1988 Hockeyers een helft Verlamd' SEOUL DDR 'beloont' selectiebeleid met gouden plak ORANJEKWARTET IN ZUIDKOREA SLECHTS ELFDE Overuren medische staf voor Hidding VISIE DIVISIE VIJF GOALS MAKEN VEEL GOED Strafcorner melkkoetje van Oranje MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 Twee minuten Bekende vaders Eric Cent rijdt achtervolging JSVRAGEN Joegoslaven vernederen Sovjet-ploeg TONG-IL RO - Een optimist zou blijmoedig kun nen constateren dat de Nederlandse tijdrijders in ieder geval niet zwakker geworden zijn. Immers, net als vorig jaar op het WK in Villach werd in de Olympische strijd over 100 kilometer de elfde plaats veroverd. Scherpe kritiek Te snelle start Speciale jongens Belazerd DEELNAME ZEVENKAMPSTER ONZEKER Balen Carla Beurskens Stuntelen Snediger Renderen Oerkracht I 14 tiekerink en Van Dijk; Groeleken rm 'ina). Ten Caat en Roossien rteijer en Eykelkamp. 1 w IEBCAM-RKC 2-0 (1-0). 18. Jense„., *57. Van Tilburg 2-0. ScheidsreclT (t 'J Ende. Toeschouwers: 3700. Gele kaan ner en Nijgh (Veendam), Hutten (rkh l/EENDAM: Hoekstra; De Haan wiL Wieblng; Steenge, Nijgh, Rihlêr lans; Van Tilburg en Van Buuren (Van rZ, 1KC: Jensen; Gouda, Das en Bogers Ti (Joore), Hoekstra, Treffers. Van h»™?1 Brard; Van de Wiel (Van der Weerd) en^L pendonk. VOLENDAM-FC UTRECHT 4-0 (1-m )orpel 1-0, 64. Steur 2-0 (strafschooi Duif 3-0, 90. Sneekes 4-0. ^- P)' nflSTEM SPORT 3 lakker. Toeschouwers: 5700. Gelekaan^n ren en Steur (Volendam), Nijholt en u,. Meer (FC Utrecht). van VOLENDAM: Schilder; Van Loon Guvt enpool en Bakker; Steur, Binken Sne»'k« Kemper; Van Dorpel en Duif. FC UTRECHT: Gerards; Van der Meer en De Koek; Van Halst (Van Delden)' Nijholt en Buizert; Boogers, Linford 'en schoor (Kelders). BW DEN BOSCH-HAARLEM 2-5 Matthaei 0-1, 30. Van Duren 1-1 38 HÜ. verda 1-2,46. Holverda 1-3,49 Van IW 3, 64. Van Velzen 2-4, 85. Van Vetanjj Scheidsrechter: Modderman. Toeschou»» 2300. Gele kaarten: Adriaanse en GSe. (beiden Den Bosch). BW DEN BOSCH: Van Grinsven; Güaw, Adriaanse (Verhoof), Van Eek enGoos» Van der Linden, Van der Hoeven en Bro Van Duren, De Gier (Willems) en Grim HAARLEM: Oost; Doesburg, Stafleu, Baas Van Tour; Atteveld, Matthaei, Numan en P, per; Holverda (Tevreden) en Van Veto (Vi Roon). donze speciale verslaggever 0G-IL RO - Het centrale jjortcomité van de DDR zal fhteraf blij zijn dat het ge- voor recht heeft laten n. Het heeft een Olym pische titel gescheeld. 0e tijdrijders uit de DDR ver arden op het parkoers in Lg-il Ro, in het noorden van luidkorea de Olympische wie- wtitel °P de 100 kilometer- üdritvoor Polen en de verras te Zweden, maar als de re etjes strikt waren nageleefd, Jas er zelfs geen Oostduitse afvaardiging aan de start ge komen. Het DDR-viertal haalde de geëiste evenaring van de re cordtijd van 1.59 bij de selectie wedstrijd in Forst op geen stukken na. Het nationale kwartet liet pas na 2.19 de klokken stilstaan en het sport comité wilde net zo streng zijn als tegen de roei-acht, die de fi nale van de regatta in Luzern niet haalde De wielrenners gebruikten echter goede argumenten. Zij voerden aan dat Falk Boden, die 20 kilometer voor het einde had moeten lossen, niet in vorm was en dat het wegdek op nieuw geasfalteerd was en 'dus' hobbelig. Bovendien waren er nogal wat bomen gekapt, waardoor de wind een vrijer spel had dan toen de 1.59 werd gerealiseerd. Het sportcomité ging over stag en zal daar nu dankbaar voor zijn. Uwe Ampler, Mario Kummer, Maik Landsmann en Jan Schur leidden van start tot finish en kwamen op hun ul- tralichte carbonfiber-fietsen, waarbij alleen het hoogst noodzaklijke van metaal is, tot 1.57.47. De Polen moesten maar zeven seconden toegeven, de Zweden twee minuten, maar het le verde de Scandinaviërs wel verrassend het brons op. Een zware tegenvaller was de Olympische tijdrit voor we reldkampioen Italië, dat na Frankrijk vijfde werd en ook nog net binnen de twee uur bleef, De grootste deceptie, naast die van Nederland natuurlijk, was voor de ploeg uit de Sov jetunie, die zichzelf pas op de zevende plaats terugvond met een tijd van 2.00.27. In de Oostduitse ploeg zitten twee renners wier vaders ook hun sporen in het internatio nale wielrennen hebben ver diend. Jan Schur is de zoon van Tave Schur, die in 1958 en 1959 de wereldtitel bij de amateurs veroverde, maar die Olympisch gezien niet verder kwam dan een zilveren medaille in 1960 met de tijdritploeg. „Eindelijk heb ik mijn vader kunnen ver slaan", zei zijn zoon trots. Uwe Ampler heeft in vader Klaus een illustere voorganger, die triomfen vierde in onder an dere de Vredeskoers. Zo vader, zo zoon schijnt dus ook in de sport te werken. lbl^iMi:ia:H Weer afgang tijdrijders Peter van Velzen maakte een sprong tg topscorerslijst. De aanvaller van HaaiJ schoot in de wedstrijd tegen FC Den Bc^S twee keer raak. In totaal heeft Van Velzml vier keer gescoord. Nöllgen van RodaX,* tegen Ajax een maal het doel trol, heeft h zelfde totaal. De leiders in het klassementt| topscorers, Van der Wiel en Hoe scoorde niet. Het tweetal van RKC blijft sl op vijf. De lijst van topscorers ls:1. Hoekstra der Wiel (RKC) 5 3. Van Velzen Nöllgen (Roda JC) 4 5. Pettersson (Ajax), \i Duren, Grim (Den Bosch), Holman oord), Clayton, Lens (Fortuna), Meijer, Bf* kamp (Groningen), Arts (MW), Roos (I Vanenburg, Kieft, Linskens (PSV), (Utrecht), Duif, Steur (Volendam), Van de li (Willem II) 3. KARAKTERISTIEKEN CAMBUUR-DS '79 2-3 (1-0). 45. Erkelens 51. Anema 1-1, 58. Van der Wiel 2-1,7? Langerak 2-2,88. Langerak 2-3. Schei ter: Reygwart. Toeschouwers: 4500. TELSTAR-GA EAGLES 2-3 (1-1). 22. li 1-0,38. Van de Brink 1-1,51. Van de Brinkj 2,56. Decheiver 1-3, 76. Visser 2-3. rechter: Van Riel. Toeschouwers: 1100. kaart: Van Duivenbode en Imanuel (Tel! Hofstede (Eagles). Rode kaart: Voskamp Eagles, twee keer geel). EINDHOVEN-WAGENINGEN 0-2 (0-1). 30. tenberg 0-1, 73. Van der Brink 0-2. rechter: Van Mierlo. Toeschouwers: 1350. HELMOND SPORT-DE GRAAFSCHAP 1-3 (b 9. Van de Kaay 1-0, 50. Van Eek 1-1,67. Eek 1-2, 90. Nijenhuis 1-3. Scheidsre Lammers. Toeschouwers: 2750. Gele Teuben (Helmond Sport). SW-HEERENVEEN 0-4 (0-3). 2. Hommeles i 1. 27. Hommeles 0-2, 44. Hommeles 0-3, Verbeek 0-4 (strafschop). Scheidsre Luyten, Toeschouwers: 2300. Gele kaart: lari en Rietbroek (SW), Ten Voorde (Heere veen). DEN HAAG-NAC 4-2 (1-1). 24. Van der La 1-0, 45. Cornelissen 1-1, 52. Dennis van d Gijp 1-2, 64. Van der Laan 2-2,67. De Rooi 3-2, 79. Rijnberg 4-2. Scheidsrechter: Hoö toeschouwers: 2000. Gele kaart: Schrijvg (NAC). VITESSE-NEC 1-1 (0-0). 83. Laamers J (strafschop), 89. Arts 1-1. Scheidsrecht! Van Swieten, toeschouwers: 5500. Gele kaai Arends en Janssen (NEC). RBC-EMMEN 4-1 (2-1). 15. Heckbert 1-0,3 Leendertse 2-0, 37. Metz 2-1, 51. 1,90. Voets 4-1 (strafschop). Scheidsrecht! Houben, toeschouwers: 1000. Gele kaar Haak (Emmen). SEOUL - Eric Cent zal voor Nederland starten op de individuele achtervol ging. De keuze tussen Marcel Beumer en Cent is in het voordeel van de Ne derlandse kampioen uit gevallen. Baancoach Geserick heeft zijn beslissing genomen op grond van het uit gangspunt dat de ploeg achtervolging voorop staat. Hij meent dat de ze ven jaar oudere Cent be ter bestand zal zijn tegen deelnemen aan de beide achtervolgingen dan de pas negentienjarige Beu mer. Leo Peelen zal, volgens plan, starten in de klasse- mentswedstrijd. Thierry Détant, die zijn afvaardi ging heeft verdiend op de tijdrit over 1000 meter, zal waarschijnlijk testen of hij over 200 meter vol doende snel is om een aanvaardbare positie in het sprinttoernooi te ver werven. Over het al dan niet meedoen aan de sprint, dat pas na de kilo meter op het programma staat, moet de renner zelf in de eerste plaats een be slissing nemen. door Frans van der Mespel De uitslag van het 37e cijferspel is: 54314* j Deelnemers: 255.230, inleg: 382.845, V" prijzen. WESTDUITSE LOTTO I De winnende getallen in de Westduitse W* zijn: 19-20-22-34-38-43. Reservegetal:» SEOUL - Overwinningen van fegoslavië op de Sovjetunie tooren in de basketbal wereld tot de mogelijkheden, de wijze waarop de Joe- 'en de ontmoeting tegen he veelvuldige wereld- en Olympisch in beider eerste W in Seoul wonnen (92-79), was opmerkelijk. Na een slecht begin, dat tien minuten duurde en waarin de Russen een voorsprong namen van U-5, werden de 10.000 toe schouwers weer eens vergast °Peen show van Drasen Petro- De Joegoslavische spelver deler, die vaak aan arrogantie Monder gaat, nam zijn ploeg °P sleeptouw. De eerste die volgde was Zelimir Obradovic. tweetal was verantwoor- ®lijk voor bijna de helft van «Joegoslavische productie. Toen sprak bondscoach André Boskamp van een afgang, veroorzaakt door te laat arriveren uit Amerika. In het lieflijke dal rond Tong-Il Ro, op nog geen 20 kilometer van de grens met Noordkorea, voerde hij net als destijds geen excuses aan, maar repte van een pechdag in zijn totaliteit. Die constatering verdoezelt de matige prestatie van het Ne derlandse viertal natuurlijk niet. Er is zelden zo'n voorbe reiding aan een Nederlands presteren op de Olympische Spelen vooraf gegaan en dan is het logisch dat de kritiek niet mals is. Boskamp, die zich niet de po pulairste wielerman heeft ge maakt, weet wat hem te wach ten staat in de komende maan den dat hij nog leiding geeft aan het nationale amateurren- nen. Hij blijft daar stoïcijns on der. „We hebben niets nagela ten om ons zo zorgvuldig moge lijk voor te bereiden. Daarom werden wij ook door de meeste buitenlandse kenners als kans hebber voor een medaille be schouwd. Maar het is er van daag gewoon niet uitgekomen. De supervorm die nodig was, kon niet opgebracht worden". De Nederlandse ploeg - Cordes, De Vries, Zanoli en Den Bak ker - startte met een haast alsof het vliegtuig naar huis gehaald moest worden. Het re sultaat was er ook naar, want de oranjetricots belandden in de top-tien na het eerste keer punt op 25 kilometer, maar daarna reed de concurrentie steeds verder weg van Neder land. Boskamp: „Na dat eerste keerpunt zag ik al dat het moeilijk zou worden. Het draaide niet zoals het zijn moest". Daar kwam nog bij dat Mi- chekl Zanoli in het laatste kwart steeds vaker zijn plicht om tempo te maken moest overgeven aan een ander. Uit eindelijk moest hij de andere drie laten gaan. Cordes, samen met de De Vries de gangmaker van de ploeg. „Toen konden we het he lemaal vergeten natuurlijk. Als je met drie man rijdt, mag je al blij zijn niets meer te verliezen, maar tijd goedmaken is er dan niet meer bij". Dat klopte volledig. Na 100 kilometer kwam Nederland uit op de uiterst matige tijd van 2.03.28 en dat bleek uiteindelijk niet meer op te leveren dan een elfde plaats. „Ik ben blij dat ik een keer wereldkampioen ge worden ben, maar dat heeft dan zeker aan de weersom standigheden gelegen. Ik geloof niet dat dat voor Nederland nog een keer zal gebeuren", zei Tom Cordes, die net als De Vries zijn amateurcarrière zal besluiten om volgend jaar als prof bij Superconfex te gaan rijden. „We hebben er echt al les aan gedaan, maar we kon den niet harder. Daar moeten we ons dan maar bij neerleg gen". Gerrit de Vries was er tevoren van overtuigd dat Nederland in de buurt van het erepodium zou komen. „Maar het is toch hard gegaan in een jaar tijd. Ik denk dat er speciale jongens voor opgeleid moeten worden, die niets anders dan dit soort werk doen. Maar waar vind je die? Mijn enige kans hier blijft nog de individuele wedstrijd. Misschien lukt het daar beter, maar na vandaag ben ik wat minder optimistisch". Maarten den Bakker had zich een ander internationaal debuut voorgesteld. Na veel ge kissebis was hij verkozen bo ven de rebellende Herbert Dijkstra en hij leek zich schul dig te voelen aan het verlies, reden waarom hij troostend werd toegesproken door De Vries en Cordes. Deze laatste over de prestatie van de pas negentienjarige Den Bakker. „Hij heeft het goed gedaan. Hij heeft niet een keer zijn plicht verzaakt in het overnemen. Die jongen komt er wel. Hij zal het van ons moeten overnemen". Herbert Dijkstra, voor wie geen plaat was in de ploeg, had geen leedvermaak, maar trok wel een gezicht alsof hij de Ne derlandse catastrofe wel had verwacht. „Ik vind het jammer van de jongens. Hoe dan ook, het blijven toch vrienden van me. Maar ik voel me zwaar be lazerd door de coach. Ik heb in tegenstelling tot zijn beloften geen eerlijke kans gekregen om te bewijzen dat ik inderdaad de slechtste was. Zó ga je toch niet met sporters om. Het laatste woord is hierover nog niet ge zegd. Ik sta gelukkig niet alleen in mijn kritiek, want ik heb nogal wat leuke reacties gekre gen, van Henk Gemser tot Jan Bols. Kijk toen ik gepasseerd werd voor de ploeg van Colo rado Springs (WK 1986), had ik daar geen moeite mee. Ik was toen de slechtste, maar nu niet". Dit met een hoofdknik naar de juist arriverende Michel Za noli, die net als vorig jaar in Villach de overige drie had moeten laten gaan. „Ik had kramp", jammerde die. Dijk- Van onze speciale verslaggever SEOUL - Hoewel pas vier van de achttien Nederlandse atleten in het atletendorp in Seoul verblijven (Tineke Hidding, Gretha Tromp, Nelli Cooman en Carla Beurs- kens), heeft de medische staf al de handen vol. Drie keer per dag namelijk moet zevenkampster Tineke Hidding door Daan Spanjers- berg behandeld worden aan haar geïrriteerde hamstrings in het rechterbeen. Het ziet er zelfs naar uit dat de 29-jarige studente uit Alkmaar niet eens kan starten komende vrijdag. Gerrit de Vries, Maarten-Jan de Bakker en Tom Cordes (van links naar rechts), na het af haken van Ron Zanoli, tijdens de laatste 500 meter. - fotoanp stra: „Dat is een teken van ver moeidheid". Joop Atsma, chef d'equipe, wilde zich niet uitlaten over de keuze van de ploeg. Hoewel hij de laatste tijd door Boskamp heftig is aangevallen via de media, hield hij zivh op de vlakte. „De coach heeft de ver antwoording voor de ploeg. Die heeft de laatste zes weken dag in dag uit met de renners ge werkt, maar ik ben hiervan wel geschrokken", zei de Fries, kennelijk denkend aan het ren dement van de gemaakte kos ten. „Ik ben blij dat Piet Kuys, de opvolger van Boskamp, lie ver een Europees programma rijdt". De blessure heeft ze al in Ne derland opgelopen en ze werd er in Papendal al voor behan deld. De irritatie is van dien aard dat Hidding geen loop training kan doen en alleen de technische nummers oefent. Op het trainings veldje tus sen het atletendorp en Olympic Park kan Hidding slechts ge nieten van de zomerzon, die de temperatuur tot boven de 25 graden doet oplopen. Haar per soonlijke trainer Wil Westphal heeft alle tijd voor zijn andere pupil, Gretha Tromp. „Daar baal ik goed van", zegt Hidding uit de grond van haar hart. „Ik hoop dat ik nog op tijd fit word, maar het is wel kort dag na tuurlijk. Gelukkig kan ik nog iets doen op de technische nummers, anders was het al helemaal hopeloos". Hordenspecialiste Gretha Tromp, die op de zeventiende verdieping van de flat de ka mer deelt met Tineke Hidding, probeert er bij haar ploegge note de moed in te houden. „Maar dat is wel moeilijk", geeft ze toe. „Dat zijn dingen die bij topsport horen en die moet iedereen zelf verwerken. Ik probeer haar moed in te pra ten, maar als blijkt dat ze niet kan starten, zal dat best wel een klap zijn voor haar". Carla Beurskens bezorgt on dertussen Henk van der Worp handen vol werk. De chef d'e quipe begeleidt de marathon loopster deze dagen bij de trai ningen, omdat wegcoach Wim Verhoorn pas dinsdag met het grootste gedeelte van de atle- tiekploeg vanuit Nagano (Ja pan) naar Seoul reist. Ze zijn vrijdag met vier uur vertraging in Seoul gearri veerd en na een lichte war- ming-up zaterdagmorgen, trainde de Belfeldse atlete zon dagmorgen voor het eerst se rieus. Op de randweg binnen de hekken van het atletendorp, waar niemand haar kan storen. „Dat is verdorie afzien", geeft de ploegleider toe. Hij heeft een fiets gehuurd om Beurskens op haar rondjes te begeleiden. Maar dat valt de 46-jarige leraar tegen. „Die meid loopt hard hoor. En dat in die hitte. Ik moet flink pezen om haar bij te houden. Er zitten ook nog enige bobbels in de route, zodat het parkoers een beetje lijkt op de echte mara thon-route. Later in de week gaan we het parkoers verken nen. Op dit moment voelt Carla zich prima en de trainingen verlopen precies volgens sche ma". Terwijl de Nederlandse atle- tiek-unie alle moeite moet doen om de persoonlijke trainers van de verschillende atleten en atletes binnen de poorten van het trainingsbaantje te krijgen, lopen de begeleiders van sprintster Nelli Cooman, echt genote Hans Fiere en Henk Kraayenhof, fluitend rond op de baan. Via enige kunstgreepjes zijn zij bij de organisatie aange- De uitslag van 'Spiel 77' is: 4599944. BELGISCHE LOTTO De winnende getallen in de Belgische lol® zijn: 13-17-19-22-24-30. Het jokernummer is: 0455945. >tentie:j) verzekeringen VRIJ TOEGANG, SCHAAKZAAL GEOPEND V.A. 14.00 UUR. INTERPOLISGEBOUW CONSERVATORIUMLAAN. TILBURG 'EOUL - Plankenkoorts, de a,)ge aanloop naar het J'ympisch toernooi en het 'tüte aanbod aan impres ts die de spelers te veel °uden afleiden, het hele lCa'a aan verklaringen *atn tevoorschijn om de dansloze overture van de eyers te verklaren. De ederlanders hadden daar- 11 gemakkelijk praten, *nt in feite maakte de toteuitslag (5-1 tegen Ar- jnië) al die 'smoesjes' overbodig. heeste hout sneed wellicht da* °ranie de 'PBj in de henen was gesla- ™<Mor het vuurwerk dat Pa- von n ^ad ontstoken. Vlak J.J Ofanje's eerste Olympi- tet c maakte Pakistan SrJ 5-1 aanmaakhout van «nje. De Nederlandse spelers hpw getuigen van de laatste nt'g minuten van die partij en de Aziatische slagkracht maakte indruk. „Jeetje, nu moeten wij meteen al op jacht naar veel goals", voelden en kele Oranje-klanten de bui al hangen. In de 'Nederlandse' poule kan het doelsaldo immers beslissen over leven of dood. „Die wetenschap legt toch een extra druk op je, of je dat nu wilt of niet. Je kunt je ten slotte niet voor de realiteit ver stoppen. Misschien had die op dracht om veel goals te maken zijn weerslag op ons spel", pro beerde doelman Frank Leistra een oorzaak te vinden van de zege-zonder-glans. Met name in de eerste helft stuntelde Nederland soms als een beginneling. Hoewel de score naar wens verliep, ademde het spel nooit de over tuiging die je van een Olym pisch favoriet mag verwachten. Vooral foutieve passes tijdens door Ton van Esch de opbouw speelden de fanta sierijke Argentijnen in de kaart. Niet voor niets gingen vlak voor de rust voortdurend Nederlandse blikken in de richting van het scorebord, waar de tijd tergend traag wegtikte. Nederland snakte dus naar een pauze om zichzelf tot rust te brengen en orde op zaken te stellen. „De eerste helft was erg slecht. Er ging een hele waslijst aan zaken verkeerd. Maar er was van onze kant vooral geen druk op de bal. Wij lieten Ar gentinië vrijuit spelen en ver zuimden om ons eigen spel te spelen", constateerde coach Hans Jorritsma, die in de rust niet veel woorden nodig had om zijn ploeg in het gareel te krijgen. Tot opluchting van de door Anton Geesink aangevoerde Nederlandse kolonie herstelde Oranje meteen de geldende verhoudingen. Hoewel Argen tinië met zijn rijk gevarieerde strafcorner, waaruit het voor de rust magnifiek 1-1 maakte, Frank Leistra geducht aan de tand voelde, was er van een echte bedreiging geen sprake meer. Vooral de middenvelders Brinkman, Delissen en Diepe- veen schoffelden en schakelden dat het een aard had. Onder hun tegenspelers vielen dan ook de twee slachtoffers, toen de Argentijnse coach met wis sels het getij wilde keren. Helpen deed het niet, want van lieverlee ging het er bij Neder land ook in de aanval wat sne diger aan toe. De strafcorner waaruit Bovelander voor de rust tweemaal de roos trof, kon in het foudraal blijven. Parle- vliet (3-1) en Van de Honert (4- 1) rolden nu op eigen kracht de vijandelijke verdediging op. Nederland bewaarde het pronkstuk echter tot bij het scheiden van de markt, toen een vloeiende break na een Ar gentijnse corner door Mare De- lissen (5-1) geraffineerd werd afgerond. Maar wat na afloop restte, was toch slechts de tevreden heid over de comfortabele eindstand. „Ik had van ons in derdaad wat meer verwacht, maar met 5-1 mogen wij niet klagen. Zo'n eerste partij is al tijd een beetje griezelig. Je werkt hier een half jaar naar toe, bouwt de spanning op en dan moet het ineens lukken. Maar zo werkt dat niet. Nu de kop eraf is, zal het wel beter gaan", verwacht Jorritsma niet nog meer aanloopproblemen. NEDERLAND - ARGENTINIË 5-1 (2-1). 10. Bovelander (strafcorner) Mare Delissen probeert de staande uit Emanuel Roccero te passerenm. Argentijnse verdedigingbe en doelman Fernando Ferrara, - FOTOANP 1-0, 17. Geneyro (sc) 1-1, 19. Bove lander (sc) 2- 1, 40. Parlevliet 3-1, 58. Van den Honert 4-1,67. Delissen 5-1. Straf corners: Nederland 7, Ar gentinië 8. Scheidsrechters: Re- naud (Fra) en Bawa Ind). Toe schouwers: 3.000. NEDERLAND: Leistra; Klaassen; Kooijman, Crucq (59. Benninga), Bovelander; Brinkman, Delissen, Diepeveen; Parlevliet, Kruize (59. Schlatman), Van den Honert. ARGENTINIË: Schmitt (22. Rog- gero); Ayala, Altube, Pailos; Siri (43. Minadeo), Garraffo, Geneyro (43. Sordelli); Ferrara, Verga en Doherty. door Giel Hendrix meld als bondscoaches van Su riname en krijgen alle facilitei ten. „Kennelijk ontwikkelings werkers", zegt Gretha Tromp bewonderend. „En dan te be denken dat het er zaterdag naar uit zag dat Wil Westphal niet eens binnen zou mogen". Van onze speciale verslaggever SEOUL - Voor Floris-Jan Bovelander dient dit Olym pische toernooi om zijn naam als strafcornerspecia list definitief te vestigen. Gisteren zette de Bloemen daler de eerste stappen op weg naar internationaal aanzien. Met twee rake klappen roffelde hij de bal uit een strafcorner tegen de planken. Een derde klap velde de Argentijnse doel man Otto Schmitt, die zich met een hoofdwond moest laten vervangen. De schrik zit er bij de concur rentie dus meteen goed in. Ge heel in de traditie van Ties Kruize en Paul Litjens maakt Nederland van de strafcorner een moordend wapen. „De strafcorner is een onderdeel dat je kunt leren, waarvoor je geen speciaal talent nodig hebt. En hij levert relatief erg veel op. Het is gewoon een kwestie van trainen", zegt coach Jor ritsma, die het trio Kruize (aangever), Kooijman (stopper) en slagman Bovelander weke lijks honderden straf corners laat oefenen. „Geestdodend misschien, maar het werkt", weet Bovelander, voor wie de 'inslag' tegen de planken als muziek in de oren klinkt. Pas dit jaar is voor de 22-jarige student biologie de strafcorner ook internationaal gaan rende ren. Tegen Argentinië, de'22ste officiële interland van het jaar, schroefde Bovelander zijn jaarproductie op tot 30 en zijn totaal in 83 landenduels tot 55. Op de eeuwige ranglijst steeg hij dit jaar van de zestiende plaats, vlak achter Wim de Beer en Oranje's manager Nico Spits, naar de vijfde plaats. „Een goede corner vraagt om een secure uitvoering. Er mag geen enkele schakel falen. Wij oefenen nu al zo lang samen dat al die handelingen precies in elkaar passen", verklaart Bovelander het succes, dat ten onrechte meer op de schutter dan op diens handlangers af straalt. Soms wordt de tegenpartij ook letterlijk het slachtoffer van Bovelanders oerkracht. Zo trof hij kort na zijn tweede doel punt, bij de vijfde corner, doel man Schmitt vol op de helm. Bloedend als een Argentijns rund, zocht het 'aangeschoten wild' de EHBO-kamer op. De schade bestond 'slechts' uit een snij wond in het voorhoofd. Echt geschrokken was Bove lander niet: „Ik had snel door dat het niet ernstig was. Trou wens, de keepers zijn zo goed ingepakt, dat er zelden een on geluk gebeurt". Misschien ruimde Schmitt wel wat al te snel het veld. „Zo'n snijwond is op zich geen ramp. Die kun je volgens onze dokter twee uur na afloop nog met succes hech ten. Daarvoor ga je er niet uit. Waarschijnlijk is hij ook een beetje dizzy geweest", veron derstelde Schmitts collega Lei stra.

de Stem | 1988 | | pagina 31