POLITIERAPPORT Bibliotheek Terneuzen stoot geen filiaal af Reünie Sasse en Axelse politie voltreffer 'Beter werken dan allemaal op straat' PRESSIEGROEP 'STOP DE KINDERMOORD' OOK IN SAS VAN GENT ACTIEF Passende viering van jubileum Hulster Oudheidkundige Kring Ongekende drukte tijdens jaarmarkt Zuiddorpe UUR FOTOSERVICE Verschoort antbone DE STEM VAN ZEELAND 2 MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 SAS VAN GENT - 'Stop de Kindermoord' is de komende week ook in Sas van Gent actief. Yvonne Heyne is van het Sociaal Kultureel Werk in Sas is te laat om nog plannen uit te werken voor de Nationale Straatspeeldag, maar er ko men wel een enquête em een tekenwedstrijd voor de kinderen. Weinig tijd Verbeteringen Voorbeeld Unieke clubkampioen bij tennisvereniging Game '78 LATERE DATUM ZORGT VOOR VEEL GROTERE AANVOER VEE Aanrijding Vaatwasser gestolen Statenbijbel ontvreemd Auto uit de bocht Auto gestolen Aanhangwagen weggehaald Auto's beschadigd W BEDRIJF BIB MOET WEER DRAAIEN Hontenisse rekent bezuinigingen Rijk niet door aan verenigingen Uitbarsting Wolkje Glazen huis Positief DUITSLAND 1 pr Dein Partner eel lof kreeg de film des- jds in 1978 en werd zelfs 'et het werk van Hitchcock ergeleken. Christopher lummer en Elliott Gould Kien de hoofdrollen. Als erstman verkleedt overvalt arry Reikle een bank in To- >nto. Hij heeft niet in de ga it, dat de onopvallende kas- er Miles Cullen de overval had voorzien en een eigen 'annetje heeft bedacht. Hij !e't de bankrover de kleine ankbriefjes en houdt het rootste deel vdn de buit ach- Oar is hij! Js hp. Van onze verslaggever TERNEUZEN - Voorzich tig, maar optimistisch wacht de Bibliotheek Ter- neuzen op de gevolgen van de nieuwe Welzijnswet voor het bibliotheekwezen. In het jaarverslag over 1987 meldt de bibliotheek dat ze als nog vertegenwoordigd is in een werkgroep van de Provinciale Bibliotheekraad die de gevol gen van de wet bestudeert en een provinciaal beleid moet ontwikkelen. In de nieuwe Welzijnswet krijgt de gemeente Terneuzen, ook op financieel gebied, een grotere rol in het bibliothee kwezen toebedeeld. Hoe ze die rol precies gaat invullen, is nog niet duidelijk. „Wij blijven een uitermate zuinig beleid voeren in die zin dat wij geen nieuwe financiële lasten op ons nemen, zolang er geen duidelijkheid bestaat omtrent onze mogelijk heden", meldt het jaarverslag. De bibliotheek ziet echter nog geen reden nu al te denken over het eventueel afstoten van een filiaal. Integendeel, de bibliotheek schrijft de toekomst 'met ver trouwen tegemoet' te zien. De gemeente Terneuzen moet zich nu uitspreken over welk deel van de financiële koek naar de bibliotheek gaat. De belangstelling voor het lenen van boeken is vorig jaar licht gedaald. Ook de landelijke bibliotheekdag op 5 september kende niet de gewone belang stelling. Een ledenwerfactie via door het personeel verspreide fol ders leverde daarentegen 200 nieuwe abonnees op. In ver band met de nieuwbouw in het plan Java was de hoofdingang van de bibliotheek enige tijd moeilijk te bereiken; wellicht een van de redenen voor de iets geringere bezoekersaantallen. Enquête speelruimte jeugd Van onze verslaggever Heyne heeft op de Sasse basisscholen een vragenformu lier verspreid, waarop de kinderen kunnen aangeven waar ze in hun omgeving moeilijkheden hebben met hun speelruimte. Die problemen kunnen bij voorbeeld te maken hebben met te hard rijdende auto's, slechte verlichting of bereik baarheid, maar ook met honde- poep en prikbosjes. Het SKW bundelt de bevin dingen van de kinderen en biedt die aan het Sasse ge meentebestuur aan en aan de landelijke pressiegroep 'Stop de Kindermoord'. Aan de en quête is een tekenwedstrijd over het onderwerp verbonden. Het SKW heeft nog contact ge zocht met onder andere Veilig Verkeer Nederland om iets te kunnen doen op de Nationale Straatspeeldag, maar kreeg geen reactie. De tijd was vol gens Yvonne Heyne ook te kort om iets goeds in elkaar te zet ten. Maar ze is vast van plan volgend jaar opnieuw een po ging te wagen. Wanneer de aanbieding van de enquêtere sultaten plaatsvindt, is nog niet bekend. 'Stop de Kindermoord' houdt dit jaar voor de tweede keer een nationale straatspeeldag. Woensdag 21 september gaan kinderen op zo'n 250 plaatsen in Nederland demon stratief op straat spelen om duidelijk te maken dat de straat er niet alleen is voor auto's, maar ook voor kinderen. De meeste deelnemende groepen zullen die dag een straat, kruispunt of plein in hun buurt afsluiten voor het verkeer. Daar worden dan al lerlei straatspelletjes georgani seerd. Op veel plaatsen zullen de deelnemers een lijst met speelknelpunten aanbieden aan hun gemeentebesturen. Met het dringende verzoek om op korte termijn verbeteringen aan te brengen. HULST - De Oudheidkundige Kring 'De Vier Ambachten' vierde zaterdag op passende wijze het 60-jarig bestaan. De plechtigheid werd gehouden in het stadhuis van Huist. Vertegenwoordigers van verschillende gemeenten, vele le den en bevriende verenigingen namen deel aan de jubi leumviering. Wethouder G. van de Voorde nam de taak van burgemeester F. Jacobs over om de aanwezi gen welkom te heten. Hij deelde pluimpjes uit aan enkele leden van de kring die zich ver- dienstelijk hadden gemaakt voor de stad en zijn historie. Het museum is volgens de wet houder een prachtig voorbeeld van de geweldige inzet van vrijwilligers. „Een prachtig museum waar waardevolle za ken worden bewaard voor het nageslacht. Hulst is zo'n mu seum waard." Voorzitter J. Lockefeer van de oudheidkundige kring ging in zijn inleiding in op de goede band die er steeds geweest is met het gemeentebestuur van Hulst. Hij sprak de hoop uit dat deze verbintenis nog verste vigd zou worden. Volgens hem was de kring een bloeiende vereniging. In de loop van 60 jaar is het ledental gestaag ge groeid en is er voldaan aan de doelstellingen die men bij de oprichting vaststelde. De man die aan de wieg stond van de stichting en die zich 60 jaar lang heeft ingezet, P. Brand, werd even in de schijn werper gezet. Hij kreeg een kleine attentie. Brand werd als een lichtend voorbeeld gezien door zijn stimulerende werk en de vele publicaties die hij ver zorgde. Voor een muzikaal inter mezzo zorgden de mezzo so praan Jeanette de Caluwé en clavecinist Jos Verpoorten. Zij vertolkten muziek uit vorige eeuwen die goed in het kader en de sfeer van de viering pas ten. De hoofdmoot van de viering was de lezing van drs A. de Kraker die sprak over 'De Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe tijdens de zestiende eeuw'. Hij gaf de aanwezigen een voorproefje van het boek over deze materie, dat binnen kort op de markt verschijnt. Met inundaties, geschillen over wie en wat er onderhouden moest worden van dijken en landschappen schetste hij de bewogen eeuw, waar tot nu toe nog weinig van bekend is. De stormvloeden en rampen hebben het gebied van de Vier Ambachten en het Land van Saeftinghe geteisterd en de in woners hebben in de overge bleven rijke poldergebieden toch een bloeiende nering opge bouwd. Dat dit gepaard ging met onderlinge twisten illu streerde De Kraker met een verhaal over een bode, die in Hulst de belastingen moest in nen. De man werd, in tegen stelling tot de wijze van ont vangst in Terneuzen en Axel, weinig vriendelijk behandeld. De eenheid en saamhorigheid tussen de ambachten bestond volgens De Kraker dan ook meer naar buiten toe. Onder ling was de loyaliteit minder groot. CLINGE - Tennisvereniging Game '78 heeft bij de heren een unieke clubkampioen. Op zijn 45'e ver jaardag behaalde Robert Vermeulen alle titels die er te behalen waren. Bij de heren enkel Senioren versloeg hij Piet van Damme met 6-3 6-3. Bij de heren enkel junioren ver sloeg hij Nick de Koster met 6-2 en 6-2. Bij de heren dubbel werd het duo Ver- meulen-Strooband win naar door met 6-2 en 6-4 van Van Kampenhout- Leegwater te winnen. Bij de mix tenslotte versloegen Vermeulen/Bauwens, Van Kampenhout/Vergouwen met 6-2 en 6-4. Tijdens de jaarmarkt werd ook een zeskamp gehouden. De ploeg van de 'St. Marcusstraat' bestookt hier de waterdra ger van de ploeg 'Nieuwe Wijk'. fotowim kooijman Van onze verslaggever ZUIDDORPE - De keur- meesters van de jaar markt in Zuiddorpe had den het zaterdag ontzet tend druk. Er was een on gekend grote aanvoer van vee. Maar uiteindelijk ko zen zij slagerij Den Ha mer uit Terneuzen tot al gemeen kampioen vrou welijk en slagerij Van Laere tot algemeen kam pioen mannelijk. Volgens A. Waes van het jaarmarktcomité heeft de verplaatsing van de jaar markt van begin september naar het afgelopen week einde blijkbaar zijn vruchten afgeworpen. Waren er vorig jaar nog veel boeren bezig met de oogst, dit jaar kwa men er veel meer opdagen om hun vee te laten keuren. Er waren 117 konijnen, 26 hoenders, 35 duiven, 41 scha pen, 16 paarden en 149 stuks rundvee op de keuring. „Bo ven iedere verwachting", al dus Van Waes. „Na dit succes hebben we alle reden om verder te blijven bestaan". Hij zei verder dat niet alleen de hoeveelheid, maar ook de kwaliteit van het aangebo den vee erg hoog was. Dat maakte het de jury alleen maar moeilijker. Mede dankzij de jaar marktloop en de zeskamp, samen met de volleybalver eniging De Sterre gehouden, was ook de publieke belang stelling bijzonder groot. Aan de loop namen ruim honderd sportievelingen deel. UITSLAGEN Jaarmarktloop 4-8 jaar 500 me ter: 1. Sander de Theije (Zuid dorpe). 3,8 km: 1. Erwin Nachte gaal. 7,6 km: 1. P. Rogiers. 11,4 km: 1. M. de Jonge 38.22. Zeskamp: 1. St.-Marcusstraat, 2. Boekweitstraat, 3. Oude Polder, 4. De Sterre, 5. Hoofdweg Zuid. KLEINVEE Mooiste konijn: 1. Leon Taelman (Westdorpe) met Klein zilver; 2. G. Seghers met Vlaamse reus. Mooiste hoender: 1. J. van Kuyh (Sas van Gent) met Seghorn zwart; 2. J. van Kuyh met Brah ma. Mooiste sierduif: 1. P. Burm (Kloosterzande) met Non; 2. A. Hamelink (Sluiskil) met Ronse- naer. KAMPIOENSKEURING Schapen: ooi: R. Inghels, Hei kant; ram: J. van Langevelde, Koewacht. Pony's: C. de Munck, Zuiddorpe. Veulens: M. van As- sel, Westdorpe. Fokvee: Jong vee: W. van Ruymbeek en zoon, St.-Jansteen; vrouwelijk: F. Verdurmen, St.-Jansteen. Vet- vee: kalveren vrouwelijk: E. Suy, Koewacht; mannelijk: G.d e Clercq, Zuiddorpe. Jongvee vrouwelijk: J. de Liny, Groede; mannelijk: J. van Hoecke en zoon, Zuiddorpe. Zonder tanden vrouwelijk: J. Liny; mannelijk: slagerij Van Laere, Axel. Met tanden vrouwelijk: slagerij Den Hamer, Hulst; mannelijk: slage rij Van Laere. Algemeen kam pioen vrouwelijk: slagerij Den Hamer, Terneuzen; mannelijk: slagerij Van laere; groepen: sla gerij Den Hamer, Zaamslag. De reünisten bijeen. Van onze verslaggever - foto de stem/wim kooijman SAS VAN GENT AXEL - De reünie van de rijkspolitie in Sas van Gent en Axel afgelopen zaterdag in De Vlaanderen in Sas, is een voltreffer gebleken. Veel reünisten waren het er na afloop over eens, dat het niet bij een eenmalig evene ment moet blijven. „Dat is natuurlijk een prach tige reactie", zegt P. de Groene van het organiserend comité, „Maar we hebben ons er nog niet over gebogen". Het was immers de bedoeling dat de re ünie wel eenmalig zou zijn. Za terdag troffen tweehonderd oud-collega's elkaar weer, soms na elkaar dertig of veer tigjaar niet te hebben gezien. „Een reünie voorziet in een grote behoefte. Dat is bewezen. Zeker van de wat ouderen krijg je zulke reacties". De meeste reünisten verkozen het gezellig samenzijn met de Beach City Swing Band, een borrel en een hapje boven het bezoeken van de politiebureau's of de demon straties op het Vlaanderen- plein. Daar trokken onder an dere Veilig Verkeer Nederland, de brandweer en de veldpolitie een minimale publieke belang stelling. Plaatsvervangend groeps commandant E. Kindt ging in zijn speech voor de aanwezigen op ludieke wijze in op de ver schillen tussen het vroegere en het huidige politiewerk. Een ding was volgens hem duide lijk: als je op de anekdotes van de collega's over de 'goeie ouwe tijd' afgaat, gebeurden er vroe ger meer leuke dingen tijdens het werk dan nu, al zijn ze ge lukkig niet helemaal verdwe nen. Dat blijkt uit het pas versche nen welzij nsprogramma voor volgend jaar. Daarin doen zich weinig ver schuivingen voor. Voor de bi bliotheek is een hoger bedrag opgenomen in verband met de te realiseren vestiging in Vo gelwaarde. Ook de nieuwe sub sidiegrondslag is, onder voor behoud van goedkeuring door de gemeenteraad, in het jaar programma verwerkt. Vanaf volgend jaar doet zich in de geldstroom overigens een verandering voor. Allerlei spe cifieke uitkeringen van het Rijk vervallen en worden over geheveld naar het Gemeente fonds. Die overheveling gaat echter, zo heeft de minister van WVC al aangekondigd, ge paard met een bezuiniging. Hoeveel dat de gemeente pre cies aan inkomsten scheelt is nog niet precies bekend. Het welzij nsprogramma ligt tot en met 23 september voor iedereen ter inzage. Op donder dag 22 september kunnen be langstellende burgers organi saties hun mening geven tij dens een hoorzitting in de raadzaal van het gemeente huis. Deze bijeenkomst begint om 19.30 uur. C.M. uit Axel met %aii HULST - Op de kruising Ge- nes tetplantsoen-Beetstraat verleende zaterdagavond de bromfietser P. S. uit Terhole geen voorrang aan een perso nenauto bestuurd door N. G. Hulst. Bij de aanrijding werd de bromfietser licht gewond en moest door een arts wor den behandeld. De schade aan beide voertuigen was gering. OOSTBURG - Een inbraak bij het hyppisch centrum Brugsevaart leverde in de nacht van zaterdag op zondag 30.000 gulden op. De inbrekers namen onder meer een vaat- wasmachine, potten en pan nen mee. SCHOONDIJKE - Uit de wo ning van J.R. zijn zaterdag avond onder meer een staten bijbel en sieraden gestolen. De dieven kwamen via ene ruit aan de achterzijde van het huis binnen. IJZENDIJKe - Op rijksweg 60 nabij de kruising Tivoli is uit de bocht gevlogen. Uit ademanalyse bleek dat dronken was. De auto geheel vernield. BRESKENS - Op de Oosu vendam nabij de jachthaf is een personenauto, «ij dom van M.K. uit Vo gestolen. Het gaat hier om» duurder type Mercedes donkergroene kleur en het type 260E. BRESKENS - Een aanhang wagen die in de Duinstra stond is in de nacht van terdag op zondag meegi men. Haal het doek op 19.18 mivu BRESKENS - Op de Midde havendam kwam A.M. i Oostende in botsing met A uit Schoondijke. Dit kwaj doordat M. niet voldoe»" rechts hield. Beide voertuig liepen zware schade op. -g.g 'Haal het doek maar is een avondvullend pro- ima met informatie over ff kunstvormen in het uwe theaterseizoen. In het lerdeel Jeugdtheater „raat Henny Huisman met Ler Jan RenS en een aantal [Leren. Aad van den Heu- S verzorgt de sector caba- Li.niusical-show. Hij ont vangt programma-makers L laat iets zifen uit dé shows j Cabaret Zak As en jrefc Tegen kwart voor en zal worden overge- 'akeld naar de Amster- nse Stadsschouwburg ar tijdens een -groot gala Nederlandse Theaterprij- wordên uitgereikt. Tot de lomineerden behoren o.av ip van 't Hek» Heddy LCs- en de musical Cats. Be- <j Boudewijn besluit de md met tiet onderdeel To- -imïziek-ballet-mime-op Door Paul de Schipper BREDA - Gescheiden van tafel en bed, maar bij elkai blijven voor de kinderen. Zo zijn directie en werkneme en directie van het Bredase advies-en controlebedrijf BI vandaag weer aan de slag gegaan. Niet uit liefde, maar om een tot samenwerking dwingende zin voor realiteit: het redden van een in de aard gezond bedrijf waar 150 mensen werken. Be windvoerder mr. T. Kamphuij- sen heeft zich nu tot teak ge steld het bedrijf binnen veer tien dagen weer levensvatbaar te maken. Zaterdag trad hij in het restaurant Markendael eerst op als relatie-bemidde laar. Zelf zette hij eerst de situatie uiteen. Vervolgens beluisterde het vrijwel voltallige perso neel! 150 man) een publieke biecht van BIB-directeur De Bruijn over het nabije verle den; „Woorden schieten me te kort". Tenslotte kwam ook diens opponent en mede-aan deelhouder T. Bell aan het woord: „Ik heb m'n zakken niet gevuld". Oceans of fire AVRO brengt vanavond eerder aangekondigde jerikaanse tv-film iceans of fire'. Het verhaal >lt op een booreiland, ;aar onder moeilijke om- jdigheden gewerkt moet ■den. Ben Laforche heeft B de leiding. In verband met e concurrentie is hij ge dongen binfièn een Be idde termijn olie aan te bo en. Déze omstandigheden siden al gauw tot ongeluk- KLOOSTERZANDE - De verenigingen en instellingen die jaarlijks een subsidie krijgen uit de Hontenisser welzijn- spot hoeven niet op te draaien voor de bezuiniging op de welzijnsuitkeringen door het Rijk. Vorige week maandag kwam het bij BIB tot een uitbarsting na lange wrijvingen tussen di rectie en personeel, vooral ver oorzaakt door gebrekkige com municatie en al te fors mana gement van directeur De Bruijn. In een wilde actie be zetten werknemers het kantoor aan het Moleneind. „Wij wisten niet eens wat er aan de hand was", aldus zaterdag een mede werker van de buitendienst van BIB. Hoe dan ook, de emoties laai den hoog op. Directeur De Bruijn zwaaide met voorha mers. Er vielen klappen. De Bruijn zaterdag; „Ik ben niet op elegante wijze binnengeko men. Normaal gebruik ik de sleutel. Mijn excuses aan dege nen die ik in verlegenheid heb gebracht. Hans de Bruijn is geen rambo, maar wel iemand die durft te vechten voor z'n bedrijf". John Bell, oprichter en nog steeds aandeelhouder van BIB, probeerde vorige week met een kort geding om De Bruijn te ontslaan. Dat mislukte, maar de verwijten bleven over en weer vliegen. Ook zaterdag was dat, in onbewaakte mo menten, nog het geval. Bell: „Zakken vullen? Ik ben woe dend, ik heb al twee maanden geen salaris gehad". De Bruijn; „Hij eiste in januari via een fax-brief 720.000 gulden salaris voor '88, terwijl we met 3,5 mil joen belasting-aanslagen zit ten". En Bell weer: „Er was een heel klein wolkje aan de blauwe hemel. Het werd steeds groter". De ellende bij BIB begon in 1987, kort nadat De Bruijn door Bell was aangetroken. De Bruijn: „In augustus ging Bell uit de directie. Zes weken lata vond ik de gouden tronuia voor 3,5 miljoen belastingai slagen. In februari '88 hebba we een stichting 'Behoud Weij BIB' opgericht, waarbij we# als directie privé garantt den en daarmee onze nek steken". Voor de financiers van bleek dat nog niet genoeg, eisten dat Bell 'nog niet met; pink aan het bedrijf mochtki men' en stopten toch de firn ciering. BIB vroeg en vervolgens uitstel van beta! voor BIB onmogelijk om jecten vóór te financier waardoor enkele lucratii overheidscontracten het ontglipten. Afgelopen jaar scoorde BP een omzet van achttien milji gulden. De verschillende ken van het bedrijf zitten ri lijk in de orders. Zo werkt BI ondermeer aan de verba van de Brienenoordbrug Rotterdam. Op dit moment kunnen lei ranciers en schuldeisers BIB geen vorderingen inci ren. In de luwte van deze seance wil bewindvi Kamphuijsen orde op stellen. In dat verband hij ook om grote terui dendheid in de publiciteit: zitten in een glazen huisje' dus mr. Kamphuijsen. Eind deze maand weet de windvoerder of er geld gei is om lonen en lasten te bel Aanvullend werkt de dii aan het zaterdag toegi herstructuringsplan. veertien dagen wordt o< paald of de gestaakte van afgelopen week woi doorbetaald. „Waar rook is, is vuur",zo® deelde mr. Kamphuijsen n verklaringen van Bell e"1 Bruijn. „Beide partijen hebt fouten gemaakt, maar heeft u als personeel nu aan. Deze directie, De Brup mevrouw Maynard als fik cieel directeur, is door de rr bank bevoegd verklaard vraag is niet wie er fok heeft gemaakt, de zaak is d gewerkt wordt. De bv's 1 BIB kunnen niet op kracht verder. Het is nut om voorwaarden te schep? voor een goede overname partijen zullen moeten slik» en elkaar moeten vinden op" lijn: het bedrijf uit de imps halen. Dat is het positieve» ment na alle negatieve ve» len. Vanaf maandag gewoon weer voor hot# procent keihard gewerkte den en liefst voor 110 procebl Selbstmord Libanon instaande zóndag zullen in anon presidentsverkie- tgen wórden gehouden, it Amin Gemayel stapt j, Mét 'Selbstmord des Li jnon' presenteert het eerste uitse net een voorbeschou- ing op wat de gevaarlijkste residentsverkiezingen ter ereld worded genoemd. Al tien jaar verdeelt een ge- Iddadige burgeroorlog het id in diverse partijen. Ver- icht wordt dat de verkle ien overeenkomstig ge- Idadig zuilen zijn. (ADVERTENTIE) KWAUTEJ1SKLEURE.NföTO'S KEAAR TEKjMJL JE I fiSHulst, 's-Gravenhofplein 8, tel. 01140-16'

de Stem | 1988 | | pagina 26