17.500 im migranten, allen politieke vluchtelingen, in Zweden toe-1 gelaten. Daarmee was Zwe- den, omgerekend per van de bevolking, ko. van alle Westeuropese landen. I (ANP) 'VREDE, harmonie en vooruitgang' mag dan het motto van de Olympische Spelen 1988 zijn, maar daarvan is niets te merken in Panmunjom, het be standsdorp aan de grens met Noordkorea, op nog geen veertig kilometer van de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoul. In de gedemilitariseerde zone, die het Koreaanse schier eiland in twee stukken snijdt, is ook in deze dagen van olympische verbroedering de sfeer van de oorlog gebleven Zowel voor toeristen als voor buitenlandse journalisten worden tijdens de periode van de Olympische Spelen trips georganiseerd naar Panmun jom, de plaats waar in 1953 een bestand werd gesloten dat een eind maakte aan de Kore aanse oorlog. De deelnemers aan zo'n trip moeten wel goedgekleed zijn: spijkerbroeken, sportschoe nen en minirokjes zijn uit den boze. Deelnemers, die deze re gel niet wensen te volgen, moeten de bus verlaten voor de eigenlijke tocht begint. Eerste luitenant Robert P.Feliu legt nog maar weer eens uit waarom de Amerika nen, hier operèrend onder de vlag van de VN, deze naar Europese maatstaven strenge norm hanteren. In Panmunjom bevinden zich enkele honderden Ameri kaanse militairen en een bijna even groot aantal Zuid- koreanen. Feliu: „Wij ver wachten geen incidenten tij dens de periode van de Olym pische Spelen, maar natuur lijk zijn we zeer alert. De laatste jaren is het erg rustig geweest, eerder werd er wel eens over en weer geschoten." De tocht, die een halve dag in beslag neemt, biedt de deel nemer gelegenheid een blik te werpen in Noordkorea, het communistische land dat in toenemende mate geïsoleerd is geraakt, zeker nu ook de so cialistische landen uit Oost- Europa hernieuwde banden met Zuidkorea in overweging hebben. Vooral het uitzicht op checkpoint drie is spectacu lair: men kan van daaruit het best het propagandadorp van de Noordkoreanen zien, een dorp waar niemand woont Soms klinkt er marsmuziek uit de luidsprekers, andere keren weer wordt de Zuidko- reanen aangeraden zich tegen de Amerikanen te keren en over te lopen. Ook aan de Zuidkoreaanse kant is er een dorp: Taesong, dat overigens wel bewoond is. De dorpelingen mochten zich hier weer vestigen wanneer zij dat wilden, zij het op strenge voorwaarden, zoals 's avonds voor donker thuis zijn en blijven. Op andere punten zijn Noordkoreaanse soldaten te zien, zoals in de lichtblauw gekleurde barakken, waar besprekingen tussen de twee partijen worden gevoerd. De demarcatielijn loopt dwars door deze barakken. Aan de ene kant staan Amerikaanse soldaten op wacht, aan de an dere kant Noordkoreaanse militairen. Een bezienswaardigheid van de eerste orde is ook de 'bridge of no return', de brug van waar geen terugkeer mo gelijk was aan het eind van de Koreaanse oorlog toen de krijgsgevangenen konden kiezen voor het zuiden of het noorden Het instandhouden van een demarcatiezone heeft ook een geheel onverwacht gevolg ge had. Omdat er in de zone nau welijks mensen wonen heb ben tal van bedreigde dier soorten, vooral een aantal vo gelsoorten, er een veilige plek gevonden, een plaats waar ze niet worden bedreigd door ja gers of door die moderne vij and: vervuiling.(ANP) HET had alles in zich om een traditie te worden; vreemd, ongemakkelijk en toch enigs zins vertederends. Maar zover heeft het jaarlijkse ont bijt van de parlementaire pers bij minister Brinkman (WVC) het niet kunnen schoppen. Welgeteld vier ke ren aten journalisten op het wat vroege tijdstip van acht uren des morgens in een zaaltje van het WVC-gebouw in Rijswijk de donderdag vóór Prinsjesdag onder em bargo een eitje met de minis ter en 'zijn' staatssecretaris. Dan, in die vroege uren, leg den Brinkman en eerst Van der Reijden en later Dees het slaperige journaille uit wat er in de begroting van WVC voor schoons verborgen was tussen de stapels papier en berekeningen. Al hetgeen de minister ver telde mocht uiteraard pas in de krant nadat de koningin op de Derde Dinsdag van September de volksvertegen woordigers en het volk (via de buis) had voorgelezen wat het kabinet voor plannen had. Dit jaar evenwel moeten de journalisten het doen zonder de uitleg van Brinkman en 'zijn' Dees en zonder het eitje en het kopje koffie. Waarom Je kon het verleden jaar al zien aankomen. De klad kwam er een beetje in. De meeste tijd van het ontbijt ging heen met het herhalen door Dees van wat al weken en maanden daarvoor in de kranten had gestaan. En Brinkman kon zelfs volstaan met enkele zinnen. Meer had hij niet te vertellen. En nog vervelender (althans voor Brinkman) was dat van de verzamelde journalisten eigenlijk niemand de minis ter iets te vragen had. Om de pijnlijke ochtendlijke stilte te verdrijven had nog één col lega iets gevraagd, maar dui delijk niet van harte. Brinkman ...eitje.., - fotoarchiefdestem/johanvan gurp Brinkman had het begre pen: dit jaar geen eitje. „Sommige journalisten voor spellen iedere drie maanden dat het kabinet nog maar kort te leven heeft. Als een politi cus zo'n slechte voorspelling zou doen, zou hij door journa listen tot de grond worden af gebroken". (Minister De Koning van So ciale Zaken) „Dat zou staatssecretaris Van der Linden in ieder geval nooit zijn overkomen". Een verzuchting van een FNV-kaderlid vorige week tijdens een bijeenkomst van zijn vakcentrale in het Maas trichtse MECC, het gloed nieuwe expositie en congres^ centrum aan de boorden van de Maas. De opmerking was gericht aan het adres van staatsse cretaris De Graaf (Sociale Zaken), die op deze FNV-bij- eenkomst zijn een dag eerder afgetreden collega verving. Van der Linden had zullen spreken over 1992 en de posi tie van de vakbeweging daar in. Maar omdat gevallen be windslieden niet meer na mens het kabinet kunnen spreken, kwam De Graaf in zijn plaats naar Maastricht. Van der Linden liet zich op hetzelfde moment in Venlo bejubelen en bewenen door zijn CD A-achterban. De komst van stand-in De Graaf liet die avond echter op zich wachten. Het pro gramma was al geruime tijd aan de gang voor de staatsse cretaris zijn opwachting maakte. „We hadden ons ver reden in België. Er stond ner gens Maastricht op de weg wijzers en zo hebben we bij Bilzen de afslag gemist", ver ontschuldigde de politicus zich later tegenover zijn ge hoor. In werkelijkheid was het nóg erger. Omdat De Graaf niet wist waar het MECC lag (of waar Maastricht ligt) had hij in Den Haag aan iemand die het weten kan gevraagd hoe te rijden naar de Lim burgse hoofdstad. „Over Bel gië gaat het snelst", luidde het weinig deskundige antwoord. En zo geschiedde. Tot in Bel gië liep de reis prima, maar dat veranderde toen er maar geen bord met Maastricht verscheen. Wel Aken en Luik, geen Maastricht. Uiteindelijk be sloot de bewindsman, na een blik op de klok inmiddels in lichte paniek, via de autotele foon om hulp te vragen. Ook dat was vergeefs. Het ding weigerde dienst op vreemde bodem. Goede raad was duur, maar gelukkig bracht een beetje aardrijkskundige ken nis utkomst. Maastricht ligt ten oosten van België, dus rij den we gewoon oost, werd be- EINDREDACTIE PIETER EGGEN sloten. Het hielp. Na enige tijd verscheen er zowaar een bord met Maastricht in beeld. Vanaf dat moment schoot het weer lekker op, totdat de grens in zicht kwam. Dit keer bracht de autote lefoon wél uitkomst. Direct aan de grens werd het MECC gebeld. Vanuit het MECC is vervolgens gedurende een kleine tien minuten per tele foon de weg gedicteerd: „Bo venop de brug naar rechts, dan tweede links etcetera". EERSTE en Tweede Kamer laten zich vandaag verrassen door Hare Majesteit en het kabinet bij gelegenheid van Prinsjesdag. De regering ver klapt welke plannen ze voor het volgend jaar heeft: veel meer daarover in onze editie van morgen. Morgen en overmorgen praat de Tweede Kamer met het kabinet over het pas poortdebacle en de bevindin gen op dat punt van de parle mentaire enquêtecommissie onder leiding van WD-ka- merlid Loek Hermans. De po sitie van minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) zal na het eerdere vertrek, van minister Van Eekelen (Defensie) en staatssecretaris Van der Linden (Buiten landse Zaken) daarbij in het middelpunt van de belang stelling staan. Spannend dus. NOG maar enkele weken ge leden deden we u op deze plaats kond van de woede van financiën-baas Ruding. Hij klaagde dat steeds meer mi nisters ruim voor Prinsjesdag al zaken uit de begroting la ten uitlekken. „Dat is niet neljes tegenover het staats hoofd en tegenover mij", ver trouwde hij een gehoor in uit gerekend Madurodam toe. Zijn collega's hebben de boodschap niet begrepen, of misschien houden ze wel niet van Ruding. Dat zou dan weer kunnen verklaren waarom Ruding ineens aan den volke heeft laten weten dat hij na deze kabinetspe riode niet meer terugkomt. Dezelfde Ruding moet zich vanmiddag wel helemaal zit ten te verbijten als hij hoort wat de koningin voorleest. Het merendeel zal niet alleen hem, maar ook het volk zeer bekend in de oren klinken. Zomaar een greep uit za ken uit de begroting die de koningin vandaag opnieuw 'bekend' maakt. De minimum-uitkeringen worden wederom bevroren, het minimumloon eveneens. Bekend gemaakt door pre mier Lubbers zelf. De koopkracht blijft op peil. Zelfde dader. Het rijk zal voor 500 miljoen gulden garant staan voor schade aan kunstwerken, bij grote internationale exposi ties, zei Brinkman (WVC) nota bene afgelopen zaterdag. Drie dagen voor Prinsjesdag. Het nieuwe kenteken komt in 1990. Met dat nieuwe ken teken wordt het moeilijker om in ongekeurde auto's te rijden. Ook karren zonder verzekering of wegenbelas ting te betalen, wordt moeilij ker. Afgelopen zaterdag be kend gemaakt door het mi- Koningin Beatrix bekendfoto» nisterie van mevrouw Smit-1 Kroes. Er komt 400 miljoen gul® I extra voor overheidsinveste-1 ringen in wegen, bruggen e tunnels. Bekend gemaal door het kabinet als geheel Voor werkgelegenheid e scholing wordt nog eens miljoen gulden extra uitgil trokken. Ook al afkomstig I de schoot van de minister- raad. De woningbouwplan® I voor de jaren negentig liggef I op straat. Door staatssecreta-1 ris Heerma een week vod| Prinsjesdag openbaar maakt. De ijzeren verdeelsleutel van defensiegelden tuss® landmacht (twee luchtmacht (een deel) en ma-1 rine (een deel) wordt losgela-1 ten. Uitgelekt via defensie. De premies een beetje ofl- I laag en de kinderbijslag o»' I hoog. Bekend gemaakt doo' het kabinet. Het hoge BTW-tarief 11 van twintig naar 18,5 pro®11 Bekend gemaakt door hIJ'| ding-niet-netj es-zelf. Maar misschien vertelt 1 Majesteit nog iets nieu® Luisteren dus. I boTTERDAM (ANP) vnor de bejaardenoorden li-aar tien miljoen guldei beschikbaar. ,t geld zal via de provincie He vier grote steden wordei Irdeeld. De meevaller were andag door minister Brink I L (WVC) bekendgemaakt bi H start van een experimen et individuele thuishulp voo Laarden in Rotterdam. voor dit drie jaar durend ex Lriment zijn 75 Rotterdams Mee: Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Het k£ jaarlijks 400 miljoen g voorzieningen. Dit geld is bestemd voor vervoer en het wegennet, noodzakelijk om het woc J vervuiling terug te dring Ivoor 1989 van minister S [staat). Naast de extra 400 miljoe [komt de komende jaren aai zienlijk meer geld vrij uit h 1 Rijkswegenfonds voor ande investeringen in wegen openbaar vervoer. Dit gel 1200 miljoen, komt vrij omd WAGENINGEN (ANP) Drie en een half jaar ondei zoek van de Landbouwun -ersiteit Wageningen hee een schat van gegevens 0{ geleverd over het gedn van de muskusrat, ma; geen doorbraak bij de bi itrijding van het dier. Vervolgonderzoek bij Rijksinstituut voor Natuurb heer moet leren hoe de mu kusrat, die door zijn graven e gevaar is voor de Nederland dijken, het best kan worden b streden, maar prof. dr. P. Wiepkema (diergedragskunc van de LU verwacht op koi termijn geen opzienbarende i uitaten. Medewerkers van de unive siteit hebben de muskusrat drie manieren bestudeerd; kooien, in een grote buitenki en in het wild in een kolk in uiterwaarden bij de Grebt berg. Bij de bestrijding bij het gebruik van klemmen r het meeste resultaat op te lei ren. Vangkooien geven i minder resultaten. Appel winterpeen als lokaas hebl de voorkeur van de muskusr Vanuit het zuiden en oos heeft de muskusrat zich in v tien jaar over het gehel ls verspreid. De provincies h; den voor de bestrijding in 1 244 vangers in volledige die en 28 in deeltijd. Daarna opereerden er nog ongeveer premie-vangers. Samen vin| dj in dat jaar bijna 261. muskusratten. DE LEGENDARISCHE VOC tionaal Olympisch Comité dood een voorstander van e [lei is geen 'wonder dat d j 'aatst als een moderne vers sche arena bewoog. Formeel kreeg hij het gr feiten stelden hem steeds een waarheid die zo oud i zelf. Onderzoeken hebben sche Spelen in het oude van de moderne Spelen Pi van ongecompliceerde spo emaal niet zo zuiver waren '°ven. De succesvolle atlete voordeeld en de diverse 'dunt uit de topprestaties va Het verschil tussen de h Spelen van de oude °p®n'ijk wordt gesproken c 9e|d. Er zijn voorbeelden te Eos Angeles werden g< ;an de politieke incidenten voordeel, veel publiciteit er maken voor veel landen zeer gewild object. Zuidkorea - waar op di' hq dampen - is een e Olympische Spelen en Rokt' Pol'tiek gezien lijkt i fae-woo munt te slaar nde Noordkorea bijvoort evenement aan broede 7,?w,een dillemma. Afwijzii zuidkorea houdt in dat ze kin!, teruggedrongen. 1 I RiVnen ?an te gaan, betel ng, die zelfverheerlijking riiknu anders zal er echt* I vin t. nd9en°ten China t h«t eld van Noordkore; 7,. H,erstev'9en van de dipt tPoi ea- °m 'n sportten O,'ver voor op Noordkoi aan f"sche sPelen een t I k0f6de 2'°h snel uitbreider

de Stem | 1988 | | pagina 2