Brand op Zweeds papierschip in Wester schelde eel belangstelling oor bondsdag van iquarium-vrienden Axel herdenkt Tweede Wereldoorlog Hulst begroet Hulst y<x6*óvmc Handtekeningenactie tegen slibstort Sas van Gent ffi WEINIG TUD OM EINDEXAMEN IN ELKAAR TE ZETTEN Carlo de Wandel haalt wereldrecord hengelen LEASING CENTRUM Ivjji onze verslaggever JANSEN b.v. VAN EYSDEN die vijf MAANDAG 19 SEPTEMBER 1988 De vlucht 5RNEUZEN - De Stichting InfraScaldem in Terneuzen, de bundeling van opleidingen in de Gezondheidszorg in Zeeuwsch-Vlaanderen, moet lit jaar zelf een eindexamen in elkaar zetten. Onzekerheid ftonieren Zeeuwse win.na.cirs Hollaardt heft het glas met de jarige Hulst (rechts) en diens vrienden. Gemeente MOTORJACHT IN BRESKENS VERWOEST Actie autogordel bij grens Sluis Motorjacht Thema-avond over vrede in Oostburg 0 Statenmotie: Blijvend geld voor fietspaden kunt u namelijk met een ge- st hart ophangen boven de ■iezits in uw woonkamer, erwijl die van Rembrandt bf Van Gogh moeten worden ^opgeborgen in kluizen van banken - uiteraard niet gra- P.S. Op de kermis heb ik (suikerspinnen nog niet zien aanprijzen als 'webvers'. et beeld dat wij ons vor ken van de werkelijkheid aarin wij leven wordt ons ;eleverd door onze zintui- :en, waarvan de meesten [van ons er vijf bezitten, elk met een eigen orgaan. Nu zijn er mensen met een zin tuig meer, het zogeheten esde, dat geen eigen orgaan Iheeft. Zij krijgen beelden van de werkelijkheid door niet door hun ogen doorge geven aan hun hersenea Zij nemen waar buiten de vijf zintuigen om. Dat heet te recht buitenzintuigelijke waarneming, op de wereld markt 'Extrasensory Per ception' genaamd, afgekort tot E.S.P.* Ik heb moeite met deze eenvoudige verklaring van een niet eenvoudig ver schijnsel, te meer omdat ik zelf nooit beelden doorkrijg buiten mijn zintuigen om, wat ik betreur. Een beeld van een juist ingevuld for mulier van de voetbalpool zou mij welkom zijn, al was het maar eens in de vijf jaar. •Niet E.S.P. maar E.S.D. volgens Engelands grootste illusionist Paul Daniels, die steevast spreekt van Extra Sensory Deception Parade Partner In Autoleasing Leasing Centrum B.V. Mechelaarstraat 11 4903 RE Oosterhout Tel. 01620-32953 DE STEM VAN ZEELAND W mrnkmmÊmwsÊÊm H rnrnmarnmÊLimsmmMimt^iimÊmmMsMa wmtaéÊm vi wÊmmtr wen, én mannen, bezorgd „J nieuw en jong leven, om voortbestaan van de We waarop iedereen liefst nog, J flinke poos vrij en vredig kunnen leven? Toch r(L. schilders, beeldhouwers enS (dichters altijd de gedachte°!„' aan een vrouw, die moeder if Dit beeld is van oudsher i bool van veilige geborgenheid Zo ziet ook de 12-jarige Lud wina Witzoreck dat: „Alle ties zouden moeten worden be stuurd door moeders met grot», armen om al die mensen vabdJ wereld te omvatten. Dan ouz< vrede zijn." Die kindergedachten over! vrede pluk ik uit het blad Nieuwsbron, waarin vrouwen! voor vrede uit Zeeland en West-Brabant zulke inspire.] rende berichtjes en artikelen bii elkaar sprokkelen. En waarin! het werken aan vrede als leer j proces wordt gepropageerd Zoais ook m Breda een week-f end over vredesopvoeding van start gaat. Voor volwassenen want het wordt niet alleen aan de scholen en aan de jeugd overgelaten. Dat kan ook niet, ga maar| na. „Vooruit, laat je niet op ie kop zitten", zo jutten brave! vrouwen hun kind op, dat hui- lend steun zoekt. Dat zijn dan diezelfde veilige moeders van de beeldhoueers en de schil-j ders. De beschermende mantel] wordt nu niet opengeslagen en 3 de warme hand duwt het kind] terug: „Sla d'r maar op los." 1 Als dan onder het keuken-1 raam de oorlog in alle hevig-1 heid bloedt, beseft zo'n vrouw f opeens met een schok: „Ik gaf] mijn kind een geweer en schiep] een vijand." Alleen wie kan zeggen hoe en waar het dan wél begint, f mag lachen. j VAN GENT - In Sas «Gent worden de messen 5iepen met het oog op de [Iinen voor het storten Q slib uit het kanaal van jnt naar Terneuzen in be nutten van de voorma- t Centrale Suiker Maat- Stappi) (CSM). Lavond om 18.30 uur trekt de trkgroep Witte Wijk de stra- j m Sas van Gent in om jdtekeningen tegen de stort- plannen van de provincie te verzamelen. Tegelijkertijd spreekt een vertegenwoordiger van de werkgroep met mensen uit de wijk Poelstraat - Plataanstraat om zich te buigen over een eventuele gezamenlijke actie van de twee aan het oude fa brieksterrein grenzende wij ken. „Gezamenlijke actie, als dat zou kunnen hardstikke graag", loopt Th. Sarneel, woordvoer der van de werkgroep, op dat gesprek vooruit. Hij ziet trou wens geen obstakels voor sa menwerking. Het afgelopen weekeinde heeft de werkgroep een brief gestuurd aan B en W van Sas van Gent, met het verzoek het collegestandpunt schriftelijk openbaar te maken. „Zodat alle inwoners van Sas weten waar het college staat", legt Sarneel uit. Sarneel verwacht dat de handtekeningenactie een groot succes wordt. „We merken nu al dat er veel animo is om iets tegen de stortplannen te doen." Hij was gisteren nog niet op de hoogte van wat er in een B en W vergadering afgelopen vrijdagavond is besproken. Wel zei hij„Ik verwacht geen problemen met B en W. Ik denk dat ze op dezelfde lijn komen te zitten als wij". Wethouder L. Marquinie wilde na het ge sprek met de rest van het col lege niet veel kwijt. „We heb ben informeel van gedachten gewisseld. We moeten toch van elkaar weten hoe we er over denken. Plannen zijn er nog niet gemaakt. Dat komt later misschien wel. Ik denk wel dat we het met elkaar eens zijn dat de storter niet moet komen". erpleegschool zit klem |oe oorzaak vormen de moeilijkheden die het ministerie ran Onderwijs heeft met het maken van een landelijke eindtoets. De minister gaat na 1 januari opnieuw over leggen over de vorm van dit examen. raScaldem moet nu alle zei- i bijzetten om voor het einde het schooljaar met een len te komen dat aan de voldoet. Volgens direc- G. Rienties heeft de school /oor Veel te weinig tijd'. De problemen met de exa- zijn geworteld in de her- rering van de gezond- tidsopleidingen in Nederland, ir in 1986 mee is begonnen. ien volgt in een snel- iinvaart de ene verandering andere op en groeit de on- «idelijkheid en de verwarring wr de uiteindelijke vorm van leindtoetsing. h het jaarverslag van InfraS- Bldem over 1987 staat: „Dat T hierdoor ook de leerling walsnog in grote onzeker- |e:d verkeert over de wijze laarop hij aan het einde van je opleiding moet voldoen aan einddoelstellingen van de |ipieiding, wordt als zeer onge- ist beschouwd". s: „Wat van de leer- ngen verwacht wordt is be kend. Maar er is geen lande lijke afstemming tussen de verschillende opleidingen in het land. We kunnen ons bij voorbeeld niet vergelijken met een school uit Groningen of Delfzijl. De groepen die voor '86 begonnen vallen nog onder de oude regeling. De nieuwe kam pen echter met dat probleem". Volgens Rienties is dat niet goed voor het onderwijs in het algemeen. „Maar ik kan niet zeggen dat we slecht onderwijs leveren, Het wordt ons echter wel moeilijk gemaakt op deze Op het ministerie buigt men zich de komende maanden over de kern van het examenpro bleem: het vinden van goede criteria voor de verpleging van patiënten in verpleegtehuizen of ziekenhuizen. InfraScaldem staat intussen voor de taak zelf examens te maken voor de op leidingen ziekenverzorgende, A-Verpleegkundige en Z-Ver pleegkundige. pati onze correspondent ERNEUZEN - In het kader van het veertigjarig be ton hield De Albino Zwaarddrager zaterdag de Neder landse bondsdag voor aquariumvrienden in het Zuid- Ntheater in Terneuzen. Ruim 400 belangstellenden uit Nerland, Duitsland, Spanje en Frankrijk bezochten de Loco-burgcmeester H. de Mul steekt de vlam aan bij het Europees monument. FOTOWIMKOOIJMAN Van onze verslaggever AXEL - Zoals elk jaar gingen ver driet om de gevallenen van de Tweede Wereldoorlog en vreugde om de uiteindelijke bevrijding weer samen tijdens de doden- en bevrij dingsherdenking in Axel, afgelopen zaterdag. Symbolisch voor het samengaan van deze twee uiterste emoties is de plech tigheid bij het Poolse Monument aan de Oranjestraat, waar rond het middaguur ondanks de druilerige regen veel men sen verzameld waren om de ceremonie bij te wonen. Na koraalmuziek en de krans- en bloemlegging speelde een trompettist 'The Last Post' en 'Reveille'. Daarna ontstak loco-burgemeester H. de Mul het bevrijdingsvuur en hesen vertegenwoordigers van de vereniging Axel-Polen en Poolse oud-strijders hun vaderlandse kleuren en klonken de beide volksliederen. Eerder op de dag was de herdenking begonnen met het leggen van bloemen op het graf van mevrouw Szydlowski. Tijdens een drukbezochte eucharistie viering in de RK Kerk in de Walstraat herdacht Axel allen die in het oorlogs geweld het leven verloren. Vervolgens ontving het gemeentebestuur Poolse gasten en andere genodigden in de raadzaal van het stadhuis. Vanuit het stadhuis vertrok men naar de Algemene Begraafplaats aan de Burchtlaan om bloemen te leggen bij de graven van bij Axel gesneuvelde Poolse soldaten. Na de herdenking bij het Poolse Monument was er nog een bloemlegging bij het Poolse Kruis aan de Hulsterseweg, die gepaard ging met koraalmuziek en de volksliederen van Polen en Nederland. Rond de herdenking waren in Axel verschillende activiteiten georgani seerd. Zo was de bibliotheek speciaal voor deze dag tussen 13.00 en 16.00 's middags open voor de bezichtiging van een expositie over de Tweede Wereld oorlog. In het Axelse Streekmuseum konden belangstellenden de kleine per manente tentoonstelling van de vereni ging Axel-Polen zien. De vereniging ontving later in de middag Polen en an dere genodigden in de raadzaal. De ge nodigden werden nog vergast op een koffietafel. De dag werd 's avonds be sloten met een taptoe op het Marktplein, waar de plaatselijke muziekgezelschap pen acte de presence gaven. foorzitter W. van Daele van Albino Zwaarddrager «nde de bondsdag. „Een in- teiationale bondsdag is en pi" van het grootste belang. fe' is nog steeds zinvol vanuit 1 promotionele hoek gezien, jaarnaast is het een aankno- "ppunt voor mensen die «ken naar een nuttige vrije- pdsbesteding. Voor de leden is f'leggen van nieuwe contac- belangrijk. We werken met /telde have, daarom is het ir een levendige hobby. Ter- teuz® is blij dat het veertigja rig bestaan met zoveel aqua- Fumvriendne uit binnen- en rienland gevierd kan wor- toetend sprak burgemees- F C- Ockeloen: „Een aqua- TO is eigenlijk pionieren in e natuur. Iets dergelijks kun Lpfmet alleen. Daar heb je an- ren bij nodig, vandaar dat vereniging onont- jjr'w is." Vervolgens boden buitenlandse gasten de bond aantal relatiegeschenken W. Postma uit Spijkenisse erzorgde tot de pauze en le- Pag over het thema: de aqua- umwereld. De middagpauze L duw de bezoekers veelal but om Terneuzen te verken- u. Voor dit doel was speciaal I Wat«rtoren open gesteld. 15.00 uur werd het pro gramma vervolgd met de pre sentatie van de gemeente Hoensbroek, die volgend jaar de bondsdag organiseert. Voor velen kwam hierna het span nendste gedeelte van het pro gramma, namelijk het bekend maken van de kampioenen. De 45 deelnemers uit vijftien districten, onderverdeeld in de categorieën zoet, zee en spe ciaal aquarium, werden via dia's door de zes landelijke keurmeesters onder de loep ge nomen. Het district Zuid-Lim burg was dit jaar sterk verte genwoordigd. Limburg won za terdag in alle drie de catego rieën de eerste prijs. Bij de zout wateraquariums won A. Vroo- men, bij de zoet wateraqua riums was dit J. Geerarts en J. Condewneer werd winnaar bij de speciale aquariums. FOTOWIMKOOIJMAN Het district Zeeland kende ook een aantal winnaars. Bij het onderdeel zoet water wpn J. Vermeer uit Nieuwerkerk een dertiende prijs. Bij het onder deel zee-aquariums was de tiende plaats voor W. van Maele uit Terneuzen en tot slot was er een verdiende derde plaats voor C. Bergen uit Ka- pelle bij het onderdeel speciale aquariums. Zaterdag 8 oktober houdt de jubilerende aquariumvereni- ging een receptie in 't Rievie- renhuis voor leden en genodig den. Van onze correspondente HULST - Vrienden onder elkaar. Heerlijk en eens an ders dan anders een ver jaardag vieren. Een week endje de hoofdstad van Ne derland overlaten aan dui zenden anderen en afzak ken naar een historisch stadje in Zeeuwsch-Vlaan deren. Dat gebeurde dit weekeinde in Hulst, waar de heer Hulst en vier vrien den op ludieke wijze het feit herdachten dat eerstge noemde een jaartje ouder werd. Eten telefoontje naar het ge meentehuis leverde het gezel schap een onvergetelijke dag op. De gemeente Hulst liet niet op zich wachten. Dit was de ge legenheid om de stad eens te promoten bij de Amsterdam mers. Nadat de heer Hulst en vrienden het spandoek met 'Hulst begroet Hulst' waren ge passeerd werden zij verwel komd door mevrouw Chris- tianne de Bruyn. Even later voegde D. Hollaardt zich na mens de gemeente Hulst bij het gezelschap. Hij sprak met geestdrift over de stad Hulst en overhandigde de jarige een beeldje van de Vos Reynaerde, een boek over Hulst, een stropdas met het ge meentewapen en nog enkele Hulster kleinigheden. Het ge zelschap beklonk de vriend schap met champagne en ging een avondje de stad in. Zondag vertrok de vrienden groep na een stevig ontbijt. Ze plakten er nog een dagje uit aan voor ze teruggingen naar Amsterdam. gedipt, orthopedisch schoentechnicus GESPECIALISEERD IN Mm Mart* SPREEKUUR Volgens afspraak tel. 076-148168 orthop. schoenen, iemor orthop. schoenen steunzolen en inlays voor alle sport-en trimschoenen OOSTBURG - Zondag morgen 10.00 uur. Carlo de Wandel mag zijn handen eindelijk van zijn hengel afhalen en zich wereld kampioen vissen noemen. Na 190 uur aan de kant van 't Vestje in Oostburg te hebben gezeten krijgt hij een plaats in het Guin- nes Book of World Re cords. De Wandel heeft met zijn 190 uur meteen een einde ge maakt aan de onduidelijkheid die er bestond over de record- poging die de Belg Danny Willems in Bentille eerder deed. Carlo de Wandel be weerde eerder dat de poging van Willems niet geldig was, omdat hij niet volgens de of ficiële regels viste. Met de nieuwe supertij d is geen dis cussie mogelijk over wie zich wereldrecordhouder mag noemen. Meteen nadat De Wandel dodelijk vermoeid de hengel losliet, controleerde een arts zijn lichamelijke gesteldheid. De recordhouder bleek een iets lager dan normale bloed druk te hebben en een opgezet been. Al stopte hij met vissen, de recordpoging heeft zeker nog gevolgen voor De Wandel. Zo mag hij een week niet wer ken; een saillant detail aan gezien hij vandaag voor een nieuwe baas zou beginnen. Een betrekking die hij begint met een week vakantie. De artsen verboden hem ook meteen als een blok in slaap te vallen. In een ritme van vier uur slapen en zes uur wakker zijn, moet hij lang zaam weer op krachten ko men. Als hij te diep in zijn slaap zou wegzinken, kan dat tot een coma leiden. Volgens jurylid M. Blauw was De Wandel dolgelukkig. Ondanks de eerder tegenval ler van het uitvallen van zijn maat Alex Reijns, die in de nacht van dinsdag op woens dag in slaap viel en de strijd moest staken. Jurylid M. Blauw toonde zich gisteren wel teleurgesteld over het ge brek aan belangstelling voor de recordhouder van de ge meente Oostburg, die schrif telijk van het gebeuren op de hoogte was gesteld. „Niemand heeft zich laten zien, dat is wel jammer", zei ze. „Wet houder Thomas is deze week nog komen kijken, dus ze kunnen niet zeggen dat ze niet wisten wat er gebeurde". Van onze verslaggever VLISSINGEN BRESKENS - In de machinekamer van een Zweeds papierschip, de Viola Gorthon, is gisteravond omstreeks 18.00 uur brand uitgebroken. Het schip lag toen afgemeerd in de monding van het havencomplex Vlissin- gen-Oost in de Westerschelde. Van onze verslaggever SLUIS - In het kader van de verkeersactie -25% hielden de gemeenten Oostburg, Aardenburg en Sluis zon dagmiddag een actie waar bij ze de aandacht richtten op de noodzaak van het ge bruik van de autogordel. Bij de grenspost bij Sluis deel den medewerksters van Veilig Verkeer Nederland folders uit aan circa duizend automobilis ten. De actie was opgezet samen met Veilig Verkeer Nederland en de rijkspolitie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen. De gemeente Sluis maakte meteen van de gelegenheid ge bruik een plattegrond te ver spreiden met daarop de par keerplaatsen in Sluis. (ADVERTENTIE) Teteringsedijk 60, Breda Grote Zwanenstraat 21, Hulst (Z.VI.) De brand bleef tot de machine kamer beperkt, omdat het schip volledig brand-beveiligd is. Zodoende werd deze ruimte, op het moment dat de brand uitbrak, automatisch met wa terdichte schotten hermetisch afgesloten. Het vuur is met de co2 gasinstallatie in de machi nekamer geblust. De havenautoriteiten van de Vlissingse Sloehaven hebben het schip toestemming gegeven af te meren op de vrij liggende boeien in de Sloehaven in Vlis- singen-Oost. De Scheepvaart inspectie en de rijkspolitie te water zullen daar een onder zoek instellen naar de oorzaak van de brand. Het schadebe drag was vannacht nog niet be kend. Vanuit sleepboten, afkom stig uit Antwerpen en Terneu zen, werden de wanden van de machinekamer zo koud moge lijk gehouden. De Vlissingse brandweer heeft assistentie verleend. De kapitein van de Viola Gorthon heeft -terwijl de brand woedde- passerende scheepvaart in de Wester schelde verzocht om afstand te houden in verband met vonko- verslag. Het schip was met zijn la ding onderweg van Antwerpen naar Zweden. Het Belgische motorjacht So- vabu, eigendom van L. van B. uit Kontich (B) is gistermiddag volledig door brand verwoest. Van onze correspondent OOSTBURG - De West- Zeeuws-Vlaamse werk groep Vrouwen voor Vrede houdt in verband met de vredesweek enkele activi teiten. Woensdag wordt vanaf 20.00 uur een thema-avond gehou den in Den Hoekzak. Pauiien Geitenbeek vertelt deze avond over deelname aan de vredesmars in Amerika. Een tocht van 5206 kilometer, die maar liefst negen maanden heeft geduurd. Aan de hand van dia's vertelt Pauiien haar belevenissen. Verder zijn tijdens deze the ma-avond de vredesduifteke- ningen, die door kinderen zijn gemaakt tijdens de folkloristi sche dag in IJzendijke, te zien. Zondag 25 september is om 10.00 uur in de rk kerk in Bres- kens een speciale viering in verband met de vredesweek. De oorzaak van de brand is vermoedelijk kortsluiting en oververhitting van de motor. De brand werd ontdekt door iemand, die op de steiger van de jachthaven aan het wande len was. Deze waarschuwde onmiddellijk de havenmeester, die het jacht met sleepbootje buiten de haven bracht. Aanvankelijk had men het jacht aan de westelijke zijde van de haven willen brengen, waar inmiddels de Breskense brandweer was gearriveerd. Doch gelet op het grote ge vaar -de vlammen sloegen toen inmiddels uit het dek- werd het jacht buiten de haven gebracht en op stroom gezet. Ongeveer 1500 meter boven de haven van Breskens is het bootje op de slikken in het Dui- velshoekje terecht gekomen. Vanwege de lage waterstand was het voor blusboten niet mogelijk vlak bij het jacht te komen, daar zij anders aan de grond dreigden te lopen. Bij het uitbreken van de brand was er niemand aan boord. Van onze verslaggever MIDDELBURG - Het provin ciebestuur moet blijvend geld stoppen in verbetering van het Zeeuwse fietspadennet. Met 23 tegen negentien stemmen na men provinciale staten vrijdag een motie van die strekking aan. Alleen de fracties van CDA en GPV/RPF en de gedepu teerden stemden tegen. De motie eist van het college dat vanaf 1990 jaarlijks 250.000 gulden wordt gestort in het provinciaal fietspadenfonds. Gedeputeerde Staten (GS) wil den dat volgend jaar voor het laatst doen, om daarna te zien hoe het verder moet met de fi nanciering. Volgens gedepu teerde J. de Voogd zit er ook in de toekomst best wat in het vat voor de fietspaden. Na mens GS ontraadde hij dan ook de motie. „U kunt de motie ook boven de markt laten hangen, en er volgend jaar op terugkomen," probeerde hij de indieners nog op andere gedachten te bren gen. De meerderheid nam ech ter geen risico en legde de bij drage nu maar vast.

de Stem | 1988 | | pagina 25