n snel Werkgevers: teveel beleidsambtenaren milieu EERST MOEILIJKE DEBAT MET KAMER AFWACHTEN' i Juliana in kindercrèche Kabinet: rust na aanvaarding euthanasiewet Rapport: emancipatie nog ver te zoeken Tientallen bedrijven ontvangen dreigbrief mooi op tv? VOG mooier bij ons: BINNENLAND DE STEM COMMENTA AR Irak en Kurden «RTEM BINNENLAND ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1988 INGEWIKKELDE WETTEN VAAK MOEILIJK UITVOERBAAR „J HAAG - Het WD-smaldeel in het kabinet JopPrinsjesdag nog niet voltallig zijn. De WD leeft langere tijd nodig om een opvolger te vin- en voor de afgetreden minister Van Eekelen )e vloer waar u mooi het jaar 000 mee haalt. nat uro kurk Brief Aanval NEDERLAND KENT MINSTE ONGEWENSTE ZWANGERSCHAPPEN NIEUWSOVERZICHT Rijk stelt zich garant voor Rijksmusea Echtpaar 75 jaar getrouwd iVdA-plan: loonkosten lager CNV-bond biedt V en D loonoffer Kurdische vluchtelingen hier welkom Alternatieve straf jeugdigen wordt wettig Kabinet drukt loonkosten koopvaardij „maar Ambonese goeroo' erwijzers-katechisteni Waren fel en gingen L ferk. Ze namen alle i te baat om Pap0ea. te halen zich te laten rl„ Een gedoopte it van zo n goeroe to beeld meer dan ét |w erop na houden. een goeroe zich in eadorp vestigde, w' I dorp voor de missie met gesloten gebied en dm oren. De missie begon fom in ijltempo overa witjes op te richten om dó ling voor te zijn. Zo niet 'r Geurtjens, die vond dat [met zijn taalstudie iet» belangijkers te doen had olg was dat het achter 1, waar hij zat, door de ding werd ingepalmd. De chop had echter geen ardering van Geurtjens irdenboek. Aan jou heb ik liet hij de pater weten maar terug naar Neder- 1. Wat gebeurde." iornelissen laat duidelijk ontwikkeling zien van de ers van het H.Hart tegen- r de Papoea's. Beschouw de eerste missionarissen Papoea's als lastige kinde die opgevoed moesten •den en moesten leren [ken-„Ze vonden ze aart- maar de Papoea's leefden 1 in een luilekkerland; het t vloog ze als het ware in nond, want kokosbossen in vloed en wild meer dan eg"-later is die houding [r diepgaande studie van :uur en gebruiken heel an- 3 geworden. Jen verwijt in het alge- en aan het optreden van de Isie in de wereld is dat de en culturen werden ver- tigd. Is de missie oorzaak /eest van het teloorgaan de oorspronkelijke Pa- lacultuur Cornelissen deelt dat de missie terecht •ft gewerkt aan afschaffing barbaarse gebruiken als >pensnellen, bloedwraak, 'end begraven, kannibalis- kindermoord. De missie i dit hand in hand met het ierlandse bestuur. )e missie probeerde er an- e, gechristianiseerde ritue- voor in de plaats te laten nen. Dit heeft een culturele >ressie van sommige bevol- gen niet geheel kunnen irkomen. De missie heeft gens Cornelissen ook ge- •gd voor een stuk behoud a de Papoeacultuur door el bewust te bouwen aan Papoea-christendom,; arin oude gebruiken en ri- tien werden gehandhaafd •ar maar mogelijk was. En ;ör vast te houden aan het bruik van de vele Papoea- en, in de liturgie bijvoor- èld en het onderwijs, in ïats van een eenheidstaal in Voeren. J. Cornelissen: 'Pater en poea', Uitgeverij Kok, Kam- nfS HAAG (ANP) - Het .„tal ambtenaren dat zich L milieuwetgeving bezig kan drastisch om- u, vrijkomende krachten zou- tij de gemeenten en pro- lies moeten worden ingezet controle op de uitvoering 'de milieuwetgeving en de udhaving van de regels, nat zegt mr. M. Korten, se- «fgtaria milieuzaken van het vaderland Christelijk Werkge- .tsverbond (NCW), in een in- ^iew met het Katholiek ujwsblad. w het ANP lichtte T28 Korten toe dat de voormalige minister van Milieubeheer Winsemius tijdens zijn ambts periode al heeft gezegd dat de aandacht van het departement verschoven moet worden naar de controle op de uitvoering van de milieuwetten. Sindsdien is er volgens de NCW-secretaris niets veran derd. Het milieubeleid is vol gens hem allang uitgestippeld. Daarvoor zijn al die ambtena ren niet meer nodig. Nu komt het op de uitvoering aan. Verder meent Korten dat de milieuwetgeving veel te inge wikkeld is. Vooral de kleine en middelgrote ondernemingen hebben met de uitvoering er van problemen. Wetten met be trekking tot de afvalstoffen- verwerking en de geluidhinder zijn soms moeilijk uitvoerbaar. Tenslotte heeft de NCW-se- cretaris aanmerkingen op de houding van de Federatie Ne derlandse Vakbeweging (FNV) met betrekking tot het milieu. De FNV mag volgens hem dan wel aan milieubeleid doen, maar dit is te veel gebaseerd op de tegenstelling tussen werk gever en werknemer. De enige oplossing is naar de mening van Korten juist een goed sa menspel. Minister Nijpels (Milieu) zegt in een commentaar dat er voor lopig zeker geen sprake kan zijn van een vermindering van het aantal beleidsambtenaren op zijn departement. Er zijn nog zoveel belangrijke onder werpen waarop beleid moet worden geformuleerd, dat eer der sprake zou zijn van een te kort aan beleidsmedewerkers dan van een overtollig ambte narenkorps. De verzuring van het milieu, de opwarming van de aarde (het broeikaseffect) en de ver droging van ons land door de verlaging van het grondwater peil zijn zulke omvangrijke en dringende vraagstukken dat daarvoor een overheidsbeleid absoluut noodzakelijk is. Verder is er nog veel nieuwe wetgeving op komst zoals ten aanzien van de afvalstoffen en de algemene bepalingen mi lieuhygiëne, waaraan beleids ambtenaren hun handen vol hebben. Lubbers vult kabinet later aan Iji onze Haagse redactie )efensie). tanier Lubbers zei gisteren na afloop van het kabinets ieraad dat hij de nieuwe minister van Defensie niet ver acht vóór het einde van de volgende week. jiet oude team presenteert de iiljoenennota en daarna moe- en we eerst even het moeilijke pspoortdebat afwachten", al- os de premier. „Daarna moet het wel snel; moet niet te lang wachten". Ook in de opvolging van ex- itaatssecretaris Van der Lin tei is niet eerder dan eind vol gende week voorzien. iVD-fractievoorzitter Voor hoeve bevestigde gisteren dat ie opvolging van Van Eekelen langer gaat duren. „Ik «et nog een aantal afron dende gesprekken voeren", al ius de VVD-fractievoorzitter. lij wilde niet zeggen met wie gesprekken worden ge voerd en of er meerdere kandi- laten voor de post van minister van Defensie zijn. (ADVERTENTIE) voor gratis documentatie TEL. 076-149050 GINNEKENWEG 18 BREDA ;h in de discussie, nog wel tens de gehele fractie, aar de mening van de P-bondsdagfractie is het al ig de hoogste tijd voor een dissing over de snelle eekreactor. Het 'sterven' in mijnen, het politieke ge- iwtrek, de vertragingsstra- ;ie van de Nordrheinwest- ische deelstaatregering en huidige tegenstellingen on- r de energiebedrijven over n financieringsaandelen :nsen we niet meer mee te agen. Kennelijk durven de trokkenen een rationeel te redeneren beslissing niet te men, omdat in verband met gegeven contractsituatie itenlandse politieke gevol- n met de Europese verdrag- artners te verwachten zijn, t zoals eisen tot schadever- eding ter grootte van mil- den." Voor de FDP mag op de be ating voor 1989 geen pfen- meer worden uitgetrok- n voor Kalkar dan op die n het lopende jaar. Dat heeft de minister van iderzoek en Technologie in >nn, Heinz Riesenhuber DU), op wiens begroting het alkar-project drukt, de oomproducenten ook al ge- gd. Hij heeft hun duidelijk maakt dat het failliet voor alkar dreigt wanneer het fi* ncieringsgat dat zij veroor- akt niet uit hun eigen mid* len wordt gedekt. De grootste 'particuliere' fi* ncier, de Rheinisch-Wes'- lische Elektrizitatswerke in sen, zit met de affaire ern- ig in de maag. De onderne' ing heeft al enkele keren op n andere verdeelsleutel >or de elektriciteitsbedrijven ngedrongen. Voor de R*® de snelle kweekreactor een ok aan het been geworden, et alleen financieel, maar )k qua imago. Voor het nog eeds groeiende leger tegen* anders van kernenergie wk RWE niet de atoornboema® in. Lubbers kwam gisteren ook nog terug op zijn aanvaring met Voorhoeve eerder deze week tijdens het debatje over het heengaan van Van der Lin den. De premier vond dat hij met het debat in zijn opzet was geslaagd, om het persoonlijke blazoen van Van der Linden schoongewassen te krijgen. „Iedere fractievoorzitter heeft tot twee of drie keer toe benadrukt dat het goed zat met de persoonlijke integriteit van Van der Linden. Daar was het mij om te doen", aldus Lubbers. Hij zei dat hij donderdag een brief van Voorhoeve had ge kregen, waarin deze nogmaals op de aanvaring terug kwam. Lubbers noemde het schrijven van de brief „een sjiek gebaar". Lubbers noch Voorhoeve wensten op de inhoud van de brief in te gaan, maar volgens WD'ers heeft Voorhoeve geen woord teruggenomen van het geen hij deze week te berde bracht in het Kamerdebat. Lubbers zei gisteren verrast te zijn geweest over de „krib bigheid" van Voorhoeve in het debat. „Ik had verwacht dat iedereen kritisch over mij zou zijn geweest en niet over Van der Linden". Dat donderdag tijdens het de-i bat tussen Kamer en enquête commissie de WD-woord- voerder Franssen opnieuw de aanval op Van der Linden in zette, noemde Lubbers „een in tern coördinatieprobleem van de WD". Prinses Juliana geeft de kinderen op het door haar geschonken klimkasteel een hand. Het geschenk werd aangeboden naar aanleiding van het 75-jarig bestaan van de crèche in Maastricht. fotoanp DE VREDESONDERHANDELINGEN tussen Iran en Irak slepen [Sch moeizaam voort. Er wordt nog wel gepraat, maar in de landpunten zit geen millimeter beweging. Secretaris-generaal ian de Verenigde Naties Perez de Cuellar - de op vele fronten [actieve 'vredesengel' - heeft zijn drukbezette agenda vrijgemaakt [om te trachten de impasse te doorbreken. Tot nu toe zonder suc- ■oes, Waarom zijn de besprekingen zo korte tijd vastgelopen? Een «zuivere inschatting is niet gemakkelijk te geven omdat de peelnemende partijen niet scheutig zijn met informatie. Uit dat- |9ene wat naar buiten komt is echter zonneklaar gebleken dat Irak [sch uiterst onwelwillend opstelt. Die houding is wel te verklaren. Het onverwachte aanbod van [Jet fanatieke Iran om een wapenstilstand te accepeteren is door [oelraakse president Saddam Hussayn uitgelegd als een overwin ning voor Irak. Om zijn tegenstander van die opvatting goed te Doordringen deelde hij - onmiddellijk nadat Iran had verklaard |j®nstaakt-het-vuren te accepteren - nog een paar forse militaire [dreunen uit. Die hoogmoed van de winnaar heeft Hussayn mee naar de on- ■"Jiandelingstafel genomen. Eisen die hij tijdens de duur van de oorlog had laten vallen, worden nu weer prominent opgevoerd, weraard worden die eisen niet geaccepteerd. Iran mag dan oor- lyioe zijn en de economische uitputting nabij, het land zal Ssayn'at6n vernecleren door een 9ehate vijand als Saddam Da absolute dictator heeft gedurende de oorlog met Iran ge- lhsri d van de aandacht die het grootste deel van de wereld I "ivoor het onberekenbare Iran. De angst voor een wereldwijde xport van de in Iran gewortelde fundamentalistische islam was bn™?1, dat de wandaden van het wrede regime in Bagdad - de agressors van de Golfoorlog - werden goedgepraat of otWgezwegen. nas J?et str'jdtoneel zich van de slagvelden in de moerassen «ar de conferentiezalen in Genève en New York heeft ver ton duidelijk hoe weinig vredelievend Irak is. Wie daar dona" mocht twijfelen, is van die gedachte voorgoed genezen ^hartverscheurende beelden die ons de afgelopen dagen leen nieuvvsmedia bereikt hebben. Iraaks-Kurdische vluchtelin- llran pas®eren met tienduizenden de grenzen van de buurlanden lva"~n Turkije. Op de vlucht voor de niets ontziende militairen L.rhn Hussayn die - door gebruik te maken van chemi- I "(waPens - hele dorpen uitroeien. Iriaw 'Si hoo9st merkwaardig dat tegen deze volkerenmoord niet Biatev wordt 9eProtesteerd. De organisaties die toezien op het Ide onTt'Van de rechten van de mens laten hun stem horen, maar leen n e Piesten zijn schaars en nauwelijks hoorbaar. Dat is '0[) ^"verteerbare zaak. Saddam Hussayn heeft geen enkel recht Imakp iyoorkeurst>ehandel,nQ- Zijn wreedheid en machtshonger I foerin o ,ot een extra destabiliserende factor in het toch al zo |oenJne Gölfgebied. Het wordt hoog tijd dat vooral de supermo- Iben i en de Sovjetunie voorop - de Verenigde Staten heb- IS? 9eval hun atkeuring uitgesproken over zijn optreden - hem dat op keiharde wijze aan zijn verstand DEN HAAG (ANP) - Minister Kort hals Altes (Justitie) verwacht niet dat aanvaarding van de ontwerp-eutha- nasiewet aanleiding zal geven tot on rust in de samenleving. Integendeel, als zijn voorstel zal zijn aan vaard, verwacht hij dat daarmee een Voorlopig rustpunt' zal zijn bereikt in de discussies over het vraagstuk van de euthanasie. De minister schrijft dat in de vrijdag aan de Tweede Kamer gezonden memorie van antwoord. Daarin gaat hij uitvoerig in op de vele kritische vragen en opmerkin gen over het voorstel uit de Kamer. Korthals Altes spreekt de verwachting uit dat daarover in zo breed mogelijke kring overeenstemming mogelijk zal blij ken. De uiteenlopende godsdienstige en le vensbeschouwelijke visies hoeven, zo zet hij uiteen, geen belemmering te zijn voor de aanvaarding van het voorstel. Volgens de ontwerp-wet blijft levens beëindiging op verzoek strafbaar, al wordt daarmee niet uitgesloten dat in de prak tijk een arts zich kan beroepen op over macht omdat hij naar zijn oordeel handelt in een noodtoestand. De arts die een beroep doet op over macht bij euthanasie zal moeten voldoen aan enkele uitdrukkelijk vermelde eisen voor zorgvuldig medisch handelen. Korthals Altes bestrijdt de opvatting als zou het voorstel te weinig rechtszekerheid voor patiënt en arts bieden. Hij zet uiteen dat het voorstel zijns inziens voldoet aan de eisen van duidelijkheid, rechtszeker heid en controleerbaarheid. De minister voelt er niets voor in het voorstel een regeling op te nemen voor de betrokkenheid van andere beroepsgroepen (verpleegkundigen). Een uitdrukkelijke regeling omtrent de positie van de ver pleegkundige noemt hij 'niet nodig'. Korthals Altes zegt er van uit te gaan dat ook na aanvaarding van het voorstel in beginsel elk geval van euthanasie ter kennis zal worden gebracht van het open baar ministerie. Dat zal dan beoordelen of vervolging geboden is. AMSTERDAM (ANP) - Ne derland kent onder tieners het laagste aantal zwanger schappen en abortussen van de hele wereld. Dit noemt drs. Janny Arends een heugelijk feit in de samen vatting van de Sociale Atlas van Meisjes, een studie die zij bij het Interuniversitair Insti tuut voor Sociaal-Wetenschap pelijk Onderzoek uitvoerde in opdracht van de Raad voor het Jeugdbeleid. Ze inventari seerde daarmee de maatschap pelijke positie van meisjes in ons land. Het boekwerk is deze week verschenen en ligt meteen bij de boekhandel. Tot de belang rijkste bevindingen behoort dat meisjes nog steeds minder vrij worden opgevoed dan jon gens. Ouders stimuleren actief gedrag bij zonen en ontmoedi gen agressieve uitingen bij hun dochters. De laatste tien jaar leren meisjes veel langer en meer dan voordien. Ze doen het op de basisschool beter dan jongens, maar daarna pakken de ver schillen weer ten nadele van meisjes uit. De positie van etnische jon geren in het onderwijs is slecht. De kansen van de meiden on der deze jongeren verschillen per groep. Met name zijn de vooruitzichten voor Turkse en Marokkaanse meisjes slecht. Vrouwelijke leerlingen heb ben verder te maken met onge wenste intimiteiten van leer krachten en mannelijke mede leerlingen. Ook tijdens stages vinden ongewenste intimitei ten plaats. De atlas toont dat veel les materiaal dat door scholen wordt gebruikt seksistisch van aard is, terwijl roldoorbrekend materiaal nog maar incidenteel wordt ontwikkeld en gebruikt. Leerkrachten hebben vaak een voorkeur voor mannelijke leerlingen, die zouden opener en eerlijker zijn. Worden meis jes gewaardeerd, dan is dat vooral vanwege hun ijver en gehoorzaamheid, aldus de on derzoekster. Uit de Sociale Atlas van Meisjes blijkt voorts dat tot 21 jaar nagenoeg evenveel jon gens als meisjes werk hebben. Boven deze leeftijd trekken veel jonge vrouwen zich ont moedigd van de arbeidsmarkt terug. Jonge vrouwen werken vaak in dienstverlenende en verzor gende beroepen. Ze hebben in verhouding vaker een lagere functie, vaker een deeltijdbaan en vaker geen vast werk. Dit leidt voor vrouwen tot onder meer minder pensioenopbouw, minder promotiekansen, zwak kere rechtspositie en lager uur loon. Wat de vrije tijd betreft zijn er verschillen in besteding. Jongens mogen meer en heb ben meer vrije tijd dan meisjes, die meer moeten meehelpen in de huishouding. De woonomge ving is te weinig ingesteld op de behoeften van meiden om buiten te spelen. De wat oudere meiden reizen in vakanties doorgaans met veiliger vervoermiddel dan jongens. Jongens gaan vaker met een groep op vakantie, meiden vaker met één reisge noot. Meisjes zijn meer in cultuur geïnteresseerd dan jongens. Jongens lezen meer de krant en dan speciaal de sportpagina, meisjes meer muziekbladen. Meisjes gaan meer naar de bi bliotheek en luisteren meer naar de radio. Jongens kijken iets meer televisie en maken meer gebruik van organisaties, verenigingen en clubs. Het is volgens drs. Arends nog bepaald niet geaccepteerd dat meiden initiatieven ont plooien bij het aangaan van re laties, hoewel het steeds meer voorkomt. Het huwelijk is voor het merendeel van de jongens en van de meisjes het toe komstperspectief. Vrouwen trouwen op jongere leeftijd dan mannen. Het aan vaarden van en het uitkomen voor hun lesbisch-zijn gaat bij meiden vaak met veel proble men gepaard; zij leiden binnen vriendinnengroepen, maar ook daarbuiten, een geïsoleerd be staan, aldus de inventarisatie. Tot twaalf jaar maken jon gens en hun ouders veel meer gebruik van jeugdhulpverle ning. Boven die leeftijd neemt dit gebruik door meisjes dras tisch toe. Binnen de hulpverlening is er nog nauwelijks gerichte aandacht voor de speciale pro blemen van meiden. Meisjes lo pen vaker van huis weg dan jongens en kloppen dan aan bij onder andere het Meiden- wegloophuis. Het gezin is voor vrouwen en meiden niet zonder meer een veilige plaats. In de gezondsheidszorg sig naleert de atlas dat huisartsen onvoldoende zijn toegerust om mishandeling te signaleren. Veel meer jongens dan meisjes zijn bij ongevallen betrokken. Meer jongens dan meisjes hebben contact met de psychia trie, terwijl bij het ouder wor den het aantal jongens dat hierbij hulp zoekt, afneemt, en dat van meisjes toeneemt. Meisjes doen vaker een po ging tot zelfdoding, maar de pogingen van jongens hiertoe slagen vaker, aldus de bevin dingen in de Sociale Atlas van Meisjes. DEN HAAG - Rijksmusea die kunst in bruikleen hebben voor grote exposities hoeven niet bang te zijn daarvoor gigantische verzekeringspremies te betalen. De overheid stelt zich met in gang van 1 januari voor een half miljard gulden garant voor schade door verlies of beschadiging. Daardoor kunnen grote tentoonstellingen worden georgani seerd zonder dat het budget grotendeels aan verzekeringspre mies opgaat. Daar hebben de musea al jaren over geklaagd. Verzekeringsmaatschappijen eisen steeds hogere premies, sinds de laatste jaren de verkoopwaarde van topstukken tot astronomische waarde is toegenomen. Het echtpaar De Jong- Lels (hij van 1888 en zij van 1892) vieren van daag een dubbel feest. Ze zijn namelijk 75 jaar getrouwd en mevrouw De Jong wordt 96 jaar. In februari vierde het echtpaar de honderdste verjaardag van de heer de Jong. foto anp MAASTRICHT (ANP) - De PvdA komt op Prinsjesdag met een nieuw plan ter bestrijding van de werkloosheid. Het komt neer op een verlaging met 10 procent van de loonkosten voor werk gevers die bereid zijn langdurig werklozen aan werk te helpen. Aldus PvdA Kamerlid Vermeend. Het nieuwe plan is doorge licht door het Centraal Plan Bureau dat maandag meerdere voorstellen bekend zal maken. Volgens dit bureau kan met het initiatief van de PvdA werkgelegenheid voor 80.000 werkzoe kenden worden geschapen. UTRECHT (ANP) - Op voorwaarde dat de directie van de Vroom en Dreesmann-warenhuizen bereid is de voorgenomen 950 gedwongen ontslagen in te trekken, is de Dienstenbond CNV bereid zijn leden zonodig een financiële bijdrage aan het herstel van de warenhuizen te laten leveren. Met dit voorstel hoopt de CNV-bond de impasse in het overleg tussen V en D en de bonden te doorbreken. De Dienstenbond FNV heeft het voorstel onmiddellijk van de hand gewezen. 'Wij zien hier geen enkel heil ia Dit voorstel, overigens van een van de kleinste betrokken bonden, is abso luut niet serieus te nemen', aldus de bond. Ook de Unie BLHP stelt dat een 'loonoffer' niet aan de orde is. DEN HAAG (ANP) - Eventuele verzoeken om Kurdische vluchtelingen tot ons land toe te laten zullen welwillend wor den bezien. Minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) heeft dat aan de Tweede Kamer meegedeeld. De Kamerleden toonden zich bezorgd over de uitroeiing van grote delen van de Kurdische bevolking door Iraq. Zij veroor delen het gebruik van chemische wapens daarbij. Minister Van den Broek is ook zeer ongerust over de militaire operaties tegen de Kurdische burgerbevolking en de berichten daarbij van chemische wapens. DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil alternatieve sancties voor jeugdige delinquenten tussen 12 en 18 jaar formeel opnemen in het Wetboek van Strafrecht. In de praktijk worden alterna tieve straffen al opgelegd maar een wettelijke basis ontbrak zog steeds. Minister Korthals Altes (Justitie) en zijn staatsse cretaris Korte-Van Hemel hebben van het kabinet het groene licht gekregen om een wijziging van het Wetboek van Straf recht voor advies naar de Raad van State te sturen. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse reders in de koopvaardij kunnen van het kabinet een aftrek van 35 procent op het loon van hun zeelieden tegemoet zien. De Tweede Kamer heeft in 1987 gevraagd om een dergelijke verlaging. Doel is verbetering van de concurrentiepositie van Nederlandse rederijen en daarmee behoud van een vloot onder Nederlandse vlag met de daaraan gekoppelde werkgelegen heid. Na advies van de Raad van State moet de fiscale faciliteit 1 januari 1989 van kracht worden. DEN HAAG (ANP) - Enige tientallen bedrij ven in Nederland hebben de afgelopen veertien da gen dreigbrieven ont vangen, waarin zij wor den gesommeeerd 50.000 Amerikaanse dollars naar een bepaald adres te sturen. Ze bevatten elk twee pa tronen. De brieven, die verzonden zijn vanuit België, zijn ondertekend door een Palestijnse or ganisatie. De naam van deze organisatie is bij po litie en Justitie echter onbekend. Voor zover bekend zijn geen dreigbrieven be zorgd bij bedrijven in West-Brabant en Zee land. Politiewoordvoer ders in Zuidwest-Neder land zeiden geen aangif ten te hebben ontvangen. Omdat de brieven, die alle identiek zijn, zijn ontvangen door bedrij ven in diverse delen van het land, wordt het on derzoek in de zaak ge coördineerd door de Cen trale Recherche Infor matiedienst (CRI). Er worden geen sanc ties genoemd voor het geval de bedrijven wei geren het gevraagde be drag te verzenden. Het feit dat er patronen zijn meegekomen laat echter geen twijfel aan de in tenties van de afzenders, aldus de woordvoerder. Hij wil geen informatie kwijt over het adres waarnaar het geld moet worden verzonden. Volgens de woordvoer der valt er geen lijn te ontdekken wat betreft het soort bedrijven dat een dreigbrief heeft ont vangen. 'Er zijn multina tionals bij, maar ook ho recabedrijven'. Hoeveel bedrijven zijn bedreigd is nog niet dui delijk. 'Op dit moment staat vast dat het er enige tientallen zijn. Wij sluiten echter niet uit dat nog meer bedrijven een brief hebben ontvangen, maar nog geen contact met de politie hebben op genomen', aldus de woordvoerder. Of de brieven daad werkelijk door een - tot dusver onbekende - Pa lestijnse organisatie zijn verstuurd, of dat er sprake is van een dek mantel, is volgens de woordvoerder 'een kwes tie van gissen'. Er zijn op dit moment nog geen aanknopingspunten in het onderzoek, zo stelt hij. De vertegenwoordiger van de Palestijnse Be- vrij dings Organisatie in Nederland, Afif Safieh, heeft de suggestie als zou de Palestijnse nationale beweging iets te maken hebben met de dreigbrie ven krachtig van de hand gewezen.

de Stem | 1988 | | pagina 3