Jrienese en Van Bentum in finale tl Ron Dekker grijpt mis Volleyballers doen reuzestap fis leasen je Hef BANKS NIET MEER ZOU OPSTAAN' W k s TIN H Twee ringen zorgen voor verwarring )ijkstra niet in actie in wegwedstrijd SEOUL - Regilio Tuur is niet gauw bang, maar zondagavond sloeg hem toch even de schrik om het hart, toen hij de Amerikaanse wereldkam pioen Kelcie Banks buiten westen had geslagen. MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 Lejeune speelt mee tegen VS os Koniuszek ZWERVER: 4WE HOEVEN VOOR NIEMAND NOG BANG TE ZUN' Techniek Hechte ploeg Verprutst Ontmanteling DE STEM wat langer kan maken, dan wordt zij een echte kanjer. Maar het gaat al veel beter". Conny van Bentum beschikt wel over een grote dosis tech niek. Zij neemt de zaken alleen af en toe te licht op. En dat kostte haar gisteren bijna een finaleplaats op de 100 meter. Sitters: „Voor haar is het een nadeel dat we vroeg moesten zwemmen. Dat grote lijf heeft enige tijd nodig om op gang te komen. Gelukkig zijn de fina les later geprogrammeerd". Opvallend in die 100 meter vrije slagfinale is de geringe inbreng van de Verenigde Sta ten. Alleen de nummer 1 van de wereldranglijst, Dara Torres, haalde met een teleurstellende 56.37 (de zevende tijd) de laatste acht. Verassend genoeg was de Francaise Plewinski de snelste (55.53) en illustreerde Yong Zhuang de opmars van het Chinese zwemmen. Ook op de 400 meter wissel slag bereikten één Chinese, Li Lin, en één Amerikaanse, Janet Evans, de finale. De Roemeense Lung toonde zich in de series met 4.41,96 de snelste. Voor de zusjes Muis was er niet eens een plaats in de B-fi nale weggelegd. Marianne en Mildred, naast elkaar gestart in baan zeven en acht, bleven zoals een tweeling betaamt keurig bij elkaar en klasseer den zich respectievelijk als 20ste en 21ste. Van de twee presteerde Mil dred relatief het beste, zij bleef met 4.56,89 slechts negenhon derdste verwijderd van haar persoonlijk record. Maar erg gemotiveerd was de 'Muizen-familie' dan ook niet aan het karwei begonnen. „De 400 wissel is niet bepaald onze lievelingsafstand", zei Marianne Muis. „We hebben die er alleen maar bij genomen Karin Brienese moet even naar adem happen na haar kwalificatie op de 100 meter vrije slag. - fotöanp om de toernooivorm te krijgen, nog wel op de andere afstanden Ik was niet fel, maar dat komt waarop ik start". uur velt wereldkampioen >D O 1 LU f x SS C/5 tegilio Tuur (links) in actie tegen de Amerikaan Kelcie taks, die door de Nederlander in de eerste ronde door een lOwerd uitgeschakeld. -fotoanp SEOUL - Voor de eerste maal in de geschiedenis wordt in een Olympisch bokstoernooi in twee ringen tegelijk gebokst. De internationale Amateur Boks Associatie (AIBA) heeft daartoe besloten, omdat het toernooi, 441 inschrijvingen, anders te veel tijd zou vergen. De twee ringen zorgen echter wel voor verwarring. In ring A wordt de klassieke gong gebruikt voor het aangeven van het begin en het eind van een ronde. In de andere ring klinkt een zoemer. Zondagavond moesten de scheidsrechters in beide ringen verscheidene malen de boksers tot verder gaan manen, omdat zij in de mening verkeerden dat een ronde was afgelo pen. zOUL - Amateurrenner Herbert Dijkstra komt onverwachte ngen voorbehouden helemaal niet in actie tijdens de Olympi cs Spelen. Ondanks het debacle van de tijdritploeg op de 100 krijgt hij van coach Boskamp geen kans. «tamp zal voor de individuele wegwedstrijd, die dinsdag 27 Ptember op een parkoers in* Tong Il-Ro wordt gehouden, drie on kiezen uit het viertal Tom Cordes, Gerrit de Vries, Michel ?n°li en Rob Harmeling. Laatstgenoemde was reserve voor de wgentijdrit. Drie kwartier na zijn sensationele zege op Banks draaide de kleine Rotterdammer de 1.50 minuten durende film van zijn eerste Olympische bokspartij nog eens af. „Ik stond in de neutrale hoek en heb stiekem even gebeden. Sta op man, verdorie sta nou toch op", vertelde Tuur, terwijl hij zijn hart vast hield. Winnaar van de wereldbeker, de Golden Gloves en de Pan- Am Spelen en wereldkam pioen. Dat zijn de belangrijkste trofeeën die Kelcie Banks heeft gewonnen in zijn jonge leven. Met Amerikaanse flair danste hij de bokshal binnen en werd door landgenoten met gejuich onthaald. „Die kleine Neder lander pak ik wel even", dat superieure gevoel straalde ge woon van de wereldkampioen af. De donkere Rotterdammer had enkele tientallen fans op de tri bunes. Hockey- en volleybal- internationals voornamelijk. Hij bleef onverstoorbaar onder het Amerikaanse gedoe en zocht een twintigtal seconden naar zijn juiste ritme. Toen hij dat eenmaal had ge vonden, danste hij steeds weer naar Banks toe. De Amerikaan schrok ervan en moet zich heb ben afgevraagd waarom die kleine Nederlander geen res pect voor hem had. Maar kans om lang na te denken kreeg hij niet, want na 110 seconden kreeg hij een rechtse hoek van Regilio Tuur op de kin. Als een blok viel hij gestrekt tegen het canvas en bleef bewegingloos liggen. „Ik schrok me wild", be kende Tuur later. „Ik voelde wel dat ik hem goed geraakt had en ik heb al vaker gasten voortijdig naar het canvas ge stuurd, maar zoiets had ik nog nooit meegemaakt. Ik vond het eigenlijk wel een beetje eng. De man bewoog helemaal niet meer. Ik zag zelfs niets meer in door Giel Hendrix zijn ogen. Ik wilde hem meteen overeind gaan helpen, maar dat mocht niet van de arbiter en de dokter. Ik heb het toen wel eventjes Spaans benauwd gehad en was blij dat hij na een minuut of drie weer tekenen van leven begon te vertonen, 't Is me wat, de wereldkampioen drie minuten het licht uitdraai en. Ik kan het eigenlijk nog niet bevatten. Dat zal morgenvroeg wel gebeuren, als ik de video nog eens zie van de partij De Amerikaanse journalisten keken ongelovig naar de ring, waar hun lange vedette uitge strekt lag. Hij was zo hard neergesmakt dat hij daarbij zijn been blesseerde. „Who is that man?", vroegen ze ver baasd. En dat zullen er meer vragen in Amerika na het zien van de beelden. Regilio Tuur zette zondag avond zijn eerste stap... Op weg naar roem en erkenning of naar het diepe dal. Immers in de volgende ronde tegen de Ke- nyaan John Vanjau kan hem hetzelfde gebeuren als Banks nu. Tuur dacht daar nog niet over na. „Eerst even mijn moe der bellen, want die zal wel in de zenuwen zitten". Maar dat was niet direct nodig. Tuur even later: „Ja, ik heb ze ge beld. Het hele huis staat op zijn kop. Mijn moeder ging hele- De dokter moest eraan te pas komen om de Amerikaanse tegenstander van Regilio Tuur, Kelcie Banks, weer bij zijn positieven te brengen. Banks bleef drie minuten buiten wes ten. - fotoanp maal over de rooie. Ze had beelden van het gevecht gezien. Ome Jan (de vader van zijn trainer John Schiltkamp) was ook helemaal door het dolle heen. Die zal vanavond nog wel de nodige neuten nemen. Ik niet, ik moet vroeg gaan slapen, want over vier dagen is er weer een partij". In een hoekje van het kleine kleedkamertje keek trainer SEOUL - Woedend schopte Ron Dekker het mandje met zijn badhanddoek naar de bassinrand. Onder gejoel van het publiek droop hij af naar de kleedka mer om daar zijn teleurstelling te verwerken. Geen plaats in de finale 100 meter schoolslag, dat kwam hard aan. Via een barrage met de Hongaar Debnar werd Dek ker naar de B-finale verwe zen, iets waarmee het schoolslagtalent uit Deven ter helemaal geen rekening had gehouden. De Nederlands record houder (1.02,63 tijdens de NK dit jaar in Amersfoort gezwommen) stond immers zevende op de wereldrang lijst en samen met wereld recordhouder Adrian Moor- house is Dekker de enige zwemmer ter wereld die de 100 meter schoolslag in een 25 meterbad binnen de mi nuut heeft afgelegd. Nu geschiedde de uitscha keling van Dekker ook op een schlemielige manier. Driehonderdste van een se conde, een vingernagel, scheidden hem van recht streekse plaatsing in de Olympische finale. Want dat was de lengte die Dek ker in zijn serie te kort kwam om een fractie eerder aan te tikken dan de Ameri kaan Rick Schroeder, die op zijn beurt de Italiaan Mi- nervini voorrang moest ver lenen. Tot overmaat van ramp noteerde de Hongaar Deb nar exact dezelfde tijd als Dekker (1.03,08) en toen dit na de laatste serie de achtste tijd bleek, was een barrage noodzakelijk. Ron Dekker was daar niet blij mee. „Ik moest me bin nen een uur weer geestelijk en lichamelijk opladen. Dat was moeilijk. Ook al omdat ik moest opboksen tegen het gevoel van teleurstelling dat ik me niet direct voor de fi nale had geplaatst. De Hon gaar had net zijn persoon lijk record verbeterd, dan ben je nooit moe. En hij had niets te verliezen". Toch was Dekker ook in de barrage nog vlakbij een finaleplaats. Dankzij zijn vlekkeloze start- en keer- techniek had hij tot twintig meter voor de finish nog een lichte voorsprong. Tegen de laatste krachtsinspanning van de Hongaar bleek Dek- door Wil Kester ker echter niet opgewassen. Al bleef hij opnieuw slechts een fractie van een seconde achter: 1.03,05 om 1.03,13. „Misschien had ik toch wat sneller moeten openen", op perde hij. Iets wat tegen- sproken werd door zijn broer René, die in Seoul als zijn persoonlijke coach aan wezig is. „Ron heeft taktisch sterk gezwommen, zou je ook kunnen zeggen". En de zwemmer zelf: „Ja, naar mijn gevoel ging ik lekker. Alleen kwam de Hongaar bij het aantikken net iets beter uit dan ik. Dat is geen excuus. Want naar mijn idee heb ik die finaleplaats verloren in de serie. Balen". Ron Dekker, het haar pikzwart geverfd ('Geen bijgeloof, gewoon voor de lol'.) had het er maar moei lijk mee. Vooral ook, omdat het niet de eerste keer is, dat hij op een dergelijke onaan trekkelijke wijze de finale mist. Vorig jaar ging hij op de EK in Straatsburg ook al zo de boot in. „Maar topsport is nu een maal zo hard. Neem Moor- house. Die is op de WK eer ste, maar wordt vervolgens gediskwalificeerd. Reken maar, dat die Engelsman zich toen ook rot heeft ge voeld. Maar hij is er weer helemaal bovenop. En dat probeer ik ook. Gewoon zo goed mogelijk zwemmen in de B-finale. Misschien dat ik iets aan mijn Nederlands record kan doen". Voor Patrick Dybiona was op de 200 meter vrij een plaats in de B-finale niet weggelegd. „Maar het is dan ook een bij nummer voor me. Ik ben hier voor de estafet te". Gyula Bodis bewonderend naar de kleine bokser, terwijl Arnold Vanderlijde nog steeds ongelovig het hoofd schudde. „Weetje dat ik vanmiddag al zeker wist dat Tuur die we reldkampioen eruit zou tikken. Ik had gewoon dat gevoel. Maar dit.merkte Vander lijde op. „Ik heb toch gezegd dat Regilio wel eens de verras sing van de Nederlandse af vaardiging zoiu kunnen wor den". SEOUL - De Nederlandse da- meshockeyploeg heeft woens dag in de openingswedstrijd te gen de Verenigde Staten vrij wel zeker de steun van Lisanne Lejeune. De vedette van het vaderlandse hockey traint wel iswaar slechts licht mee, maar dat gebeurt alleen om haar knie niet onnodig te belasten. „Lejeune slaat tijdens de trai ning voornamelijk strafcor- ADVERTENTIE) Specialist in: loopschoenen en -kleding iiwiifiknoiit/nkU HAAGDIJK 250 - BREDA TEL. 076-221561 ners. Van de rest van de trai ning is ze vrijgesteld. Sommi gen maken daaruit ten on rechte op dat zij niet kan spe len. Laat ik het zo stellen; vijf- tien speelsters zijn op dit mo ment topfit en met de zestiende gaat het goed", verklaarde coach Gijs van Heumen giste ren. Lisanne Lejeune, vrije verde digster en strafcornerspecialist van de Oranje-ploeg, kreeg na het vierlandentoernooi in augustus last van een stevig opspelende knie. Lopen was soms zelfs niet mogelijk. „Er is bij Lejeune sprake van een geïrriteerde meniscus. Niet meer en niet minder. Daarvoor wordt zij nog altijd en met suc ces behandeld. Die inzinkingen tijdens het herstel horen erbij", volgens dokter Hermans, het hoofd van de medische staf van de Nederlandse afvaardiging. En hebben een staan i dium. SEOUL - Ergens in de slag- «laduw van de internatio nale volleybalelite hoopt de "sderlandse herenploeg Kri nog even krampachtig verschansen voor de inwerpers die de geves- e orde op zich gericht ■Weet. Jaar voor hoe lang is nog »aar de vraag, nadat de puwkomer zaterdag zijn on waarschijnlijk snelle progres- H keer illustreerde met een Tierende 3-1-zege op Frank- P, toch de nummer twee op huidige Europese ladder. |0p de eerste dag van het |v®Pisch toernooi in Seoul T™ "et 'groentje' zich dus an imaal gelden. Ron Zwerver, N met een serie mokerslagen 1 vierde set het laatste tegenstand bij de ontred- r™e Fransen sloopte, hoopt i 'daarmee niet ook het vrij- üvende karakter van de mis- p verdwenen is. -ft"*» beschouwen als r Jekker toernooitje. Dus f Pannen afwerken. Want P" we op ons best", blikte i-J^Pwamentvolle aanvaller «en maar vooruit naar de I^S met de illustere equipe uit ®renlgde Staten, regerend ■ito ch en wereldkam- L, "Kansloos? Nee hoor. L spelen. Zonder druk. hoeven we nu van nie- mand meer bang te zijn". Het zelfvertrouwen van de 21-ja- rige Amsterdammer kent ken nelijk geen grenzen meer. Zwerver stipte ten overvloede nog maar eens aan dat de mis sie in Seoul een douceurtje is dat in feite niet past in het vijf jarenplan dat coach Arie Selin- ger eerder met zoveel mathe matische precisie in elkaar paste. „We mikken nog niet op medailles of zo. Voorlopig al leen de volleybalwereld iets nieuws laten zien, kracht ge koppeld aan techniek. Op het fysieke vlak zitten we goed, kunnen we ons al meten met de Oosteuropeanen. Maar ons technisch vermogen haalt het nog niet bij dat van de Kore- aantjes en Japanners. Heb je die domme stopfouten nu weer gezien? Geven we toch gauw een punt of drie, vier mee weg. Dat mag je op topniveau niet meer gebeuren". De laatste maanden toerde Se- lingers keurkorps naar alle hoeken van de aarde. „Steeds waren we samen", blikte Zwer ver terug nadat hij zich ont trokken had aan het vreuge- dansje waarmee de flonke rende rentree op het Olympisch podium sinds 24 jaar gevierd werd. „We vormen daardoor ook een heel hechte ploeg. In de afgelopen maanden hebben we wel honderd keer gesproken over motivatie en opofferings gezindheid. Dat vormt je. En altijd is Arie (Selinger- J.S.) weer daar. En altijd blijkt ie weer gelijk te hebben", illu streert Zwerver het onwankel bare vertrouwen dat hij heeft in zijn coach. „Soms best be nauwend. Maar goed, hij heeft dit hele verhaal al 'ns meege maakt". De opmars van deze prille oranje-brigade lijkt ten slotte als twee druppels water op de gang van de Ameri kaanse damesploeg naar het Olympisch zilver van '84. En ook die droeg de signatuur van de in Polen geboren, maar in Israël getogen Amerikaan. Diens werkverband met de Ne- VoBo loopt in principe nog een jaar, maar Selinger stelt nu al graag te willen blijven om ook deze klus af te kunnen maken. door Jules Spijkers laatste waar de diep ontgoo chelde coach Eric Daniel en zijn 'haantjes' op gerekend hadden. Drieëneenhalf jaar hokten zij al samen in het na tionale volleybalcentrum in Montpellier om vervolgens over de kling gejaagd te wor den door de ploeg die zojuist pas besloten heeft een verge lijkbare weg in te slaan. Hoe opmerkelijk de openings zet van diens nieuwe troetel kind zaterdag ook leek, Selin ger had hem voorspeld. „Ik had gedacht aan 3-0", pochtte hij, nadat hij eerder een videoband had bekeken van de kansloze 3- 0-afstraffing die Bulgarije de Fransen twee weken geleden nog pas gaf in een oefenduel. En waaruit bleek dat de num mer twee van Europa momen teel lang niet in goede doen was. De nederlaag die de Neder landers de Fransen eergisteren aansmeerden, had wel veel verstrekkender gevolgen. Voor de verliezer kwamen de me daillekansen tenslotte meteen al behoorlijk op de tocht te staan. En dat was wel het aller- „We zijn geklopt op tempo", slikte Daniel zijn verlies moei zaam weg. „En vanwege onze slechte opslag". In totaal twin tig keer verprutste een Frans man een service, waarmee ge noegzaam de faalangst in dat kamp geïllustreerd werd. Van veel meer belang echter was het reuzescherm dat Selin- gers twee-meterbrigade aan het net optrok. Twintig keer scoorden Jan Posthuma (2.09 meter), de gevleugelde Edwin Benne (2.08) en Ronald Zoodsma (2.00) direct met een geslaagd blok boven de ne- trand. Van niet minder belang was trouwens de excellente partij die Peter Blangé, in beide bete kenissen van het woord een reus (2.06 meter) van een spel verdeler, afleverde. De Voor burger was attent als de Franse aanval aan het net ont regeld diende te worden en hoogst inventief op de momen ten dat Zwerver, Posthuma, Benne en Rob Grabert, overi gens matig in vorm, zaten te springen om bruikbare amm unitie. Alleen Eric Bouvier, het Franse kanon, wist op aangeven van Eric Fabiani in de sets twee en drie van tijd tot tijd bressen te slaan in het Oranje-bastion, dat verder onwankelbaar over eind bleef. En toch had juist Bouvier, zo voerde Selinger aan, een belangrijke bijdrage geleverd aan de ontmanteling van zijn eigen equipe. „Als je een dag voor de wedstrijd voor de Nederlandse tv zegt dat de Nederlanders eigenlijk alleen maar lang zijn, vraag je om moeilijkheden. Ik heb mijn spelers daaraan voor de wed strijd even herinnerd", aldus de Amerikaan. „Ach", ontkende Zwerver het effect van die geestelijke dope, „we hadden toch gewonnen. De Fransen zijn we intussen gewoon voor bij". Wie volgt? FRANKRIJK - NEDERLAND 1-3 (8-15, 15-7, 11-15, 7-15). Scheids rechters: Samedov (Sov) en Arre- dondo (Mex). Een smash van de Fransman Laurent Tillie wordt afgesla gen door het blok van Ronald Zoodsma (links) en Ron Zwer ver. - fotoanp

de Stem | 1988 | | pagina 29